Bel Ağrısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bel ağrısı ile ilgili olarak aklınıza takılan sorulara yanıt ararken, bu konuda kesinlikle yalnız olmadığınızı bilmelisiniz. Yetişkinlerin neredeyse % 80’ini etkileyen bel ağrısının son derece yaygın bir problem olduğunu en baştan belirtelim. Bel ağrısına genellikle duruş bozuklukları ve kaslarla ilgili zayıflık veya gerginlik sorunları yol açar.

Dolayısıyla bel ağrınızın mesleğinizle ilgili olma ihtimali son derece yüksektir. Masa başında yanlış şekilde oturmak veya bel kaslarının yıpranması gibi faktörlerin bel ağrısıyla yakından ilişkisi vardır.

Bel ağrısının birbirinden farklı pek çok nedeni olduğu için bel ağrısıyla ilgili her sorunun cevabı herkes için aynı olmayabilir. Öte yandan bazı genel soruların cevapları bel ağrısı hakkında bilmeniz gerekenleri özetleyecektir. Bu bilgiler kendi ağrınızla ilgili daha kolay yorum yapmanıza ve en azından muayeneye gitmeden önce bir fikir edinmenize yardımcı olacaktır.

Yine de unutmayın ki bel ağrısı için uzaktan yardım almak her zaman mümkün olmayabilir. Sorularınızı bir uzmana şahsen danışmanız ve muayene olmanız en etkili tedaviye ulaşmanızı sağlar.

Çoğu kez bel ağrısı aslında acil bir durum değildir. Ancak yaralanma, kaza, düşme benzeri travmalar istisnadır. Ayrıca bel ağrısının yanı sıra uyuşma, karıncalanma gibi başka belirtiler de varsa yine zaman kaybetmeden ilgili bir doktora danışılmalıdır.

Bel ağrısında yaş, kilo, meslek, yaşam biçimi gibi pek çok faktörün etkisi olabilir. Dolayısıyla sadece fıtıktan şüphelenmek yanıltıcı olabilir.


Bel Ağrısı İçin Hangi Doktora / Bölüme Gitmeli?

Beliniz ağrıdığında, ağrının neden kaynaklandığı hakkında bir fikriniz yoksa veya ilk kez böyle bir şikayetiniz ortaya çıkıyorsa, öncelikle bir fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanına başvurabilirsiniz.

Bel ve Bacak Ağrısına / Bacak Uyuşmasına Hangi Bölüm Bakar?

Bel ağrısı bacağa vuruyor ya da bacak uyuşmasına neden oluyorsa genellikle bel fıtığından şüphelenilir. Eğilip doğrulurken ağrı şiddetlenebilir. Ancak kesin bir fıtık teşhisi için mutlaka muayene ve genellikle de MR çektirilmesi gerekir. Bel ve bacak ağrısı bir arada ise nöroloji, beyin cerrahisi veya fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanlarına başvurulabilir.

Akut Bel Ağrısı Nedir?

Akut bel ağrısı, belde hissedilen kısa üreli (3 aydan az) ağrıdır. Çoğu kişi hayatlarının bir döneminde bel ağrısı ile karşı karşıya kalır. Bu ağrılar genellikle birkaç hafta içerisinde geçer ancak kişiden kişiye farklı süreçler yaşanacağını da unutmamak gerekir. İlerleyen zamanlarda akut bel ağrısı tekrarlayabilir.

Bel Ağrısının Nedenleri

Bu konu hakkındaki detaylı bilgiyi ‘Bel Ağrısı Neden Olur?‘ başlıklı makalemizde bulabilirsiniz. Bel ağrısı nedenleri hakkında daha geniş bilgiye sahip olmak, aklınızdaki çoğu soruyu cevaplamanıza da yardımcı olabilir.

Fazla Kilo Bel Ağrısı Yapar mı?

Lafı hiç uzatmayalım; bu sorunun cevabı: evet. Fazla kilolar, obezite ve fiziksel kondüsyonun iyi olmaması, bel ağrısı için önemli risk faktörleridir.

Apandisit Bel Ağrısı Yapar Mı?

Apandisit bel ağrısı nedenlerinden biri değildir. Apandisitte karnın sağ alt tarafında ağrı olur, belde ağrı olmaz.

Erken Gebelikte Bel Ağrısı Normal Mi?

Hamilelik ilerledikçe hem artan kilolar hem de bebeğin ağırlaşmasına bağlı olarak bel ağrısı şikayetlerine sık rastlanır. Ancak bel ağrısı şikayeti, hamileliğin ilk günlerinden itibaren, erken gebelik döneminde de ortaya çıkabilir. Bu duruma, vücuttaki hormonal değişimler sebebiyle bazı eklem ve bağların gevşemesi neden olur.

Bel Ağrım İçin Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Eğer aşağıdaki belirtiler görülüyorsa bel ağrısı için bir doktora gidilmesi gerekir:

 • Uyuşma veya karıncalanma
 • Dinlenme ile geçmeyen şiddetli ağrı
 • Düşme, kaza gibi yaralanma sonrası ortaya çıkan bel ağrısı
 • Ağrıya şu sorunlardan biri eşlik ediyorsa: idrara çıkmakta sorun, bacaklarda hissizlik / uyuşma, ateş, nedensiz kilo kaybı

Bel Ağrısı İle Bağlantılı Risk Faktörleri Nelerdir?

Yaş, beslenme, zindelik, fazla kilolar, kalıtım, ırk, diğer hastalıklar, mesleki koşullar ve sigara içmek, bel ağrısından şikayetçi olup olmayacağınızı etkiler.

Bel Ağrısına Sıcak Mı Soğuk Mu İyi Gelir?

Bel ağrısına ilk önce günde birkaç kez 20 dakikalık sürelerle soğuk kompres uygulanması tavsiye edilir. Birkaç gün geçt,kten sonra kasları rahatlatmak ve kan akışını hızlandırmak için sıcak uygulanmaya başlanabilir. 48 saatin ardından sıcak ve soğuk kompres dönüşümlü olarak da uygulanabilir.

Bal Ağrısının Nedeni Nasıl Teşhis Edilir?

Doktor hastanın hikayesini dinler. Hastanın şikayetleri, yaşam biçimi, mesleği, yaşı, alışkanlıkları vb ilgiler bel ağrısının nedenlerine dair ipuçları taşıyabilir. Belirtilerden ve ağrının özelliklerinden yola çıkarak, doktor teşhis koyabilir. Bunun dışında röntgen, MR, bilgisayarlı tomografi, grafi, sintigrafi gibi çeşitli görüntüleme yöntemleri de teşhisin kesin olarak koyulmasını sağlar.

Bel Ağrısı Tedavisinde Cerrahi Müdahale Şart Mı?

Neyse ki pek çok bel ağrısı problemi ameliyat vb operasyonlar olmadan da tedavi edilebilir. İltihap giderici ilaçlar, hareketlerin kısıtlanması, fizik tedavi, kas gevşetici ve ağrı kesici ilaç reçete edilmesi gibi tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Hangi Tür Bel Ağrıları Ameliyat Gerektirir?

Bazı bel ağrıları ise nedenlerine bağlı olarak bazı durumlarda cerrahi müdahale gerektirebilir. Bu tip bel ağrılarına yol açan sebepler şunlardır:

 • Disk kaymaları
 • Omurilik sıkışması
 • Kırıklar
 • Fıtık
 • Enfeksiyon veya tümörler
 • Omurgada şekil bozukluğu
 • Ciddi sinir sıkışmaları
 • Omurilik kanal darlığı
 • Omurga deformasyonu

Beli Ağrıyan Nasıl Yatmalı?

Eğer yan yatmak istiyorsanız, bacaklarınızı hafif şekilde göğsünüze doğru çekip, bacaklarınızın arasına bir yastık yerleştirin. Sırt üstü yatmak istiyorsanız bacaklarınızı uzatın ve dizlerinizin altına bir yastık yerleştirin. Yüz üstü yatanlar için durum biraz daha zor olacaktır çünkü yüz üstü yatmak beli zorlar. Yine de başka türlü uyuyamıyorsanız, yastığı karnınızın altı kısmından itibaren aşağı doğru yerleştirin. Beliniz yine de rahat etmiyorsa baş altında yastık olmadan yatmadan deneyebilirsiniz.

Bel Ağrısının Evde Tedavisi

Bel ağrısını geçirmek için her zaman doktor gerekmeyebilir. Ağrıyı hafifletmek için evde kendi kendinize uygulayabileceğiniz çeşitli yöntemleri derlediğimiz ‘Bel Ağrısı Nasıl Geçer?‘ başlıklı yazımızda bu konuyu ayrıntılı bir şekilde okuyabilirsiniz.

Bel Ağrısı Nasıl Önlenir?

 • Kaslarınızı güçlendirmek ve esnek olmalarını sağlamak için düzenli egzersiz yapabilirsiniz.
 • Egzersizden önce ısınma hareketleri yapmayı ihmal etmemelisiniz.
 • Aynı pozisyonda uzun süre oturmayın ya da ayakta durmayın.
 • Eşya kaldırırken ya da yataktan kalkarken ani hareketler yapmayın, belinize yüklenmeyin. Eşya kaldırırken dizlerinizden, yataktan kalkarken kolunuzdan destek alın.
 • Ağır taşımayın, kaldırmayın. Mutlaka yardım isteyin.
 • Düzgün biçimde oturmaya gayret edin.
 • Kilonuza dikkat edin. Fazla kilolar bele yük bindirir.
 • Yatağınızın vücut şeklini alması gerekir, doğru yatak seçimi bel sağlığınız için önemlidir.
Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, , , , ,

Bel Ağrısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler İçin 1 Yorum Yapılmış

 1. ÜçKafadar 27/11/2014 #

  Genelde oturma şekillerinden kaynaklanıyor.

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.