Adet Sancısı Neden Olur?

Adet dönemini kimi kadınlar oldukça kolay biçimde atlatırken, bazı kadınlar adet sancısı benzeri şikayetler nedeniyle bu dönemi son derece sıkıntılı şekilde geçirir. Öyle ki adet sancıları okula, işe gitmeyi veya sosyal aktivitelere katılmayı engelleyebilir.

Bu ağrılara baş ağrısı ya da bulantı gibi başka şikayetler de eşlik edebilir. Bu sancılara tıp dilinde ‘dismenore‘ adı verilir.

Adet sancısı yaygın bir şikayettir ancak eğer adet düzensizliği gibi, adetle ilgili başka sorunlar ve olağan dışı belirtiler varsa bir jinekolog muayenesi gerekir. Kadınlar çoğu kez çevrelerindeki hikayelere göre ya da kulaktan dolma bilgilerle adet düzensizliği veya şiddetli adet sancısı gibi şikayetleri çözmeye çalışır. Oysa bu şekilde, çözümü geciktirmek dışında bir sonuç almak mümkün olmaz.

Adet sancısı nedenlerine geçmeden önce, primer ve sekonder olarak adlandırılan iki tür adet sancısı olduğunu belirtelim.

Primer dismonera: En sık rastlanan adet sancısı türüdür. Karnın alt kısmında ve belde hissedilen kramplar adet döneminden 1-2 gün önce başlayıp 2-4 gün kadar sürebilir.

Sekonder dismonera: Krampların sadece adet dönemi ile ilgili olmayıp endometriozis gibi, altta yatan ve üreme organlarıyla ilgili başka bir sağlık sorunu ile bağlantılı olabilecek sancıları kapsar. Bu tip ağrılar en çok 35 – 40 yaş arasındaki kadınlarda görülür.


Aşağıdaki rahatsızlıklar sekonder tipte adet sancılarının başlıca nedenidir:

 • Endometriozis: Çikolata kisti olarak da bilinir. Rahmin iç katmanını oluşturan dokuların rahim dışında genellikle yumurtalıklarda bulunmasıdır.
 • Miyomlar: Rahimde oluşan iyi huylu tümörlerdir. Adet döneminin çok zor ve ağrılı geçmesine neden olur.
 • Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID): Rahim, tüpler ve yumurtalıklarda bakteriler nedeniyle enfeksiyon oluşmuştur.
 • Adenomyozis: Rahmin iç katmanını oluşturan dokuların rahim kas tabakasında bulunmasıdır.

Eğer adet sancılarına neden olan başka bir rahatsızlık söz konusuysa adet düzensizliği, adet dönemleri arasında kanama, akıntı gibi başka şikayetlerin de bulunması ihtimali yüksektir.

Adet Sancısının Nedenleri

Adet sancıları, adet dönemindeki güçlü rahim kasılmaları nedeniyle ortaya çıkar. Kasılmalar sırasında rahimde ‘prostaglandinler‘ adı verilen kimyasallar salgılanır ve bu maddeler rahim kasılmalarının şiddetini arttırabilir. Prostaglandin seviyesinin yüksekliği kasılmaları şiddetlendirmenin yanı sıra bulantı, kusma ve sersemlik gibi başka belirtilere de yol açabilir.

 • Adet döneminde ortaya çıkma ihtimali olan tüm bu belirtiler adet döneminden bir iki gün boyunca
  başlayıp adetin bitimine dek sürebilir. Ancak bu belirtiler sadece adet dönemiyle ilgili olmayıp başka
  bir rahatsızlık habercisi de olabileceğinden, belirtiler şiddetlendiği takdirde doktorunuza danışmanız
  tavsiye edilir.

Hafif Şiddette Sancılar

Rahim kasılmalarına bağlı olarak adet dönemi sırasında hafif şiddette sancı hissedilmesi normaldir. Rahip gerilip gevşeyen bir kastır ve bu hareketleriyle kramp benzeri ağrılara, sancılara neden olabilir. Ancak belirtiler şiddetliyse ve sizi evden dışarı çıkamayacak hale getirdiyse, başka bir kadın hastalığının söz konusu olup olmadığını anlamak üzere bir jinekologa başvurmak en doğrusudur.

Adet Sancılarına Eşlik Edebilecek Diğer Belirtiler

Adet döneminde adet sancılarının yanı sıra başka şikayetler de ortaya çıkabilir. Bunlar şu şekilde
sıralanabilir.

 • Bulantı
 • Kusma
 • İshal
 • Kabızlık
 • Karın şişliği
 • Baş ağrısı
 • Sersemlik hissi

Ancak adet sancısı ile şişlik, karamsarlık gibi belirtilere neden olan adet öncesi sendromu (PMS) adet
sancılarından farklı bir konudur. PMS belirtileri genellikle adet döneminin başlamasıyla son bulur.
Adet sancıları ise adetle birlikte bir iki gün boyunca kötüleşerek sürebilir.

Adet Sancısı Nasıl Geçer?

Çoğu zaman doktorlar adet sancısını dindirmek için nonsteroid anti-inflamatuar ilaçlar (NSAİİ) yazarlar. Bu tip ağrı kescilerin, aspirin gibi, reçetesiz olarak satılanları da vardır. Ancak kısaca NSAİİ diyeceğimiz bu ilaçlar astım hastalarrına, mide, böbrek, karaciğer sorunu olanlara ve bebek emziren annelere uygun değildir. Bu nedenle en iyisi bir doktora danışarak ilaç almaktır.

Eğer NSAİİ grubu ilaçlar etkili değilse daha güçlü bir ağrı kesici kullanılabilir ancak herhangi bir sağlık sorunu olanlar reçetesiz de olsa, doktora danışmadan ağrı kesici kullanmamalıdır.

Ağrı kesicilerin yetersiz kaldığı durumlarda doktor tarafından verilecek bir doğum kontrol hapı adet döneminde belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilir. Doğum kontrol hapları rahim duvarını inceltir ve ağrıyı şiddetlendiren prostaglandinler adlı kimyasalların miktarını düşürür. Böylelikle daha az ağrı meydana gelir. Rahim duvarı inceyse çok fazla kasılma da gerçekleşmez.

Eğer sekonder tipte yani başka bir üreme ile ilgili rahatsızlık nedeniyle sancılarınız varsa, bu rahatsızlığın tedavi edilmesiyle ağrılar da tedavi edilmiş olacaktır.

Adet Sancılarına Karşı Sizin Yapabilecekleriniz

Adet sancılarını kendi kendinize tamamen durduramazsınız belki ama ağrıları oldukça hafifletebilecek bazı önlemleri alabilirsiniz.

 • Sigara, alkol ve kafeinden uzak durun: Tüm bu başlıkta sayılanlar, sancılı adet dönemi riskini arttırır.
 • Egzersiz yapın: Adet döneminde egzersiz yapmak size kötü bir fikir gibi gelebilir ancak hareket halinde olmak ağrıları dindirebilir. En azından yavaş tempolu yürüyüş yapmayı deneyebilirsiniz.
 • Sıcak etkisi: Karın bölgesine sıcak su torbası ya da benzeri bir ısı kaynağı koyarak (cildinizi sakın yakmayın) rahatlama sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde sıcak bir banyo da iyi gelecektir.
 • Besin destekleri: E vitamini, magnezyum, Omega-3 yağ asitleri, B1 ve B6 vitamin desteklerinin adet sancılarını hafiflettiğine dair sonuç alınan çeşitli çalışmaları bulunmaktadır.
 • Masaj: Alt karın bölgesine yapılacak hafif bir masaj ağrıyı geçirmekte yardımcı olabilir.
 • Stresi yönetmek: Stres ağrıların artmasına neden olabileceğinden stresle baş etmek üzere yoga ya da benzeri yöntemler geliştirmeniz gerekebilir.
Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, , , ,

Adet Sancısı Neden Olur? İçin 46 Yorum Yapılmış

 1. KUMSAL 08/05/2015 #

  Adet döneminde sürekli sancım oluyor kanama çok fazla olmuyor genelde ama sancı çok şiddetli ve bel ağrısı, ishal, baş dönmesi, mide bulantısı, halsizlik oluyor genelde ama bazı adet döneminde ise çok kanama oluyor, et parçası gibi kan pıhtısı düşürüyorum ilaç alıyorum ama fayda etmiyor.

  • birisibirisi 24/06/2015 #

   Büyük ihtimalle soğuk aldığından dolayıdır bende aynı şikayetlerle doktora gittiğimde adet döneminde yaz kış kalın giyinmem gerektiğini söylemişti soğuk alındığı için bu ağrılar ve diğer şikayetler ortaya çıkıyormuş.

  • Esra 22/07/2015 #

   Sanki beni anlattınız. Gören doğum sancısı çekiyorum sanıyor. Her ilk üç gün ağrı kesici iğne ile ayakta durabiliyorum üstelik bu durum evlendikten sonra daha ciddi bir hal aldı.

  • lale 14/08/2015 #

   Bende de aynı oluyor kan pıhtılaşması.

  • pınar 30/08/2015 #

   Benim de o şekilde oluyordu 4-5 yıl devamlı ağrı kesici kullandım mide şikayetlerimin başlamasıyla bırakmak zorunda kaldım. Her ay acilde iğne vurdurmaya gidiyordum ta ki zayıflamak için günde 3 lt su içmeye başlayana kadar, bir arkadaşım çok az su içiyorsun belki ondan zayıflayamıyorsun dedi her gün zar zor 3 lt su içmeye başladım ve Rabbimin mucizesi hayatımda ilk defa şu an 28 yaşındayım 13-14 yaşımdan beri ilk defa ne ilaç içtim ne iğne vuruldum, bu kadar kör cahil olmama inanamıyorum denemediğim şey kalmamıştı, ballı çörek otu, adaçayı, sıcak su torbaları neler neler meğerse kanım çok koyuymuş, hiçbir doktor da kalkıp demedi bol bol su içmeyi denedin mi diye, gidiyorum doktora ne kist var ne miyon bir şeyin yok evlenince geçer diyorlar en sonunda Rabbimin mucizesi su da çare buldum. İnşallah bunu okuyan herkese çare olur.

   • Merve 15/09/2015 #

    Peki ben beş gün sonra falan olurum herhalde şimdi su içmeye başlasam faydası olur mu?

   • Ezgi 16/03/2017 #

    Allah razı olsun denedim gerçek faydası oldu

 2. şeyda 11/09/2015 #

  Ben adet olmaktan çoook nefret ediyorum. hem kan orta derecede geliyor hem de her adet dönemimde karnımdan sancı eksilmiyor ve günü de çok düzensiz bazen 6 bazen 7 bazense 8 gün 🙁

  • Ayşe 19/05/2016 #

   Öyle deme olmazsan da olmak için doktorlarda dolanırsın.

 3. Merve 15/09/2015 #

  Herkes bu günlerde kendini mutlu hissederken ben bu ağrı yüzünden ölüyorum ve ağrı kesici haplar kesinlikle faydalı olmuyor ağrı kesici iğne yapmadan geçmiyor günümün gelmesine beş gün falan var günde üç litre su içmeyi deneyeceğim umarım bu etkili olur şu an on altı yaşındayım ve neredeyse iki üç yıldır bu ağrıyı çekiyorum başlarda haplar çözüm oluyordu sonra serumlar falan en sonunda iğne üstelik iğne ya da serum olmasa sürekli kusuyorum ve bu çok zor 😭😭

 4. sera 23/09/2015 #

  Benim de sancım çok var resmen ölüyorum depresyona giriyorum adet sancılarımdan dolayı. Çok zor… Midem bulanır kusarım iştahım kapanır başım döner ne kadar ilaç alsam da bos. Doğum kontrol hap kullandım onun da pek faydasını göremedim. Ben de fazla su içmeye bakacam çünkü az içiyorum. Çok zor çok zor Allah bizlere şifa göndersin inşallah.

 5. aylin 06/02/2016 #

  Ben de şu an adet dönemimdeyim çok ama çok ağrım var ölüden farksızım iğnelerle serumlarla ve haplarla ayakta durabiliyorum ama onlarla da en fazla 2-3 saat dayanabiliyorum. Üniversite sınavına hazırlanıyorum. sınava da çok az kaldı ve maalesef bu ağrılar yüzünden ders çalışamıyorum benim bir de çok düzensiz adet günüm bitene kadar ağrım sürüyor ve çok kan geliyor n’apıcağımı bilemiyorum çok kotu bir durumdayım.

  • Hilal 20/07/2016 #

   Sanci her ay yumurtalıklar parcalanıp yeniden olustugu icin o kadar agrı oluyor.

 6. Ozge 13/02/2016 #

  Arkadaşlar benim de karnım çok şiddetli ağrıyordu ağrı kesici bir hap yuttum ve sıcak bir banyo yaptım çok faydası oldu denemenizi tavsiye ederim.

 7. cansu 17/03/2016 #

  Ben de 2 gündür adet günümdeyim. Aşırı kan akıyor. Sanki karnımda bıçaklar saplanıyor. Belim çok ağrıyor. Acımdan bağırıyorum. İşkence bu resmen kadınlar için.

 8. eda 26/03/2016 #

  Benim de çok ağrılı geçiyor. Dayanamıyorum ilaç içince de geçmiyor. Adet olmadan 3-4 gün öncesinden başlıyor ağrım. Olduğum ilk günde çok şiddetli oluyor. Bazen çok agresif ve sinirliyken bazen de çok duygusal oluyorum en ufak şeyde ağlıyorum. Adet günlerimden nefret ediyorum. N’apıcam bilmiyorum çok kötü bir durum.

 9. eda 26/03/2016 #

  Şu an da da adet dönemindeyim. Çok zor geçiyor. Adim atacak halim yok. Ağrılarım gittikçe şiddetleniyor.😔😔

 10. Glshnr 11/04/2016 #

  Arkadaşlar bende 7 aylık evliyim. Ve her adetimde çok şiddetli sancılar çekiyorum. Bu durum evlenmeden önce daha azdı. Adetim çok siyahımsı koyu ve çok kötü kokuyor. Kokudan midem bulanıyor. İshal bel ağrısı bulantı gibi şikayetler bende de oluyor. Düşündüm de gerçekten bende çok az su içiyorum. Bu sefer su içmeyi deneyeceğim bence sizde deneyin pişman olmazsınız. Çünkü su içmenin birçok faydasını biliyorum. Zayıflatıyor cildi güzelleştiriyor sivilceleri gideriyor vücuttaki toksinleri atıyor ve daha bir sürü şey bu ağrıya da çare olacağına eminim.

  • Zehra 24/03/2017 #

   Suyun bir faydasını gördünüz mü

 11. Ceyda 22/05/2016 #

  Ben adet günüm geldiğinde ilk gün hastaneye gidip iğne yaptırmadan ayağa kalkamıyorum. Sanki kasıklarımda iç savaş çıkmış gibi oluyor. Hıçkıra hıçkıra ağladığımı biliyorum.. 😢😢

 12. Ebru 12/06/2016 #

  Bende de arkadaslar dermoid kist cikti bu cuma ameliyatim var regl dönemi yaklasinca basliyor agri sizi sıkıntılar 🙁

 13. Ayse 12/06/2016 #

  Bu su olayini denicem…insallah gecer.dua edicem…ben bitene kadar sancilaniyirum.igne olmaktan bobrekkerim mafoldu.artik ignede fayda etmiyo.o sancilar geldimi Allahima yalvariyorum.olmek istiyirum.yok evlenince gecer cocuk yapinca gecer..cocugumda var.gecmedi.psikolijim cok bozuk.neler yaotiysam hic bir faydasj yok.Allahim .

 14. deniz 23/06/2016 #

  ben de adet gunundeyim. yatak yorgan batmış bir şekilde biktim. resmen her ay boyle evli bir bayanim ve spiral var o da çok kotu hem ikisi de çok şiddetli ağrı veriyor.

 15. Ozge 19/07/2016 #

  Ben adet tarihlerini bir kenara yazıyorum ve adet tarihinden 2-3 gün önce maydanoz yiyorum,adetliykende maydanoz yiyorum ve hiç ağrı çekmiyorum. Denemenizi tavsiye ediyorum tabi maydonoza bir alerjinin yoksa.

 16. Merve 05/08/2016 #

  Arkadaslar size tavsiyem ayaklarınizi kendinizi sıcak tutun ve usutmeyin bol su için egzersiz yapın kan dolaşımınız hizlansin ki sanciniz biraz da olsa azalsin ağrı kesici olarak buscopan tablet alabilirsiniz günde 1 tane yeterli olur bitki caylari da sakinleştirici etkiye sahip olabilir adet dönemindöneminizde bol YeşilliYeşillik tüketitüketin ve bol bol su için kendinize iyi bakin 😊

 17. Fatma 11/08/2016 #

  Su içmeyi deniycem umarım faydası olur çünkü ölüyorum ben ağrıdan şu an bile.

 18. şebnem 18/08/2016 #

  Benim de bugün adetim geldi 4 gün sürüyorda adet sancım çok kötü şimdi ağrı kesici aldım kanamayı keser mi?

 19. seda 27/08/2016 #

  Benimde çok sancılarım oluyor her ay ağrı kesici iğne yaptırıyorum adetimin bitmesine bir gün kala ağrılarım oluyor bu da çok kafamı kurcalıyor doktor muayenesi oldum bir şey çıkmadı bayanlar sizlerin de ağrılarınız sonuna doğru olanlar var mı yoksa tek benimki mi?

 20. Duru 29/08/2016 #

  Adet döneminde sancılarım, kanamam çok fazla oluyor. Ayrıca bazı adet günlerimde kısa süreli bayılmalar yaşıyorum. Düzensiz oluyorum ne yapılabilir

 21. şevval 06/09/2016 #

  regl olduğum zamanlarda ister istemez hep yakınırdım.. olmak istemediğimi dile getirirdim.. çok ağrılı da geçmiyordu.. bir zaman sonra 2 ay art arda regl olmadım ama ağrısını çektim normalden aşırıydı hem de.. sonra doktora gittim. 4 cm büyüklüğünde kist oluştuğunu öğrendim şimdi ilaçlarını kullanıyorum yaklaşık 3 hafta ilaç gereği adet görüyorum ve ağrılı.. size tavsiyem sağlıklı olun da yatın kalkın dua edin.. dayanılmayacak şekilde ağrı yaşıyorsanız doktora gidin belki kist belirtisi olabilir.. kist olursa da yine korkmayın sadece ilaç tedavisi görüyorum 🙂 🙂

 22. Zeynep 13/09/2016 #

  Her adet döneminde aşırı derecede sancım oluyordu hastaneden çıkamıyodum kadın doğuma gittim en son su içmiyorsun dedi ilaç bile vermedi eve geldim her gun 5 litre su içmeye basladım gerçekten de bir sonraki ay sancım olmadı tabi su içince zayıfladım üç ay sonunda 15 kilo verdim sağlıksız bir şekilde olduğu için bu seferde hiç adet olmamaya basladım tam 7 ay dile kolay adet olmadım inanın sancısını çekmek çok daha iyi tekrar doktora gittim doğum kontrol hapı ve iki ayrı hap daha verdi üç ay boyunca doktor kontrolünde adet dönemini atlattım su an 23 yasındayım adet döneminde su içmediğimde sancıdan duramıyorum ama yine de şükür bu ayda oldu diyorum size tek tavsiyem su için bol bol çünkü su dışarı atmanıza cok yardımcı olacaktır en son çare ilaçları deneyin.

 23. Tugce 18/09/2016 #

  Bıktım bu ağrılardan kaç senedir çekiyorum ilaçsız iğnesiz geçmiyor benim üstelik bayılmalarım da oluyor çok su içen bir insanim bana bu etkisi olmuyor sizin işinize yarar inşallah 😢😢

 24. Fatma 24/09/2016 #

  45 yaşına geldim 18 lik genç kız gibi halen adet sancısı çekiyorum?

 25. Esila 14/10/2016 #

  Yıllardır şiddetli ağrı çekiyorum. Ne evden dışarı çıkabiliyorum ne de yataktan. Sürekli ağrı kesici içiyordum ama bir süre sonra hasta olsamda ilac yüzünden 1 gelip bir daha gelmediğini fark ettim. Artık ilaç kullanmayada korkuyorum. Ve her seferinde çok şiddetli oluyor.

 26. Ygsli 21/10/2016 #

  Ah ah bir gün bu adet sancısı yüzünden ölücem galiba. Su anda da hastayım ve o kadar çok ağrıyor ki. Kötü olan şu ki okuldaki bir gününün hepsini götürüyor. Sınava çalışmam gerekirken bu ağrıyla mücadele vermek zorunda kalıyorum. Şu anki en büyük korkularımdan biri de üniversite sınavı olacağım gün hasta olmak . Allah ım sen koru ya. Şu su olayını da okudum. Yav ben günde zaten çok su içen biriyim ama halen ağrılı geçiyor. Ama allahıma şükürler olsun ki burada bazılarını okudum serumla falan duruyorlarmış ben o kadar değilim.
  Bir de banahep evlenince gecer diyorlardı buradaki bazı kişiler evlendikten sonra daha da ağrıyor dediler yarabbim butun umutlarim mi söner ya:-(:-(:-(:-(

 27. Denizkizi 12/12/2016 #

  Şuan adetim ve inanılmaz derecede sancım var ayakta duramıyorum otursam ağrıyor kalksam ağrıyor ishal oldum midem bulanıyor baş dönmesi çarpıntı kadınların işi çok zor Allah yardımcımız olsun 😢

 28. Herzane 23/01/2017 #

  Bende adet dönemimi gayet rahat bir şekilde geçirirdim ama son 1 yıldır aşırı derecede agri cekiyorum ilaç kullanmak istemiyorum çünkü kanamayı keser diye korkuyorum bende az su için biriyim suyu deneyecgm insAllah faydasi olur

 29. Seda 01/02/2017 #

  Bende şuan adetim benim 1.günü ağrılı olur dier günler sancısız kadın olmak çok zor çook Allah bize sabır versin

 30. Gigi 15/02/2017 #

  REGL 2 GÜN OLSUN!

  • Melisa öz 11/08/2017 #

   Keşke…

 31. Seda akdag 08/04/2017 #

  Aynen resmen agridan duramiyorum karnım doğum sancısı gibi napcam bilmiyorum kac yıldır bu ağrıyı cekiym üstelik bazen erken bazende çok geç oluyrum kurtulmak istyrum agridan napcam bilmiyrum😢

 32. Melis 16/05/2017 #

  Arkadaşlar ben de çoksancılıbi adet geçiriyorum sizlere tek tavsiyem yoğurt yiyin bol bol da su. İçin faydasını göreceksiniz. Yoğur sevmeyenler için de kesinlikle. Yeşillik.

 33. vayfii 25/05/2017 #

  Napin biliyomusunuz susalim kaderimize razı olalim

 34. Maysush 10/06/2017 #

  Arkadaslar merhaba! Benim adetimde kusma bas agiri ve suanda cok usuyorum sanki suan benim kis gibi karlar ustumi ortmus gibi neden acaba neyapmaliyim

 35. Beste 06/07/2017 #

  Suan okdr berbat bi agri cekiyorum kii cook kotu bi durum😠

 36. Melisa öz 11/08/2017 #

  Benim karnım bi ağrıyo bi agrimiyo anlayamadım ama baya geliyo kan sıcak su torbası ise yaradı ama cekince yine başladı ne yapmalıyım??

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.