Apandisit Neden Olur?

Apandis karnın sağ alt bölümünde, kalın bağırsağa bağlı olan, 6 ila 9 cm uzunluğundaki, ince organımızdır. ‘Apandisit’ ise, apandiste meydana gelen, ağrılı bir şişme ve iltihaplanma durumudur.’Vücudumuzda neden böyle bir organ var?’ sorusunun günümüzde hâlâ gizemini koruduğu söyleyebiliriz.

Bazı bilim insanlarına göre apandis, sindirim için gerekli olan iyi bakterilere ev sahipliği yapmakla görevlidir. Bazı doktorlar bu organın bağışıklık sistemine yardımcı olduğunu belirtir. Kesin olarak söylenebilecek bir şey varsa o da, bir kişinin apandisi alındıktan sonra vücudun işleyişinde apandis yokluğundan kaynaklanan bir sorun olmadığıdır.

Apandisitin yani iltihaplanmanın nedeni ise sindirim sistemindeki bir enfeksiyon ya da apandisin ağzındaki bir tıkanma olabilir. Apandisit her yaşta görülebilir ama çoğunlukla 10 ila 30 yaşları arasındaki kişilerde ortaya çıkar. Apandisitten şüphelenildiği an, acil olarak bir sağlık merkezine başvurulmalıdır. Çok sık rastlanılan bir rahatsızlık olmasına karşın apandisitten korkulmasının nedeni, tıkanan apandise zamanında müdahale edilmez ve apandis patlarsa, vücuda dağılacak enfeksiyon yüzünden ciddi sorunların ortaya çıkabilmesidir.

Apandisin Tıkanması

Apandis genellikle dışkı, yabancı bir cisim ve nadiren de bir tümör nedeniyle tıkanır. Apandisi parmağa benzeyen bir kese olarak düşündüğümüzde bu kesenin tıkanması, burada doğal olarak bulunan bakterilerin birikip çoğalmasına neden olur. Bunun sonucunda apandis şişer ve iltihaplanır.

Apandisin içinde tıpkı bağırsaklarda olduğu gibi pek çok mikroorganizma yaşar ve bu bir sorun değildir. Oysa tıkanıklık yüzünden apandise hapsolan mikropların çoğalması zamanla iltihaplanmaya yol açar. İltihaplanmanın artması ise apandisin şişmesine ve bazı vak’alarda patlamasına neden olur. Apandisteki iltihabın diğer organlara yayılması ölüm riski doğuran, ciddi bir durumdur.


Apandis patladığında ilk önce bir rahatlama hissedilir ancak birkaç saat sonra, enfeksiyonun yayılmasının ardından, belirtiler eskisinden de kötü olarak tekrar hissedilir. Neyse ki günümüzde modern tıp sayesinde, apandisit hastalarına zamanında müdahale şansı oldukça yükselmiştir.

Genel olarak apandisin tıkanma ve iltihaplanma nedenlerini sıralayacak olursak:

 • dışkı, parazitler veya meyve çekirdeği benzeri yiyecek artıkları,
 • sindirim sisteminde (ya da vücudun diğer bir bölümünde) meydana gelen bir enfeksiyon nedeniyle apandisit duvarındaki lenf dokusunun genişlemesi
 • Chron (Kron) hastalığı ve ülseratif kolit gibi iltihabi bağırsak hastalıkları,
 • karna alınan şiddetli darbe

Apandisitin Belirtileri

Apandisitten korunmanın kesin bir yolu yoktur ancak sağlıklı beslenmek ve bolca taze sebze meyve tüketmek apandisit riskini epey düşürür. Apandisit belirtileri ise farklı şekillerde ortaya çıkabilir:

Karın ağrısı: İlk belirti genellikle göbek deliği çevresinde bir ağrıdır. Ağrı hafif şekilde başlar ancak birkaç saat içerisinde keskin ve ciddi bir ağrıya dönüşür. Apandis şiştikçe ağrı, karnın sağ alt tarafına yönelir. Doktor karnın sağ alt kısmına bastırdıktan sonra, ters bir şekilde, baskı hafiflerken ciddi bir ağrı duyulur. Yürümek ya da öksürmek gibi bölgeyi etkileyen hareketler ağrıyı şiddetlendirir. Zamanında tedavi edilmezse apandisit patlayabilir. Bu durumda karın boşluğuna yayılan enfeksiyon ciddi bir tehlike doğurur. Karın şişliği, şiddetli ağrı ve bulantı görülür.

 • Karnın sağ alt bölgesinde şiddetli bir ağrınız varsa, yukarıdaki tanıma benzer bir ağrı yaşıyorsanız ağrıyı ilaç içerek dindirmek bir hata olabilir. Ağrı kesiciler belirtileri azaltır belki ama apandisit teşhisinin gecikmesi başka tehlikeler doğurur. Apandisit ağrısından şüphe duyduğunuzda hemen bir doktora başvurmanız en doğrusudur.

Karın şişliği: Apandisteki enfeksiyon bu organın iltihaplanmasına ve şişmesine neden olur. Dokunduğunuzda karnınızda bir şişkinlik ve hassasiyet dikkatinizi çekebilir. En ufak bir dokunuş şiddetli ağrıyla sonuçlanır.

Bulantı ya da kusma: Apandisit sonucu kalın bağırsakta da enfeksiyon oluşabilir. Bunun sonucunda tıpkı mide bozulmasında yaşanan belirtilere rastlanır. Şiddetli karın ağrıları da bulantı, kusma, ishal, kabızlık ve iştah kaybı gibi belirtilere yol açabilir. Enfeksiyon ilerledikçe belirtilerin şiddeti de artar.

Ateş: Apandiste enfeksiyon oluştuğunda vücut buna yükselen ateşle yanıt verebilir. Bağışıklık sistemi vücut ateşini yükseltir çünkü bu şekilde enfeksiyonu sonlandırıp vücuda yayılmasını önlemeye çalışır. Bazı hastalarda ateşle birlikte vücutta ürperme ve titreme de görülür. Genel olarak ateş, karın ağrısı ve şişlik belirtilerinden sonra ortaya çıkar. Enfeksiyon iyileşmedikçe vücut ateşi artar ve baş ağrısı, terleme ve sersemleme gibi diğer semptomlar da ardından gelir.

Apandisit Şüphesiyle Ne Zaman Doktora Başvurmalı?

Karnın sağ alt köşesindeki bir ağrıyla birlikte yukarıda okuduğunuz belirtileri yaşadığınızı düşünüyorsanız, hemen bir doktora başvurabilirsiniz. Bunun dışında aşağıdaki maddeleri de dikkate almanız önemlidir:

 • Karın ağrınız keskin, şiddetli ve ani bir şekilde ortaya çıkıyorsa.
 • Karın ağrısı dışında ateşiniz de varsa.
 • Kan kusuyorsanız ya da kanlı ishal görülmüşse.
 • Karnınızda sertlik ve hassasiyet varsa.
 • Ağrıyla birlikte bulantı ve iştah kaybı da varsa.
 • Bir haftadan uzun bir süredir karın ağrısı çekiyorsanız.
 • İdrar yaparken yanma varsa ya da her zamankinden sık idrara çıkıyorsanız.
 • İstemsiz şekilde kilo kaybediyorsanız.
 • Yemek yedikten ya da mide ilacı aldıktan sonra ağrı kötüleşiyorsa.

Apandisit Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Apandisit tedavisi genellikle iltihaplı apandisin alınması yani ameliyat anlamına gelir. Kişilerin durumuna göre farklı tedavi yöntemlerinin düşünülmesi gerekebilir. Ameliyattan sonra tam olarak ‘iyileştim’ diyebilmek için kendinize birkaç hafta tanımanız gerekir. Eğer apandisit patlamışsa, iyileşme süreci biraz daha uzayabilir. Bu süreçte siz de bazı noktalara dikkat ederek, iyileşmenin tam olması için sürece katkıda bulunabilirsiniz:

İlk etapta yorucu aktivitelerden kaçının: Normal yaşamınıza dönmeden önce en az 3 gün olmak üzere 2 haftaya kadar uzanan bir süre zarfında vücudu yoracak aktivitelerden kaçınmak gerekir. Ameliyatınızın türüne göre bu sürenin ne olacağını size doktorunuz söyleyecektir. Doktorun uyarılarına harfiyen uymaya çalışın.

Öksürürken karnınızı destekleyin: Sadece öksürürken değil gülerken ya da benzeri hareketlerde karnınız ağrıyabilir. Bu tip hareketler esnasında karnınızın üzerine yumuşak bir yastık koyup elinizle hafifçe bastırarak karnınızı destekleyebilirsiniz.

Ağrı kesiciler işe yaramıyorsa doktorunuzu arayın: Ağrı vücuda ekstra bir yük bindirir ve iyileşme sürecini yavaşlatabilir. Eğer size önerdiği ağrı kesiciler ağrınızı dindirmiyorsa, doktorunuzu bu durumdan haberdar edin.

Hazır olduğunuzda ayağa kalkıp hareket edin: Hareketlenmek için acele etmeyin. Kısa yürüyüşlerle başlayın ve kendinizi ne kadarı için hazır hissediyorsanız o kadar hareket edin. Vücudunuzu zorlamayın.

Yorgunsanız uyuyun: İyileşme sürecinde her zamankine göre çok daha fazla uykulu olmanız normaldir. Kendinizi yorgun hissettiğiniz her an dinlenin.

Okula ya da işe dönme zamanını belirlemek için doktorunuzla görüşün: Kendinizi hazır hissettiğinizde işe dönebilirsiniz ancak ilk önce doktorunuza danışmanız ve onun da onayını almanız önemlidir. Çocuklara genellikle bir haftadan kısa bir süre içerisinde okula başlayabilecekleri söylenir ama okulda beden dersi veya benzeri aktivitelere 2 ila 4 hafta boyunca katılmamaları önerilir.

Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, , , ,

Apandisit Neden Olur? İçin 28 Yorum Yapılmış

 1. kerem 30/06/2014 #

  Çok yararlı oldu. Korkum gitti bu cevap yüzünden sağ olun.

 2. mcan bozkurt 02/02/2015 #

  Bugün saat 4 gibi apandisit ameliyati oldum. Ve şuan saat 20:22 bir sıkıntı yok gibi görünüyor. Hafif bir ağrı var sadece. Yarın taburcu olabileceğimi söylüyorlar doktorlar.

  • admin 04/02/2015 #

   Çok geçmiş olsun.

   • Deniz 10/11/2016 #

    Dun saat 4 de ameliyat oldum bugun evdeyim yalniz siskinlik olustu karnimda korkulucak bir durum varmidir??

 3. Reşat Kıranatlı 05/02/2015 #

  Saat 2.43 suları ve 10 yaşında kızımı acile getirdik apandisit belirtisinden yatırdılar yukarıdaki bilgiler çok rahatlattı çok teşekkür ederim.

  • admin 05/02/2015 #

   Geçmiş olsun Reşat Bey.

  • Elif cemre 09/12/2015 #

   Hastaneye götürdüğünüzde ne dediler apandisit miymiş? Evde nasıl sorunlar vardı hastaneye gittiniz? Bu arada geçmiş olsun.

 4. seren 18/02/2015 #

  Öğleden sonra birden baş dönmesi ağrı başladı ardından üşüme ateş ağrının şiddetlenmesi artık yerde kıvranıyodum. Annem hala ‘kızım bak gidersek bir sürü tahlil yaparlar şudur budur, sıkılırsın bekle geçer.’ ‘Yahu yerdeyım ay anne istediklerini yapsınlar’, yakın olan devlet hastanesine gittik. Önce bir serum arabada bekliyorum, annemin eli yukarıda serum tutuyor, yok serum yaramadı tekrar geçtik içeri. Doktor 2. serumu verdi, artık eve gittik gece boyu ağrımı biraz tuttu belki biraz uyudum sabah annemle araştırma hastanesine gittik, orada da anlamadılar, emin olamadılar işte tahlil şu bu. Öğleden sonra su içmeme izin verdiler bir doktor ‘yemek de ye bir şey olmaz’ demişti de n’olur n’olmaz içmemiştim. İki yudum su içtim gün boyu sonra tahlil sonrasında doktor ‘apandisitmiş’ dedi, su içtigim için ta akşama ertelediler. Yemeği de yeseydim ertesi gün belki.

  Neyse oldum ameliyat, 8 gece 9 gün hastanede kaldım. Ateşim 39’larda gezindi çok ağır geçirdim ishal, mide-karın ağrısı, ateş. Doktor enfeksiyon kaptığımı söyledi. Annemlerin ısrarına rağmen enfeksiyoncu doktora gerek olmadığını söyledi. Annem de babam da o hastanede memurdu, doktor seçebilirlerdi ya da tanıdıkları iyi olan doktoru çağırabilirlerdi ama ayıp olmasın demişler bu doktora. O yüzden cağırmamıslar zaten o 9 günümden sonra pişman oldular. Son 3 gün tanıdık enfeksiyon doktoru çağırdılar bana bakan doktordan izinsiz, serumum ilaçlarım falan değişti, öyle iyileştim. Siz siz olun önemsiz bir çok çabuk hastalanırım ve bünyem çok çabuk zayıf düşer, doktoru en başta değiştirseydik olmazdı belki de böyle, SİZ SİZ OLUN KÜÇÜK OLABİLECEK HASTALIĞI DA ÖNEMSEYİN.

 5. İkizler 14/03/2015 #

  3 hafta önce apandisit ameliyatı oldum öğrenciyim estetik dikiş doktorum iki gün sonra okula Başlayabilirsin demişti rapor vermek istemedi ama ben 2 hafta yattım patlamak üzere girdim ameliyata yaklaşık 8 cm yara var ve dikişlerim hala düşmedi yani düğüm atılan dikiş. Doktorum kontrole dahi istemedi.

 6. paşa 02/05/2015 #

  28 Nisan 2015 çarşamba günü gece 01:30 da apandisit ameliyatı oldum ama çabuk toparlandım. Şu an hafif bir ağrıdan başka şikayetim yok. Yukarıdaki bilgiler de beni çok rahatlattı.

 7. derin 14/05/2015 #

  Acaba idrar yolu enfeksiyonu yüzünden de apandisit sorunu yaşanır mı?

  • esra 18/07/2015 #

   O sorun bende de oldu 2 sene sonra idrar yolu iltihaplanması gibi ağrıyla doktora koştum hastaneye yolladı apandisit iltihaplanmış şişmiş acil ameliyata aldılar hiç su içmezdim vücudumda sıvı kalmamıştı serum taktılar hemen yorumlara ve yukarıdaki yazıya bakılırsa herkesin sancısı farklı sanırım ihmal etmeyin ağrıları.

 8. adsız 15/06/2015 #

  Ben 2 ay önce apandisit ameliyatı oldum ilk günler aşırı koku duyarlılığı ve aşırı nefes darlığı vardı, şimdi nefes darlığı azaldı ama hala tam olarak geçmedi göğüs hastalıklarına gittim film falan çektiler solunum testi yaptılar ama solunum testim biraz düşük çıktı sadece neden olabilir acaba?

 9. :((( 20/07/2015 #

  Gizli apandisit olur mu tahlillerde çıkmama gibi bir durum yaşanır mı?

  • admin 22/07/2015 #

   Apandisit tanısı zor olabilir. Emin olunamayan hallerde tahlil, ultrasonografi, tomografi gibi yöntemlerle tanı kesinleştirilebilir.

  • şenay 11/08/2015 #

   Şiddetli ağrıyla gittim acile. Ultrason tahlil derken teşhis konmadı bir türlü. Bilgisayarlı tomografi sonucu gizli apandisit teşhisi kondu. 4 gün önce ameliyat oldum çok şükür. Evet ben yaşadım gizli apandisti. Sağlıklı günler dilerim.

 10. anıl 10/08/2015 #

  Oturuyordum bir anda karnımın sağ alt köşesinde ağrı başladı çok fazla acımadı ama yine de korktum sonra geçti 10 dakikaya ağrı bitti. İnternete baktım okudum bütün sebepleri hiç biri olmadı ardından bir tanesinde ağrıyan yere bastırdıkça ağrı artar dedi. Bastırdım sadece değişik sesler çıktı sonra okudum okudum okudum aklıma takıldı bir daha bastırayım dedim bu sefer bir şey olmadı. Ben okudukça nefesim yavaşça kesilmeye başladı karnımdan guruldamalar geliyordu ya gerçekten sebepler olmaya başlıyor ya da ben çok korktum. Şu an karnımdan guruldamalar geliyor karnım kasılıyor yavaştan sertleşiyor ya çok korktum ya da belirtiler oluyor. Sizce apandisit miyim? Yoksa değil miyim doktora görünmeli miyim?

 11. Sim 25/08/2015 #

  Kasığımda şiddetli ağrı olunca Manisa devlet hastanesi acile gittik bir sürü tahlil sonucu gaz sıkışması dediler ilaç verip yolladılar. İlaçlar bitti ağrı geçmeyince gene doktora gittim kum döküyor olabilirsin üroloji git dediler. Üroloji bir sürü tahlil yaptı bir şey çıkmayıp 1 hafta sonra gel dedi bu arada ben 6 saatte 1 ilaçlar içiyorum. Ürolojiden çıkıp doğruca İzmir’e gittim. Bu arada toplamda 10 gün geçti bir doktor eliyle muayene ettiğinde dedi ki apandisit sızıntı yapmış ve üstünde vücut koruma için doku oluşturmuş. Hemen başka bir doktor ile teyid edip 4 gün hastanede yattım. Şu an evde dinleniyorum yürüyüş bu süreçte yasak odadan odaya ancak. Bu doku kurursa ameliyat yok çünkü apandisit de koruyabilirmiş ama doku kurur apandisit kurumaz ise ameliyat. Lütfen tek doktor ile kalmayın hele ki gaz derler ise. Ağrıları birbirine çok benziyormuş.

 12. Esra 26/08/2015 #

  Ben dün sabah kıvranmaktan bir hal oldum. 9dan 12ye kadar öldüm öldüm dirildim. Sürekli oturma ihtiyacı baş dönmesi bulantı soğuk terleme. En yakındaki aile hekimliğine gittim. Bir kaç noktaya bastırdı fakat sağ tarafımda şiddetli ağrı vardı. Apandisit olduğunu söyledi ve ilaç verdi tabi bir sürü yiyeceği de yasakladı. Bugün ikinci gün ağrım azaldı ilaçlar sayesinde ama yine tamamen kesmedi. Ultrason şart yani. Ben de bugün gidicem ultrason çektirmeye.

 13. hasret 03/09/2015 #

  Pazartesi apandisit ameliyatı oldum. Ameliyat bölgemde şiddetli ağrı yok ama göğüs boşluğumda felaket bir ağrı var. Sıkça vücuduma dağılıyor ağrı. Omuzlarıma bile … Napıcam:(

 14. Veysel 06/12/2015 #

  Tam 7 aydır karin bölgemde ve yoğunlukla sağ tarafımda kasıkta falan ağrılarım var, belki 20 kez hastaneye gittim kan, idrar, röntgen gibi testler hep temiz çıktı, mideme ve bağırsaklarım kamera ile baktılar yine temiz, tam 3 kez ultrasona girdim hepsi temiz en son kas ağrısı olma ihtimaliyle ultrasona girdim yine temiz, Dun gece 12 gibi saat aksam 10 dan başlayan gece 12:30 gibi felaket dayanılmaz bir ağrıya dönüşen bir karin ağrım oldu, hastaneye gittik sonuçlar yine temiz çıktı ve aldığım bir hap sonucu olabilir dediler kesin bir şey söylemediler, su an sağ tarafımdaki ağrılar hafif arttı önceki günler çok azdı, tam 7 aydır böyle gidip gelen ağrılarım var ara sıra sert ağrılarım oluyor en son konulan teşhis Bağırsak Sendromu yani psikolojiye bağlı bir hastalık ama ilaç tedavisi ile de halen geçmedi, yukarıdaki hiçbir belirtiler yok, kusma ishal ateş falan, sadece ağrı, bir şey bilen veya böyle bir rahatsızlık geçiren lütfen yardımcı olsun teşekkürler.

 15. Şerife 13/12/2015 #

  Slm Veysel bende de öyle vardı, halen sağ kasıkta ağrı var bazen karnında bazen sol tarafta bazen hiç olmuyor ve huzursuz bağırsak sorunum var, ondan böyle şeyler oluyor, sorun yapma stres olduğunda ağrı dahada artar.

 16. Nihan 25/12/2015 #

  Merhaba.. Gecen hafta çarşamba günü şiddetli ağrı ile İstanbul’da bir hastaneye başvurdum ( maalesef devlet hastanesi bide üstüne eğitim araştırma). Yapılan tetkikler tipik. Kan idrar tahlili ultrason ve tomografi… Tomografi sonucuna göre bana yatış verdiler duruma göre 3 saat ya da yarın sabah ameliyata alınacaksın apandisit çapı 9mm olmuş vs vs diye. Bunun ardından tam 3 gün yemeden içmeden antibiyotik serumlar ve 1000lik serumlar ile ayrıca damar yolundan enjekte edilen antibiyotik ilaçlar ile 3 günü tamamladım. En son vizitten sonra yemek serbest oldu takip edeceklerini söyleyip durumu tespit edeceklerini söylediler. Baktılar ciddi bir sorun yok bir torba ilaç ile taburcu ettiler. Ayrıca yine verdiler antibiyotiği.

  2 gün sonra ben yine soluğu başka bir hastanede aldım (bu da devlet) ve duyduğuma şok oldum. Bana uygulanan tedavinin tamamen sakıncalı olduğu, kullandığım bütün ilaçları bırakmamı ve vücut arındıktan sonra herhangi bir özel hastaneye gidip durumu anlatıp apandisitimi aldırmam gerektiğini çünkü devlet hastanelerine göre yaşanan atak acil vaka olmadığı için yani patlamadığı için yapamadıklarını, fakat ucuz kurtulup en yakın zamanda ameliyat olmam gerektiğini söylediler. Bağışıklığı gereği lokosit ciddi tepki vermemi ve ilaçlar ile bastırılmış. En son başvurduğumda ise yükselişe geçmeye başlamıştı.
  Diyeceğim şu ki bazı durumlarda devlet ve araştırma hastaneleri iyi olabilir fakat söz konusu apandisitten şüphelendiğiniz an küçük çaplı da olsa özel bir hastaneye başvurun. Su an boşu boşuna ilaç yüklemesi görmüş ve gereksiz yere ağrı çeker bir konumdayım.

 17. Tamer 31/01/2016 #

  Yaklaşık 1 ay önce okulda dersteyken ağrım başladı ilk önce takmadım her zamanki ağrılardandır dedim eve geldim sıcak su koydum daha beter ağrımaya başladı annem acile gitmemizi söyledi ama ben istemedim bütün gece uyuyamadım çok fena ağrıyordu en son sabah annem yanıma geldiğinde ağrıdan yere yatmış ağlıyordum artık acile gittik idrar tahlili yaptılar sonucunda da idrar yolu enfeksiyonu deyip ilaç verip eve gönderdiler ama annem emin olamadı kadın doğuma gittik kadın doğumluk bir şey olmadığını apandisit olabileceğini genel cerrahiye gitmemizi söyledi ultrasona gittik ve apandisit olduğunu hemen bu gece ameliyat olmam gerektiğini söylediler ameliyat oldum ve şu an gayet iyiyim ama o gün eve gitseydik belki de patlayabilirdi emin olmadan eve gitmeyin lütfen.

 18. emitaf 24/11/2016 #

  Oncelikle Haber icin tesekkurler..ve bilgi icin bende yasadiklarimi anlatayim..demek bende mide sorunu vardi..6ay once tedavi oldum.gectigini zann edib diet yemeklerden baska her sey yiye biliyordum..ama doktorum kendimi korumami soylemisdi..4gun once isde ogle yemeginde yaprak sarma yedim tursu ile..ve mide agrilarim basladi..ama 1hafta boyunca agrilar vardi hep SOL tarafimda..o yuzden apendisit. Oldugu aklimiza gelmiyordu..ginekologa gittim sapasaglamsin dedi.neyse.midemde baslayan agri nedeniyle tum gece boyunca kusmalar devam etdi..gah kan geldi.gah yesil bulanik bi seyler ama agri gecmiyordu.sabaha yakin teyzem bi agri kesici iyne yapti 2 saat uyudum.uyandigimda SAG taraafimi hiss etmiyordum..Sag bacagim yigilir addim atamaz halegeldim.hemen doktora gittik apendisit teshisi koyunca 15dak.icinde ameliyyata aldilar..simdi iyiyim azca agrilar var.Demem o ki doktor soyledi son zamanlar agri soldan ve mideden baslar sasirtir..hemen apendisiit tahlili yapmak gerekli..

 19. Hasan 08/02/2017 #

  Yaklaşık 25 gün oldum ameliyat olalı.1 yıl önce sag tafarım kasıgımda ince ince agrım oluyodu.genel cerraha gittim fmf diye tanı koydu akdeniz ateşi rahatsızlığı imiş.hap kullandım 1 yıla yakın kullansamda agrım hep devam etti sadece tedavi olmanın verdiği psikolojik rahatlıkla hayatımı dewam ettirdim ta ki 25 gün önce iş yerimde kasığıma giren agrıya kadar ama ne hikaye iş yerimden izin alıp eve gidip dinlendim gaz sıkışmasşıdır dedim sıcak su torbası koydum faydasız agrı şiddetli değil ama rahaysızlık veren sürekli bi agrı akşam oldu agrı devam etsede inat eden kendini hastaneye gitmemek için yelkin eden naçiz insan ben.en sonunda özel bir hastanenin acilinde buldum kendimi idrar tahlili ve röntgenden sora bana idrarında %2kum oldugunu soylenip cıkan röntgen sonuclarına göre apandis olmadıgım kanısına varıldı yapılan agrı kesici ve ilacla sakinlemiştim ve inandım kum döküyo olabilecegime sabah karnımda fena bir agrı ve acıyla uyandım sanki bıcak saplamışlar.hemen genel cerraha gittik röntgen ultrason ve renkli tomografiye girmeme ragmen apandise dair bir belirti cıkmadı işkence dolu birkac saat gecirdim bu esnada özrllikle renkli tomografide .hastaneye yatış yapmış durumdaydım ve doktorlar karın agrıma teshis koymaya calıstılar ve sonunda doktor açmaktan başka caremiz yok deyince istesemde istemesemde kabul ettim ve bi kac saate ameliyata girdim ki Rabbime şükür yaşıyorum.yaşıyorum çünkü apandisim patlamış bagırsaklarımın arasına sıkışmış patlayan sıvı vucudumun engellemesine ragmen yavas yavas dagılmaya başamış normal bi apandis amelşyatından farklı olarak bagırsaklarımın bi kısmını cıkarıp temizlediginş söyledi doktorum şuan çok iyiyim neden bu kadar anlattım ben direkten döndüm geçer deyip ihmal ettim agrıyı siz yapmayın

 20. Ferhat 26/07/2017 #

  Evet Akdeniz ateşi ile Apandisit hastalığı sıklıkla karıştırıyor neyse benim karın ağrısı şikayeti üzerine Dr. Gittim kan, idrar röntgen gibi tahlil ve işlem sonucu birşey çıkmayınca üstelik hâlâ mevcut olan ateşim düşmediği için adam haklı olarak birde genel cerrahın görmesinde fayda olacağını düşünüyorum dedi nitekim genel cerrah ekstra tomografi istedi sonuç zor görünün duvar arkasında saklanmış bir apandisit olduğunu ve ameliyat olamam gerektiği söylendi, oldum da tıp çok hızlı ilerliyor ya bu arada ameliyat sonrası yatış bir gün bir hafta sonra dikiş alma için randevu ve hayata kaldığın yerden devam bakalım apandisitsiz bir hayat nasıl olacak onu da zaman gösterecek.

 21. Yakup 01/01/2018 #

  10 gün önce bende apandisit ameliyatı oldum. Akşama başlayan istahsizlik karin çevresinde ki ağrı gece 4 de beni devlet hastanesinin aciline götürdü. Acil de genç bı doktor muamele yaptıktan sonra iki ağrı kesici iğne yaptırıp gastrit olduğunu söyleyip eve gönderdi.Agri kesiciler çok fayda etmedi. Şiddetlenerek devam eden karın ağrısı karın alt bölgesinde de yoğunlaştı. Sabah 10 da bu sefer özel hastaneye gittim muamele eden doktor hemen anladı. Daha sonra ultrason da net olarak 10 mm bı apandisitim patlamak üzere olduğugunu ve bı an önce ameliyat olmam gerektiği söylendi. Üniversite hastanesine gidip orda olmaya karar verdim ama keşke orda olmasaydım. Ameliyatta ne yaptıklarını bilmiyorum ama dikişler kötü olmuş bı de dren yeri çok geniş iyileşmesi uzun sürecek görünüyor. Ameliyat olacaklara tavsiyem kapalı ameliyat olun. Hem çok kısa bir zamanda iyileşiyorsunuz hem dikiş izleri yok gibi kayboluyor . Ameliyat sonrası oluşabilecek fıtık gibi problemler de nerde ise hiç olmuyo. Herşey çok hızlı gerçekleştiği için bunlari düşünmemiştim. Hafta sonu ve gece saat 12 de amaliyata alına bildim araştırma Hastanesi’ne de nöbetçi cerrahlar teslim ettim kendi mi . Doktor araştırma görevlisi yanında kiler de stajyer öğrenciler artık ne yaptılar ise kötü bı işçilik.yine de şuan sağlığım yerinde ilk iki üç dün hareket etmek zor oluyor sonrasında yavas yavaş toparlaniyorsun.

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.