El Titremesi Neden Olur?

Tıp dilinde ‘tremor‘ olarak adlandırılan titreme, kasların istem dışı olarak yaptığı, ritmik hareketlerdir ve bazılarımızın sosyal yaşantısını etkileyecek denli rahatsızlık verir. Ellerimizin titrediğinin başkaları tarafından fark edileceği ve insanların bu durumu garipseyeceği endişesi taşırız.

Şu meşhur ‘Senin ellerin niye titriyor?’ sorusuyla karşılaşma korkusu, ‘başkalarının yanında ellerimi en az nasıl kullanırım’ konusunda kafa yormamıza neden olur.

Oysa titremenin kafein, ilaç kullanımı, çeşitli rahatsızlıklar, kaygı, düşük kan şekeri gibi pek çok nedeni olabilir ve hiçbiri de suç ya da ayıp değildir.

Üstelik stres, öfke, korku, yorgunluk gibi çeşitli nedenlerden dolayı hemen herkes el titremesini tecrübe eder. Yaşlılarda el titremesi şikayetine daha sık rastlanır ama her yaştan insanda tremor şikayeti görülebilir.

Ellerinizi yazı yazarken ya da bir bardak tutarken olduğu gibi, bir süre yerçekimine karşı bir pozisyonda tuttuğunuzda görülen titremeye tıpta hareket tremoru denir.

Düğmeye basmak ya da bir objeye uzanmak gibi belli bir hareketin sonunda görülen titremeler kinetik tremordur. Kaslarınız hareket halinde değil de, dinlenme halindeyken görülen ve elleriniz hareket halindeyken geçen titremeler ise statik tremor olarak adlandırılır.

Özetle, tıpta farklı terimlerle adlandırılan, çeşitli titreme türleri vardır ve doktorunuza el titremesi şikayeti ile başvuracaksanız, titremenin ne şekilde ve hangi durumlarda ortaya çıktığını takip etmeniz teşhis ile ilgili soruları cevaplamanızı kolaylaştırabilir.


Psikolojik Nedenler

Çok heyecanlandığımızda, korktuğumuzda ya da öfkeden deliye döndüğümüzde bu durumu ‘elim ayağım titredi‘ diyerek tarif ederiz ve bu sadece gelişigüzel söylenen bir deyim ya da benzetme değildir. Gerçekten de vücudumuzdaki kaslara söz geçiremediğimiz olur. Bu durumun nedeni, vücudun stres ya da benzeri bir durumda ‘savaş ya da kaç‘ pozisyonu almasıdır. Dışarıdan gelen bir tehlike algılaması halinde vücut, bu tehlikeye karşı kendini korumak için adrenalin salgılar, damarlar genişler, kaslar gerilir, kalp daha hızlı atmaya ve mide asit salgılamaya başlar. Bütün bu hareketlenme kişinin kendini en iyi şekilde koruyabilmesi içindir. İşte tüm bu savunma mekanizması sırasında vücutta titreme de olur.

Elbette savaşmak, kaçmak, tehlike, savunma gibi sözcükleri kullandığımızda, kulağa sanki ellerimizin titremesi için mutlaka vahşi hayvanlarla karşı karşıya kalmamız gerekirmiş gibi geliyor ama beynimiz dışarıdan gelen tehlikenin ne olduğunu ayırt edemez. Patrona kızmamız, eşimize sinirlenmemiz ya da topluluk önünde konuşmak zorunda kalmamız gibi pek çok durum bizim için stres, beyin içinse tehlike kaynağıdır ve vücudumuzu alarma geçirmek için yeterlidir.

Neyin endişe kaynağı olacağı kişiden kişiye değişir. Kimilerinin sakinliğini koruyabildiği durumlar diğerleri için ellerini titretecek bir heyecana yol açar. Ellerinizin psikolojik nedenlerle titrediğini düşünüyorsanız, ilk önce endişe veya stres kaynağını ortadan kaldırmadan, ellerinizin titremesine çare bulmanız zordur. Ortada görünür ve anlaşılır bir endişe kaynağı olmadığı halde, çarpıntı ve titreme gibi kaygı belirtilerinin sık sık ortaya çıkmasından şikayetçiyseniz, bu durumda bir psikoloğa başvurmanız en iyi çözüm olacaktır.

Kafein Hassasiyeti

Bazılarımız birkaç bardak kahve içmeden güne başlayamaz ama bazılarımıza kahve ‘dokunur‘. Kahvenin dokunmasından kasıt çoğu kez çarpıntı ve ellerde titreme şikayetleridir. Bu şikayetlere yol açansa sadece kahvede değil, çay, enerji içecekleri, çikolata, gazoz gibi başka yiyecek ve içecek maddelerinde de bulunan kafein hassasiyetidir. Kafein bitkilerden elde edilir ve merkezi sinir sistemini uyarıcı özelliği vardır. Zaten bu nedenle sabah kahveyle uyanmak, kısa sürede alışkanlık halini alır.

Kafein hassasiyeti, yan etkiye yol açan kafein miktarıdır. Kafeinin yan etkileri arasında kaygı, baş dönmesi, baş ağrısı ve özellikle el ve kollarda titreme sayılabilir. Kimin ne kadar kafein alabileceği, kişiden kişiye değişir. Herkes için geçerli olacak şekilde, dokunmayacak bir miktar söylemek zordur. Bir bardak kahve sonrası rahatsız olanlar olduğu gibi günde altı, yedi bardak kahve içenler de olabilir. Kafein hassasiyetinizin sınırlarını ancak kendi tecrübelerinizle bilebilirsiniz. Kafein aldıkça, vücudun toleransı da artar ancak hiçbir şeyin aşırısının iyi olmadığını kendinize sık sık hatırlatın. Çay ya da kahvenin günde 2-3 fincanla sınırlandırılması tavsiye edilir.

Günlük rutininizde hiçbir değişiklik olmadığı halde, kendinizi bir anda endişeli bir ruh hali içerisinde, hızlı hızlı konuşur ve eliniz ayağınız titrerken bulursanız, o gün kafeini fazla kaçırmış olabilirsiniz. Kafein vücutta birikmez ve atılır; ancak etkisi 6 saat kadar sürebilir.

Alkol ve Bağımlılık Yapan Diğer Maddeler

Alkol, uyuşturucu madde ya da reçeteli veya reçetesiz olsun, çeşitli ilaçlar vücutta bağımlılık yapabilir. Vücut zaman içerisinde söz konusu maddeye göre kendini yeniden düzenler. Bir süre sonra bağımlılık yapan madde, vücudun normal fonksiyonlarını yerine getirmesi için gerekli hale gelir. Bağımlılık yapan maddeyi almadığınızda yoksunluk belirtileri yaşanır.

Örneğin alkol, vücudun normal işleyişini ve tepkilerini yavaşlatır. Uzun bir dönem boyunca alkol almaya devam edildiğinde, merkezi sinir sistemi kendini alkolün etkillerine göre ayarlar. Alkol almayı bıraktığınızda ya da yeterince alkol almadığınızda, alkolün eksikliği nedeniyle beyinde kimyasal bir dengesizlik ortaya çıkar. Vücudun verdiği yoksunluk tepkileri, bu kimyasal dengesizlik yüzündendir. Baş ağrısı, görme bozukluğu, uykusuzluk, titreme ve fiziksel ağrılar yoksunluk belirtileri arasındadır.

Başka bir rahatsızlık nedeniyle kullandığınız ilaçların yan etkileri arasında el titremesi olabilir. Bu durum her zaman ilacın bağımlılık yaptığı anlamını taşımaz. Sadece bir yan etki olarak ortaya çıkmış olabilir. İlaç prospektüsünü dikkatlice okuyun. Daha ayrıntılı bilgi için doktorunuza danışarak, ilacın yan etkileri ve titremeye neden olup olmadığı konusunda bilgi alabilirsiniz.

Genetik Faktörler

Bazı kişilerdeki el titremesi şikayetinden, vücuttaki hatalı bir gen sorunmludur ve bu gen anne-babadan geçmiştir. Bu tür el titremelerine esansiyel tremor (ailesel el titremesi) denir. Anne ya da babasında da aynı hastalığın teşhis edildiği kişilerin % 50’sinde esansiyel tremor görülür. Önce bir elde başlayıp diğerine geçebilir. Titreme dışında başka bir şikayete ve belirtiye yol açmaz.

Hipoglisemi

Hipoglisemi kan şekerinin düşmesidir. Kendisi bir hastalık değildir ama bir rahatsızlıktan dolayı kaynaklanıyor olabilir. Kan şekeri vücudun başlıca enerji kaynağı olduğu için, kan şekeri düştüğünde vücutta bazı dengelerin bozulması da normaldir. Bulanık görme, çarpıntı, kaygı, terleme, yorgunluk, artan açlık hissi ve ellerde titreme, kan şekeri düşmesinin işaretleridir. Kan şekerinin düşmesi mutlaka şeker hastası olmak anlamına gelmez. Alkol tüketimi, çeşitli ilaçlar ya da uzun zaman aç kalmak hipoglisemiye yol açabilir.

Böyle bir durumla karşılaştığığınızda bol şeker içeren yiyeceklerden bir parça tüketerek, kan şekerinizi tekrar normale döndürebilirsiniz ve belrtiler de kaybolur. Ancak bu geçici bir çözümdür. Eğer kan şekeriniz sık sık düşüyorsa, mutlaka bir doktora görünmeniz ve altta yatan nedeni öğrenmeniz gerekir.

Hipertiroidi

Boynumuzun alt tarafında yer alan tiroid bezinin salgıladığı hormonlar, vücudun pek çok bakımdan dengesini korur. Hipertiroidi, tiroid bezinin gereğinden fazla tiroid hormonu salgılamasıdır. Bu durum doğal olarak vücutta çeşitli tepkilere yol açar. Ani kilo kaybı, çarpıntı, halsizlik, terleme ve sinirlilik gibi belirtilerin yanı sıra, tiroksin adlı hormonunun fazla salgılanması nedeniyle sinir uyarılması ve buna bağlı olarak ellerde ve parmaklarda ince bir titreme görülebilir.

Parkinson Hastalığı

Beynimizde üretilen dopamin maddesi, düşünme, hareket kontrolü, hafıza ve davranış gibi vücut fonksiyonlarımız için oldukça önemli bir kimyasaldır. Parkinson hastalığı ise, dopamin üreten beyin hücrelerinin yavaş yavaş yok olması nedeniyle ortaya çıkar. Hastalığın ilk dört belirtisi titreme (el, kol, bacak, çene ve yüzde), uzuvlarda katılık, hareketlerde yavaşlık ve vücutta dengesizlik olarak sayılır. Hastalığın ilerlemesiyle belirtilerde artış ve kötüleşme olabilir. Genellikle 50 yaşından sonra ortaya çıkan ve nadir görülen bir hastalıktır.

[expand title=”Kaynaklar”]

[/expand]

El Titremesi Neden Olur?” üzerine 60 düşünce

 1. Ben daha 20 yaşındayım ama bir buçuk seneden beri el titremem var ve bazen engel olamıyorum bardak tutarken vs benzer şeyler tutarken ellerim titriyor ve bazen kolumun bile tamamen titrediğini fark ediyorum sadece ben değil çevremde insanlar da fark ediyor sebep nedir ve hangi bölüme gitmem gerek yardımcı olursunuz :((

   • Benimde titriyor çok takıntılarım var yani stresten olduğunu düşünüyorum acaba bana mı bakıyor neden elleri titriyor karşımdaki insanların böyle düşündüğünü sanıyorum depresyonda devreye giriyor strese girmesem yenebilirim aslında.

  • Kardeşim. Titremeye sebep olan bir sürü hastalık var. O yüzden tedavi olmakta fayda var. Bildiklerime göre eğer ki sinirlenince veya bir işte yorgun düşünce titreme başlıyorsa hipertiroidi denilen hastalık ilaçla tedavisi mümkün ama ne kadar süreceği bilinmez 1-2 sene belkide bir ömür. Umarım aydınlatabilmişimdir. Birazcık da olsa..

  • mrb . 26 yaşındayım ve ellerim çok titriyor. Titreme gelince kolumda bir halsizlik oluyor. Bir bardak çayı bile tutmakta zorluk çekiyorum ve çevremdekiler de görüyor. İş yerinde çok büyük sıkıntı yaşıyorum. Tedavisi var mı yardımcı olursanız sevinirim.

 2. Yahu işlerden men oluyoruz bu el titremesinden dolayı. Psikoloğu bir türlü geçemiyoruz. Buna bir çare lazım. Şimdi bütün vücudum sallanıyor. Para da yok. Ne yapıcaz bilmiyorum.

  • Aynen valla para da yok .Elimizde titriyor inşallah parkinson olmayız. Geçenlerde Hacetepe üniversitesi ve Newyork üniversitesiden araştirmacılar parkinsona neden olan proteini bulduğunu duyurdular sanırım şu an Türk lirasıyla 50 binlira ile bu proteini genç yaşlarda bozukluğunu gideriyorlar.Yalniz para yok:) Ha bu arada bu protein mitokondri organelindeki bir protein adını şuan hatırlamıyorum fonksiyonu yerine getirememesi ve sonunda 20 li yaşlardan itibaren el titremesi başlar tabi bu parkinson hastaları için

  • Sosyal güvenceniz yoksa yeşil kart çıkartırım o zaman tedavi için paraya ihtiyacınız kalmıyor Alo 182 arayın oturduğunuz yerden randevu alin

 3. Selamlar, sonunda bir araştırayım dedim ve burayı buldum. Doktora gitsem ona da sinirleneceğim. Normalde fazla sakin, hatta sürekli gülerek konuşan birisiyim. Ama bazı durumlarda kendimi kaybediyorum.

  Sadece ellerim değil, tüm vücudum durdurmamın mümkün olmayacağı şekilde titremeye başlıyor. Ellerimi vücudumu kasarak durdurmaya çalışsam da, dizlerim ve ayaklarım aralıksız olarak istemsiz titriyor. Bu esnada konuşamıyorum, nefes alamayıp uzun süre öyle kalıyorum. Yani, kızgınlık anında tam tersi, sinirden derin derin burundan nefes alıp vermek gerek. Bir de anormal bir şekilde ter basıyor, özellikle koltuk altım. Sizce paranoyak olmamdan kaynaklı sinir krizi ya da panik atak dedikleri şey mi var bende?

  28 yaşındayım henüz, ama bazen kilitlenmeye başladım. Çokta sıklaştı, belirtiler bilindik bir hastalık falan mı acaba? 🙁

  • Alper Bey anlattıklarınızdan öfke nöbeti sorununuz olduğu anlaşılıyor ki, siz de zaten farkındasınız. Bunu kendi kendinize halletmeye çalışmanız ne yazık ki yetersiz kalacaktır. (Paranoya, panik atak gibi teşhisler bu şekilde koyulmaz, çok başka belirtileri de vardır.) Öfke ve stres her şey bir yana sağlığınıza çok ciddi zarar verir. Kaldı ki sosyal ilişkileriniz de bozulmaya mahkum olacaktır. Doktor seçeneğini sakın elemeyin. Bazı kişilerde beynin yapısı, hormonlar veya geçmişten gelen sebepler buna yol açabilir. Çoğu kişide bu sorunlar var ama siz ne güzel genç yaşta çare arıyorsunuz. Lütfen bir psikiyatra danışın. Boşu boşuna bununla yaşamaya çalışmayın, ömrünüzü kısaltmayın, ilişkilerinizi bozmayın. Çaresi varken bundan faydalanın.

  • Alper bey terleme normalde panik atak da ortaya çıkan bir durum bunun yanında titreme veya ölecek miş gibi bir his olur bu olaylar genelde fazla sinirlenme, korkma gibi faktörlerde ortaya çıkan bir olay,tabi diğer vücut titremesi için ise biran önce doktora başvurmanız önerilir.

   Umarım yardımcı olmuşumdur

  • Vitamin eksikliği olabilir hastanede vitamin değerlerini ölçtürün, kan şekeri düşe bilir hastanede şekerinize baktırın zayıflarda da şeker olabilir, stres, heyecan, yorgunluk ve açlıktan olabilir Allah acil şifalar versin inşallah bu da geçer bir imtihan çok takmayın.

  • Kahve hassasiyeti bende de var sanırım 2 – 3 bardak içtiğimde elimde gözle görülür titreme olmuyor fakat sanki ellerim hissizleşiyor. Hafiften de titrediğini hissediyorum. Kahve hassasiyeti olan kişilerde sivilce yapar mı?

 4. Ben 20 yaşındaym daha yaklaşık iki senedir el ve bacak titremelerim var. Her an bir titreme var ellerimde. Titreme anında kollarımdaki damarlarım sanki çözülüyor.

 5. Ben 4-5 Senedir sigara içiyorum ellerim titriyor sigaranın bir etkisi var mıdır? Çaresi nedir? Sigarayı bıraktıktan sonra ellerimin titremesi geçer mi?

 6. 20 yaşındayım ve 6-7 aydır ellerim titriyor. Bazen sabah uyanınca aniden kalkarsam titremeyle uyanıyorum ve kendime gelmem biraz vakit alıyor. O titreme geçene kadar da kendimi kötü hissediyorum. Bazen çok sinirlendiğim ya da üzüldüğüm bir şey olunca veya hiçbir şey yokken de olabiliyor. Sizce bunun nedeni nedir? Tiroitle ilgili olabilir mi?

 7. 19 yaşındayım ve toplum içinde ellerim çok titriyor ayni durum kuzenlerimde de var. Acaba genetik olabilir mi? Tedavi için hangi bölüme gitmemi önerirsiniz? 🙁

  • Sema Hanım sizdeki heyecan ile ortaya çıkan titreme türü, esansiyel tremor olabilir, çeşitli ilaç tedavileri veya psikoterapi gibi çözümleri vardır. Ancak ilk olarak bir nöroloji doktoruna muayene olmalısınız. Tedavi ve nedenler ile ilgili size gerekli bilgileri iletecektir.

 8. Uzun yıllar epilepsi tedavisi gördüm çok ilaç kullandım bunun yanında rahat konuşamama heyecan toplum içine girememe içine kapanıklık sorunları yaşadım bununla birlikte el titremesi sorunu var aşırı heyecanlandığımda üzüldüğümde sinirlendiğimde sevindiğimde toplum içine girdiğimde bardak tutmalarında veya normal günde kimsenin olmadığı zamanda bile ellerim titriyor ve fazlalaşıyor. İnsanların bana baktığını zannediyorum bu olay beni çok rahatsız ediyor el ve yüz uyuşmaları parmak uyuşmaları çabası kalpte ani çarpıntılar heyecanlandığımda oluyor içime kapanıyorum her şeyde hemen hemen elim titriyor titremediği gün yok yardımcı olun.

 9. Ben de 20 yaşındayım ve toplum içine girdiğim zaman ellerim çok titriyor bir bardak çayı iki elimle tutarak götürebiliyorum ve ne yapıcam bilmiyorum:(

 10. Lütfen admin gidilebilecek bölümleri yazın lütfen? Acı ve zor bir problem bir çoğumuz tabiri caizse elimizden ekmek kazanıyor ve el titremesi Türk kahvesi taşırken vs gibi durumlarda daha çok artıyor bu durum yardımcı olun lütfen.

  • Sayın Sherlock Holmes nöroloji veya ilk önce bir iç hastalıkları bölümüne başvurabilirsiniz.

 11. 22 yasındayım ve ellerim kollarım sürekli titriyor ve bunu herkes fark ediyor. Özellikle ellerim rahatsız edici şekilde titriyor terleme zaten cabası tansiyonum düşük Parkinson olmaktan çok korkuyorum. Doktora gittim B12 gibi vitaminler yazdı kan aldı bir şey çıkmadı. Psikoloğa gittim oda b vitamini yazdı ve hiçbir şey titrememi geçirmiyor nereye bas vurabilirim lütfen yardım olursanız sevinirim.

 12. Ben 17 yaşındayım hemen hemen 2 yıldır ellerim devamlı titriyor bir de çok heyacan yaptığımda sinirlendiğimde ve çok yorucu bir iş yaptığımda ellerim ve ayaklarım çok titriyor.

 13. 4 senedir profesyonel olarak güreş yapıyordum 2 haftadır antrenmana gidemiyorum ilk günden itibaren iki haftadır çok belirgin şekilde ellerim titriyor sebebi sporla alakalı olabilir mi cevaplarsanız çok sevinirim.

 14. Öncelikle SELAMUNALEYKUM hastalığını herkes kendi daha iyi bilir öncelikle kendiniz hastalığını tahmininden de olsa araştırarak bu bende var ama şu bende yok diyerek ayırın sonra NÖROLOJİ uzmanlarına başvurun 1 2 3 doktora görünmenizde fayda vardır ameliyatlık durumlar olabilir lakin kesinlikle en az 3 doktora ayrı ayrı muayene olun psikiyatri bölümlerine başvurmanızı tavsiye ederim.
  Bunun yanı sıra düzenli uykunuz yoksa kesinlikle düzenli uyku şart gün içinde aşırı yorulmalardan özellikle streslerden uzak durunuz ALLAH verdiyse derdi ebetteki dermanını da verecektir o kuluna KAFİ dir yeter ki kul olmayı bilelim..
  ALLAH acil şifalar versin.
  NOT: Bazı el titremeleri genden gelmektedir herhangi bir hastalığa dönüşmez maalesef o halimize hamdedip yaşayacağız tabi ki de ek tedaviye başvurabilirsiniz.

 15. Henüz 25 yaşındayım ve ellerimde titreme var günlük hayatımı etkiliyor bardak taşırken her hangi bir şey yaparken titriyor bunun önüne geçemiyorum ve insanlar tarafından da sürekli dile getiriliyor çok sınırlı ya da çok heyecanlı bir olduğumu söylüyorlar ve ben psikolojik olarak çok kötü hissediyorum kendimi.

 16. Ben 32 yaşındayım ve kendimi bildim bileli ellerim titriyor. Gitmediğim bölüm ve gitmediğim doktor kalmadı.En son yazıcı krampı dedi doktorun birisi ve tedavisinin olmadığını söyledi. Zaten bende tedavisi mümkün olsa 25 senedir iyileşirdi dedim. En güzeli beterin beteri vardır deyip bu hastalıkla yaşamayı öğrenmek. Alışmak gerekiyor kader arkadaşlarım. Çünkü mecburuz.

 17. Çok sakin bir insanım her gün gülen biriyim neden her gün el titremesi yaşıyorum bir bardak çay taşıyamıyorum.

 18. Slm ben 25 yaşındayım aşırı şekilde unutkanlık ve el titremesi var bu bazen vücut titremesine de dönüşüyor. El titremem genelde bir şeye sinirlendiğimde yada canım sıkıldığında oluyor ve uzun süre hiç bir şey yapamıyorum ne bir bardak tutabiliyorum nede ellerimi göz önünde tutabiliyorum çünkü aşırı bir titreme oluyor ve bunun için ellerimi saklama gereği duyuyorum sigara da buna neden olabilir mi genelde sigara içtiğim de de ellerim titrer B12 vitamin eksikliğim var buda buna neden olabilir mi?

 19. Aynısını bende yaşadım nöroloji ye gittim elim titriyor heycanlandığım zaman ara sıra el titreme oluyor danıştım. Bana verilen ilaçları içtiğimde elim titremiyor eskisinden daha iyiyim ama bir şey var, ilaçları içmediğim zaman el titriyor bu hep böyle mi devam edecek bana bilgilendirir misiniz?

 20. Arkadaşlar 27 yaşındayım ilkokul sonlarında başladı bende bu durum gittikçe de şiddetini artırdı, okulda tahtaya kalkamıyor, topluluk içinde misal bir çay içsem bardağı kaldıramıyordum ellerimin titremesinden, bundan dolayı nörologa gittim sinir sistemi rahatsızlığından antidepresan ilaç kullandım yaklaşık iki sene, rahatlattı için titreme azda olsa geçiyordu ama çözüm olmadı. Eminim çoğunuz evde tek başına bir bardak çayı rahatlıkla içe bilirken topluluk içinde zorlanıyorsunuzdur yani ellerim titrer kaygısı bunu daha şiddetlendiriyor, bu yüzden bu durumla barışık olun emin olun o zaman titreme azalıyor olurda titreme geliyorsa bile arkadaşlar titreşim modundayım yine deyip bu durumumu tiye alıyorum yani o kadar kabullendim birde bunu söylemek istiyorum. Günlük 1 veya 2 km hafif tempo yürüyüş ve sizi rahatlatan bir hobi seçin mesela ben resim çiziyorum inan ki belki çoğunuzdan daha çok titresem de çok da iyi resim çizerim. Şükür mahiyetinde bakılırsa da eli kolu olamayıp çay içemeyen sevdiğine sarılamayan tokalaşamayan sevdiğinin elini tutamayanları düşünün. Şimdi o titreşimli ellerle spora arkadaşlarla çaya hobi olarak piyanoya resme ve ellinizden gelen en güzel şeyleri yapmaya devam edin. Selametle.

 21. Benim ellerde titreme var 3 farklı nöroloji uzmanına gittim ama 3 ü de aynı şeyleri yaptı kan tahlili ve 20 gün sonra gel sonra bu ilaca devam et ama çözüm olmadı kan tahlilerinde de bir sıkıntı yoktu bunun çözümü nedir?

 22. Ben 17 yaşındayım durduk yere ortada hiçbir sebep yokken titremeye başlıyorum kalbimde fazla hızlı atıyor sadece sol elim titriyordu ilk zamanlarda sonra ise ikisi titremeye başladı.

 23. arkadaşlar 23 yaşındayım lisede belirginleşen bir el ve vücut titrememe ek olarak aşırı terleme sorunum vardı. nöroloji bölümüne gittim ve tiroid testi yaptırdım normal çıktı. kardiyolojide ekg çektirdim oda normal. en son iç hastalıkları (dahiliye) polikliniğine gittim hormonlardan kaynaklanabilir diye düşünerek. bugün teşhis koyuldu belki bir kişiye faydam olur diye yazıyorum bunu b12 vitamini düzeyimin normalin çok altında olduğu teşhisi koyuldu ve doktorum sebep olarak bunu gösterdi. iğne ile 1 aylık bir tedavi süreci sonrasında da kontrol için tekrar muayene istedi. eğer durumunuz benimki gibiyse b12 eksikliğinden şüphelenebilirsiniz ve doktorunuza başvurabilirsiniz. umarım benim gibi bu sorunl uzun yıllar yaşayan birine faydası olur bu yorumun.

 24. Benim elim gitar çalarken ve ya 5 dakikadan fazla kullanırsam titremeye baslar sinir yada heyecanda zaten titrer bunu evde tedavisi var mı? Ben bunun zayıf parmaklar nedeniyle olduğunu düşünüyorum.

 25. Ben 18 yaşındayım ve uzun yıllardan beri el titremem var ve özellikle budurumumdan dolayı rahat olamıyorum bir yıl önce b12 vitamin iğnelerini kullandım kısa süreliğine sonuç verdi son bir aydır tekrar kullan maya başladım ve yavaş yavaş ellerinin titremesi azalıyor ama biliyorum ki iğneler bitince yine başlayacak anlayacağınız tıp el titremesine bi çözüm uretememiş

 26. Arkadaşlar benim ellerim titriyor ve bazı yerlerimde sivilce çıkıyor bunun nedeni nedir lütfen cevap verin?

 27. Ben 18 yasima yeni bastim dogusdan elim titriyor sinir var Koffein de cok aliyorum Stress var korku cok herseyi kafama takiyorum bunlar neden olabilirmi herkez soruyor Niye titriyorsun nasil verceyimi bilmiyorum dogusdan doyorum bazen azaliyor ama yeniden cogaliyor

 28. 28 yaşındayım 18 yaşından beri titreme var zamanla arttığını hissediyorum heycan yaptığım da buna hiç engel olamıyorum vücudumun zayıf olduğunu düşünüyorum acaba bu titremeye spor iyi Gelirim ki ayrica genetik bi durum galiba annemin ellerinde de titreme var

 29. Mrba ben 16 yasindayiim 4.5yildir elerim ayaklarim titriyor basim donuyor bu surekli oluyor hergun her saat heleki bi kavga olacaksa vücüdümun tamaminda bi titreme elektiriklenme konusma bozukluğu oluyor kalbim fazla atmaya basliyor ölür gibi oluyorum bu ne demektir insalah tumer veya kanserdir
  Hım bide bazen gozlerim bulanik goruyor

 30. Benim çocukluğumdan bu yana ellerim sürekli titrer.Hiç durdudugunu hatırlamıyorum.Önceden alıştığım için pek takilmazdim bu duruma ancak yaşım 36 ve titreme dahada arttıgindan sıkıntı vermeye basladi.Sentetik hormon alıyorum tiroid az çalıştığından.Fakat titreme hep aynı. Umarım bir gün bende ellerimi uzattigimda hiç titremedigini görürüm.

 31. 36 yaşındayım ince işler yaparken igneye iplik geciremem takı işleri yapıyordum artık yapamıyorum veya elime bıcagı alıp bişey kesemiyorum bunun gibi şeyler benden cpk etrafımdaki insanların dikkatini çekiyor artk rahatsız olmaya basladım sizce hangi bölüme gitmeliyim

 32. Benimde boynum titriyor gecenseneden bu yana var bazen boyun titremesi geviyor sadece el parmaklarda oluyor bazende dirsekten parmaklara kadar ama sunu farkettim asiri cay veya kahve tetikliyor ama sadece bu oldugunu sanmiyorum havalar sicak oldugunda sorunyokta boyle soguk havalarda el ve boyun titremesine hakim olunmuyor stres kesinlikle ama herkeste stres var bi bana mi oluyor diyorum

 33. 20 Yaşındayım dövme sanatıyla uğraşıyorum ve tam dövmeyi çizmeye başlayacakken elim titriyor içimde bir korku yada heyecan olmadığı halde hedefe yaklaşırken özellikle sağ elim titriyor … Gerçekten zor durumdayım yardımcı olursanız sevınırım ..

 34. Merhaba benim ellerimde çıtlama çok oluyor 2 elimide ne tarafa döndürsem bileklerimden parmaklarımdan çıtlama sesleri geliyor bir şeyi sıktığımda veya ağır bir şeyi kaldırdığımda ellerim titriyor ara sıra kalemle yazarken normal düz tutarkende titriyor ne yapmalıyım

 35. merheba bende elimde ve kolumda titreme oluyor bazen oluyor bazen yok..ama titreme oldugunda aclik halsizlik yorgunluk hissediyorum..meslegime cok buyuk sikintilar veriyor..bir yardimci olunuz lutfen

 36. ıyı gunler ben 22 yaşındayım ortalama 2 yıldır sadece sol elım cok tıtıyor bardak tutarken vs. engel olamıyorum sınır ofke anında daha cok oluyor

 37. Arkadaşlar 37 yasındayım benimde hamilelikle birlikte bu ellerde tireme durumu başladı sonra bütün vücuduma yayıldı nörolojiye gittim bir şey çıkmadı sadece vitamin değerlerimin hepsi bitik durumda olduğu görüldü . pisikolog da gittim bir faydası olmadı … şuan 7 tane kuru inciri 1 litre önceden kaynamış suda 10 dk kaynatıyor aç karnına sabah öğlen akşam içiyorum çok ciddi faydasını gördüm . isteyen olursa denesin Allah bu durumu yasayan herkesin yardımcısı olsun… amin

 38. Merhaba 24 yasındayım ve yaklasık 4/5 yıldır sol elim titriyor ve bu son zamanlarda sol kolumda uyuşmalar var sol elimşe nerdeyse hiç birşey tutamıyorum ağır bir şey kaldırdığımda sol elim kolum aşırı titriyor ve durduramıyorım basen sol koluma uyuşmalarda oluyor neden acaba merak ediyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir