Ayağın Yan Tarafında Ağrı

Ayağın yan tarafında (iç veya dış) ağrı hissedildiğinde bunun birkaç farkı nedeni olabilir. Ufak bir kaza veya yaralanma sonrası ayağın ağrıması dışında, ortada görünür bir sebep yokken ortaya çıkan ve zamanla artan bir ağrının varlığı da söz konusu olabilir. 

Bu tip belirtiler ağrının kaynağını keşfetmeye yardımcıdır. Sebebini bilmediğiniz, bir türlü geçmeyen veya giderek artan ayak ağrılarında bir ortopedi ve travmatoloji uzmanı ile görüşmeniz gerekir.

Kötü ayakkabı seçiminden düztabanlığa dek sayılabilecek genel ayak ağrısı nedenleri hakkında daha ayrıntılı bilgi için ‘Ayak Ağrısı Neden Olur?‘ başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz. Bu makalemizde ise ayağın yan tarafında ağrıya neden olabilecek yaygın sebepleri inceleyeceğiz.

Stres Kırıkları

Stres kırıkları ayağın dış tarafındaki ağrıların sık rastlanan sebeplerinden biridir. Genellikle spor yaparken sürekli tekrarlanan hareketler nedeniyle oluşan, ayak kemiklerinden birindeki küçük bir kırık nedeniyle ortaya çıkar. Ağrının yeri hangi kemiğin etkilendiğine bağlı olarak değşiklik gösterir. Stres kırıkları nedeniyle ayağın yan tarafında oluşan ağrılar çoğunlukla hafif bir ağrı olarak başlayıp zaman içerisinde gittikçe kötüleşme eğilimi gösterirler.

Bilek Burkulması

Bilek burkulmalarının pek çoğuna ayak ağrısı da eşlik eder. Bilek burkulmasından dolayı ayaktaki çeşitli bağlar etkilenir. Bu bağların zarar görmesiyle birlikte hem ayağın dış – yan tarafında ağrılar görülür hem de burkulmanın şiddetine göre şişme veya çürüme gibi başka belirtiler de ortaya çıkabilir.


Peroneal Tendinit

Peroneal tendinitte ayağın dış yan tarafında ve topuk çevresinde ağrılar görülebilir. Ayaktaki peroneal tendonların tekrar tekrar zorlanması ve bunun sonucunda tahriş, iltihap gibi istenmeyen sonuçların doğmasıyla oluşur. Uzun mesafeli koşular, ayak bileği burkulması, kas dengesizliği gibi faktörler peronel tendinite yol açabilir. Tendinitten kaynaklanan ayağın yan tarafındaki ağrılar ilk önce hafif ağrılar olarak başlar. Zamanla, haftalar ya da aylar içerisinde, git gide ağrının kötüleştiği görülebilir. Bu ağrı en çok sabahları ve hareketle birlikte hissedilir. Dinlenme ağrıyı dindirir.

Ayak Bunyonları

Bunyonlar ayak baş parmağı yanında şekil bozukluğu ve ağrıya neden olan başlıca sebepler arasındadır. Ayak baş parmağı içe ve diğer parmaklara doğru döner. Bu da baş parmağın alt kemiğinin dışa doğru fırlamasına neden olur. Baş parmakta oluşan bu çıkıntı ile birlikte ağrı, iltihap, kızarıklık ve şişme oluşur.

Nasırlar

Ayağın farklı bölgelerinde nasır oluşabilir ama genellikle ayağın yan tarafında çıkar ve ağrıya da sebep olur. Örneğin yanlış ayakkabı seçimi yüzünden, ayağın sürekli sürtünmeye maruz kalan kısmında cilt kendini korumak için sertleşir ve böylece nasır oluşur. Nasır cildi korur belki ama nasır üzerine baskı olduğunda ağrı oluşur.

Artrit (Eklem İltihaplanması)

Ayak eklemlerindeki iltihaplanma ayağın farklı bölgelerinde ağrıya sebep olabilir ancak en çok ayağın yan tarafında ağrıya neden olduğu bilinmektedir. Yaygın artrit tiplerinden romatoid artrit en sık karşılaşılan ve durumun ciddiyetine göre ağrının ara ara ortaya çıkıp kaybolduğu romatizmal hastalıklardandır.

Tarsal Koalisyon

Ayağın yan tarafında ağrıya neden olan sebeplerden biri de ‘tarsal koalisyon’ denilen, ayak arkasındaki kemiklerde normal olmayan bir biçimde, kemik ya da kıkırdak yoluyla bir birleşme olmasıdır. Ayrı olması gereken kemikler birleşmiştir. Tarsal koalisyon çoğunlukla doğuştan olur ve sebebi de kesin olarak bilinmemektedir. Daha nadir olarak tarsal koalisyon enfeksiyon ya da artrit gibi nedenlerle sonradan da oluşabilir. Yaygın belirtileri arasında ayağın yan tarafında ağrı, bacak kaslarında spazm, düztabanlık ve ayak bileğinin sık sık burkulması yer alır.

Tibialis Posterior Tendiniti

Ayağın iç tarafı boyunca ağrı varsa, bu durum tibialis posterior adlı tendonun iltihaplandığının veya yıprandığının bir işareti olabilir. Tendonlar kasları kemiklere bağlar ve tibialis posterior, yürürken ayağı destekleyen, önemli bir tendondur. Bu tendon görevini yapamaz yani ayak kemerini artık destekleyemez hale geldiğinde, ortaya düztabanlık ve ağrılar çıkar. Ağrılar ayağın iç tarafında ve ayak bileğinde olabilir. Hareketle birlikte ağrırlar artar ve koşma gibi aktiviteler çok zorlaşabilir.

Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, , , , ,

Ayağın Yan Tarafında Ağrı İçin 12 Yorum Yapılmış

 1. Ahmet 13/03/2015 #

  Ayağımın dış yan kısmında bugün oynadığım futbol maçında bir darbe geldi kramponun burun diye tabir ettiğimiz kısmıyla tam dış yan kısmın ortasına vurdu ve çok ağrıyor ne olabilir ?

 2. abdullah 18/03/2015 #

  ayağımda parmaklar arası resmen derisi ölüdür beyaz beyaz derisi dökülüyor ve çok pis koku var, ne yapıcam?

  • admin 19/03/2015 #

   Abdullah Bey ayak mantarı olabilir, eczaneden ayak mantarı spreyi ya da kremi alıp düzenli kullanın. İlacı sürmeden ayaklarınızı yıkayın, kurulayın ve ayak terledikçe çorap değiştirin.

 3. humay 28/07/2015 #

  Merhaba. Annemin bacaklarında hiç bitmeyen, oturup- kalktığında daha da artan ağrılar var. Yürüme bozukluğu yarandı. Sağa-sola sallanarak yürüyor. Ayak parmaklar bas parmakta kasılmalar ağrılar oluştu. Her gün daha da artıyor. Nedeni nedir?

 4. Meryem 01/08/2015 #

  Sağ ayağımın tabanında iç tarafında 1 gün ara ile şiddetli bir ağrı var.Öyle şiddetli ki üstüne basamıyorum. Yaklaşık 5 gündür bir gün topallıyorum bir gün biraz daha iyiyim. Yani topallamadan geziyorum ama gene de o tarafa baskı yapmıyorum. Ne yapmalıyım?

 5. Meryem 01/08/2015 #

  Yaklaşık 8 gündür çekiyorum bu ağrıyı. Acile gideceğim şimdi.

  • hulya 25/10/2016 #

   Ne cikti ayaginizda bende de var merak ediyorum 1 senedir böyleyim.

 6. kazım 04/01/2016 #

  Ben düz tabanım ve tabanlık verdi doktor ama yinede şiddetli bir şekilde ağrıyor ağrının geçmesi için ortopedik ayakkabı mı almalıyım?

 7. Ugur 22/02/2016 #

  Hocam sağ ayağımın dış yan tarafı ağrıyor sürekli bir ağrı değil ara ara çok sık bir ağrı daha doğrusu iğne batması gibi bir şey kramp desem değil sanki bir şey sıkışır ya ağrı ani şoklama girer öyle bir şey bunun sebebi ne olabilir veya hangi dr gitmem lazım.

  • Nihal ercan 02/09/2016 #

   Benzer ağrı bende de var.yanma gibi gerilme gibi çekilme gibi bir şey. Cevap bulabilirseniz ben de öğrenmek isterim.

  • eda 03/01/2018 #

   Benim yerime anlatmışsınız sanki aynı şikayetler vende de var bir iki gündür cevabını bulabildiniz mi?

 8. filiz dede 03/12/2017 #

  annemin ayagında dışa dogru ceviz büyüklügünde şişlik var nedeni nedir acaba agrı yok fakat yürüdükçe şişlik artıyor

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.