Böbreklere Zarar Veren Alışkanlıklar

Sağlık açısından böbreklerin büyük önem taşıdığını ve hayati organlar sıralamasında başı çektiğini söyleyerek söze başlayalım. Böbrekler kanı filtreler, mineralleri özümler, idrarı oluşturur, toksinleri eler ve asitleri etkisiz hale getirir. Bu çok önemli görevleri yürüten organlar zarar görmeye başladıklarında ise bunun hemen fark edileceği gibi bir mantık yürütülür ama maalesef bu doğru değildir.

Çoğunlukla bir böbrek probleminin su yüzüne çıkması zaman alır. Bunun nedeni de böbreklerin kapasiteleri % 20’ye kadar düştüğünde bile işlevlerini yerine getirebilmeleridir. Dolayısıyla böbrek hastalıkları çoğunlukla sinsi hastalıklar olarak tanımlanırlar. Böbreklerinize iyi bakmanız ve iş işten geçmeden kontrolü ele almanız son derece önemlidir.

Gündelik alışkanlıklarınız yüzünden belki de farkında olmadan böbreklerinizi zorluyor, onlara zarar veriyor olabilirsiniz. Böbrekler söz konusu olduğunda en çok yapılan hatalara bir göz atalım.

1. Yeterince Su İçmemek

Gün içerisinde yeterince su içmiyorsanız toksinler ve diğer atık maddeler vücutta birikmeye ve sağlığınıza zarar vermeye başlayacaktır. Atık maddeleri ve toksinleri arıtabilmeleri için böbreklerinize yardımcı olmak istiyorsanız su içmeyi ihmal etmemelisiniz.

2. Çok Fazla Tuz Tüketmek

Her şeyin yolunda gitmesi için vücudun tuza ve sodyuma ihtiyacı olduğu doğrudur. Ancak pek çok kişi günlük tavsiye edilen oranın çok üzerinde tuz tüketme alışkanlığı edinmiştir. Fazla tuz tansiyonu yükseltir ve böbreklere yük bindirir. Aklınızda bulunsun, günlük tuz tüketimini 5 gramla (bir çay kaşığına denk gelir) sınırlamak en doğrusudur.

3. İdrarı Tutmak

Ev dışında bir yerde tuvalete girememek veya çok meşgul olmak gibi nedenlerden dolayı eğer tuvalet ihtiyacınızı sık sık erteliyorsanız bu alışkanlığın böbrek taşından böbrek yetmezliğine dek pek çok böbrek sorununa yol açabileceğini bilmeli ve hemen bu alışkanlıktan vazgeçmelisiniz.

4. Şekere Düşkün Olmak

Bilimsel araştırmalar günde en az 2 bardak şekerli içecek içen kişilerin idrarında protein olması ihtimalinin yükseldiği bilgisine ulşamıştır. İdrarda proteine rastlanması ise böbreklerin yeterince iyi çalışmadığının göstergesidir.


5. Vitamin ve Mineral Eksiklikleri

Sağlıklı beslenmek, beslenmede tazze meyve ve sebzelere ağır vermek sadece zayıflamak istediğinizde aklınıza gelmemeli. Vitamin ve mineral eksiklikleri böbreklerde taş oluşması ve böbrek yetmezliği açısından risk oluşturur. Örneğin böbrek taşından korunmak için magnezyum ve B6 vitaminleri son derece önemli bir rol oynar.

6. Hayvansal Proteini Fazla Tüketmek

Kırmızı et başta olmak üzere çok fazla hayvansal protein tüketmek böbreklere daha fazla yük binmesine neden olur. Beslenmenizde protein ne kadar artarsa böbrekler de o kadar çok çalışmak zorunda kalır ve zamanla yorulabilirler.

7. Uyku Sorunları

İyi bir gece uykusunun vücudun genel sağlığı için önemi büyüktür. Kronik uykusuzluk pek çok rahatsızlıkla ilişkilendirilebilir ve böbrek hastalıkları da bu listede yer alır. Uyku sırasında vücut zarar gören böbrek dokusunu onarır. Uykunuzu ihmal etmeyip böbreklerin onarılması için vücudunuza zaman tanımanız gerekir.

8. Kahve Alışkanlığı

tıpkı tuz gibi kafein de tansiyonu yükselten ve böbrekelr üzerinde baskı oluşmasına yol açan faktörlerden biridir.

9. Ağrı Kesici Alışkanlığı

En ufak bir ağrı hissinde eliniz ağrı kesiciye gidiyorsa hem böbreklere hem de karaciğere bu alışkanlığın büyük zarar verebileceğini bilmelisiniz. Ağrı kesiciler sık sık ve gelişigüzel alınmamalıdır.

10. Alkol Tüketimi

Alkol böbreklere zararı dokunan başlıca toksinler arasındadır. Elbette arada bir bir bardak şarabın keyfini çıkarmanız sorun yaratmaz ancak alkol tüketimi sık ve çok fazla olmaya başladığında yine hem böbrekler hem de karaciğer sağlık açısından riske atılıyor demektir.

[expand title=”Kaynaklar”]

[/expand]

Böbreklere Zarar Veren Alışkanlıklar” üzerine 5 düşünce

  1. Tuz tüketmeyin diyerek insanı tuzsuz bırakıyorlar ve sonradan başka hastalıklar zuhur ediyor. oysa yenilmemesi gereken İYOTLU tuzdur. Yenilmesi gereken ise POTASYUMLU TUZ. Potasyumlu doğal tuz kullanılması gerektiğini söylemiyorlar ve insanların sağlığını koruyormuş gibi görünüp başka yeden sorun çıkmasına sebep oluyorlar. bunu yapanlar da ilaç sektörüdür. bir zamanlar koca koca profesörler tereyağı yemeyin derlerdi. Şimdi ne oldu? Artık yenmesi gerektiğini söylüyorlar. Evet, her yiyeceğin de bir dengesi vardır. Buna de dengeli beslenme denir. Biz de buna, DENGELİ VE DOĞAL BESLENME diyelim.

  2. Arkadaşlar potasyumun fazlası da zararlı. Zaten her şeyde bol miktarda potasyum var birde tuz olarak almayın. Özelikle kalp kasları potasyumla çalışıyor ama fazla potasyumdan da durabiliyor o yüzden kaya tuzunu az kullanmak en eminidir. Ayrıca böbrek hastalıklarında vücut potasyumu süzemiyor ve ölüme kadar gidebiliyor. Sağlıklı günler dilerim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir