Ayak Ağrısı Neden Olur?

Vücudumuzun herhangi bir bölgesinde ağrı duyduğumuzda, bunun bir şeylerin yanlış gittiğine dair bir tür alarm olduğunu biliriz. Çoğu kez ağrının neden kaynaklandığına dair bir fikrimiz vardır aslında. Başımız uykusuzluk yüzünden ağrıyordur ya da yeni evi taşırken zorlanan belimiz akşama tutuluverir.

Ayak ağrısı ise bizi en çok etkileyen ağrılardan biridir. Vücudumuzu gün boyu oradan oraya taşıyan ve dengede durmamıza yardımcı olan ayaklarımızda sorun olduğunda, işlerimiz de aksamaya başlar.

Ayak ağrısı yürümeyi ve ayakta durmayı zorlaştırdığından gün içinde, çalışırken veya gündelik işlerimizi halletmek istediğimizde zorluk çekebiliriz. Yorgunluktan, çok yürümekten, uzun süre ayakta durmaktan dolayı ayak ağrısı oluşabilir. Bununla birlikte ayak ağrısının başka nedenleri de olabilir. Bu ağrıyı geçirmek için ilk iş olarak elbette ağrının kaynağını bilmek gerekir. Bazen ayak ağrısının tedavisi doğru bir ayakkabı seçmek bile olabilir ama en doğru teşhis ve buna uygun tedavi için doktorunuzla görüşmeniz en iyisidir.

Başlıca Ayak Ağrısı Nedenleri

Nasır

Cildimizde bir bölge uzun süreli olarak bir baskı veya sürtünmeyle karşı karşıya kaldığında kendini korumaya alır. Bu bölge savunma amaçlı olarak sertleşir ve bu kalın, sertleşmiş tabakaya nasır adı verilir. Nasır genellikle ayaklarda, topuklarda, ellerde ve parmaklarda görülür. Çünkü bu bölgeler hareket halindeyken en çok etki altında kalan yerlerdir. Ayrıca bunyon, yani ‘ayak başparmak çıkıntısı’ olan kişilerde de, sürekli ayakkabıya sürten bunyon üzerinde nasır oluşur.


Başta da söylediğimiz gibi nasırlar aşınmalara karşı cildi korumak içindir ancak nasır üzerine baskı olursa, ağrı yapar. Örneğin vuran bir ayakkabı ya da nasırı bastıran bir ayakkabı, ayakta ağrıya neden olur. Ayağı sıkmayan ayakkabılar ağrıyı önleyecektir. Nasırın geçmesi içinse nasıra yol açan sürtünme ya da baskı nedeninin ortadan kaldırılması gerekir.

Tendon, Bağ Ya Da Kemik Zedelenmesi

Aşil tendon hasarı (Aşil tendiniti), bursit, topuk dikeni ve stres kırıkları en sık görülen ayak ağrısı nedenleridir. Yanlış yapılan egzersizler, yüksek darbe sporları (basketbol, tenis, bale vb), fazla kilolar ve kötü ayakkabı seçimi bu sorunlara yol açar. Aşil tendiniti, bursit ve topuk dikeni, hepsi de iltihabi hastalıklardır. Örneğin bursit, eklemleri koruyan ve bursa adı verilen yastıkçıkların iltihaplanmasıdır. Ayak ağrınızın hangisinden dolayı kaynaklandığını anlamak için, bir doktora muayene olup günlük aktiviteleriniz, mesleğiniz ve yaptığınız sporlara dair bilgi vererek ağrı ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ayakta stres kırığı, yüklenme nedeniyle ayak kemiklerinde oluşan çatlaklara verilen isimdir. Stres kırığı, ayağa fazla yük bindiren spor aktivitelerinden dolayı oluşabilir. Her gün masa başında oturuyor ve hareketsiz bir yaşam sürüyorsanız ve birden bire ağır spor antrenmanlarına başlarsanız bu tip bir sorun görülebilir. Bu nedenle acemilik dönemindeki erlerde stres kırıkları çok olur.

Stres kırıklarının iyileşmesi için rahat ayakkabılar seçmek ve ayağa çok az yüklenmek gerekir. Aslında ayak ağrısına da yol açan tüm sorunlarda en başta, zedelenmeye yol açan aktiviteye son vermek ve iyileşene dek beklemek gerekir. İyileştikten sonra sorunun tekrarlanmaması için doğru ayakkabıyla, doğru şekilde hareket etmek ya da antrenman yapmak çözüm olacaktır.

Kireçlenme (Artrit)

Ayak ağrısının bir başka nedeni de kireçlenme olabilir. Osteoartrit, romatizmal artrit ve gut hastalığı kireçlenmenin en yaygın üç tipidir. Osteoartritte kemikler arasındaki kıkırdak aşınır. Romatizmal artrit ayak deformasyonuna da yol açabilecek, eklemlere yönelik otoimmün bir hastalıktır. Gut hastalığı ise ürik asidin vücutta kristal şeklinde birikmesi sonucu oluşur. Gut genellikle ayak başparmağı etkiler. Kireçlenmenin bu üç türünün de, durumun ciddiyet derecesine göre değişen, kendine has tedavi biçimleri vardır.

Periferal Nöropati

Periferal nöropati el, kol, alt bacak ve ayaklarda sinir hasarını betimleyen bir terimdir. Sinirler tahrip olduğundan şişlik, güç kaybı, ağrı, karıncalanma, uyuşma gibi semptomlar görülebilir. Periferal nöropatinin sakatlanma, diyabet veya kalp hastalığı, böbrek sorunları, yetersiz beslenme, kireçlenme gibi pek çok nedeni olabilir. Periferal nöropati kaynaklı ağrının tedavisi için ilk olarak bu durumun neden meydana geldiği bulunmalı ve gerekirse ilaç tedavisiyle birlikte fizyoterapist desteği de alınmalıdır.

Düztabanlık

Düztabanlık sadece çocuklukta ortaya çıkmaz, bu nedenle sadece yaşınızdan dolayı ayak ağrınızın düztabanlıktan kaynaklanması ihtimalini hemen eleyemezsiniz. Adım atarken hareketlerimiz otomatikleşmiştir ve ne yaptığımızı detaylı olarak düşünmeyiz. Oysa ayaklarımız için bu eylem oldukça karmaşık bir işlemdir. Ayaklar tüm ağırlığı taşıdığı ve dengede durmayı sağladıkları için baskıya ve hasar görme riskine de açıktırlar. Bu risklerden biri de düztabanlıktır. Şeker hastalığı, aşırı kilo veya romatizma düztabanlık sorununa neden olabilir.

Düztabanlıkta ayak kavisi düzleşir, ayak çukuru çöker. Düztabanlık ilerledikçe ayak deforme olur. Tüm bu süreç ayak ağrısına da yol açar. Tabanlıklar ağrıyı hafifletebilir ancak ilerlemiş düztabanlığı tedavi edemez. Eğer erken teşhis şansı kaçırılmışsa, tedavi için ameliyat gerekebilir.

Topuklu Ayakkabılar

Pek çok kadın için yüksek topuklu ayakkabılar şıklığın vazgeçilmez bir parçasıdır. Hatta topuklu ayakkabıları ile sanki spor ayakkabı giyiyormuş kadar kolay hareket edenler olabilir. Ancak ne kadar alışılsa da, topuklu ayakkabıların ayağa ekstra yük bindirdiği bir gerçektir ve bu herkes için geçerlidir. Bir de bu yüksek topuklular sivri ve dar burunluysa sorunlar çoğalır. Ayakkabı topuğu 5 santimi geçtiği takdirde artık ayak zorlanacak demektir. Ayak ve baldır kaslarında kısalma, ayak şekil bozuklukları, nasır, ayak ağrısı ve hatta diz ve bel ağrıları görülebilir.

Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, , , , , ,

Ayak Ağrısı Neden Olur? İçin 69 Yorum Yapılmış

 1. adem karaman 18/07/2013 #

  Hocam iyi günler benim ayaklarım yaz geldi mi ağrıyor, akşam yatağa yatıyorum sabah kalkamıyorum. Topuğumu hafifçe sağa sola çevirdiğimde yüksek sesle kütürdüyor.

  • Yener Tore 16/03/2017 #

   Kilonuzu yazmamissiniz bu önemlidir. Sürekli aynı ayakkabıyı giymeyiniz. Ayakkabının ayağınıza gore olmalı ve zeminden gelen sertliği almalı ve tabana tam oturmaludir.Uygun bir tabanlik temin edip kullanmalısınız. Ayaklarınızı hergun ılık su ile sabunlayipmasaj yapın. Güzelce durulayip tamamen kurultayın. Akşamları 40-50 cm yüksekte uzatın dinlendirin.

 2. münire 20/09/2013 #

  Hocam mrb benim ayağım ağrıyor, aşık kemikten başlıyor parmak uçlarıma kadar ağrıyor sanki kırılmış gibi ve çok mu çok canım acıyor bazen ayağım kopsa da kurtulsam diyorum hem acıyor hem de sancıyor. Lütfen bana yardım ederseniz çok sevinirim cevabınızı en kısa zamanda bekliyorum hocam.

 3. halil 07/10/2013 #

  Merhaba hocam benim ayaklarım ağrıyor ve altı yanma oluyor. 2 aya yakın oldu, acaba neden oluyor? Saygılar, teşekkür.

  • admin 07/10/2013 #

   Halil Bey geçmiş olsun, bu konuda en doğrusu bir doktora şahsen muayene olmanızdır, sizi görmeden uzaktan teşhis sakıncalı olabilir.

 4. ümit duman 15/10/2013 #

  Hocam ben mantle lenfoma tanımlı hastayım bundan 4 ay önce Kocaeli Araştırma Üniversitesi’nde kemoterapi aldım. Ayaklarımda dayanılmaz müthiş ağrılar başladı, elektrik çarpması gibi ve artı şiddetli ağrı. Nörolojiye gittim E.M.G çektirdim. Bana nöroloji uzmanı kemoterapiden kaynaklanan bir şey, 3 ay içinde geçer dedi ama geçmedi. Bu arada eylül ayının 16’sında ilik nakli oldu. O zaman aldığım kemoterapiler de biraz tetikledi, ayaklarımın altı kızarık ve üstüne basamıyorum. Ayaklarım az yürüdüğümde ve otururken ayaklarım aşağı doğru olduğunda şişiyor ve morarıyor. Sizce nedir durum, tedavisi var mıdır ne yapmalıyım? Saygılar.

  • admin 17/10/2013 #

   Ümit Bey merhaba. Sitemizde sadece size değil hiç kimseye bu şekilde uzaktan teşhis veya tedavi belirtme imkanımız maalesef yok, üstelik sakıncalı da olabilir. Sizin sağlık durumunuzu, sağlık geçmişinizi bilen doktorunuza danışmanız ve bu konuda önerilerini dinlemeniz son derece önemlidir. Çok geçmiş olsun.

  • Ramazan Yaprak 16/03/2014 #

   Sitenizi inceledikten sonra benim şikayetimin ‘Periferal Nöropati’ olabileceği kanısındayım ama bunu en doğru sizler bilebilirsiniz. Sadece sol ayak tarak tabanım ve bu tarak kısmına bağlı soldan itibaren küçük parmak ve takip eden 2,3 parmaklar ve baş parmağımın ağrısı beni kısa yürüyüşlerden sonra ve akabindeki dinlenmelerde çok ızdırap veriyor, adeta elektriklenmelerle istirahatimi bile zehir ediyor, sol ayak parmaklarıma yaptığım el masajlarım bile rahatlatmıyor aksine yanma, sızlama, elektriklenme şikayetlerimi sanki daha çok tetikliyor. Şu aralarda 64 yaşında 1,76 boy ve 86 kg gelmekte ve tip 2 diyabetli ve 2008’de by pass olmuş durumdyım. En kısa zamanda yanıtlamanız ve tedavi olabileceğim bir merkeze yönlendirmenizi rica ederim.

   • admin 20/03/2014 #

    Ramazan Bey uzaktan bir teşhis ya da tedavi önerisi mümkün değil. Yakınınızdaki bir hastanede nöroloji bölümüne başvurarak muayene olmanız halinde detaylı bilgi alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

    • rasim yıldız 21/10/2015 #

     Madem hiç bir soruya cevap veremiyorsanız o zaman hiç soru almayın dalga mı geçiyorsunuz?

     • admin 02/11/2015 #

      Yorumlar kullanıcıların kendi aralarında paylaşımları içindir. Uzaktan muayene ya da teşhis olabileceğini iddia etmek çok daha büyük bir ciddiyetsizliktir.

 5. ercan 06/11/2013 #

  Selm hocam benim ayaklarım kasıktan aşağı sürekli ağrıyor, sızlama da var, ne öneriyorsunuz?

  • admin 08/11/2013 #

   Ercan Bey geçmiş olsun ancak ne yazık ki uzaktan muayene, teşhis imkanımız yok. Eğer şikayetiniz uzun süredir devam ediyorsa lütfen bir doktora görünün. İyi günler dileriz.

   • nemo 18/06/2014 #

    O zaman ne diye yoruma açıyorsun yazını cevap vermeyeceksen?

    • admin 21/06/2014 #

     Yorumlarımız kişilerin rahatsızlıkları ile ilgili olarak birbirleriyle paylaşımda bulunmaları, kendi tecrübelerini paylaşmaları içindir. Yorumlar bölümünde açıkça belirtilmiştir.

 6. ramazan 07/11/2013 #

  Ayak bilek kaslarımda ve topuklarımda sürekli ağrı var, gece şiddetleniyor, yürümekte zorluk çekiyorum hatta ayakta duramaz hale geliyorum! Ne yapmalıyım? Ortopediye gittim ayak filmi alındı, bir şey bulamadılar.

 7. bayram 30/11/2013 #

  Mrb hocam ben yurt dışında çalışıyorum benim 3 ay önce ayağıma çivi battı, hastaneye gittim gereken tedaviyi gördüm ancak iyileşmedi. Türkiye’ye gittim özel hastaneye ödem olmuş dedi ve tabandan aşı yaptı. İşime geldim ağrılar kesilmedi hala devam ediyor, işim gereği ayakta fazla duruyorum korkulacak bir şey var mı, şişlik ve morarma yok lütfen yardım edin.

  • admin 02/12/2013 #

   Bayram Bey doktordan kaçınmadığınız sürece korkacak bir durum yok. Ayağınızı dinlendirememeniz ağrıyı tetikliyor olabilir çünkü ödemi zorlamamak gerekir. Ancak unutmayın ödemin yerini bilmeden, sizi görmeden uzaktan söylenecekler yanıltıcı olabilir. Ağrı sizi uzun süre rahatsız etmeye devam ederse tekrar doktora danışmanız en iyisidir.

 8. Yasin 06/12/2013 #

  İyi günler hocam sol ayak içinde ağrı hissediyorum, genelde ani dönüşler ve futbol oynarken şut attığımda şiddet gösteriyor. Saygılarımla.

  • Sinan 27/04/2015 #

   Merhaba Yasin bey. Aynı sorun bende de mevcut acaba rahatsızlığınız geçti mi geçtiyse ne yaptınız öneriniz benim için çok önemli.

 9. adsız 31/12/2013 #

  Ben çok ağrı çekiyorum, doktora gittim varis dedi. Ben varisten nasıl kurtulabilirim yani ameliyattan başka nasıl kurtulabilirim?

 10. necla 03/01/2014 #

  Gece yattıktan sonra aradan 2-3 saat geçtikten sonra sağ ayağımın tabanına basamıyorum, çok acı hissediyorum. Neden olur, onu öğrenmek istedim.

 11. veysel 19/01/2014 #

  Hocam kolay gelsin duş yaptıktan sonra ayak ağrısı başlıyor ve 2 günü geçiyor ağrılarım. Nedenini merak ediyorum, bilgilendirirseniz sevinirim.

  • admin 21/01/2014 #

   Duştan sonra dediğiniz için akla varis geliyor ama en doğru bilgiyi önce bir ortopedi uzmanına görünerek alabilirsiniz.

 12. Esra 15/02/2014 #

  Son bir haftadır sağ ayağımın sondan 2 ve 3. parmaklarım aşırı ağrıyor. Evdeyim, sürekli yürüme topuklu gibi ayağımı sıkan şeyler de olmadı. Kızarıyor ve yatarken zonkluyor özellikle. Neden olur bu?

 13. aydan 19/02/2014 #

  Merhaba benim sorunum da ayaklarımın altı sürekli ağrıyor, özellıkle yürüdüğüm zaman. Yaklaşık 4 ay önce doğum yaptım ve hamileliğimden beri bu ağrı geçmedi. Acaba ne olabilir? Yaklaşık 30 kilo aldım hamileliğimde, acaba doktora gitmeli miyim?

 14. ümran 08/03/2014 #

  Mrb hocam benim sağ ayak iç kısımdan başlayıp ayak bileğine kadar ağrım var ve bazen yürürken dizime kadar kasılıyor, yürümekte zorlanıyorum 1 yıl önce doktora gittim tendomların zedelenmiş dedi. Geçer falan dedi ama geçmedi çıkıkçıya gittim, sinirin ters dönmüş dedi. Düzeltti geçti ama sonrasında tekrar ayak bileğim ağrıyor tıpta sinir ters dönmesi diye bir olay var mı? Ayağım düzeliyor tekrar burkulunca daha kötü oluyor sizce ne yapmalıyım?

  • admin 14/03/2014 #

   Sayın Ümran çıkıkçı vs ile zaman harcamayıp bir sağlık kuruluşuna başvurun. Tendon zedelenmesi denmiş, ağrıların geçmediğini belirterek çözüm arayışına gitmelisiniz.

 15. Alper 24/04/2014 #

  Hocam ben futbol turnuvasında oynarken rakip takım arkadaşım sağ ayağımın iç bilek kısmına bastı şişlik kullandıgın krem ve haplarla indi ancak kemikte zedelenme var sanırım kemik ağrısı bir türlü geçmiyor, ne önerirsiniz?

  • admin 24/04/2014 #

   Alper Bey röntgen çekildi mi? Zedelenme olup olmadığının görülmesi gerekir, dinlenme, sargı, belki alçı benzeri tedaviler uygulanması, ayağın hareketsiz kalması gerekiyor olabilir. Size önerim bir doktora görünmeniz ve muayene olmanızdır.

 16. ekrem 29/04/2014 #

  Hocam ben futbol oynarken sağ ayak baş parmağıma sert bir şekilde top çarptı ve o an parmağımın eklem yerinde yanma meydana geldi. Hastaneye gittim röntgen çektiler fakat bir şey bulamadılar. Şu an aradan 6 ay geçmesine rağmen hala aynı devam ediyor. Uzun süre yürüdüğüm zaman baş parmağımın eklem yerinde yanma oluyor.

  • admin 30/04/2014 #

   Ekrem Bey buz tedavisi, merhem ya da benzeri hiçbir tedaviye gerek görülmedi mi, şikayet devam ettiğine göre tekrar muayene olmalısınız. Bu tip şikayetlerde ne yazık ki muayenesiz bir teşhis mümkün değil.

 17. HATİCE 09/05/2014 #

  Geçtiğimiz hafta ödevim vardı 3 gün boyunca oturdum pc den ödevimi hazırladım. Sonra da ev temizliği yaptım ve o günden beri eklem ağrılarım hiç gitmedi hatta git gide arttı. Beş gün oldu ve belim, kol dirseklerim, ayak bileklerimde ağrılar oluştu. Ayak topuklarımın üzerine basmakta zorlanıyorum sizce ne yapmalıyım? Beni bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler.

 18. Ekrem GÖK 25/05/2014 #

  Hocam hayırlı günler ayak topuğumda çok uzun zamandır (yaklaşık 3 ay oldu) bir türlü geçmeyen bir sızı var. Adım attıkça ayağım ağrıyor tam olarak topuğumun arka kısmı damardan da olabilir belki mesela bağdaş kurup oturabiliyorum o zaman sızı olmuyor, kırık olsa bunu yapamam ama yürüdükçe yani adım attıkça tam ayak bileğim ve topuğum inanılmaz bir sızıyla ağrıyor sosyal hayatımı çok etkiliyor, koşamıyorum, yürüyemiyorum biraz kilolu bir insanım spor yapmak istiyorum ama ayağımın ağrısı buna mani oluyor lütfen bana bir akıl verin, şimdiden çok teşekkür ederim. Saygılar.

  • admin 25/05/2014 #

   Ekrem Bey sorununuz ‘topuk dikeni’ olabilir. Bir ortopedi uzmanına muayene olmalısınız, geçmiş olsun.

   • Muhammed 17/08/2016 #

    Ben de de aynisi var biraz yuksekten atladim ondan. Topuk dikeni degil onceden yasadim topuk dikeni bambaska. Sag ayagima oldu solda sorun yok çünkü az yüksekten atladım bütün ağırlığı sağ ayağa verdiğim için çok sızlama başladı yardım edersen çoook sevinirim…

 19. ayfer 28/05/2014 #

  2011 yılında 2 skolyoz ameliyatı geçirdim. Son 1 yıldır şiddetli ayak ağrıları yaşıyorum. Sebebi nedir?

 20. mert 23/07/2014 #

  Merhaba. 5 ay kadar önce bir kaza geçirdim ayağım zarar gördü. Ezilmiş dedi. Özeldeki doktor. Ama tomografi çekersek mutlaka ufak tefek kırıklar görünür dedi. Alçıya aldılar on gün sonra çıktı sonra bir hafta içinde yürümeye başladım biraz erken yürüdüm şuan da yürüyorum ama bazen ağrıyor birde temas da hemen ağrıyor. Acaba sıkıntı nedir ve ağrı geçer mi hep kalır mı?

  • admin 28/07/2014 #

   Mert bey bu sorulara ancak bacağınızı kontrol eden, tomografiyi çeken, alçıya alan doktorunuz cevap verebilir.

 21. kübra 03/08/2014 #

  Merhaba. Herkes gibi benim de ayak ağrılarım var, hastaneye henüz gitmedim. Hastanede hangi bölüme gitmem gerekli?

  • admin 07/08/2014 #

   Kübra Hanım ayak ağrıları için ilk önce bir fizik tedavi uzmanına muayene olabilirsiniz.

 22. ayşem uğuz 10/08/2014 #

  İyi günler hocam. Sağ ayağımda topuk dikeni var denildi. Kremler ilaçlar verildi kullandım bir şey değişmedi şimdilerde ise sabah uyandığımda özellikle sağ ayağımı basamıyorum sanki bassam bilek kemiğim kırılacak gibi hissediyorum biraz parmak ucunda yürüdükten sonra hafif düzeliyor. Gün içinde koltukta ayakları toplayıp oturuyorum kalkarken gene aynı ayak bileğime dairesel olarak çeviriyorum biraz sonra kalkabiliyorum acaba kemik erimesi falan mı var çünkü kırılacak gibi hissediyorum. Bu arada 35 yaşında bir bayanım 9 yaşında bir kızım var. Şimdiden teşekkürler.

  • admin 13/08/2014 #

   Ayşem Hanım doktorun söyledikleri esastır, kendiniz teşhis koymaya çalışmayınız, kemik erimesini sadece hisle açıklayamayız. Doktorunuzun tedavisi size yeterli olmadıysa bunu kendisine iletin veya başka bir uzmana da danışabilirsiniz.

 23. Hakkı 14/08/2014 #

  Hocam 1 hafta 10 gündür spora başladım yürüyüş yapıp hafif tempo koşuyorum sağ ayağımın orta kısmında altında bir ağrı başladı spor ayakkabım da yeni iyi bir marka run için sanırım aşırı yüklenme stres kırığı olabilir mi ayağı dinlendirmek mi lazım?

 24. Nazlı 18/08/2014 #

  Ben 10 yaşındayım hocam. Sağ ayak tarak kemiğimde dünden beri bir ağrı var. Yeterince uzandım, dinlendim ama geçmedi. Ayağıma basamıyorum. Yani zorlamam gerekiyor. Zorlayınca da çok acıyor. Dün uyumadan önce ayağımı sağa-sola çevirerek kütletmiştim. Acaba ondan kaynaklanmış olabilir mi? Doktora gitmedim, gidersem hangi bölüme gitmeliyim? Beni fizik tedaviye alamıyorlarmış. 10 yaşında olduğum için. Teşekkürler.

  • admin 18/08/2014 #

   Sevgili Nazlı ilk olarak ayağının neden ağrıdığını öğrenmelisin. Fizik tedavi gerekip gerekmediği sonra anlaşılacaktır. Bir ortopedi uzmanına muayene olabilirsin.

 25. sanem varlık 02/10/2014 #

  Yatarken ve otururken ayaklarım ağrıyor. Gün boyu ayakta durabiliyorum.

 26. Begüm 15/04/2015 #

  16 yaşındayım ve boyum uzun gözüksün diye neredeyse 1 ay boyunca 5cm topukla okula gittim ama ayak başparmağım ağrımaya başlayınca spor ayakkabı giydim ve hala da spor ayakkabı giyiyorum. Ama bir faydası olmadı hatta şuan diğer ayağımın da yan tarafı ağrıyor. Neden oluyor bir fikriniz var mı? Doktora gitmek istemiyorum zaten vaktim de yok. Kolay bir tedavisi var mı bunun?

  • eylül 03/05/2015 #

   Eğer bundan önce hiç topuklu giymediysen bu normaldir topuklu ayağını rahatsız etmiş olabilir ama bu benim fikrim bir uzmana sor derim.

 27. menekşe 12/05/2015 #

  Merhaba ayaklarımın altında yanma var sürekli düşünüyorum 27 yasındayım hangi uzmana gitmem lazım her dakika soğuk suyun içine koyasım geliyor.

  • admin 13/05/2015 #

   Menekşe Hanım bir dahiliye uzmanına başvurabilirsiniz.

 28. Bahar 31/07/2015 #

  Merhaba benim ayaklarım 3 senedir ağrıyor geceleri ateş atıyor her akşam soğuk ve tuzlu suda bekletiyorum sabahları kalkınca yorgun ayak ve bacak ağrısı ile uyanıyorum. Az yol yürüsem ayakkabılardan ayağımı çıkarınca damarlarım şişiyor. Yaşım daha 25 ve kilom 54 (yaşımın daha genç olması ve kilomun çok olmadığı)

 29. Yiğit 04/08/2015 #

  Hocam, ben geçen sene yere düştüm ve de diz kapakçığı mı yere vurdum, şikayetim mesela futbol oynarken yapabildiğim hareketleri şu an zor yapıyorum tahminim kireçlenme sizce hastaneye gitmeli miyim?

 30. Erdoğan 23/08/2015 #

  merhaba Hocam, halı saha maçında sol baş parmağıma bastılar ve yaklaşık iki aydır ağrı geçmedi. Doktora gittim röntgen çekildi. Başparmağın iki kemik arasındaki boşluğunda daralma meydana geldiğini ve buradaki sürtünme ve baskıdan dolayı, baş parmağın iç kısmında da basınca neden olduğunu, kısmen kireçlenme olduğunu söyledi. Şu anda kırk yaşındayım, doktor dedi ki eğer kemikte büyüme olursa, 50 yaşında ameliyat ile eski haline gelebileceğimi söyledi. Sizce bu ağrıları azaltabilecek bir çözüm var mı? Bir tedavi yöntemi?

 31. Haydar mangit 07/09/2015 #

  İyi günler ben 5 dk yürüdükten sonra hemen ayaklarım ağırıyor baldır kasından bacak kasına kadar ağrıyor neden olabilir?

  • admin 12/09/2015 #

   Haydar Bey fıtık sorununuz olmuş muydu hiç, bel ile ilgili bir sorun olabilir.

 32. sedef 22/12/2015 #

  Mrb benim sol ayak bileğimde ağrı çok var doktora gittim bir şey yok dendi ama topuklu ayakkabı giyince ağrıdan yürüyemiyorum düz ayakkabıyla da uzun sure yürüyünce ağrı yapıyor neden olabilir acaba ne yapmam gerek topuklu ayakkabı giyince o ağrıyı nasıl önleyebilirim.

 33. Nesrin 27/03/2016 #

  Merhaba
  Benim sag ayagimin tarak bolgesinde alt kisminda agri oluyor zaman zamanda uyusuyor. Biraz yuruyunce yada ayakta durunca daha cok agriyor. Uzun zanandir boyle. Ayrica her iki ayagimdada kramplar oluyor ozellikle uyurken. Birde sabah kalktigimda ayaklarimin altinda bir tabaka var gibi yere basmakta zorlaniyorum 5 dakika sonra geciyor. Buna gore bir yonlendirme yaparsaniz sevinirim. Tesekkurederim.

 34. Caner 17/04/2016 #

  Topuğun üstündeki kemik çok acıyor yürüyemiyorum çok ayakta kalmıştım o yüzden midir üstünden 1 gün geçti hala düzelmedi ise de gitmem gerek.

  • admin 18/04/2016 #

   Ağrı devam ediyor mu takip edin, geçmiyorsa topuk dikeni olabilir. Geçmiş olsun.

 35. Recep 12/05/2016 #

  Hocam Fransa’dayım iki aydır topuğum ağrıyor kendi imkânlarımla anladım ki topuk dikeni ama bura doktorları tedaviden anlamıyor ne yapmalıyım hiçbir fikrim yok.

 36. Recep 12/05/2016 #

  Ve de hocam sağ ayak 2. parmağım ve sol ayak 3. parmağım kırık gibi şiş film çektiler bir şey yok dediler topuk dikeniyle bağlantılı olabilir mi?

 37. emine 22/08/2016 #

  Merhaba hocam yaklasik uc aydir sag ayagimin uzerinde bir agri var ancak bu agri yurumeye baslarken iki dk topallamama sebep oluyor snra kayboluyor ne zmn uyanip kalksam ilk iki dakika resmen ustune bsamiyorm bi yre oturup kalktigmdads ayni sorn oluyor onceleri onemsemiyordm ancak zamamla agri siddeti artti ne onerirsiniz

 38. ali 10/11/2016 #

  Merhaba benim ayağımda acayip bir agri oluyor ve yanma ayrıca gece yatarken kaval kemiklerimde çok can alıcı sizlamalar oluyor genelde de kışın sebebi ne olabilir hangi bölüme muayene olmak gerekli?

 39. Tevhid 04/03/2017 #

  Hocam benim ayaklarım çok kötü sancısı var doktor yaşlılık hastası dedi kalcama vuruyordu ameliyat oldum bu sefer de diğer ayağıma vurdu bu yaslilik hastası nedir tam olarak kemik erimesine yol acar mi

 40. Ramazan 10/03/2017 #

  Merhaba doktor bey benim sağ ayağım yürürünce ağrıyor ve ayağımın üstüne basamıyorum. 33 yaşındayım daha önce böyle bir ağrım yoktu. Bir iki haftadır çok yürüyorum iş değişikliğinden dolayı. Çok yürümemle birlikte bu başladı. Ne yapmalıyım? Ömür boyu geçmez ayağımın üstüne basamam diye korkuyorum.

 41. Ramazan 31/03/2017 #

  hocam bizi unutmuşsunuz. zaman zaman bakıyorum cevap yazmış mısınızdır hala cevap yok

 42. Kenan 05/06/2017 #

  Mrb arkadaşlar çıplak ayakla nemli toprağa basın çok güzel geliyor stresten uzak durun

 43. Fatma uguz 30/08/2017 #

  Hocam ben42yasindayim ayaklarimi bileklerinden asagisi hic tutmuyo oturdummu kalkamiyorum birde sabah hic basamiyorum ne yapmam gerekiyor topuk dikeni var dediler birde romatizma hastasiyim yazin daha usurum bi care soyle hocam

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.