Düşük Neden Olur?

Tıptaki adı ‘spontan abortus’ olan düşük, hamileliğin ilk 20 haftası içinde, gebeliğin kendiliğinden sona ermesidir. Düşüklerin çoğu ilk 13 hafta içerisinde görülür. Düşüğün ardından pek çok çiftin bazı cevaplara ihtiyacı olur. Bunun kendi hataları olup olmadığını merak ederler. Genellikle bu sorunun cevabı ‘hayır’dır.

Düşük çok nadiren birilerinin hatasından dolayı kaynaklanır ve bazen hamileliğin sürmeyeceği daha döllenme aşamasında ortaya çıkan bir sonuçtur.

Hamilelik heyecanlı bir süreç olmasına karşın, yüksek düşük oranları göz önüne alındığında (5 hamilelikten birinde görülür), konuyla ilgili bilgi edinmek anne olmak isteyenlere fayda sağlayacaktır. Pek çok farklı düşük tipi ve her biri için farklı bir tedavi söz konusudur. Bu konuda bilgi edinmek, sizi ya da yakınlarınızı bu zorlu süreç için hazırlayabilir. Ancak en detaylı ve doğru bilgiyi, doktorunuzdan alabileceğinizi unutmayın.

Kromozom Bozuklukları

Düşüğün farklı nedenleri olabilir ve çoğu kez kesin neden tam olarak tespit edilemez. İlk 3 aydaki veya bir kereye mahsus görülen düşüklerin en yaygın sebebi, embriyonun gelişiminde bir şeylerin ters gittiği anlamına gelen, kromozom bozukluklarıdır. Bu bozukluk henüz döllenme aşamasında oluşur. Ekstra kromozomlar ya da eksik genler bebeğin gelişimini durdurur. 35 yaşında sonra risk biraz daha artar ama, kromozom bozukluklarına bağlı bir düşük hemen her anne adayının başına gelebilir. Bir anne adayı ilk kez düşük yaptığında çoğu kez bu olağan kabul edilir.


Plasenta Problemleri

Plasenta, annenin kanını, böylelikle çeşitli besin maddelerini ve oksijeni bebeğe ulaştıran organdır. Plasentanın gelişiminde bir problem olmuşsa embriyo beslenemez ve bu durum düşüğe yol açabilir.

Bağışıklık Sistemi Sorunları

Hamile kaldıktan sonra embriyo vücut tarafından yabancı bir madde gibi algılanır. Çünkü bu embriyonun dokusunun bir yarısı babadan gelen yabancı dokudur. Vücudun buna normal tepkisi, bu yabancı maddeden kurtulmak olacakken devreye çeşitli koruma mekanizmaları girer ve bu şekilde bağışıklık sistemi embriyoya tepki vermez. Bazı hamileliklerde embriyoyu koruyan sistemde bir sorun olur ve bağışıklık sistemi embriyoyu reddeder ki, bu da düşük anlamına gelir.

 •  Antikorlar

Antikorlar, enfeksiyonlarla savaşması için bağışıklık sistemi tarafından üretilen proteinlerdir. Arka arkaya üç ya da daha fazla kez düşük yapmış olan kadınların kanlarında, aPL denilen bir antikor seviyesinin normalden yüksek olduğu görülmüştür. aPL antikorlarının kan pıhtısına yol açtığı bilinir. Bu pıhtılar embriyoya giden kanı engelleyebilir ve bu durum düşüğe neden olur.

Uzun Dönemli Sağlık Sorunları

Özellikle ikinci 3 ayda düşük ihtimalini kuvvetlendiren çeşitli hastalıklar vardır. Anne adayındaki bu hastalıklar düşüğe neden olabilir. Kontrol altında tutulmayan diyabet, hipertansiyon, lupus (bağışıklık sistemi hastalığı), böbrek hastalığı, tiroid hastalıkları, çölyak hastalığı (sindirim sistemini etkileyen bir hastalık), bu hastalıklar arasındadır.

Enfeksiyonlar

Kızamıkçık, Toksoplazma enfeksiyonu (bakteriyel bir enfeksiyon), HIV, Sitomegalovirüs (CMV denilen, Herpes virüs ailesinden bir virüs), bakteriyel vajinozis (vajinada bakteriyel enfeksiyon), cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ve sıtma, düşüğe neden olan enfeksiyonlara örnektir.

Annelik Yaşı

35 yaşında sonra, anne olmak isteyen daha genç yaştaki sağlıklı bir kadına göre düşük riskinin yaşla birlikte attığı görülmektedir. 35 yaş altındaki sağlıklı bir anne adayının düşük yapma riski % 15 iken, aynı şartlardaki 35 yaşındaki bir kadın için bu oran % 20 ila 35 arasındadır. 45 yaş üstü kadınlarda düşük yapma ihtimali % 50’ye kadar çıkar.

İlaçlar

Düşük riskini arttırdığı bilinen ilaçlar arasında romatizma, egzama, akne ilaçları, ağrı kesici veya iltihap kurutucu ilaçlar yer alırken, bu durum diğer ilaçların güvenli olduğu anlamına gelmez. Hem kendi hem de bebeğinizin sağlığını düşünerek, hastalığınız ve kullanmanız gereken ilaçlarla ilgili doğru bilgiyi almak için mutlaka bir uzmana danışın. Önemli bir rahatsızlığınız varsa ve sürekli ilaç kullanmanız gerekiyorsa, size en doğru yolu gösterecek olan yine doktorunuz olacaktır. İster reçetesiz satılıyor olsun, ister bitkisel olduğu iddia edilsin, hiçbir ilacı veya takviyeyi hamilelik sırasında, doktorunuza danışmadan asla almayın.

Diğer Düşük Nedenleri

 • Hamileyken sigara içmek,
 • Hamileyken alkol almak,
 • Obezite,
 • Hormonal bozukluklar, hormon dengesizlikleri ya da hormon yetersizliği,
 • Rahim ve rahim ağzı gibi üreme organlarındaki yapısal sorunlar, düşüğe neden olan diğer nedenler arasındadır.

Düşüğe Karşı Önlemler

Hamile kalmaya karar verdiğiniz andan itibaren sağlığınıza özen gösterin. Düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme, stresle baş etmeyi öğrenme ve tabii ki sigara ve alkolden uzak durma öncelikleriniz olmalı. Hamile kaldığınızı öğrendikten sonra:

 • Sigara içmeyin ve içilen ortamlarda durmayın.
 • Alkol tüketmeyin.
 • Herhangi bir ilaç almadan önce, reçetesiz satılan, doğal ya da bitkisel ürün etiketli olsalar bile, mutlaka doktorunuza danışın.
 • Kafeini hayatınızdan çıkarın.
 • Radyasyon, bulaşıcı hastalık ya da x-ray bulunan ortamlara girmeyin.
 • Yaralanma riski doğuracak spor ve aktivitelerden kaçının.
 • Normal tempoda egzersiz, cinsel birliktelik, çalışma hayatı veya depresyonun düşüğe yol açtığı söylentileri bilimsel olarak ispatlanmış değildir. Bu konulardaki şüpheleriniz doktorunuza danışabilirsiniz.

[expand title=”Kaynaklar”]

[/expand]

Düşük Neden Olur?” üzerine 16 düşünce

 1. Merhaba ben alkol aldığım sırada hamileydim ama henüz oğrenmemiştim. 3 aylıkken düşürdüm doktor alkolden sağlıksız olduklarını söyledi ve ikiz hamileydim şimdi çocuk yapmak istesem düşük yapma olasılığım var mıdır tekrar aynı şeyleri yaşamak istemiyorum.

  • Gülşen Hanım düşüğün tekrarlayıp tekrarlamaması düşük nedeniyle yakından ilgilidir. Doktor size düşüğün alkolden mi olduğunu söyledi? Hamile kalmadan önce muayene olup düşük için riskinizi öğrenmeniz gerekir. Uzaktan bu konu ile ilgili yorum yapmak mümkün görünmüyor. Geçmiş olsun.

 2. Merhaba, şu an 10 haftalık hamile olmam gerekirken 6 hafta gösteriyor ultrason ve maalesef bebeğin yaşamadığını öğrendim birkaç gün önce. Doktorum kürtaj ya da hap ile düşük ya da doğal şekilde düşük seçeneklerini sundu. Ben doğal olanı tercih ettim ama hiçbir belirti yok şu an için. Bir haftaya kadar düşmesi lazım dedi. 2ci hamileliğim ilk kez başıma geldi çok üzgünüm ve çok korkuyorum. İlk hamileliğimde post partum depresyon ve daha sonra psikolojik bunalıma girmiştim tedavi olmuştum ondan olabilir mi?

  • Eda Hanım geçmiş olsun. Çoğu kez düşüğün nedeni tam olarak belirlenemez. Geçmişteki bir depresyon tedavisi ile düşük arasında bağ kurmak zor, olsaydı bile doktorunuz bunu belirtirdi. Bu konuda doktorunuza güvenin. Ortada belirgin bir neden varsa o zaten söyleyecektir.

 3. Mrb ben 1 buçuk aylık hamileyim yeni öğrendim ama çok sigara kullanıyordum düşük olabilir mi şimdi korktum.

  • Gebeliğin ilk haftaları için sizin bilmeden yaptıklarınız pek risk oluşturmaz ancak bundan sonrası için, ilerleyen haftalarda sigara konusunu mutlaka halletmeniz gerekir.

 4. Merhaba ben 7 haftalık bir düşük yaptım ilk gebeliğimdi. 3 gün önce ikinci hamileliğimde düşükle sonlandı. Doktorum ilk gebelikte normal dedi herhangi bir sağlık sorunum çıkmadı. Bunda normal deniliyor. N’apmalıyım?

 5. Merhaba ben 11 haftalik hamileydim ancak bebegimi dusurdum karnimda olmuştu ve kürtaj oldum çok üzgünüm ve korkuyorum daha sonra hamilelikte böyle şeyle karsilasirmiyim doktor hiçbirşey söylemedi yardımcı olur musunuz ?

 6. Ben 5 haftalik hamileyim fakat doktur bebek olmadığını daha sadece kese olduğunu söylüyor ve dusuk tehlikem var ilaç kullanıyorum buna rağmen kahve rengi akıntım var neden olabilir benim gibi olanlar varmı ve sonrasında ne oldu yazar misiniz?

 7. Merhabalar eşim yaklaşık 1 yıldır evliyim ve eşim 4 kez düşük yaptı. Şu anda da hamilemi değilmi bilmiyoruz. Ama sonra olarak coraspin falbiol ve innohep iğne kullanıyordu. Bu aşamada hamileliği bilmiyoruz bu ilaçları kullanırsa bir sıkıntı olur mu veya kullansın mı bu ilaçları teşekkür ederim

 8. Bende 5 haftalık hamileydim kahverengi lekelenmem oldu daha sonrasında kanamam başladı ve düşük yaptım umarım sende böyle bir sorun olmaz hayırlısı ile kucağına alırsın .

 9. Merhaba ben ikinci düsügümü yapdim ilki 16 haftalik erken suyumun gelmesi sebebiyle ikinci 13 haftalik enfektiyon yüzünden atesimin sürekli cikmasi ve bebegin ölmesi yüzünden vucudumun onu atmasi ile oldu. Iki kere kürtaj oldum 3 cüde aynisi olur diye korkuyom ne gibi sebeb olabilirki? Ve hep kanamam oluyor. Progestan, magnesium kullaniyom hamileliklerimde.

 10. Ben 12 haftalık hamileyim kusarken ağzımdan kan geldi korktum şuan doktora gitmem mümkün değil sizin bu konuda bir fikriniz varmı

 11. Merhaba adeti geciktiği için test yaptım pozitif görünüyor doktor için randevu aldık. fakat kasık ağrım oluyo özellikle geceleri bu normal mi. ya da bi tehlike olduğunu mu gösterir.

 12. 8 haftalik hamileydim bebeğim içimde olmuştu 8.78 kadar bi guatr yüksekliği oldu onunda 6 haftaliken öğrendim acaba guatr yapmış olabilirimı? ???????

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir