Apandisit Neden Olur?

Apandis karnın sağ alt bölümünde, kalın bağırsağa bağlı olan, 6 ila 9 cm uzunluğundaki, ince organımızdır. ‘Apandisit’ ise, apandiste meydana gelen, ağrılı bir şişme ve iltihaplanma durumudur. ‘Vücudumuzda neden böyle bir organ var?’ sorusunun günümüzde hâlâ gizemini koruduğu söyleyebiliriz. Bazı bilim insanlarına göre apandis, sindirim için gerekli olan iyi bakterilere ev sahipliği yapmakla görevlidir. Bazı doktorlar bu organın bağışıklık sistemine yardımcı olduğunu belirtir. Kesin olarak söylenebilecek bir şey varsa o da, bir kişinin apandisi alındıktan sonra vücudun işleyişinde apandis yokluğundan kaynaklanan bir sorun olmadığıdır.

Apandisitin yani iltihaplanmanın nedeni ise sindirim sistemindeki bir enfeksiyon ya da apandisin ağzındaki bir tıkanma olabilir. Apandisit her yaşta görülebilir ama çoğunlukla 10 ila 30 yaşları arasındaki kişilerde ortaya çıkar. Apandisitten şüphelenildiği an, acil olarak bir sağlık merkezine başvurulmalıdır. Çok sık rastlanılan bir rahatsızlık olmasına karşın apandisitten korkulmasının nedeni, tıkanan apandise zamanında müdahale edilmez ve apandis patlarsa, vücuda dağılacak enfeksiyon yüzünden ciddi sorunların ortaya çıkabilmesidir.

Apandisin Tıkanması

Apandis genellikle dışkı, yabancı bir cisim ve nadiren de bir tümör nedeniyle tıkanır. Apandisi parmağa benzeyen bir kese olarak düşündüğümüzde bu kesenin tıkanması, burada doğal olarak bulunan bakterilerin birikip çoğalmasına neden olur. Bunun sonucunda apandis şişer ve iltihaplanır.

Apandisin içinde tıpkı bağırsaklarda olduğu gibi pek çok mikroorganizma yaşar ve bu bir sorun değildir. Oysa tıkanıklık yüzünden apandise hapsolan mikropların çoğalması zamanla iltihaplanmaya yol açar. İltihaplanmanın artması ise apandisin şişmesine ve bazı vak’alarda patlamasına neden olur. Apandisteki iltihabın diğer organlara yayılması ölüm riski doğuran, ciddi bir durumdur.

Apandis patladığında ilk önce bir rahatlama hissedilir ancak birkaç saat sonra, enfeksiyonun yayılmasının ardından, belirtiler eskisinden de kötü olarak tekrar hissedilir. Neyse ki günümüzde modern tıp sayesinde, apandisit hastalarına zamanında müdahale şansı oldukça yükselmiştir.

Genel olarak apandisin tıkanma ve iltihaplanma nedenlerini sıralayacak olursak:

 • dışkı, parazitler veya meyve çekirdeği benzeri yiyecek artıkları,
 • sindirim sisteminde (ya da vücudun diğer bir bölümünde) meydana gelen bir enfeksiyon nedeniyle apandisit duvarındaki lenf dokusunun genişlemesi
 • Chron (Kron) hastalığı ve ülseratif kolit gibi iltihabi bağırsak hastalıkları,
 • karna alınan şiddetli darbe

Apandisitin Belirtileri

Apandisitten korunmanın kesin bir yolu yoktur ancak sağlıklı beslenmek ve bolca taze sebze meyve tüketmek apandisit riskini epey düşürür. Apandisit belirtileri ise farklı şekillerde ortaya çıkabilir:

Karın ağrısı: İlk belirti genellikle göbek deliği çevresinde bir ağrıdır. Ağrı hafif şekilde başlar ancak birkaç saat içerisinde keskin ve ciddi bir ağrıya dönüşür. Apandis şiştikçe ağrı, karnın sağ alt tarafına yönelir. Doktor karnın sağ alt kısmına bastırdıktan sonra, ters bir şekilde, baskı hafiflerken ciddi bir ağrı duyulur. Yürümek ya da öksürmek gibi bölgeyi etkileyen hareketler ağrıyı şiddetlendirir. Zamanında tedavi edilmezse apandisit patlayabilir. Bu durumda karın boşluğuna yayılan enfeksiyon ciddi bir tehlike doğurur. Karın şişliği, şiddetli ağrı ve bulantı görülür.

 • Karnın sağ alt bölgesinde şiddetli bir ağrınız varsa, yukarıdaki tanıma benzer bir ağrı yaşıyorsanız ağrıyı ilaç içerek dindirmek bir hata olabilir. Ağrı kesiciler belirtileri azaltır belki ama apandisit teşhisinin gecikmesi başka tehlikeler doğurur. Apandisit ağrısından şüphe duyduğunuzda hemen bir doktora başvurmanız en doğrusudur.

Karın şişliği: Apandisteki enfeksiyon bu organın iltihaplanmasına ve şişmesine neden olur. Dokunduğunuzda karnınızda bir şişkinlik ve hassasiyet dikkatinizi çekebilir. En ufak bir dokunuş şiddetli ağrıyla sonuçlanır.

Bulantı ya da kusma: Apandisit sonucu kalın bağırsakta da enfeksiyon oluşabilir. Bunun sonucunda tıpkı mide bozulmasında yaşanan belirtilere rastlanır. Şiddetli karın ağrıları da bulantı, kusma, ishal, kabızlık ve iştah kaybı gibi belirtilere yol açabilir. Enfeksiyon ilerledikçe belirtilerin şiddeti de artar.

Ateş: Apandiste enfeksiyon oluştuğunda vücut buna yükselen ateşle yanıt verebilir. Bağışıklık sistemi vücut ateşini yükseltir çünkü bu şekilde enfeksiyonu sonlandırıp vücuda yayılmasını önlemeye çalışır. Bazı hastalarda ateşle birlikte vücutta ürperme ve titreme de görülür. Genel olarak ateş, karın ağrısı ve şişlik belirtilerinden sonra ortaya çıkar. Enfeksiyon iyileşmedikçe vücut ateşi artar ve baş ağrısı, terleme ve sersemleme gibi diğer semptomlar da ardından gelir.

Apandisit Şüphesiyle Ne Zaman Doktora Başvurmalı?

Karnın sağ alt köşesindeki bir ağrıyla birlikte yukarıda okuduğunuz belirtileri yaşadığınızı düşünüyorsanız, hemen bir doktora başvurabilirsiniz. Bunun dışında aşağıdaki maddeleri de dikkate almanız önemlidir:

 • Karın ağrınız keskin, şiddetli ve ani bir şekilde ortaya çıkıyorsa.
 • Karın ağrısı dışında ateşiniz de varsa.
 • Kan kusuyorsanız ya da kanlı ishal görülmüşse.
 • Karnınızda sertlik ve hassasiyet varsa.
 • Ağrıyla birlikte bulantı ve iştah kaybı da varsa.
 • Bir haftadan uzun bir süredir karın ağrısı çekiyorsanız.
 • İdrar yaparken yanma varsa ya da her zamankinden sık idrara çıkıyorsanız.
 • İstemsiz şekilde kilo kaybediyorsanız.
 • Yemek yedikten ya da mide ilacı aldıktan sonra ağrı kötüleşiyorsa.

Apandisit Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Apandisit tedavisi genellikle iltihaplı apandisin alınması yani ameliyat anlamına gelir. Kişilerin durumuna göre farklı tedavi yöntemlerinin düşünülmesi gerekebilir. Ameliyattan sonra tam olarak ‘iyileştim’ diyebilmek için kendinize birkaç hafta tanımanız gerekir. Eğer apandisit patlamışsa, iyileşme süreci biraz daha uzayabilir. Bu süreçte siz de bazı noktalara dikkat ederek, iyileşmenin tam olması için sürece katkıda bulunabilirsiniz:

İlk etapta yorucu aktivitelerden kaçının: Normal yaşamınıza dönmeden önce en az 3 gün olmak üzere 2 haftaya kadar uzanan bir süre zarfında vücudu yoracak aktivitelerden kaçınmak gerekir. Ameliyatınızın türüne göre bu sürenin ne olacağını size doktorunuz söyleyecektir. Doktorun uyarılarına harfiyen uymaya çalışın.

Öksürürken karnınızı destekleyin: Sadece öksürürken değil gülerken ya da benzeri hareketlerde karnınız ağrıyabilir. Bu tip hareketler esnasında karnınızın üzerine yumuşak bir yastık koyup elinizle hafifçe bastırarak karnınızı destekleyebilirsiniz.

Ağrı kesiciler işe yaramıyorsa doktorunuzu arayın: Ağrı vücuda ekstra bir yük bindirir ve iyileşme sürecini yavaşlatabilir. Eğer size önerdiği ağrı kesiciler ağrınızı dindirmiyorsa, doktorunuzu bu durumdan haberdar edin.

Hazır olduğunuzda ayağa kalkıp hareket edin: Hareketlenmek için acele etmeyin. Kısa yürüyüşlerle başlayın ve kendinizi ne kadarı için hazır hissediyorsanız o kadar hareket edin. Vücudunuzu zorlamayın.

Yorgunsanız uyuyun: İyileşme sürecinde her zamankine göre çok daha fazla uykulu olmanız normaldir. Kendinizi yorgun hissettiğiniz her an dinlenin.

Okula ya da işe dönme zamanını belirlemek için doktorunuzla görüşün: Kendinizi hazır hissettiğinizde işe dönebilirsiniz ancak ilk önce doktorunuza danışmanız ve onun da onayını almanız önemlidir. Çocuklara genellikle bir haftadan kısa bir süre içerisinde okula başlayabilecekleri söylenir ama okulda beden dersi veya benzeri aktivitelere 2 ila 4 hafta boyunca katılmamaları önerilir.

Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, , , ,


Apandisit Neden Olur? İçin 7 Yorum Yapılmış

 1. kerem 30/06/2014 #

  Çok yararlı oldu. Korkum gitti bu cevap yüzünden sağ olun.

 2. mcan bozkurt 02/02/2015 #

  Bugün saat 4 gibi apandisit ameliyati oldum. Ve şuan saat 20:22 bir sıkıntı yok gibi görünüyor. Hafif bir ağrı var sadece. Yarın taburcu olabileceğimi söylüyorlar doktorlar.

  • admin 04/02/2015 #

   Çok geçmiş olsun.

 3. Reşat Kıranatlı 05/02/2015 #

  Saat 2.43 suları ve 10 yaşında kızımı acile getirdik apandisit belirtisinden yatırdılar yukarıdaki bilgiler çok rahatlattı çok teşekkür ederim.

  • admin 05/02/2015 #

   Geçmiş olsun Reşat Bey.

 4. seren 18/02/2015 #

  Öğleden sonra birden baş dönmesi ağrı başladı ardından üşüme ateş ağrının şiddetlenmesi artık yerde kıvranıyodum. Annem hala ‘kızım bak gidersek bir sürü tahlil yaparlar şudur budur, sıkılırsın bekle geçer.’ ‘Yahu yerdeyım ay anne istediklerini yapsınlar’, yakın olan devlet hastanesine gittik. Önce bir serum arabada bekliyorum, annemin eli yukarıda serum tutuyor, yok serum yaramadı tekrar geçtik içeri. Doktor 2. serumu verdi, artık eve gittik gece boyu ağrımı biraz tuttu belki biraz uyudum sabah annemle araştırma hastanesine gittik, orada da anlamadılar, emin olamadılar işte tahlil şu bu. Öğleden sonra su içmeme izin verdiler bir doktor ‘yemek de ye bir şey olmaz’ demişti de n’olur n’olmaz içmemiştim. İki yudum su içtim gün boyu sonra tahlil sonrasında doktor ‘apandisitmiş’ dedi, su içtigim için ta akşama ertelediler. Yemeği de yeseydim ertesi gün belki.

  Neyse oldum ameliyat, 8 gece 9 gün hastanede kaldım. Ateşim 39’larda gezindi çok ağır geçirdim ishal, mide-karın ağrısı, ateş. Doktor enfeksiyon kaptığımı söyledi. Annemlerin ısrarına rağmen enfeksiyoncu doktora gerek olmadığını söyledi. Annem de babam da o hastanede memurdu, doktor seçebilirlerdi ya da tanıdıkları iyi olan doktoru çağırabilirlerdi ama ayıp olmasın demişler bu doktora. O yüzden cağırmamıslar zaten o 9 günümden sonra pişman oldular. Son 3 gün tanıdık enfeksiyon doktoru çağırdılar bana bakan doktordan izinsiz, serumum ilaçlarım falan değişti, öyle iyileştim. Siz siz olun önemsiz bir çok çabuk hastalanırım ve bünyem çok çabuk zayıf düşer, doktoru en başta değiştirseydik olmazdı belki de böyle, SİZ SİZ OLUN KÜÇÜK OLABİLECEK HASTALIĞI DA ÖNEMSEYİN.

 5. İkizler 14/03/2015 #

  3 hafta önce apandisit ameliyatı oldum öğrenciyim estetik dikiş doktorum iki gün sonra okula Başlayabilirsin demişti rapor vermek istemedi ama ben 2 hafta yattım patlamak üzere girdim ameliyata yaklaşık 8 cm yara var ve dikişlerim hala düşmedi yani düğüm atılan dikiş. Doktorum kontrole dahi istemedi.

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.