Boyun Fıtığı Neden Olur?

Boyun fıtığı, boyun omurları arasında bulunan ve amortisör görevi gören disklerin zamanla yıpranması ve fıtıklaşmasıdır. Sertleşen ve yerinden kayan diskler sinirlere baskı yaparak boyun, sırt ve kollarda ağrılara ve güç kaybına yol açar. Her ağrı boyun fıtığını işaret etmez.

Boyun ve kol ağrısı, başka pek çok rahatsızlığın da belirtileri arasında olduğundan boyun fıtığınız olup olmadığını belirlemek için kapsamlı bir muayene gerekir. Genellikle, boyun ve kol ağrısı ile birlikte ellerde de güç kaybı görüldüğü takdirde boyun fıtığından şüphelenilir.

Fıtık kelimesini duyar duymaz çoğumuzun içini ameliyat endişesi kaplar. Ancak tıpkı bel fıtığı gibi boyun fıtığı da her zaman ameliyat gerektirmez. Fıtığın derecesine göre bazen ilaç tedavisi ya da fizik tedavi de kişileri rahatlatmak için yeterli olur. Boyun fıtığı ilerlemişse ve ameliyat gerekiyorsa da, bu durumu soğukkanlı bir şekilde karşılamalısınız.

Günümüzde cerrahi müdahale yöntemleri  oldukça çeşitlenmiş ve gelişmiştir. Elbette en iyi yöntem fıtıklaşmayı daha en başından engellemektir. Boyun fıtığına karşı başlıca tedbirlerden biri düzenli ve bilinçli şekilde egzersiz yapmaktır.

Yaşlanma

Kendimize ne kadar dikkat etsek de yaşla birlikte vücudumuzda ortaya çıkan yıpranma belirtilerini durdurmak bir yere kadar mümkün olur. Omurlar arasında yer alan diskler, yaşlılıkla birlikte kurumaya, küçülmeye ve yerlerinden kayıp dışarı çıkmaya başlar. Bu durum yaşlılıkta normal kabul edilir ve yaşlılıktan kaynaklanan boyun fıtığı herhangi bir belirti göstermeyebilir. Ancak fıtığa yakın sinir, kas ve dokulara baskı olursa boyun ve kollarda ağrı, güçsüzlük ve uyuşukluk meydana gelebilir.


Her  ne kadar yaşlanmaya bağlı  pek çok rahatsızlığı normal kabul etsek de, kendine iyi bakmakla bu rahatsızlıkların ortaya çıkış sürecinin uzatılabileceği gerçeğini de atlamamalıyız. Sigara içmek, kötü beslenmek, hareket etmemek, kısacası vücuda iyi bakmamak hastalıklara davetiye çıkarmak ve erken yaşlanmak demektir.

Genetik Yatkınlık

Boyun fıtığının kalıtsal olup olmadığı konusundaki araştırmalar yetersiz olsa da çoğu doktor hastalarından elde ettiği verilere dayanarak, genetik faktörlerin boyun fıtığına etki edebileceği yönünde görüş bildirir. Doğuştan zayıf kaslar ya da boynun fiziksel yapısındaki diğer bozukluklar, boyun problemlerine ve boyun fıtığına yatkınlığa neden olabilir. Ailenizde boyun fıtığından şikayetçi olanlar varsa, risk grubunda olabileceğinizi düşünerek boynunuza daha çok özen gösterebilirsiniz.

Kazalar, Darbeler ve Zorlanma

Trafik kazaları, spor yaralanmaları, bu tip boynu zorlayan ani hareketler, düşmeler ve darbeler boyun fıtığına neden olabilir. Yakın zamanda boynunuzu zorlayan bir olay hatırlamasanız bile geçmişteki bir yaralanma ileriki yıllarda boyun fıtığı olarak karşınıza çıkabilir. Meslek icabı ya da sportif aktiviteler sırasında boynu sürekli aynı şekilde hareket ettirmek, ağırlık kaldırırken dikkatsiz davranmak, ani şekilde boynu çevirmek ya da sık sık boynu döndürmek, kütletmek fıtığa davetiye çıkarır.

Tek bir hareket boyun fıtığına neden olmaz belki ama zaman içerisinde diğer etkenlerle birlikte fıtığa yatkınlaşan boyun için bardağı taşıran bir damla olabileceğini unutmamak gerekir. Islak saçla dolaşmak ve boyun bölgesinin direkt olarak klimaya veya yolculuk sırasında açık pencereden rüzgara maruz kalması gibi hava akımları, boyun fıtığına zemin hazırlar. Boyun fıtığının tek bir seferde olmayabileceği ve zaman içerisindeki dikkatsizliklerin bir gün boyun fıtığı olarak karşımıza çıkabileceği unutulmamalıdır.

Duruş Bozukluğu

Boyna yük bindirecek şekilde öne eğik oturmak boyun düzleşmesine ve daha ileride boyun fıtıklarına neden olabilir. Bu açıdan bakınca etrafınızda ve özellikle de iş yerinizde ne kadar çok kişinin boyun fıtığına davetiye çıkardığını görebilirsiniz. Duruş bozukluğu en çok masa başında çalışan kişilerde görülür. Hem doğru şekilde oturmak hem de ergonomik bir çalışma koltuğu edinmek, boyun fıtığından kaçınmak açısından önemlidir. Ancak duruş pozisyonuna sadece otururken dikkat edilecek diye düşünülmemelidir. Diş doktorları ya da müzisyenler gibi ayakta çalışan bazı meslek üyeleri için de boyun fıtığı riski, duruşları nedeniyle oldukça yüksekitr.

Bilgisayar başında uzun saatler oturup, klavyeye doğru boynu öne eğik çalışmak, ev işi ya da el işi yaparken sürekli boynu öne veya arkaya doğru uzun süre tutmak, boyun şikayetlerini arttıran en kötü alışkanlıklar arasındadır. Aynı şekilde uzun süre yatarak TV izleme veya boyun sağlığına uygun olmayan bir yastık kullanmak da fıtık riski oluşturur.

Boyun fıtığı oluştuktan sonra, isteseniz de kötü bir pozisyonda oturmak ya da yatmak neredeyse imkansızlaşır. Boyun hemen ağrımaya başlar. Uzun süre araba kullanmak ya da evye başında bulaşık yıkamak işkenceye dönüşür.

Stres

Gündelik hayatta sürekli endişeli bir halde olmak, yoğun stres altında ve sürekli problemlere yoğunlaşmış olmak vücuda, kaslara ve böylece boyna artı yük bindirir. Bu durum boyun düzleşmesinin ve boyun fıtığının ana nedeni olmasa da, hem boyun ağrılarının olduğundan daha yoğun hissedilmesine hem de boynun fiziksel hasara karşı daha zayıf olmasına neden olur. Boynunuzu ne kadar savunmasız bırakır, bu konuda ne kadar düşüncesiz davranırsanız, fıtığa da o kadar yaklaştığınızı unutmayın. Stres vücudun gardını düşüren başlıca faktörlerden biridir.

Sigara

Hiçbir yararı olmayan sigaranın aksine sayısız zararının dokunduğu vücudumuzda, etkilenen bölgelerden biri de boyun bölgesidir. Sinir uçlarındaki damarların daralmasıyla kan dolaşımının bozulması ve dokuların yeterince beslenmemesi sonucu boyun fıtığında artış görülür. Sigara içmek, vücudu zayıf düşürmenin en kestirme yoludur. Sigara içenlerin yaralarının daha zor iyileştiği ve hastalık belirtilerini daha ağır hissettikleri, bilinen bir gerçektir.

Osteoropoz

Osteoropoza halk arasında kemik erimesi deriz ama buradaki erimek sözcüğü yanlış anlamaya yol açabilir. Osteoporzda kemiğin erimesi değil, yoğunluğunu kaybetmesi söz konusudur. Yoksa kemiğin eriyip kaybolacağı gibi korkutucu bir senaryo kastedilmez. Yaşla birlikte aslında herkeste osteoropoz süreci başlar ancak menopozla birlikte kadınlarda bu süreç büyük hız kazanır. Kemiklerin kırılganlığın artması tüm vücudu etkilediği gibi boynu da etkiler ve kemiklerdeki güçsüzlük nedeniyle disklere fazla yük bindiğinden, fıtık riski artar.

Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, , , ,

Boyun Fıtığı Neden Olur? İçin 1 Yorum Yapılmış

  1. arzu 10/03/2017 #

    ben boyun ve bel fitigim var buyuzden cok rahtsizik duyirum ne yapaliyim

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.