Ben Neden Olur?

Hemen herkesin cildinde ben vardır ve bunu o kadar doğal kabul ederiz ki çoğu kez görmeyiz bile. Bazen dudak kenarındaki gibi göze çarpan ve yüze karakteristik bir özellik kazandıran benler öne çıkar ama diğerleri dikkatimizi çekmez. İnsan vücudunda 10 ila 40 adet arasında değişen ben sayısı normal kabul edilir. Ancak ciltte benlerin neden oluştuğuna veya bu benlerin vücutta ne işe yaradığına dair kesin bulgular yoktur.

Pek çok ben, çocuklukta meydana gelir ancak daha ileriki yaşlarda da yeni benler ortaya çıkabilir.

Benlerin zaman içerisinde değişime uğraması, bazılarının yıllara yayılan bir süreçte büyümesi ya da tam tersi kaybolması gibi durumlar normaldir. Fakat özellikle yetişkinlerde, bir benin yapısında çok kısa bir süre içerisinde, ani bir değişim, (renk, kanama veya şekil bozukluğu benzeri) bir anormallik göze çarpıyorsa, mutlaka hemen bir cilt doktoruna görünmek gerekir.

Ciltte Neden Ben Oluşur?

Cilde rengini veren melanin maddesi, melanosit adı verilen hücreler tarafından üretilir. Bu hücreler ciltte eşit şekilde dağılır ve derimize rengini verir.

Ancak kimi zaman, nedeni bilinmeyen bir şekilde melanosit hücreleri bir küme oluşturacak şekilde toplanır ve ortaya koyu renkli benler çıkar. Saç derisi ve genital bölgeler de dahil olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde ben oluşabilir.


Bazı bilim adamları benlerin, güneş ışınlarının cilde zarar vermesi sonucu oluştuğunu düşünmektedirler. Güneş ışınlarına maruz kaldıklarında benlerin daha da koyulaştığı görülür. Genellikle zararsız olan benler hamilelik veya ergenlik dönemlerinde de koyulaşabilir.

Güneşin Etkileri

Benlerin neden oluştuğuna dair tıp dünyası yeterince açıklama getirememesine karşın bu benlerin pek çoğunun zararsız olduğu bilinir. Pek çoğu diyoruz çünkü bazı benlerin cilt kanserine dönüşme ihtimali vardır. Farklı cilt kanseri türleri vardır ve bu hastalıklar en çok cildin güneşe maruz kaldığı bölgelerde görülür. Özellikle 20’li yaşlardan sonra, vücudunda çok sayıda ben olan kişilerin güneşe çıkarken dikkatli olmaları gerekir. Güneşin zararlı UVA ve UVB ışınları sonucu, ciltteki benler değişime uğrayıp kanserli hücre üretmeye başlayabilir. UV ışınları cilde nüfus ettiğinde, melanosit hücreleri melanin üretmeye başlar. Bu nedenle de ciltte yeni benler oluşabilir ya da var olanlar tehlike oluşturacak biçimde değişime uğrayabilir.

Son yıllarda özellikle güneş ışınlarının zararları konusundaki bilinçlenmenin artmasıyla, yüksek koruma faktörülü kozmetik ürünlerine ve güneş kremlerine ulaşmak artık eskisine göre çok daha kolay. Bu konuda tedbiri elden bırakmayın ve sadece deniz kenarında değil, şehir içinde de, güneşli günlerde mutlaka koruyucu krem sürün.

Genetik Faktörler

Bir kişinin vücudundaki benler üzerinde genetik faktörlerin de rol oynadığı kabul edilir. MC1R adlı genin, bazı kişilerde kansere dönüşen benler görülmesinde etkin bir rolü olduğu belirlenmiştir.

Doğuştan kızıl saçlı ve beyaz tenli kişiler de kötü huylu benlerin oluşması açısından daha yüksek bir risk taşırlar ve özellikle güneş altında çok daha dikkatli olmalıdırlar.

Benlerde Neden Değişiklik Olur?

Zamanla benlerde bazı değişiklikler göze çarpabilir. Yaşla birlikte cildin gerginliğindeki değişiklikler sonucu yüzdeki bir benin daha yana doğru kaydığını veya kolunuzdaki ufak bir benin yıllar içerisinde biraz daha koyulaştığı gözünüze çarpabilir. Ancak bu değişiklik bir günden diğerine fark edilmeyen ve yıllarla ifade edilecek kadar uzun bir süreçte gelişir. Bazen de çocuklukta çıkan benlerin yetişkinlikte kaybolduğu olur.

Öte yandan gözünüze çarpacak şekilde, çok kısa bir sürede bende şekil, renk, büyüklük açısından bir değişiklik söz konusuysa veya bende kanama, kaşıntı, acı gibi şikayetler ortaya çıktıysa hemen bir cilt doktorundan randevu alınmalı ve ben kontrol ettirilmelidir. Benin kurcalanması, benle oynanması, kulaktan dolma yöntemlerle müdahale durumu daha da kötüleştrir ve belki kısa bir tedaviyle iyileşecek bir sorun çok daha ciddi boyutlar kazanabilir.

Benler Kansere Neden Olur Mu?

Bazı benlerin cilt kanserine yol açtığı bilinmektedir. Ben kanseri, yukarıda sözünü ettiğimiz, cilde renk veren melanosit hücrelerinden kaynaklanır. Bu kanser türüne tıpta ‘melanoma‘ (melanom da denir) adı verilir. Melanoma, diğer cilt kanseri türlerine kıysala oldukça tehlikelidir. Buna karşın eğer erken teşhis edilirse, tedavisi mümkündür. İşte bu nedenle derinizdeki benlerde bir tuhaflık gözünüze çarptığında ve hızlı değişiklikler olmaya başladığında hemen doktora gitmeniz tavsiye edilir. Erken teşhis çok önemlidir.

Ben Aldırmak Kansere Neden Olur Mu?

Ben aldırmak kansere neden olmaz. Benlerin kendileri kansere yol açabilir ancak ben aldırmanın kansere neden olduğu görüşü, halk arasında yayılmış, tıbben doğruluğu veya kanıtı olmayan bir inançtır. Bu korkuyla, kansere yol açan benlerini aldırmakta geciken ve bu nedenle erken teşhis şansını kaçıran kişilerden biri olmayın ve doktorunuzun sakıncalı bulduğu benleri aldırmakta gecikmeyin. Ben aldırma yöntemleri arasında şu ara çok konuşulan lazer yöntemini, doktorların hiç tavsiye etmediğini de hatırlatalım.

Ben Kanserinde Kimler Risk Altında?

Doğuştan olan ve doğumsal (konjenital) adı verilen benlerde cilt kanseri riski yüksektir. Yeni doğan bebeklerin yüzde birinde görülür. Bu benler doktor tarafından takip edilmelidir. Büyük olanlar ve risk taşıyanlar doktor tarafından uygun görüldüğünde alınabilir. Yetişkinlikte benlerinizi güneşten sakınmanız ve kendi takibinizi yapmanız, cilt kanserine karşı korunmanız adına önemlidir.

Ailesinde cilt kanseri vakaları olanlar risk grubundadır ve ben konusunu ciddiye alarak, tedbirli davranmaları gerekir.

Diğer bir ben türü, ‘atipik‘ benler de kalıtımsaldır ve 0.6 cm’den büyük olanlar cilt kanseri bakımından riskli gruptadır. Bu benler asimetrik, bozuk şekilli ve renkleri diğer basit benlerden farklı olan benlerdir. Genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkarlar.

Vücudunuzda sizi şüpheye düşüren benler olduğunda, bir cilt doktoruna görünüp benlerinizle ilgili bilgi almanız en güvenli yoldur. Ben aldırmak, gelişmiş tıbbi yöntemler sayesinde artık çok kolay ve riskli benleri vücudunuzda taşımanız için hiçbir neden yok. Profesyonel bir sağlık kuruluşunda ve uzman ellerde olduğunuzdan emin olmanız yeterli.

Son olarak, bir kişinin vücudunda ne kadar çok ben varsa, kanser riski de o kadar fazla olarak kabul edilir.

Erkeklerde melanoma daha çok sırt bölgesinde görülürken, kadınlarda alt bacaklarda görülür. Doktorunuz bir benin risk oluşturduğunu gördüğünde, önce bu benden parça alınarak biyopsi yapılır. Benin kanserli olduğu tespit edilirse basit bir işlemle bu ben alınır. Erken teşhis edilir ve ben hemen alınırsa kanserin yayılması engellenir.

Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, , ,

Ben Neden Olur? İçin 55 Yorum Yapılmış

 1. Hasan 24/07/2013 #

  Benler alındıktan sonra cildimizde iz kalıyormuş bu doğru mu?

  • KEREM TEKNOLOJİ HİZMETLERİ 10/02/2014 #

   Hayır.

  • ibo 29/06/2014 #

   Zamanla geçiyor iz.

  • Morcivert 07/10/2016 #

   Kullanılan yönteme göre değişir. Dünya üzerinde iz bırakmayan hiç bir yöntem yoktur. Fakat radyo frekans ile alınan benlerde sivilce izinden daha belirsiz, sohbet mesafesinden algılanamayacak şekilde iz kalır. Aldırma işlemini yapacak olan tedavi merkezi çok önemlidir. Adam teknoloji hizmetlerinde görev yapıyor kalkmış hayır diyor. Ben bir tedavi merkezi çalışanıyım.

  • Raber 27/11/2016 #

   iz kalmaması için cilde düzenli bakmak gerekir

   • sanane 08/05/2017 #

    bnde çok fazla şikayetçiyim benlerimden

 2. özlem 13/03/2014 #

  Güneş görmediğim halde yani kış mevsiminde benlerim giderek artıyor. Vücudumun her yerinde önce sivilce oluyor sonra bene dönüşüyor. Bu durumdan çok rahatsızım yaşadığım yerde lazerle ben aldırma şu anda yapılamıyor. Ten rengi cok daha beyaz olan insanlar ama onlarda güneş de görse olmuyor. İlginiz için şimdiden teşekkürler.

  • admin 14/03/2014 #

   Özlem Hanım sadece güneş değil, genetik faktörler de ben oluşumunda etkili. Herkeste aynı şekilde ben oluşmayabilir. Yine de bir cilt doktoruna görünün ve eğer sağlığınız açısından tehlike oluşturmuyorlarsa, ben çoğu kişide olan ve doğal karşılanan bir durumdur.

   • filiz 13/01/2015 #

    Mrb 6 yaşında bir kızım var karnında son 6 ay gibi bir surede ben çıktı bu normal midir ilk fark ettiğimde daha küçüktü şimdi biraz daha belirgin 6 ay öncesinde hiç yoktu.

    • admin 15/01/2015 #

     Filiz Hanım benler mutlaka doğuştan değildir, sonradan da çıkar. Ancak bende hızlı büyüme, şekil bozukluğu gibi tuhaflıklar gördüğünüzü düşünüyorsanız, doktora göstermek içinizi rahatlatır.

  • sümeyra 09/10/2015 #

   Özlem hanım bende de aynı durum var. Ne yaptınız siz?

  • sad 03/07/2016 #

   yalnız kardeşim lazer de çok iyi değilmiş lazer yöntemi pek tavsıye edilmiyor

  • Ayten 27/05/2017 #

   Özlem hanım son bir kaç aydır aynı sorunu yaşıyorum ve bu durumdan oldukça tedirgin oldum. Siz bu sorunu 3 yıl önce yaşamışsınız sonraki süreçte durumunuz ne oldu merak ettim.
   Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 3. ayşe 25/04/2014 #

  Kolumda yüzümde ve sırtımda küçük benler oluşuyor nedeni ne olabilir yaşım 22.

  • admin 25/04/2014 #

   Ayşe Hanım umarız yazımız size bir fikir verebilir.

 4. onur 03/05/2014 #

  Peki durduk yere oluşan benlerin sebebi nedir, istenmeyen benlere nası bir tedavi uygulanıyor ve kalıcı çözüm var mı? İyi çalışmalar.

  • admin 04/05/2014 #

   Onur Bey makalemizde ben oluşumunun nedenlerinin tıp dünyasında henüz tam olarak bilinmediğini okuyabilirsiniz. Doktor tarafından tehlikeli olabileceği düşünülen benler aldırılabilir. Ancak vücutta bir daha hiç ben oluşmaması gibi bir seçeneğimiz yok.

 5. merve 16/06/2014 #

  Benlerin alınması için yaş önemli mi? Yaşım 17.

  • admin 16/06/2014 #

   Merve Hanım her yaşta ben aldırılabilir.

 6. pınar 18/06/2014 #

  Kolumdaki bende 3 gündür kaşıntı ve etrafında kızarıklık oluştu. Benim siyah ve 1 mm boyutunda. Kaşıntı için bir şey önerebilirsiniz ya da biyopsi mi yapılmalı teşhis için?

  • admin 23/06/2014 #

   Bir dermatolog görmeli, biyopsiye ihtiyaç olup olmadığını da anlayacaktır.

 7. fidan 24/07/2014 #

  Merhaba, benim boğazımdan boynuma, göğsüme kadar et ben var. Zamanla oluştular ve çoğalıyolar üstelik boyutlarına göre ağrıyolar önemsemeli miyim yoksa normal midir? Şimdiden teşekkürler.

  • admin 28/07/2014 #

   Bu sorulara ancak doktora giderek cevap alabilirsiniz. Et benlerini görmeden bunların tehlikeli olup olmadığı konusunda kimse fikir yürütemez.

 8. hatef 28/07/2014 #

  Merhaba benim 6 aylık bebeğim var, bende ve esimde yüzünde ben var. Ama henüz bebeğimizde ben yok ben sunu merak etim benler sonradan mı yoksa doğuştan mı oluşuyorlar. Sonradan oluşuyorlarsa ne zaman çıkıyorlar çıkmasın engelleyebilir miyiz? Şimdiden soruma cevaplandırdığınız için teşekkür ederim iyi günler.

  • admin 28/07/2014 #

   Hatef hanım yorumlar kısmının altında da belirtildiği gibi buradan soruları cevaplamıyoruz. Zaten sorduğunuz sorulara uzaktan bir yanıt vermek mümkün değil. Ancak doktora giderek bu sorulara cevap alabilirsiniz.

 9. Ayca 30/07/2014 #

  Selamlar koltuk altım ile göğüsüm arası bir suru nokta seklinde ben ila kaplandı. Diğer yerlerde de bazı kırmızı noktalı ben var ama küçük. Bu kadar çok ben çıkması normal midir acaba? Ne yapmalıyım.

 10. hatef 15/08/2014 #

  Admin ben size doktorluk sorusu sormadım ki ben ne zaman oluşur insan vücudunda diye sordum önemli değil sitenizde başarılar!!!

  • admin 18/08/2014 #

   Sayın Hatef bazı benler doğuştandır, bazıları güneş vb etkenlerle ortaya çıkar. Üstelik makalede de söz edildiği gibi henüz tam olarak çözülmüş bir konu değildir, dolayısıyla zaman vermek de pek mümkün olmayacaktır.

 11. bihter 21/08/2014 #

  16 yaşındayım, bugün sol gögsüme doğru ortalarda yeni bir ben fark ettim. Cok koyu renkli degil ve 1,5 mm bile yoktur. Gecenlerde melanomla ilgili birsey izledigim icin korku olustu. Kesin bir yanıt beklemiyorum elbette ama normal midir yeni bir ben oluşması? (Çok fazla güneşe maruz kalmıyorum.)

  • admin 27/08/2014 #

   Sevgili Bihter vücutta yeni benler her zaman oluşabilir. Ancak benlerde hızlı büyüme, şekil bozulması, kanama benzeri tuhaflıklar göze çarpıyorsa doktora başvurulmalıdır.

 12. ceren 08/10/2014 #

  Merhaba 🙂 benim benlerle ilgili bir sorum olacak. 16 yaşındayım. Kolumda birçok ben var. Hepsinin şekilleri boyutları renkleri aynı. Bugün fark ettim kolumdaki ben sayısı dört tane daha artmış. Ben sayım daha çok kolumda. Ve bu artış sizce kötü mü? Fazla dikkat çekici gibi gözükmüyor ama artışı biraz beni tedirgin etti. Doktora gitmeli miyim? Cevap verirseniz çok memnun olurum. Teşekkürler.

  • admin 08/10/2014 #

   Sevgili Ceren vücutta benler çoğalabilir, bu normaldir. Benlerde şekil bozukluğu, kanama, hızla büyüme gibi anormal değişiklikler olduğunda doktora gitmek gerekir.

 13. asya 01/12/2014 #

  Daha 18 yaşındayım ama yüzümde tam 15’i aşkın ben var ve hala çıkmaya devam ediyor bu benler kötü bir şey mi çünkü bazı arkadaşlarım cildiyeye çık kanser olabilir falan deniliyor sizce?

 14. İlyas 06/03/2015 #

  İki yaşında bir kızım var. İki hafta önce sol gözünün iki cm altında küçücük bir ben çıktı. Doktora göstermeye gerek var m? Ne yapmalıyım? Bilgisi olan arkadaşlar cevap verebilir mi? Teşekkür ederim.

 15. hasan 29/03/2015 #

  16 yaşındayım yüzümde sürekli ben çıkıyor. Bir tanesi 1.5mm falan diğerleri daha küçük 15 i aşkın ben var bu aralar yüzümü her gün sabunla yıkamaya başladım faydası olur mu?

 16. recep keskin 01/06/2015 #

  Bende yüzümde ve ensemde var ama kaşıntı kanama yok sıkıntı olur mu olmaz mı?

 17. nihat 14/07/2015 #

  Benim göbek altında 1 tane çıktı sonra yayıldı 6 ile 7 adet oldu doktor eczanede yakıcı bir ilaç olduğunu söyledi aldım. 5 ile altı gün benlerin üzerine damlattım hepsini yok etti ama birkaç ay sonra bacak aramda 6 tane daha çıktı. Bunları yakayım derken çok kotu oldu bacak aram çok yandı. Havalarında ısınmasıyla çok kötü oldu ne yapmam gerekiyor doktora da gidemiyorum utanıyorum ters yerde olduğu için yardımcı olursanız sevinirim neden çoğalıyor anlamadım. Yaşım 35 ilerisi için sıkıntı olur mu şimdiden teşekkürler.

  • admin 17/07/2015 #

   Nihat Bey bir doktor insan vücuduna herkesin gözüyle bakmaz. Her gün onlarca hastayı tedavi eden bu kişiler için insan vücudunda ayıp, ters yer diye bir şey olamaz. Öyle olsaydı hastaların hali ne olurdu? Lütfen cildiyeciye gidiniz. Bakın zaten kendiniz, kendi kendinize uyguladığınız tedavinin ters gittiğini söylemişsiniz.

 18. bilal 21/07/2015 #

  Merhaba benim gözümün 3 cm aşağısında lacivert koyu bir ben var beni çok rahatsız ediyor ne yapmalıyım? Her büyük hastane ilgileniyor mu? Bir de beni aldırdıktan sonra ne kadarlık bir zaman orada ben izi kalıyor?

 19. Tugba 02/09/2015 #

  Benım boynumda kendımı bildim bileli etli ben var artı kafamdada ve burnumum icinde ve gelimde etli ben var ben bunlardan cık sıkayetcıyım hem gorsen hemde koparıp atasın gelior aldırmakta bi sakınca olurmh sizce

  • admin 03/09/2015 #

   Tugba Hanım genellikle ben aldırmak rutin işlemdir, bir sorun olmaz. Zaten alınmaması gereken bir ben türü söz konusuysa doktorunuz söyleyecektir.

 20. cihan gök 03/10/2015 #

  Benim yüzümde sivilceler var bunlar kısa zamanda bene dönüşüyor ne yapmam lazım lütfen yardım.

 21. Gökhan güneş 12/10/2015 #

  Ben aldırmanın fiyatı nedir acaba devlette alıyorlar mı?

 22. nur 13/02/2016 #

  1 hafta önce 3 tane benimi aldırdım krem verdi verdi doktor kullandım. Bugün kontrole gittim zaten çok az kızarıklık kalmıştı o da 6 ay içinde gider dedi memnunum gayet.

  • Mustafa 27/10/2016 #

   Sizin dediğiniz ben ziğil gibi cıkıyo normalde hitap edilen o deil kahverengi yuvarlak bi leke size yazdığı ilac ta İL33 olmalı

 23. eda 27/02/2016 #

  Benlerimde çok fazla sayıda artış ve önceden olan benlerimde de büyüme var doktora gittim riskli benlerimin olmadığını söyledi. Ayrıca bende polikistik over olduğu için doğum kontrol hapı kullanıyorum. Ben oluşumu ve çoğalması doğum kontrol hapından dolayı olmuş olabilir mi bunu merak ediyorum. Teşekkürler.

 24. eda 27/02/2016 #

  Lazer epilasyon ben oluşumuna sebep olur mu?

 25. Duru 11/04/2016 #

  Benim yüzümde bir sürü ben var yaklaşık 15-20 tane kadar bunların hepsini aldırabiliyor muyuz? Zararlı olur mu? Yüzeysel benler fazla belli değil ama beni çok rahatsız ediyor.

 26. Deniz 13/06/2016 #

  Peki kanser sebebi olmayan, zararsız ama estetik olmayan benleri aldırmak önerilir mi?

 27. meltem 29/06/2016 #

  merhaba kızımda dogustan dev nevus mevcut sırtının yarısını kaplıyor minik minik bacaklarında kalcasındada var. dr. kontrolu yapıldı suan zararsız dendi ama biz hem içimiz rahat etsın hem ilerisi için estetik acısından aldıracagız kac yasında aldırmak uygun olur ve nelere dıkat etmemız gerekli bub sureçte kızım suan 1,5 yasında.
  teşekkürler.

 28. ss 30/06/2016 #

  merhaba benim yuzumde gözümden başlayıp çeneme dogru akan bir ben var.çok kez doktora gorundum nevus spilus benekli ben dediler.çok rahatsızım dışarıda insanlar acımasızca bu nedir boyle diye soruyorlar inanın hiç fotografım yok çekinmiyorum aynaya dahı bakmak istemiyorum normal bir ben olsa kabul edecegim ama gözümden akıyor gibi ve tüm yanagımı kaplıyor gibi kahverengi benek benek.bu edinsel ben tahminı 12 yasımda olusmuş ilkokul fotolarimda yok ortaokuldayken varbir anda ortaya çıkmıs.sizden ricam ben bundan kurtulabilirmiyim kendi kendine çıktıgı gibi kendi kaybolurmu.cevabınızı bekleyecegim.tesekkür ederim

 29. Buse 19/07/2016 #

  Merhaba öncelikle,15 yaşındayım ve küçüklüğümden (4-5 yaşlarımdan beri) beri sağ kaşımın üstünde bir nevüs var. Aslında küçükken fark edilmiyordu bile sadece renk pigmentiydi fakat daha sonra ben büyüdükçe benimle birlikte nevüste büyümeye başladı ve et beni nevüs şeklini aldı ve gitgide büyüyor.Tanıdıklarımla uzun bir süre karşılaşmayınca beni gördüklerinde diyorlar kaşının üzerindeki nevüs de büyümüş diye. Sizce bir zararı olma ihtimali var mıdır? Ve ayrıca sağ kaşımın üzerindeki nevüs büyümeye başladığından beri başımın sağ tarafı ağrımaya başladı ve geçen zaman boyunca bu ağrılar daha da şiddetleniyor. Sizce başımdaki ağrıların da nevüsle bi alakası olabilir mi ? Şimdiden çok teşekkür ederim.

 30. KAAN 18/11/2016 #

  Merhabalar vücudumda iki tane ben mevcut biri boynumda diğeri ise belimde bundan 5 ay önce boynumdakini aldırdım sonucu temiz çıktı belimdeki biraz büyük olduğundan dolayı plastik Cerrahisi almasını istedi gitmedim yeni bu ay gittim bundan bir ay önce aldırdım sonuçları halen çıkmamış doktor üniversiteye gönderilmesi gerektiğini söyledi çok endişeleniyorum biraz bilgi verebilirseniz sevinirim doğuştan olan bir bendi ve hafif ağrı hep vardı kendi isteğimle bianda aklıma esti aldım şuan aldığıma pişman bile oldum

 31. asli 18/05/2017 #

  merhaba benim yuzumde ben var bide daha fazladir

 32. MUHAMMED 22/08/2017 #

  18 yasindayim yuzumde 40 tan fazla ben var büyük ve kücük karısık dahada oluyorlar ne yapabilirim olmamasi icin ??

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.