Eklem Ağrısı Neden Olur?

Eklem ağrılarını genellikle yaşı geçkin olanlara yakıştırsak da, bu ağrılar mutlaka yaşlılıkta görülür diye bir genelleme yapamayız. Kilo sorunları, çeşitli spor aktiviteleri, kazalar veya çeşitli hastalıkların eklem ağrısına yol açması mümkündür. Hatta psikolojik nedenlerden kaynaklanan eklem ağrılarına bile rastlanır.

Pek çok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilen eklem ağrıları böylelikle oldukça yaygın rastlanan şikayetler arasında yerini almış olur.

Hareket etmemiz için eklemlerimiz de en az kas ve kemiklerimiz kadar etkilidir. Otururken ya da ayakta dururken vücut destek almak ve işlevini yapabilmek için eklemleri kullanır.

Eklem ağrısı vücudun hareketlerini kısıtlayacağından günlük hayatta normal işlerimizden ya da sevdiğimiz bir aktiviteden bizi alıkoyarak sıkıntı yaratır.

Gerekli tedavinin yapılabilmesi için ilk şart, eklem ağrısının neden kaynaklandığının teşhis edilmesidir. Aşağıda eklem ağrısının yaygın nedenlerinden bazılarını bulabilirsiniz.

Osteoartrit (Kireçlenme )

Artritin yani eklem iltihabının pek çok farklı türü olmasına karşın en yaygın görülen türü osteoartrittir. Dejeneratif artrit olarak da adlandırılan bu rahatsızlık daha çok orta yaştaki kişilerde görülür ve eklemler arasındaki esnek doku kıkırdağın yıpranması ile ilişkilidir. Eklemlerdeki kıkırdak dokunun zamanla aşınması sonucunda ağrı, sertlik ve hatta tedavi edilmezse hareket kaybı bile görülebilir. Yaşlılar, obezler, bir sakatlanma geçirmiş olanlar, sürekli aynı hareketi tekrarlaması gerekenler veya altta yatan başka bir hastalıktan muzdarip olanlar risk grubundadır.

Bursit (Kesecik İltihabı)

Bursit, tendonları koruyan sıvı dolu, küçük kese ‘bursa’nın tahriş olması ve şişmesidir. Oldukça ağrılı bir durum olabilir. Eklem ağrısı, şişkinlik, kızarma ve eklemde sertleşme gibi belirtileri vardır. Aşırı kilolu olmak veya spor adına eklemlere fazla yüklenmek ya da başka bir eklem hastalığı nedeniyle ortaya çıkmış olabilir. Daha çok omuz, kalça, omuz, diz, topuk ve ayak başparmağında görülür. Söz konusu eklemin dinlendirilmesi ve iyi bir tedaviyle, bursit ağrısı birkaç hafta içerisinde geçebilir.


Tendinit

Kasları kemiklere bağlayan tendonlardaki iltihaplanma ya da tahriş ve şişmeye ‘tendinit’ denir.  Tendonların esnekliğini kaybetmesi, aşırı kullanımı ya da yaşlanma gibi nedenlerle bu rahatsızlık oluşabilir. Genellikle omuz, bilek ve dirsek bölgelerinde görülen tendinit, etkilenen uzvun ya da eklemin hareket ettirilmesiyle artacak şekilde, bu bölgede ağrılara neden olur.

Eklemlerin Aşırı Kullanılması

Uzun dönemde eklemlerin aşırı kullanımı osteoartrite yol açabilir ancak kısa bir süreliğine de olsa bir ekleme fazla yüklenmek eklem ağrısına neden olabilir. Düzgün bir antrenman yapmadan maraton benzeri bir uzun mesafe koşusuna kalkışırsanız, tenis veya bisiklet sürmek gibi eklemlere ağır gelebilecek bir aktivite yaparsanız, geçici olarak eklem ağrısı çekebilirsiniz. Herhangi bir egzersiz programına başlarken ilk önce ağırdan almak ve diz, kalça, bilek gibi hassas eklemlere fazla yüklenmemek en iyisidir.

Romatoid Artrit (İltihaplı Eklem Romatizması)

Daha çok orta yaşta görülen ve bir otoimmün rahatsızlık olan ‘romatoid artrit’ genel olarak elleri, ayakları, omuzları, dizleri ve kalçaları etkiler. Bağışıklık sistemi eklemleri hedef alan maddeler üretir. Sonuç olarak eklem ağrısı, yüksek ölçüde hareket kaybı ve şekil bozukluklarına yol açar.

Kondromalazi Patella (Ön Diz Ağrısı)

Bir yaralanma ya da eklemin aşırı kullanımı, diz kapağı arkasındaki kıkırdağın zarar görmesine, yani kondromalazi patella sendromuna yol açabilir. Daha çok sporcularda görülür. Çoğu kez biraz dinlenme ve buz koyulmasıyla, ağrı ve iltihaplanma geçer ancak daha ciddi durumlarda ameliyat ve fizik tedavi gerekebilir.

Yaralanmalar

Kırıklar, çıkıklar ve burkulmalar eklem ağrısına yol açan en yaygın yaralanma biçimleridir. Kaza ve benzeri bir nedenle meydana gelen eklem ağrısı, zamana ve dinlenmeye bağlı olarak geçici bir ağrı olabilir. Bazı ciddi yaralanmaların sonucu olarak, osteoartrit gelişmesi riski artabilir.

Enfeksiyon ve Otoimmün Hastalıklar

Vücutta bir enfeksiyon meydana geldiğinde, semptomlar eklemler de dahil olmak üzere pek çok farklı yerde görülebilir. Su çiçeği, kızamıkçık, kabakulak ve grip benzeri yaygın enfeksiyonlar eklem ağrısına yol açabilir. Lyme hastalığı, romatizmal ateş, hepatit ve öpücük hastalıklarının da eklem ağrısına yol açtığı bilinmektedir. Otoimmün hastalıklardan biri olan lupus hastalığı da yine yukarıda saydığımız hastalıklar gibi, eklem ağrısı şikayetine neden olur.

Gut Hastalığı

Gut hastalığı bir tür eklem iltihaplanmasıdır ve vücudun çok fazla ürik asit üretmesinden ya da asidin atılamayıp kanda birikmesinden kaynaklanır. Hastalığın semptomları arasında iltihaplı, kırmızı ve sert eklemler yer alır. Kalıtım, cinsiyet ve alkol kullanımı risk faktörlerini oluşturur.

Septik Artrit

Septik artrit, şiddetli ağrıya yol açan bir eklem enfeksiyonudur. Bu enfeksiyona mikroplar neden olur. Normalde eklemlerde mikrop  yoktur fakat kan dolaşımı aracılığıyla vücudun başka bir bölgesinden gelen mikroplar ya da mikropları doğrudan ekleme taşıyacak şekildeki delici yaralanma veya müdahaleler (iğne vb) sonucu hastalık meydana gelebilir. Üç yaşından küçük çocuklarda ve yetişkinlerde daha sık görülen septik artrit, hareketle birlikte daha da  artan eklem ağrılarına neden olur.

Eklem Ağrısı İçin Ne Zaman Doktora Görünmeli?

Eklem ağrısını fark ettikten sonra biraz bekleyip, ağrının neden kaynaklandığını anlamaya çalışmak için beklemeniz normaldir. Eğer spor yaparken kendinize fazla yüklendiyseniz, biraz dinlendikten sonra ağrı dinecektir. Bazı eklem ağrıları ise vakit kaybetmeden doktora gösterilmelidir ve aşağıdaki liste, hangi durumlarda eklem ağrınızı ihmal etmemeniz gerektiğini içerir.

 • Bir kaza sonucu eklem ağrısı başlamış ve şişlik, deformasyon veya hareket kısıtlanması olmuşsa.
 • Eklem ağrılarının yanı sıra grip ya da soğuk algınlığı söz konusu olmadığı halde ateşiniz de varsa.
 • Eklem ağrısı dışında eklemde şişkinlik, kızarıklık ve sıcaklık oluşmuşsa.
 • Kilo vermeye çalışmadığınız halde, istemeden 5 ya da daha fazla kilo kaybı olduysa.
 • Eklem ağrınız 3 günden fazla sürdüyse.
 • Nedenini anlayamadığınız, şiddetli eklem ağrınız ve ek olarak, vücudunuzda başka açıklayamadığınız anormallikler hissediyorsanız.
Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, , , ,

Eklem Ağrısı Neden Olur? İçin 60 Yorum Yapılmış

 1. melike hamiyet 24/12/2013 #

  Annem 30 yaşında. Annem oturduğu zaman zor kalkıyor ve kilolu, bu nedenlerin sonucu romatizma olabilir mi? Kolları ve ayakları ağrıyor. Annem sobanın kovasını ve onlara benzer aşırı ağır cisimler kaldırıyor, bu kireçlenme olabilir mi?

  • admin 26/12/2013 #

   Melike Hanım eklem ağrılarında kesin konuşulabilmesi için fiziksel muayene şarttır. Her ağrı için romatizma ya da kireçlenme denilemez, anneniz bir doktora görünmeli, geçmiş olsun.

   • melike hamiyet 14/02/2014 #

    Annem doktora göründü fakat ilaç içmesine rağmen geçmiyor. Ağrı kesici olmasa duramıyor. Krem de sürüyor ve kas gevşetici de içiyor ama fayda etmiyor. Annemin ayaklarında şişkinlik ve yanma oluyor. Parmaklarında da şişme yanma oluyor. İki aydır da geçmedi. Ağrı için sizin önerileriniz nelerdir?:)

    • admin 18/02/2014 #

     Sayın Melike, özellikle ayak veya eklem ağrıları gibi şikayetlerde bu şekilde uzaktan bir tedavi bulmak ne yazık ki mümkün değil. Annenizi muayene eden ve ilaç yaza doktorla irtibat halinde olmalı, dinmeyen şikayetlerle ilgili onunla görüşmelisiniz. Gerekirse başka bir doktora daha muayene olunabilir.

 2. mehtap 31/12/2013 #

  Bende de eklem ağrısı var. Ne zaman moralim bozulsa ya da birisinde eklem ağrısı olduğunu duysam benimki de ağrıyor.

 3. dilbaz 16/01/2014 #

  Sabah kalktım kahvaltı yaptım birden bire tüm vücudum ağrımaya başladı, nedeni ne olabilir sizce? Grip falan da değilim üstümde aşırı bir ağırlık ve uykusuzluk var.

 4. seher 17/01/2014 #

  Mrb, benim 2 haftaya yakın vücudumda lekeler çıkmaya başladı. Çıkıp geri kayboluyorlar. İlk 1 taneydi ama şimdi çoğaldı. Kırmızı kurumuş cilt gibi yaralar oluşuyor. Ve şimdi de eklemlerim ağrıyor. Çok halsiz hissediyorum kendimi, çok sancı yapıyor. Bu neden olabilir?

  • admin 19/01/2014 #

   Seher Hanım, zona olabilir, bir cilt uzmanına görünmeli, ihmal etmemelisiniz.

  • melek 06/08/2016 #

   akdeniz ateşi olabilir

 5. nazlı 01/03/2014 #

  Ben 30 yaşındayım hepatit b hastasıym ve karaciğer tedavisi görüyorum kullandığım ilaçlar var ve benim kaç yıldan beri kıkırdaklarım da oturup kalktığımda kıtır kıtır ediyordu şimdilerde bel kalça ve eklem yerlerimde ağrım var yürürken zorluk çekiyorum ve o gün yürüdüğümde sabaha kadar ağrı çekiyorum ve bedenim sanki kopacak şekilde bedenim cok ağrıyor sanki dayak yemişim de biri dokunduğunda tenimim ağrıdığını görüyorum ne yapmalıyım bunun için bir umut lütfen.

  • admin 04/03/2014 #

   Nazlı hanım internet üzerinden sizi muayene eden doktorun belirleyemediği bir sorunun belirlenmesi mümkün değil. Tekrar bir doktora görünmenizi önerebilirim ancak.

 6. ilkay 09/03/2014 #

  mrb ben 26 yaşındayım bazı zamanlar inanılmaz derecede diz kapaklarım ve sağ elimin yüzük parmağı ağrıyor parmağımı kapatamıyorum diz kapaklarımdan dolayı da eğilemiyorum şimdi bir de ayağım ağrımaya başladı. Çıldırıcam artık çok acı çekiyorum neden olur ki bütün bunlar, lütfen yardımcı olur musunuz bana?

  • admin 14/03/2014 #

   İlkay Hanım muayene olmalısınız, uzaktan bir yardım alamazsınız, geçmiş olsun.

 7. Betül 17/04/2014 #

  Merhabalar ben 18 yaşındayım çok sık değil çok aralıklı da değil zaman zaman sadece bacaklarımda hissettiğim orta veya çok şiddetli ağrılarım mevcut. Genellikle tek taraflı ağrıyor ve diz kapağımın hemen altında ayağa kadar uzanan uzun ön kemik yada ön bileğim ağrıyor, büyüme ve gelişim dönemiyle alakalı olabileceğini düşünüyorum sizce nedir? Şimdiden teşekkürler.

  • admin 18/04/2014 #

   Betül Hanım, büyüme ağrısı genellikle 12 yaşına kadar diye sınırlanır. Ancak muayenesiz uzaktan bir teşhis imkanımız yok. Ağrılar uzun süredir devam ediyorsa bir doktora görünmek en iyisi.

 8. melike hamiyet 26/04/2014 #

  Annemin 5 aydır eklem ağrıları var. Doktora gitmesine rağmen geçmiyor. Annem fizik bölümü, ortopedi bölümüne gitti, bütün tahlilleri yapıldı, hiçbir şey çıkmadı. Demir eksikliği, hormonlarıyla ilgili bir sorun çıkmış doktorlar bu sorunlar ağrılarına neden olabilir demiş. Sizce olabilir mi? Başka bir bölüme gitmemizi öneriyor musunuz? İlgilendiğiniz için teşekkürler.

  • admin 26/04/2014 #

   Melike Hanım doktorlar haklı olabilir. Örneğin demir eksikliği anemisi ya da hipotiroidi sorunu (tiroid hormonuyla ilgili) inatçı eklem ağrılarının nedenleri arasındadır. Başka bir bölüme gitmeden önce doktorların tespit ettiği sorunlara yönelik tedavinin olumlu sonuç verip vermediğini takip edebilirsiniz. Doktorunuza detaylı soru sormaktan, açıklama istemekten çekinmeyin.

 9. nurdan 06/06/2014 #

  Ben 20 yaşındayım. Sabah kalktığımda gün boyu her yerim, eklemlerim belim ağrıyor. Ve öyle bir halsizlik var ki 2-3 gün uyurum diyorum, kendim zor iş tutuyorum evde, nedeni nedir?

  • admin 07/06/2014 #

   Nurdan Hanım bu bilgiler neden söylemek için yeterli değil, bir doktora görünmeniz daha iyi olur.

 10. burak 11/06/2014 #

  Merhabalar ben 21 yaşındayım bir senedir sol ayak bileğim şiddetli şekilde kütlüyor ve aynı şekilde ağrıyor bu aralar ağrının kütlettikçe yukarı sol el parmaklarıma koluma ve omzuma vurduğunu fark ettim, sizce ne yapmalıyım. Teşekkürler.

  • admin 12/06/2014 #

   Burak Bey eklemlerde sadece ses olması bir sorun olarak görülmez genellikle ama ağrı varsa önce bir ortopedi uzmanına muayene olmanız iyi olur.

 11. fahriye 15/06/2014 #

  Adım Fahriye 19 yaşındayım romatizma tedavisi gördüm 5 yıl fakat hala eklem ağrılarım var kendimi her gün hasta ve halsiz hissediyorum doktora gitmekten sıkıldım, iğne yaparak eve gönderiyorlar ne yapmam gerekiyor?

  • admin 15/06/2014 #

   Fahriye Hanım bir romatoloji veya fizik tedavi uzmanına gitmelisiniz, hastalığın evresine, türüne ve testlerinizin sonuçlarına göre bir tedavi planı oluşturulmalıdır. Ne yazık ki uzaktan çözüm söylenebilecek bir konu değil, geçmiş olsun.

 12. Hamza 25/07/2014 #

  Admin herkese aynı cevabı vereceksen insanları neden meşgul ediyorsun, senin burada olmanın ne espirisi kaldı senin yaptığın bilgilendirmeyi ben de yaparım branşın neyse artık.

  • admin 27/07/2014 #

   Hamza Bey sitemiz hiçbir şekilde kişisel sorunlara çözüm bulma vaadinde bulunmamaktadır. Bu bir genel bilgilendirme sitesidir. Yorumlar kısmı kişilerin kendi aralarında hastalıklarıyla ilgili destek veya bilgi paylaşımları yapabilmeleri veya site ile ilgili iyi-kötü görüşlerini belirtmeleri için açıktır. Yorumlar bölümünde bunların hepsi belirtilmiştir. Gözünüzden kaçmış olmalı.

  • Fatih 28/07/2014 #

   Hamza atıp tutuyorsun ama senden bir fayda göremedik. Burada en azından bilgiler var. Böyle bir şey üretmeden etrafa saldıranlara da uyuz oluyorum.

 13. gülderen oral akar 31/10/2014 #

  Merhabalar benim her gün omuzlarım parmaklarım dizlerim ve gece yatarken bile kollarım ağrıyor nedeni ne olabilir yardımcı olabilir misiniz bir de hangi doktora gitmeliyim yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim.

  • admin 31/10/2014 #

   Gülderen Hanım fiziksel tıp ve rehabilitasyon ya da ortopedi ve travmatoloji doktorlarına muayene olabilirsiniz.

   • G.Tarar 21/11/2016 #

    Size katılıyorum, benimde aynı sorunlarım var,ben geçen sene kazada beyintravması…geçirdim…Kolum ,dirseğim kırıldı.Ama Allahıma şükür hayattayım.Daha raporluyum,işime son vereceğim.Haber bekliyorum.
    Bugün bende ortopedi ye gittim,aynı Gülderen hanımın ,parmak ve omuz ağrıları bende var.Röntgen çekti ve parmaklarımda eklem başlangıcı gözüküyor.Ellerimi,parmaklarımı sıcak tutmalıyım,hareket ve toz halinde sabah akşam özel Artrostar Compact II tavsiye etti.
    Soğuk havalarda ağrılar daha etkili olabilirmiş.Iyiki fazla kilolu değilim,yoksa dizlerim ve ayaklarımda büyük ihtimal etkilenirlerdi.
    Birde benim avantajım hergün tedavi olarak yüzmek,bisiklet ve yürüyüş.Herkeze tavsiyem:Hareket ve gıdanıza dikkat !ÖZÜRÜMÜ KABUL BUYURUN, BIRAZ UZUN OLDU…Saygılar.

  • fatih 23/08/2015 #

   Gülderen hanım Bence omuzunuza birkaç defa masaj yaptırın,sıcak su torbası koyun,eczanede bulabileceğiniz ısıtıcı kremlerden sürün,eğer bunlar işe yararsa hareketsizlik ve egzersizlikten kaynaklanıyordur. Omuzla boyun arasında ki kaslara 30 saniyeliğine bastırın normalin üstünde bir ağrı varsa kas ağrısıdır, internetten bulabileceğiniz kas ağrıları egzersizleri var. Bulamazsanız bir fizyo terapi size iyi gelecektir.hiç biri işe yaramazsa bir doktora görünün..

 14. Semih 09/12/2014 #

  Merhaba. 24 yaşındayım. Dizlerimde gün içinde çok yorulmadığım halde hep orta yada şiddetli ağrılar var. Ayakta durmakta zorlanıyorum. Ve ayrıca vücudumun genelde sol bölmesi ağrı içinde. Sol dirseğim sol elimin orta ve yüzük parmağı sol ayak bileğim ağrı içinde. Sanki bir enfeksiyon gibi tüm eklemlerime yayılıyor gibi. Aynı hastalık kardeşimde de var. Doktora gittiğimizde bana kıkırdak zedelenmesi kardeşime kıkırdak erimesi teşhisi konuldu. Kardeşim 18 yaşında. Babam 58 yaşında aynı rahatsızlıklar onda da var bunlar genetik bir kalıntı gibi kardeşimle benim hayatımızı mahvediyor. Eklem rahatsızlıkları genetik ile taşınıp bizim gibi çocuklarımızda görülür mü? Öyleyse bu hastalığı evladıma geçirmek istemem.

  • admin 09/12/2014 #

   Semih Bey eklem hastalıklarının pek çok farklı türü vardır. Bazıları doğrudan çocuğa geçebilir, bazıları sadece genetik yatkınlık seviyesinde kalır ya da çocukta görülmez. Doktorunuza hastalığınızın tam adını, nedenlerini, genetik olarak nasıl bir geçiş gösterdiğini sorabilirsiniz. Olumsuz bakmayın. Tedaviler, ilaçlar gelişiyor her gün. Çocuk için bir risk varsa bile siz artık bilinçlisiniz. Erken tanı, erken tedavi çok büyük farklar yaratır.

 15. Onur 07/01/2015 #

  Merhaba, 25 yaşındayım. 98 kiloydum ve şuan 83 kiloyum düzenli spor yapmaya başladım. Kilo vermeden ziyade işim gereği oturarak çalıştığım için akşama kadar fazla hareket edemiyorum bu yüzden hareket olsun diyede spora gidiyorum. Spor yapmama rağmen eklem yerlerimde ağrılar oluyor ve beni çok rahatsız ediyor en fazlada akşamları. Bunun için neler yapmalıyım sizce nasıl bir yol izlesem bu ağrılardan kurtulabilirim.

  • admin 08/01/2015 #

   Egzersiz sonrası ağrılar kendinize çok yüklendiğinizi gösteriyor olabilir. Eğer kendi kendinize bir program uyguluyorsanız spor hocalarına danışın. Şikayetlerinizi dile getirin, size yardımcı olacaklardır. Ağrılar geçici olabilir ya da yanlış şekilde çalışıyor olabilirsiniz.

 16. rabia 20/02/2015 #

  Sağ dizimde ve sağ elimde ağrı var. Ortopedi uzmanı kemikle alakalı bir durum olmadığını eklemlerden kaynaklı olabileceğini söyledi. Dahileyeye gittiğimde doktor romatizmadan şüphelendi ama kan testi sonucumda bir şey çıkmadı. Diz ağrım yürümeme engel olmaya devam ediyor ne yapmam gerekir? Daha hangi uzmana görünebilirim?

  • admin 21/02/2015 #

   Rabia Hanım kan testi romatizmayı elemek için yeterli olmayabilir, bir romatoloji uzmanıyla veya fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanıyla görüşebilirsiniz.

 17. tuncay 11/05/2015 #

  Diz kapaklarımın altında hafif sızıyı andırı ağrılar var

 18. fatih 25/07/2015 #

  Mrb.eşim 34 yaşında 29 haziranda lokal anestezi ile ikinci cocugumuzu dünyaya getirdi. Doğumdan önce el parmakları daha sonra kollarında uyuşma ve karıncalanma başladı. Doğum sonrası da bacak kaslarinda ağrılar oluştu EMG cektirdik sonuç iyi dendi bel ve boyun Mr cektirdik sonucu bekliyorum. Artı hangi bölümlere muayene olabilir ve ne gibi tetkik yaptirabiliriz. Tşk

 19. zümrete 12/09/2015 #

  Merhaba bnm annem 50 yaşında çok uzun zamandan beri dizleri problem. Dizlerinden ayaklarına doğru bir şişme oluyor bir iş yaptığında hemen dizi ağrıyor ve şişiyor. Ayrıca annem şişman 100 kilo civarında bu da çok büyük bir sıkıntı ben annem için ne yapabilirim yardım eder misiniz 🙁

  • admin 21/09/2015 #

   Sayın Zümrete annenizin boyunu belirtmemişsiniz ancak belli ki fazla kilolardan muzdarip. Kilo vermeden ne yaparsanız yapın, dizleri bu ağırlık karşısında zorlanacaktır.

 20. Mehmet 20/09/2015 #

  Merhaba benim sol dizimde çok kotu bir ağrı var geceleri neredeyse uyuyamıyorum gün geçtikçe ayni sol kol dirseğimde ve sol bileğimde. Bir gerilme olmaya başladı yanındakini rahatsız edecek şekilde kemik sesi geliyor bu neyden olabilir sizce.

 21. ibrahim ünal 21/09/2015 #

  Diz kapağım ve hemen gerisindeki kıkırdakta sorun yok eklem kısmında ise 3-5 km yürüyünce ya da biraz fazla ayakta kalınca aşırı ağrılar oluşuyor uzun süredir böyle. Morarma yok şişme yok doktora gittim bir krem verdi ama hiçbir şey değişmedi emar da çektirdim bir şey çıkmadı ama ağrılarım devam ediyor ne tavsiye edersiniz.

 22. Ali ihsan Altıntuğlu 26/09/2015 #

  Ayak ve bilek eklem kemiklerim sızlıyor ne yapmam gerekiyor dr önerirseniz hangi branş olması gerekir tşk ler

 23. İlknur güneş 27/12/2015 #

  Grip olduğum zaman bütün kemiklerimde ağrı var hareketlerime kısıtlanıyor. Dr ilaç veriyor o an için iyi birkaç gün sonra aynı duruma geliyorum gribim hiç geçmiyor ilaç içmekten yoruldum.

 24. zübeyde 13/01/2016 #

  5 yaşında bir kızım var grip oldu ve 3 gün ateşi düşmedi sonrasında diz kapak arkasında ağrıları oldu kızarıklık veya şişlik ve sıcaklık yok sebebi nedir acaba TEŞEKKÜR EDERİM.

 25. Erdem korkmaz 17/03/2016 #

  Ben 30 yaşındayım bilgisayar başında çalışıyorum arada spor yaptığımda kollarım omzum neredeyse bütün eklemlerim ağrıyor ve 2 gün sürüyor kendimi güçsüz hissediyorum ne yapabilirim?

 26. Hicret 18/03/2016 #

  Merhaba 18 yaşındayim. Ben uyuyacağım zaman veya uzandığım zaman vücudumda sızlama oluyor bir de sol kolum ve sol yüzük parmağım ve serçe parmağım çok soğuk hiç ısınmıyo kaç yıldır oyle acaba neyden kaynaklıdır teşekkür ederim.

 27. yılmaz 31/03/2016 #

  Ayak ayak üzerine atamıyorum yasım 51 neler yapabilirim bilgi veren olursa sevinirim.

 28. atabey 02/04/2016 #

  Benim ellerimin eklem yerinde ayak eklemlerinde ani kısa süreli ama acılı ağrı oluyor bunlar tansiyon hapı kullanmaya başladıktan sonra oldu bir ilişki var mıdır yoksa ayrı bir rahatsızlık mıdır nereye gitmem lazım ortopedi fayda etmedi.

 29. bilge 07/04/2016 #

  Benim 4 yaşında bir oğlum var. 1,5 ay önce ateş,halsizlik,iştahsızlık şikayetiyle devlet hastanesine acil e geldik.buradaki doktor Bademcik leri iltihaplı dedi.antibiyotik,ağrı kesici verdi bunları kullandik.ama oğluna bir değişiklik olmadı. bizde özel bir hastaneye gittik.ordada kan tahlili idrar tahlilleri yapıldı .kansızlık var dediler demir eksiklikleri varmış .yine antibiyotik verdiler .ağrılarının da büyüme ağrısı olduğunu söylediler
  yine geçmedi oğlum sağ kolunu kaldiramiyordu. sürekli bükük tutuyor ağrım var diyordu.biz kanuni SS EA Hastanesi acilen geldik burdaki doktor kolu şişmiş dedi yani dirsegi.bizi ramotoloji doktoruna gonderdiler 1 nisandan beri burdayiz.direğini ortopedi doktoru ameliyat yaptı sıvı toplanmis ve sıvıyı incelediler mikrobik dedi
  bu yüzden 6 hafta burda enfeksiyon bölümünde yatarak tedavi göreceğiz. benim sorum şu mikrobik ne anlama geliyo.akşamleyinn sağ bacağı agriyo dedi.çok üzülüyorum yoksa sağ bacağında da mi var .kalıcı hasar bırakabilir ne demek.çünkü şu an yogun antibiyotik alıyo. dikkat edilmezse kalıcı hasar bırakabilir
  demiştii doktor. lütfen bana yazarmisin iz

 30. RECEP 14/04/2016 #

  Merhaba yaklaşık 1.5 yıldır vücudum da dolaşan eklem ağrıları var ve bu ağrı bazen bileğimde bazen parmaklarımda bezende omzumda bazen şiddetli oluyor iş yapamaz halde bırakıyor sizce ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim.

 31. ramazan kıral 24/05/2016 #

  selamlar hocam bacaklarım çok üşüyor varisten ameliyat oldum aşırı varis değildi doktor gerekmez dedi belki ondan üşüyordur dedim ısrar ettim oldum akupunktur yaptırdım 10 seans hacamat oldum arılara sokturdum fizik tedaviye gittim iç hastalıklarına ortopedi nöroloji romatoloji uzmanlına gittim kremler kullandım hafif soğuklarda sızlıyor mevsim geçişleri de şubatla haziran ayları arası işim çok zor ne yapmalıyım hangi doktora gitmeliyim yönlendirirseniz çok mutlu olurum kemiklerim üşüyor ve sızlıyor tabii ki vurumun her yeri dökülüyor lütfen sizden cevap bekliyorum saygılar.

 32. serhat 06/08/2016 #

  merhaba. yaklaşık bir yıldır sol parmak eklemlerim daha ağır olmak üzere el parmak eklemlerimde ağrılar var. özellikle sabah uyandığımda tutukluk oluyor. bu ağrı ve tutukluluklar romatoid artrit hastalığına yeterli sebepler mi sizce ?

 33. Ahmet 23/09/2016 #

  Benim haftada iki gün falan diz kapaklarım çok şiddetli ağrır ve rahat hareket edemem kilomda var yaşımın 17 olmasına rağmen kilom biraz aşırı sanırım ve dizlerim olsun ayak bileğim olsun el bileklerim olsun sürekli bir ağrı içinde bunun nedeni ne olabilir hani kötü bir durum mu sizce?

  • Cihan 02/01/2017 #

   Kireçlenmedir muhtemelen

 34. Buğra 25/09/2016 #

  19 yaşındayım, 1.75 boyunda, 62 kiloyum. Grip nezle vs değilim. Kendimi iyi hissediyorum. Dün gece dışarıdaydım çok fazla aktivite yapmadık oturduk arkadaşlarla hava soğuktu sadece, uyuşturucu bağımlılığım yok. 3 aydır alkol de kullanmıyorum. Dün gece yatarken kalça kemiklerim ağrıyordu. Bugün dirseğimden bileğime kadar ve diz kapağından ayak bileğim de dahil olmak üzere bir ağrı var.

 35. Aziz 27/11/2016 #

  Yıllardan beri boyun kollarımda ağrılar var ağrı kesici kas gevşedisi kullanıyorum hiç fark etmiyorum gündüzleri fazla fark etmiyorum ama geceleri sancılardan yatamıyorum dirseklerimi kıtlatırak rahatlat gibi oluyot kollarımın üzerine yatamıyorum ne yapmalıyım ne önerirsiniz tşk

 36. bayse basaran 24/03/2017 #

  uyluk kemigi denilen kalcada iki tarafimda bir kac gun oldu ağri varilk defa oluyor nereye gitmem gerek.54 yasim ve spora gidiyom haftada 3 gun. acaba bidiklet ve babt yuruyuşu yaramiyir mu bana kom 85.boy 156

 37. Mehtap 14/06/2017 #

  Merhaba ben 20 yaşındayim. Herhangi bir zorlama hareket yapmadığım halde diz eklemlerimde bazen şiddetli ağrı oluyor. Ama bi süre sonra geçiyor ve sonra geri geliyor. Ayrıca sürekli olarak diş etlerim kanıyor. Üstelik durduk yere de kanayabiliyor. En son geçen gece burnum kanamış. Vücudumda da iki yerde küçük kırmızı noktalar gördüm ama çok azdı. Doktora görünmem gerekir mi ¿¿

 38. gummy 22/07/2017 #

  Bende eklem ağrısı ve vucudumda bazı kırmızı lekelerden dolayı doktora gittim. Lösemili olduğumu öğrendim aynı zamanda iştahsızlık da vardı.

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.