Adet Gecikmesi Kaç Günde Olur?

Adet gecikmesi çoğu zaman akla hemen hamilelik ihtimalini getirir. Öte yandan hamilelik dışında da adet gecikmesinin pek çok farklı nedeni olabilir. Hamilelik, emzirme ve menopoz adet gecikmesinin ilk akla gelen, genel nedenleridir ancak kilo değişimi (kilo almak ya da vermek), stres (duygusal stres ya da hastalık veya ağır egzersiz gibi nedenlerden kaynaklanan fiziksel stres), kullanılan ilaçların yan etkisi ve hormonal problemler de adet gecikmesine yol açabilir.

Başka bir sebep söylemek gerekirse, bir kadın doğum kontrol haplarını kullanmayı bıraktıktan sonraki birkaç ay boyunca adet gecikmesi yaşayabilir. Tiroit problemleri veya böbreküstü bezleri hormonlarının seviyeleri gibi hormonal dengesizlikler adet düzenini etkiler. Son olarak vücudun adet görmeyle ilgili kısımlarındaki kist veya tümörler de adetle ilgili sorunlarda rol oynuyor olabilir.

Adet Gecikmesinin Hesaplanması

Düzenli adet gören bir kadının adet döneminin 21 ile 35 gün arasında olması beklenir. Adet görülen ilk gün adet döneminin 1. günü olarak hesaplanır.

Örneğin 1 Mart’ta adet gören bir kadın normal şartlar altında, 22 Mart ile 05 Nisan arasında bir günde yeniden adet görmeyi bekleyecektir. Beklenen adet dönemi tarihi üzerinden 1 hafta geçmesine rağmen adet görülmemişse, adet gecikmesinden söz edilebilir.

Genel olarak çoğu kadın 28 günde bir adet olmaktadır. Ancak pek çok kadının adet dönemi bu süreden birkaç gün daha kısa ya da uzundur. Dolayısıyla adet gecikmesi hesaplarken her kadının 28 günü temel alması doğru olmaz. Tam olarak bir gecikme söz konusu olup olmadığını bilmek için adet döneminizin süresinden de emin olmalısınız.


Bazı kadınlarda ise farkında olmadıkları, pek göze batmayan bir adet düzensizliği vardır. Herhangi bir ayda birkaç gün erken adet olmanıza rağmen bir sonraki ay tam tersine, adet dönemi birkaç gün gecikebilir. Bu durumda da doğru bir hesaplama yapılamayacaktır.

Yeni adet görmeye başlamış genç kızlarda ise, vücut adet dönemlerini düzene sokuncaya dek adet gecikmesi olması veya birkaç ay hiç adet görememe gibi durumlar normaldir. Vücudun kendini ayarlaması, hormonların adet dönemlerini bir düzene sokması aylar ve hatta 1-2 yıl alabilir. Dolayısıyla yeni adet görmeye başlamış olan genç kızlar birkaç yıl boyunca adet gecikmesi konusunda endişelenmemelidir.

Dolayısıyla ilk olarak adet döneminiz kaç günde bir tam olarak bilmeli, ardından adet düzensizliğiniz olup olmadığını da hesaba katmalısınız. Bu şekilde ayın kaçında adet olmayı beklediğinizi ortaya çıkardıktan sonra adetinizin gecikip gecikmediğinden emin olabilirsiniz. Aksi takdirde sadece yanlış hesap yaptığınız için boş yere endişelenebilirsiniz.

Adet Gecikmesi Nedenleri

Kadınların çoğu bir yıl içerisinde 11 ila 13 kere adet dönemi yaşar. Sizin durumunuz farklı olabilir. Yıl içerisinde bu rakamdan daha az ya da çok adet döneminiz oluyor olabilir. Adet gecikmesinden veya adet düzensizliğinden söz ederken sizin kendi adet düzeninizin özelliklerine göre düşünmeniz gerekir.

Bebek sahibi olmayı düşünmeyen bir kadın için adet gecikmesi paniğe neden olabilir. Çünkü adet gecikmesinin başlıca nedeni hamileliktir. Oysa hemen gebeliğin söz konusu olduğu fikrine kapılmadan önce gözden geçirilmesi gereken, adet gecikmesine yol açabilecek farklı sebepler vardır.

Hamilelik dışında adet gecikmesine neden olan diğer sebeplere yakından bakalım.

 • Fazla Kilo Kaybetmek ya da Yoğun Egzersiz Yapmak

Egzersiz ya da diyet sonucu hızlı bir şekilde kilo vermek adet gecikmesine ve adet düzensizliğine yol açabilir. Vücutta östrojen hormonu üretimi ile kilo arasında yakın bir ilişki vardır. Östrojen seviyelerinin düşmesi adet gecikmesine sebep oluyor olabilir.

Vücuttaki yağ oranı çok düşükse adet gecikmesi ihtimali de fazlalaşır. Bu gibi durumlarda sağlıklı kiloya dönmek adet düzensizliğini ortadan kaldırabilir.

Vücut kitle indeksinin aniden değişmesi, anoreksiya ya da bulimia gibi yeme bozuklukları adet gecikmesi nedenleri arasındadır.

Yeme bozuklukları dışında bir maraton ya da fizik gücü isteyen başka bir spor etkinliğine hazırlanma süreci de adet gecikmesine yol açabilir. Doğanın vücudu koruma şeklidir bu. Yoğun fiziksel stres altında vücut yumurtlamayı keser, östrojen üretimini azaltır ve adet görülmemesini sağlar.

 • Yetersiz Beslenmek

Diyet yapan, diyet hapı kullanan ya da koşulları gereği yeterince iyi beslenemeyen kadınlarda düşük kalorili beslenme, vücutta düşük yağ oranı ve yüksek enerji ihtiyacı ile birlikte adet gecikmesi görülebilir.

İştahı bastıran diyet hapları yemek yemeyi engellerken aynı zamanda kalori alımını da engelleyerek adet gecikmesinde rol oynayabilir.

 • Fazla Kilolar

Adet gecikmesinde sık rastlanan nedenlerden biri ani kilo kaybıdır ancak tıpkı kilo kaybı gibi fazla kiloların da adet gecikmesinde etkili olduğu durumlar vardır. Vücuda pek çok zararı olan fazla kilolar hormonları etkiler ve hormonal değişimler adet gecikmesine ve adet düzensizliğine neden olabilir. Kilo vermek ve ideal kiloya inmek adetlerin düzene girmesini sağlayabilir.

 • Stres

Stresin adet gecikmesine yol açabileceği sadece bir söylenti değildir. Beynin hormonları düzenleyen bölgesi stresten etkilendiğinde bu durum adeti düzenleyen hormonları da etkileyebilir. Sevilen bir kişiden ayrılma, bir yakının vefatı, taşınma, boşanma gibi sarsıcı olaylar adet gecikmesine de sebep olabilir.

Taşınma, tatile çıkma, iş değiştirme ya da okul sınavları da yine adet düzenini etkileyebilecek yaşam biçimi değişiklikleri veya stres nedenleri arasındadır.

 • Tiroid Bezi İle İlgili Sorunlar

Tiroid bezi vücutta boyun kısmında yer alır ve metabolizmayı düzenler. Tiroid bezi ayrıca, işlerin yolunda gitmesini sağlamak üzere vücuttaki pek çok sistemle etkileşim halindedir. Tiroid hormonlarında herhangi bir şekilde dengesizlik olduğunda uyku bozuklukları, kilo değişimi, kas problemleri, kolesterol sorunu gibi farklı belirtilerin yanı sıra adet gecikmesi de görülebilir.

PKOS bir hormon dengesizliğidir ve yumurtlamayı engeller. Östrojen, progesteron ve testeron seviyelerinde değişiklikler olur. Polikistik over sendromu adet görülmemesine, adet gecikmelerine ve adet düzensizliğine neden olabilir. Yüz ve göğüste kıllanma, kilo vermede zorlanma ya da gebe kalmakta güçlük çekme gibi başka belirtileri de vardır.

 •  Doğum Kontrol Yöntemlerinin Yan Etkileri

Doğum kontrol hapları vücutta hormonal değişikliklere yol açarak adet gecikmesine neden olabilir. Özellikle hap kullanmaya yeni başlayan kadınlarda bu şikayet görülebilir.

Tıpkı başlarken olduğu gibi doğum kontrol hapı kullanmayı bırakırken de bu tip şikayetlerin ortaya çıkması beklenebilir çünkü vücudun hormonları yeniden düzenlemesi gerekir. Hap bırakıldıktan sonraki birkaç ay içerisinde adetler yeniden düzene girecektir.

Sadece doğum kontrol hapı değil, doğum kontrol iğneleri veya implantları da adet gecikmesi gibi bir yan etkiye yol açabilir.

 • Çölyak Benzeri Kronik Hastalıklar

Glüten intoleransı ile karakterize olan Çölyak hastalığı gibi kronik hastalıklar, eğer kontrol altında değilse ve herhangi bir tedavi uygulanmıyorsa, vücudun genel sistemi üzerinde bir stres oluşturacaktır. Bunun sonucu olarak adet gecikmeleri yaşanabilir. Eğer kronik bir rahatsızlığınız varsa, rahatsızlığın kontrol altına alınması adetlerin düzene girmesinde etkili olabilir.

 • Menopoz

Menopoza giren kadınlar, hayatlarının artık yumurtlamayacakları dönemine erişmişler demektir. Genellikle 40’lı yaşlarda, son adetin görülmesinden itibaren 1 yıl geçmesiyle menopoz tanısı koyulabilir. Ancak menopoz birdenbire başlamaz. Menopoz öncesi dönemde (perimenopoz) adet düzeninde değişiklikler başlar. Adet gecikmeleri de görülebilir.

Adet Gecikmesinin Tedavisi

Cinsel olarak aktif bir kadın adet gecikmesi yaşıyorsa ilk olarak bir gebelik testi yaptırması gerekir. Eczaneden temin edilecek gebelik testleri evde kolayca uygulanabilir. Eğer hamilelik ihtimali yoksa adet gecikmesine neyin sebep olduğu araştırılmalıdır.

Gerekli muayene veya hormon ya da kan testleri yapılmadan, bir kadında neden adet düzensizliği olduğu veya kişinin adetinin neden geciktiği doğru şekilde belirlenemez. Dolayısıyla kendi kendinize endişelenmek yerine en iyisi doktor kontrollerini aksatmamak olacaktır.

Her ne kadar burada sıralanan nedenler adet gecikmesini açıklar gibi görünse de, en doğru teşhis ancak bir jinekolog tarafından koyulabilir. Örneğin, siz ani kilo verdiğiniz için adetinizin geciktiğini düşünebilirsiniz ancak kilo kaybına rağmen farklı bir sebepten dolayı da adetiniz gecikiyor olabilir.

Adet gecikmesi söz konusu olan kadınlarda, eğer altta yatan farklı bir rahatsızlığa rastlanmamışsa, çoğu kez doktorun önerdiği çeşitli hormon takviyeleriyle adetin yeniden düzene girmesi sağlanır.

Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, , , , ,

Adet Gecikmesi Kaç Günde Olur? İçin 42 Yorum Yapılmış

 1. poyraz polat 05/08/2015 #

  Aylık iğneyi iki aydır vurmuyorum kestikten sonra adet olmadım ilk ayında acaba neden?

 2. ayse 22/08/2015 #

  Benim adet gecikmesi tam 32 gün benim ikinci yılım.

 3. sibel eren 11/09/2015 #

  Doktora giderek ve hormon takviyesi uygulanarak düzeliyor korkmayın arkadaşlar.

 4. Elif çoban 05/12/2015 #

  Beni adetim 40 gün geçti yeni evliyim çocuğum yok acaba hamile miyim dedim eczaneden test aldım yaptım çıkmadı acaba hamile olabilir miyim?

  • Nagihan yildiz 31/12/2015 #

   Aynen benim de öyle sonucun ne oldu merak ettim Elif Hanım 😞

 5. fatmanur 03/02/2016 #

  Benimde spiralim vardı 1 ay önce düştü. Bu ay eşim korundu benim de adet günümden 2-3 gün geçti spiralimin çıkartılması adet gecikmesi yapar mı ki ben çok telaş yaptım.

 6. Ahu 18/02/2016 #

  Mrb arkadaşlar lütfen yardımcı olun bana benim adet düzensizliğim vardı iki haftada bir adet oluyordum birinci ayın 14ünde adet oldum 10 gün surdu daha adet olmadım 6 aylık da bebeğim var bu durumda karşılasan oldu mu?

 7. admin 03/04/2016 #

  Sayın Melek, adet gecikmesinin tek nedeni hamilelik değildir. Gerginlik, hastalıklar, seyahat, kilo ile ilgili nedenler ya da hormonal sebepler gibi daha pek çok etken olabilir.

 8. Guler 04/04/2016 #

  Ben de normalde ayin 2si yada 3nde adrt.goruyodum bu ay adet gormedim hamilik testi yaptim bisey cikmadi ama karnim belim gogusme agri var lutven yardimci olun bana

 9. figen 24/04/2016 #

  Benim adetim tam bir ay gecikti ve 9 aylık bebegim var bu bebegimdede testlerde cikmamisti 2 aylık olunca çıktı acaba yine aynimi dir sizce

  • ayşe 11/11/2016 #

   Figen hanım kanda da mı çıkmadı gebeliğiniz

 10. Tugce 10/05/2016 #

  Adetim 10 gün gecikti söyle en son Nisanın 5 bitti. Adetim daha olmadım ama kasıklarımda çok ağrı oluyor.

  • Şima 16/05/2016 #

   Benim de böyle olmuştu 20 gün gecikti sancım vardı doktora gittim hamile değilsin dedi. Kist var dedi yumurtan kist olmuş sonra patlamış dedi.

 11. hatice 13/05/2016 #

  Adetim tam 10 gündür geçiyor geçen yılda bir kere böyle oldu doktora gittim sadece adet sökücü verdi bişi demedi şimdi tekrar öyle oldum sizce ne yapim (bekarım).

 12. Dilara 14/05/2016 #

  Ben nisan ayının 6 sında adet gördüm şu an geçikme var açıkçası korkuyorum da n’apmam gerek hiçbir fikrim yok.

 13. ayse 28/05/2016 #

  Adetim bir hafta gecikti altında yatan sebep ne olabilir. Emziriyorum bebeğimi 6 aylık.

 14. Filiz 03/06/2016 #

  Benim 1 yasinda oglum var ve emziriyorum adetim 5.ayin 2 inde olmasi gerekiyordu tam bir ay oldu ve hala olmadi sebebi ne olabilir acaba esim korunuyor.

  • admin 09/08/2016 #

   Emzirme devam ettiği sürece normaldir.

 15. ferhan 26/06/2016 #

  mrb ben en son 19 mayısta adet oldum 6 gün sürdü. o zamandan beri adet olmuyorum. Bir kaç kez doktora gittim doktorun verdiği ilaçlarla düzeme girdi ama bir yıl falan düzenli olup sonunda bozuluyor. benim ne yapmam lazım yardımcı olur musunuz?

  • Cansu 07/09/2016 #

   Ben ayni durumdayim tatlim ve doktora gidicem korkuyorum ama korkmanin bir faydasi yok sanirim

 16. Dilanyum 12/07/2016 #

  Birtakım hastalıklardan dolayı içilen şuruplar da adet gecikmesine sebep olabilirmiş.Eğer şurup,hap vs. kullanıyosanız endişelenmeyin😃😇

 17. medine 23/07/2016 #

  benim adetim çok düzensiz doktora gittim hap verdi şuan düzenli çocuğum olmuyo 3 yıl oldu acaba kısırlık mı adatım 2 ayda bır geliyo lütfen yardım edin

 18. Tülay 05/08/2016 #

  Benim adetim çok düzenliydi ama bu ay 7 gün gecikti çok panik yapıyorum test yaptım 3 defa sonuç negatif çıktı alerji ilaçları kullanıyorum o etkileri lütfen bana yardımcı olun

  • Tanem 17/09/2016 #

   tülay hanim sonuc nedir merak ettim.

  • Senaa 25/10/2016 #

   İlaçlar falan baya etkiliyormuş ama her ihtimale karşı jinekoloji ye görün

 19. Rahime 13/08/2016 #

  Benimde düzensiz adetim var 3.5 bazen 10 gün ama idrar yolu enfeksiyonum vardı ciddi bir şekild e ve şuan ilaçta kullanıyorum 5.gun gecikti acaba buyuzden alabilme şansı ne kadar ?

 20. Aysem 14/08/2016 #

  Arkadaslar lütfen acilllll yardimci olur musunuz.. Adetim ilk defa 16 gün gecikti. 10. gununde kan testi negatif cikti. Fakat asiri sişkinlik ve gaz var, ara arada bulanti ve kasikta batma.. Lutfen yorumlariniza cok ihtiyacim var muallaktayim kan testine güvenmelimiyim?

 21. Beauty kitty 26/08/2016 #

  Benimde adet gecikmem var daha adetîm başlayalı bir sene bile olmadı. İlk olduğumda sadece bi gün sürdü. Ondan sonra yaklaşık 2 – 3 ay hiç adet olmadım internette araştırdım. İlk zamanlarda normalmiş. Haziran ayına kadar normaldi en son 13 haziranda olup 19 haziranda bitti. Sonra ben temmuzun 13 veya 14 ünde olmayı beklerken bi baktım bi hafta geçti olmadım taki 25 temmuza kadar şimdi ise yine 25 ağustos geçti hala olmadım ve biraz kiloluyum.

 22. Anonim 07/09/2016 #

  Merhaba, ben iliskiye girdim ama herhangi bisey olcagini dusunmuyorum agustosun 4 ünde adet olmustum en son bu ayda 4 ünde olmam gerekiyodu olmadim sadece kasıklarima ara ara agrilar giriyor adet sokturucu kullaniyorum ama hala olmadim her ay 2 3 gun erken olurdum simdi hic olmadi yardim edin

 23. Cansu 07/09/2016 #

  Açikcasi arkadaşlar troit bezlerinize bakmanizi tavsiye ederim bunun gibi adet gecikmesi ve ya da adet olmama gibi durumlarda hep bir hormon bozukluğu çikiyor fakat evliyseniz bilemicem iyi günler.
  Ayrıca arkadaşlar kendinizi burada yazdiğiniz yorumlara bakilirsa büyük bir stres altindasiniz. Aşmanız gereken ilk olarak stresden uzak durun iyi günler.

 24. Yıldız 21/09/2016 #

  Adetim 1 haftadan daha fazladır geçikti test yaptırdım tek çizgi ama adet olamıyorum ve bi akıntı geliyo adet oldum sanıyorum sarı sıvı bişey akıyo nedeni ne

 25. aslı 04/10/2016 #

  Ben evli degilim normalde 24 günde bir adet oluyordum son 2 aydır düzensiz oluyor şuan 35.gün halen olmadım sizce doktora gitmelimiyim

 26. Eda 25/10/2016 #

  Bebeğim 7aylik emzirmiyorum ama adetim gecikti 2gun daha 18yasindayim hamile miyim yoksa bu normalmi önceden hiç gecikmezdim daha doğrusu doğum yaptıktan iki ay sonra adet gormeye başladım hiç gecikmezdim şuan gecikti

 27. Senaa 25/10/2016 #

  Kizzlllarrr bana yardimmmm
  Kızlar ayın 25 i geçen ayın 15 i olmuştum , 10 gundur gecikmem var pantolonluyken sevgilim boşalmıştır bana değdi ama hemen ittim hamile miyim sizce çok tuvalete gidiyorum kabizim ve karnım şiş ama içi sert mide rahatsızlığından mı acaba şişlik yoksa 😱

 28. Elif 04/11/2016 #

  Adet zamanı adet ağrısı var ama kanama daha olmadı ama ağrılar var günün dolmasinada iki gün var adet ağrısı adet zamanı olup hamile olma olasılığı nedir

 29. berrak 09/11/2016 #

  Gençler ben 6 ay adet görmedim 2 gün gormemissiniz siz dert ediyorsunuz. Telaş yapmayin..

 30. Melek 13/11/2016 #

  Merhaba ben 15 ekim de adet gördüm bu ay ise 10 kasım da olmam gerekiyordu 11 kasım da test aldım negatif çıktı bunu 13 u yani 4 gün gecikme oldu hamile olma olasılığım var mi

 31. burcuu 03/05/2017 #

  merhaba ben nisanın 2sinde adet oldum dogumdan 45 gün sonra ama suanda hesabima göre 2 gün 3 gün gecti korunmamiza ragmen hamilelik olabilrmi bebegim suanda 3.5 aylik bilgi verirseniz sevinirim

 32. beyza 05/06/2017 #

  15 yasindayim ve 2 ay 10 gun dur adet olmadim ne yapmaliyim ve kendimden eminim ama insan ister istemez endiseleniyor ve cok sitres altindayim ne yapacagimi bilmiyorum

 33. beyza 05/06/2017 #

  Ve hic ilac da kullanmadim bu iki ay icerisinde

 34. tulay 11/08/2017 #

  Her ay adetimden 2 gün önce yada 2 gün sonra olurdum ….Bu ay 1 hafta oldu hâlâ olmadım.İki çocuğum var 6 yıllık evliyim..Bir yakinimi kaybettim .troidlerimde yüksek çalışıyo.sebebi bu mu acaba.Lütfen yardımcı olun.Allahım olmayana versin iki çocuğum var olmasını istemiyorum.eşim prezervatif le korunyo

 35. Ayse 12/08/2017 #

  Kızlar banada bilgisi olan bi baksın ya :/ düzenli adet oluyordum bu ay 4 gün geçti olmadım hiç bir şey kullanmadan korunma var yani eşim kendini çekiyor sık sık idrara çıkmaya başladım psikolojikmen kendimi hamile gibi hissediyorum ama erken gebelik testi yaptım çıkmadı sizce ne olabilir

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.