Boyun Ağrısı Neden Olur?

Boyun ağrısı yaygın şikayetler arasındadır ama ağrı tuttuğunda bu bilgi pek bir işe yaramaz. Ağrı ve tutulma nedeniyle hareketleriniz kısıtlanabilir ve en basit işlerinizi görmek bile bir işkence halini alır. 50 yaş üstü kişilerde sık görülen boyun ağrısı, başın bittiği yerle omuzların başladığı bölge arasında herhangi bir yerde hissedilebilir.

Ancak boyun ağrısının bu bölgeyle sınırlı kalmayıp, sırta ve kollara vurduğu da olur.

Boyun ağrısından şikayetçiyseniz, daha karmaşık nedenlerden şüphe etmeden önce, yatağınız ve yastıklarınız sağlınızı gözeten, iyi ürünler değil mi, bütün gün stres seviyeniz yüksek mi veya iş yerinde sürekli klavyeye doğru boynunuzu eğerek uzun saatler çalışıyor musunuz, gözden geçirin.

Bu sorulardan bir veya ikisine ‘evet’ diye cevap verdiğinizde, boyun ağrınızın nedenini bulmuş olabilirsiniz. Ağrıya yol açan durumla ilgili gereken değişiklik yapıldıktan sonra birkaç gün içerisinde, ağrı kendiliğinden kaybolur.

Kas Spazmı, Tutulma ve Kötü Duruş

En çok karşılaşılan boyun ağrısı türü, mekanik boyun ağrısıdır. Omurga hastalıklarına bağlı olarak değil de kötü duruş, oturuş bozukluğu, kaza ve zedelenme benzeri sebeplerden kaynaklanır. Boyunda ağrı tam olarak neden kaynaklanıyor tespit etmesi zordur. Özellikle masa başında çalışanların çoğu bu tip boyun ağrısından şikayetçidir. Baş, omuz ve kola ağrısı da bu ağrıya eşlik edebilir.


Otururken öne eğilerek çalışmak, uzun süre boynu eğik şekilde sabit tutarak kitap okumak, el işi yapmak, klavyede yazı yazmak, araba sürmek; yatarak televizyon izlemek, aşırı spor ve boyun sağlığına uygun olmayan yastıkta yatmak gibi nedenlerle mekanik ağrılar ortaya çıkabilir. Ev işleri sırasında boyun yukarı ya da öne doğru sabitlenmiş şekilde iş görmek çoğu ev kadınında boyun ağrılarına yol açar. Örneğin perde asarken ya da evyede bulaşık yıkarken, boynunuzu belli bir pozisyonda uzun süre tutmuş ve zorlamış olabilirsiniz.

Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar bu tip ağrıları dindirir. Çeşitli egzersizler ve ağrıya neden olan kötü duruşun düzeltilmesi genel olarak uygulanan tedavi yöntemleridir.

Kaygı ve Stres

Boyun ağrısının nedenleri psikolojik olabilir. Stresin vücudumuz üzerinde fiziksel etkileri olduğunu biliyoruz. Eğer ‘kaygı’ sorununuz varsa, vücudunuz sürekli stres altında demektir. Stres altındayken kasların gerilmesine neden olan hormonların salgılanması nedeniyle, boyun ya da bel ağrılarının ve tutulmaların görülmesine sık rastlanır. Ne yazık ki bu durum bir kısır döngüye yol açar. Stres nedeniyle meydana gelen ağrılar da bir başka stres kaynağı olarak listeye eklenmiş olur.

Gerginlikten kaynaklanan ağrılara karşı masaj, sıcak banyo ve egzersiz gibi kas gevşetici aktiviteler işe yarayabilir. Her şeyden önemlisi ise stres ve kaygıyla baş etmenin ve kaygılarınızla başa çıkabilmenin sağlığınız için ne kadar önemli olduğunu fark etmenizdir. Stres elbette hayatın bir parçası ancak endişeli ruh halinden sıyrılıp kendinizi rahatlatmanın yollarını keşfettiğinizde, vücudunuzun daha sağlıklı olması ve ağrıların azalması adına önemli bir adım atmış olursunuz.

Travmalardan Kaynaklanan Ağrılar

Ciddi boyun ağrılarının pek çoğu genellikle düşme, kaza benzeri travmalardan dolayı kaynaklanır. Trafik kazası, belli bir yükseklikten boynu zedeleyecek şekilde düşme, yüz üstü düşme, spor kazaları veya boğuşma benzeri istenmeyen olaylar, boyunda ciddi hasarlar meydana getirebilir ve bu travmaların hemen hepsi de boyun ağrısına yol açabilir.

Boyun Fıtığı

Boyundaki omur kemiklerinin arasında disk adı verilen kıkırdaklar bulunur. Kıkırdakların içinde de jöle kıvamında sıvı vardır. Bu sıvının çeşitli nedenlerle dışarı taşması ve sinirlere baskı yapmaya başlaması, boyun fıtığını oluşturur. Trafik kazaları, boyun kaslarına aşırı yüklenme, boynu sabit tutarak yapılan masa başı işleri ve hareketsizlik boyun fıtığına yol açan nedenlerden bazılarıdır. İlk belirtiler boyun ağrısı ve boyun hareketlerinde kısıtlanmadır. Boyun ağrısı dışında baş ağrısı, omuz ve kol ağrıları, hatta göğüs ağrıları da görülebilir. Sinirlere ne kadar baskı olduğuna ve disklerin bozulma oranına bağlı olarak kollarda uyuşma, kol ve ellerde güçsüzlük meydana gelir. İlerleyen vak’alarda güçsüzlük bacaklara kadar iner.

Kireçlenme

Boyun kireçlenmesi, boyundaki bağlar ve kıkırdakların yıpranması sonucu oluşur. Bağların sertleştiği, kemiklerde çıkıntıların meydana geldiği bu yıpranma neticesinde omurilik ve sinir kanalları daralır. Bu daralma sebebiyle sinirlere baskı olur ve sonuç olarak boyun ağrıları başlar. Boyun kireçlenmesi ve boyun fıtığı birbirine çok benzer belirtiler gösterir. Boyun ve kol ağrıları, el ve ayaklarda uyuşma ve güçten düşme görülebilir. Ameliyatla müdahale oranı düşüktür. Genellikle fizik tedavi ve çeşitli egzersizler önerilir.

Romatizmal Hastalıklar

Eklem ve bağ dokusu ile ilgili hastalıkların genel adı romatizmadır ve çeşitli türleri vardır. İltihapsız romatizma türlerinden, yumuşak doku romatizması ‘fibromiyalji‘ ve iltihaplı romatizma türlerinden ‘ankilozan spondilit‘, boyun ağrısı ile kendini gösteren romatizmal hastalıklar arasındadır.

Boyun Ağrısına Neden Olabilecek Diğer Hastalıklar

 • Enfeksiyon Hastalıkları
 • İç Organ Hastalıkları
 • Kemik Hastalıkları
 • Omurga İltihabı
 • Hormonal Hastalıklar
 • Tümörler

Boyun Ağrısı Ne Zaman Ciddiye Alınmalı?

Boyun ağrısı için doktora görünüp şikayetinizden ve genel sağlık durumunuzdan söz etmeniz halinde, durumun ciddiyetinin ne seviyede olduğu çabuk bir şekilde anlaşılacaktır. Buna karşın çoğu kez, kendimizi mecbur hissetmedikçe doktora gitmeyi ertelemek gibi bir hataya düşeriz. Boyun ağrınızın geçici olduğunu düşünerek doktora görünmeyi ihmal ediyor olabilirsiniz. Ancak aşağıdaki maddelerden biri ya da birkaçı size tanıdık geliyorsa, hemen bir uzmana başvurmakta gecikmeyin:

 • Ağrı günden güne artarak ilerliyorsa.
 • Boyun ağrısı kola sıçramışsa ve kolun hissizleşmesi, uyuşması ya da tutmaması gibi şikayetler görülüyorsa.
 • Genel olarak bir halsizlik, kendini iyi hissetmeme şikayetiyle birlikte boyun ağrısı da varsa.
 • Boyun ağrısının yanı sıra idrara çıkmakla ya da yürümekle ilgili de bir problem yaşanıyorsa. (Omurilik üzerindeki baskıyla ilgili bir sorun olabilir.)
 • Boyun kemiklerinde hassaslaşma, yumuşaklık dikkat çekiyorsa.
 • Romatizmal artrit ya da kanser gibi önemli bir hastalığın yanı sıra boyun ağrıları başlamışsa.

[expand title=”Kaynaklar”]

[/expand]

Boyun Ağrısı Neden Olur?” üzerine 35 düşünce

  • benim bazen sag boynum bazende sol boyun damarlarım agırıyor sag boynum agırınca kafamı saga egemiorum sol boyun agırınca da ayni sı gecerlı ve bir kaç gunde bir agrı bazen sag boynumda oluor bazende sol boynumda bun bir açıklaması varmı boyun agrım bazen boynatımda bccak gibi boyundan arka omuz kaslarına kadar uzanıor buda sag agırıorsa sag omuz sol agırıorsa sol omuz hiç bir aciklama bulamadım internete nedir bu

 1. Hocam iş gereği devamlı oturuyorum üstüne akşam da maç izlemeye geçiyorum sonra da boynumun sağ tarafında ağrı olmaya başlıyor yatıp uyuduğumda da geçiyor ama bir iki gündür böyle dengesiz yattığımdan mıdır acaba neden böyle oluyor?

  • Emre Bey kas gerilmelerinden tutun masa başında duruş pozisyonunun yanlışlığına veya fıtık başlangıcına dek pek çok şey olabilir. Muayenesiz, sadece bir iki cümle ile anlattıklarınızla neden belirlemek mümkün değil. Ağrıyı takip edin, gittikçe artıyorsa veya bir türlü geçmiyorsa bir ortopedi ya da beyin ve sinir cerrahisi uzmanına muayene olmanız gerekir.

  • Dengesiz yatmaktan olmaz hem işte hemde maç izlerken boynun zorlanıyo yatıncada boynun rahatlıyo ve ağrısı azalıyo

  • Doğal takviye ürünleri ile bir arkadaşım boyun fıtığından kurtuldu isterseniz irtibat numarası verebilirim

 2. Hocam benim de boynumda ciddi ağrılar çıkıyor soğuk aldığım zaman evde oturduğumda ya da akşama kadar iş yapayım çalışayım bir sıkıntı olmuyor ama soğuk havaya çıktım mı ağrımaya başlıyor.

 3. Hocam benim boynumda düzleşme ve hafif fıtık başlangıcı olmuş mr da. Bu da başta yanma ve ağrı şeklinde 1 haftadır devam ediyor. Ne yapmam lazım teşekkürler.

  • Bahadır Bey ağır yük kaldırmamak ya da ters hareketler yapmamak şeklinde boynunuza dikkat etmelisiniz. Oturuş şeklinize dikkat edin, boyun öne eğik oturmayın ya da yatarken yüksek ve çok yumuşak yastıkla yatmayın. Ortopedik yastık kullanabilirsiniz. Boynunuzu soğuktan sakının, atkı kullanmayı ihmal etmeyin. Eğer bir doktora başvurursanız size ağrı kesici hap, krem ve boyun desteği gibi ağrılı dönemi atlatmaya yardımcı önerilerde de bulunabilir.

 4. Merhaba hocam benim başım ağrıyor öncelikle gözümden kusurumu belirteyim sol gözüm 0.50 miyop sağ gözüm 1 miyop astigmat nörolojiye gidip tomografi çektirdim beyinden herhangi bir sorunla karşılaşmadım çok şükür gözden kaynaklanıyor diyorlar ama benim boynumda bir ağrı var ve bu da sol koluma sol bacağıma vuruyor ve çok yorgun hissettiğim günler oluyor ve çok yoruyor bunun nedenini öğrenebilir miyim?

  • Çağlar Bey uzaktan verilen bilgiler ile bu ağrıların ne olduğunu kestirmek mümkün değil. bir beyin cerrahı ile görüşmelisiniz. Sorun beyin olmayabilir ama boyun, omurlar, sinirler gibi sorunun kaynağı olabilecek alanlar da beyin cerrahı alanına girer.

 5. Merhaba boyunda omuzda bir de kollarıma ağrı iniyor ellerim uyuşuyor sebebi ne olabilir?

 6. slm boynumun sol tarafında bir ağrı başladı yaklaşık 2 haftadır bu ağrı sol omzumla koluma da vuruyor nedendir n’apmam gerekir acaba?

 7. Merhaba masa başı bir işte çalışıyorum uzun zamandır baş ağrısı çekiyorum emar çekildi boyun düzleşmesi başlangıcı mevcutmuş ama son 3 gündür feci bir ağrı var omuz boyun ve baş kısmında çok halsiz oluyorum işten çıktıktan sonra yatağa zor atıyorum kendimi bunun için ne yapmam gerekir şimdiden teşekkür ederim.

 8. Basketbol oynarken boynumun gerisine bir ağrı girdi. Başımı yukarı sağa ve sola döndürmekte güçlük çekiyorum. Acil doktora görünmem gerekir mi.

  • Cihan bey aynı durum bende de var halı saha maçından sonra oldu ve hala geçmek bilmiyor n’aptınız sizin boynunuzu düzeldi mi?

 9. Boynumda ve omzumda günden güne artan bir ağrı var ve ne desense sadece sol yanımda olur bu ağrı kolda çenede ya da bazen ayağıma kadar uyuştuğunu hissediyorum kalpte ağrı da oluyor bazen. Ne kadar ağrı kesici hap krem ne varsa kullandım ama hiçbir fayda etmedi gün geçtikte ağrısı artıyor ve geceleri uyutmuyor.

  • Söylediğiniz şikayetler boyun fıtığına uyuyor. Muhtemelen de sol tarafta olan bir fıtık. Fizik Tedavi doktoruna görünmeniz gerekiyor. Servikal MRI ile tanınız kesinleştirilecek. Bu arada gece uykuda yatış yönünüz sola doğru olsun.

 10. Mrb hocam. Yaklaşık 6 aydır boyun ağrısı yaşıyorum ve bu boyun ağrıları neredeyse hayatımı felç etmiş durumda. Bu arada masa başı işi yapıyorum. 2 ay önce doktora gittim. Fıtığın olmadığını sinir sıkışması olabileceğini söyledi. Ağrı kesici kas gevşetici hap yazdı kullandım. Ağrılarım geçti ama bitince ilaçlar bitince tekrar ağrılarım başladı. Bazen o kadar şiddetli oluyor ki başım çatlıyor gibi oluyor. 2 hafta önce de başka bir doktora gittim düzleşme var dedi. Krem yazdı hiçbir etkisini görmedim. Ne yapacağımı şaşırdım. Strese girdim. Yardımcı olursanız sevinirim.

 11. İyi günler. Sol omuz eklem içi iltihaplanma var diye kortizon uygulandı birtakım ilaçlar kullandım. Öğrenmek istediğim bu rahatsızlık boyun sırt ve özellikle göğüs bölgesine ağrı yapar mı? Kardiyoloji bölümlerinde defalarca kontrol oldum ekg-eforlu ekg-eko-sintigrafi bunların hepsi temiz çıktı. Bu durum beni çok yıpratıyor psikolojim bozuluyor ve 1 yıldır devam eden bir durum ama alışamadım bu durumla barışmaya. Teşekkürler…

 12. Merhaba benim boynumda yaklaşık dört aydır arada tekrarlayan bir ağrı var bu ağrı kulağımın altından başlayıp boynuma başıma hatta omuzlarıma kadar ilerliyor hap içmek istemiyorum içtiğimde geçiyor ama ağrı günden güne sıklaşıyor araştırdım benim ağrımla alakalı hiçbir konu yok etrafındakiler yirmilik dış ağrısı diyorlar acaba benim ağrısının sebebi bu olabilir mi?

 13. Nefrit hastasıyım ense baş boyun ağrısı ile birlikte vücutta şişme oldu. Zaman zaman bu boyun ağrı ve yanmaları şiddetli olmasa da tekrarlıyor ne gibi bir bağlantısı vardır bilgi verir misiniz?

 14. Boynum bir kaç gündür çok kötü ağrıyor döndürürken bile zorlamaya başladım iki gündür yatmadan vol****n jel sürüyorum ama hala geçmedi ne yapmam gerekiyor?

 15. Ben gündüz sürekli çizim işiyle uğraşıyorum ve başım aşağı bakıyor akşam ise halı sahaya gittim boynum ağrımaya başladı sağa sola bakarken ve aşağı bakarken ağrı oluşuyor nedeni ne olabilir?

 16. Sırt ve boyun ağrısı özellikle boyun ağrısı için:
  1. 2 adet yakı alınır. Ağrıyan bölgelere yapıştırılır. Üst üste gelmemesine dikkat.
  2. Volteren krem alınır. Ağrıyan bölgeye günde 4 defa kiraz büyüklüğünde sıkılara yedirilir. Masaj yapılır.
  3. Her sabah boyun bel esneme gerdirme hareketleri yapılır.
  4. Kasların iyileşmesi için organik katkısız
  Besinler kullanın.
  Fıtık için çözüm olmasa da diğer ağrılar için %100 çözüm.

 17. Hocam boynum surekli agriyor cok yoruldugumda agrisi dinmiyor ve sol kolumu cok kullanamiyorum bile artik. Biraz kiloluyum boynumdaki cikinti ondan mi yoksa boyun fitigi olabilir mi?

 18. Hocam bende 3 yıldır çok şiddetli bir boyun ağrısı var onunla beraber baş ağrısı kol uyuşması ve karıncalanması oluyor sizce neyden kaynaklanıyor?

 19. İyi akşamlar hocam benim sorunum biraz gerileyen yada hızlı is yapayım boyundaki idamaroylesine acıyor ki boynuna masaj yapınca hafifliyor ama biydemede vuruyor ve cok Afedersiniz gegirtiyor beni ozan biraz rahatliyorum ama nedeni nedir acaba doktora gitmek istiyorum ama sağlık güvence yok cevapyazarsaniz sevinirim teşekkür ederim

 20. merhaba benim boynumda fitıklar yırtılmış kireçleme ve düsleşme var kitledim kaldım sabah akşam iğneler yedim boyunluk kuladım 30 gün fizik gördüm ilaç tedafizile birlikde ama ağrlarım geçmedi beyin çerhın gitim aylarça boynumdan iğne vurdular hala düzelmdim bütün talileri yapdılar omur iliğe baskı yapıyor ama amliyat olsada ağrlar geçmes diyolar toktorlar 6 ay oldu ilaç la duruyorum bası gün ler ilaç da tesir etmiyor siz çe ne yapmam lasım bana bir yol gözderin lütven saygılarmla şimdiden teşkür ediyorum

 21. Selam arkadaslar benimde vucudumda ciddi sekilde boyun bel ve diyer vucut kisimlarim agriyor fakat ben bu agrilari sipor yaparak geciriyorum bence vucudumuz tam anlamiyla hareket etmediyin den oturu agriyo vucut hep sabit kalinca agrilar olusuyo kafanizi sag sola cevirin hafis kosu yapin vucut agrilariniz gecer?

 22. Boynum agridiginda sıcak su torbasina maruz birakiyorum sicaga gelince agrisi cok hafifliyor ve sabaha hicbir sey kalmiyor sizce fitik olabilir mi?

 23. Bilgisayar başında çalışırken boyun ağrılarım oluyordu. Bir arkadaşımda gördüğüm ahşap monitör yükselticiyi monitoryukseltici.com adlı bir siteden satın aldım. Oturuş şeklim değiştiği için ağrılarımda ciddi bir azalma oldu. yine de doktara gidip bir muayene olmam gerekir mi diye düşünüyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir