Çocuklarda Kabızlık

Çocuklarda kabızlık şikayeti yaygın rastlanan problemlerden biridir. Küçük bir çocuk büyük tuvaletini haftada 3 kereden daha az yapıyor ya da dışkısında sertlik ve kuruluk göze çarpıyorsa, çocuğun kabız olduğu söylenebilir. Kabızlık endişe verici bir sağlık sorunu olarak algılanmamalıdır. Çoğu kez evde basit beslenme değişiklikleri ile geçirilebilir.

Kabızlığı geçirmek için verilen çeşitli önerilere kulak vermeden önce çocuğunuzda neden kabızlık sorununun ortaya çıktığını bilmeniz sorunun çabuk halledilmesi ve tekrarlamaması açısından yararlı olacaktır. Burada yer alan genel nedenlerden hiçbirinin çocuğunuzun durumuna uymadığını veya çeşitli iyileştirme denemelerinizin işe yaramadığını düşünüyorsanız, bir doktora danışmanız  her zaman en doğrusu olacaktır.

Çocuklarda Kabızlık Nedenleri

  • Çoğu kez kabızlık nedeninin vücudun susuz kalması ve yeterince lifli yiyecek tüketilmemesi olduğu görülür. Hem su hem de posalı yiyecekler bağırsakların gerektiği gibi çalışmasına yardımcı olur. Fast food tarzı hamburger, patates kızartması, asitli içecek benzeri gıdaları sık tüketen, şeker, bisküvi gibi abur cubura düşkün çocuklarda kabızlık problemi daha sık ortaya çıkacaktır.
  • Çocukların sıvı alması önemli dedik ancak günde yarım litreden fazla inek sütünün kabızlık riski doğurduğunu ekleyelim.
  • Bazı durumlarda antidepresan ya da demir eksikliği için alınan takviye benzeri ilaçlar kabızlığa neden olabilir. Bebeklerde anne sütünden formül mamaya ya da bebek mamasından katı gıdaya geçiş de kabızlık sebebi olabilir.

  • Çocuklardaki doğuştan gelen bağırsak sorunları veya aileden kaynaklanan bağırsak yavaşlığı gibi nedenler her türlü önleme rağmen kabızlığın ortaya çıkmasında rol oynayabilir. Çocuk cerrahi ya da çocuk gastroenterolojisi uzmanları bu tip rahatsızlıklarda size yol gösterebilir.
  • Kabızlığın bir diğer yaygın nedeni de strestir. Çocuklar yeni bir okul, aile içi problemler, sınav gibi kaygı verici durumlar yaşıyorlarsa bu tip stres kaynakları kabızlığa ya da tam tersi ishale yol açabilir. Psikolojik nedenlerden ötürü çocuğunuzda kabızlık sorunu olduğunu düşünüyorsanız bir çocuk psikiyatri uzmanı size yardımcı olabilir.
  • Yetişkinler arasında sıkça sözü geçen ‘huzursuz bağırsak sendromu‘ çocukları da etkileyebilir. Bu rahatsızlığı genellikle stres ya da yağlı ve baharatlı gıdalar tetikler. Kabızlık ya da ishalin yanı sıra karın ağrısı ve gaz da belirtiler arasındadır.
  • Nadiren de olsa kabızlık altta yatan bir hastalığın habercisi olabilir. Sık tekrarlayan ya da 2-3 hafta boyunca devam eden kabızlık şikayetinde çocuğunuzun doktorunu durumdan haberdar etmek gerekir.

Çocuklarda Kabızlık Belirtileri

Her çocuğun farklı bir tuvalet alışkanlığı olduğunu akılda tutmak gerek. Her gün dışkılamaması çocuğun kabız olduğu anlamına gelmez. Bazı çocuklar günde 3 kez dışkılarken bazı çocuklar 3 günde bir dışkılar. Burada dikkat edilmesi gereken nokta çocuğun her zamanki tuvalet düzeninde bir değişiklik, anormallik olup olmadığıdır.

Kabız olduğunda çocuk şişkinlikten, gaz hissinden veya dışkılama sırasında canının yandığından ya da tuvalet kağıdına biraz kan bulaşmasından şikayet edebilir.

Çocuklarda Kabızlığa Karşı Ne Yapmalı?

Kabızlığı geçirmek ve önlemek için evde uygulayabileceğiniz bazı önerileri sıralayalım:

Çocuğunuz daha çok sıvı alsın: Çocuğun gün içindene kadar su ve sıvı tüketmesi gerektiği yaşına ve kilosuna göre değişir. Ancak okul çağındaki çoğu çocuğun günde 3-4 bardak su içmesi gerekir. Küçük çocuğunuz anne sütünden katı gıdaya geçerken kabız olmuşsa her gün birkaç kaşık siyah erik suyu vermeyi deneyin. Kabızlık uzun sürüyor ve çocuğa huzursuzluk veriyorsa, doktorunu aramanız en iyisidir.

Lifli yiyecekler yedirin: Meyve, sebze, tam tahıllı ekmek gibi lifli yiyecekler kabızlığı geçirmeye yardımcı olacaktır. Çocuğunuza kuru incir, kuru kayısı yedirebilirsiniz. Lifli yiyecekler arasında muz, fırında patates, elma, armut gibi çocuğunuzun seveceği yiyeceklere yönelebilirsiniz. Taze veya kuru meyveler çocuğun yoğurduna karıştırılarak da verilebilir. Lif bağırsaklarda sindirilemediği için bağırsakları harekete zorlar. Oysa yağlı ve şekerli yiyecekler bağırsakları yavaşlatır.Makarna veya hamur işi gibi gıdalar kabızlığı uzatır.

Çocuğunuzun hareket etmesini sağlayın: Genellikle çocukların yerinde duramamasından şikayet ederiz ama bazen hava koşulları, bilgisayar oyunları ya da evde kapalı kalma gibi nedenlerden dolayı çocukların da hareketsiz kalması söz konusu olabilir. Arkadaşlarıyla biraz koşup oynaması çocuğun bağırsaklarına iyi gelebilir.

Çocuğun öğün saatlerini düzenleyin: Yemek yemek doğal olarak bağırsakları harekete geçirir. Düzenli öğünler de bu bağırsak hareketlerinin düzenli olmasını sağlayacaktır. Gerekirse çocuğun kahvaltı saatini biraz öne çekip okula gitmeden tuvalete çıkması için zaman yaratabilirsiniz.

Çocuk tuvalet erteleme alışkanlığı edinmemeli: Tuvalete gitmemekte direnen çocuğunuzdan, tercihen gün içinde bir öğün sonrası, tuvalete gitmesini ve en az on dakika oturmasını isteyin.

[expand title=”Kaynaklar”]

[/expand]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir