Ayak Uyuşması Neden Olur?

Ayak uyuşması genellikle tek ya da her iki ayakta birden hissizlik şeklinde tarif edilir ve bu duruma karıncalanma, iğne batması veya yanma benzeri hisler de eşlik edebilir. Genellikle ayak uyuşmasının basit bir açıklaması vardır ama farklı hastalıkların belirtilerinden biri olarak da ortaya çıkabilir.

Her ayak uyuşması endişelenmeyi gerektirmese de ayak uyuşmasının nedenleri hakkında genel bilgiye sahip olmak doğru zamanda tıbbi yardım almayı sağlayabilir.

Ayaklardaki uyuşmanın yaygın nedenlerinin başında, ‘periferal nöropati‘ denilen sinir hasarlanması gelir. Sinirlerde bir tür hasar ya da kan dolaşımında bir sorun olması söz konusudur. Ayaklarda bir türlü geçmeyen uyuşmalar ayakta durmakta, yürümekte ya da araba sürmekte zorlanmalara yol açar.

Uzun süren ayak uyuşmaları dikkate alınmalı ve mutlaka bir nöroloji veya iç hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır.

Ayak Uyuşmasının Yaygın Nedenleri

Sinir Sıkışması

Sinirlerin sinyal iletimini engelleyen herhangi bir duruş şekli ya da hastalık uyuşmaya yol açabilir.

 • Uzun süre ayağınızın üzerine oturduktan sonra ayağa kalkmak istediğinizde ayağınızın tamamen hissizleştiğini görebilirsiniz. Bunun nedeni oturma pozisyonunuzun bacak, bilek veya ayaktaki sinirleri sıkıştırmasıdır. Ayak kendine gelirken hissedilen karıncalanma veya iğne batma hissi genellikle, sinir fonksiyonunun kendini toparladığının işaretidir.
 • Tarsal tünel sendromu ayaklarda ve bacaklarda sık görülen bir sinir sıkışması türüdür. Ayak iç yanında ve tabanında uyuşma, yanma hissi ve karıncalanma belirtileri arasındadır.

 • Omurgada fıtık ya da dejenere diskler veya omurilik kanalında daralma sinirlere baskı yaparak vücudun bu sinirlerle ilgili herhangi bir yerinde ama sıklıkla bacaklarda uyuşmaya veya diğer normal olmayan hislere neden olabilir.
 • Herhangi bir kitle, skar dokusu, genişleyen damar, enfeksiyon veya yaralanmadan kaynaklanan şişlik sinirlerin bölgesel sıkışmasına yol açabilir. Sık rastlanan örneklerden biri el bileklerinde görülen karpal tünel sendromudur. Karpal tünel sendromunda bilekteki median sinir, çevresindeki doku tarafından sıkıştırılır ve bu durum elde karıncalanma ve uyuşmaya neden olur.

Oksijen ve Besin Eksikliği

Eğer sinirler yeterince oksijen almıyor veya beslenmiyorsa sinir sinyalleriyle ilgili problemler yüzünden uyuşma hissedilebilir.

 • Ateroskleroz veya periferik arterlerde kolesterol birikmesi (periferik arter hastalığı) sinirlerine kan akışını engelleyebilir.
 • Donma, aşırı soğuk hava ve Raynaud sendromu gibi durumlarda kan damarları büzülür ve sinirler, düzgün işlemeleri için gereken oksijen, glikoz ve diğer besinlerden mahrum kalır. Bunun sonucunda uyuşma görülür.
 • Beyne az oksijen gitmesi ya da hiç gitmemesi (inme ya da geçici iskemik atak gibi nedenlerle) vücudun herhangi bir bölümünde ani uyuşmaya yol açabilir.
 • B12 ve tiyamin de dahil olmak üzere vitamin eksiklikleri ayakta uyuşmalara yol açablir. Alkolik kişilerde bu vitamin eksiklikleri daha yaygındır.
 • Kurşun benzeri ağır metaller yüzünden zehirlenme kalsiyum, potasyum ve sodum seviyelerinde dengesizliğe neden olarak uyuşmaya yol açabilir.

Sinir Hasarı

Sinirlerin hasara uğraması veya iltihaplanması uyuşukluğa yol açabilir.

 • Diyabet ilk paragrafta sözünü ettiğimiz periferal nöropatiye neden olarak genellikle ayaklarda, ayak ve el parmaklarında sinir hasarı ve uyuşmaya yol açabilir.
 • Yanıklarda ve radyoterapi tedavisinin sinirlere zarar vermesi halinde olduğu gibi, benzeri cilt problemlerinde uyuşma görülebilir.
 • Zona ve Lyme hastalığında olduğu gibi, enfeksiyonlar da uyuşukluk neden olabilir.

Beyindeki Sorunlar

Beyni ilgilendiren bazı durumlarda uyuşma belirtiler arasındadır.

 • MS hastalığında uyuşma ilk belirtilerden biridir ve vücudun herhangi bir bölümünü etkileyebilir.
 • Migren, inme ya da tümörler beynin sinyal iletimini etkileyerek uyuşmaya neden olabilir.
 • Anksiyete (kaygı) ve hiperventilasyon (çok hızlı ve derin soluk alma) geçici uyuşmalara yol açabilir.
 • Hipotiroidi (tiroit bezinin az çalışması), alkolizm ve lupus hastalığı da ayaklarda uyuşmaya sebep olabilir.
 • Bazı kalp ilaçları ya da antibiyotikler benzeri ilaçlar, sinirleri etkileyerek uyuşma gibi yan etkilere neden olabilir.

Ayak Uyuşması Sebebiyle Hangi Hallerde Doktora Gidilmeli?

Bir yaralanma ya da bel fıtığı gibi bir rahatsızlık nedeniyle ayağınız uyuştuğunda, uyuşmanın nedeni hakkında fikir yürütebilirsiniz. Yine de bazı durumlarda uyuşmanın sebebi bilmek uyuşmaya ilgi göstermeyeceğiniz anlamına gelmemelidir.

 • Uyuşmanın nedeni ile ilgili görünürde bir neden yoksa ve bir fikir yürütemiyorsanız.
 • Uyuşma belli bir seviyede başladıktan sonra giderek kötüleşiyorsa.
 • Uyuşma belli aralıklarla geçip sonra yeniden ortaya çıkıyorsa ya da belli hareketlerin tekrarlanmasıyla yaşanıyorsa.
 • Uyuşmayla birlikte idrara çıkma da sıklaştıysa.
 • Yürüdükçe uyuşma ya da karıncalanma kötüleşiyorsa.

Yukarıdaki hallerde uyuşmanın kendi kendine geçmesini beklemek yerine bir doktora görünmek en iyisidir.

[expand title=”Kaynaklar”]

[/expand]

Ayak Uyuşması Neden Olur?” üzerine 40 düşünce

 1. Benim 2-3 yıldır ayaklarımda karıncalanma oluyor ve durduğum halde dengemi sağlamakta zorluk çekiyor, sanki ayağımın altında yay varmış gibi hissediyorum, son zamanlarda bu ayaktaki karıncalanma kalçalarıma kadar gelmeye başladı hangi doktora görünmem gerektiği konusunda da yardımcı olursanız sevinirim.

 2. Yatağa yattığımda kollarım ellerim ayaklarım uyuşuyor beynimden bütün her yerimi uyuşturuyor yatamıyorum ayaklarım şişiyor uyuşuyor bazen durup kalıyorum öylece:( iğneler batıyor en ufak bir şeyi bile tutamıyorum ellerim ayağım fln titriyor halsizlik yapıyor.

 3. Merhaba benim sağ ayağımda uyuşma oluyor. Yalnız sadece araba kullanırken oluyor bu uyuşma ve arabadan inip 1-2 dakika ayağımı rahatlattımmı sorun geçiyor. günlük hayatta böyle bir sorunla karşılaşmıyorum.

 4. Benim bir kaç yıldır ayaklarımda aşırı uyuşukluk ve hissizlik var. Bazen yürümeyi unuttuğum oluyor bazen ayaklarım beni taşımıyor ve bu durumda acı hissetmiyorum ayağıma o anda ne yaparsam acımıyor. Daha sonra hissediyorum. Ayrıca son yıllarda ayaklarım kalçalarıma kadar ağrıyor. Sizce bu önemli bir şey midir?

 5. Ayak parmaklarımdan bileklerime kadar karıncalanma yanma ve uyuşukluk belirtileri yaklaşık 3 haftadır var gittikçe yukarı doğru çıkıyor sol bacağımda baldırıma kadar gelmiş durumda. yürürken çok rahatsız oluyorum mr çekildim çok ufak bir fıtık çıktı beyin cerrahisine gittim fıtık ile alakalı olmadığını söyledi. ne yapmalıyım yarımcı olabilir misiniz?

 6. Merhaba benim sol ayağımda diz kapağımın altında gezen bir ağrı var ve bazen ayağımın altında uyuşma karıncalanma oluyor ve bazen nadiren dizimin arkasında baldırıma doğru çekme ağrı oluyor bunun için hangi doktora gitmem gerekiyor.

 7. Bir sene önce ayağım çatlattım alçıya aldılar alçı çıktıktan sonra ayağım altında hissizlik ağrı uyuşma oluyor kemiklerim ağrıyor dizme kadar etki ediyor dizimde de kireçlenme ve ödem topluyor ne yapmalıyım?

 8. 4-5 aydır iki bacağımda da halsizlik karıncalanma uyuşma donma gibi beni halsiz bırakan ve ayakta fazla durunca sancı yapan rahatsızlığım var ayrıca beynimde sol lapta tümör var acaba tümör tetikler mı bacaklarım kasıklarıma kadar sızlıyor hangi doktora gitmeliyim?

  • Ramazan Bey tümör olmasa da uyuşma nöroloji konusudur, nöroloji bölümüne başvurabilirsiniz.

 9. Merhaba iyi akşamlar ben 1960 doğumluyum vegener gramalatozu hastasıyım, sol ayağım dizimden aşağısı tamamen uyuşuk ve hissizlik var, sağ bacağımda sola göre daha az. Damar tıkanıklığı da mevcut. Geçen sene düşme sebebiyle belimi çok incittim ve bir süre ağrısını geçtim. Bu aralarda ayaktaki sıkıntılarım fazlalaştı. Kalp damara mı gitmeliyim çok uzun yıldır da kortizon kullanıyorum kemik erimesi var ve kilo kaybım da çok oldu. Hangi bölüme gitmeliyim teşekkür ederim.

 10. Merhabalar, ben 2 kez skolyoz ameliyatı oldum son 3 haftadır ayaklarımda uyuşma var skolyozla mı ilgilidir, ne yapmalıyım?

  • Büşra hanım skolyozla ilgisi yoktur ama kanda kuruluk olabilir siz nöroloji doktoruna başvurabilirsiniz.

 11. Yorumuma cevap yazarsanız çok müteşekkir olurum. Sadece ayak değil, kol ve başımda da ara ara uyuşmalar oluyor. Ancak yukarıdaki metinde sinir sıkışması tabiri aslında beni tanımlayan durum olabilir, ancak. Bahsettiğim süreç çok kısa. Her zaman bağdaş kurup otururum ama şimdilerde saniyeler sonra başlıyor uyuşma.
  Ya da başka örnek verecek olursam yastığım biraz sert ondanda kaynaklanıyor olabilir ancak birkaç dakika sonra sırt üstü pozisyondan yan tarafıma dönmek zorunda kalıyorum çünkü hemen kafamın tepe kısmından arka kısmın tamamında müthiş bir ağrıyla karışık uyuşma meydana geliyor. Kolumda da durum hakeza. Korkmalımıyım bilemiyorum. İlginize şimdiden teşekkürler. Sağlıcakla kalalım.

 12. Bazen ayaklarımı hissetmiyorum yere düşecek gibi oluyorum önceleri önemsemedim ama sıklaşınca tedirgin oldum n’apabilirim?

 13. Benim sol bacağımda baldır çevresinden aşağıya doğru inen bir karıcalanma sızlama vb. tarifi zor bir rahatsızlık var. Özellikle yatarken beni çok rahatsız ediyor, hayat kalitemi çok etkiliyor, sizce ne yapmalıyım?

 14. Slm, Ben de MEB de memurum oturduğumuz için mi olsa gerek ayaklarım uyuşuyor. Kalkınca iyileşiyor.

 15. 24yaşındayım evli değilim. Adet zamanlarımın ilk günü ayaklarım uyuşuyor ve kıpırdatamıyorum bilekten diz kapağına ve bele doğru sızlıyor bu uzunda sürüyor ne yapacağımı şaşırdım önceden böyle bir durum söz konusu değildi son 1 yılda başladı. Daha önce dr gözüktü bir şey yok dedi.

 16. Sağ ayak baş parmağim 2 gündür karıncalanıyor ve de dokununca iğneleniyor n’yapmalıyım. Sorun var mıdır?

  • Ayak olarak baş parmakta başlayan uyuşmayı dikkate alınız bende oldu aldırmadım suan tüm ayağımı sarmış durumda nöroloji gerekiyor

 17. son 2 aydır bende başlayan bir rahatsızlık var beni hayat şartlarımı ve işimi etkiliyor ne yapa cam bilmiyorum noröloji uzmanına gittim tertemiz çıktı raporlarım ,kulak burun boğaza gittim tertemiz çıktı tahliller ne yapacam bilmiyorum, rahatsızlığım diz kapaklarım dan aşağı bir uyuşma gerilme ,ve sızı oluyor ayağa kalktığımda ayakta duramıyorum ve yürümemi engelliyor gerilme oluyor ağrı ve sızı oluyor parmak uçlarım uyuşuyor ve kollarım kafam da uyuşuyor dengesizlik oluyor baş ağrısı oluyor hangi bölüme gide cem bilmiyorum cvp yazarsanız sevinirim

 18. Ben anksiyete bozuklugu olan bi hastayım ama bu haftalar hastalığım eskisi kadar yoğun hislerde yaşamıyorum. Fakat geceleri uyurken sağ ayağımda bir uyuşukluk hissediyorum. Sizce bunun sebebi ansiyete mi?

 19. Merhaba benim sol ayağımın dış kısmı kalçam ve siz kapağım arasında karıncalanma ve uyuşma mevcut bunun normal olmadığının farkındayım ne yapmam gerekiyor.teşekkürler.

 20. Bende bazen ayak uyuşması oluyor ayaklarım çok uyuşuyor uyuştuğu zamanda buz gibi oluyor halsizlik çöküyor üstüme ayaklarımda yanma ve karıncalanma oluyor sizce ne yapmalıyım?

 21. Merhabalar benim babam 71 yaşında ve tam 2 aydır sağ ayak bileği ve parmakları şişiyor ve iniyor zonklama uyuşma iğnelenme adana da gitmediğimiz hastane kalmadı bu sorunu hiçbir doktor çözemedi.ve bu sorunu kim çözebilir ve hangi daldaki doktora götürmem gerekiyor hemen hemen hepsini gezdim ama yine de bilmediğimiz birşey olabilir.cevaplarınızı bekliyorum.

 22. Mrb benim sağ ayağım aşağdan yukarı kadar hepsi uyuşuyor hiç yürüyemiyorum 100 metre gidiyorum oturmak zorunda kaliyorum hangi doktora gitmem gerekiyor

 23. Annem 54 yaşında ve yaklaşık 1 senedir bacaklarda kasılma, sertlik ve ayaklarında uyuşma problemi var doktora gittik ancak tam bir sebep söyleyemiyorlar topuk dikeni yada kireçlenme olabilir mi eğer böyle ise nasıl bir tedavi uygulamak gerekir.

 24. İyi akşamlar benim bacaklarımda uyuşma ve karıncalanma oluyor ve ayakta duracak halim yok genellikle bacak bacak üstüne attıktan 1 dakika sonra uyuşmaya başlıyor. Sağolun iyi akşamlar

 25. Selamün aleyküm
  Sol ayak bileğimin kemik kısmı uyuşuk kaç aydır böyle geçer diye doktora bile gitmedim elimle ovalıyorum pek fazla hissedilmiyor bu konuda ne yapmalıyım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir