Aft Neden Olur?

Diğer adı “aftöz ülser” olan aft, ağız içinde görülen ağrılı ülserdir. Klasik aft yarası, ağız içindeki mukoza tabakası üstünde, kırmızı oval sınırlı yaralar halinde görülür. Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda yayınladığı bir istatistik yok ama diğer ülkelerin verilerine bakıldığında, toplam nüfusun %20 ile %40’ı arasında kişi hayatının bir döneminde bu yaralarla karşı karşıya kalıyor. Bir diğer istatistik ise, kadınların erkeklere oranla bu yaralara daha yatkın olduğunu gösteriyor.

Aft genellikle; yanak ısırma, dudak yeme veya darbe sonucu ağız içinde oluşan açık yaralar, baharat, çikolata, kahve gibi çeşitli gıdalara karşı hassasiyet, bazı vitamin ve mineral eksiklikleri, hormon dalgalanmaları, bazı diş macunları ve gargara suları nedeniyle oluşmakla birlikte bunlardan farklı bir nedenden dolayı da görülebilir.

Aft, kadınlar dışında en çok ergenlikte ve ergenliği takip eden 4-5 senelik süreçte görülmektedir. Yaş ilerledikçe (normal sağlık koşullarında) yaralar daha az görülmeye başlar. Bulaşıcı olmayan aft nedenleri arasında pek çok farklı sorun, kalıtımsal özellikler ve çevre koşulları gösterilse de bu yaraların tam olarak nedeni bilinmemektedir.

Yukarıda sayılan nedenlere ek olarak kaygı ve stres gibi duygu durumları, bazı ilaçlar (ağrı kesiciler, beta blokerler…) ağız içinde çeşitli bölgelerde ülser benzeri yaralara neden olabilir.

Aftın Diğer Nedenleri

Helicobacter Pylori: Bazı araştırmalar, peptik ülsere (mide ülseri) neden olan “helicobacter pylori” bakterisini, ağız içinde oluşan yaraların nedenleri arasında göstermektedir.


Ülseratif Kolit: Kolon ve rektumun iç çeperinde ülserlere ve tahrişe neden olan “ülseratif kolit” ile kronik ve iltihabi bir bağırsak hastalığı olan “Crohn hastalığı” tekrar eden aftlara neden olabilir.

Çölyak Hastalığı: Glüten intoleransı nedeniyle bağırsaklarda sorunlara yol açan çöyak hastalığı bazı vitamin ve minerallerin vücut tarafından emilmesine engel olarak aft yaralarına yol açabilir.

Behçet Hastalığı: Göz iltihabı, genital bölgede oluşan yaralar ve aftlar Behçet hastalığının karakteristik belirtileri arasındadır.

Zayıf Bağışıklık Sistemi: Bağışıklık sisteminin zayıflatan hastalıklar ve enfeksiyonlar ağız içinde yaralara neden olabilir.

Ağız Bakım Ürünleri: Sodyum lauril sülfat içeren diş macunu ve gargara sularının aft oluşumu riskini arttırdığı bilinmektedir. Bu ürünleri satın alırken ambalaj üzerindeki içindekiler bölümüne bakarak “sodium lauryl sulfate” içerip içermediğini öğrenebilirsiniz.

Adet Dönemi: Adet dönemindeki hormon dalgalanmaları aft oluşumuna yol açabilir.

Vitamin ve Mineral Eksiklikleri: B12 vitamini, folik asit, çinko ve demir eksikliği aftlara neden olabilir.

Bazı Gıdalar: Acı baharatlar, portakal, greyfurt, limon gibi asitli bazı besinler ve çok sıcak yemekler ağız yaraları nedenleri arasındadır.

Kırık Diş: Yanağınızı ısırmanıza neden olan kırık veya çarpık dişler ile ağzınıza tam olarak oturmamış dental uygulamalar (implant, kaplama..) aft riskini arttırır.

Aft İçin Doktora Ne Zaman Gitmeli?

Öncelikle, küçükte olsa tekrarlayan aft için doktora gitmeniz gerekir. Çünkü normalde aftlar sık sık tekrar eden yaralar değildir. Doktor tanısı ve tedavisi gerektiren durumları şöyle sıralayabiliriz.

 • Aftın neden olduğu ağrı şiddetleniyorsa ve kontrol edemiyorsanız
 • Aft, ishalle birlikte görülüyorsa doktora gidilmelidir. Bu durumda sistemik bir rahatsızlığınız olabilir
 • Yaralar ağız içi dışında başka bölgelerde, özellikle genital bölgede görülüyorsa
 • 3 haftadan uzun süren aftlar için doktora gitmelisiniz

Doktorunuz muayene sırasında herpes, yaralanma ve enfeksiyon ihtimallerini elemek için çeşitli testler isteyebilir. Uzun süreli yaralar için ağız kanseri taraması gerekebilir. Bağışıklık sistemini veya bağırsakları etkileyen bir rahatsızlığınız olup olmadığını kontrol edebilir.

Aft Tedavisi

Aft tedavisinde kullanılan yöntemler yaraların nedenine bağlı olarak farklılıklar gösterebilir. Ayrıca kullandığınız ağız bakım ürünleri değiştirmeniz ve tükettiğiniz gıdalarda değişiklik yapmanız gerekebilir. Aft tedavisi için evde kullanabileceğiniz bazı yöntemler var ancak bu yöntemleri bir süre kullanmanıza rağmen yaralar iyileşme göstermiyorsa kendi kendinizi tedavi yerine bir doktora giderek yardım almanız tavsiye edilir.

 • Ağzınızı 250ml suyla karıştırdığınız yarım çay kaşığı tuzla çalkalayabilirsiniz
 • Eczanelerde yara üstüne direk olarak sürülen ve yarayı uyuşturarak ağrıları hafifleten merhemler bulabilirsiniz
 • Tıbbi tedavi yöntemleri ise aşağıdakilerin bir veya bir kaçını içerebilir;
 • Lezyonlara gümüş nitrat uygulanması
 • Yaraların kısa sürede geçmesini sağlayan reçeteli merhemler
 • Özel, antiseptik içerikli ağız gargaraları
 • Ağrılar şiddetliyse ağrı kesici kullanımı

Bu Yaralardan Korunmak İçin Ne Yapmalı?

 • Mukoza tabakasını tahriş edebilecek yaralanmalardan kaçının ve çok sert diş fırçası kullanmayın
 • Stresi kontrol altına almaya çalışın
 • Diş macunu ve gargara suyu seçerken sodyum lauril sülfat içermemesine özen gösterin
 • Yemek yerken veya sakız çiğnerken konuşmayın
 • Dişlerinizi düzenli olarak kontrol ettirin
 • Vitamin veya mineral eksikliği yaşıyorsanız doktorunuzun önerdiği takviyeleri aksatmadan kullanın
Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, , , , ,

Aft Neden Olur? İçin 39 Yorum Yapılmış

 1. hira nur 07/05/2014 #

  Ağız yarası bilhassa dilimde çıkmasından çok mağdurum :s

  • Melike 06/02/2016 #

   Dil yarası en büyük yaraymış :))))

 2. isimsizz 13/05/2014 #

  Gitmediğim doktor kalmadı bütün doktorların söylediği aynı resmen, ben bilmiyorum demeye getirip baştan savıyorlar, 2 yıldır sürekli çıkıyor varsa çaresi lütfen paylaşın.

  • erol kurt 27/06/2014 #

   Evet ben de çok doktordan aynı cevabı aldım. Ama şimdi hiç aft çıkmıyor zira bir hastalıktan dolayı tedavi alıyorum bu vesileyle hiç hiç çıkmıyor. Şimdilik izliyorum yaklaşık 7 ay oldu hala çıkmıyor, bakalım daha ne kadar sürecek zira ayda bir filan mutlaka çıkardı. Sizlere geçmiş olsun.

   • deniz 02/12/2015 #

    Ben de aynı sorunla mustaribim. Bir bilen varsa bunun çözümünü lütfen yazsın arkadaşlar.

   • Ercan 14/12/2015 #

    Vallahi canımdan bezdirdi artık ağzımın dil de dahil en az 3-4 yerinde çıkıyor. En son sanırım bademcikte de çıktı çünkü kulağıma vuruyor ağrısı öyle de kötü vuruyor ki neredeyse kalp krizini tetikleyecek, işin kötü tarafı tıp bu hastalığın nedenini net teşhis ve tedavisinde bilgisiz zannımca.

  • elif 01/07/2014 #

   Benim de öyle oluyordu yılda 3’ten fazla tekrar ediyordu ve kan sonuçlarımda da bir şey çıkmayınca doktorum bana paterji testi yaptı yani behçet hastalığını bulmak için yapılan test. 3 gün boyunca koluma 1 tane iğne batırdılar ve sonu pozitif çıktı ve hastalıktan emin olmak için bir sürü bir şey daha ve şimdi tedavi görüyorum eski ağız yaralarım kalmadı, umarım yararlı olmuştur geçmiş olsun.

  • Hamit 04/08/2014 #

   Kardeşim bunun gerçek sebebi henüz bulunmuş değil lakin stres en büyük sebebi ayrıca ağız içi çok hassas bir yapıya sahiptir, ağız ve yanak ısırmaları (örneğin sinirliyken) tırnak yemeler (kısaca mikrop bulaştırma) gibi sebeplerden dolayı küçük aftlar çıkar bir iki günde biraz büyür beş altı gün içinde de kendiliğinden kaybolur. Düzenli bi ağız ve diş bakımı yapar ve elini ağzına götürmezsen ve tabi ağız içini ısırmazsan çıkma ihtimali çok düşer. Vitamin ve gıdana da dikkat etmen gerekiyor.

  • Aydın DİNDAR 26/10/2015 #

   Kesinlikle maden suyu, soda içme. Kuruyemişleri abartma.

  • Ssjsjs 16/12/2017 #

   Günde 4 5 kere sade maden suyuyla çalkalayın üç dört içinde geçiyor ağrılar hafifliyor

 3. nur 15/05/2014 #

  Kesinlikle sinir stres ve vitamin eksikliği, tabii ekşiler ve diş sorunları da etki ediyor, bağışıklık sistemim zayıfladı ve kansızlık var. Hemen aft çıktı sağlığınıza dikkat edin aman bir şey olmaz deyip geçmeyin sağlıklı günler dilerim.

 4. türkan 05/08/2014 #

  Ben de şundan emin oldum psikolojik stres faktörü genelde bu bendeki, tabii doktorlar ilaç verip gönderiyor ben kendim evde tedavi yapıyorum, nasıl mı karbonatı krem kıvamına getiriyorum yaranın üstüne koyuyorum günde bir kez.

 5. hale 04/01/2015 #

  Bende sürekli var aft tabii ben nedenini b12 vitamin ve demir eksikliğine buluyorum aynı zamanda stres de etkiliyor kurtulamadım gitti afttan.

 6. nur 07/03/2015 #

  Ben de çok uğraştım hatta bende ayda 2 tane bile çıkıyordu. Bir keresinde 5 tane art arda çıktı en sonunda iyi bir araştırma hastanesine gittim bana b12 iğnesi verdi kullanıyorum ve cidden çok faydalı tam geçti değil ama faydasını gördüm.

 7. hüseyin 18/03/2015 #

  bunun nedeni bilinmemekte ama doktora gidip uygulanan tedavilerden sonuç alamazsan uykuyu vaktinde uyuyacaksın dengeli beslenme sıkıntı stresten uzak duracaksın bir de uygulayacağın i cenacorta denen ağız yarası melhemini gece yatmadan önce yaranın üzerine sürüp uyuyacaksın birde dişlerini sensodin diş macunu ile fırçalarsan büyük faydası var birde hemen çözüm olan oral mediç denen kulak çöpüne benzer bir kutunun için de birkaç tane çıkar onu kırıp yaranın üzerine sürersen acısı 5 sn sürüyo ama ağrıyı acıyı hemen kesiyor ama zamanla tekrar çıkmaması için dediğim gibi uyku stres sıkıntı bunlardan uzak.

 8. ABDULLAH 10/04/2015 #

  30 yaşından sonra çıktı 1-2 ayda bir çıkıyor genelde dilimin ucunda henüz tam teşhis koyan bir doktor bulamadım ama araştırıyorum inşallah bulacağım nedenini. Çok kötü bir hastalık konuşmada bile çok zorlanıyorum çok ağrı yapıyor hepinize Allah şifa versin bana da.

 9. kamil 18/04/2015 #

  Ben yıllardır çekiyorum (20 yıl) bazen 10 gün arayla çıktığı oluyor fakat 6 aydır rahatım ne kadar etkisi var bilmiyorum ama 6 aydır paradontaks diş macunu kullanıyorum ve kullanmaya başladığımdan beri yüzde doksan azaldı denemekten bir zarar olmaz bende gösterdiği etkiyi gösterirse büyük bir ıstıraptan kurtulmuş olursunuz.

 10. Rana 06/05/2015 #

  Ağız dili anladım da boğazda çıkar mı yaa ölüyorum müdahale de edemiyorum bu nasıl ağrı? Bilen biri ne yapabilirim lütfen yazsın.

  • Aydın DİNDAR 26/10/2015 #

   Yaşım 40. Bildim bileli ağzımda aft çıkıyor.Çıkıyordu. Ta ki soda, maden suyu içmemeye başladığımda. Her şeyi yiyip içiyorum. Soda, maden suyu hariç. Soda, maden suyu kesinlikle içmeyin (marka farkrtmez). Umut ediyorum bendeki gibi sizin aftlarınız da tamamen kaybolacaklardır.

   Not: Bazen çıkacakmış gibi oluyor. Eczanelerde fırçalı kücük şişede satılan batikona benzer bir ilaç var. Çıkacak olanda da var olan yarada da etkili. Fiyatı 6- 8 tl. gibi. Geçmiş olsun.

 11. ozge 12/06/2015 #

  3,5 yaşındaki oğlumda çıktı demir eksikliğinden olmuş zinco şurup ve ağız yaraları için aftoral sprey verdi. Ayrıca aktarlarda satılan karadut şurubu da faydalı oluyor.

  • Cansu 17/11/2015 #

   Ya ben acısından ölüyorum iki gündür dilimde boğazımda yanak içimde çok acı çekiyorum ne olur bir şey bilen varsa söylesin tuzlu su karbonatlı su gargara deniyorum ama fayda yok çok canım yanıyor konuşamıyorum yutkunamıyorum ne yapabilirim yardım edin lütfen.

   • Cansu 17/11/2015 #

    Kaç günde geçer hiç geçmeyecek diye çok korkuyorum.

 12. mazlum çınar 14/11/2015 #

  kendimi bildim bileli hep çıkıyor inanılmaz bir acısı ve ağrısı var hele bir tane çıksa amenna yok en az iki tane olacak ki acı katmerli olsun. 🙁 haftada bi kesin çıkar inanın artık hayatımın bir parçası olmuş durumda.

 13. seyma 09/12/2015 #

  Her hafta ağzımda 5-6 tane aft çıkar. 10 gün içinde geçer. Bir iki gün sonra tekrar 1 tane daha çıkar. Sonra bir daha bir daha… Bıktım artık ya. Eğer bir şeye çok üzülüp stres yaptıysam o gece çıkıyor mutlaka 🙁 Bağışıklığın güçsüz olmasına ve de B12 eksikliğine bağlıyorum. Kesinlikle gidin bir cildiyeye kan testi yaptırın. B12 düşük çıkacaktır %90. 10 tane iğnesi var. O tek çare diyebilirim. Kardeşim vuruldu iğneleri artık ayda bir ancak çıkıyor. Ben de bugün başlıyorum. Allah yardımcınız olsun. Çok zor 🙁

 14. Derya 16/01/2016 #

  Bende 5 yıldır her ay bademcik, dil, diş eti, ağız içimde çıkıyor. Dr. Behçet, stres, bağışıklık bicok şey söyledi ama bir teşhisi koyamadi. Sensodyn o da ve bir çok öneriler de fayda vermiyor. Bir de hamilelikte her şey kullanılamıyor kenacort gb. Düşünün artık o çektiğimiz acıyı inşallah Allah şifa verir sebebi de bulunur inşallaah.

 15. Bilal 13/02/2016 #

  AFT için günlük az miktarda badem ve fındık yiyin. Her sabah kahvaltıdan sonra 1 tane bağırsakta çözünen probiyotik tavsiyemdir. Roka ve tere her gün yiyin. B eksikse avokado ile beraber alın. Saf bal ile polen gün aşırı az miktarda. Dişleriniz bakımlı olsun. Her gün 1 tane haşlanmış yumurta. Gün aşırı olarak öğlen 1 bardak adaçayı için. 1 bardak ta gargara için ayırın. Gece yatmadan melisa çayı stres ve diş sıkması için iyi gelir. Bu şekilde bağışıklık ciddi güçlenir ve kesinlikle stres yapmak yok. Saygılar.

 16. yuksel 04/04/2016 #

  su anda dilimin alt kısmında aft var napayım bılmıyorum her sene çıkıyor sonra 1 hafta 10 gun ıcınde gecıyor senede bir defa çıkıyor dudak altlarında bu defa dıl altında cıkmıs hayırdır ınsAllah hayatından bezdırıyo insanı.

 17. Hayrunnisa 13/04/2016 #

  Herkese geçmiş olsun bu dertten bende mustarip birisi olarak bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Aft çıktığında hakiki nar ekşisi çok ise yarıyor canınız biraz yanacak ama en iyi ilaç diyebilirim tecrübeyle sabittir.

 18. Özge 13/07/2016 #

  Bu aftlar beni mahvetti 1 di 2 oldu 2 di 3 olduu ağrılarıda cabasıı :(( aftın en net ilacı ORALMEDİC diye bi ilaç ve kesin çözüm!! Kulak çöpünün aynısı içinde sıvı var çok canınızı acıtıyor ama sadece 1dk aftın ağrısı yanında sönük kalır..bence deneyin herkese geçmiş olsun

 19. Sinem 17/08/2016 #

  Bende de cikiyo ama genetik bisey cok agriyo ya.

 20. rabiya 28/08/2016 #

  Arkadaslar benim de gitmedigim Doktorlar kalmadi bessenedir ayni hastaligi cekiyorum ve hala cekiyorum agzimin butun kisminda cikiyor daha da biktim canimin yanmasindan cok zor hicbir sey yiyemiyorum bazi yiyeceklerde gozum kaliyor ama yiyemiyorum doktorlar hicbir sey bulamiyorlar sizlerin bi fikirleriniz var midir arkadaslar

 21. Ilhan 11/09/2016 #

  Benim kucuk dilimde cikmis yutkunamiyorum ari kulagima vuruyor bizde ailede genetik

 22. Aftzede 21/09/2016 #

  Buraya yazıyorumki faydalanın. Dikkat etmeniz gerekenler sls maddesi olan diş macunları almayın ki bu madde şampuanda da var. Diş sağlığınıza dikkat edin çürük dişiniz varsa yada agız için zedeleyen diş yapınız varsa dişçinize danışın. Denemediğim ilaç kalmadı. Tavsiyem oral**dic harika bir şey anında çözüm. 3 kullanımlık 20 küsur lira. Diğer önerecegim ilaçsa kena**rt denen yaranın üzerini kaplayan suyla temas edince katman oluşturuyor. Bide bu zıkkım ateşlendiğiniz zaman ortaya çıkıyor. Hasta olmamaya çalışın. Bademcikle birlikte 3 gündür yatakta yatmama sebep aft. İyileşeyim ilk iş bademciği aldırıcam.

 23. tekin 17/11/2016 #

  arkadaşlar bendede aft tam 10 senedir çıkıyordu ayda bir mutlaka çıkardı 1 hafta sürerdi..ama temmuz 2016 da saç dökülmesi için uzman bir cilt doktoruna gittim oda liken teşhisi koydu bu liken bir bölümüde ağız yaraları ile ilgiliymiş 4 ay boyunca ilaç tedavisi görüyorum çok şükür 4 aydır ağzımda hiç yara çıkmadı, bazı ilaçlarda bağışıklık sistemi ile ilgili ben ona bağlıyorum bence bir cilt doktoruna gidin fikir alışverişinde bulunun…

 24. Tuncay 18/12/2016 #

  Bendede sürekli çıkıyor annemde de sürekli çıkıyor ben bu sebeple biraz genetik olmasından süpheleniyorum ve ne zaman salata için sofrada limon görsem yemen yiyorum aynı zamanda demir eksiği var ve bendeki yaraların çogu dışa vuruyor ağzımdaki yaranın dış tarafında yani yüzümde aynı noktada sivilce çıkıyor hep değil çoğu zaman böyle çok ilginç ağzımdaki yara ile sivilcenin aynı noktada çıkması ve aynı zamanda çıkması bence tesadüf değil.

 25. Barış 18/03/2017 #

  S a kardeşlerim ben de çok çektim bu afttan farkı sebeplerden dolayı çıkabiliyor şimdi sizlere bir şey tarif edeceğim karadut pekmezi alın ağız içine aftlara dişe merhem gibi sürün yiyin iki üç güne geçip uzun süre çıkmayacağını göreceksiniz

 26. serkan 23/04/2017 #

  aft sorunu yasayanlardan agzında amalgam dolgu olan varmı

 27. Engin 16/05/2017 #

  Birincisi ben bu hastalığın genetik olduğunu düşünüyorum annemde, anneannemde ve bende de var. ikinci olarak asitli içecekler ve dışarıda yenen yemeklerden kaynaklı da oluyor. Dışarıda yenen yemekler ve iyi temizlenmeyen tabak kaşık çatal gibi kullanılan malzemelerden. üçüncü durum ise stres sıkıntı ve üzüntü bunlar artırıcı sebepler. dördüncü durum ise bünyesi kuvvetli olup hastalanan kişilerin yani yatak döşşek olmayan kişilerin ateşinin dışarı atılması yani en hassas yerlerden dışa vurması durumunda ağzımızın içinde aft olarak patlak vermesi . beşinci durum ise Allah bunu kimseye vermesin Behçet Hastalığı. Yıllardır ağzımda yaralarla yaşıyorum ve artık inanıyorum ölene kadar da bu devam edecek. Yukarıda arkadaşların yazdığı gibi ağız ve diş sağlığı çok önemli. Bu bakım aftların oluşmasını geciktiren ve hafifleten nedenlerin başında geliyor. Herkese aftsız ve ağrısız günler diliyorum.

 28. Ercan GÜMÜŞ 22/05/2017 #

  Merhaba;

  Belli ki sorunu yaşayan bir çok insan var. Malesef sorunun kökten çözümü yok. (En azından 20 yıldır benim takip ettiğim kadarıyla) Ancak bazı engellemeler ya da rahatlatıcı uygulamalar var. Burada yazılan yazılmayan bir çok tekniği ya da ilacı denedim. Duyduğum olursa onları da denemeye devam ediyorum. Şimdilik edindiğim tecrübeler şu şekilde.

  Mutlaka doktora gidip durumunuz hakkında bilgi edinin. Eğer buna rağmen bir çözüm bulamadıysanız okumaya devam edin.

  Öncelikle kendinizi tanıyın !!!

  Kimi domates yediğinde kimisi peynir yediğinde kimi ise soda içtiğinde aft çıktığını belirtiyor. Ben bunların hepsini rahatça tüketiyorum. Fakat çilek ya da ceviz yediğimde azımı açıp kapatamayacak kadar çok çıkıyorlar. Bu yüzden kendinizi takip edin neyin sizi etkilediğini tespit edin.(Diş macununuzdan suyunuza kadar(Evet uzun sürecek ama zaten hastalık yıllardır sizinle beraber :)))

  Stresin önemli bi faktör olduğu söyleniyor ancak çok stresli bir işim olmasına rağmen izin zamanımda çıkıp maksimum stresli iş günlerinde 2 ay uğramadıklarıda oluyor. En azından bendeki durum bu.

  Bağışıklık sisteminiz için destek alın. İmuneks Plus bu iş için iyi bir takviye edicidir. Bunun faydalı olduğunu düşünyorum. Hergün almak zorunda değilsiniz gün aşırı alıp 3 ayda 1 ay ara verilebilir diye önermişti eczacım. Siz de eczacınıza danışın.

  Ağız bakımınıza çok özen gösterin.(Örneğin ben balon şişirdiğimde kesin çıkıyor. Balonun üretiminin steril olmadığından ve üzerindeki pudra benzeri şeyden kaynaklandığını düşünüyorum.)Tırnaklarınızı yemeyin.Temizliğinden emin olmadığınız şeyleri ağzınıza sokmayın ya da yemeyin.(Ağzınıza kalem sokmayın yada yıkanmamış meyva yemeyin.)

  Ağzınızın içini zedelemekten sakının gerekirse sakız bile çiğnemeyin. Kürdanla işiniz bittiğinde atın ağzınızda oyalanmasına izin vermeyin.:)

  Dolabınızda mutlaka Kenacort-A Orabase bulundurun. Aft için en faydalı ilaçlardan biridir. Ancak nasıl kullanıldığı önemlidir. Hepimizin bildiği üzere aft 10 gün yada az fazla sürede kendiliğinden düzelir. 5-7 günde de yara tavan noktasına ulaşır.Eğer yara bu seviyeye ulaştığında kullanmaya başlarsanız sadece ağzınızda kaldığı sürece rahat yiyip içersiniz onun dışında iyleşmeye hiç yardımcı olmaz. Yapmanız gereken ağız sağlığınızı takip edip yara henüz oluşma aşamasında toplu iğne başı kadarken yani ilk gününde (Ben dilimde çıkmak üzere olanları çok kolay tespit edebiliyorum.) ilacı kullanmaya başlayın. Özellikle gece yatarken uygulayın ki gece boyu yara üzerinde kalarak çalışsın. Bu uygulamann çok faydasını görebilirsiniz.

  Herkeste işe yarıyan bende işe yaramayabiliyor veya ben de işe yarayan kimseye fayda etmiyor. Yine de denemekten zarar gelmez diye düşündüğüm şeyleri tavsiye ettim.

  Hepinize sağlıklı günler dilerim.

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.