Donuk Omuz Neden Olur?

Donuk omuz deyince aklınıza soğuk hava koşullarıyla ilgili bir rahatsızlık gelmesin. Donuk omuz, omuz hareketlerinin kısıtlandığı, omuz kapsülü darlaşması olarak tarif edilebilecek bir rahatsızlıktır. Omuz kapsülü, omuz eklemini saran ve bağlardan oluşan bir kılıf olarak tanımlanabilir.

Donuk omuz rahatsızlığında bu kapsül şişer ve kalınlaşır. Bunun sonucunda omuz hareketlerinin kısıtlanması dışında geceleri artan omuz ağrıları ortaya çıkar. Genellikle tek omuzda şikayet meydana gelir ancak donuk omuz, her iki omuzda da görülebilir. Geçmeyen bu ağrı üşütme ağrısı ile karıştırılabilir.

Omuz ağrısı şikayetiyle doktora başvuran pek çok hastadan ilk önce ağrılı bölgenin röntgeni istenir. Ancak donuk omuz rahatsızlığı röntgende gözükmez. Röntgende bir sorun tespit edilemeyince bu kez doktorlar hastadan MR çektirmesini ister. Ancak büyük ihtimalle donuk omuz vak’alarında MR da temiz çıkacaktır.

Bunun üzerine omuz ağrısının neden kaynaklandığı çıkmaza girmiş gibi görünse de işte bu noktada donuk omuzdan şüphelenilir. Röntgen ya da MR boşa gitti diye düşünmeyin. Bu şekilde kireçlenme ya da benzeri diğer omuz hastalıkları elenmiş olur.

Omuz ağrısının pek çok nedeni olabilir çünkü omuzla ilgili çok sayıda hastalık vardır. Bu hastalıklar romatizmal hastalıklar olabilir, sıkışma hastalıkları ya da doğumsal hastalıklar da omuzu etkileyebilir. Örneğin kireçlenme ile donuk omuz rahatsızlığı çok sık karıştırılır ama aslında ikisi birbirinden tümüyle farklı rahatsızlıklardır. Donuk omuzda doğrudan omuz eklemi etkilenmiştir, kireçlenmede ise başka ve daha birçok eklem etkilenebilir. Donuk omuz rahatsızlığını teşhis etmek için basit bir test yapılması, ağrının kaynağını kolayca bulup en azından omuzdaki rahatsızlığın ne olduğunun ortaya çıkarılmasına yardımcı olur.


Kendi Kendinize Donuk Omuz Testi

Omuzunuzdaki ağrıların nedeni donuk omuz rahatsızlığı olabilir mi? Doktor muayenesinin yanı sıra kendi kendinize yapacağınız basit bir test de size omuz şikayetinizle ilgili bir fikir verebilir.

Sanki biri size ‘eller yukarı‘ demiş gibi, elleriniz başınızın iki yanına gelecek şekilde, kollarınızı kaldırın. Dirsekleriniz yere paralel şekilde dursun. Ayna karşısında eğer kollardan biri daha aşağıda veya önde kalıyorsa ve diğeri ile aynı seviyede kaldıramıyorsanız bu söz konusu omuzda hareket kısıtlılığı var demektir.

Aynı pozisyonun devamında ellerinizi iki yana açmayı, kollarınızla ufak daireler çizmeyi de deneyebilirsiniz. Donuk omuz söz konusuysa, bu pozisyonda kollardan biri diğeri kadar rahat hareket edemeyecektir.

Donuk Omuzun Nedenleri

Neden bazı kişiler donuk omuz şikayetiyle sıkıntı yaşarken diğerlerinin başına böyle bir şey gelmez, işte bu tıp dünyasında şu an için kesin bir cevabı olmayan sorulardan biridir. Kadınlarda daha çok görüldüğü veya orta yaştaki kişilerde daha sık rastlandığı bilinir. Risk faktörü oluşturan diğer etkenlerden bazıları şöyledir:

  • Bir ameliyat veya kırık sonrası omzun uzun süre hareket ettirilmemesi,
  • Şeker (diyabet) hastalığı,
  • Tiroid bezinin fazla çalışması (hipertiroidi)
  • Tiroid bezinin az çalışması (hipotiroidi)
  • Kalp damar hastalıkları
  • Akciğer hastalığı
  • Tüberküloz
  • Parkinson hastalığı

Donuk omuz rahatsızlığı ilk önce ağrıyla başlar. Omuz ağrısı nedeniyle kolunuzu hareket ettirmek istemezsiniz. Hareketin azalmasıyla tutulma meydana gelir ve böylece hareketler gitgide sınırlanır. Zamanla kolunuzu baş hizanıza ya da geriye doğru hareket ettiremediğinizi görürsünüz.

Donuk Omuz Tedavisi

Kendi haline bırakıldığında donuk omuz şikayetinin zamanla daha iyiye gittiği vak’alar vardır ancak bu süreç 2 yıl gibi uzun bir zamana yayılabilir. Üstelik hareket kısıtlılığı da tamamen ortadan kalkmayabilir. Aşağıda önerilen tedaviler ağrıların bir an önce son bulmasına ve kolun bir an önce normal hareket kabiliyetine kavuşmasını sağlamaya yöneliktir.

Ağrı Kesiciler: Rahatsızlığın ilk aşamalarında en önemli sorun ağrıdır. Bu durumda elbette doktor kontrolünde olmak şartıyla genellikle ağrı kesici ile bu soruna çözüm getirilir.

Omuz Hareketleri: Donuk omuzda hastalar genellikle ağrı nedeniyle kol ve omuzu hareket ettirmekten kaçınır ancak bu omuza daha fazla zarar verebilir. Bununla birlikte omuzu gereğinden çok zorlamak da sakıncalıdır. Doktora danışarak sakıncalı olabilecek, aşırı hareketlerden kaçınılmalı ama kolu tamamen hareketsiz bırakmaktan da kaçınılmalıdır.

Fizik Tedavi: Donuk omuz terapileri en az 45 dakika süren ve ağrılı olabilen terapilerdir. Fizik tedaviye en az 30 – 40 seans devam etmek gerekecektir.

Kortizon Tedavisi: Kortizonun omuz içi ekleme yapılması gerekir. Ama kortizon tedavisi tek başına yeterli değildir, fizik tedavi ile desteklenmesi gerekir. Aksi takdirde ağrılar ve tutulma yeniden ortaya çıkabilir.

Cerrahi Müdahale: Donuk omuz tedavisinde ameliyat çok sık başvurulan bir yöntem değildir. Doktorunuz durumun ciddiyetine ve ne kadar ilerlediğine bağlı olarak cerrahi müdahaleye karar verilebilir. Ameliyat sonrasında yine fizik tedavi gerekebilir. Maalesef yine ağrılı bir süreçtir.

[expand title=”Kaynaklar”]

[/expand]

Donuk Omuz Neden Olur?” üzerine bir düşünce

  1. Merhaba hocam ben 3 gün önce bisikletten düştüm 3 . Gün doktora gittim film çekti kırık çıkık çatlak yok incinmede var demedi sağ kolumu yukarı kaldırırken ağrıyo sizin testi denedim kollarının ikisi de aynı hizzada acaba incinmişmidir ?? şişlikte vardı buzla indirdim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir