B12 Vitamini Eksikliği

B12 vitamini suda çözülen bir vitamindir. Suda çözülebilen vitaminler vücut tarafından kullandıktan sonra geriye kalanlar idrar yoluyla dışarı atılır. Diğer B vitaminleri gibi B12 vitamini de metabolizmamız için oldukça gerekli vitaminlerden biridir.  

Kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna ve merkezi sinir sisteminin sağlıklı işleyişini sürdürmesine yardımcı olur.

Vücutta kırmızı kan hücresi oluştukça siz de kendinizi daha zinde ve enerjik hissedersiniz. Beyin, sindirim, cilt , tırnak ve saç sağlığı için B12 baş roldeki vitaminler arasındadır.

B12 eksikliğinin kesin olarak belirlenmesi için muayene ve kan testi gerecektir çünkü B12 eksikliği belirtileri, başka rahatsızlıklarda da görülebilen ve hemen ne olduğunu ayırt edemeyeceğiniz belirtilerdir. Ancak bu durum doktor doktor dolaşacağınız anlamına gelmez. Uzman bir doktor B12 eksikliğini çok çabuk şekilde teşhis edip şikayetlerin ve belirtilerin son bulmasına yardımcı olabilir.

B12 Nerelerde Bulunur?

B12 vitamini vücut tarafından üretilemez ancak doğal olarak pek çok hayvansal gıdada bulunur. Bitkisel gıdalarda ise dışarıdan eklenmediği sürece, doğal şekilde B12 vitamini bulunmaz. Yani yeşillikler, sebzeler ve meyveler B12 alımınıza hiçbir katkıda bulunamayacaktır. Hayvansal gıdalara beslenmede yer vermeyenlerin B12 eksikliği ile karşı karşıya kalma olasılığı son derece yüksektir.

Beslenmenizde yer vereceğiniz çeşitli gıdalar yeteri kadar B12 vitamini almanıza yardımcı olabilir.


B12 içeren bu gıdaları şu şekilde gruplayabiliriz:

 • Sakatat (ciğer vb)
 • Balık ve deniz ürünleri (karides, ahtapot, istiridye, ton balığı, somon vb)
 • Kırmızı et, kümes hayvanları, yumurta, süt ve diğer süt ürünleri
 • B12 ile güçlendirilmiş bazı kahvaltı gevrekleri

B12 Eksikliği Kimlerde Görülür?

Yeterince B12 vitamini alınmıyorsa ya da örneğin gıda yoluyla alınan B12 vücut tarafından çeşitli sebeplerle kullanılamıyor, emilemiyorsa ortaya B12 vitamini eksikliği çıkar.

 • 50 yaşından sonra çoğu kişi için B12 vitamininin vücut tarafından emilmesi zorlaşır.
 • Vejetaryenlerin B12 ile güçlendirilmiş yiyeceklere yönelmesi veya B12 desteği için doktora danışmaları gerekir.
 • Zayıflama amaçlı mide-bağırsak ameliyatı olanlarda B12 emilmesi zorlaşabilir ve B12 eksikliği görülebilir.
 • Çölyak hastalığı ya da Chron hastalığı gibi mide-bağırsak hastalıkları buluna kişilerde vücut B12 vitaminini gerektiği gibi ememeyebilir.
 • B12’nin vücut tarafından emilmesi için aside ihtiyaç vardır. Dolayısıyla midenin asit üretimini azaltan ilaçlar B12 eksikliğine yol açabilir.
 • Alkol alışkanlığı bulunan ve aşırı alkol kullanan kişilerde de B12 eksikliği ortaya çıkabilir.
 • Yetersiz beslenen küçük çocuklarda veya hamilelerde de B12 eksikliği görülebilir.

B12 Eksikliği Nelere Yol Açar? / Belirtileri Nelerdir?

B12 eksikliğinde ortaya çıkan belirtiler başka pek çok rahatsızlıkta da görülebildiğinden, bu belirtilerin vitamin eksikliğinden kaynaklandığını hemen anlamak mümkün olmayabilir. İyi bir uzman hem sorduğu sorularla hem de fiziksel muayene sonucunda B12 vitamin eksikliğini teşhis edebilir ancak teşhisi doğrulamak için kan testi de gerekir.

B12 eksikliğinin derecesine göre belirtiler de daha hafif ya da şiddetli şekilde ortaya çıkabilir. Gereğinden fazla B12 almanın vücuda yan etkisi olmadığı belirtilmişse de, örneğin Leber gibi bir göz hastalığı ya da hamilelik gibi durumlarda B12 vitamini alımının kontrollü şekilde yapılması gerekir. Dolayısıyla sağlık durumunuza göre ne kadar B12 vitamini almanız gerektiği de değişebilir. Bazı sağlık koşulları fazla B12 alımının sınırlanmasını gerektirebilir.

Aşağıdaki şikayetler B12 eksikliğine işaret eden belirtilerden bazılarıdır:

 • Kansızlık (B12 eksikliğine bağlı)
 • Denge kaybı vb nedenlerle yürümekte zorlanma
 • Dilin şişmesi, iltihaplanması
 • Cildin sararması veya solması
 • Kol ve bacaklarda uyuşma ve karıncalanma
 • Halsizlik
 • Güçsüzlük
 • Depresyon
 • Unutkanlık, hafıza kaybı
 • Düşüncelerini toplamakta zorlanma, dikkat dağınıklığı vb
 • Paranoya ve halüsinasyon görme
 • Nefes darlığı
 • Tat alamama
 • Görme bozukluğu
 • İshal ya da kabızlık

B12 Vitamini Nasıl Alınır?

Hayvansal gıdalara beslenmede bolca yer vermek B12 almanın etkili bir yoludur. Ayrıca doktorunuzun önereceği B12 vitamin desteği ilaçlar da işe yarayabilir. B12 eksikliği tedavisi güçlü B12 hapları ya da iğneleri ile kısa sürede tedavi edilebilir.

Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, , ,


B12 Vitamini Eksikliği İçin 17 Yorum Yapılmış

 1. Sedat Önsöz 03/09/2015 #

  Kalp çarpıntısı neden olur eşim 38 yaşında guatr yok.

 2. Abdullah eyşi 17/12/2015 #

  Kızım tiroit hastası doğuştan troit bezleri yok şu an 5 yaşında. Ona hem demir hem b12 eksikliği var demişler bana yardımcı olur musunuz?

 3. Yasemin 30/12/2015 #

  Merhaba, 2 yıldır tedavi görüyorum ilk yıl b12 değerim 160 dı sınırında altında 2 yıl boyunca iğnelerle tedavi gördüm ve ancak 380 değere çıkabildim 3 aylık periyotlarla kontrole gittiğimde ise simdi 210 a düşmüş. Neden b12 emilimi tedavime yanıt bulamıyorum anlamıyorum şikayetlerim bitmedi doktorum bağırsakların b12 emilimi yapmadığını ifade etmekte. Nasıl bir yol izlemem gerekir? Diğer tüm değerlerim normal.

  • Rabia 31/03/2016 #

   Bnm şu an 59 ben çok kötü durumdayım bayılıyorum bana da n’olur çare b12 hiç yok durumda doktor ömür boyu iğne kullanacaksın dedi.

 4. Sernil 14/01/2016 #

  Merhaba, bebeğim 5.5 aylık ve anne sütüyle besleniyor, b12 eksikliği çıktı ben de testlerimi yaptırdım b12 eksikliği yok. Neden olabilir ve ne yapmalıyız?

  • admin 18/01/2016 #

   Sayın Sernil lütfen bebeğinizle ilgili bu tip soruları, bebeğinizin doktoruna yüz yüze danışınız. İnternet aracılığıyla, uzaktan tedavi önerisi ya da teşhis sakıncalı olabilir.

 5. Osman 02/03/2016 #

  Arkadaşlar bende de kansızlık var yorgunluk, bitkinlik, halsizlik, kalp çarpıntısı, uykusuzluk, baş ağrısı ve ben sadece 18 yaşındayım boyum 1.88 kilom 72 bugün hastaneye gidecem iki haftadır uyumuyorum gece kalkıyorum Allah acil şifalar versin inşallah.

 6. Emine 16/03/2016 #

  Merhaba,ben 31 yaşındayım bende bir süre önce b12 eksikliği çıkmıştı iğne kullandım ama hepsi bitene kadar devam etmedim şimdiki şikayetlerim ise uykuya doyamıyorum hep uykum var, halsizlik, unutkanlık yine b12 eksikliği midir acaba??

 7. merve 03/05/2016 #

  Sayın emine b vitaminide c vitamini gibi vücutta depolanmayan birvitamindir.kırmızı
  Beyaz et,balık gibi yiyecekleri az yiyorsanız b12 niz tekrar düşmesi ne sebep olabilir buda söylediğiniz şikayetlere sebep olabilir tekrar tahlillerinizi yaptırıp şeker hastalığı gibi hastalıklarınızın olmadığından emin olmanızı bol B12 içeren yiyecekleri yiyip iğne kullanmanızı tavsiye ederim

 8. ŞERİFE TOKAT 08/05/2016 #

  Selam hocam b12 eksikliği için hangi doktora muayene olmamız gerekir?

  • admin 15/05/2016 #

   Sayın Şerife, dahiliye uzmanına görünebilirsiniz, geçmiş olsun.

 9. tekin 26/05/2016 #

  Merhaba benim yaklaşık 5 yıldır b12 sorunum var,vücut vitamini emmiyor doktora gittim mideme hortum attılar. Midende bakteri var dediler tedavi ne diye sordum ilaç tedavisi dediler o gün bugündür ayda 1 iğne yaptırıyorum. Mart ayında tahlil yaptırdım 600 çıktı. Mayısta birdaha yaptırdım 320 çıktı düşmeye devam ediyor ne yapabilirim bu konuda hastaneyi denedim.

 10. Mustafa 05/06/2016 #

  B12 vitamini erken yasta sac beyazlamasina neden olur mu

 11. mert 01/08/2016 #

  Merhabalar ben 8 aydır ciddi şekilde saç dökülmesi yaşıyorum ilk doktorum erkek tipi saç dökülmesi dedi ikinci doktorum b12 eksiği var dedi bir kere daha doktora gitmelimiyim ?

 12. Duygudgn 05/02/2017 #

  Ayak ve avuç içi yanma var neden olur, b12 eksikliğinle alakali mi?

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.