Ağız Yarası Neden Olur?

Ağız ülseri veya aft olarak da adlandırılan ağız yaraları,tıp dünyasınca nedeni henüz tam olarak bilinmeyen doku bozukluklarıdır. Ortası beyaz, sarı ya da gri renkteki bu yaralar, uçuk ile aynı şey değildir. Oldukça can yakıcı olan yaralar mutlaka ağız içinde oluşur ve dudaklarda, yanaklarda, dilde, diş eti veya damakta ortaya çıkar. Çoğu kez aynı anda 2 – 3 adet yara görülür.

Ağız yaralarının daha çok kadınları etkilediği görülmekle birlikte çocuk yaştan itibaren hemen herkeste görülebilir. 7 ila 10 gün arasında iyileşir ve tekrarlayıp tekrarlamayacağı kişiye göre değişir. ‘Nedeni tam bilinmiyor’ dedik ama aft üzerinde etkili olduğu düşünülen çeşitli etkenler, bu yaraları tetikleyen nedenler bulunmaktadır. Diş macunundan, yiyeceklere uzanan farklı etkenler sayılır. Bu etkenleri sıralamadan önce ağız yarasının bulaşıcı olmadığını da ekleyelim.

Fiziksel Travma

Yanlışlıkla yanağı ısırmak, çok sıcak yiyecek veya içecekler, sivri bir cisim nedeniyle ağız içinin tahriş olması veya protez dişler ağız içinde yaralara neden olabilecek fiziksel travma örnekleridir.

Yiyecekler

Asitli yiyecek, içecekler ağız yaralarını tetikleyebilir. Burada asitli içeceklerden kasıt sadece kola, gazoz gibi içecekler değildir. Örneğin portakal suyu, ağız yaraları olanlarda ya da hassas bir ağız dokusuna sahip kişilerde en çok şikayete yol açan içeceklerin başında gelir. Sadece portakalın değil genel olarak turunçgillerin asit oranı yüksektir. Asit oranı yüksek meyvelerin yanı sıra, sirke, sirkeli soslar, tuzlu, baharatlı, acılı yiyecekler, turşu, çerez ve pek çok kimyasal içeren hazır gıdalar ağızda aft oluşmasını tetikleyebilir. Ağızda aft oluşmasından bir iki gün öncesine kadar yediklerinizi gözden geçirerek, size neyin dokunmuş olacağına dair bir ipucu yakalamaya çalışabilirsiniz.


Alerji

Yiyecek alerjilerinin % 90’ında süt, fıstık, fındık, soya, balık, buğday veya kabuklu deniz ürünlerinin yiyecekle ilgili alerji türlerini tetiklediği görülür. Glüten, inek sütü proteinleri, çikolata, tarçın, ceviz, badem, domates, incir, limon ve çileğin ağız içinde aft çıkmasında katkısının olduğu belirtilir. Histamin salgılanması sonucu ağızda hücre ve dokular zarar görebilir ve alerjik semptomlardan biri olarak, ağız yaraları ortaya çıkabilir.

Mide Mikrobu

Helikobakter pilori adıyla bilinen mide mikrobu, B12 gibi bazı vitamin eksikliklerinin yanı sıra ağız yaralarına da yol açabilir. Aft nedenleri araştırılırken genellikle atlanır ancak ülser gibi çeşitli mide rahatsızlıklarına da sebep olabilen mide mikrobu, son derece yaygın görülen bir sağlık sorunudur. Aft sorununun altında mide mikrobu yatıyorsa, bu durum tedavi edilmeden afttan kurtulmak da mümkün olmayacaktır.

Sigarayı Bırakmak ya da Sigara İçmek

Her fırsatta sigara içmenin zararlarından söz ederken, birden bire sigara bırakmanın bir zararı olabileceğini duymak sizi şaşırtabilir. Elbette bu geçici bir durumdur. Sigarayı bıraktıktan sonra vücuttaki kimyasalların değişmesi sonucu ağız yaraları tetiklenebilir. Ancak siz, uzun vadede sigarayı bırakmanın ne kadar yararlı olduğuna odaklanın ve bu kısa süreli sorun nedeniyle sakın sigaraya tekrar başlamayı düşünmeyin!

Sigarayı bırakmak aft riski oluştursa da, sigara içmek de aynı şekilde bu yaralara neden olabilir. Tütün, alkol ve çeşitli kimyasallardan dolayı ağız yaralarının tetiklendiği bilinmektedir.

Bazı Diş Macunları

Her diş macunu değil ama içinde ‘sodyum loril sülfat’ (SLS) bulunan diş macunu ya da gargara benzeri ağız hijyen ürünlerinin aftı tetiklediği görülmüştür. Bunun nedeni SLS’nin ağız dokularındaki koruyucu tabakayı kurutması ve alttaki dokunun yaralara karşı daha savunmasız hale gelmesi olarak açıklanabilir.

Vitamin veya Demir Eksikliği

Demir ve vitamin eksikliği ve özellikle de B3, B9 (folik asit) ve B12 vitaminlerinin eksikliği ağızdaki yaraların tetikliyor olabilir. Bu vitaminler, cilt sağlığını ve sinir sistemini desteklemek, hormon ve kan hücresi üretmek gibi, eksikliğinde ağız yaralarının görülebileceği konularda yardımcı olurlar. Vitamin eksikliği ayrıca kötü beslenmeye ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına da bir işaret olabilir. Her iki durum da ağız yaralarını tetikleyen durumlardır. Eğer başka herhangi bir neden göremiyorsanız, ağız yaralarınızın nedenini anlamak için beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz gerekiyor olabilir.

Hormonal Dengesizlikler

Hormonal dengesizliklere vücudun verdiği tepkilerden biri de ağız yaralarıdır. Örneğin ergenlik dönemindeki genç kızlarda ya da kadınlarda adet döneminde, ağız yarasının çıkmasına sık rastlanır.

Stres

Pek çok fiziksel şikayetin nedenleri arasında stresi görmek, artık hiç şaşırtıcı değil ve aftlar da bu şikayetler arasında sayılabilir. Ne yazık ki gün boyu taşıdığımız endişeli düşünceler, iş yerindeki ya da evdeki mutsuzluklar, her şeyi dert edinen halimiz veya trafikte geçirdiğimiz sıkıntılı saatler derken, vücudumuz fiziksel olarak tepki vermekte gecikmiyor. Kadınların regl dönemlerinde hormonal değişikliklerin yanı sıra, gerginlik de aftlara davetiye çıkarabilir.

Genetik

Yapılan bir araştırmada afttan muzdarip olan kişilerin % 35’nin ailelerinde en az bir kişinin daha afttan şikayetçi olduğu ortaya çıkmıştır. Tek yumurta ikizlerinin % 90’ında, her iki kardeşte de aft çıktığı görülmüştür. Ailesinde aft görülen kişilerde aft oluştuğunda, bu rahatsızlığı daha erken yaşlarda ve daha ağır belirtilerle geçirdikleri ortaya çıkmıştır.

Çölyak Hastalığı

Çölyak hastalığı, vücudun buğday, çavdar ve arpada bulunan glüten adlı proteine tahammülsüzlüğü anlamına gelir. Bu durum ince bağırsakta iltihaplanmayla kendini gösterir. Çölyak hastalığının diğer bir yaygın belirtisi ise ağız yaralarıdır.

Chron Hastalığı

Yine iltihabi bir bağırsak hastalığı olan Chron hastalığı, bağırsakta iltihaplanmaya yol açan ve hem midede hem de ağızda yaralara neden olabilen bir rahatsızlıktır.

Bağışıklık Yetmezliği

HIV ya da lupus gibi vücudun bağışıklık sistemine saldıran herhangi bir bağışıklık hastalığı, ağız yaralarına yol açabilir.

Ne Zaman Doktoru Aramalı?

 • İlk kez ağzınızda aft çıktığında.
 • 1 santimden daha geniş ölçüde aft oluştuğunda.
 • Daha önce olduğundan çok daha fazla sayıda aft çıktığında.
 • Eskiden olduğundan çok daha sık aft çıkmaya başladığında.
 • Aftlarla aynı zamanda eklem ağrısı, ateş, ishal ve vücutta lekeler görüldüğünde.
Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, , , ,

Ağız Yarası Neden Olur? İçin 91 Yorum Yapılmış

 1. Nilgün 13/09/2013 #

  Yanaklarımdaki ve diş etlerimdeki yaralar nedeni ile sigarayı bıraktım, yaraların üstüne sığla yağı sürdüm ve sigara yerine elektronik sigara içtim, bir hafta sonrasında yaralarım iyileşti..Daha tekrarlamadı daha iki hafta oldu ama sigara içmiyor olmamın faydası oldu diye düşünüyorum. İnşallahta bir daha yaşamam..Bu elektronik sigara aldığım yer ile de görüştüğümde bana sigarayı bıraktıktan sonra bu tarz şikayetlerin yani ağızdaki bakterilerin değişmesi sonucu bu tarz reaksiyonların olduğunu söylemişlerdi, tabi bu firmayı da araştırdım likitleri Avrupada onaylı belgeli falan neyse görücez bakalım bir haftadır yok ama şunu da belirtmeliyim ki; iyi ki yara çıkmış ve bende sigarayı bırakmışım 24 yıl dilekolay.

  Sağlıcakla Kalın

  • admin 17/09/2013 #

   Nilgün Hanım sigarayı bırakmış olmanız gerçekten de harika bir haber ve en kısa zamanda elektronik sigarayı da bırakmanızı dilerim. Elektronik sigaralar şu an tüm dünyada bir tartışma konusu ve zararları ile ilgili de her gün yeni bir iddia ortaya atıldığını biliyoruz. Sigarayı bırakma kararınızdan ve bunu uygulamaya koymanızdan ötürü tekrar tebrikler!

  • fatih 27/09/2015 #

   Selamlar ya rahatsız ettim özür dilerim bu ağız yaralarından kurtuldunuz mu acaba?

  • Gokhan 20/08/2017 #

   Dostlar agiz yarasina bizim şivemizde zey yani şap dedikleri kristal tuza benzeyen yara kesin cozumdur .zeyi (şapı) yatmadan once yaraya gore kirip yaranin ustunde gezdirin bir kac dakika sonra yatin bunu gun icide yapin ara sira 2 ya da 3 gunde kurtulursunuz.

 2. Sumeyra 07/10/2013 #

  Selam ben 1 aylık hamileyim ve hamile olduğum için günde 3 bardak süt tüketiyorum ve ceviz yiyorum. Son zamanlarda ağzımda tam 5 tane yara oluştu ve anlamış değilim. Çok zorluk çekiyorum, hiçbir şey yiyemiyorum, sizce ağız yaram cevizden olabilir mi? Çünkü sütü her zaman içen biriyim ama cevizi pek yiyemezdim, kafama ağrı verirdi, lütfen yardımcı olun. Tsk ederim şimdiden.

  • admin 07/10/2013 #

   Sumeyra Hanım geçmiş olsun. Yiyecek alerjisi ya da hamilelikteki hormonal değişimler ağızda yara çıkmasının nedenleri arasındadır ama sizi görmeden, bir muayene olmadan uzaktan teşhis sağlık açısından risk oluşturur. Lütfen bu konuda bir doktora muayene olmayı ihmal etmeyin.

  • Zehra 10/10/2015 #

   Eczanelerde ağız içi yara merhemi bulunuyor 5 tl.

 3. mert 25/10/2013 #

  Ben de denedim; çok domates, ceviz ve tuzlu fıstık yediğimde ağız içi yaralar oluşuyor genelde…

 4. adıgül 29/10/2013 #

  Ben de sizler gibi ağzımda yaralar oluşuyor, iki üç ayda bir tekrarlıyor ne yapacağımı şaşırmış durumdayım, çözümü ne beni bu konuda aydınlatır mısınız?

  • Okan 25/11/2016 #

   Aynen bende de 2 3 ayda bir oluyor sebebini ağzım açık uyuyor olmama bağlıyorum burnum da et var ve nefes alamıyorum uyurken bu sebepten olma ihtimalı var mıdır?

 5. nese ayaz 30/10/2013 #

  Merhaba,

  Halamın kızı 2 senedir ağız içinde aft çıkıyor yaklaşık 1 hafta sürüyor ve devamla 2 haftada bir yeniliyor. Gitmedi doktor yapmadığı tahlil kalmadı bir ara Behçet hastalığından şüphelendiler, yalnız tahlilleri temiz çıktı. Birçok nedeni olabilir diyorlar ama tam olarak bir şey bulamadılar. Şimdi ise 1 tane aft gırtlağında çıktı ve intihaba yol açtı tekrar tahlil yapıldı, siz yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

  • admin 01/11/2013 #

   Neşe Hanım, bizim de en büyük tavsiyemiz hastanın doktora görünmesi olabilirdi. Neyse ki izler de zaten durumu ihmal etmiyor, tahlilleri yaptırıyorsunuz. Aft nedeni hemen belli olmayabilir ancak bu muayene olmaktan vazgeçmek anlamına gelmemeli. En kısa zamanda sorunun kaynağının bulunmasını dileriz, geçmiş olsun.

  • emir 09/05/2017 #

   bende 8 senedir cikiyor ayni sekil gitmedigim doktor kalmadi ama yaptiklari testler temiz cikiyor recete hep ayni gargara murekep krem gerci bunlari kullanmadanda geciyor.aktarcidan denemedigimde kalmadi. doktorin biri insallah behcettir dedi. iyide hastaligi bulan doktor kesin tedevisini bulamadi senmi buldun yoksa deyip tartistigim oldu.allah yardimcimiz olsun bu yaziyi yazarken yine agzim yara icinde

 6. CrazyKids 02/11/2013 #

  Çok şiddetli olduğu gibi zararsız da olabilir. En çok vitamin ve demir eksikliğinden oluşur. Ağızda bulunan ve gözle görülebilen ağız tomurcukları şişer ve patlar, böylece yara oluşur. Yara aslında içte oluşan iltihap suyudur.

 7. aydın demirbaş 22/11/2013 #

  Slm benim de ağzımda zaman zaman küçük yaralar çıkıyordu bir veya iki tane üç dört gün içinde geçiyordu. Şu anda altı yedi tane var ve tam bir hafta oldu ne yaptımsa geçmedi. Dr gitmekten de korkuyorum sigara içki kullanmıyorum ama vücudun herhangi bir yerindeki mantar bu yaralara sebep olabilir mi? Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • admin 30/11/2013 #

   Aydın Bey lütfen doktora gitmekten çekinmeyin. Ağız yaralarının nedenini bilmeden denediğiniz çözümlerin işe yaramaması normal. Geçmiş olsun.

 8. Atilla 27/11/2013 #

  Merhabalar benim sorunum ile ilgili birkaç siteye yazı yazdım fakat cevap gelmedi umarım sizden bir cevap alabilirim. Ağız içimde yanak derisini 12 senedir yiyorum. Ama yanak derim taze değilken yani ölü deriyken yiyorum sonra ölü deriden taze olan kısımlara geçtiğinde ise kanatıyorum. Ağızımda kan kokusu eksik olmuyor. Doktora gittim krem verdi ama onu da yedim. Tavsiye edebileceğiniz bir şey var mı?

  • admin 30/11/2013 #

   Atilla Bey, bu tip alışkanlıklardan şikayetçi olanların sayısı hayli fazla. Ne yazık ki bir anda bunu kesecek sihirli bir formül de yok. Ancak kendi kendinizin çaresi olabilirsiniz. Kendinizi yanak çiğnerken her yakaladığınızda hemen durun ve bu alışkanlığı bırakacağım diye inatla tekrarlayın, kan kokusunu istemediğinizi hatırlayın. Arada bir sakız veya şeker çiğnemeyi deneyin. Çevrenizdekilere, yanağınızı çiğnediğinizi gördüklerinde sizi uyarmalarını söyleyin. Bu şekilde yavaş yavaş, kendinizi telkin ederek ilerleyebilirsiniz. Yanaklarınız biraz iyileşmeye başladığında işler daha da kolaylaşacaktır.

 9. nurhan 06/12/2013 #

  Merhaba, benim yanak iç kısmı yara oldu hafif dilimin kenarları da şiş. Dikkat ettim aynı gün tarçın aromalı sakız çiğnedim acaba ondan olabilir mi? Beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

 10. melis 10/12/2013 #

  Merhabalar. Ben de çok sık ağız yarası çekenlerdenim. Bir sorum olacaktı. Bu belirttiğiniz nedenlerin dışında, ağız yarası öpüşmeden de kaynaklanabilir mi?

 11. bünyamin 27/12/2013 #

  Öldüm bu ağız yaralarından. Bir haftada geçerdi bu sefer ilk defa biri iyileşirken yenisi çıktı. Bir haftalık işkence 15 güne mi çıkacak bundan sonra diye korkuyorum.

 12. faik 02/01/2014 #

  Slm benim de ağız yaralarından çok şikayetim var dilimde ve damağımda devamlı çıkıyor, yemek bile yemekte zorluk çekiyorum. Moralim bozukmuş gibi oturuyorum herkesi de tersliyor gibi davranıyorum. Konuşmak bile istemiyorum ve şu an küçük dilimde bile çıktı. 6-7 tane vardır ağzımda, ne yapmam gerek ve ne doktoruna çıkmam gerek? Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  • admin 03/01/2014 #

   Sayın Faik, ağız yaraları evet çok can sıkıcıdır ama doktora gider ve gerekli önlemleri alırsanız, şikayetiniz hafifler. Yaraların çabuk iyileşmesi için kullanabileceğiniz ilaçlar da var. Moralinizi bozmayın. Ağız yaraları için dermatoloji uzmanına (dermatolog) yani bir cilt hastalıkları uzmanına görünebilirsiniz.

 13. inci 03/01/2014 #

  Merhaba benim ağzımda iki tane aynı yerde ve aynı şekilde yara çıktı. Bu daha önce bir kere daha olmuştu ama bu sefer ara ara çok az bir şekilde kanadı ve ağzımda kan kokusu oldu. Arada yanağımdan başlayıp bir titreme geliyor, sebebi nedir acaba?

 14. sinan 10/01/2014 #

  Merhaba dilimde yaralar çıkıyor nerdeyse ayda bir sebebi ne olabilir? Sigarayı bıraktım bir hafta oldu, ne tür ilaç kullanmamı tavsiye edersiniz?

 15. kerem 11/01/2014 #

  Arkadaşlar selam, inşallah faydalı olabilirim bu soruna. Benim bizzat denediğim ve ağız yarası çeken birkaç kişiye de tavsiye ettiğim iki bitki var. Birinci tercih ebegümeci, eğer yoksa veya mevsimi değilse semiz otu. Bunlardan bir tanesinin yapraklarını çiğ olarak 3-4 gün sakız gibi çiğneyerek kullanın. Allah’ın izni ile yüzde doksan dokuz faydalı olacak. Tavsiye ettiğim kişiler iki üç gün sonra söndü diye söylediler. Siz de deneyin şifa bulursunuz, eğer şifa bulursanız paylaşın.

  • ismail 30/01/2015 #

   ağız yarasına en iyi dut şurubu geliyor ya da yaranın üstüne karbonat dökün söndüğünü göreceksiniz.

 16. huriye 22/01/2014 #

  Ben de artık yoruldum ağız yarasından, ayda iki kez oluyor. 10 gün sürüyor, tekrar başlıyor, aşırı derecede ağrılı. Doktora gittim cildiyeye, hastanedeki bütün doktorlara gönderdi yoruldum. 4 bölümden sonra bıraktım çünkü çok zaman alıyor. Bir doktorun 20 günü geçiyor tahlili. Sen git öbür doktora, tahlil getir, bıktım aman tahlilleri kaybetme diyorlar. Hepsini toplayıp bakıcaklarmış ama işin garip tarafı hepsi de yara varken gel diyor. Maalesef rendevu almak çok zor 5 yılım geçti hala sıfıra sıfır. Bugün yine yara, ağzım kulaklarıma kadar ağrıyor, çaresizim. Bunun tek bir doktoru yok mu acaba?

  • İsmail 10/11/2017 #

   Dostum aynı sıkıntıyı yaşıyorum..

 17. hasan 31/01/2014 #

  Selam arkadaşlar 4 yıldır ağız yaralarım çıkıyor . 15-20 gün sürüyor, geçiyor. 1 hafta sonra yine başlıyor. Doktorlara da gittim hiç fayda göremedim. Yardımcı olur musunuz?

  • Hakan 29/12/2016 #

   Ağız yarasının en çok nedeni STRES ve ÇAY (Sıcak ve Soğuk içecekler)

   Ağız yarasını yaklaşık 23 yıldır çekiyorum. Alkol sigara hiç kullanmadım. Herkez gibi çok doktora gittim. Doktora gittiğimde 7 günde gitmediğimde 1 haftada aft iyileşiyor. ilk başlarda ayda en az 2 3 kez oluyordu. Yara çıkmadan önce insanın göğsü kaşınıyor. Üst üste 3 hafta doktora gittiğimi bilirim. Gözyaşları içerisinde yemek yediğim (süt veya yakmayan 1 yemek) çok oldu. 12 yıl önce 1 doktora gittiğimde doktor SICAK ve SOĞUK ŞEYLER yiyip içme dedi. Bende hayatımı 1 çek ettim benimle beraber çalışan bir çok arkadaşta ağız yarası oluyordu. Ortak noktamız çok çay içmemiz di. O günden sonra kahvaltılar dahil hemen hemen hiç (sadece bazen misafirlikte o da soğutarak) çay veya çok sıcak veya soğuk bir şey yiyip içmiyorum. Allaha şükürler olsun şuan çok yorulduğumda veya stres olduğumda 3 4 ayda 1 kez oluyor. Yara çıkmaya başladığında 3 kez büyümeden durdurdum. Onu da yara çıkacağı zaman insan hissediyor. Vücut direncini arttıracak bakliyat ve fındık yedim tuzlu su karbonat karışımı gargara yaptım. Elma sarımsak yedim elma sirkesi içtim. Eğer ağzınızda yara çıkarsa
   1- tuzlu su ve karbonat karışımı(1 bardak su 1 çay kaşığı karbonat ve 1 çay kaşığı tuz eritip)
   2-Yaraya tuz basın (çok can yakıyor) 1 2 güne geçiriyor
   3-Maydanoz yiyin
   4-Zeytin yaprağını ağızda bitirinceye kadar çiğneyin.(4 5 adet zeytin yaprağı hem acınızı kesiyor hem yarayı iyileştiriyor ağızda tabaka oluşturuyor.

 18. metehan köşgeroğlu 13/02/2014 #

  Slm benim de ağzımda aft denilen yaralardan 7-8 adet çıktı. Doktora da gittim, ilaç yazdı. O da 1-2 hafta beklemen gerek ve gargara yapman gerek dedi. Benim de bazı arkadaşlarım kara dut şurubu önerdiler. Şurup dediğim ilaç değil. Sizin de önerebileceğiniz bir şeyler var ise lütfen yazın.

 19. hilal 16/02/2014 #

  Yaklaşık bir yıldır ağzımda aft eksik olmuyor. Biri bitiyor hemen arkasından tekrar başka bir yerde çıkar hiç abartmadan söylüyorum. Sürekli biri bitip diğeri başlıyor. Beni aydınlatırsanız sevinirim.

 20. muhammed yildiz 21/02/2014 #

  Merhabalar ben K.maraş’tan Muhammed Yıldız. Bende de 5 senedir ağız yarası çıkıyor ve bu sene içerisinde 29. doktora gittim yine bir sonuç alamadım ve 27. doktora gittiğimde sıra aldım hastaneden. İçeri girdim ve derdimi anlattım siz 26. doktorsunuz dedim o da 26 doktor bir şey yapamamışsa ben hiçbir şey yapamam dedi, eyvallah dedim çıktım. İşte böyle, bütün tahlilleri yaptırdım haftada bir sık sık 8-10 tane belki daha fazla diyebilirim sigara içmemeye çalışıyorum ama olmuyor, rica ediyorum yardımcı olun lütfen.

 21. Ensari 29/03/2014 #

  Merhabalar tam 3 yıldır ağzımdan yara eksik olmaz oldu. Bu yaralar yüzünden kalktım 2 tane sağlam dişimi de çektirdim ağız içine sürtüyor diye. Kullanmadığım ilaç kalmadı, kocakarı ilaçları bile fayda etmiyor. Şu an dilimin kenarında bir tane var rahat 3 cm çapı var. Sadece pipetle süt içebiliyorum.

 22. ahmet 18/04/2014 #

  Merhaba 35 gündür sigarayı bırakmış durumdayım ve her yaza girerken yaz meyvesi yediğimde alerji oluyorum. Ama bu sefer ağzımın içinde yaralar çıktı ve aft olduğunu söyledi doktor. Verdiği ilaçlar pek tesir etmedi şu an gerçekten çok acı çekiyorum bu acıyı dindirmem için bir öneriniz var mı?

 23. güray 21/04/2014 #

  Arkadaşlar ben de aynı dertten mustaribim. Bir ilaç keşfettim ‘Oralmedic’ anında acıyı durduruyor ve yara geçiyor. Bilenler vardır zaten.

 24. Hüseyin 28/04/2014 #

  Sigarayı bırakalı 60 gün oldu kesintisiz ağız yarası çekiyorum, girmediğim site okumadığım yorum kalmadı çaresi bulunmamış bir hastalık ne garip değil mi? Oral medic çok pahalı bir ilaç 3 yara için kullanıyorsunuz ama onlar gidip yenisi çıkıyor, kesin çözüm değil; piraldyn diye alkollü bir sıvı var fırçasıyla afta sürüyorsunuz ama bana fayda etmedi o da, kenacort orabase var merhem pfizer ilacın yaraya sürüyorsunuz bazen geçiriyor, kısacası aftı direkt bitiren bir durum yok. Benim tahminim psikolojik ve vücudun uzun süre sigara içilmesi sonrası ani sigara bırakmada stres yaparak tepkime vermesidir. 15 gün daha geçmez ise vücut direncini arttıracak bir ilaç isteyeceğim doktordan Allah hepimize şifa versin.

  • Hasan 23/12/2017 #

   Kardeşim yaralariniz geçtimi bendede var sigarayi biraktim yardimci olurmusunuz

 25. davut 19/05/2014 #

  Merhaba hocam benim ağzımda ayda nereden baksan iki kere aft çıkıyor bu benim canımı çok acıtıyor iyileşme süresi bir haftayı geçiyor ve birden fazla yerden çıkıyor. Şu an yine çıktı hem üst dudakta hemde dil kenarında her ay düzenli bir şekilde bir kaç defa bunu görebiliyorum, bu konuda ne yapma gerektiğini bilmiyorum.

  • smiley 20/05/2014 #

   Benim de öyle ya aynen.

  • bilge 20/08/2014 #

   Urmu dut iyi geliyor hatta ağız yaralarına birebir.

 26. Volkan 30/05/2014 #

  Devamlı ağız yarası çekenlerdenim, çok acısı oluyor. Erkeklerde genelde stresten oluyor.

 27. hamza 05/08/2014 #

  Aciz içinde 1 ayda 2 ayda beyaz yaralar oluşuyor ve 10 günde anca gidiyor fakat ağzımın içi sızlıyor bir şey yiyemiyorum.

 28. zafer 01/09/2014 #

  Ben bu yaraları 3 senedir hiç durmadan aralıksız çekiyorum her tedavisini de uyguladım ama hiç bitmedi ne yapacağımı şaşırdım nasıl geçecek bu yaralar zayıfladım iyicene 🙁

 29. AHMED 15/10/2014 #

  Bende genellikle elektrikli süpürgenin filtresini temizlediğimde dilimde yara çıkıyor. Bir keresinde de tuvaletin havalandırma süzgecini temizlemiştim. oradan mikrop kapmışım ki akabinde dilimde yara/aft oluştu. Bu mikroplar genellikle aşırı eskimiş ve kapalı kalmış yerlerin temizliği sırasında ağız ve burun iyice maske ile kapatılmaz ise dil nemli olduğu için virüsleri/mikropları hemen kapıyor.
  Diş macunu iyi gelmiyor aksine yarayı tahriş ediyor. Tek çare akşam yatarken K*** aftın üzerine kalınca sürüp ağzı kapattıktan sonra hiç konuşmadan ve bir şey yiyip içmeden sabaha kadar yatmak. Ayrıca dinlenip uyumaktan başka çare yok zira dildeki yara tükürük bezlerinden korunmalı ki kuru kalarak yara kurusun. Islak kaldığı sürece iyileşme uzuyor. Bunun içinde en iyi kuruluk uykuda oluyor. K*** yanlış olarak almayın sakın pomad olanları falan var onlar değil oral olanını alacaksınız. Sürdükten sonra sabaha kadar dişinizi bile oynatmayın. Sabah da dişiniz yaraya yapışmış olacağından bu işi yavaş yavaş yapın. Müsaitseniz tekrar sürün. Karadut dil yaralarını hiç yakmıyor aksine rahatlatıyor.

 30. mehmet 09/12/2014 #

  Merhaba benim dilim de kırmızı benekler var. Midem de reflü ve akciğermde koah var acaba bununla ve kullandığım ilaçlarlâ bir ilgisi olabilir mi? Sigara yada alkol kullanmıyorum

  • admin 09/12/2014 #

   Mehmet Bey alerjiden tutun söylediğiniz gibi rahatsızlıklarınıza dek pek çok neden olabilir. Makul bir sürede geçmezse bir doktora göstermenizde fayda var.

 31. Fatih 12/12/2014 #

  Merhabalar, yaklaşık 2 sene evvel sigarayı çok sert bir şekilde aniden bıraktım yani azaltma gereksinimi duymadan. Sonrasında ağzımda yaralar çıkmaya başladı ve sigarayı bıraktıktan sonra olabileceğini düşünerek pek önemsemedim. Şu sıralar ardı ardına biri iyileşip diğeri başlıyor ve yara ağzımdan hiç eksik olmuyor. Akşamları çerez yerim ve sirkeyi severim diyecem ama bunları hayatımın her döneminde tüketirim. Önceden yara olmazdı, ne önerirsiniz?

  • admin 14/12/2014 #

   Fatih Bey sigarayı bırakalı epey olmuş. Aftlar sıklaştıysa bir dahiliye uzmanına gidin. Vitamin eksikliği veya mide mikrobu gibi farklı bir neden varsa araştırılmalıdır.

 32. feride 18/12/2014 #

  Doktorlar çare bulamadı 30 yıldır ağız yarası acısı çekiyorum konuşamayacak kadar kötü oldum sapasağlam dişlerimi bile çektirdim yok yok geçmiyor bir de Behçet hastası olabilirmişim bence bazı yiyeceklerden oluyor domates patlıcan gibi.

  • muharrem 28/03/2015 #

   İyi günler ben Behçet taramasına girmiştim 99 senesinde. Behçet olması için sadece ağız içi yarası yeterli olmuyor dedi doktorlar. Genital bölgede de aynı yaraların olması gerekirmiş. İkisinin eş zamanlı olması gibi. Eğer böyle bir durum söz konusu ise Behçet hastalığının tedavisinde erken teşhis çok önemli çünkü geçici körlükle başlayan bir öyküsü var. Küçücük bir ilacı mevcut, düzenli kullanılması gereken. Umarım yoktur.

 33. stezerdi 08/01/2015 #

  Merhaba admin annem 65 yaşına yeni girdi tansiyon hastası protez kullanıyor üst damağı ile yanağı arasında 1 ay önce yara çıktı şimdi yarasında iyileşme var ama yara çıktıktan 2 hafta sonra boğazında yemek yerken veya su ve benzeri içecekleri içerken diken gibi batma oluyor ve bu batmadan dolayı kulak ağrısı çekiyor kulağı ağrıyınca yemek yemeği yarıda bırakıyor ne yapabiliriz teşekkürler.

  • admin 08/01/2015 #

   Sayın Stezerdi anneniz bir kulak burun boğaz uzmanına muayene olabilir.

 34. İbrahim 21/01/2015 #

  Ben 53 yaşındayım dilimde sürekli yaralar çıkıyor canımı çok yakıyor ve yaralar çıktığında ağzım kuruyor ne yapmam gerek ilaç kullandım, doktora gittim bir daha o yaralar dilimde çıktılar karbonat ve tuzlu su karışımı gibi şeyleri bile denedim.

 35. turgay 26/01/2015 #

  Slm ben turgay 25 yaşındayım ben de aynı sorunu yaşıyorum yaklaşık 6-7 yıldır bu beyaz beyaz oluşan yaralarla uğraşıyorum şu an 6 tane var, gitmedik doktor kalmadı bu hastalık bulaşıcı mı 2 çocuğum var benden eşime ya da çocuklarıma bulaşır mı?

  • admin 29/01/2015 #

   Aft bulaşıcı değildir.

 36. berna 28/01/2015 #

  Merhaba ben 37 yaşındayım dilimde damağımda dudağımda sürekli yaralar çıkıyor hemde ne yara inanın bırakın yemek yemeği dilimdeki yara yüzünden yutkunurken canım acıyor her şeyi denedim sadece bir hafta geçiyor tekrar gine başlıyor çalışıyorum ve artık çalışmamı etkiliyor çünkü özellikle dilimde çıkan bu yaralar konuşturmuyor bile beni çook canım acıyor :(( ne olur bir tavsiyeniz varsa çokk muhtacımm teşekkürler..

  • İsmail 08/11/2017 #

   Berna Hanım ben de aynı sıkıntıyı çektim uçuk yani herpes dediler şuan ilaç kullanıyorum… Herpes olduğuna emin olun.. Sonra baskılama tedavisi yapın…

 37. Gökçen 29/01/2015 #

  İstanbul’da ağız içi yaralarına bakan neresi var? 1 aydır alt dudağımın içinde geçmeyen bir şişlik var. Görünürde bir şey yok gibi ama sabahları çok şiş oluyor ve arada yanma hissediyorum. Cildiye doktorları bilemedi nereye gitmeliyim? Teşekkürler.

  • admin 31/01/2015 #

   Sayın Gökçen ağız yaralarına çoğunlukla dermatoloji uzmanları bakar, bunun dışında bir iç hastalıkları uzmanından da görüş alabilirsiniz. Belki o sizi daha doğru şekilde yönlendirir.

 38. Gültepe fatih 14/02/2015 #

  Selam arkadaşlar sigarayı bıraktım 4 senedir sürekli ağız yarası çekiyorum son zamanlarda fazlalaştı çare bulanlar bilgilendirsin lütfen.

 39. mehmet burak 21/02/2015 #

  Öncelikle herkese geçmiş olsun. Bu küçük canavarlardan ben de bıktım. Doktorlar net bir şey söylemiyor aft hakkında. Bende soğan (kuru ya da yeşil fark etmiyor), ceviz (taze sulu cevizde olmuyor), üzüm çekirdeğini kırınca, patlıcan gibi yiyecekler yediğimin ertesi günü mutlak çıkar. Ayrıca stres sıkıntı en büyük etken. Çıkmadan bir iki gün önce aşırı derecede gergin yapar insanı sürekli uykunuz gelir. Bunlar olunca bilin ki aft çıkacak. O…….c bir nevi o dokuyu yakarak ağrı çekmenizi engeller. Fakat yarayı iyileştirmez. 1 hafta dolmadan ne yaparsanız yapın aft geçmeyecektir. K…..t adlı donduran krem, ağız gargaraları, diş fırçalamak az da olsa ağrınızı hafifletecektir. Öncelikle sizdeki yaraya neyin sebep olduğunu bulup o yiyeceklerden kaçının.

 40. sezer 13/03/2015 #

  Ne yapmak gerekiyor yıllarca çekiyorum artık olmadığı gün yok kanser başlangıcı falan diyor haberler ama doktorlar bir şey demiyor onlarla yaşamaya alıştım artık çıkmasın iyi gelen nedir lütfennnn.

 41. oğuz 28/03/2015 #

  Arkadaşlar herkese geçmiş olsun. Bende de bu bela var hem de ne bela gitmediğim doktor kalmadı neredeyse. Kimse şundan bundan demiyor başından atıyor resmen su anda ağzımda bir tane var tırnak büyüklüğünde 1 ay oldu hiçbir şekilde gitmiyor yanağım şişti ta. Çok aşırı acı çekiyorum yok mu bir çözümü?

 42. gökhan 29/03/2015 #

  Arkadaşlar merhaba bende de var bu ağız yaralarından ne yapıcam bilmiyorum bana yardımcı olursanız çok memnun olurum herkese geçmiş olsun.

  • gökhan 29/03/2015 #

   Oğuz kardeş sarmısak denediniz mi denemediyseniz biraz yaranın üzerinde sarımsağı bekletin o yarayı biraz yakacak acısını dayanman lazım sonra rahatlatıyor Allah şimdiden şifa versin.

 43. ibrahim 15/04/2015 #

  Merhaba arkadaşlar su an hastanede aftlardan dolayı yatıyorum. 5 gündür su bile içemiyorum. 5 yılda bir tekrarlıyor demir ve b12 eksikliği. Gargara ve bol bol vitamin başka bir açıklaması yok keşke yapabilsek ama aksine meyveler, ılık çorbalar içmek iyileşme sürecimizi kısaltacaktır. İyi bir dahiliye uzmanına ihtiyacınız var. “Yokuş da benzini bitmek üzere olan aracı yakıtsız bırakmayın inadına yiyin sabahına farkı görün.”

 44. ferdi 24/05/2015 #

  Su an 7 tane var ağzımda. Yıllardır çekiyorum bu hastalığı. doktor bana vitamin hapı phar..ton u önermişti. Evet, etkisi oldu ama sonra tekrar çıktı. Vitamin eksikliğinden kaynaklanıyormuş güya.

 45. yasmin 21/06/2015 #

  Merhaba arkadaşlar bende de o yararlardan yılın belli zamanlarında çıkıyor ve ne yemek yiyebiliyorum ne konuşabiliyorum bana üzüm sirkesi ile gargara etmem tavsiye edildi her gün gargara yapıyorum en fazla 3 gün sürüyor. Sonra küçülüp gidiyor bence sizde bir deneyin derim biraz can yakıyor ama bana iyi geliyor geçmiş olsun herkese.

 46. Gökhan 12/07/2015 #

  Arkadaşlar ben de bu aftlardan mustaribim ağız içinde dudak bölgesinde 2 ayda bir çıkarlar. Genelde 2-3 tane oluyorlar. Ben de ilaç kullanmak yerine yaralara tuz basıyorum can yakıyor ama en azından yaralar 1-2 güne kadar köreliyor iyileşene kadar can acıtmıyorlar.

 47. Kemal 01/08/2015 #

  İyi akşamlar. 3-4 gündür, sanırım dilimi uyurken ısırdığım için, ağzımda yaralar çıktı. Önce dilimin yanı acıyordu. Sonra boynuma, çeneme, damağıma yayıldı. Konuşamaz, yiyip içemez oldum. Sanırım kendi ısırığımdan mikrop kaptım. Antibiyotik, ağrı kesici kullanıyorum. Bir şeyler yemezsem, konuşmazsam ve sırt üstü yatıp kafamın altına kalın yastık koyarsam rahatlıyorum ancak. Kesin bir tedavi yok beklemekten başka. Allah çekene sabır versin…

 48. Bahar 09/08/2015 #

  Mrb bende aynı dertten perişanım çok yara oluyor ağzımda ama dişimde dolgu vardı düştü ve orası açıldı uzun zamandır da var acaba bundan kaynaklanabilir mi? Ve tabi ki iş stresi de var 3 yaşında oğlum da var onu öpmek bile zor geliyor acaba bundan olabilir mi? Yada hangi Dr gidebilirim gidenler ya da bilgisi olanlar yazarsa çok memnun olurum..

 49. Eda 20/09/2015 #

  Bir hafta acısını çektikten sonra 2 haftada bir yenileniyor et yemiyorum sebebi olabilir mi?

 50. Erhan 13/10/2015 #

  Merhaba benim sorunum da ağızda çıkan yaralar. Yara olduğu zaman hastaneye yatırıyorlar çünkü ağzımın içi tamamen yara oluyor ne yemek ne içecek hata konuşmakta bile zorluk çekiyorum. Avrupa’da yasıyorum aft dediler sonra Herpes deldiler o da değil Behçet Hastalığına bağlantı kurdular o da değil şimdi bir parça aldılar tahlillere gönderdiler bekliyoruz yaralarımın iyileşmesi 1 ayı geçiyor bazen Allah düşmanıma vermezsin zor çok zor.

 51. ahmet 01/11/2015 #

  Merhaba. Sigarayı bıraktım 8 ay oluyor. Aniden kestim ilk dört ay bir yan etkisi olmadı sonra dilimde küçük uçuk gibi çıkıyor bir gün sonra beyaz büyük yaraya dönüşüyor oradan yanağıma geçiyor ve 4 bazen 5 tane oluyor 10 gün sure sonra hepsi geçiyor. Aradan 15-20 gün geçmeden tekrar dilimde uçuk gibi çıkıyor. Bir gün sonra yeniden ağzımın içine bulaşıyor. Doktora gittim ama çare olmadı. 4 aydır böyle uğraşıyorum. Diş macunu ve fırçamı geçtikten sonra değiştirdim eski fırçalarımı attım ve antibiyotik kullanmaya başladım. Şimdi bir aydan beri çıkmıyor, herkese geçmiş olsun.

 52. ali özkaya 07/01/2016 #

  Selam arkadaşlar öncelikle herkese geçmiş olsun ben de 2 ayda bir bu aft yaraları ile uğraşıyorum herhangi bir dudak yarasında sert etmek kesmesi yanak ısırması yaralar çok acı verici aft yarasına dönüşüyor oralmedic ilacı bu konuda çok başarılı ama sebebi nedir neden olur bilmiyorum.

 53. hulya akyayls 13/01/2016 #

  Yaklaşık 2 yılı geçti ağzımda dilimde damağımda kırmızı kan toplanması gibi sislik oluşuyor sonra afta dönüşüyor çoğunlukla adet zamanıma denk geliyor Behçet testi yaptılar bir şey çıkmadı yediğimle mi alakalı bilmiyorum, midemde helikobakteri çıkmıştı geçen sene.

 54. Bilge Su 23/01/2016 #

  Benim aft vardı oradan da dilimin altına geçmiş herhalde ama tam yara da değil.

 55. Kalapodas Lefteri 21/02/2016 #

  Ağız yarası olan tüm arkadaşlar…
  En azından sürekli tekrarlasa bile bir gece içerisinde acıyı dindirebiliyor ve hızla geçme sürecini başlatabiliyorsunuz.
  Çözüm çok basit. Kenacord-a diye bir pomat. Fiyatı en son 4 tl. İdi. Eczanelerde reçetesiz satılıyor..
  Yaranın olduğu alana gece yatarken sürüyorsunuz ancak kesinlikle el ile değil. Dağılıyor.
  Küçük bir metal parçasının ucuna gerekli miktarlarda sıkıp yaranızın üzerine sürüyorsunuz. Unutmayın gece yatarken. Sürmeden önce ağız temizliği diş fırçalamak iyi olacaktır. Tamamen tükürüğünüzü yuttuktan sonra tatbik ediniz ve süratle yatağa girip sırt üstü. Yani tükürüğün pomadın sürüldüğü yer ile temas etmeyip ağızdan direk boğaza akıp gitmesi için sırt üstü yatarak ve kesinlikle pomadın sürüldüğü bölgeye dişlere değdirmeyerek yada dil ile dokunmayarak. Uygulanması gerekiyor. Uykuya dalıp sabah olduğunda. Ağzınızda kalan pomadı lavaboda çalkalayıp tükürürken bana ve bu pomadı icat edene dua edeceksiniz…
  Tüm arkadaşlara acil şifalar dilerim..
  Saygı ve sevgilerle.

  Yukarıdaki arkadasın bir tanesi ke****rd-a faydası olmuyor diyor.. ağır vakalarda yani etkili yaralarda ertesi gece bir defa daha yapınız.. çünkü bir gecede geçemediği oluyor.. ama bir gece sürdükten sonra ertesi gün yine aynı şekilde tekrarlasa bile artık geçiş süreci başlamış oluyor..1-2 gece denerseniz anında kaybolduğunu göreceksiniz. Veya yeni çıktığını hissettiğiniz anda sürdüğünüzde daha çıkmadan kayboluyor..
  Ben yaklaşık 10 yıl çektim..7-8 tane dilimde çıkıyordu. Yemek yemek bana ölüm geliyordu. Hayattan bezdim. Sonra bu ilacı keşfettim. Çıktığı anda sürüp yok ediyordum. Kolayı gazozu çok içerdim. Bıraktım ve baktım ki şimdi ağız dil yaralarından eser yok. Sizler de bu şekilde denemeler yaparak yaranın nedenlerini keşfedebilirsiniz. Yani burada en önemli husus asitli şeyler. Asit yapıyor kesinlikle. Bilgilerinize sunar.. Yüce Allah tan acil şifalar dilerim..

 56. senoş 23/03/2016 #

  Benim de ağzında sürekli aft çıkıyor. Hatta iki tane felan çıkıyor daha geçmeden bir daha çıkıyor. Ve ağzını yakıyor.acile gittim garagara ve krem verdi ama nedenini sormayı unuttum . acaba o ilaçlar yetermi , tekrar çıkmasını engeller mi. Başka yapmam gereken bişey var mı ? Vitamin eksikliğim olabilir.

 57. Mirac cetin 21/04/2016 #

  Yaklasik her haftada bir kere cikiyor ne yapmam lazim

 58. Mustafa 27/04/2016 #

  Ya ben iki gündür maffoldum bu yaralardan ilk kez geldi başıma hiç birşey yiyip içemiyorum açlıktan bayılcam nerdeyse napmam lazım

 59. Armagan 03/07/2016 #

  10 gun once ameliyat oldum. Genel anestezi yapildi. Bogazimda 4-5 adet beyaz yuvarlak bicimde yaralar cikti. Yutkunamiyorum. Acaba aldigim narkozla bi ilgisi olabilir mi ? Simdiden tesekkurler…

 60. nihan 08/08/2016 #

  Benim ailemde de bu yaralardan oluşuyor. Çok şey denedik. En hızlı geçiren ‘polaris’. Suyla karıştırıp gargara yapabilirsiniz. Ya da elinize bir parça alıp ağzınızdaki yaraya sürebilirsiniz. Biz çok faydasını gördük. Balcılarda bulabilirsiniz. Doğal haliyle sadece toz haline dönüştürülmüşünü kullanıyoruz.

 61. Furkan aslan 20/08/2016 #

  Acil cevap verin 10 gündür felan ağzımın yanak içi bölgesinde yara çıktı beyaz bi yara doktora gittim gargara ve sprey verdi kullandım hala geçmedi ağız kanserini okudum internetten ve korktum acaba olabilirmi acil cevap verirmisiniz.

 62. Aslı 29/08/2016 #

  Genetik mi bilmiyorum ama ailemizde yaklaşık 4 kişide var bu problem. Bende de aşırı derece var. Aynı anda 4..5 tane çıkıyor yara ağzımda ve çoğu derin oluyor çıldırma derecesine geliyorum acıdan. Kansızlık var düzenli ilaç kullanıyorum bunun için alakası olabilir mi bu yaraların kansızlıkla??

 63. Egecan Berk Kaşıkçı 29/10/2016 #

  İyi günler. Ben yıllardır ağız yarası çekiyorum. Yaklaşık 8 yıldır da devam ediyor. 1-2 hafta küçük halde daha sonra 1 cm veya daha büyük çapta yaralar oluşuyor. 2-3 hafta öyle devam ettikten sonra geçiyor ve 1-2 hafta sonra tekrardan çıkmaya başlıyorlar. Aynı anda 9 adet çıktığı da oldu. Doktora gittim ilaç verdiler fakat nafile. Kan tahlillerimde de bir şey çıkmadı. Şu anda da ilaç kullanmama rağmen daha diğerleri geçmeden yeni 2 tane yara çıkmaya başladı. Neden olduğunu bilmiyorum. Yardımcı olabilir misiniz ?

 64. Furkan 21/11/2016 #

  Arkadaşlar benim ilk defa basıma geldi küçük dilimde ve Boğaz’larımda çıktı bu aftlar doktor mazejik gargara verdi yemek yiyemiyorum su içemiyorum bırakın onları yutkunurken acı cekiyorum 2gün oldu geçmedi ne zaman geçer ne önerirsiniz lütfen yardımcı olun

 65. Meriç Han 11/02/2017 #

  Merhaba benimde ağızımda dönem dönem aftlar çıkıyor ve geçiyordu. (Yıllardır çıkıyor) yine ağızıma aftlar çıkıyor. (1-2 haftadır. Ve iyileşeceği halde yenileri de ekleniyor. İyileşenler var ancak her geçen gün yenileri ekleniyor) doktora gittik ancak tahlillerim temiz çıkı. Sizce nedeni nedir?

 66. Kalapodas Lefteri 05/08/2017 #

  Meriç Han kardeşim ;
  Ben yaklaşık 10 yıl çektim..7-8 tane dilimde çıkıyordu. Yemek yemek bana ölüm geliyordu. Hayattan bezdim. Sonra bu ilacı keşfettim. Çıktığı anda sürüp yok ediyordum. Kolayı gazozu çok içerdim. Bıraktım ve baktım ki şimdi ağız dil yaralarından eser yok. Sizler de bu şekilde denemeler yaparak yaranın nedenlerini keşfedebilirsiniz. Yani burada en önemli husus asitli şeyler. Asit yapıyor kesinlikle. Bilgilerinize sunar.. Yüce Allah tan acil şifalar dilerim..DEMİŞTİM…

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.