El Uyuşması Neden Olur?

Tek veya her iki elde birden hissedilen uyuşmalar, parmaklarda ya da elde gelişen his kaybı olarak tarif edilebilir. Ellerdeki uyuşukluk hissi genellikle iğne batması, karıncalanma, yanma, elektriklenme, ağrı gibi sıra dışı değişikliklerle birlikte görülür. Uyuşma, tek eli ya da her iki eli birden etkileyebilir.

Her ne kadar el uyuşması desek de aslında tüm elin uyuştuğu nadiren olur. Uyuşma hissi çoğunlukla tüm elde değil, birkaç parmakta ortaya çıkar.

Elde uyuşma en çok kol veya bilekteki sinirlerin zarar görmesi veya sıkışması sonucu meydana gelir. Bilekte sinir sıkışması sonucu gelişen karpal tünel sendromu oldukça yaygın bir şikayettir.

Karpal tünel sendromunda, bilekteki minik bir kanalda sinir sıkışması meydana gelir ve bu durum el ve kolda ağrı ve uyuşmaya neden olur. Bilek yapısı, bazı sağlık sorunları (obezite, enfeksiyonlar, romatoid artrit vs) ya da elin fazla kullanılması karpal tünel sendromuna etki eden faktörlerdir.

El işi yapanlarda, müzisyenlerde, bahçe işleriyle uğraşanlarda, ev işi yapan ev hanımlarında ya da bilgisayar başında çalışanlarda, yani el bileğini çok fazla kullananlarda ve meslek icabı aynı el hareketini  sürekli tekrarlayan kişilerde, bu sendroma sık rastlanır.


Diyabet gibi vücudumuzdaki çevresel sinir sistemini etkileyen hastalıklar da ellerde uyuşmaya neden olabilir. Ancak bu durumda ayaklarda da benzer belirtiler ortaya çıkacaktır. Daha az rastlanmakla birlikte beyindeki ya da omurilikteki bazı sorunlar, el ve kollarda güçsüzlük, işlev kaybı gibi belirtilerin yanı sıra uyuşmaya da neden olabilir.

El uyuşmasının felç ya da tümör gibi hayati risk taşıyan, önemli hastalıklara işaret ettiği durumlarda, uyuşmaya eşlik eden başka şikayetlerin de görülmesi beklenir. Tek başına el uyuşmasının bu tip acil durumların habercisi olma ihtimali oldukça düşüktür.

Ellerinizdeki uyuşmaların nedeni bir doktor tarafından tespit edilene kadar, kendi kendinize alacağınız bazı önlemler uyuşma şikayetini azaltmakta size yardımcı olabilir. Eğer örgü örme ya da marangozluk gibi bir hobi veya meslek nedeniyle ellerinizi çok çalıştırıyorsanız bir süre ara vermeyi düşünebilirsiniz. Ara veremiyorsanız en azından çalışırken ellerinizi sık sık dinlendirmelisiniz. Gün içerisinde (fazla zorlamadan) bileğinizi çevirme ve parmaklarınızı esnetme hareketleri yapabilirsiniz. Geceleri eczanelerde bulabileceğiniz bir bileklik takmak işe yarayabilir. Bileklik çok sıkı ya da çok gevşek olmamalıdır. Son olarak elinizin üzerine yatmaktan kaçınmalısınız. Uyuşukluk şikayeti geçmiyor ya da aratarak devam ediyorsa, bir doktorla görüşmelisiniz.

Ellerde Uyuşma Nedenleri

 • Sinir Sıkışmaları: El uyuşmalarının en çok rastlanan sebepleri ‘sinir sıkışması’ başlığı altında toplayabileceğimiz nedenlerdir. El bileğindeki sinir sıkışması türlerinden, yukarıda da sözünü ettiğimiz karpal tünel sendromu el uyuşması şikayetinin en sık rastlanan nedenidir. Aşağıda elde uyuşmaya neden olacak farklı sinir sıkışması türlerini bulabilirsiniz. Bu sıkışmalar dışında da, elde uyuşmaya neden olabilecek sinir sıkışması türleri olduğunu belirtelim.

– Gujon Loju Nöropatisi (El bileğinde sinir sıkışması)
– Karpal Tünel Sendromu (El bileğinde sinir sıkışması)
– Kubital Tünel veya Ulunar Oluk Sendromu (Dirsekte sinir sıkışması)
– Pronator Teres Sendromu (Ön kolda sinir sıkışması)
– Torasik Çıkış Sendromu (Boyundan çıkan sinirlerin boyun-omuz bölgesinde sıkışması)

 • Boyun Düzleşmesi: Boyun ve ensede ağrı yapan boyun düzleşmesi, normalde kavis yapan boyundaki omurların, düzleşmesi anlamına gelir. Duruş bozuklukları boyun düzleşmesinin başlıca nedenidir. Belirtileri arasında boyun, ense, kol ağrıları ve ellerde uyuşma sayılabilir. 
 • Boyun Fıtığı: Boyundaki fıtık kollara giden sinirlere baskı yapıyorsa, kollarda ve ellerde güç kaybı ve uyuşmalar görülebilir.
 • Boyun Tutulması
 • Diyabet: Kan şekerinin kontrol altında tutulmadığı ve sürekli yüksek seviyelerde dolaştığı diyabet hastalarında sinir hasarı ve buna bağlı olarak el ve kollarda uyuşmalar meydana gelebilir.
 • Kollarda Kan Dolaşımı Azalması 
 • Hipotiroidi: Tiroit bezi tarafından tiroit hormonu az üretildiğinde, bu durum vücutta pek çok dengesizliğe yol açar. Saç dökülmesi, cilt kuruluğu, halsizlik, kilo sorunu, eklem ağrıları gibi şikayetlerin yanı sıra hipotiroidi sonucu ellerde uyuşma da görülebilir. Hipotiroidi tedavi edilmediği takdirde ciddi sorunlara yol açabilen, ihmal edilmemesi gereken bir rahatsızlıktır.
 • Periferik Nöropati: Sinir hasarı anlamına gelen periferik nöropati daha çok ayakları etkiler ama ellerde de uyuşmaya neden olabilir. Diyabet ve alkol bağımlılığı gibi nedenlerden dolayı bu sinir hasarı meydana gelmiş olabilir.
 • B12 Vitamini Eksikliği: B12 vitamini sinir hücrelerinin sağlığını korur. Parmaklarınız uyuşuyorsa, bu durumun nedenlerinden biri de, parmaklardaki sinir hücrelerinin yeterince iyi beslenememesi, yani B12 vitamini eksikliği olabilir.

Daha Az Rastlanan El Uyuşması Nedenleri

 • Alkolizm
 • Bazı ilaçlar
 • Beyinde Damar Tıkanıklığı
 • Beyin Tümörleri
 • Ganglion Kisti (El ve el bileği çevresinde kitle)
 • Hiperventilasyon (Çok hızlı ve derin nefes alıp verme)
 • Kas Hastalıkları
 • Kırıklar
 • Kol Damarlarında Tıkanıklık
 • Lupus Hastalığı
 • Migren
 • Omurilik Tümörleri
 • El bileği, dirsek, omuz veya boyunda Ortopedik Sorunlar
 • Multipl Skleroz (MS Hastalığı)
 • Romatizmal Hastalıklar

El Uyuşması Tedavisi

Ellerdeki uyuşmanın nedeninin tespit edilmesi için ilk olarak bir fizik tedavi ya da nöroloji uzmanına başvurulmalıdır. Sinir sıkışması olup olmadığının anlaşılması için EMG (Elektromiyografi) çektirilmesi gerekir. Eğer sinir sıkışması tespit edilmezse bu kez boyun fıtığının araştırılması için MR çektirmeniz istenebilir. Hipertiroidi benzeri sağlık sorunlarının elenmesi içinse kan testi gerekebilir. Bu testlerin yanı sıra doktorun yönelteceği detaylı soruların cevabına göre uyuşma nedenleri ortaya çıkarılıp tedaviye başlanabilir.

Uyuşma nedeni kolda sinir sıkışması ise ve hastada uykudan uyandırma ya da el ve kolda güç kaybı gibi şikayetlere neden olacak aşamaya gelmişse, basit bir cerrahi müdahale ile bu sorun ortadan kaldırılabilir. Hafif sinir sıkışmalarında ise ameliyat yerine bileklik ya da kortizon iğnesi tedavisi önerilebilir.

B12 eksikliğinden kaynaklanan uyuşmalar B12 tedavisi ile giderilebilir.

[expand title=”Kaynaklar”]

[/expand]

El Uyuşması Neden Olur?” üzerine 8 düşünce

 1. Günümüzde maalesef pek çok rahatsız edici ağrılarımız oluyor, şu anda mide ağrısı çekiyorum sitenizden en azından neden olabilir bir fikir sahibi oldum.

  • Mide agrisi yanma gibi sikayetleriniz varsa gastrit olma olasiligi cok yuksektir.mideyi rahatsiz edici gazli icecekler bulgur aci eksi vs gibi seylerden uzak durun ayni rahatsizlik bendede var oyuzden cok iyi anliyorum sizi.mide agrisi eger gastritse cok iyi surup ve hapi var ondan bir sure kullanin gececektir ins acil sifalar diliyorum efendim

 2. Sol elim çok sık uyuşuyor bir haftadır da aynı şey ayaklarımda var ama 1 ay içinde bayağı sıklaştı ailemde kalp rahatsızlıkları var ben de korkuyorum ne yapmam gerekiyor ne olabilir?

 3. Kafamın içinde sürekli bir çınlama sesi gibi bir şeyler hissediyorum çok rahatsız ediyor son zamanlarda el ve ayaklarımda uyuşmaya başladı nedeni ne olabilir?

  • aynı şikayet bendede mevcut ? bilen biri varsa bunun cevabını verebilirmi geçmiş olsun Fatma hanım

 4. Fatma Hanım merhabalar bir doktor değilim ama yaşadığınız şikayetten mustarip birisiyim çınlamanın nedeni bende tansiyon olarak çıktı tansiyonunuzu 15 günlük süre zarfında ölçtürün eğer tansiyonunuzda sorun varsa kardiyoloğa görünün eğer bir sorun yoksa kulağınızdan kaynaklı bir sorun olabilir bunun içinde kulak konusunda uzman bir hekimle görüşün sizi çok iyi anlıyorum gerçekten çok rahatsız edici bir durum.

 5. Kızılaya kan bağışında bulundum Hemsire iğneyi bastırınca sol kolum bir an bilegime kadar elektirik carpar gıbı oldu daha sonra kan verme isleminde bir sey olmadı ama o günün akşamı ve diger gunlerde kolum elektirik çarpması ve uyuşma kaldı sebebi nedir ve kalıcı hasar kalırmı kolumda teşekkür ediyorum

 6. İlk öncelikle Merhaba,
  Benimde üc haftadan beri sol elimde uyuşukluk var
  Avuç içi parmaklar,bazende koluma kadar gidiyor uyuşukluk.
  Allah korusun,tek korkum kalpten gelmesi olabilirmi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir