Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

Bel ağrısı pek çok kişinin ortak şikayetlerinden biri. Ancak her bel ağrısı mutlaka doktor ziyareti gerektirmeyebilir. Çoğu zaman ağrıyı kendi kendinize de geçirebilir ve günlük yaşantınıza dönebilirsiniz.  Elbette bel ağrısının nasıl dineceği ağrının nedeni ile de yakından ilgilidir.

Bir yaralanma ya da aktivite nedeniyle kaslar gerilmişse soğuk kompres, ağrı kesici ve kısa dinlenmeler işe yarayacaktır. Gün içinde oturuş şeklinin bozuk olması ya da kötü bir yatak yüzünden beliniz ağrıyorsa buna göre önlemler almanız gerekecektir.

Bazen de durum açıkça son derece ciddidir. Kötü bir yaralanma, düşme ve darbe söz konusu olabilir. Uyuşma hissi, güçsüzlük, idrara çıkmada sorun, ateş, bacaklarda karıncalanma gibi belirtiler varsa hemen bir doktordan randevu almanız gerekir. ‘Beyin ve sinir cerrahisi‘, ‘fiziksel tıp ve rehabilitasyon’ veya ‘ortopedi ve travmatoloji’ uzmanları bel ağrınızla ilgili size yardımcı olabilecek doktorlardır.

Bu makalemizde daha çok olağan ve orta şiddetteki bel ağrılarından söz edeceğiz.

Aşağıda bel ağrısını evde geçirmek için önerilen yöntemlere bir göz atalım:

Hareket etmeye devam edin. Beliniz ağrıdığı için doğal olarak hareket etmekten kaçınmaya çalışacaksınız. Ancak yapılan araştırmalarda bazı tip bel ağrıları için hareketsizliğin ve özellikle de yatak istirahatinin durumu daha da kötüleştirdiği görülmüştür. Yatak istirahati iyileşme sürecini yavaşlatıp kasları gerebilir, zayıf düşürebilir ve ağrıyı arttırabilir.


Rahat bir pozisyon bulun. Dinlenirken, hangi pozisyonunda rahat ettiğinizi ve ağrınızın dindiğini keşfetmelisiniz. Beli ağrıyan pek çok kişi dizler bükük şekilde sırt üstü uzanmanın işe yaradığını belirtmiştir. Bu pozisyonda kalça altına bir yastık da yerleştirebilirsiniz. Ağrıyı hafifletecek bir diğer pozisyon da, yan yatıp dizleri bükmek ve bacaklar arasına bir yastık yerleştirmek olabilir.

Sıcak veya soğuk kompres yapabilirsiniz. Bel ağrısında eğer bir yaralanma, zedeleme söz konusuysa ilk 48 saat için önce  soğuk kompres önerilir. Çünkü sıcak iltihabı azdırır. 48 saat sonra dilerseniz sıcak komprese geçebilirsiniz. Soğuk kompres ağrıyı hafifletir, sıcak kompres ise gergin kasların gevşemesine yardımcı olur. Sıcak ya da soğuk kompresi saat başı, 15 dakika süreyle uygulayabilirsiniz. Bazı kişiler dönüşümlü olarak her ikisini de uygulamanın daha iyi geldiğini belirtmiştir.

Soğuk kompres yapmak için bir buz torbası ya da buzluktan çıkaracağınız dondurulmuş gıda paketini kullanabilirsiniz. Sıcak kompres içinse sıcak su dolu bir şişe kullanabilirsiniz. Sıcak kompreslerde dikkatli olun ve kendinizi yakmamaya dikkat edin. Sıcak şişeyi ya da sıcak su kabını ince bir havluya sarabilirsiniz. Ilık bir duş da sıcak kompres yerine geçebilir. Ayrıca eczanelerde hem sıcak hem soğuk şekilde kullanabileceğiniz jel dolu kompres paketleri de satılmaktadır.

Basit ağrı kesicileri deneyin. Eczanelerde satılan iltihap giderici, kas gevşetici veya ağrı kesici basit ilaçlar ağrıyı hafifletip hareketlerinizin kesintiye uğramamasına yardımcı olabilir. Ancak başka bir hastalığınız yüzünden ilaç kullanıyorsanız (diyabet, tansiyon vb.) reçetesiz satılsa bile ağrı kesici vb. ilaçları kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Her ne olursa olsun ilacın kullanma talimatına da harfiyen uyun. Kendi kendinize dozaj veya kullanım süresi belirlemekten kesinlikle kaçının.

Rahatlayın. Kulağa ilk başta gerçekçi gelmeyebilir ama unutmayın ki eğer gergin kaslar nedeniyle bel ağrısı çekiyorsanız, stres altında olmak sadece daha çok gerilmesine ve ağrının süresinin uzamasına yol açar.  Bel ağrısına rağmen pozitif bir tutum benimseyenlerin ağrıyı çok daha çabuk atlattıkları klinik araştırmalarla da tespit edilmiştir. Çeşitli nefes teknikleri, dinlenme, basit egzersizler ve kafanızı bel ağrısının stresinden uzaklaştıracak diğer yöntemler de iyileşmenizi hızlandıracaktır.

Şiddetli Bel Ağrısını Geçirmek

Şiddetli bel ağrılarında sırt üstü uzanıp dizlerinizi bükün ve alt bacaklarınızı bir sandalye ya da tabureye dayayın. Belinizin altına buz torbası yerleştirin ve bu sırada bir ağrı kesici de alabilirsiniz. (Ağrı kesici almanızda tıbbi bir sakınca yoksa.) Bu şekilde bir süre bekleyin ve bel bölgesindeki sinirlerin yatışmasına izin verin.

Kendiniz için en iyi pozisyonu bulmaya çalışın. Ağrı kaslarınızı işlevsiz bırakır ve kaslarınız omurgayı gerektiği şekilde düz tutmanıza yardımcı olamaz. 7- 8 santimlik geniş bir kemer ile bel çevresini sıkıca sardığınızda omurga dengelenir ve böylece ağrının dinmesi de sağlanır. Ağrının biraz olsun azalmasından faydalanarak omurganızı kendiniz düz bir şekle getirebilirsiniz. Ayrıca eczanelerde bel ağrısı için özel olarak üretilmiş bel ağrısı kemerlerini de deneyebilirsiniz.

Ağrı azaldığında belinizi tıpkı yerdeki pozisyonda olduğu gibi desteklemek koşuluyla bir sandalyeye oturmayı deneyebilirsiniz. Ancak beldeki sorunun türüne göre bazı kişiler omurgayı sandalye arkasına dümdüz dayayarak rahatlarken, diğerleri beli bir havlu ya da buz torbasıyla desteklediklerinde daha rahat edecektir.

Bel Ağrısını Gideren Hareketler

Hafif ve ya orta şiddetteki bel ağrısını gidermek için -kendinizi zorlamamak şartıyla- aşağıdaki videolarda önerilen egzersizleri de deneyebilirsiniz. Eğer herhangi bir çekinceniz varsa, bel ağrısı olanların yapabileceği egzersizlerle ilgili ilk önce doktorunuza danışabilirsiniz.

Ağrıdan kurtulmak dışında düzenli egzersiz yaparak vücudunuzdaki kasları güçlendirmek veya duruşunuzu düzeltmek belinizin daha az sorun çıkarmasını sağlayacaktır. Yürüyüş, yoga veya yüzme bel için önerilen diğer egzersizler  arasındadır.

Aldığınız çeşitli tedbirlere rağmen, 1 – 1,5 aylık bir süre zarfında eğer bel ağrısı şikayetiniz dinmiyor, sık tekrarlıyor veya bel ağrısı günden güne daha şiddetleniyorsa bir doktora başvurmayı ihmal etmeyin.

Bel Ağrısı Nedenleri

Bel ağrısının nasıl geçeceği aslında ilk başta bel ağrısının neden kaynaklandığı ile yakından ilgilidir. Sorunun kaynağını bilmek ağrıyı hemen dindirmese bile tekrarlamamasına yardımcı olur.

Bel ağrısı deyince çoğu kişinin aklına hemen ‘fıtık’ gelir ama aslında bel ağrısı daha çok duruş bozuklukları ya da kas spazmları nedeniyle meydana gelir. Fazla kiloların bel ağrısına yol açmasına da sık rastlanır. Başka pek çok vak’ada ise kesin bir neden belirlenemez. Konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için ‘Bel Ağrısı Nedenleri‘ konulu makalemize bir göz atabilirsiniz.

Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, ,

Bel Ağrısı Nasıl Geçer? İçin 16 Yorum Yapılmış

 1. Ece 16/05/2015 #

  Teşekkürler.

 2. Yonca 09/08/2015 #

  Bel ağrısını gidermek için bu videoların paylaşılması çok güzel olmuş teşekkürler ✌

 3. berfin 24/09/2015 #

  Bel ağrısı gidermek için bu videoların paylaşılması çok güzel olmuş teşekkürler.

 4. hakan 08/11/2015 #

  Ben put gibi duruyorum değil hareket etmek nefes alırken bile ağrıyor bunlar geçirmez benim ağrımı ama doktora gitmeye de korkuyorum işte.

  • özkan yorbık 13/02/2016 #

   Geçmiş olsun Hakan Bey ben de aynı durumdayım nasıl tedavi oldunuz yazarsanız sevinirim.

 5. Hasan 06/02/2016 #

  Ben put gibi oturuyorum ne yapsam düzelir?

 6. lşıl 12/02/2016 #

  Belim öyle ağrıyor ki neredeyse 1 hafta olacak, hiç böyle ağrımamıştı şimdiye dek çok beter bir acıymış, yazılar biraz olsun yardımcı olacaktır.

 7. Bora 10/05/2016 #

  İnanılmaz derecede bel ağrım oluştu hem de birden bire. Nasıl dursam hep ağrı çekiyordum. Neyse dinlendirme pozisyonunu bu sitede bularak ağrısız yatabiliyorum su an.

 8. A K 08/09/2016 #

  Yaralanmalar dışında ağrılarınız oluştuğunda ilk başvurmanız grekn başağrısı ise Nöroloji diğer ağrıalr ise algoloji ağrı bölümleridir.

 9. Melek 05/10/2016 #

  Hayatım çok haklısınya benim belim ağrıyordu o yüzden sizede teşekkür ediyom

 10. Esmanur 05/11/2016 #

  Ben doktora gitmiştim bişeyin olmadığını söyledi ve ilaç verdi egzersiz verdi 2 gündür bişeyim yoktu bugün eve geldim egzersiz yaptım sonrasında daha beter bi ağrı oluştu ayakta duramıyorum oturamıyorum.

 11. Ugur 11/12/2016 #

  Cok iyi yararlı.

 12. Adem 12/03/2017 #

  Belimi dizlerimi kirmadan yerden bir tahta paleti aniden kaldırırken incittim 6 gun oldu kas sıkışmış dedi doktor röntgen igne sonuc aynı halen ağrı ve hareket kısıtlaması çekiyorum. Hiç böyle olmamıştı inşallah geçer yengeç gibiyim.

 13. emek cilingir 20/03/2017 #

  Benim de ağrım sadece otururken oluyor uykuda veya ayakta iken yok ..

 14. cenap 07/05/2017 #

  2 yıl önce bel fıtıgından amaliyat oldum sağ bacağımdaydı son 1 hafta dır sol bacağimda ve belimde gerilme var aşırı yorgunluk ve ağır işte çalışmaktanmıdır geçermi yaşayan oldumu

 15. fenasi 10/01/2018 #

  kortison uygulandi
  sonuc kilo alma
  cok zor

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.