Ayak Üşümesi Neden Olur?

Soğuk havalarda ilk olarak burun, el ve ayak gibi, vücutta dolaşan kanın daha geç ulaştığı bölgelerin üşümesi normal karşılanır. Hava çok soğuduğunda, vücudumuz hayati organların ısınmasına öncelik verdiğinden, kan bu organlarda toplanır ve bu şekilde el ve ayakların ısınması daha uzun sürer.

Bu açıklama akla hemen şu soruyu getiriyor: Peki, hava sıcak olsa bile ayakların ısınmasını engelleyen nedir, normal olmadığını hissedilen ayak üşümesi neden olur?

Eğer hava sıcaklığı fark etmeksizin, sıklıkla ayaklarınızın üşümesinden şikayetçiyseniz, bu durum henüz fark etmediğiniz bir rahatsızlık yüzünden kaynaklanıyor olabilir. Ayaklarınızı bir türlü ısıtamıyor oluşunuza yol açabilecek dolaşım sorunları, hormonal problemler ya da kansızlık gibi çeşitli sağlık sorunları vardır. Bu sağlık sorunlarının çoğu, ayakların yanı sıra aynı zamanda ellerinizin üşümesine de neden olabilir.

Şimdi hemen çorapsız gezmek gibi basit nedenleri eleyerek ayak üşümesinin tahmin etmesi daha zor olabilecek nedenlerine geçelim.

Ayak Üşümesinin Nedenleri

Kan Dolaşımı Bozukluğu

Kan dolaşımı yetersizliği ayak üşümesi nedenlerinin başında gelir ve bu durum, ayaklarınıza onları ısıtmaya yetecek kadar kan gitmediği anlamına gelir. Bazı durumlarda ayaklar kadar eller de kan dolaşımı yetersizliğinden etkilenir ve ayaklarla birlikte eller de sürekli üşür.


Hareketsiz bir yaşam tarzı, örneğin bütün gün iş yerinde, okulda masa başında oturuyor olmak, bu duruma zemin hazırlıyor olabilir. Gün içinde biraz daha hareketli olmak, yürüyüş yapmaya zaman ayırmak kan dolaşımını düzenlemek ve ayaklarınızın üşümesine engel olmak için faydalı olabilir.

Ancak kan dolaşımı bozukluğu, kan pıhtılaşması ve kalp rahatsızlıkları gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle dolaşım sorununuz olduğunu düşünüyorsanız, şikayetinizle ilgili bir doktora danışmanız en iyisidir.

Tiroid Bezinin Az Çalışması

Tiroid bezinin ürettiği hormonlar, sağlık dengesinin korunması ve vücudun pek çok işlevi adın oldukça önemli bir rol oynar. Tiroid bezi yeterince tiroid hormonu üretemediğinde bu duruma hipotiroidi adı verilir ve vücutta metabolizma yavaşlar ve çeşitli sorunlar baş gösterir. Halsizlik, saç dökülmesi, cilt kuruluğu, kilo artışı gibi belirtilerin yanı sıra el ve ayak üşümesi de hipotiroidi belirtileri arasındadır. Basit bir kan testi ile hipotiroidi sorununuz olup olmadığını öğrenebilir ve ilaç tedavisine başlayabilirsiniz.

Raynaud Hastalığı

Hipotiroidi için çoktan ilaç kullanmaya başlamış olan kişilerde, el ve ayak üşümesi şikayeti geçmek bilmiyorsa ya da hipotiroidi söz konsu değilse, bu durumda el ve ayak üşümelerinde Raynaud (Reyno) adlı rahatsızlıktan şüphelenilebilir. Raynaud hastalığında, soğuk hava veya stres nedeniyle kan damarlarında meydana gelen kasılmalar yüzünden, el ve ayaklara doğru daha az kan gider. Ayak parmaklarının rengi kaçar veya tam tersi kırmızı ya da maviye dönük bir renk alabilir. Damarlar açıldıktan sonra cildin rengi ve ısısı normale dönecektir. Raynaud sendromu başka bir rahatsızlıktan dolayı gelişebileceği gibi, nedensiz bir şekilde tek başına Raynaud fenomeni ortaya çıkabilir.

B12 Vitamini Eksikliği Anemisi (Kansızlık)

Vücudunuz B12 vitamini eksikliği yüzünden yeterli miktarda sağlıklı, kırmızı kan hücresi üretemiyorsa, bu durumda tıp dilinde ‘pernisiyöz anemi‘ adı verilen bir tür kansızlık ortaya çıkar. Kırmızı kan hücrelerinin sayısındaki eksiklik, vücut dokularına giden oksijen miktarının azalması anlamına gelir. Kansızlık nedeniyle halsizlik, nefes darlığı, baş dönmesi, soluk cilt rengi, baş ağrısı ve el ve ayaklarda üşüme hissi görülebilir. B12 eksikliğinden kaynaklanan kansızlık sinir sistemini de etkileyebilir ve denge kaybı, uyuşma, kaslarda güçsüzlük gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Kötü beslenme, sindirim sistemindeki kusurlar, enfeksiyonlar ve kullanılan ilaçlar B12 vitamini eksikliğine yol açabilen nedenlerden bazılarıdır.

Kas Romatizması (Fibromiyalji )

Yaz kış demeden, en sıcak havalarda bile ayak üşümesinden şikayetçi olup da yaptırdığı tahliller temiz çıkan ve ayak üşümesi için neden gösterilemeyen kişilerde bu durum kas romatizması habercisi olabilir. Ancak kas romatizmasının öne çıkan, başlıca belirtileri vücut genelinde hissedilecek şekilde vücut kaslarında hissedilen ağrılar, sızlamalar, sabahları tutukluk ve sabah başlayıp akşama doğru azalan yorgunluktur. Hastalarda sıklıkla ‘her yerim ağrıyor‘ şikayeti vardır. Kas romatizmasına kadınlarda daha çok rastlanır. Düzenli uyku, doğru beslenme ve egzersizin yanı sıra kas gevşetici ilaçlar, antidepresanlar, fizik tedavi ve masaj benzeri yöntemlerle tedavi yoluna gidilebilir.

Periferik Nöropati

Sinir hasarına işaret eden ve el ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma, yanma hissi gibi belirtileri olan periferik nöropati diyabet, toksinlere maruz kalma, enfeksiyon veya vitamin eksikliği gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Özellikle diyabet hastaları bu durumdan korunmak için kan şekerini kontrol altında tutmaya özen göstermelidir. Dokunulduğunda hiç de soğuk olmadığı halde, periferik nöropati şikayeti olan kişiler el ve ayakları üşüyormuş gibi hissederler. Sinirlerle ilgili bir şikayetten şüpheleniyorsanız hemen bir doktora danışmalısınız. Beklemek, sinir hasarının daha çok sinire yayılmasına ve ciddi sorunlara yol açabilir.

Periferik Arter Hastalığı

PAH olarak da kısaltılan Periferik Arter Hastalığı, bacaklardaki damarların daralmasına ve tıkanmasına yol açan bir hastalıktır. Hastalığın nedeni genellikle damarlarda kolesterol plaklarının birikmesi ve damar sertliği oluşmasıdır. Bacaklara yeterince kan gitmemesi sonucu, vücudun geri kalanına kıyasla ayaklar daha soğuk olur. Eğer sadece tek bir bacak PAH’tan etkileniyorsa, bu durumda iki ayak arasında ısı farkı olabilir. Periferik arter hastalığında ayak üşümesinin yanı sıra hareketle birlikte kötüleşen bacak ağrıları, kramplar ve ayakta geç iyileşen yaralar, sık rastlanan diğer belirtilerdir.

Ayak Üşümesinin Diğer Nedenleri

Dolaşım sorunlarına yol açan alkol, sigara, stres gibi etkenler, vücudun susuz kalması, çeşitli hormonal dengesizlikler ve bazı ilaçlar da ayak üşümesinde rol oynayabilir.

Ayak Üşümesi İçin Hangi Doktora Görünmeli?

Ayak üşümesi problemi için ilk önce bir dahiliye uzmanına görünebilirsiniz. Dolaşım sorunlarından şüpheleniliyorsa kalp ve damar cerrahisi uzmanları yardımcı olacaktır. Kişideki diğer belirtilere göre hasta fizik tedavi, romatoloji ya da nöroloji uzmanına da yönlendirilebilir.

Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, , , ,

Ayak Üşümesi Neden Olur? İçin 16 Yorum Yapılmış

 1. burhan 15/10/2014 #

  Ayak üşümesi ve terlemesi hakkında;
  1-) uzman doktor
  2-) kekik ada çayı kuşburnu çayı
  3-) b2 içeren yer fıstığı yoğurt suyu vb.
  4-) ada çayı ayak banyosu ki müthiş sonuç alırsınız.

 2. zeynep sayılı 09/04/2015 #

  Ayaklarım üşüyor arada midem bulanıyor ayaklarım üşüdüğü zaman kalbimin daha fazla attığını hissediyorum hastalığımla ilgili aynı belirtileri yaşayan veya bilgi sahibi olan varsa cevaplarını beklerim.

  • ilkay 15/04/2015 #

   Evet benim de tam öyle oluyor hastaneye gidicem sen de bir doktora gözük derim geçmiş olsun.

  • Anna 11/11/2015 #

   Benimde ayaklarım üşüyor ve midem bulanıyor. Baş ağrısı sonradan başlıyor. Neyim olduğunu bilen doktor yok. Hormon olabilir diye düşünüyorum. Çünkü uzun suredir tiroit hastasıyım.

  • Serhat 15/11/2016 #

   Zeynep:en büyük sebep soguk havada yazlık aykkabı giydiyseniz bundan

  • Burak 24/02/2017 #

   Aynı dediğiniz şeyleri yaşıyorum ben de.

 3. Tamer eren 26/04/2015 #

  Ayak ısıtacak kremler ve gümüş çorap ise yarıyor. Sıcak ve soğuk su uygulamaları düzenli yapılırsa faydalı oluyor. Evde ve eğer uygunsa iş yerinde ayağa örtülen polar bir battaniye, yün çorap, gece çorapla yatmak, bir numara büyük kaliteli bot.

  • Serhat 15/11/2016 #

   Corapla sakın yatmayın sebep o
   işde gümüş corap ayagın üşümüyorsa faydası var

 4. Tolga 24/10/2015 #

  Güzel ve sade bir dille anlatmışsınız gerçekten. Benim de ayaklarım kışa doğru üşüyor kalbimde hızlı atıyor bazen hissediyorum ama nedenini bulamadım doktora da gittim. Türkiye’deki doktorların bir çoğu sağ olmasın ki. Bazıları insanın sinirini bozuyorlar şikayetimi dile getiriyorum bir şey yoktur kalın giyin diyen bile oldu.

  • Serhat 15/11/2016 #

   Ümüt hazar ordu ilinde bu işin uzmanı diye anladım.

 5. Mehmet Anadolu 13/01/2016 #

  Geniş bilgi verilmiş Teşekkürler.
  El ve ayak üşümesi şikayetinden dolayı kan tahlilleri yaptırdım, herşey çok güzel çıktı ve sorun yok dediler. Kışın ayaklarım iki çift çorap giydiğim halde evin içinde üşüyor aynı zamanda ellerim de.
  Saçlarım dökülüyor ve bu beni psikolojik bir sıkıntıya itekliyor, ben şahsen vitamin eksikliği olarak düşünüyordum ama buradaki bilgiler bunun birçok nedeni olabileceğini beraberinde getirdi.
  Şu bir gerçek ki evde oturarak kimse iyileşmez, en iyisi uzman bir doktora gitmek.
  Saygılar.

 6. Rabia 26/07/2016 #

  Lise yıllarımda eklemlerim şişiyordu, Dr. gittim bana eklem romatizması teşhisi kondu uzun yıllar bunun için penedur yapıldı. Bundan 15 yıl önce Tiroidi teşhisi kondu uzun yıllardır ilaç kullanıyorum. 3-4 yıl öncede el ve ayaklarımda üşümeler ve morarmalar başladı. Dr. gittim reyno diye bir hastalıktan söz etti. Ayaklarım yazın kılimalı ortamda kışım ise her türlü ortamda sürekli üşüyor. Yaz ve kış kapalı ayakkabı ve çorap giyerim yinede çok üşür ayaklarım ve karıncalaşır buna bir çere bulamadım. Bilen varsa bildirsin

  • kurban izzet 08/10/2016 #

   Hacamat yaptır yani kan aldır .Yalnız yildı dört kez yaptır.Daha sonra sülük tedavisi yaptır .iyileşme ihtimalin çok yüksektir

  • Kamran 24/10/2016 #

   Çocukken benim ayaklarım hep sıcak olurdu. Ama 15 yıldır benim ayaklarım hep üşür. Yaz sıcaklığında çok iyi geliyor, ama havalar soyuduğunda ayaklarımın üşümesini dilimin ucunda bile hissediyorum. Kaç doktoraya gittim, fayda yok. Sadece fiziki hareketlerle ısınmaya çalışıyorum. Ama bir çaresi mutlaka vardır.

 7. nevzat 15/01/2017 #

  Benim de kışları ayaklarım üşüyor.Bu nedenle burada da yazdıgı gibi önce dahiliye dr gittim.Bana dahiliye ile ne alakası var dedi. Degerlere baktiracagimi söyledim. Bir kaç tüp kan alindı. Bu defa kalp damar doktoruna gittim. O da eliyle şöyle bir dokundu.Bir şey yok dedi.O zaman neden üşüdügünü sordum.Bazı beyaz tenlilerde böyle durumlar olabiliyor dedi.Bir sey yapacak, gidecek bir yer kalmadı.inanmak zorunda kaldim.Tahlil sonuclarinda da bir sıkıntı görülmedi.Benim ayaklarım hala üşüyor.

 8. yusuf kaçar 01/02/2017 #

  ayaklarımda üşüme oluyor üşüme içten geliyor bazen karıncalanıyor. ne yapmalıyım?

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.