Dış Gebelik Neden Olur?

Normal gebelikte, yumurta fallop tüpünde döllenir, buradan rahme yolculuk eder ve rahim içinde gelişimini sürdürür. Tıp dilinde ‘ektopik gebelik’ denilen dış gebelikte ise, döllenmiş yumurtanın (embriyonun) rahme yolculuğu, tüplerdeki tıkanıklık benzeri nedenlerle engellenir. Yumurta rahme ulaşamaz ve genellikle fallop tüpünün içinde bir yere tutunur.

Bu nedenle dış gebelik bazen “tubal gebelik” olarak adlandırılmaktadır.

Dış gebeliğin normal gebeliğe dönüşme ihtimali yoktur. Döllenmiş yumurtanın fallop tüpü içinde büyümesi tüpün patlamasına ve ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddi kanamalara neden olabilir. Göğüslerde şişlik, mide bulantısı, adet gecikmesi gibi hamilelik belirtilerinin yanı sıra anormal kanamalar ve ağrılar da dış gebeliğin belirtileri arasındadır.

Dış Gebelik Nedenleri

Dış gebelik genel olarak fallop tüplerinin iltihaplanması, zarar görmesi ya da şeklinin bozulması nedeniyle görülür. Hormonal dengesizlikler ya da anormal cenin gelişimi de bu durumda bir rol oynayabilir. Kimi zaman da dış gebeliğin neden kaynaklandığı tam olarak belirlenemez. Aşağıda dış gebeliğe neden olduğu düşünülen faktörlerden en yaygın olanlarını bulabilirsiniz.

Pelvik Enfeksiyon (PID)

Pelvik (bağırsak, mesane, rahim ve yumurtalıkları kapsar) enfeksiyon, genellikle cinsel yolla bulaşan ve üst üreme yolunda meydana gelen bir enfeksiyondur. Bazen bu enfeksiyonun hiçbir belirtisi olmaz ve bu durumda, hiç haberiniz olmadığı halde, dış gebelik riski taşıyor olabilirsiniz.


Fallop Tüpte Enfeksiyon

Fallop tüplerde enfeksiyon ya da iltihaplanma olması, özellikle de iyi tedavi edilmemiş vak’alarda  tüpün tamamen ya da bir kısmının tıkanmasına neden olabilir. Tıkanıklık dışında bir başka risk oluşturan neden de, enfeksiyonların tüplerde veya diğer iç genital organlar arasında yapışıklığa neden olmasıdır.

Fallop Tüplerini Etkileyen Ameliyatlar

Daha önce pelvik veya karın bölgesi ameliyatı geçirmiş olanlar, tüp bağlama ve açma ameliyatları (tüp ligasyonu) geçirenler, risk grubundadır. Tüplerini bağlatan bir kişinin hamile kalması ender görülen bir durumken, bu gebeliğin dış gebelik olma riski yüksektir. Ayrıca patladıktan sonra ameliyat edilen apandisitler de, tüplerin çevresinde yapışıklığa ve dış gebelik riskine neden olur.

Daha Önce Yaşanan Dış Gebelik 

Bir kez dış gebelik yaşayan kadınlar, daha sonraki hamileliklerinde aynı sorunla karşılaşıp karşılaşmayacaklarını haklı olarak merak edebilirler. Sonraki hamileliklerde yine dış gebelik riski olmakla birlikte, bu oranın çok yüksek olduğu söylenemez. Bir dış gebeliğin ardından, yeniden dış gebelik yaşama riski % 1 ila 10 arasında değişir.

Kısırlık Tedavisi

Kısırlığa en çok hasarlı tüpler neden olur ve kısırlık tedavisi görürken hamile kalmanız halinde, bu gebeliğin dış gebelik olması ihtimali vardır. Bu tedaviler, döllenen yumurta sayısını arttırdığından dış gebelik ihtimali de artar.

Uygunsuz Kürtaj Operasyonları

Tüm koşulların uygun olduğu ve herhangi bir aksiliğin yaşanmadığı kürtaj operasyonları sonrasında dış gebelik riski oluşmaz. Ancak operasyon sırasında bir terslik olmuşsa, kürtaja uygun haftalardan sonraki bir zamanda operasyon yapılmışsa veya operasyon sonrası enfeksiyon oluşmuşsa, bunlar daha sonra dış gebelik riskini artıran faktörlerdir.

Anne Olma Yaşı

35 yaş üzeri kadınlar hamile kaldıklarında, dış gebelik riski artar. Kadınlar yaş aldıkça, tüplerin görevini yerine getirmesinde olumsuz bir değişiklik olup olmadığı ya da genital bir enfeksiyonun zaman içinde tüplere zararının dokunup dokunmadığı gibi konular riskin artmasına neden olur.

Sigara

Ne kadar çok sigara içiyorsanız, dış gebelik ihtimali de o kadar yükselir. Bu konudaki teorilerden biri, sigaranın tüplerin normal fonksiyonunu bozduğu yönündedir. Sigara içen kadınlar, içmeyenlere göre iki kat daha fazla oranda dış gebelik riskiyle karşı karşıyadırlar.

Doğuştan Hasarlı Tüpler

Fallop tüplerin doğuştan hasarlı olmaları nadir görülen bir durumdur ancak yine de dış gebeliğe etkisi olabilecek faktörler arasındadır.

Bazı Doğum Kontrol Hapları

Doğum kontrol hapları genel olarak dış gebeliğe neden olmaz. Hatta doğum kontrol haplarının, doğum kontrolü dışında, kadın sağlığı için pek çok faydası olduğu bile söylenebilir. Bu haplar dış gebelik riskini azalttığı gibi kist oluşumu, üreme organlarında iltihaplanma veya kemik erimesi ihtimalini de azaltır. Ancak nadiren de olsa, sadece progesteron hormonu içeren bazı doğum kontrol hapları ve ‘ertesi gün’ hapları, dış gebelik riski yaratabilir. Kullandığınız doğum kontrol hapı ile ilgili şüpheleriniz varsa, jinekoloğunuza danışabilirsiniz.

Rahim İçi Araç (RIA / Spiral)

Rahim içi araçlar etkili doğum kontrol yöntemlerinden biridir ve %99 oranında gebeliği önler. Ancak çok ufak da olsa, nadiren de görülse, rahim içi araçla korunurken de hamile kalma ihtimali vardır. Fakat böyle bir hamilelik büyük olasılıkla dış gebelikle sonuçlanacaktır.

Endometriozis (Kronik bir kadın hastalığı)

Çok genel bir şekilde tarif etmeye çalışırsak, bu hastalıkta rahim içindeki doku normal olmayan bir şekilde, fallop tüpleri ya da yumurtalık gibi rahim dışı bölgelere de taşar ve yara veya tümör benzeri farklı şekiller alır. Fallop tüplerde yaralara neden olabilen endometriozisin, düşük veya dış gebelik riskini arttırdığı bilinmektedir.

[expand title=”Kaynaklar”]

[/expand]

Dış Gebelik Neden Olur?” üzerine 11 düşünce

 1. İlk idrar testi yaptım gebelik için 2 çizgi çıktı 2 tane daha yaptım emin olmak için bir daha çıktı kan testi yaptırdık onda da çıktı ultrasona giriyorum rahim genişlemiş ama çocuk yok 1 hafta geçmiş olması gerektiğini düşünüyorum. İlk kan sonucunda 145 bir şey çıkmıştı sonra 842 çıktı bu gebeliğin olduğu anlama mı geliyor lütfen bana bu konuda yardımcı olun.

  • Nermin Hanım konuyu jinekologunuza danışmanız gerekir, burada yalnızca genel bilgiler vermekteyiz. İyi günler.

  • İdrarda çıktı kanda çıktı hamileliğin altıncı haftasında çok kötü sancılandım doktora gittim ultrasonda görülmedi kan değeri çok iyi çıktı düşük önleyici iğne yaptı. Ertesi gün sancı geçmedi yine doktora gittim muhtemelen bebek yaşamıyor dedi. Hap verdi daha kötü oldum karnım şişti sancım fazlalaştı. Karnıma ağrıdan dokunamıyordum. Daha sonra kadın doğum hastanesine gittim acile. Bebek küçük ultrasonda daha görünmez dedi. Kendi teşhisimi ben koyuyorum artık yüzüm gözüm vücudum şişti ürolojiye gittim ultrason görevlisi adam durumumun çok ciddi olduğunu söyledi acilen iyi bir kadın doktoruna gitmemi söyledi doktorumu değiştirdim dış gebelik olmuşum, ameliyat oldum şimdi iyiyim çok zor günler atlattım.

  • İlk başta geçmiş olsun diyorum bende de aynısı oldu test yapıyorum iki çizgi çıkıyor kanda da çıkıyor fakat kese görünmüyor ve kan tahlili yaptığınızda ilk yaptırdığınızla diğeri yüksekse çok üzgünüm dış gebesiniz ve ben ameliyat oldum şu an yatıyorum ameliyat olalı 3 gün oldu.

 2. Kan tahlili % 40 gebelik çıktı sonra kanama oluştu bir daha ki tahlilde 56.30 oldu kanama hala devam ediyor doktor gebeliğin ne olduğunu anlamadığını söyledi sizce bu ne olabilir?

 3. Bende dış gebelik teşhisi aldım çok şanslıymışım ki doktorum hemen anladı ama size kendi yaşadığım belirtileri anlatayım:
  1- normal adet sürem geçtiği halde on günden fazla kanamam oldu.
  2- 12. Gün gecesi aniden dayanılmaz bir sancım oldu ve tansiyonumun düşmesiyle bayıldım.
  3- omus bolgelimde ağrı konuşmak gülmek hareket etmek bile can yakıcıydı.
  Ultrasonda gözükmedi kan tahlilinde ortaya çıktı. Benim de tüpüm patladı ve sağ tüpüm alındı yarım litreden fazla pis kan alındı karnımdan. Bildiğiniz sezaryen ameliyatı oldum.
  Allah kimseye yaşatmasın ölümden döndüğüme mi sevineyim bebeğim olmadı ona mı üzüleyim sağ tüpüm alındı ona mı yanayım ama yine de her işin başı sağlık.
  Lütfen düzensiz adetleriniz varsa mutlaka iyi bir doktora başvurun.

  • Ayni aciları bende cektım dış gebelik gecirdim sonuc sezaryan ameliyat oldum daha bir yıl gecmeden bu kezde yumurtalik kisti oldu oda aynı sekilde aşiri agrı yıne acık sezaryan ameliyatı neyse atlattık dedım 6 ay sonra safra ameliyatına gırdım bu kezde eski kesı yerı fıtık olusturmus yıne acık sezaryan ikide oglum var kesı yerım tam 5 kez acılp dıkıldı Allahım insallah bir daha göstermesın

  • Aynı şeylerin daha beterini ben 3sefer yaşadım.1. 5senede uç dış gebelik yaşadım.ilkinde laparoskopik.son ikisindeysede her iki tupum alındı.ve daha 2senelik evliyim.cocugim yok üçüncü ameliyat sezeryan sag tupalindi.cok çektim.her şey yaradanin taktiri bundada bir hayır vardır elbet.suanda tek carem tüp bebek tedavisi.rabbim dilerim ki herkesleri sevindirsin inşallah.

 4. Merhaba; 16 Haziran da gebelik testi yaptırdım. Test olumlu çıktı. Hemen ardından kan testi ile de tescillemiş oldum. En son regl tarihimden 35 gün geçmişti. 20 Haziranda artık netleşmek için doktora gittiğimde keseyi bulamadı. 24 Haziran da gel tekrar bakalım dedi, gittim fakat yine göremedi. Tekrar kan testi yaptırmamı istedi. Yaptırdım ve sonuç ilk yaptırdığım kan testinin 4 katı fazlasıyla karşımıza çıktı. Doktor, hemen devlet hastanesine gidip iğne olmamı istedi dış gebelikten şüpheleniyorum dedi. Bunun üzerine özel hastanede Prof doktora gitmeye karar vermiştim (Şubat Ayında histereskopi ameliyatımı yapan Prof doktordu) yine aynı süreçleri kendisi ile de yaşadım. Aslında kimyasal gebelikten şüpheleniyorum dedi. 29 Haziranda rahim içindeki duvarı almak için kürtaj olmam gerektiğini söyledi. Ve 12 saat boyunca yaşadığım en büyük sancıları yaşayarak kürtaj ameliyatı oldum. Prof doktorum patolojiye gönderdiği ameliyat kalıntılarının içinde bozulmuş cenin kalıntılarının olmuş olabileceğini söyledi. İki gün sonra kan testi yapıp bana mutlaka bildir dedi. Sonuç kürtaj öncesinden daha fazla çıkması umutlarımı, hayallerimi yıkmıştı. Aynı gün tekrar kontrole gittim bir şey göremedi… 3 temmuz da acı bir telefon geldi. Prof doktorum patoloji sonucunu aldığını ve sonuçta gebelik ile ilgili herhangi bir veri bulunmadığını derhal kontrole gelmemi istedi. Çalıştığım iş yerinden apar topar hastaneye gittim ve kontrol sonucunda kanamanın başladığını derhal ameliyata alınmam gerektiğini söyledi… Ameliyata girdim. Sağ tüpümü aldılar.
  Ben 37 yaşındayım ve çocuk için yanıp tutuşuyorum. Bu kadar erken zamanda hamileliğimi fark edip sonucunun böyle elim bir şekilde neticelenmesi çok acıydı. Şimdi sol tüpüm ile hamile kalmaya çalışacağım eğer kalamazsam (ki sol tüpte de dış gebelik olma olasılığı yüksek) tüp bebek için mücadeleye gireceğim.
  Çok üzgünüm…

  • Nesli yaşadıkların benimle birebir aynı yorum yazalı uzun zaman olmuş ama hiç vakit kaybetmeden tüp bebek denemesini yapman senin için daha güvenli normal yolla hamile kalmayı bekleme benim gibi çünkü ikinci tüp de dış gebelik oldu bende. Oyuzden vakit kaybetmeden tüp bebek denemesini yapman daha hayırlı .bu geçen iki senede çocuğun oldumu bilmiyorum. Olduysa çok sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir