Çarpıntı Neden Olur?

Durmaksızın çalıştığı halde, normalde kalbimiz kendini unutturur ve onun nasıl attığını, nasıl çalıştığını hissetmeyiz. Oysa bazı kişiler zaman zaman, göğüs ya da karın bölgelerinde, kalbin hızlı, güçlü veya düzensiz attığını belirgin şekilde hissederler ve bu durma çarpıntı denir. Aslında yaygın bir şikayettir ve her zaman ciddi bir hastalığa işaret etmez ama yine de olağan dışı bu his endişe vericidir.

Bu endişeden dolayı çarpıntı süresi daha da uzayabilir. Çünkü psikolojik nedenler de çarpıntıya neden olur.

Kalp çarpıntısı genellikle psikolojik bir nedenden veya beslenme ile ilgili sorunlardan kaynaklanır. Bazen de çarpıntı kahveyi fazla kaçırdığınızın işareti olabilir. Öte yandan psikolojik nedenlerin dışında, kalbin kendisinden veya diğer bir hastalıktan kaynaklanan çarpıntılar da vardır. Kalp çarpıntısı kalp hastalıkları belirtileri arasındadır ancak bu tip hastalıklarda çarpıntının yanı sıra başka şikayetler de görülür. Göz kararması, halsizlik, göğüste sıkışma, nefes almakta zorlanma, baş dönmesi gibi belirtilerin de çarpıntıya eşlik ettiği durumlarda bir doktora başvurulması gerekir.

Psikolojik Nedenler

Kalp çarpıntısının sinirsel olduğu durumlarda, çarpıntısı olan kişi fenalık geçiriyor duygusuna kapılır ve kendini derin derin nefes almak zorunda hisseder. Bu duygulara endişe eşilik eder. Bu ruh hali ve çarpıntılar bazen tüm güne yayılacak kadar uzun sürer. Beyin fiziksel stresle psikolojik stres farkını ayırt edemediği için kişinin yaşadığı stres kalbe yansır. Vücudu fiziksel bir tehlikeye hazırlar gibi, beyin kalp atışlarını hızlandırır. Ev veya işle ilgili problemlerin kişilere kalp çarpıntısı olarak geri dönmesi bundandır.

Stresi sadece sorunlarınızın canınızı sıkması anlamında düşünmeyin. Ani korku, kaygı, şaşkınlık gibi durumlar vücutta adrenalin hormonunun salgılanmasına ve kalp atışlarının hızlanmasına neden olur.


Panik atak rahatsızlığı olanlarda da genellikle çarpıntı şikayeti görülür. Panik atak hastaları çoğu kez kalp hastası olduklarını düşünerek hastaneye başvururlar.

Kalp Ritmi Bozukluğu (Aritmi)

Bazı çarpıntılar kalp ritmi bozukluğunun belirtisi olabilir. Düzenli bir nabız atışında, atım sayımı dakikada 50 ila 100 kez arasında değişebilir. Aritmi, kalp atışlarının verilen bu rakamlara göre çok hızlı, çok yavaş ya da düzensiz bir ritimde seyretmesidir. Aritmiye en çok kalp-damar hastalıkları yol açar ancak sigara, stres, anemi gibi başka nedenleri de olabilir.

Fiziksel Aktivite

Aşırı güç sarf etmeyi gerektiren, fazla efor harcatan aktiviteler sonrası kişilerde kalp çarpıntısı görülmesi normaldir. Özellikle hareketsizliğe alışık kişiler, hızla merdiven veya yokuş çıktıklarında kalp çarpıntısı ile karşılaşabilirler. Ağır spor egzersizleri de çarpıntıya neden olur.

İlaçlar

Alerji, grip, tansiyon, astım, diyet veya kalp ilaçlarının yanı sıra bazı bitkisel takviye ürünleri de kalp çarpıntısına yol açıyor olabilir.

Kafein & Nikotin

Çay, kahve, kola gibi kafein içeren içecekler, sigara veya enerji içecekleri fazla miktarda tüketildiğinde çarpıntıya neden olurlar. Bazı kişilerin kahve ya da çayın kendilerine dokunduğunu söylerken kastettiği bu çarpıntı türü olabilir. Özellikle enerji içecekleri, kesinlikle alkolle birlikte tüketilmemelidir. Ciddi sorunlara yol açabilir.

Tiroid Bezinin Fazla Çalışması ve Büyümesi

Hipertiroidi ya da zehirli guatr denilen bu rahatsızlıkta tiroid bezi adlı organ tiroid hormonunu çok fazla üretir. Bunun sonucunda sinirlilik, konsantrasyon bozukluğu, kilo kaybı, terleme ve kalp çarpıntısı görülebilir. Bu hormon vücuttaki her hücrenin oksijen ve enerji kullanımını denetler ki, bu sürece metabolizma denir. Metabolizma dengesini sağlayan tiroid hormonu sinir sistemi, kalp, mide gibi vücudun pek çok organını etkiler. Tiroid hormonu fazlaysa hücrelerde oksijen ve enerji oranı artacak demektir ki, kalbin daha hızlı atmasına ve çarpıntıya neden olan da budur.

Kansızlık (Anemi)

Kansızlık olan kişilerde kırmızı kan hücreleri sağlıksızdır ve dokulara yeterince oksijen taşıyamaz. Vücuttaki doku ve hücreler oksijen açlığı içerisindedir. Bunun üzerine kalp, dokulara daha çok kırmızı kan hücresi pompalamak için hızlanır. Kalp üzerindeki bu baskı çarpıntı ile sonuçlanabilir. Kalp ne kadar denese de, sağlıklı alyuvarlar olmadan dokular yeterince oksijen alamayacaktır.

Hipoglisemi

Hipoglisemi kan şekerinin normal değerlerin çok altına düşmesidir ve yaygın inanışın aksine bir hastalık değildir. Kan şekerinin düşmesi sırasında, kişiler belirli bir süre çarpıntı hisseder. Terleme, solukluk, titreme gibi diğer belirtilerin şiddetine göre yapılacak tedavi ile kan şekeri ayarı sağlanarak, belirtiler ortadan kaldırılır. Hipoglesimi diyabet habercisi olabileceği gibi stres, yetersiz beslenme veya yorgunluk nedeniyle de görülebilir.

Hamilelik

Hamilelik sırasında görülen çarpıntılar normal kabul edilir. Doğumdan sonra genellikle bu şikayet sonlanır. Hormon değişiklikleri nedeniyle sadece hamilelikte değil, menopoz veya regl döneminde de çarpıntı görülebilir.

Paroksismal Taşikardi

Kalp birden bire hızla çarpmaya başlar ve birkaç dakika içinde yine birden bire çarpıntı son bulur. Çarpıntının aniden başlaması ve bitmesi bu şikayetin ayırıcı bir özelliğidir.

Kalbin Damar Hastalıkları

Beslenme yanlışları, aşırı kilo, stres, sigara gibi farklı nedenlerden dolayı kişilerde damar tıkanıklığı görülebilir. Damar tıkanıklığı vücudun farklı bölgelerini etkileyebilir ve tıkanıklık olan bölgede dokulara yeterince oksijen gidemez. Damar tıkanıklığı kalbi etkiliyorsa, bu durumun belirtilerinden biri de düzensiz kalp atışları, ritim bozukluğu görülür. Göğüs sıkışması, omuz, sırt, kol ağrıları gibi diğer belirtiler de çarpıntıya eşlik ediyorsa, bir kalp uzmanına görünmek ihmal edilmemelidir.

Diğer Kalp Hastalıkları

Kalbin kapak hastalıkları, kalbin kas hastalıkları (kardiyomiyopati) veya kalp krizi belirtileri arasında da çarpıntı yer alır. Kalp hastalıklarında çarpıntıyla beraber nefes darlığı, göğüs ağrısı, baygınlık, çabuk yorulma gibi başka belirtiler de vardır.

Psikolojik veya fiziksel bir neden olmadığını düşündüğünüz zamanlarda ortaya çıkan, dinlenme halinde veya en ufak bir fiziksel aktivite sonrası görülen çarpıntılar dikkate alınmalı ve doktora başvurulmalıdır.

Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, , , ,

Çarpıntı Neden Olur? İçin 130 Yorum Yapılmış

 1. Fatmanur 27/11/2013 #

  Benim de hep kalp çarpıntısı oluyor ya doktora görünmeliyim.

  • İlyas Alin 13/11/2016 #

   Ev problemi yada iş ilgili problemiden dolayı oluyo

 2. rasputin 28/12/2013 #

  Genelde yavaş şekilde uzun yürüyüşler yaparım, sigara kullanmam. Genelde kalp çarpıntısı oluyorum. Ani heyecan ve korku oluyor bir olayla karşı karşıya kaldığım anda ya da düşüncede bile çarpıntı oluyor. Örneğin oyun oynuyorum İnternet’te oyun içinde kalbimin bazen yerinde çıkacağı şekilde çarpıntı yaptığını hissediyorum bunun bir ilaç veya çözümü var mı teşekkürler.

  • KUBİLAY 27/08/2015 #

   Panik bozukluk olabilir.

   • KARDİYOLOJİ UZMANI 14/11/2016 #

    panik bozukluk sınav stresinden çok olan bişeydir eğer stresliseysiniz doktora gitmeyin streesinizi atın ama stres yoksa ağrıyorsa kesşnlikele kardiyoljiye görünü (bende kocaeli kardiyolojideniö)

  • Erol 03/06/2016 #

   Merhaba sevgili kardesim anlattiginiz sikayetlere gore sizin bir kalp rahatsizliginiz yok. Piskolojik bi sorununuz var anlttiginiz sikayetlere gore sizde panik atak var en kisa zamanda bir piskiyatrist hekim den randevu alin saglikli gunler.

 3. Serdar 01/03/2014 #

  Derin nefes alamıyorum bazen kalbime bir şey saplanıyor gibi oluyor. Nadiren olmasına rağmen çok şiddetli kalp ağrısı çekiyorum. EKG sonuçlarında herşey yolunda bütün tetkikler yapıldı ama insan kendini biliyor. Çarpıntı başladığında olduğum yerden kalkamıyorum. Neler oluyor bana?

  • selim 15/01/2015 #

   Bende de aynı sorun var doktora gittim hiçbir şeyin yok dedi ama sancım oluyo bazen ben de ne yapacağımı bilmiyorum.

   • sarğ 14/11/2016 #

    selim kardeşim aynısı bende de oldu özel doktora gidip 200 tl verdim bir şey yok deyip postaladılar kalp sancım oluo ondan sonra devlet hastanesine gittim kardiyolojiye yolladı oraya gittim bu seferde ritim bozukluğu olabilir dedi test sonuçları çıktı bir şey olmadığını sadece psikolojik olduğunu anlattı.

   • Z3hra 15/01/2017 #

    Arkadaslar bende de o vardi. Doktora gittim kac kere hepsinde bir seyin yok diyerek tekrar yolladilar. Bende carpintiyla birlikte nefes darligi ve bayilma oluyodu ama bilincim acik oluyodu. Hic kardiyolaga gitmemistim. En sonunda bir kardiyolaga gorunmeye karar verdim. Ekg de bir sey cikmiyodu cunku carpintim gecince yada bayilma hissim gecince hastaneye gidebiliyordum. Son gittigim doktor holter takip gozlem yapti nabim gercekten yuksek cikti ama ortalama nabiz sayim 95 di yani yine cok sukur tasikardi cikmadi ama concor adinda hipertansiyon ilaci verdi aslinda normalde tansiyonum normal degerde oluyodu genelde ama sunuda unutmamak lazim her vucudun kendine gore bi tansiyon degeri vardir sizin tansiyonunuz 13-8 dir ama sizi rahatsiz ediyo olabilir. Kesinlikle doktora gidip holter taktirmasi icin rica edin benim uyku halindeyken nabzim 150 ye kadar yukselmisti 2 yildir bununla ugrasiyorum sonunda rahatladim su an tansyonum 12-7 ve nabz atimimda 72 ilk biraz alismasi zor olsada nabzimin 95 olmasindan daha iyi.

    • Diyar 24/11/2017 #

     Ya bendede aynısı var sürekli kalp rahatsızlıgımmı var diyorum ama hepsi temiz kan testi gögüs hastalıklar kardiyoloji dahiliye doktor bırakmadım hepsi temiz acile gidiyorum acillik bir durum yok diyolar resmen psiklojik olarak kendime zarar veriyorum am bi türlü atamıyorum

  • Oykukaya 24/08/2017 #

   Tm olarak yazmak istediğim şeyi yazmışsınız eğer bir bilgi alırsanız lütfen paylaşın 🙂

 4. esra 08/04/2014 #

  Merhaba. Ben 18 yaşındayım. Benim sorunlarım ise şunlar: Çarpıntı, Bayılma, Yorgunluk ve Uykusuzluk, Kansızlık, Baş Ağrısı, Dikkat eksikliği, Bulantı, İshal ve kabızlık, Stres (Bu sene Ygs ve Lys sınavlarında dolayı stres yapıyorum.), Heyecan , Sinüzit , Egzema, Tansiyon düşmesi
  Kalp hızı: 45-65 normal hızı. Koştuğum zaman ise : 80-125 gibi.

  Bunlar benim rahatsız olduğum durumlar. Kalp doktoruna gittim o bana çarpıntı hapı verdi, hapı kullandığım halde Ygs den 1 gün önce kuzenimle çarşıya giderken bayıldım. Ve sürekli bayılacağım diye çok korkuyorum. Nöroloji doktoruna gitmiştim, o benim sara hastalığı var mı diye tahliller yapıldı ve hiçbir şeyim çıkmadı. Acaba sorun: Panik atak ve ya kansızlıktan mı kaynaklanıyor? Genellikle bayılmalarım adet olduğum veya olacağım zaman bayılıyorum, bundan dolayı olabilir mi? Bunun için doktora gideceğim. Ya da panik atak da olabilir gibi geliyor, bu ara çok stresli olduğumdan bundan da kaynaklanabilir düşünüyorum. Ve bu ara çok kilo almaya başladım, 72 kiloyum ve boyum 173. Spor yapamıyorum, sınavlardan dolayı. Sizce bana ne oluyor veya sorunum ne?

  • admin 16/04/2014 #

   Merhaba Esra, ilk olarak bu şekilde uzaktan kendi kendine bir teşhis koymaya çalışman sorunu çözmeyeceği gibi, kafanı daha çok karıştırır. Bir iç hastalıkları uzmanına görün ve şimdiye kadar ki sonuçları, şikayetlerini paylaş. Çeşitli testler, tahliller olmadan bir şikayetin psikolojik olup olmadığına karar verilemez. Nedenleri doktor kontrolünde elemelisin. Geçmiş olsun.

  • nazlı 20/04/2014 #

   Çarpıntının nedenleri birincisi kansızlık. Kışın kan ilacları alın, adet öncesi bayılıyorsanız kışın vitamin ve de pekmez alın, meyve bol yiyin. İkincisi panik atak muhtemelen var, hafif bir yatıştırıcı isteyiniz.

  • Zerinda 31/05/2014 #

   Sizde muhtemelen anksiyete bozukluğu var. Anksiyete bozukluğu farklı şekillerde görülebilir, panik-atak da bunun görülme şekillerinden biridir fakat yaşadığınız her gerginlik illa panik-atak değildir. Bir psikiyatriste görünmekte, ayrıca kan testi yaptırmakta fayda var.

   Bağırsak problemleri, deri problemleri, şeker problemleri, kalp problemleri, bunların hepsi stresten kaynaklanıyor olabilir. Örneğin ben de stres yapınca hemen kabız olurum. Psikiyatriste bir uğrayın, geçmiş olsun.

  • ahmet 23/05/2015 #

   Kesinlikle ama kesinlikle psikiyatriye görünmelisin Esra kardeşim. Eğer nöroloji ve kardiyolojiye göründün ve bir şey çıkmadıysa teşhis belli panik atak. Yıllardır çekiyorum ve her gün ölüp ölüp dirilmek çok zor.

   • KAMURAN 08/01/2016 #

    ben 5 yıl panik bozukluk tedavisi gördüm, ilaç kullandım sonra yavaş yavaş ilaçları azalttılar sonra tamamen bıraktım.sonuçta iyileştim şükür. Biliyorsunuz ölüyorum sanıyorsunuz ama inanın ölünmüyor. Beslenmeme, kanıma, demirime,uykuma, yürüyüşlerime çok dikkat ettim. Mutlaka erken kalktım ve en geç 11.30 da uyudum şimdi çok iyiyim hastalıktan eser yok. Her şeyi ilaçlardan beklemek çok yanlış, yazdıklarımı mutlaka hayatınıza geçirin.

  • meryem 22/08/2015 #

   Zehirli guatr olabilir.

  • Öykü 13/10/2015 #

   Kalbinin attığı an sakin ol geçeceğini ve panikten dolayı böyle olduğunu düşün -sonuçta her insan panik olur durup dururken kalbinin atmasını, bayılman da açlık kansızlık kesin.

  • HAKAN 07/02/2016 #

   Esra Hanım bayılma ve kansızlık bu etkileri sakın ihmal etme ihtisas hastanelerine başvur derim yani kalp hastaneleri en azından sintigrafi ve ritm holter takılıp takip edilsin.

 5. Sermet 23/05/2014 #

  Merhaba. Okuldan çıkıp otobüsle evime geliyordum. Durakla evimin arası yaklaşık 5 dakika. Otobüsten indim karşıdan karşıya geçeceğim anda başımın döndüğünü hissettim ve kenara çekildim. Kalbim yerinden çıkacak gibi atıyordu. Bir süre kenarda durup sakinledim ve yürümeye başladım. Tansiyonla alakalı bir sıkıntı olduğunu düşündüm ilk başta fakat eve gidesiye kadar ter içinde kaldım. Hava sıcaktı. Kahvaltı yapmamıştım ve sigara tüketen biriyim. Bir gün öncesinde akşam yemeği yemiştim sadece ve sigara içmiştim genel sebebinin bu olabileceğini düşündüm fakat yaşadığım bu çarpıntı ilk kez oldu ve 1 saatte falan kendime gelebildim eve. Uzandım karnımı doyurdum ayaklarımı kalp seviyesine kaldırarak yattım. Bir süre uyuduktan sonra iyi olduğumu fark ettim ama psikolojik olsa gerek yine olacakmış gibi hissediyorum. Uzun süredir doktora gitmedim belli başlı bir hastalığımda olmamıştı neden olabilir?

  • admin 23/05/2014 #

   Sayın Sermet kendinizi uzun süre aç bıraktığınız için şekeriniz düşmüş olabilir. Öğün atlamamaya ve yeterince su içmeye özen gösterin.

 6. Sibel 28/05/2014 #

  Merhaba ben 19 yaşındayım iki ay önce bir gece bende kalp çarpıntısı başladı çok sert,hızlı ve derin atıyor.Çarpıntı ile beraber baş ağrısı ve başım çok yoğun oluyor.İki kez doktora gittim EKG çekildi tahlil tutuldu ultrasona bakıldı fakat doktor hiç bir şeyin olmadığını söyledi.Tahlillerin hepsi temiz çıktı. Ama kalp çarpıntım hep oluyor bununla beraber baş ağrısı, baş dönmesi, her an bayılma hissi, korku, her an ölecekmişim gibi bir his oluşuyor, bu yüzden çok mutsuzum hayatım çok boş geçiyor hiç bir şeyden zevk alamıyorum geceleri uyuyamıyorum uyumaktan korkuyorum. Kalbim o kadar hızlı atıyor ki sanki yerinden çıkacakmış gibi oluyor. Doktor bana psikolojik olarak olabilir bir psikiyatriye görünmemde fayda olacağını söyledi ama ben gitmek istemiyorum psikolojik bir durum olduğunu düşünmüyorum çünkü mutlu olduğum bir anda da kalp çarpıntım başlıyor ve çok derin sert atıyor. Lütfen bana acil yardımcı olabilirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

  • admin 30/05/2014 #

   Sibel Hanım anlattıklarınız kaygı bozukluğu, panik atak vb belirtilerine çok benziyor. Doktorunuz sorunun psikolojik olduğu konusunda haklı olabilir. Mutlu olduğunuz anlarda da, ortada hiçbir neden yokken de bu belirtileri yaşayabilirsiniz çünkü psikolojik şikayetler anlık olaylara bağlı olmak zorunda değildir. Hatta çoğu kez psikolojik bir durumun kaynağı hemen tespit edilemez. Lütfen olasılıkları kendi kendinize elemeyin, bu çok yanlış olur. Doktor tavsiyelerini takip edin.

  • güven 11/03/2015 #

   Kesin panik atak. İlaç kullan, ızdırabının dindiğini gör inşallah. Ben de geçirdim tabii önce doktora git.

  • Öykü 13/10/2015 #

   Kesinlikle panik atak dediğim gibi o çarpıntının geçeceğini düşün aksi takdirde daha fazla olur.

 7. Ayse b. 31/05/2014 #

  Ortada hiçbir neden yokken birden bire bir tuhaflık hissettim vücudumda. Kalbim normalden fazla ve beni rahatsız edecek kadar hızlı, şiddetli sanki göğüsten çıkacak gibi atmaya başladı. N’apacağımı bilemedim çünkü ilk defa başıma gelmişti. Soğuk suyla yüzümü yıkadım ve uzun derin nefesler alip kendimi sakinleştirmeye çalıştım. Yaklaşık 3-4 dakika sonra işe yaradı yaptıklarım ve kalp ritmim normale girdi. Nedeni nedir bilmiyorum. Doktora gitmedim. İlk kez iki ay önce oldu ve dun tekrar oldu. İlkini daha korkarak ve 7-8 dakikada atlattım ama dünkü daha kısa sürdü. Yine aynı şey olduğunu anlamıştım ve daha temkinli davranıp sakinleşmeye çalıştım. Yaptıklarım ne kadar doğru bilmiyorum ama aklıma ilk gelen ve mantıklı olduğunu düşündüğüm şeyi yaptım. Ne kadarı doğru? Sorunum ne bilmiyorum.

  • admin 04/06/2014 #

   Ayşe Hanım çarpıntının kaynağı ancak muayene ile anlaşılabilir. Sizin kendinizi yatıştırmanızla ilgili doğrudur veya yanlıştır diyebilmek için ilk olarak çarpıntının nedeni bilinmeli. Çarpıntıları atlattım derken belki de başka bir şikayetinizin teşhisini geciktiriyorsunuz.

 8. ali 01/06/2014 #

  Mrb ben ilk olarak. 3 hafta önce yaşadım bir anda nefes almam bir tuhaf oldu sonra kalbim çok hızlı çarpmaya başladı nefes alamayıp ölüyorum diye düşündüm sonra titremeye başladım çok üşüyormuş gibi neyse geçti o. 30dk sonra yine aynı şey oldu dr gittim anlattım gözlerime baktı, ellerimi uzattırdı ve panik atak teşhisi koydu, ilaç verdi 4 gündür kullanıyorum başım agrıyor. Beynimde ve boynumda çok ağrı hissediyorum hatta beynimde tümör olduğunu düşünüyorum.

  • admin 03/06/2014 #

   Ali Bey tümör vs hastalıklar ile ilgili değil, panik atakla ilgili olarak kendinize yardımcı olmak üzerine düşünmeli, psikiyatra gitmelisiniz.

  • Fevzi 28/01/2017 #

   Hocam geçmiş olsun aynı sorun bendede var bütün doktorlara gittim kardiyoloji mide beyin cerrahi ya daha neler neler şimdi en son holter takacaklar ondan da birşey çıkmaz ozaman en son çare pskatri olacak sanirim artık yasamak bir ızdırap oldu

 9. semra 03/06/2014 #

  mrb benim de midemin üstünde sürekli çarpıntı mevcut doktora gittim bir sürü tetkikler yapıldı, hafif ritim bozukluğu çıktı. Bir ilaç verdi 1 hafta kullandım hiçbir işe yaramadı şikayetlerim aynı devam ediyor çok sıkıntıdayım, ne yapacağımı bilmiyorum. Doktora tekrar gittim yapacağım bir şey yok dedi, benim de yapacağım bir şey kalmadı, şaşırdım bana yardım edin.

  • admin 04/06/2014 #

   Semra Hanım aritmi ile ilgili olarak muayenesiz yorum yapmak doğru değildir, herkeste aynı şekilde seyretmez. Doktorunuz aritminizin hafif olduğunu söylemiş, kendisinden belirtileri daha az yaşamanız için önerilerde bulunmasını isteyebilirsiniz. Sigara, alkol, kafein benzeri alışkanlıklardan varsa vazgeçmek, düzenli uyku, sağlıklı yaşam önerilerini uygulamak gibi çeşitli önlemler de ritim bozukluğu olan pek çok kişiyi rahatlatmaktadır. Geçmiş olsun.

  • asu 24/10/2014 #

   Bende de ritim bozukluğu var sizin söylediğiniz gibi ‘ilacı kullandım geçmedi’ diye birçok kere doktora gittim ama size şunu söyleyeyim 1 ay kullanmak gerekiyor.

 10. semih 18/06/2014 #

  Merhaba hocam ben 18 yaşındayım. yaklaşık 4-5 senedir kalbimde çok ciddi bir çarpıntı var 2 kat merdiven çıkınca bile kalbimin ciddi şekilde atışını hissediyorum adeta tüm atardamarlarımı hissediyorum diyeyim. Çoğu zaman en ufak hareketimde yerinden çıkacakmış gibi şiddetli atıyor 20-30 metre hafif tempolu koşuda bayılacakmışım gibi hissediyorum. 2 sene önce gerekli tüm tetkikleri (kan tahlili, akciğer röntgeni, efor testi) yaptırdım ama problem olmadığını söylediler. Geçen hafta yine senelerdir çektiğim burun tıkanıklığının septum deviasyon olduğunu öğrendim. Sizce bu sıkıntının sebebi deviasyon olabilir mi ya da başka ne olabilir?

 11. erhan35 24/06/2014 #

  Merhaba 4 yaşındaki oğlum kalbim ağrıyor dedi bir sabah hemen acile gittik ilk ekg de 250 ikinci de 140 a düştü kan testinde de kansızlık çıktı. Bugün de çocuk hastanesine gittik demir eksikliği çok çıktı ayrıca oğlum günde 1 litreyi geçkin süt içiyordu, 4 gün önce bıraktırdık. Bunun sonucunda ilaç verildi ve demir ilacı bir ay sonra kontrol. Anlayamadığım bu kalp neden birden attı? Doktor bir daha tekrarlar dedi o zaman n’apmalıyım? Oğlum çok hareketli ona müdahale etmeli miyim? Kafam çok karışık.

 12. Levent 12/07/2014 #

  Merhaba ben Levent 28 yaşındayım. 1,5 sene boyunca 3 ayda bir çarpıntım oluyor. Ayrıca gün içinde ritimsizlik gibi şeyler hissediyorum ve ayda 4 gün gibi 2 veya 3 saat boyunca nefes darlığı olup sonra geçiyor. İki ayrı hastaneye gittim. Ve hasta sinüs sendromu tanısı konuldu. Nabzım ortalama 41 gibi ama çarpıntı geldiğinde 120 oluyor. Birinci hastane pil takılması gerektiğini söyleyince ben 2. bir doktora başvurdum oda pile gerek yok dedi, senin durumun sınırda ilaç verirsek nabzın düşer daha kötü olur o zaman pil gerekir, şimdilik hastalığını izleyelim belki yakma yoluyla tedavi edebiliriz dedi. Ne yapmam gerekir? Neler tavsiye edersiniz. (kan ve eforda sorun yok, holterde 2,5 saniyeyi geçen 2 defa pause izlendi)

  • admin 18/07/2014 #

   Levent Bey geçmiş olsun, sitemiz genel sağlık bilgileri vermekle birlikte yorumlar kısmında belirttiğimiz gibi tek tek hasta sorularını uzaktan cevaplama imkanına sahip değildir. Her şeyden önce muayenesiz bir yorum yanıltıcı veya hatalı olabilir.

 13. Levent 14/07/2014 #

  Merhaba bugün uyandığımda kalkınca, birdenbire kalbimin çarptığını gözlerimin karardığını ve başımın döndüğünü hissettim önce oruçlu olduğum için ve geç kalktığım için olacağını düşündüm ama sonra nefes darlığı ve sol göğsümde ağrı şeklinde devam etti, oturup kalkmalarımda ve ani hareketlerde tekrarladı sebebi nedir? Bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler.

  • ismail 13/12/2015 #

   Panik atak.

  • Orkun 12/01/2016 #

   Yavaş yavaş kalkmaya çalış aniden kalkan insanların tansiyonu düşer ve gözleri kararır bayılma gibi eylemler gerçekleşebilir yavaş yavaş yataktan kalk 1 dk falan otur öyle olmadığını hissedeceksin.

 14. Ayserana 01/08/2014 #

  Merhaba 24 yaşındayım. Yaklaşık üç gün önce yoğun stresli bir gün geçirdim. Ertesi günde tansiyonum aniden 8 4 e düştü beraberinde çarpıntı halsizlik olum korkusu nefes daralması vs. Hemen doktora gittik ekg çekildim her şey normal sadece kalp atışlarım biraz hızlı dendi. Sakinleştirici yaptılar ve eve donduk. Fakat hala geçmeyen çarpıntı halsizlik kafamda yoğunluk yorgunluk nefessizlik hissi olum korkusu panik bir durum gözlerde kararma vs bir hal içindeyim. Adet dönemimde yakın. Ne yapmalıyım acaba bu neyin nesidir? Şimdiden teşekkür ederim.

 15. Tuğçe 22/09/2014 #

  Merhabalar, ben Tuğçe 14 yaşındayım nadir aralıklarla nefes alamama ve çarpıntı sorunu yaşıyorum ayrıca çok sık gözlerim kararıyor, bazen kalbim o kadar hızlı atıyor ki sanki yerinden çıkacak gibi lütfen yardımcı olur musunuz ne yapmalıyım?

  • admin 23/09/2014 #

   Sevgili Tuğçe öncelikle konuyu ailene iletip bir doktora görünmelisin.

 16. sude 23/09/2014 #

  Kalbim bazen hızlanıyor. Çok hızlı atıyor. Nabzım 90 larda. Doktor hiç bir şeyim olmadığını söyledi, ama çarpıntı yakınmam devam ediyor. N’apıcağım lütfen yazın.

  • admin 23/09/2014 #

   Sayın Sude çarpıntı ara ara tekrarlıyorsa, çarpıntı olmadığı anlarda her şey normal görünebilir. Çarpıntınız olduğu anda tetkik yapılması tavsiye edilir. Bir kardiyologla görüşebilirsiniz.

 17. mehmet 27/09/2014 #

  Hocam merhaba 2 3 yıldır kalbimi dinlemekten ekg. çektirmekten bıktım acilde oksijen almaktan da… Kalbim haftada 2 veya 3 kere tek ama sert atıyor o an. Bir endişe olsa da olmasa da fark etmiyor tek ama sert atım bayağı bir canımı yakıyor.

 18. abdullah 27/09/2014 #

  Merhaba 27 yaşındayım kalbim çok hızlı atıyor merdiven çıkarken ağır yük kaldırdığımda falan kalbim yerinden çıkacak gibi oluyor EKG çekindim holter bağlandı sonuçlar normal çıktı ama ben ne zaman yorulsam merdiven çıksam ağır yük kaldırsam veya koşsam kalbim çok hızlı atıyor.

 19. abdurrezzak 28/09/2014 #

  Merhabalar yaklaşık 4 yıldır çarpıntı problemi yaşıyorum sebebi hala bulunamadı 3 ay dide… kullandım doktorum ilaç kullanmamı gerektiren bir sebep görmüyor ama hala ara sıra canımı yakıyor. 10 günde bi dahi olsa tek ve sert atıyo toparlanıp kendime geliyorum hiçbir şey yok.

 20. ebru 29/09/2014 #

  Merhaba, ben de 9 yaşımdan beri çarpıntı sıkıntısı yaşıyorum. Eskiden ani hareket yaptığımda oluyordu sanki kalbim ağzımda atardı ve bütün vücudumun dermansız kaldığını hissederdim ve en az 10 dakika dinlenme ihtiyacı duyardım. Şu an 30 yaşındayım ve bir haftada 2. kez yaşıyorum uzanırken aynı çarpıntı oluyor ve hiç hareket etmediğim hâlde, hiçbir şey anlamadım. ve doktora gitmek de istemiyorum. ne yapsam bilemedim.

 21. aydın 23/11/2014 #

  Bu çarpıntı bende de başladı 23 yaşındayım 1 aydır sigara içmiyorum 2 yıldır alkol içmiyorum kafeinli içecekleri de 3-4 haftadır içmiyorum yani çarpıntı ilk başladıktan sonra bıraktım. tuz ve şekeri fazla kullanmıyorum ve bir gün film izlerken fenalaştığımı hissettim ateş bastı, hafif terleme, göğsümde huzursuzluk hissi vardı ellerim heyecandan titremeye başladı sol elimde soğudu. sırf bu yüzden bu korku yüzünden ambulans çağırdım hemşire geldi sorular sordu tansiyonun yükseldi dedi 140 dedi. sinir ve stresten dedi popoma iğne yaptı dil altı hapı verdi ve gitti 2 gün sonra hafif seyirli tekrar çarpıntı yaşadım ve kısa sürede geçti. 3 dün sonra yani dün akşam tekrar film izlerken aniden kalbim hızlandı ve çok sert çarpmaya başladı fakat bu sefer hiçbir yan belirti yoktu sadece kalbim hızlı atıyordu kendimi sakinleştirip derin nefes aldım ama 1 saat oldu ve hala geçmemişti. tekrar ambulans çağırdım hemşire gene geldi sorular sordu nabız 63 dedi tansiyon 140 dedi gene yüksek dedi yine dil altı hapı verip popoma iğne yaptı ve gitti hala anlayamıyorum kalp hastası değilim diyabet değilim hiper tiroid yok (galiba yok) ama kansızlıktan şüpheleniyorum.

  • emine 03/03/2016 #

   Anksiyete. Başka açıklaması olamaz. Psikiyatriye gitmelisiniz.

 22. firuze 27/12/2014 #

  merhaba ben de dün kalp çarpıntım yüzünden doktora gittim olayın nasıl gerçekleştiğini anlatayım belki aranızda benimle aynı durumu yaşayanlar vardır. Bu 5 6 kere başıma geldi rahatsızlığım sokaktayken oluyor hep sadece 1 kere evde oldu. Sokakta hızlı yürüdügüm zamanlarda yoruldugumu hissedince duruyorum ve bir anda beynimde sanki titreşimli bi cihaz varmış gibi kafamın içi titriyor ardından gözlerim kararıyor ve geçici sagırlık yaşıyorum kalbimin atışı bass sistemi gibi. Bu olay karşısında sokakta oldugum için dahada panikliyorum ve ya oldugum yere yıgılıyorum yada kendi kendimi sakinleştirip derhal eve gidiyorum. Doktorlar bir şey olmadığını söylediler ama bu kadar rahatsızlık üst üste sebepsiz yere gelmiyordur eminim.

 23. misafir 05/01/2015 #

  Merhaba benim rahatsızlığımın ne olduğunu ben de anlamadım hangi doktora başvuraçağımı da bilmiyorum. Benim rahatsızlığım bir geçenlerde evde otururken panik atak gibi bir şey geçiriyorum ayağa kalkıp istem dışı hareketler yapıyormuşum ama ben hiçbir şey hatırlamıyorum ve bu böyle 2 dk kadar sürüyor kendime geldiğimde kalbim yerinden çıkacak gibi atıyor. Bana yardımcı olursanız sevinirim.

  • admin 05/01/2015 #

   İlk olarak bir nöroloji uzmanına başvurmalısınız.

 24. nerimann 22/01/2015 #

  Merhabalar benim daha önce panik atak rahatsızlığım vardı bir süre ilaç kullandım ve düzelmiştim ama tekrar yenilemeye başladı özellikle uykuya daldığım zaman bir çarpıntıyla uzanıyorum ve çok hızlı bir şekilde atıyor kalbim 5 dk sonra normale dönüyor bir de duşa girdiğim zaman sanki kriz geçirecekmişim gibi hızlanıyor kalbim o anda çıkıyorum banyodan çok zor bir durum bu durumda olan var mı ve buna gerçekten panik atak deniyor.

 25. nerimann 24/01/2015 #

  Peki hocam hangi hekime gitmem gerekiyor bu konuda ben kardiyoloji bölümüne gidecektim bilgilendirirseniz memnun olurum saygılarımla.

  • admin 25/01/2015 #

   Neriman Hanım önce kardiyolojide muayenenizi olun ancak oradan sonuç alamazsanız panik atak için bir psikiyatra gitmeniz gerekir.

 26. nerimann 26/01/2015 #

  Çok teşekkürler hocam.

 27. Sarraf 26/01/2015 #

  Merhaba hocam, sorunum net olarak şu, yaşım 27 heyecana kapıldığımda ya da biriyle tartıştığımda kalbim normalinden 5 katı daha hızlı atıyor ellerim titriyor belirgin bir şekilde ve ağzım kupkuru oluyor. Tedavisi var mı? Ya da hangi doktora görünmem gerek? Acilll.

  • admin 29/01/2015 #

   Sayın Sarraf sorununuz psikolojik olabilir bir psikologa danışabilirsiniz.

 28. enes 29/01/2015 #

  Benim yaşım 12 terleme fazla olmuyor çarpıntı oluyor kilomda değişiklik yok hastalığımın fazla ciddi olduğunu düşünmüyorum ama hipertiroidim olabilir.

  • admin 29/01/2015 #

   Sevgili Enes gelişme çağında vücudunda çeşitli değişiklikler olması normaldir. Konuyu ailenle de görüşebilirsin. Belirtilere göre seni doktora götürebilirler. Bu şekilde internetten, muayenesiz edindiğin genel bilgilerle kendi kendine teşhis koyman hem işe yaramaz hem de yanlış sonuçlara varırsın.

 29. İrem 30/01/2015 #

  Benim özellikle geceleri çok sık olmamakla beraber kalp çarpıntım oluyor. O kadar çok ileri gidiyor ki yerinden çıkacakmış gibi hissediyorum. Kalbimde de bir sancı oluyor. Onun dışında da baş dönmesi var. Doktora gittiğimde EKG çekildi herşey yapıldı fakat bir şey çıkmadı. Ama sürekli çarpıntım oluyor. Bir süre (1-2hafta) de demir ilacı kullandım. 15 yaşındayım. Bu bir hastalık mı?

 30. dilek 01/02/2015 #

  Merhaba hocam ben 27 yaşımdayım şikayetim şiddetli baş ağrısı ve mide bulantısı ardından kusma sonrasinda ise hızlı kalp çarpıntısı ve göz kararması oluyor nefesim daralıyor bu bende sürekli oluyor ve 3,4 gün sürüyor bu şekilde ne yapmalıyım neden oluyor böyle ve hangi bölüm doktoruna görünmeliyim sizce şimdiden teşekkürler.

  • admin 04/02/2015 #

   Dilek Hanım belirtilerin pek çok nedeni olabilir önce bir iç hastalıkları uzmanına başvurabilirsiniz.

 31. eflin 09/02/2015 #

  Merhaba ben 28 yaşındayım kalp çarpıntım sürekli oluyor 20 yaşından beri çeşitli kalp doktoruna göründüm hiçbir şeyin yok dediler. En son bir doktor psikiyatriye bir görün dedi ve gittim panik atağım varmış tedaviye başladım sürekli uyuyordum sonra doktorumu değiştirdim ilaçlarımı değiştirdi bir süre kullandım ama çarpıntım hiç geçmedi hala devam ediyor ne yapacağımı bilmiyorum artık bir tavsiyeniz var mı şimdiden teşekkürler.

  • admin 09/02/2015 #

   Doktorunuzla konuyu görüşün, tedavi zaman alıyor olabilir.

 32. hatice 24/02/2015 #

  Kalbimde ara ara çok fazla çarpıntılar oluşuyor sanki yerinden çıkacakmış gibi doktora gittim ultrason çekildi tahlillerim yapıldı koşu bandında da kalp bölgeme aletler takılarak yürüdüm koştum ve bu şekilde de tahliller yapıldı ve doktorum kalbimde bir sıkıntı yok dedi. Ama benim hala çarpıntılarım devam ediyor ve korkuyorum.

  • berkehan 26/02/2015 #

   Sevgili Hatice, çok fazla stres altındaysan ve bu çarpıntının nedenini çok kurcalıyorsan evet yerinden çıkacakmış gibi çarpar. Senin yapman gereken ilk önce göğüs hastalıklarına gitmen eğer orada da bir sonuca varamadılarsa bu panik atak başlangıcı demektir psikiyatriye gitmeni tavsiye ederim. Geçmiş olsun 🙁

 33. Kadir 26/02/2015 #

  Merhaba ben 30 yaşındayım yaklaşık 4-5 yıldır kalbimde aniden sert bir vuruş oluyor son bir yıldır bu günde 5-6 hatta 10 defaya cıktı son altı ayda 4 doktora gittim ekg efor ultra son 24 saatlik ekg de takıldı kalbim gayet sağlıklı denildi sadece 24 saatlik ekg de çarpıntı görüldü ve bu çok normal bir şey korkulacak bir şey yok denildi. Beta bloker aldım rahatlattı. Almanya’da yaşıyorum o zaman Türkiye’deydim şimdi Almanya’dayım buradaki doktorlar bu çok eski bir ilaç kullanma denildi daha iyi beta blokerlar var dendi n****** verildi ama hiçbir işe yaradığını sanmıyorum. Her gün kalbim teklemeler yapıyor ve bunu bana hissettiriyor ve ben artık bunun tedavi edilmesini istiyorum ama hiçbir şey yardım edemiyor bana. Benim psikolojim ileri derecede artık bozuldu ne yapacağımı bilmiyorum. İş hayatım sosyal hayatım tamamen bitti çalışamıyorum korkudan bir şey olacak sanıyorum o an çünkü kalbim sert bir şekilde tek atım yaparak nefesimi tıkıyor. Saniyelik bir şey ama ve artı ülseratif kolit rahatsızlığım var ben artık yapamıyorum bıktım sabır sabır diyorum ama ne yapacağımı bilmiyorum.

  • unal 27/03/2015 #

   Merhaba benim yaşım 18 yukarıda Kadir abinin belirttiği gibi benim kalbimde de anlık tek vuruş oluyor basınç gibi eko ekg de hiçbir şey çıkmadı her gün basınç devam ediyor.

 34. Sıla 30/03/2015 #

  Merhaba ben 21 yaşındayım. Vertigo hastasıyım fakat ileri derecede değil. Benim sıkıntım çarpıntı ve nefes darlığı. Kendimi sürekli olarak halsiz ve yorgun hissediyorum. Ne kadar dinlensem de geçmiyor. Sürekli olarak baş ağrım da var. Sigara kullanmadığım halde merdiven çıkınca nefes nefese kalıyorum. Bazen geceleri kalbim hızlı atıyor ve nefes alamıyor gibi hissediyorum. Hem efor sarf ettiğimde hem de hiçbir şey yapmayıp yalnızca oturduğumda bile kalbim hızlı atıyor nefesim daralıyor. İki üç dakika sürüyor. Gün içinde üç dört kez bu oluyor. Son birkaç gündür de sol kolumda uyuşma var az da olsa. Bunun için doktora gitmeli miyim? Yoksa stresten kaynaklanan bir şey midir? Ya da ne dereceye geldiğinde doktora gitmeliyim? Teşekkürler.

 35. mine 25/04/2015 #

  Son günlerde benim de kalbim çok hızlı atıyor çarpıntım başladı 1 aydır sanki kalbim her an duracak atmayacakmış gibi de oluyorum. Karışık şeyler hissetmeye başladım kalbimle alakalı.

 36. cihan 07/05/2015 #

  Bende de panik atak var bana kriz gelince çok kotü oluyordum ama bu sefer çarpıntım oldu terleme titreme hiçbir şey olmadı sadece çarpıntı vardı panik ataktan dolayı mı oldu bu çarpıntı?

 37. sevda 17/05/2015 #

  Merhaba ben 26 yaşındayım. Ben 6 ay önce aniden babamı kaybettim. Bende de sürekli bitmek bilmeyen kalp çarpıntısı yasadım. Nabzım 120 falandı uykusuzluk endişe ölüm korkusu her gün ölecem diye korkuyordum iştahsızlık ishal vs. çok zayıflamıştım dünya bana boş geliyordu kardiyolojiye gittim kalbimde bu hasar çıkmadı çok şükür ve bu psikiyatriste gitmeye karar verdim. Panik atak olmuşum ilaçlarımı kullanıyorum ve çok şükür rahatladım ara sıra kalbim yine tekmeliyor ama takmıyorum çünkü sigara kullanıyorum. Sigara içmeyince çok iyiyim kahveyi bıraktım. Eğer benim gibi sorunları olan varsa mutlaka bir doktora gidin ve korkmayın korkunun ecele faydası yok di mi? İçinizi ferah tutun. Herkese geçmiş olsun. Bu günümüz hastalığı artık.

 38. Samet Tuncer 09/06/2015 #

  Valla arkadaşlar yazılarınızı görünce cevapları görünce içim rahatladı doktora falan gitmicem çok tribe giriyoruz bence bir şey olacağını zannetmiyorum şu yazıları okuyana kadar ömrümden ömür gidiyordu o kadar çok korkuyordum içimi rahatlattınız sağ olun 🙂

 39. berii 17/06/2015 #

  Merhaba bu sorunu tam su an yasiyorum daha oncede defalarca geldi kalp icin dr a gittim ofurme var ama cok az, hissedersin ama bisey olmaz dedi duzenli spor yapiuorum ama spor sirasinda hic carpintim daralmam olmaz. Benim genelde sakinken geliuo basima oturrken dururken disarda isim.varken… once boynumdan bi iki sert kan pompalaniyo nefes daralmasi carpinti aniden geliuo dilim veya cene uyusmasi hissediuorum her zamamn deil ama bu uyusmalar bu sikayetim icin hangi dr a gitmeliyim? bu yuzden cok acillik oldum ama cozum olmadi acildeki mudahalelerde

 40. Hasan 21/06/2015 #

  Ben 2 kez tiroit ameliyatı oldum, guatrımın hepsini aldılar. Her sabah kahvaltıdan yarım saat önce, aç karnına hormon hapı kullanıyorum. Gece yattığımda kalp çarpıntısı oluyor ve aşırı terleme oluyor. Sormak istediğim, aldığım bu hormon haplarından mı kalp çarpıntısı oluyor? Teşekkürler!

  • Gökay 18/10/2015 #

   Olabılır kardeşim. Fıtık ve varikosel ameliyatında sonra antibiyotik kullandım bende de çarpıntı yapıyordu. Eğer ilaca bağlıysa ilacı içme. Çünkü ilaçlar da çarpıntı yapar.

  • Gökay 18/10/2015 #

   Diyelim ki bir şey yok psikolojik. Emin miyiz? Derhal kardiyoloji den randevu al EKG -eko-efor- kan tahlili detaylı olacak hipoglisemi veya tiroid fazla çalışması, yorgunluğuna sebep olan D vitamini eksikliği bunları araştır. Sonra karar ver. Ama bu psikolojik degıl fiziksel geldi bana garip. İhmal etme sakın.

 41. Dilek 25/06/2015 #

  Ben de son 2 aydır kalp çarpıntısı yaşıyorum. 2 ay önce babam kalp krizi geçirdi kalbi durdu ve sonrası baypas ameliyatı oldu çok şükür atlattı, çok korktum ve panik oldum yanındaydım hastalık anında. Şimdi ise o günden beri gündüz hiç bir şeyim yok iken gece yatağa yattığım anda bir çarpıntı başlıyor, hissedince daha da şiddetleniyor ve kendimi boşlukta hissediyorum. Koluma sırtıma ağrılar giriyor sonra kalkıyorum tuzlu ayran içip uyumaya çalışıyorum. Kardiyolojiye gittim ekg eko hormon kan testleri yaptırdım her şey normal çıktı. Fakat ben aynı çarpıntıları yaşıyorum ve ara ara göğsümün sol tarafında ani ağrılar oluyor. Yapmam gereken başka bir şey var mıdır bilen veya aynı durumu yaşayan var mı?

  • admin 28/06/2015 #

   Dilek Hanım çarpıntılarınızın nedeninin yaşadığınız stresle birlikte psikolojik olarak ortaya çıkmış olma ihtimali yüksek. Bir psikiyatriste danışabilirsiniz.

 42. tuğba 13/07/2015 #

  Merhaba ben 20 yaşındayım. Merdiven çıkarken kalbim yerinden çıkacakmış gibi atıyor ve bayılacakmış gibi oluyorum. Dinlenince biraz hafifliyor. Bir haftadır sol koltuk altımda ve kalbimin biraz altında ara ara giren bir ağrı var çarpıntım oluyor kalbimin sesini duyuyorum. Ve sol dirseğimde nabzım çok hızlı atıyor kolum nabzımla birlikte sallanıyor. Aynı şekilde vücudumda da nabzım hızlı atmaya başlayınca sallanıyorum oturduğum yerde ve sol tarafıma yatamıyorum. Sol tarafıma ve sırtüstü yattığımda çarpıntım artıyor. Önceden sağ tarafıma yatıp uyurdum ama kolumdaki nabız artması beni çok rahatsız ediyor. Kolum kendiliğinden sallanıyor. Birde ayaklarım uzatmış haldeyken bile uyuşuyor bu aralar çok arttı. Sizce ciddi bir şey midir? Kalbimde bir sorun olabilir mi?

  • Gökay 18/10/2015 #

   Diyelim ki bir şey yok psikolojik. Emin miyiz? Derhal kardiyoloji den randevu al EKG _eko_efor_ kan tahlili detaylı olacak hipoglisemi veya tiroid fazla çalışması, yorgunluğuna sebep olan D vitamini eksikliği bunları araştır. Sonra karar ver. Ama bu psikolojik değil fiziksel geldi bana garip. İhmal etme sakın.

 43. muzaffer 07/08/2015 #

  Merhaba,

  39 yaşındayım. Hipertroidim var. İlaçlarımı kullanıyorum.
  Ama yaklaşık 2 haftadır sanki kalbimin içinde bir kuş kanat çırpıyor. Pır pır ediyor. Ara ara geliyor ve gidiyor. Nabzım 80 lerde yani normal. bugün tekrar tsh ve t3 değerlerime baktıracağım ama onun dışında farklı bir şey olabilir mi acaba?
  Nefesimin o anlarda biraz daraldığını hissediyorum.

 44. sengul 03/09/2015 #

  Benim oğlum 7 yaşında yolda yürürken birden kalbim yerinden çıkacak gibi oluyor anne diyor yürüyemiyorum diyor bir de sağ sola çarpıyor gibi oluyor diyor sizce napalım korkuyorum bir şey olacak diye.

  • admin 03/09/2015 #

   Sengul Hanım oğlunuzu muayeneye götürün. Hem onun şikayetlerni hem de sizin korkularınızı gidermenin başka yolu yok.

 45. eda 08/10/2015 #

  Merhaba ben 23 yaşındayım beş sene önce panik atak rahatsızlığı geçirdim bir süre ilaç kullandım fakat bende panik ataktan sonra çarpıntılar devam etti her durumda çarpıntılarım oluyor otururken yemek yerken mutluyken her zaman çarpıntılarım oluyor bazen bir veya iki ay boyunca hiç çarpıntım olmuyor özellikle eğildiğimde veya güç gerektiren işlerde oluyor bu şikayetle defalarca doktora gittim ekg eko kan akciğer filmleri her tetik yapıldı fakat hiçbir sorun olmadığı söylendi psikoloğa gittim kaygı bozukluğu dendi sizce ne yapmam lazım bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

  • Gökay 18/10/2015 #

   Bende 24 yasındayım yaklaşık 13 ay önce panik atak ile tanıştım. İlk gün kesin ölüyorum dedim ve 4 yıldır profesyonel olarak yapmış olduğum aynı zamanda hobim olan sporu o günden beri yapamıyorum bu lanet şey beni bundan uzaklaştırdı. Tek yapmadığım şey ağır sporlar. Önceden her şey çok basit gelirdi hiç durmadan 4000 ip atladığım oldu fakat gel gör ki isyan ediyorum. Bende de anksiyete kaygı bozukluğu var aslında biz farkında olmadan kendimizi kasıyoruz bu yazıyı okuyunca bana hak vereceksin ki omuzlarını kasıyorsun 3 milim yukarıda omuzların. Gevşe rahat ol. İlaç kullanmadım ilk güne kadar çok çok ama çok iyiyim kontrol edebiliyorum ama tek su sporu yapamıyorum. Yemek yerken bana da oluyor çarpıntı ve ateş basma tüm bölümlere gidip muayene oldum hepsi temiz. Sürekli bir yorgunluk ve halsizlik vardı inanır mısın 2 kg taşıyınca nefes nefese kalıyordum şimdi öyle bir şey yok. Ama sabah kahvaltısından sonra kulağımda hissettiğim çarpıntı ve ateş basması o günümü zehir etmeye yetiyor zaten. Ama artık fark etmez ben onun sahibiyim o ise benim köpeğim dizginliyorum tek korktuğum spor yapınca beni ısırmak olacağı.

   • eda 21/10/2015 #

    Aynı şeyleri yaşadım ve yaşıyorum da .. zaman geliyor çok iyiyim geçti bitti diyorum zaman geliyor ölüyorum beni acile getirin diye herkese yalvarıyorum evet dediğin gibi kendimi kasıyorum dişlerimi sıkmaktan başımda şişlik çıktı ve cevabınızı okuyunca gerçekten omuzlarımı düşürdüğümü hissettim 🙂 anladığım tek birşey var önce ruh sağlığı iyi olacak ki bedenimizde iyi olsun Allah yardımcımız olsun ..

 46. Erdal 08/12/2015 #

  Yüz defa acillere gittim 100 defa kardiyoloji polikiliniklerine gittim sonuç aynı ya doktorların bir çoğu bu işi tam çözememişler ya da parasız muayene olduğu için ilgilenmiyorlar.

 47. Cihat 09/01/2016 #

  Merhaba benim gece uyandığımda mesela sırt üstü yatıyorum yan tarafıma döndüğümde çok fazla kalp çarpıntım oluyor hemen tekrar sırt üstü dönüyorum tabi bu arada panik oluyorum. Ayrıca 4-5 sene önce panik atak geçirdim. Sorum şu kalp rahatsızlığımı panik atakmı eğer panik ataksa neden sağ tarafıma döndüğümde çarpıntı oluyor sonrasında kendi kendimi sakinleştirmeye çalışıyorum. Daha önce 1-2 defa doktora gitmiş ekg vs. hepsi çekildi bir sıkıntı çıkmamıştır bir türlü hastalığımı adlandıramıyorum saygılar.

 48. volkan 27/01/2016 #

  Çok güzel anlatmışsınız teşekkürler.

 49. emine 03/03/2016 #

  Anksiyete rahatsizligim var. Yani hastaligimin ne oldugunu neden oldugunu atak geldiği zaman ne yapmam gerekiyor biliyorum. O yüzden yapmamam gerekeni yaptim ve ilacimi kestim. Cunku ilacim nedendir bilmem konusma istegimi arttırdı. Ornegin otobuste tanimadigim kisilerle iletisim kurmak istemem beni rahatsiz ediyordu. Kendime hakim olamiyordum. Neyse ki dun aksam bir carpinti. Yaklasik 20 dk falan surdu. Panik degilim biliyorum. Olecek hissi yok. Ancak rahatsiz edici ve birden basladi. Kahve icmistim. Ondan mi bilemiyorum. Carpinti ile beraber sol kolumda sirtima dogru hafif bir agri ama rahatsiz edici değil.arkasindan bas ve ense agrisi. Neden olmus olabilir gerci kardiyolojiye randevu aldim benim gibi olan var mi merak ediyorum. Şimdiden tesekkur ederim.

 50. Ayşe 08/05/2016 #

  Ben 37 yaşındayım yaklaşık 3 yıldır değişik aralıklarla çarpıntım oluyor . Defalarca kardiyolojiye gittim, ekg ve efor yaptırdım. Ben efor sonucunda çok yorulup bayılacak gibi olup bırakıyorum ama doktor istersen maratona katıl diyor. Bugünlerde sık sık oluyor nabzım normal ama ben kalbimi fazlasıyla hissediyorum. Beraberinde göğüste huzursuzluk ve ağrı hissediyorum. Yokuş çıkarken sıkıntı yok ama durunca kalbim fırlayacakmış gibi geliyor, bir süre ağrım oluyor. Kilo sigara gibi sorunlarım yok ama çayı severim. Özellikle açken ve canım sıkkınken düzensiz atımlar hissediyorum ve sırtım ağrıyor aynı anda. Bana yardımcı olacak fikir verecek biri var mı…

 51. Dilek 13/05/2016 #

  Merhaba arkadaşlar! Ben 3 sene önce panik atağa yakalandım. Aşırı sıkıntı, üzüntü, stres. Hepsi sebep! Bir buçuk yıl ilaç tedavisi gördüm ve toparlandım şükürler olsun ama şimdi bir sorunum var. Boynumda muhtemelen düzleşme var ya da midem de! Hazımsızlık ve boyun ağrısı olunca kalbim hızlı hızlı çarpmaya başlıyor. İlaç tedavim yeni bitti ve doktoruma kendim söyledim. Ne zaman birden ve aşırı yemek yiyeyim veya uzum sure aynı şekilde oturup boynumu sağa sola esnetmeyim hemen kalp çarpıntım başlıyor. Doktorum muhtemel dedi! Ya boyun ya midenden kaynaklanan bir sorun tetikliyor olabilir. Yürüyüş yapıyorum öğlen veya aksam evde yürüme bandım da. Boynumu sağa sola esnetiyorum ki hissediyorum boynumdan hiç tadım yok! Allah hepimize şifalar versin inşallah!

 52. bahtiyar 23/05/2016 #

  Sinirlendiğim zaman fevri olarak kalp ritmim olduğundan daha çok hızlı atmaya başlıyor doğal bir durum mu değilse veya o anda neler yapmalıyım?

 53. Selçuk 27/05/2016 #

  Holter taktırdım en düşük 48 en yüksek 140 çıktı, çarpıntım var şikayeti ile doktora başvuruda bulundum arkadaşlar b12 düşüklüğü çıktı b12 düşüklüğü kalp çarpıntısı yapar mı?

 54. Elif 19/06/2016 #

  Bazen kalbim 2 sn falan hissedilir derecede atiyo. boyle derinden sanki.sonra geciyo. Yani uzun sureli kalp atisi olmuyor. Bende korkuyorum acaba kotu birseylermi olacak diye.

 55. Ayşe 30/06/2016 #

  Merhaba, ben de geceleri bir anda ortada hiçbir sebep yokken kalbim çok hızlı atıyor başım dönüyor ve sanki bayılacak gibi oluyorum ama kalp atışlarımdan uyuyamıyorum bütün gece uykusuz ve nefes darlığı çekiyorum ekg çekildi ve gayet temiz çıktı korkuyorum artık tekrar kalbimin öyle hızlı atmasından. Ne yapmam gerek sizce sebebi nedir?

  • admin 29/07/2016 #

   Sorun psikolojik olabilir. Psikolog ya da psikiyatrla da görüşebilirsiniz.

 56. Nuriye 13/08/2016 #

  Merhaba; Bu rahatsizliği 4 senedir çekiyorum çarpıntı, nefes alamama, ölüm korkusu, kalp kırizi gecirecegim korkusu
  artik kalbim 150 atmaya basliyor panik esnasinda bu halde yasamak cok zor düsuncelerimi toparlayamiyorum sakinlestirici ilaclar kullanmaya basladim o ilaclarla iyi oluyorum kansizligim varmi bilmiyorum ama herseyden korkuyorum bana bi yok gosterin lütfen

 57. Bedis 23/08/2016 #

  Merhaba, gece yattığımda hızlı ve kalp atışlarımi hissediyorum bazen ayağım uyuşuyor bazen zor nefes alıyorum ama ilk defa çene uyusmasi yaşadım ve içim titriyor kardiyolog biseyimin olmadığını söyledi sizce bu panik atak mi öyleyse hangi uzmana danışmaliyim? Tesekkurler.

 58. sema 29/08/2016 #

  Merhaba ben de sema benim de yaklasik 3 senedir kalp carpintm var ama her gun gunde 5 6 kere yasiyrum ilac kullaniyrum ama surekli kalbim aklimda sabah gozumu actgimda kalbim yine carpacak yine halsiz olucam hatta yatana kadar ölüm korkusu hep var bir de hep kalp krizi gecirecem zannedyrm ama gunde 5 6 kere yasiyorum o yuzden olabilir mi sizce doktora gitmekten biktm ilac ilac 3 senedir kullaniyorum ama sonuc ayni

 59. Can 31/08/2016 #

  Bnm de gün için de ara ara kalbim yavaşlıyor ritim bozukluğu 3,5 sn ye sürüyor o an snki kanım çekiliyor ölecekmişim gibi…ekg,efor testi,kan,tüm tahliller yapıldı bi şey yok..Pisikoloji doktoruna gittim kaygı bozukluğum varmış yani panik bozuk antidepresan ilacı verdi1 ay kullandım pek işe yaramadı sonra 10 mg çıktık şimdi daha iyiyim ama fazla sıkılıp stres yaptığımda kalbimin bariz ritim bozukluğu tekrar tekrar nüksediyor inşallah kısa zaman içinde geçer.

 60. Enes 05/09/2016 #

  merhaba arkadaşlar, 20 yaşındayım, yaklaşık 5 hafta önce gece yarısı bir çarpıntı geçirdim. İlk defa olduğu için ambulans falan çağırdım.Ertesi gün kardiyolojiye gittim ekg, ultrasyon falan yaptırdık bir şey çıkmadı. O günden beri arada kalp çarpıntısı oluyor ve ne yemek yiyebiliyorum ne uyuyabiliyorum. Bugün psikiyatıra gideceğim ama içimde yine korku var bunun üstesinden nasıl gelebilirim. Gerçekten çok yoruldum. Üniversiteye başlıcam ama korkudan okumamayıı bile düşünüyorum.

 61. Özgür 06/09/2016 #

  4 yıldır çarpıntıdan çekiyorum. Özellikle yemek sonraları aşırı şiddetli çarpıntılar oluyor. Karnım boşken benden rahatı yok.. Anksiyete tedavisi gördüm, çarpıntıları yenmiştim derken bir daha başladı.. Bu sefer daha şiddetli. Her dakika kalbimi duyuyorum.. Yıllar önce kalp doktorunun verdiği ilacı içmeye başladım. Aniden başlayan çarpıntıları ve atakları onunla yeniyorum.. Yine bir holter taktıracağım ama yine bişey çıkmayacak. Spor yapıyorum, şehirden uzaklaşıyorum, fotoğraf çekiyorum, yok geçmiyor… Çarpıntı son dönemin en yaygın hastalığı oldu sanırım.. İş hayatı, stres tüm dengemizi bozuyor… Çarpıntıya çare bulanlara ömür boyu dua edeceğim inan ki usandım artık.. Uyku desen yok, çarpıntıdan.. İş hayatı sosyalleşme de bunun sayesinde kötü bir hal alıyor… :((

 62. tugba 07/09/2016 #

  Bende de carpıntı oluyor doğumdan sonra basladı ozellikle reglı dönemlerinde oluyor bazen carpıntıyla uyanıp yataktan sıçrıyorum neden olabılır

 63. GÜL 14/09/2016 #

  Merhabalar ben gül 20 yıldır bu çarpıntıyı yasiyorum.çarpntim son 2 yildan beri daha cok lavabo ihtiyacim oldugu zaman carpintinin daha cok yukseldigini farkettim sonrasindada yorgunluk halsizlik bitkinlik we bitmek bilmeyen bi açlık hissinden sonra sol tarafimda hep bi boşluk we ağrı yasiyorum. Daha cok sabahlari yasiyorum bu durumu yemek oncesi we sonrasi acken tokken her zaman sol tarafmda bi agri war doktr nedeninin gaz sıksmasi oldgnu soyledi ilac tedawsinden bi sure sonra ayni hale dönuyorum kesin tedavi istiyorum ne yapmaliyim cok caresizim. Cok mutsuzum. Resmen hayatimi karartiyo lutfen yardmci olun simdiden tesekkur ederim

 64. İzzet 16/09/2016 #

  Çarpıntılarım çok fazla ve şu aralar arttı halsiz ve çok yorgun hissediyorum ciddi birşey olabilirmi ???

 65. Nisa 17/09/2016 #

  Merhaba ben 20 yaşındayım 2 senede zehirli guatr hastasym ama ne carpintilarim geçiyor nede değerlerin dusuyor 1 sene önce ameliyat oldum ama hala berabt haldeyim sürekli şiddetli çarpıntı tansiyon dusuklugu kalbime bıçak saplaniyor nefes aldıkça hareket etmekten nefes almaktan dışarıya çıkmaktan korkar oldum .. panik atak anksiyete bozukluguda var napmam lazm yardımcı ölun sürekli ölucekmisjm hissi psikolojimi alt üst etti

 66. Yakup 24/09/2016 #

  Mrb abim 30 yasinda dün akşam birden kalp rahatsizliktan hastane yatirdk be köyden hastaneye kadar 30 dk var yarı yolda ambulans çağırdık ve bindirdikten sonra kalp 220 atıyordu hastanede 250 çıkmıştı ama bayılma ve bulanim girmedi sürüm filan taktı kalp atışı normale döndü ve yapacak bişi yok diyip gönderdiler sizden ricam bu atış nedeni ve sebep leri nelerdir özel hastaneye gittik lazerle damar yakma öneriler

 67. arzu 04/10/2016 #

  Bendede arasıra kalp çarpıntısı oluyo baş dönmesi sanki damarlarım çekiliyor gibi hissediyorum. Halsizlik oluyo

 68. Nazli 07/10/2016 #

  Bende üç defa çarpıntı oldu ucude uykude çarpıntı yle uyaniyorum öyle bi çarpıntı oluyoki yatak resmen sallanıyor onu hisederek uyaniyorum ne olabilir çok korkuyorum.

 69. Gülsel 08/10/2016 #

  Merhaba bende de çarpıntı vardı ve doğumdan sonra çok daha fazla arttı Denizli’de bir hastanede elektro fizyoloji Yaptılar artık tekrarlamaz dediler ama 5 ay bile sürmeden tekrarladı atrital fibülasyon Olduğunu Söylüyorlar ve tekrar yakmak veya dondurmak istiyorlar ama ben çok korkuyorum ilerde bir sıkıntı olur diye sonuçta kalpte r işlem yapıloyor sizce ne yapmalıyım

 70. Nick 30/10/2016 #

  1 yıl önce ağırlık çalışıyordum. Spordan sonra eve gelip hacim kazanmak için kullandığım sütlü shake içtim. 10 dakika sonra uzandım yatağıma. Birden bir çarpıntı sanki kalbim 2 saniye durdu ve bir vurdu ki yerimden fırladım. Hafiften bayılma hissi, göğüste değişik hisler, vücudum bana ait değilmiş gibi hissettim bir an ve kalp krizi diye düşünüp 5 dakika içinde acile gittik ama giderken ölüm korkusuyla tüm vücudum titredi. O gün tövbe ettim bazı şeylere mesela gereğinden fazla yemek uyumak spor sigara. Neyse tansiyon ölçüldü kandaki oksijen seviyesi ölçüldü EKG çekildi. Bana söylenen şuydu; panik atak geçirdin galiba herşey normal korkma kalp krizi değil. Protein destekleri bazen böyle yapabiliyor. Kardiyolojiye gittim ardından. Efor ultrason vr EKG tekrarlandı. Sorun yok dedi sayın hocam. Ben de psikiyatriye gittim anlattım direk panik atak dedi verdi ilacı bir dakika dahidüşünmedi. İlaçları 3 ay kullandım ama yine de yaşıyordum neredeyse hergün aynı çarpıntıyı. Günde 1 ya da 2 defa. Nefes daralması çarpıntı( çarpıntıyı farklı türlerde yaşadım. Kuş kanadı, kalp durması, fazla atması Vs.) tekrar kardiyolojiye gittim sorum yok dedi o da. Dahiliye gittim B12 iğnesi verdi. 1 hafta kullandım ama iğne fobim var zorlandım ve bıraktım. Hala yaşıyorum 1 yıldır hergün ölecek gibi yaşıyorum. Psikolojim çöktü. Zaten bir gram yağ olmayan vücudum 7 kilo kaybetti çok zayıfladım. Bu şekilde yaşamak çok kötü gerçekten şimdi dönsem eskigünlere çarpıntının olduğu güne dönüp değiştirmek isterdim bunu.

 71. melis 06/11/2016 #

  Selam panik atak hastasiydim..1 yil once ilaclari biraktm son aylarda 4 kez hastanelik oldum kalbimde sıkısma carpinti nedeniyle tahliller ekg normal dendi.son ayda 1 once ibs oldum oda gecti suan kahvaltilardan snra baslayan ve beni halsiz birakan carpinti goguste agri ve nefes darligim var ne yapmaliyim..bu arada nabzim en fazla 95 e cikiyor

 72. mahmut 23/12/2016 #

  Hocam bundan 1 yil onceydi evde oturuken birden ayaklarimin yandigini hissettim ve kalbim atmaya basladi ilk defa sabaha kadar yatamamistim sonrasi doktora gittim carpintin var dediler ve sonra carpintim sanki hic gecmemis gibi hissettim tekrar tekrar gittim ekg. cektiler normal dediler holter taktilar cok onemli sorun olmadigini soylediler 8.9.aydan beri bu carpintim varmiscasina rahatsiz oluyorum bazen cok rahat oluyor bazen birsey yok gibisine ne bilim b12.vitaminin cok dusuk dedi doktor ilaci aldim yine atni nabzimi kontrol ettigimde ise son zamanlarda gayet iyi cikiyor 85.87.90 filan oluyor aslinda aklimda ilk cikmiyor birsey yok da varmiscasina ritim bozuklugu yok dedi simdiden tesekkur ederim.

 73. ibrahim 31/12/2016 #

  İyi günler arkadaşlar:
  Çarpıntısı olan tüm arkadaşlarıma biraz moral için yazıyorum bu yazıyı.Yaşım 21. 1 Yıldır çarpıntıyla yaşıyorum. 2şer defa kardiyoloğa,psikiyatriste ve dahiliyeye başvurdum. EKG,Ultrason, holter, kan testleri yapıldı.

  1.Çarpıntım Nasıl Başladı?
  Hayatım boyunca ara ara spor yaptım. Arkadaşımla spor salonuna gitmeye karar verdik. Vücut tipim genetiğim kilo almaya yatkın değil ve insanların eleştirileri ağır gelmeye başlamıştı. NE OLURSA OLSUN KİMSENİN SİZİ ELEŞTİRMESİNE İZİN VERMEYİN! 2.5 ay spora devam ettim. Bir gün sporu bitirdik eve geldim akşam 7 civarı. Mass gainer adlı sporcu takviyesi içtim. Ağır geldi bünyeye hem ağır spor hem ağır besin.Öyle bir çarpıntı oldu ki davula tokmakla vurursun da gümler ya. 2-3 dakika arayla devam etti. Ölüyorum sandım. Hayatım boyunca bu yaşta bu şekilde öleceğimi düşünmemiştim.

  2.TEŞHİS AŞAMASI

  Acile gittik. Her zamanki şeyler. Birşeyin yok panik atak olabilir. Bİrşeyin yok iyisin sen paniğe kapılmışsın. Kardiyologlar: Kalbinde yapısal sorun yok. Çarpıntıları ciddiye alma.
  Psikiyatrist: Panik ataksın. Antidepresan tedavisine başlıyorsun.
  Dahiliye: b12 iğnesi ve folik asit eksikliği.

  3.HAYATIMIN GERİ KALANI VE DÜŞÜNCELERİM

  Evet arkadaşlar. Çarpıntı yaşıyorum hala. Antidepresan kullanıyorum. Alıştım o bana bir armağan. Hayatın anlamı var. Hayatın bir amacı var. Herşeyin bir rolü var bu hayatta.
  Sinemaya, otobüse ve kapalı yerlere zor giriyordum. Başlarda kalabalığa çıkamıyordum. Sosyalfobi gelişti. İnsanlar eleştirdi. Kilo verdim aldım. İyi oldum kötü oldum. Yaşadım öğrendim. Çarpıntılarım geçmeyecek belki. Ama bu benim yaşamama engel değil. Spora tekrar başladım. Kendimi asla zorlamıyorum. Sağlığımı ön planda tutuyorum. Baş dönmesini bile buna bağlardım eskiden. Artık şunun farkındayım: Sağlıklı bir insanın da başı dönüyor. Kan şekerim düşüyor tansiyonum yükseliyor ellerim ayaklarım titiryor çarpıntım oluyor. Ama korkmuyorum. Zira bu öldürmeyecek beni. Beni öldüren korkularım. Hüzünlerim. BU ÇARPINTILAR YAŞAYAN BİRÇOK İNSAN VAR. HADİ KORKMAYIN DA YAŞAYIN. GÜLÜN EĞLENİN. VE ONU BİR HEDİYE OLARAK GÖRÜN. EN AZINDAN MUTLU OLMAYI HAKEDİYORSUNUZ.

 74. Mesut 07/01/2017 #

  Mrb 26 yaşındayım 6 ay önce iş yerinde rutin kontrollerini yaptırmak için revire gittim tansiyonum yüksek çıktı kardiyoloji uzmanına gittim EKG holter gbi bazı tetkikler yaptırdım fakat bi sorun çıkmadı ama tansiyonun sürekli normelin üstünde seyrediyor ve çarpıntılarım oluyor bazen yatarken çarpıntı sebebiyle bi anda el ve ayaklarımı ateşler basıyor tansiyon ilacı kullandım fakat faydası olmadı çok sitersli bir insanım kafaya takıyorum sebebini bilmiyrum mutlu olsamda çarpıntım oluyor üzüntülü olsamda şaşırdım kaldım teşekkür ederim

 75. Elif 28/01/2017 #

  Merhaba genellikle regl donemimde carpinti oluyo nedeni ne olabilir sizce

 76. Murat 01/02/2017 #

  Merhabalar…
  Ben de ilk olarak 5 ay önce askerdeyken başladı çarpıntı. 5-6 dakka sürdü. Deliriyorum zannettim. Kafayı yemekten korktum. Önümdeki 1-2 hafta böyle seyretti. Sonrasında revire çıktım. EKG çekildi tahliller yapıldı. Temiz çıktı. Sigarayı bıraktım kola kahve gibi kafein içeren yiyecek içecekleri bıraktım. Baya faydası oldu. Alıştım atlattım sanıyordum. Askerliğimin bitmesine yakın sivil hayatımı etkiler mi diye düşünmeye başladım. Aynı sıkıntıları yine yaşamaya başladım. Hiç bir sorunum olmadığını bildiğim halde arada yokluyor beni. Geceleri vücudum sallanıyor. Tam uykuya dalacakken çarpıntı gene artıyor. Yorgun olduğum zamanlarda nabzımın yavaşladığı zamanlarda gene artıyor. İlaç kullanmak istemiyorum. İlacın çözüm olduğunu düşünmüyorum. Sivildeyim ve sıkıntılar devam ediyor. Mutlu güzel bir hayatımın olmasını istiyorum.

 77. Ipek 16/02/2017 #

  18 yasindayim bi ay once iltihap icin ilaclar ve igneler kullandim ondan sonra carpinti nefes darligi ve ellerimde surekli terleme var ellerim uyusuyo kardiyologa gittim bir sikinti cikmadi gogus hastaliklarina gittigimde nefes alabilmem icin bir toz verildi ama carpintim gecmiyor cok sikintili bir sey bir daha kardiyologa gitmelimiyim? Tesekkurler

  • Ferhat 18/03/2017 #

   Bence fazla stres yapmayın ve kalbinizi dinliyorsaniz sürekli carpinti olur zaten vucudunu dinlersen geçmez ….bence kay yada kahve içiyor san ondan da oluyor geçmiş olsun

 78. Dilara 24/08/2017 #

  Merhaba arkadaşlar ben de aynı sorunu yaşıyorum kalp çarpıntısı oluyor kansızlık vardı ben de ondandir diye düşünüyorum bi de sol boynum ağrıyor acaba o neden oluyor cevap yazabilir misiniz lütfen şimdiden teşekkürler

 79. Oykukaya 24/08/2017 #

  Hemen hemen hergün gögsüme 3 4 dakikalık ağrılar saplanıyor nefes almak için burnumdan kısık kısık soluyprum bu konuda çok stres yapıp kafama taktığımı da düşünmüyorum kan şekerim çok sık yükseliyor gözlerim kararıp bayılacak gibi oluyorum haliyle bu belirtiler düşündürüyor acaba cidden bir hastalık mı söz kpnusu daha önce 2 kere zona oldum yani bu bedenle stresten de olabilecegini de düsünüyorum bu kadar sIK ve uzun olmasi normal mi

 80. Deniz 27/08/2017 #

  Merhaba hocam bende ilk gecen yil oldu kisin ama yazın gecmisti şimdi tekrar geldi…doktora gittim kardiyolojide ekg ultrasonda bise çikmasi..ama bir atmaya basliyor 90 100 pasiflore iciyorum gene fayda etmiyor…atinca korkuyorum icine güp güp bise dusuyor dahada artiyor napmayaliyim lütfen yardim edin yol gosterin hayatimda mutsuzum artık uyumaktan bile korkuyorum gelicel diye

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.