Diş Apsesi Neden Olur?

Diş apsesinin diş ağrısının yanı sıra başka belirtileri de vardır. Eğer dişinizin apse yaptığından şüpheleniyorsanız hemen bir dişçiye gitmeniz gerekir çünkü tedavi olmadığı müddetçe apse büyük olasılıkla daha da kötüleşir ve hatta dişinizi kaybetmenize bile neden olabilir. Apse irinli bir iltihap birikmesidir.

Bu iltihap akyuvar, ölü doku ve bakterilerden oluşan yoğun, kötü kokulu bir sıvıdır. Apsenin nedeni genellikle bakterilerin neden olduğu enfeksiyondur.

Diş apsesi dediğimizde ise iltihap dişte veya diş yakınlarında birikmiş ve dokunun şişmesine neden olmuş demektir. İki tür diş apsesi vardır. Bunlardan biri diş kökünde diğeri ise dişle diş eti arasında oluşan apsedir. Diş kökündeki apseler genellikle daha önceki bir diş tedavisi yüzünden, yaralanma veya tedavi edilmemiş diş çürüklerinden dolayı kaynaklanır. Diş etlerini etkileyen apseler ise daha çok ağız bakımına yeterince özen gösterilmemesi, yiyecek artıkları gibi nedenlerden ötürü oluşur.

Diş apsesinin ana belirtisi, aniden ve genellikle de şiddetli şekilde başlayan ağrıdır. Ağrının şiddeti birkaç saat içerisinde artabilir. Bazı durumlarda ağrı kulağa, çene kemiğine ve boyuna da vurabilir. Yüzde şişlik oluşabilir. Apseli bölgeye dokunulduğunda ağrı artar. Ağızda kötü bir tat ve ağız kokusu oluşur. Apsenin diğer belirtileri arasında sıcak ve soğuk içeceklere hassasiyet, ateş yükselmesi, genel bir halsizlik, ağzı açmakta zorlanma, yutkunma zorluğu ve uykusuzluk da yer alabilir.


Diş Apsesinin Nedenleri

Çoğu zaman diş apsesi bir diş enfeksiyonu sonucu gelişir. Diş plaklarında bulunan bakteriler enfekte olur ve dişte veya diş etinde ilerler. Diş apsesinin genel nedenlerini sıralayacak olursak:

 • Diş temizliğine özen göstermemek: diş ve diş etlerini gerektiği şekilde ve düzenli olarak fırçalamamak diş çürükleri, diş eti hastalıkları ve apse gibi pek çok diş sorunu için zemin hazırlar.
 • Şekerli ve karbonhidratlı yiyecekleri, içecekleri sık tüketmek: bu tür yiyecek ve içecekler bakterilerin büyümesini hızlandırır ve diş çürüklerine yol açar. Bakteriler dişlerdeki çürük, çatlak veya kırıklar arasından ilerleyerek apse oluşumuna neden olur.
 • Çürük dişler: dişinizdeki çürükleri ihmal etmeniz bakterilerin bu bölgede ilerlemesini ve enfeksiyon oluşması riskini arttırır.
 • Diş minesinde kırık ve çatlaklar: tıpkı diş çürüklerinde olduğu gibi diş minesindeki kırık ve çatlak benzeri sorunlar bakteriler için dişin içerisindeki yumuşak tabakaya doğru bir yol oluşturur. Bu tabakanın bakterilerden etkilenmesiyle enfeksiyon oluşur ve apse meydana gelir.
 • Dişlerde biriken yiyecek artıkları: dişler iyi temizlenmediği takdirde, diş ve diş aralarında kalan yiyecek artıkları bakteri oluşumuna zemin hazırlar. Bazı diş eti rahatsızlıkları bu süreci hızlandırabilir.
 • Diş gıcırdatma ya da dişleri sıkma yüzünden dişin hasar görmesi: bu yavaş bir süreçtir ancak dişin iç dokusunun hasar görmesine ve apselere neden olabilir.
 • Zayıf bağışıklık sistemi: diyabet benzeri altta yatan bir sağlık sorununa bağlı olarak bağışıklık sisteminin güçsüz düşmüş olması apse oluşumuna zemin hazırlayabilir.
 • Diş tedavisindeki aksaklıklar: daha önceki bir diş tedavisi yüzünden diş etinde ya da dişin kendisinde meydana gelen hasar veya problemler, diş apsesine zemin hazırlayabilir.
 • Zayıflayan dolgular: eskimiş bir dolgu bakterilerin kolay geçişine izin verir ve enfeksiyon için risk oluşturur.

Diş Apsesi Tedavisi

Diş apsesinin tedavisi için bir dişçiye gitmek gerekir. Bazı diğer enfeksiyon türlerine kıyasla apse kendi kendine iyileşebilen bir enfeksiyon değildir. Dişçiniz, apseyi yani birikmiş iltihabı boşalttıktan sonra bu apseye neden olan sorunu da tedavi etmelidir.

Sorun diş etindeyse diş eti temizlenir ve gerekiyorsa cerrahi tedavi yapılır.  Apse bir diş çürüğünden kaynaklanmışsa tedavisi için kanal tedavisi önerilebilir. Her apsede değil ama ilerlemiş durumlarda dişin çekilmesi gerekebilir. Eğer apse çeneyi etkilemişse çene cerrahiye başvurulması istenir.

Antibiyotik kullanımıyla apsenin indiği durumlar olsa bile eğer altta yatan neden bulunmaz ve esas sorun çözülmez, tedavi edilmezse apse tekrarlayacaktır. Apse tedavisi için antibiyotik yeterli değildir. Antibiyotik belirtileri azaltmak ve tedaviyi kolaylaştırmak için kullanılır. Bu nedenle kendi kendinize ilaç kullanmaktan kaçınmanız ve bir doktorla tedavinizi sürdürmeniz önemlidir.

Apseli Diş Çekilir Mi?

Apseli dişin çekilmesi konusunda en doğru kararı, dişin durumuna göre yine dişçiniz belirleyecektir. Dişin çekilmesi gerekiyorsa doktorunuz antibiyotik kullanmanızı isteyebilir ve doktorun önerdiği süre kadar antibiyotik alındıktan sonra apseli diş çekilebilir. Diş çekmek doktorların en son başvurmak istediği tedavi yöntemidir, mümkün olduğu hallerde dişi çekmek yerine kanal tedavisini önerirler.

Diş Apsesi İçin Evde Yapabilecekleriniz

Dişinize bir dişçi tarafından gerekli tedavi uygulandıktan sonra, doktorunuz evde:

 • Ağzınızı ılık, tuzlu su ile çalkalamanızı ve önereceği ağrı kesici almanızı tavsiye edebilir.

Bunun dışında dişe ve apseye kendi kendinize müdahale etmeniz kesinlikle tavsiye edilmez ve apse için ev reçeteleri önerilmez.

Diş Apsesi Nasıl Önlenir?

 • Dişlerinizi günde iki kez fırçalayın.
 • Yemek artıklarını en iyi şekilde temizleyebilmek için diş ipi kullanın.
 • Her 3-4 ayda bir diş fırçanızı değiştirin.
 • Şekerli yiyeceklerden ve atıştırmalıklardan uzak durmaya çalışın.
 • Düzenli olarak diş kontrolüne gidin.
 • Diş çürümelerine karşı bir ağız gargarası kullanın.
Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, ,

Diş Apsesi Neden Olur? İçin 6 Yorum Yapılmış

 1. nuri 17/04/2016 #

  Merhaba benim disimde apse meydana geldi yüzüm şişti ağzımı açamıyorum dr gittim antibiyotik kullandım yine geçmedi dr bidaha gittim yine antibiyotik verdi geçmedi geçmemesi üzerine yine dr gittim 6 adet iğne yazdı 4 tanesini vurundugum halde yüzümdeki şişlik inmedi bunun nedenini açıklanmasının sizden rica ediyorum

  • can 06/01/2017 #

   kokte oldugundan dolayi gecmjyodur acil doktora tekrar gitmenizi ve indigi anda cektirmenizi tavsiye ederim

  • AZİZ TOPRAK 25/07/2017 #

   Malesef devlet diş hastanesindeki çalışanların yüzde 90 işini ve insanı umursamıyor işini yapmıyor devlet yetkililerinin acil bir şekilde denetlemesi gerek bir yerleri şişmiş en iyisi özel bir diş hekimine gitmenizi tavsiye ederim

 2. Fatih 02/10/2016 #

  Ben Eylül’ün son haftası diş doktoruna gittim KIRIK ve ÇÜRÜK bir dişim vardı SOL ALT AZI dişi…
  Doktor kanal tedavi ve Dolgu uygulayıp gönderdi reçete yazmadı, ağrırsa ağrı kesici yut dedi…
  Bende PAROL kullandım ağrıyınca, AĞRISI GEÇMEDİ BİR GRAM BİLE GEÇMEDİ…
  Sonra ki gün tekrar aynı doktora gittim,PAROL yuttum geçmedi çok ağrıyor dedim geceleri uyutmuyor dedim sürekli ağrıyor dedim ve HAFİF ŞİŞLİK BAŞLADI(meğer sonradan öğrendim o da APSE’ymiş)…
  DOKTOR REÇETE yazdı 1 adet ANTİBİYOTİK ve ARVELES adında AĞRI kesici yazdı yolladı…
  Sonra ki 2-3 gün düzenli ilaçları kullandım…Ağrı kesiciyi ve antibiyotiği SABAH AKŞAM 1 kere kullan dedi öyle yaptım kullandıktan 30 dakika sonra ağrı kesiliyor BİRAZ, 1 saat sonra daha çok kesiliyor 2-3 saat sonra net ağrı kesiliyor ama 4.SAATTEN SONRA AĞRI TEKRAR ORTAYA ÇIKIYOR ŞİDDETLİ OLARAK bu esnada APSE ŞİŞLİĞİ ARTTI SAĞ KULAĞIM SÜREKLİ ZONKLADI ve HAFİF ŞİŞTİ SAĞ YANAĞIM ŞİŞ HALDE SAĞ LENF ŞİŞ ve kızarık kulağım kızarık…….ŞİMDİ TEKRAR DOKTORA GİDİCEM, Hafta sonu olduğu için kapalı….
  Ne yapmam gerek bilmiyorum umarım bu gidişimde NET ÇÖZÜM BULUR AYNI DOKTOR, YOKSA DOKTORUMU DEĞİŞİCEM….

  SORUNLU DİŞ : SOL ALT ÇENE AZI DİŞİ ‘ KIRIK + ÇÜRÜK
  ONARIM : KANAL TEDAVİ + DOLGU
  SONRA Kİ SORUN : APSE + ŞİŞME + ZONKLAMA + AĞRI SIZI
  ÇÖZÜM : ANTİBİYOTİK + AĞRI KESİCİ

  Sizce ne olması gerekirdi yorumlarmısınız?

 3. Ümit Göksel ERDOĞAN 26/10/2016 #

  Aynı durum bende de mevcut apse küçülmüyor

 4. SEMA 13/07/2017 #

  Merhaba,
  Eşimin dişi bundan hemen hemen 6 ay önce dolgu oldu. Sinirlerini de almış. Dün şiddetli bir ağrı ile aynı doktora gitti ve film çekmiş. Dolgunun içinde küçük bir enfeksiyon oluşmuş ve antibiyotik vermiş. daha sonra tekrar gelin bakalım geçmemiş ise dolguyu açıp tedavi yapalım demiş. Benim öğrenmek istediğim yeni bir dolgunun ve siniri alınmış nasıl olur da dolgunun içinde enfeksiyon oluşur. Bu konu hakkında bana bilgi vermenizi rica eder, iyi çalışmalar dilerim.

  Sema G.

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.