Boyun Ağrısı Neden Olur?

Boyun ağrısı yaygın şikayetler arasındadır ama ağrı tuttuğunda bu bilgi pek bir işe yaramaz. Ağrı ve tutulma nedeniyle hareketleriniz kısıtlanabilir ve en basit işlerinizi görmek bile bir işkence halini alır. 50 yaş üstü kişilerde sık görülen boyun ağrısı, başın bittiği yerle omuzların başladığı bölge arasında herhangi bir yerde hissedilebilir. Ancak boyun ağrısının bu bölgeyle sınırlı kalmayıp, sırta ve kollara vurduğu da olur.

Boyun ağrısından şikayetçiyseniz, daha karmaşık nedenlerden şüphe etmeden önce, yatağınız ve yastıklarınız sağlınızı gözeten, iyi ürünler değil mi, bütün gün stres seviyeniz yüksek mi veya iş yerinde sürekli klavyeye doğru boynunuzu eğerek uzun saatler çalışıyor musunuz, gözden geçirin. Bu sorulardan bir veya ikisine ‘evet’ diye cevap verdiğinizde, boyun ağrınızın nedenini bulmuş olabilirsiniz. Ağrıya yol açan durumla ilgili gereken değişiklik yapıldıktan sonra birkaç gün içerisinde, ağrı kendiliğinden kaybolur.

Kas Spazmı, Tutulma ve Kötü Duruş

En çok karşılaşılan boyun ağrısı türü, mekanik boyun ağrısıdır. Omurga hastalıklarına bağlı olarak değil de kötü duruş, oturuş bozukluğu, kaza ve zedelenme benzeri sebeplerden kaynaklanır. Boyunda ağrı tam olarak neden kaynaklanıyor tespit etmesi zordur. Özellikle masa başında çalışanların çoğu bu tip boyun ağrısından şikayetçidir. Baş, omuz ve kola ağrısı da bu ağrıya eşlik edebilir.

Otururken öne eğilerek çalışmak, uzun süre boynu eğik şekilde sabit tutarak kitap okumak, el işi yapmak, klavyede yazı yazmak, araba sürmek; yatarak televizyon izlemek, aşırı spor ve boyun sağlığına uygun olmayan yastıkta yatmak gibi nedenlerle mekanik ağrılar ortaya çıkabilir. Ev işleri sırasında boyun yukarı ya da öne doğru sabitlenmiş şekilde iş görmek çoğu ev kadınında boyun ağrılarına yol açar. Örneğin perde asarken ya da evyede bulaşık yıkarken, boynunuzu belli bir pozisyonda uzun süre tutmuş ve zorlamış olabilirsiniz.

Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar bu tip ağrıları dindirir. Çeşitli egzersizler ve ağrıya neden olan kötü duruşun düzeltilmesi genel olarak uygulanan tedavi yöntemleridir.

Kaygı ve Stres

Boyun ağrısının nedenleri psikolojik olabilir. Stresin vücudumuz üzerinde fiziksel etkileri olduğunu biliyoruz. Eğer ‘kaygı’ sorununuz varsa, vücudunuz sürekli stres altında demektir. Stres altındayken kasların gerilmesine neden olan hormonların salgılanması nedeniyle, boyun ya da bel ağrılarının ve tutulmaların görülmesine sık rastlanır. Ne yazık ki bu durum bir kısır döngüye yol açar. Stres nedeniyle meydana gelen ağrılar da bir başka stres kaynağı olarak listeye eklenmiş olur.

Gerginlikten kaynaklanan ağrılara karşı masaj, sıcak banyo ve egzersiz gibi kas gevşetici aktiviteler işe yarayabilir. Her şeyden önemlisi ise stres ve kaygıyla baş etmenin ve kaygılarınızla başa çıkabilmenin sağlığınız için ne kadar önemli olduğunu fark etmenizdir. Stres elbette hayatın bir parçası ancak endişeli ruh halinden sıyrılıp kendinizi rahatlatmanın yollarını keşfettiğinizde, vücudunuzun daha sağlıklı olması ve ağrıların azalması adına önemli bir adım atmış olursunuz.

Travmalardan Kaynaklanan Ağrılar

Ciddi boyun ağrılarının pek çoğu genellikle düşme, kaza benzeri travmalardan dolayı kaynaklanır. Trafik kazası, belli bir yükseklikten boynu zedeleyecek şekilde düşme, yüz üstü düşme, spor kazaları veya boğuşma benzeri istenmeyen olaylar, boyunda ciddi hasarlar meydana getirebilir ve bu travmaların hemen hepsi de boyun ağrısına yol açabilir.

Boyun Fıtığı

Boyundaki omur kemiklerinin arasında disk adı verilen kıkırdaklar bulunur. Kıkırdakların içinde de jöle kıvamında sıvı vardır. Bu sıvının çeşitli nedenlerle dışarı taşması ve sinirlere baskı yapmaya başlaması, boyun fıtığını oluşturur. Trafik kazaları, boyun kaslarına aşırı yüklenme, boynu sabit tutarak yapılan masa başı işleri ve hareketsizlik boyun fıtığına yol açan nedenlerden bazılarıdır. İlk belirtiler boyun ağrısı ve boyun hareketlerinde kısıtlanmadır. Boyun ağrısı dışında baş ağrısı, omuz ve kol ağrıları, hatta göğüs ağrıları da görülebilir. Sinirlere ne kadar baskı olduğuna ve disklerin bozulma oranına bağlı olarak kollarda uyuşma, kol ve ellerde güçsüzlük meydana gelir. İlerleyen vak’alarda güçsüzlük bacaklara kadar iner.

Kireçlenme

Boyun kireçlenmesi, boyundaki bağlar ve kıkırdakların yıpranması sonucu oluşur. Bağların sertleştiği, kemiklerde çıkıntıların meydana geldiği bu yıpranma neticesinde omurilik ve sinir kanalları daralır. Bu daralma sebebiyle sinirlere baskı olur ve sonuç olarak boyun ağrıları başlar. Boyun kireçlenmesi ve boyun fıtığı birbirine çok benzer belirtiler gösterir. Boyun ve kol ağrıları, el ve ayaklarda uyuşma ve güçten düşme görülebilir. Ameliyatla müdahale oranı düşüktür. Genellikle fizik tedavi ve çeşitli egzersizler önerilir.

Romatizmal Hastalıklar

Eklem ve bağ dokusu ile ilgili hastalıkların genel adı romatizmadır ve çeşitli türleri vardır. İltihapsız romatizma türlerinden, yumuşak doku romatizması ‘fibromiyalji‘ ve iltihaplı romatizma türlerinden ‘ankilozan spondilit‘, boyun ağrısı ile kendini gösteren romatizmal hastalıklar arasındadır.

Boyun Ağrısına Neden Olabilecek Diğer Hastalıklar

 • Enfeksiyon Hastalıkları
 • İç Organ Hastalıkları
 • Kemik Hastalıkları
 • Omurga İltihabı
 • Hormonal Hastalıklar
 • Tümörler

Boyun Ağrısı Ne Zaman Ciddiye Alınmalı?

Boyun ağrısı için doktora görünüp şikayetinizden ve genel sağlık durumunuzdan söz etmeniz halinde, durumun ciddiyetinin ne seviyede olduğu çabuk bir şekilde anlaşılacaktır. Buna karşın çoğu kez, kendimizi mecbur hissetmedikçe doktora gitmeyi ertelemek gibi bir hataya düşeriz. Boyun ağrınızın geçici olduğunu düşünerek doktora görünmeyi ihmal ediyor olabilirsiniz. Ancak aşağıdaki maddelerden biri ya da birkaçı size tanıdık geliyorsa, hemen bir uzmana başvurmakta gecikmeyin:

 • Ağrı günden güne artarak ilerliyorsa.
 • Boyun ağrısı kola sıçramışsa ve kolun hissizleşmesi, uyuşması ya da tutmaması gibi şikayetler görülüyorsa.
 • Genel olarak bir halsizlik, kendini iyi hissetmeme şikayetiyle birlikte boyun ağrısı da varsa.
 • Boyun ağrısının yanı sıra idrara çıkmakla ya da yürümekle ilgili de bir problem yaşanıyorsa. (Omurilik üzerindeki baskıyla ilgili bir sorun olabilir.)
 • Boyun kemiklerinde hassaslaşma, yumuşaklık dikkat çekiyorsa.
 • Romatizmal artrit ya da kanser gibi önemli bir hastalığın yanı sıra boyun ağrıları başlamışsa.
Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, , ,


Boyun Ağrısı Neden Olur? İçin 10 Yorum Yapılmış

 1. zeynep sultan eliş 21/04/2014 #

  Çok güzel bilgiler var.

 2. emre 16/12/2014 #

  Hocam iş gereği devamlı oturuyorum üstüne akşam da maç izlemeye geçiyorum sonra da boynumun sağ tarafında ağrı olmaya başlıyor yatıp uyuduğumda da geçiyor ama bir iki gündür böyle dengesiz yattığımdan mıdır acaba neden böyle oluyor?

  • admin 16/12/2014 #

   Emre Bey kas gerilmelerinden tutun masa başında duruş pozisyonunun yanlışlığına veya fıtık başlangıcına dek pek çok şey olabilir. Muayenesiz, sadece bir iki cümle ile anlattıklarınızla neden belirlemek mümkün değil. Ağrıyı takip edin, gittikçe artıyorsa veya bir türlü geçmiyorsa bir ortopedi ya da beyin ve sinir cerrahisi uzmanına muayene olmanız gerekir.

 3. sehmus 15/01/2015 #

  Hocam benim de boynumda ciddi ağrılar çıkıyor soğuk aldığım zaman evde oturduğumda ya da akşama kadar iş yapayım çalışayım bir sıkıntı olmuyor ama soğuk havaya çıktım mı ağrımaya başlıyor.

 4. bahadir 22/02/2015 #

  Hocam benim boynumda düzleşme ve hafif fıtık başlangıcı olmuş mr da. Bu da başta yanma ve ağrı şeklinde 1 haftadır devam ediyor. Ne yapmam lazım teşekkürler.

  • admin 23/02/2015 #

   Bahadır Bey ağır yük kaldırmamak ya da ters hareketler yapmamak şeklinde boynunuza dikkat etmelisiniz. Oturuş şeklinize dikkat edin, boyun öne eğik oturmayın ya da yatarken yüksek ve çok yumuşak yastıkla yatmayın. Ortopedik yastık kullanabilirsiniz. Boynunuzu soğuktan sakının, atkı kullanmayı ihmal etmeyin. Eğer bir doktora başvurursanız size ağrı kesici hap, krem ve boyun desteği gibi ağrılı dönemi atlatmaya yardımcı önerilerde de bulunabilir.

 5. Çağlar 22/02/2015 #

  Merhaba hocam benim başım ağrıyor öncelikle gözümden kusurumu belirteyim sol gözüm 0.50 miyop sağ gözüm 1 miyop astigmat nörolojiye gidip tomografi çektirdim beyinden herhangi bir sorunla karşılaşmadım çok şükür gözden kaynaklanıyor diyorlar ama benim boynumda bir ağrı var ve bu da sol koluma sol bacağıma vuruyor ve çok yorgun hissettiğim günler oluyor ve çok yoruyor bunun nedenini öğrenebilir miyim?

  • admin 23/02/2015 #

   Çağlar Bey uzaktan verilen bilgiler ile bu ağrıların ne olduğunu kestirmek mümkün değil. bir beyin cerrahı ile görüşmelisiniz. Sorun beyin olmayabilir ama boyun, omurlar, sinirler gibi sorunun kaynağı olabilecek alanlar da beyin cerrahı alanına girer.

 6. münevver 27/02/2015 #

  Merhaba boyunda omuzda bir de kollarıma ağrı iniyor ellerim uyuşuyor sebebi ne olabilir?

 7. idris 28/02/2015 #

  slm boynumun sol tarafında bir ağrı başladı yaklaşık 2 haftadır bu ağrı sol omzumla koluma da vuruyor nedendir n’apmam gerekir acaba?

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.