Egzama Neden Olur?

Egzama (dermatit) en yaygın cilt hastalıklarından biridir fakat aynı zamanda, sebepleri ve kesin tedavisi ile ilgili de tıp dünyasının net konuşamadığı bir rahatsızlıktır. Egzamada cilt, vücut kaynaklı veya çevresel faktörler nedeniyle savunmaya geçerek iltihap yoluyla tepki verir.  Ciltte kaşıntıya, döküntüye, kızarıklığa, kuruluğa ve çatlamaya yol açan bir durumdur.

Sinirsel, alerjik, yağlı deri, temas egzaması gibi farklı egzama türleri vardır. En yaygın türü, ‘atopik dermatit’ olarak da bilinen, alerjik egzamadır ve daha çok kalıtsal olduğu düşünülür. Hastalarda genellikle benzer belirtiler görülür. Ciltte kabarma, tahriş ve kaşıntı en çok görülen şikayetlerdir.

Bazı egzama türleri, örneğin temas egzaması tek bir nedenden dolayı meydana gelirken, diğer egzama türleri pek çok faktörün bir araya gelmesiyle oluşabilir. Çocuklarda görülen egzama zamanla kendiliğinden iyileşebilir ancak yetişkinlerdeki egzamanın kesin tedavisi yoktur. Hastalığı tetikleyen etkenlerden uzak durularak, egzama kontrol altına alınabilir.

Çevresel Faktörler

Cilt Tahrişi: Egzama cildi tahriş eden herhangi bir şeyden dolayı kaynaklanabilir. Örneğin temas egzaması (kontakt dermatit) söz konusuysa cilt, sabun, deterjan, şampuan, dezenfektan, çamaşır suyu ve parfüm gibi cildin sürekli maruz kaldığı hafif veya daha güçlü tahriş edici maddelere karşı zamanla hassaslaşır. Bazen de cilt, bir maddeye sürekli maruz kalmasa da, cildi kurutan ve cildin doğal yağını alan bu maddeye tepki verir. Kulağa öyle gelir ama bu tip egzama alerjik değil, temas egzamasıdır. Ciltte kızarıklığa, kurumaya, çatlamaya ve kaşıntıya yol açar.

Alerjenler: Alerjik egzama örneğin, zehrili sarmaşık gibi alerjenler nedeniyle ortaya çıkar. Nikel benzeri metaller, egzamaya yol açan alerjenler arasındadır. Alerjenlerden kaynaklanan egzama genellikle çocuk yaşlarda görülür ve bazı kişilerde yetişkinliğe de taşınır. Çocuklarda yiyecek alerjisi, süt, yumurta ve fıstık, hem çocuklarda hem yetişkinlerde ev tozu, kedi, köpek gibi ev hayvanları ve bazı bakteriler egzamaya neden olur. Alerjik temas egzamaları en çok, nikel takılar, kozmetik, saç boyası ya da parfümlerde bulunan maddeler, kauçuk ve çimento, solvent, yapıştırıcı gibi inşaat malzemeleri nedeniyle görülür.


Hava Koşulları: Egzamayı tetikleyen çevresel faktörlerden biri de iklimdir. Havanın soğuk ve nem oranının düşük olduğu kış aylarında egzama şikayetlerinde artış görülür. Mevsim geçişleri, soğuk hava ya da nem oranı egzamayı arttırır ancak hava koşulları altta yatan, ana neden değildir.

Genetik Faktörler

Alerjik egzama gibi, egzamanın bazı türleri ailede (anne veya babada ya da her ikisinde) vardır ve çocuklarında egzamanın ortaya çıkışında bu genlerin rolü, % 60 ila 80 oranda etkili olabilir. Vücut genetik olarak yatkın olunca, çevresel faktörlerin tetiklemesiyle hastalık ortaya çıkar. Ancak egzama tek bir gene bağlı değildir. Egzamanın gelişiminde, bağışıklık sisteminin rolü büyüktür ve bağışıklık sistemini etkileyen pek çok gen söz konusudur.

Bağışıklık Sistemi

Vücudun bağışıklık sistemi egzamanın ortaya çıkmasında ve daha sonra tekrarlamasında büyük rol oynar. Egzamanın en yaygın biçimi olan atopik dermatitten (alerjik egzama) muzdarip olan kişilerde alerjiye tepki veren vücuttaki ‘sitokin’ seviyeleri yüksektir. Sitokinler bağışıklık sistemi hücreleri tarafından salgılanan proteinlerdir. Alerjiye tepki veren sitokin seviyesi yüksek olan kişilerde, bir enfeksiyon söz konusu olmasa bile ciltte iltihaplanma görülebilir.

Stres

Stresli ve endişeli bir ruh hali, ne yazık ki sadece ruh hali olarak kalmaz ve fiziksel olarak da pek çok şikayetin ortaya çıkmasına neden olur. Bunlardan biri de ‘stres egzamasıdır’. Beynimiz stres ve korkunun neden kaynaklandığını ayırt edemez. İş yerinde sürekli sıkıntı yaşayan biriyle, ormanda vahşi bir hayvanla karşı karşıya kalan biri arasında, beyin için fark yoktur. Her koşulda vücut tehlikeye karşı olduğunu düşünerek tepki verir. Ancak vücut, bütün gün stres altında olmaya programlı değildir. Bu nedenle sürekli tetikte olmak bedene ağır gelir ve vücutta stresin fiziksel yansımalarını görürürüz.

Egzamanyı Tetikleyen Nedenler

Kadınlarda Hormonal Değişiklikler

Hormonlar vücut tarafından üretilen, kuvvetli kimyasallardır ve pek çok farklı etileri sıralanabilir. Bazı kadınlarda, hormon seviyelerindeki değşikliklerin egzama semptomlarını arttırdığı görülmüştür. Hormonlar egzamanın ortaya çıkış nedeni değildir ama egzamanın semptomlarının artmasına, kötüleşmesine neden olabilir. Regl ya da hamilelik dönemindeki bazı kadınlarda, egzamaya dair şikayetlerin arttığı görülür.

Diğer Tetikleyiciler

 • Uzun ve sıcak banyo
 • Sık sabunlanma
 • Kuru cilt
 • Terlemek
 • Ani hava değişimi
 • Yün benzeri kumaşlar
 • Sigara içmek
 • Toz
 • Kum

Egzama Tedavisi Hakkında

Pek çok egzama hastası, doktor doktor gezdiğinden ve her bir doktorun da kendisine bir ilaç verip gönderdiğinden, hastalığın geçmediğinden şikayet eder. Burada sorun, hastaların doktorun verdiği ilaçla hastalığı kökünden kurutmayı istemelerinde / beklemelerinde yatar. Oysa yetişkinlerde egzama tamamen ortandan kalkmayan ancak belirtilerin kontrol altına alınabildiği bir rahatsızlıktır.

Kaşıntı benzeri belirtilere iyi gelecek ilacın bulunması zaman ister. Doktorla uzun süreli bir işbirliği yapılması, belki de çeşitli ilaçların sırayla denenmesi gerekir. Doktor doktor gezmek çoğu kez tedavi sürecini baştan başlatmaktan başka işe yaramaz.

Egzaması olan kişilerin bu rahatsızlığı iyi tanımaları, tedaviden ne beklemeleri gerektiğini bilmeleri çok önemlidir. Egzamayla baş edebilmek için kendinizin neler yapabileceğini ‘Egzama İçin Ne Yapılmalı?’ başlıklı makalemizde daha ayrıntılı bir şekilde okuyabilirsiniz.

Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, , ,

Egzama Neden Olur? İçin 66 Yorum Yapılmış

 1. gizem 06/12/2013 #

  Peki, sinüzit de nedenlerinden midir ?

 2. arif. yuksel 29/01/2014 #

  Hayırlı akşamlar hocam benim küçük ama canımı sıkan bir rahatsızlığım var ama henüz doktora da baş vurmadım aklıma geldi buradan size mail yollayayım yardımcı olursunuz diye düşünüyorum şimdiden teşekkürler. Benim şikayetim hocam benim ayaklarım cok feci kaşınıyor ayrıca ayaklarımın üst kısımları yara oluştu ama o da bir gerçek özellikle gündüz kaşıntım olmuyor, ne ilginçtir yemeğimi yiyorum sanki saati var başlıyorum kaşınmaya bana yardımcı olun lütfen.

  • admin 01/02/2014 #

   Sayın Arif uyuz, alerji ya da mantar olabilir ama muayenesiz kesin bir neden belirtmek ne yazık ki mümkün değil. Çözüm için bir cilt uzmanına görünmeniz şart.

  • Mehmet 09/02/2015 #

   Ardıç sabunu kullan günde üç kere kullan üç dakika cildinde krem gibi kalsın saçlarına da kullanabilirsin bende de vardı şimdi iyiyim ama bulamıyorum ardıç sabununu, Türkiye’den aldım burada bulamıyorum.

 3. Aydın Avcı 26/02/2014 #

  Selam hocam ben kaynak işinde çalışıyorum bazı zamanlar yüzüm de kaşıntı oluyor kaynağın ısısıyla temas olduğunda o günden sonraki gün yüzümde egzama çıkıyor. Bunun için 2 doktora gittim cildiye uzmanı fakat verdiği ilaçlar kesin bir sonuç vermedi. Bu hastalıktan tamamen kurtulmanın bir yolu yok mudur? İs yerinde 20 tane çalışan var bu sorun sadece bende.

 4. gizem 15/03/2014 #

  Ben voleybolcuyum ve 14 yaşındayım doktora gittim egzama diye bir hastalığım olduğunu söyledi gereken bütün testler yapıldı fakat hiçbir şeye alerjim yok ve bu hastalık sadece ellerimde ve ayaklarımda var ellerim sürekli soyuluyor ve patlayıp kanıyor. Bunu nasıl önleyebilirim?

 5. fatih 15/04/2014 #

  Merhaba hocam, benim sekiz yaşında oğlum var. Elleri pütür pütür teni de kuru ve kaşınıyor. Çok nadiren yüzünde de oluyor. Doktora gittik çocuk egzaması dedi ve tedavisi yok dedi. Siz ne önerirsiniz? Kortizonlu merhem yazdı, biz ilacı almayı düşünmüyoruz, bize ne önerirsiniz?

  • admin 16/04/2014 #

   Fatih Bey cildin temiz ve nemli tutulması, alerjenlerden çocuğun uzak tutulması gibi tedbirler alınabilir. Kortizonlu merhem hakkındaki endişelerinizi doktorla paylaşırsanız, size ayrıntılı bilgi verebilir veya alternatif bir tedavi önerebilir.

 6. nursel 23/05/2014 #

  Merhaba hocam 8 yaşında bir kızım var sol ayağında parmakların üstünde bir kızarıklık oldu pürüzsüz bir kızarıklık 4-5 gündür var kaşıntısı oluyor ama dayanılmayacak gibi değil. Kızarıklık yukarıya kasıklarına kadar var ama yoğun değil. Doktora gittik kan ve idrar tahlili yaptırdık. Ne olabilir sizce inşallah ciddi bir şey yoktur.

  • admin 23/05/2014 #

   Nursel Hanım geçmiş olsun, doktorunuz en doğru bilgiyi verecektir, cilt ile ilgili görmeden herhangi bir şey söylemek mümkün değil maalesef.

 7. duygu 08/06/2014 #

  Merhaba hocam bende egzama belirtileri 2 ay önce oluştu sonrasında 5 doktora gittim ve teşhis koyamadılar. Belirtiler egzamayla aynı kortizon iğnesi oldum ama tam anlamıyla geçmedi. Ne yapabilirim?

  • admin 09/06/2014 #

   Duygu Hanım uzaktan yardımı olabilecek bir konu değil bu ne yazık ki. Muayene, testler, belirtilerin incelenmesi şart. Konusunda uzman bir dermatologla görüşmelisiniz. Geçmiş olsun.

 8. selin 12/08/2014 #

  Merhaba Hocam , benimde yaklaşık 2 sene önce ilk olarak burnumda ve çevresinde oluşmaya başladı neredeyse istanbul daki tüm cildiye ve dermatologlara gittim sonunda burnumdaki geçti gibi fakat hala krem kullanmaya devam ediyorum. Şimdi de avuç içlerimde başladı doktorum sabun,krem ve bir hap verdi kullanıyorum geçti gibi oldu tekrar başladı bu defa parmak aralarında da oluştu bu durumdan çok rahatsızım. Bunun kesin bir tedavisi yok mudur? Yardımlarınızı rica ediyorum, iyi çalışmalar.

  • admin 13/08/2014 #

   Selin Hanım egzama ne yazık ki bir kerede kökten çözülebilen bir cilt hastalığı değil. Doktorunuzla birlikte sabırla ve düzenli bir şekilde tedaviyi uygulamalısınız. Bu şekilde belirtileri hafifletebilir, alevlenmelerin daha az sıklıkla oluşmasını sağlayabilirsiniz.

 9. Ertan SARI 15/08/2014 #

  Hocam iyi günler benim sağ ayak bileğimde egzama çıktı. Cilt doktoruna gittim. Doktor “namaz kılıyor musun” diye sordu. Ben de evet deyince “ben buna namaz egzaması diyorum. Namaz kılanlarda olur” dedi. Ama anne ve babamda bu egzama yok. Acaba tedavisi var mıdır?

  • admin 18/08/2014 #

   Ertan Bey doktorunuz teşhisin ardından bir tedavi de önermiş olmalı. Çeşitli kremler ve önlemlerle egzamanın şiddeti, süresi azaltılabilir.

  • busra 13/11/2014 #

   Merhaba ben 25 yaşındayım benim bir şikayetim var yardımcı olursanız çok sevinirim vücudum da tuhaf şeyler oluyor internetten okuduğum kadarıyla egzama belirtileri ilk önce göz kapağımda kuruluk ve dökülme oldu doktora gittim bir kremle losyon verdi ve geçti sonra iki ay sonra ellerimin üst kısmında çıktı ve en son olarak da saç diplerinde fakat saç diplerinde olan beni çok rahatsız ediyor çok fazla kaşıntı var ve bazen sıvı geliyor kaşımaktan olduğunu düşünüyorum ve bu ay adet gecikmesi yaşıyorum gebelik testi yaptım ama sonuç negatif çıktı anlam veremedim yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkür ederim.

   • admin 13/11/2014 #

    Büşra Hanım egzama adet dönemi öncesinde alevlenebilir. Ya da kaşıntıların stresi, üzüntü adet dönemini etkiliyor olabilir. Öncelikle bir cilt doktoruna gidip sorununuz egzama mı, nasıl kontrol altına alacaksınız öğrenmelisiniz. Adet gecikmesi ise 2 ayı geçiyorsa jinekologa gidilmelidir, egzama adet düzenini etkilemez.

   • Yalçın Tosunlar 15/04/2017 #

    Ben çiriş otu kavurması ile geçirdim şimdi çok rahatım

 10. Neslihan 10/09/2014 #

  İyi günler ben 5 yıldır egzama tedavisiyle uğraşıyorum ciddiye doktorlarına gittim önce sırtımda ve saç diplerimde vardı sonra sırtımda ki hafifçe azaldı. devamında gerdan kısmında bayağı arttı ilaç pek kullanmadım onun için sonra geçti. sivilce de vardı yüzümde onun için 6 aylık ilaç kullandım geçti sivilcelerim egzamayı tetikliyormuş. bu şimdi yüzümde her yerde küçük küçük artmaya başladı ve bugün gerdan kısmında bir tane küçük sivilce şeklinde attı şu ana kadar losyon, merhem ve şampuan kullandım fakat geçirmedi en son 10 liralık bir şampuan kullandım ama ismini hatırlamıyorum doktor tavsiyesiyle. Saçım aşırı dökülmeye başlayınca bıraktım onu da şu an sadece losyon ve merhem kullanıyorum ama yine de işe yaramıyor. egzama için bitkisel bir sabun aldım karakilit sabunu önceden de kullandım çok dikkat etmemiştim şimdi tekrar kullanıcam.

  Egzama sadece stres kaynaklı mı olur, önceki yıllar da çok stresliydim şimdi yalnız çok huzurluyum ama geçmiyor. Hiçbir doktor test yapmadı bunun için yapılmalı mı herhangi bir bilginiz varsa lütfen iletin. Huzurumu sadece egzamalar kaçırıyor ve üniversiteye gittiğim için çok rahatsız oluyorum herkes yüzümdeki kızarıklığı soruyor saçımı toplu tutamıyorum. Acaba kaplıcalar acı su iyi gelir mi okuduğum yerde bu var bir de burayı denemek istiyorum.

  • admin 10/09/2014 #

   Neslihan Hanım egzamada tek faktör stres değildir, yukarıdaki makalemizde diğer olası sebepleri görebilirsiniz. Egzamayı neyin alevlendirdiğini anlamak için bir alerji testi ile herhangi bir alerjiniz olup olmadığına bakılabilir. Egzamanızı nelerin tetiklediğini bulup buna göre önlem almalısınız.

  • hatice 08/10/2014 #

   Neslihan Hanım taze yeşil olsun ısırganı kaynatın ve defalarca yüzünüzü yıkayın. Isırgan çok hastalığı kaybediyor faydasını göreceksiniz ilaç falan bunlar bir şey değil çok faydalı çok.

  • tekin sercan 16/02/2016 #

   Neslihan hanım bende de seboreik dermatit yani egzamanın bir tür var yüzümde kızarıklık oluyor benimde yediklerine özellikle dikkat etmen gerekiyor örn: domates kesinlikle yemeyeceksin domates çorbası da dahil çok salçalı yemek yemeyeceksin patlıcan yemeyeceksin acılı şeylerden uzak durmalısın çok sıcak suyla duş almayacaksın yüzüne kesinlikle sabun veya kimyasal değdirmeyeceksin ve son olarak sana tavsiyem bende yeni başladım buna probiyotik takviyesi alman probiyotik bağışıklık sistemindeki bakteriler bunların normalde %80 iyi %20 si zararlı bakterilerdir eğer zararlı bakteriler fazlalaşmaya başlarsa buda egzamaya neden olabiliyor eczaneden probiyotik takviye ürünü almanı tavsiye ediyorum bide yazdıklarımı yememeye çalış asitli şeylerden uzak dur sormak istediğin bir şey olursa e-postadan yazabilirsin çok geçmiş olsun.

  • Kadir 28/07/2016 #

   Geçmiş olsum Neslihan hanım bende 20 yıldır ellerimde egzama var maalesef hiç gecmiyor arada bi düzeliyor gene başlıyor yaz kış demiyor o kadar krem falan kullandım hiç fayda etmiyor doktorlar zaten umursamıyor zaten yapacakları bir şey yok.

 11. mehmet 22/10/2014 #

  hocam benim ellerimde son 2 ay içinde beyaz beyaz lekeler cıktı ve ellerim aşırı kuru 3 kere doktora gittim egzama dedi krem yazdı nemlendirici yazdı bi faydası olmadı sadece elimin içinde ve kaşınmıyo sadece çatlayıp soyuluyo ama bi türlü geçmedi pıratik bilgi olarak bu kuruluğu nasıl atabilirim?

  • admin 23/10/2014 #

   Mehmet Bey egzamada cildi nemli tutmak önemlidir. Hassas ciltlere uygun bir el kremi edinip gün içerisinde sık sık sürebilirsiniz. Veya bir şişe tatlı badem yağı edinin, gün içinde yine sık aralıklarla kullanın ancak badem yağını önce bir test edin, kaşıntı, kızarıklık yapıyor gibiyse kullanmayın. Bunların dışında aşağıdaki makalemizi de inceleyin, sorunuza cevaben yazılmış genel bir yazıdır.

   http://nedenolur.net/egzama-icin-ne-yapilmali/

 12. özlem 10/11/2014 #

  merhabalar hocam ben 16 yasımdan beri ellerimde egzamalar oluştu doktorlara gittim karışım bir krem yaptı kullandım. Başka yağlı egzama için kremler verdi kullandım ama geçmedi. Şu an 23 yaşındayım ve artık bıktım kaşıntısından gece bazen uyutmuyo bu durumdan nasıl kurtulabilirim 🙁

  • admin 12/11/2014 #

   Egzamadan tamamen kurtulmak mümkün değildir ancak elbete belirtilerin dinmesi, alevlenmenin azalması yönünde tedaviler uygulanır. Sonuç veren ilaçları bulmak zaman alabilir. Tedavi sürecinde sabırlı olmak gerekir. Ayrıca kendinizin dikkat edebilecekleri için de lütfen şu makalemizi inceleyin:

   http://nedenolur.net/egzama-icin-ne-yapilmali/

  • Kadir 28/07/2016 #

   Geçmiş olsun özlem hanım aynı dert bende de var 29 yıldır ellerimde egzama var yaz kış dinlemiyor arada bir düzeliyor gene başlıyor krem nemlendirici kullandım hiç fayda etmiyor doktorun birisi sıvı sabun kullanma dedi dikkat ettim az kullandım biraz azaldı mecbur kullanıyoruz.

 13. seses 27/11/2014 #

  Kulakta egzama neden olur?

  • admin 27/11/2014 #

   Sayın Seses egzama nedenleri genel hatlarıyla yukarıda sıralanmıştır. Egzama vücudun herhangi bir bölgesinde olabilir.

 14. ecem 30/11/2014 #

  Saç diplerimde egzamam var en çok merak ettiğim de saç diplerimdeki bu egzama yüzüme yayılır mı?

 15. Beytullah 29/01/2015 #

  Benim ellerimde uzun süre çamaşır suyunda kaldığı için çok kötü oldu. Kaşıntı kızarıklık yanma çok var. Krem sürüyorum daha fazla yanıyor. Çözüm yolu olan var mı?

 16. Ayten 03/02/2015 #

  Merhabalar hocam. Ben 25 yaşındayım. Tam 10 senedir vücudum belli bölgelerinde kaşıntı oluyordu. Geceleri kaşınmaktan kanatacak şekilde kaşıyordum. Strese bağladılar. Kortizonlu kremler kullandım. Denemediğim ilaç kalmadı. En sonunda araştırma hastanesinde atopik dermatit teşhisi koyuldu. Alerji değerim normalin çok üstünde çıktı. Yüksek çıkmasından dolayı her şeye karşı alerjim olduğu için alerji testine bile tabii tutmadılar. Tek çözümün ışın tedavisi olduğunu belirttiler. Ben ışını kabul etmedim. Uykularım kaşıntılarla bölündüğü için hayat kalitem düştü. Sürekli tedavi süreci beni yıldırdı. İlaçları kullandığımda geçiyor bıraktığımda tekrardan aynı kaşıntılarıma devam ediyorum. Ben ilaca bağımlı kalmadan bu sürecin geçmesini bekliyorum sabırla. Bana yardımcı olursanız sevinirim. Umarım derdimi anlatabildim. Şimdiden teşekkürler.

  • admin 04/02/2015 #

   Ayten Hanım şu an için atopik dermatitin kalıcı bir tedavisi bulunmamaktadır. Tedaviler belirtileri hafifletmeye, uyku, kaşıntı benzeri sorunları gidermeye yöneliktir. Bu nedenle ilacınızı bırakınca belirtiler ortaya çıkar çünkü ilaç hastalığı tedavi etmez, belirtileri yok eder. Hastalığı tanımanız, nelerin şiddetini arttırdığını bilmeniz, cildi nemli tutmanız önemlidir. Sık doktor değiştirmeyip güvendiğiniz bir uzmanla uzun soluklu işbirliği yapmanız gerekir. Hastalığı yok etmeye odaklanmak yerine atopik dermatitle baş etmenin, bu rahatsızlğın belirtilerini en kolay atlatmanın yolları üzerine odaklanmalısınız. Yazdıklarınızdan henüz atopik dermatit hakkında yeterince bilgi sahibi olmadığınız anlaşılıyor.

  • Ali 06/02/2017 #

   Ayten hanım Hala devam ediyormu alerjiniz. Son olarak ışın tedavisini niye kabul etmediniz. Dediklerinizin hepsi bende de var.

 17. ayse 06/02/2015 #

  İyi akşamlar. Bugün 5 yaşındaki oğlumu cildiyeye götürdüm egzama dedi. Ayaklarında çıktı. Kaşımıyor pek. Bir krem verip gönderdi tahlil gerekir miydi nedenini anlamak için. Sizin bir öneriniz olur mu? Teşekkürler.

 18. mete tarık 14/02/2015 #

  Mrb. Hocam. Ben bayan kuaförüyüm ellerimde alerjik yani egzama çıktı çatlıyor derin yaralar açılıyor geceleri kaşınması çok oluyor doktora da gittim krem verdi o kadar. Bir faydasını görmedim lütfen bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz bir tedavisi var mıdır?

  • admin 15/02/2015 #

   Mete Bey meslek icabı kullandığınız kimyasallar vb dokunuyor olabilir, neyin tetiklediğini bulmalı ve ellerinizi korumalısınız. Bol bol nemlendirmeniz de önemli. Doktorla irtibat halinde olun, işe yarayan kremi bulmanız için ilaç değişikliği gerekebilir.

 19. ses 25/02/2015 #

  İyi geceler, benim cildim .ok kuru bu saç dibimi de etkiliyor. Deride pul pul dökülmeler ve kaşınma oluyor çok rahatsız edici bir durum acaba egzama belirtileri mi?

 20. seda 15/04/2015 #

  Ben 20 yaşındayım ve on gün önce makyaj yaptırmıştım daha sonra yüzüm şişti ve doktora gittim alerjik dedi ve alerji hapı verdi. Şimdi ise yüzüm kızardı leke leke egzama fotolarına baktım çok benziyor. Doktor egzama da olabilir dedi yüzün tahriş de olmuş olabilir dedi n’apmam gerek çok kötüyüm.

  • admin 15/04/2015 #

   Seda Hanım doktorun size baktıktan sonra ne yapacağınızı söylememesi şaşırtıcı. Lütfen bir cilt doktoruna giderek yüzünüz için tedavi danışın.

 21. Ahmettt 26/05/2015 #

  Selâmun aleyküm hocam benim kolumda egzama varmış galiba çok az dağıldı. Ve kaşıntı kızarma oluyor bu kalıcı mı yoksa geçici midir hocam?

 22. bilge baygul 05/08/2015 #

  Slm hocam bende 2 yıldır egzama var bacaklarım, kollarım, ayak parmaklarım da ve kışın daha çok oluyor yazın pek nadir doktora gittim krem verdi kaşınmasını önlemek için hiçbir faydası yok bazen dayanılmayacak hal alıyor kaşınma bir kaç ay sonra geçiyor tekrar kaşınma oluyor.

  • admin 08/08/2015 #

   Sayın Bilge egzama çok sabır gerektirir. Size iyi gelecek ilaçlar deneme yanılma yöntemiyle bulunacağından doktora gidip krem değiştirmesini isteyebilirsiniz. Egzamanızı ne tetikliyor, ne dokunuyor bunları keşfedip kaçınmalısınız. Ayrıca cildi nemli tutmak da önemlidir.

  • Ali 04/12/2016 #

   Soğukta kalmamaya çalış. Dikkat ettiysen kışın oluyordur. Son baharda başlayıp kışın kötü oluyor yaza doğru geçiyor. Öyle ise domates vs özellikle domates suyu eline temas etmesin. Ve sıcak tutmalıyız kendini.

 23. Arif Karaduman 14/10/2015 #

  Arkadaşlar yaşadığım olayı sizlerle paylaşmak istiyorum benim avuç içi ve ayak tabanımda egzama vardı 20 gündür beyaz ekmeği bıraktım tam buğday ekmeği kullanıyorum bana hep yediğin bir şeyde tetikliyor olabilir diyorlardı, şu an ellerim ve ayağımda ki rahatsızlık yok denecek düzeye geldi denemek zor değil tavsiye ederim.

 24. Tuğba 29/10/2015 #

  Merhaba, ben 24 yaşındayım 8 yaşımdan itibaren sedef hastasıyım. Bitkisel veya krem vs. denediğim birçok tedavi yöntemi oldu görsel açıdan bir süre rahatlatıyor kortizonlu krem kullanmak çok zararlı fakat biraz olsun çıkmasını geciktirmesi bile moral oluyor benim asıl sormak istediğim soru şudur egzama veya sedef fark etmez bu tür deri hastalıklarının yıllardır hiç mi çaresi bulunamadı kansere çare buldular ama deri hastalıklarına bulamadılar çok üzgünüm.

 25. Ömer 09/12/2015 #

  Mrba hocam, küçükken bende bir kez derma dediğimiz egzama çıkmıştı, onu atlatmıştım ancak su bir sene içinde stresten yeniden çıktı ama 3 farklı ilaç kullanmama rağmen geçmedi, en çok kollarda ve bacakta olmak üzere vücudumun her yerinde var, ne yapmam gerekir yardımcı olun lütfen.

 26. Hülya 16/12/2015 #

  Benim el parmaklarımda egzama vardı parmaklarım bıçak yarası gibi kesik kesik olup derinleşiyordu daha sonra bulaşık deterjanının neden olduğunu fark ettim deterjanı değiştirerek pril aldım ellerimdeki yaralarım kayboldu 10 yıldır ellerimde egzamam kalmadı bir de beyaz ekmek yerine çoğunlukla buğday ekmeği tüketir oldum.

 27. nimet 18/01/2016 #

  Merhaba benim bir sorunum var yardımcı olursanız sevinirim ben yerleri çok sildiğimden sürekli suyla uğraşmaktan artık ellerim acıyor kızarıyor kuruyor ve yarıklar oluyor avuç içlerimi hissetmiyorum artık avuç içi ve kollarım çok ağrıyor neden ne yapmam gerekir viledayla da silemiyorum hem kollarım ağrıyor hem içim rahat etmiyor n’apmam gerekiyor lütfen yardımcı olun.

  • admin 19/01/2016 #

   Nimet Hanım deterjana temas etmekten kaçınmalısınız. Mutlaka eldiven giymeli ve her ne kadar içinize sinmese de madem acı çekiyorsunuz vileda benzeri temizlik gereçleri kullanmalısınız. Ellerinizi deterjandan sakının ve sık sık nemlendirin. tabii bir cildiyeciye de görünmeyi ihmal etmeyin.

 28. murat 21/01/2016 #

  Mrb hocam benim 3 yaşında bi kızım var bacaklarında egzama var pullu kuru kabarcıklar kızarıklığa dönüşüyor bununla ilgili bir öneriniz var mı?

 29. aysu akgöz 24/03/2016 #

  Benim yüzümde belirsiz nedenlerden dolayı temreye benzeyen sivilce gibi bir şeyler var doktora baş vurdum doktor temre bir süre temre kremleri kullandım çoğalmaya başladı tekrar doktora başvurdum doktor dedi ki egzama olabilir dedi ve ilaçlar kullandım ama geçmedi bir arkadaş dedi ki vazelin sür dedi sürdüm azalmaya başladı bir arkadaş onu hoca yazmalıymış vazelini sürmeye devam ettim azalmaya başladı ama bir süre sonra tekrar çoğaldı ve bunun egzama olabileceğini düşündüm ciğerlerden mi geliyor egzama mı yoksa temre mi?

  • admin 03/04/2016 #

   Aysu Hanım doktorla işbirliği yapmalı, düzenli gitmelisiniz. Cilt hastalıklarında hiç kimse uzaktan, bakmadan ne olduğunu söyleyemez.

 30. Koç Cansu 11/04/2016 #

  Merhaba bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Benim 10 yaşında kızımda kafa derisinde egzama var.Benim kullanmadığım ilaçlar,kremler losyonlar kalmadı ama hiç bir şeyin faydası yok.Çoçuğumunda morali bozuluyor.Okula gidiyor bunun yüzünden gitmek bile istemiyor.Yaklaşık bu hastalıkla 1 senedir mucadele ediyoruz.Şimdiden çok tşk selam ve duayla….

 31. Mehmet 28/04/2016 #

  Benim ellerimde egzama var birde göz kapaklarımda var krem kullanmadan nasıl geçirebilirim?

 32. kmle 07/05/2016 #

  Mrb benim 4-5 aydir elimde kuruluk ve catlama vardi iki hafta once doktora gittim dermatit dedi 10 gun kullanmam gereken bi krem verdi kullandim kremi birakinca tekrar basladi suan kuruluk yok ama kirmizi ve hafif kasiniyor.sanirim bnde psikolojik olarak basladi surekli elimi yikiyorum en ufak biseye dokundugumda yikamak hissi olusuyor.elimi asiri derecede yikamayi biraksam gecer mi ?napmaliyim

  • admin 09/08/2016 #

   Elinizi yıkadıkça kurumasına neden oluyorsunuz, ellerinizi yıkasanız bile ardından doktorun önerdiği nemlendriciyi sürmelisiniz.

 33. Tuba 24/05/2016 #

  Vücudumda bir yerim çizilse, çizilen yerim aynı şekilde egzamaya dönüşüyor.Yani kabuklanıp iyileşmesi gerekirken egzama oluyor. İyileşmesi gecikiyor. Sebebi nedir acaba?

 34. Sare 13/10/2016 #

  Merhaba hocam benimde ellerimde egzama var.kış aylarında geçiyor yaz olunca yine başlıyor.özellikle deterjan kullandığım zaman daha çok kaşıntı ve içi su dolu kabarcıklar oluyor.aktar ısırgan otu içeren bir krem verdi onu deniyorum.işe yarar mı bilmiyorum.bu hastalığın cigerden geldiği söyleniyor doğru mu? Şimdiden teşekkürler….

 35. Esrafatma 03/11/2016 #

  Merhaba benim kulağımın arkasında 3 4 aydır bir kaşınma yanma ve iltihap akıntısı vardı dün doktora gittim bakar bakmaz stres ve uzuntuden olusan egzama dedi bana ve krem yazdı benim merak ettiğim bi test felan yapmadan nasıl stres ve üzüntüden oluşan bir egzama olduğunu söylemesi

 36. Hicran 12/12/2016 #

  Merhaba , bundan yaklaşık bir sene önce göğsümde egzama ve boynumda mantar çıkmıştı doktora gititm bi iki krem yazdı kullandım ve hemen bi ayda geçti iki aydırlıda kollarımda da beyaz beyaz lekelenmeler vardı vitiligodan şüphelendim ve doktora gittim bana vitiligo olmadığını ve derimin egzama gibi deri hastalıklarına yatkın olduğunu söyledi çok şaşırdım beyaz lekelenmeler vardı ve bunu söledi bi krem verdi karışım aslında onu iki ahfta sür dedi ben de sürdüm ve lekeler gitnedi hatta çoğalıyo gibi sizce napmalıyım.

 37. Emine 04/02/2017 #

  merhabalar,
  aynı sorun bende de var ilk kafa derimde vardı ama şampuanımı degiştirdim şuan kafa derimde birşey kalmadı fakat şuna yüzümde kaşındı dökülme başladı doktora gittim yama testti yapıldı hiçbirşeye karşı alerjimin olmadığı söylendi bu durumda ne yapmalıyım.?

 38. Murat ARTIK 12/03/2017 #

  Bilinmesi gereken ilk olarak cilt hastalıklarının büyük bir bölümü karaciğer tarafından vücudun savunma mekanizmalarından biridir yani siz dışardan ne kadar müdahale edersiniz edin vücudun başka yerinde bu olay tekrar nükseder. Bu tür cilt hastalıklarında sebep ve teşhis önemlidir. Geçmiş olsun

 39. Hayriye 01/07/2017 #

  Merhabalar yaklaşık 1 yıldır elimde egzema var ne tür tedavisi uyguladiysam fayda etmedi cok doktor da gezdim ama nafile faydasi olmadi bana eskiden sadece bir elimde vardi ama diger elimdede cikmaya basladi yavas yavas iki elimdeki egzemada alevleniyor sanki acayip kaşıntı oluyor ve cok rahatsiz oluyorum gercekten yoruldum ve artik bisey düşünemez oldum egzema sayesinde 😟😟 yardimci olur musunuz lütfen ?

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.