Çarpıntı Neden Olur?

Durmaksızın çalıştığı halde, normalde kalbimiz kendini unutturur ve onun nasıl attığını, nasıl çalıştığını hissetmeyiz. Oysa bazı kişiler zaman zaman, göğüs ya da karın bölgelerinde, kalbin hızlı, güçlü veya düzensiz attığını belirgin şekilde hissederler ve bu durma çarpıntı denir. Aslında yaygın bir şikayettir ve her zaman ciddi bir hastalığa işaret etmez ama yine de olağan dışı bu his endişe vericidir. Bu endişeden dolayı çarpıntı süresi daha da uzayabilir. Çünkü psikolojik nedenler de çarpıntıya neden olur.

Kalp çarpıntısı genellikle psikolojik bir nedenden veya beslenme ile ilgili sorunlardan kaynaklanır. Bazen de çarpıntı kahveyi fazla kaçırdığınızın işareti olabilir. Öte yandan psikolojik nedenlerin dışında, kalbin kendisinden veya diğer bir hastalıktan kaynaklanan çarpıntılar da vardır. Kalp çarpıntısı kalp hastalıkları belirtileri arasındadır ancak bu tip hastalıklarda çarpıntının yanı sıra başka şikayetler de görülür. Göz kararması, halsizlik, göğüste sıkışma, nefes almakta zorlanma, baş dönmesi gibi belirtilerin de çarpıntıya eşlik ettiği durumlarda bir doktora başvurulması gerekir.

Psikolojik Nedenler

Kalp çarpıntısının sinirsel olduğu durumlarda, çarpıntısı olan kişi fenalık geçiriyor duygusuna kapılır ve kendini derin derin nefes almak zorunda hisseder. Bu duygulara endişe eşilik eder. Bu ruh hali ve çarpıntılar bazen tüm güne yayılacak kadar uzun sürer. Beyin fiziksel stresle psikolojik stres farkını ayırt edemediği için kişinin yaşadığı stres kalbe yansır. Vücudu fiziksel bir tehlikeye hazırlar gibi, beyin kalp atışlarını hızlandırır. Ev veya işle ilgili problemlerin kişilere kalp çarpıntısı olarak geri dönmesi bundandır.

Stresi sadece sorunlarınızın canınızı sıkması anlamında düşünmeyin. Ani korku, kaygı, şaşkınlık gibi durumlar vücutta adrenalin hormonunun salgılanmasına ve kalp atışlarının hızlanmasına neden olur.

Panik atak rahatsızlığı olanlarda da genellikle çarpıntı şikayeti görülür. Panik atak hastaları çoğu kez kalp hastası olduklarını düşünerek hastaneye başvururlar.

Kalp Ritmi Bozukluğu (Aritmi)

Bazı çarpıntılar kalp ritmi bozukluğunun belirtisi olabilir. Düzenli bir nabız atışında, atım sayımı dakikada 50 ila 100 kez arasında değişebilir. Aritmi, kalp atışlarının verilen bu rakamlara göre çok hızlı, çok yavaş ya da düzensiz bir ritimde seyretmesidir. Aritmiye en çok kalp-damar hastalıkları yol açar ancak sigara, stres, anemi gibi başka nedenleri de olabilir.

Fiziksel Aktivite

Aşırı güç sarf etmeyi gerektiren, fazla efor harcatan aktiviteler sonrası kişilerde kalp çarpıntısı görülmesi normaldir. Özellikle hareketsizliğe alışık kişiler, hızla merdiven veya yokuş çıktıklarında kalp çarpıntısı ile karşılaşabilirler. Ağır spor egzersizleri de çarpıntıya neden olur.

İlaçlar

Alerji, grip, tansiyon, astım, diyet veya kalp ilaçlarının yanı sıra bazı bitkisel takviye ürünleri de kalp çarpıntısına yol açıyor olabilir.

Kafein & Nikotin

Çay, kahve, kola gibi kafein içeren içecekler, sigara veya enerji içecekleri fazla miktarda tüketildiğinde çarpıntıya neden olurlar. Bazı kişilerin kahve ya da çayın kendilerine dokunduğunu söylerken kastettiği bu çarpıntı türü olabilir. Özellikle enerji içecekleri, kesinlikle alkolle birlikte tüketilmemelidir. Ciddi sorunlara yol açabilir.

Tiroid Bezinin Fazla Çalışması ve Büyümesi

Hipertiroidi ya da zehirli guatr denilen bu rahatsızlıkta tiroid bezi adlı organ tiroid hormonunu çok fazla üretir. Bunun sonucunda sinirlilik, konsantrasyon bozukluğu, kilo kaybı, terleme ve kalp çarpıntısı görülebilir. Bu hormon vücuttaki her hücrenin oksijen ve enerji kullanımını denetler ki, bu sürece metabolizma denir. Metabolizma dengesini sağlayan tiroid hormonu sinir sistemi, kalp, mide gibi vücudun pek çok organını etkiler. Tiroid hormonu fazlaysa hücrelerde oksijen ve enerji oranı artacak demektir ki, kalbin daha hızlı atmasına ve çarpıntıya neden olan da budur.

Kansızlık (Anemi)

Kansızlık olan kişilerde kırmızı kan hücreleri sağlıksızdır ve dokulara yeterince oksijen taşıyamaz. Vücuttaki doku ve hücreler oksijen açlığı içerisindedir. Bunun üzerine kalp, dokulara daha çok kırmızı kan hücresi pompalamak için hızlanır. Kalp üzerindeki bu baskı çarpıntı ile sonuçlanabilir. Kalp ne kadar denese de, sağlıklı alyuvarlar olmadan dokular yeterince oksijen alamayacaktır.

Hipoglisemi

Hipoglisemi kan şekerinin normal değerlerin çok altına düşmesidir ve yaygın inanışın aksine bir hastalık değildir. Kan şekerinin düşmesi sırasında, kişiler belirli bir süre çarpıntı hisseder. Terleme, solukluk, titreme gibi diğer belirtilerin şiddetine göre yapılacak tedavi ile kan şekeri ayarı sağlanarak, belirtiler ortadan kaldırılır. Hipoglesimi diyabet habercisi olabileceği gibi stres, yetersiz beslenme veya yorgunluk nedeniyle de görülebilir.

Hamilelik

Hamilelik sırasında görülen çarpıntılar normal kabul edilir. Doğumdan sonra genellikle bu şikayet sonlanır. Hormon değişiklikleri nedeniyle sadece hamilelikte değil, menopoz veya regl döneminde de çarpıntı görülebilir.

Paroksismal Taşikardi

Kalp birden bire hızla çarpmaya başlar ve birkaç dakika içinde yine birden bire çarpıntı son bulur. Çarpıntının aniden başlaması ve bitmesi bu şikayetin ayırıcı bir özelliğidir.

Kalbin Damar Hastalıkları

Beslenme yanlışları, aşırı kilo, stres, sigara gibi farklı nedenlerden dolayı kişilerde damar tıkanıklığı görülebilir. Damar tıkanıklığı vücudun farklı bölgelerini etkileyebilir ve tıkanıklık olan bölgede dokulara yeterince oksijen gidemez. Damar tıkanıklığı kalbi etkiliyorsa, bu durumun belirtilerinden biri de düzensiz kalp atışları, ritim bozukluğu görülür. Göğüs sıkışması, omuz, sırt, kol ağrıları gibi diğer belirtiler de çarpıntıya eşlik ediyorsa, bir kalp uzmanına görünmek ihmal edilmemelidir.

Diğer Kalp Hastalıkları

Kalbin kapak hastalıkları, kalbin kas hastalıkları (kardiyomiyopati) veya kalp krizi belirtileri arasında da çarpıntı yer alır. Kalp hastalıklarında çarpıntıyla beraber nefes darlığı, göğüs ağrısı, baygınlık, çabuk yorulma gibi başka belirtiler de vardır.

Psikolojik veya fiziksel bir neden olmadığını düşündüğünüz zamanlarda ortaya çıkan, dinlenme halinde veya en ufak bir fiziksel aktivite sonrası görülen çarpıntılar dikkate alınmalı ve doktora başvurulmalıdır.

Kaynaklar:Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, , , ,

Çarpıntı Neden Olur? İçin 5 Yorum Yapılmış

 1. Fatmanur 27/11/2013 #

  Benim de hep kalp çarpıntısı oluyor ya doktora görünmeliyim.

 2. rasputin 28/12/2013 #

  Genelde yavaş şekilde uzun yürüyüşler yaparım, sigara kullanmam. Genelde kalp çarpıntısı oluyorum. Ani heyecan ve korku oluyor bir olayla karşı karşıya kaldığım anda ya da düşüncede bile çarpıntı oluyor. Örneğin oyun oynuyorum İnternet’te oyun içinde kalbimin bazen yerinde çıkacağı şekilde çarpıntı yaptığını hissediyorum bunun bir ilaç veya çözümü var mı teşekkürler.

 3. Serdar 01/03/2014 #

  Derin nefes alamıyorum bazen kalbime bir şey saplanıyor gibi oluyor. Nadiren olmasına rağmen çok şiddetli kalp ağrısı çekiyorum. EKG sonuçlarında herşey yolunda bütün tetkikler yapıldı ama insan kendini biliyor. Çarpıntı başladığında olduğum yerden kalkamıyorum. Neler oluyor bana?

 4. esra 08/04/2014 #

  Merhaba. Ben 18 yaşındayım. Benim sorunlarım ise şunlar: Çarpıntı, Bayılma, Yorgunluk ve Uykusuzluk, Kansızlık, Baş Ağrısı, Dikkat eksikliği, Bulantı, İshal ve kabızlık, Stres (Bu sene Ygs ve Lys sınavlarında dolayı stres yapıyorum.), Heyecan , Sinüzit , Egzema, Tansiyon düşmesi
  Kalp hızı: 45-65 normal hızı. Koştuğum zaman ise : 80-125 gibi.

  Bunlar benim rahatsız olduğum durumlar. Kalp doktoruna gittim o bana çarpıntı hapı verdi, hapı kullandığım halde Ygs den 1 gün önce kuzenimle çarşıya giderken bayıldım. Ve sürekli bayılacağım diye çok korkuyorum. Nöroloji doktoruna gitmiştim, o benim sara hastalığı var mı diye tahliller yapıldı ve hiçbir şeyim çıkmadı. Acaba sorun: Panik atak ve ya kansızlıktan mı kaynaklanıyor? Genellikle bayılmalarım adet olduğum veya olacağım zaman bayılıyorum, bundan dolayı olabilir mi? Bunun için doktora gideceğim. Ya da panik atak da olabilir gibi geliyor, bu ara çok stresli olduğumdan bundan da kaynaklanabilir düşünüyorum. Ve bu ara çok kilo almaya başladım, 72 kiloyum ve boyum 173. Spor yapamıyorum, sınavlardan dolayı. Sizce bana ne oluyor veya sorunum ne?

  • admin 16/04/2014 #

   Merhaba Esra, ilk olarak bu şekilde uzaktan kendi kendine bir teşhis koymaya çalışman sorunu çözmeyeceği gibi, kafanı daha çok karıştırır. Bir iç hastalıkları uzmanına görün ve şimdiye kadar ki sonuçları, şikayetlerini paylaş. Çeşitli testler, tahliller olmadan bir şikayetin psikolojik olup olmadığına karar verilemez. Nedenleri doktor kontrolünde elemelisin. Geçmiş olsun.

Bir Cevap Yazın


Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermemektedir ve sorular doktorlara ulaştırılmamaktadır. Çeşitli sağlık koşulları ile ilgili sorduğunuz sorulara verilecek cevaplar tamamen okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır.