Epilepsi Neden Olur?

Sara hastalığı olarak da adlandırılan epilepsi, beyinde sinir hücrelerinden kaynaklanan, kısa süreli, nörolojik bir bozukluk yaşanmasıdır. Beyinde elektrik sinyallerinin normalden farklı olarak yayılması sonucu, beklenmedik nöbetler meydana gelir. Epilepsi nöbetlerinin farklı türleri vardır. Bayılma ya da titreme gibi nöbetlerin yanı sıra bazı hastalarda, hastanın kendisi bile nöbetleri hissetmez ve bu da teşhisi güçleştirir.

Epilepsi nöbetleri, nöbetin türüne göre birkaç saniye ya da birkaç dakika sürebilir.

Beyindeki sinir hücrelerinin normal işleyişini kesintiye uğratan hemen her şey epilepsiye yol açabilir. Kafa travmaları, genetik faktörler, enfeksiyon, doğuştan kaynaklanan bozukluklar bu nedenler arasındadır. Epilepsinin tedavisi daha çok ilaçla nöbetleri kontrol altına almak üzerine kuruludur.

Tamamen iyileşmesi ancak bazı epilepsi türlerinde (primer tip) mümkündür. Belli bir nedenden kaynaklanan, diğer tip epilepsilerde ömür boyu ve düzenli ilaç kullanmak gerekir.

Genetik Faktörler

Bazı epilepsi türleri ailede vardır ve birkaç aile bireyinde de görülür. Bu da genetik faktörün bu epilepsi türlerinde büyük ölçüde etkili olduğunu düşündürür.

Yaklaşık 500 farklı genin çeşitli epilepsi türleriyle bağlantılı olduğu görülmüştür. Yine de bu genlerden birine sahip olmak mutlaka epilepsi hastası olunacağı anlamına gelmez.

Çoğu hastada genler, hastalığın ortaya çıkışında nedenlerden sadece biridir. Genler çevresel faktörlerin epilepsiyi tetikleme ihtimalini daha yükseltmiş olur. Üstelik genlerin beyin fonksiyonları ve epilepsi üzerindeki etkileri üzerine yapılan araştırmalarda henüz kesin bulgular elde etmemiştir.


Doğuştan Kaynaklanan Bozukluklar

Doğum öncesinde oluşan problemler bazı kişilerde epilepsi görülmesinin nedeni olabilir. Anne karnındaki fetüs, beyne zarar verebilecek bir takım problemlerle karşılaşmıştır. Rahimde oksijen yetersizliği, hamilelikte yetersiz beslenme, enfeksiyon ya da annedeki diğer hastalıklar bebekte beyin felcine yol açabilir. Down sendromu ve başka beyin hastalıkları da çocuklarda görülen epilepsi üzerinde rol oynayabilir.

Enfeksiyon

Vücuttaki enfeksiyonlar bazı durumlarda beyin dokusunda kalıcı değişiklikler yapabilir. Bu durumda, herhangi bir yaşta epilepsi ortaya çıkabilir. Bakteriyel ya da mantar enfeksiyonları, beyin apsesine neden olabilir ve apse, epilepsi de dahil olmak üzere, oldukça ciddi nörolojik problemlere neden olur. Nörosifilis, menenjit (beyin zarı iltihabı) ve ensefalit, epilepsiye neden olan bazı enfeksiyon türleridir.

Kafa Travmaları

Bir araba kazası, bir spor müsabakasında kafaya alınan darbe veya geçmişteki başka bir travmatik yaralanma, beyin fonksiyonların kalıcı şekilde bozulmasında ve epilepsinin ortaya çıkmasında rol oynayabilir. Açık yaralarda bu riskin arttığı düşünülür. Çok kısa süreli bilinç kaybına neden olan, küçük çaptaki yaralanmaların epilepsiye neden olmaz. Yeni doğmuş bebeklerin de kafa üstü düşmesi veya başlarına güçlü bir darbe alması, çocuklukta görülen epilepsinin nedenleri arasındadır.

Hastalıklar

Beyin hücrelerine zarar verebilecek her hastalık, teorik olarak epilepsiye de neden olabilir. Konuşma becerisini ve hafızayı etkileyen bunama (demans), yaşlı kişilerde görülen epilepsi rahatsızlığının en büyük sebeplerinden biridir. Kalp krizleri de, beyne giden kanın kesilmesi ve beyin hücrelerinin kalıcı şekilde zarar görmesi sonucu, epilepsinin ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Çevresel faktörler

Aşırı alkol tüketimi, uykusuzluk, stres, regl dönemindeki hormonal değişiklikler ve tütündeki nikotin, epilepsi nöbetini tetikleyen faktörler olarak belirlenmiştir. Bu faktörler tek başına epilepsiye neden olmasa da, epilepsi hastalarında nöbetlerin ortaya çıkışına neden olabilirler.

Epilepsi Nöbetinde İlk Müdahale

Epilepsi nöbeti (sara krizi) geçiren biriyle karşılaştığınızda, telaşa kapılmadan nöbetin geçmesini beklemek en uygun davranış olacaktır. Bu sırada kişiyi küçük kazalardan korumak ve rahat nefes almasını sağlamak için alabileceğiniz birkaç önlemi aşağıda bulabilirsiniz.

 • Sakin olun ve çevredekilerden de sakin olmalarını isteyin.
 • Kişinin hareketlerini durdurmaya, onu zapt etmeye çalışmayın.
 • Saatinizle nöbet süresini tutun.
 • Kişinin çevresindeki sivri ve keskin şeyleri temizleyin.
 • Nöbet geçiren kişinin boynundaki kravat ya da eşarp gibi nefes almasını güçleştirecek aksesuarları gevşetin.
 • Katlanmış bir ceket gibi, kişinin başının altına yumuşak ve düz bir şey koyun.
 • Rahat nefes alması için kişiyi bir yanına doğru çevirin. Ancak dilini ağzından çıkarmaya kalkmayın. Bu gereksizdir ve dili çıkarmaya çalışırken yaralanmaya yol açabilir.
 • Nöbetten sonra nefes almakta zorlanmadığı sürece, kişiye suni teneffüs yapmayın.
 • Nöbet geçene kadar kişinin yanında kalın ve kendine gelmeye başladıkça nazik ve teskin edici şekilde davranın.
 • Nöbet geçiren kişi gideceği yerden uzaktaysa ve aklı karışmış gibi görünüyorsa, bir yakınını aramayı veya bir taksi çağırmayı teklif edin.
 • Hastanın nöbeti kesilmiyor, art arda nöbetler tekrarlıyorsa veya nöbet süresi 10 dakikayı bulduysa, acil yardım ekibi çağırın.

Kaynaklar:Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, ,

Epilepsi Neden Olur? İçin 130 Yorum Yapılmış

 1. cicek hazer 24/11/2013 #

  Ben epilepsi hastasıyım 5 senedir çok hap kullandım ama geçmiyor. Her nöbette ilaçlarımı değiştiriyorlar doktorlar. Artık nefret ediyorum ilaç içmekten. Çok hafıza kaybım oluyor, unutkanlığım çok aşırı oluyor. Beynim dönüyor, mide bulantım çok oluyor. Elim ayağım çok gerneşiyor. Daha çok şeyi hatırlayamıyorum. Ben iyileşmek istiyorum. Çalışıyorum da ama çok zorlanıyorum ben kimse anlamıyor. Psikolojim de çok bozuldu. 3 oğlum var, okuyorlar, eşimden ayrıyım. Çalışmak zorundayım. Kollarımda çok aşırı ağrı oluyor, ellerim bir bardağı dahi tutamaycak hale geliyor. Çok acı ve ağrı oluyor. Ne olur bana yardımcı olun. Benim derdimi kimseye anlatamadım. Beni anlayan yok, 35 yaşındayım.

  • admin 30/11/2013 #

   Çiçek Hanım geçmiş olsun. Belli ki şartlarınız zor ve elbette bunalmakta haklısınız. Size ancak sizi muayene eden doktorlar yardımcı olabilir. Lütfen umutsuz olmayın, bu hastalıkla yaşayan pek çok kişi var. Çalışıp çocuklarınızı büyüttüğünüz için kendinizle gurur duymalısınız.

  • Gürses 05/02/2014 #

   Sizi çok iyi anlıyorum yazıyı o kadar panik yazmışsınız ki Allah şifa verir inş. Öncelikle ben 44 yaşındayım doğuştan epilepsi hastasıyım yaklaşık son 8 yıldır bir ilaç verildi bana Depakin Chorono 500 mlg film kaplı ilaç günde 1 tane alıyorum devamlı aldığım takdirde hastalanmıyorum fakat atlatırsam veya çok stresli olursam rahatsızlanıyorum, hastalığım nüksediyor, o zaman doktorum günde 2 defa almamı söylüyor alıyorum rahatlıyorum. Ve bu ilaç verilmeden önce uyanıkken bile rahatsız oluyordum fakat bu ilacı aldığımdan beri hep uyku esnasında nöbet geliyor. Size de tavsiyem bu ilacı denemediyseniz doktorunuza danışın. Yine geçmiş olsun.

   • adsız 24/03/2014 #

    ben 15 yasındayım 8 yaşımdan beri tik bozukluğu var ama son 1 yıldır çok şiddetliydi bu güne kadar birçok ilaç kullandım ama yok çare bulamadım en son Erciyes üniversitesine gittim orada bir nöroloji uzmanı epilepsi olabilir dedi teşhis hala koyulmadı ama bana da ilaç yazdı ve şu an o kasılmalar ve tikler hiç kalmadı inşallah epilepsi değildir Allah olanlara da acil şifalar versin.

  • özkan 24/04/2014 #

   Çiçek Hanım geçmiş olsun ben de 21 senedir epilepsi hastasıyım eskisi gibi sık olmuyor nöbetlerim tedavimi eskisi gibi görmüyorum. Benim size önerim sıkıntıdan stresten uzak durun sıkıntı stres düşmanı bu hastalığın, alıştım hastalıkla yaşamaya öğrendim size de tavsiye ederim.

  • ebrutk 24/04/2014 #

   Çiçek hanım çok geçmiş olsun.

   MANYETİK ALANIN İNSAN SAĞLIĞI ÜZERİNDEKİ ETKİSİ Altansuvd Bold, Hüseyin Toros ve Orhan Şen İstanbul Teknik Üniversitesi yayımını incelemenizi öneririm. Açıkçası ben sağlık mensubu biri değilim. Ancak az önce bir yakınımıza sara teşhisi konduğunu öğrenince araştırmaya başladım. Beyindeki elektriksel işlevlerde bozukluk olması, elektromanyetik alana maruz kalan kişilerde böyle bir sonuç ortaya çıkartabileceği fikrini getirdi aklıma ve daha önceden bildiğim bu çalışmanın adını paylaşmak istedim. Diğer hastalar da belki incelemek isterler. Tüm hastalara acil şifalar dilerim.

  • eminenur 06/09/2014 #

   Ben de epilepsi hastasıyım 20 yaşındayım sizi anlıyorum, Çapa hastanesini tavsiye ediyorum ben de orada tedavi görüyorum çok iyi doktorlar.

   • harun tay 19/03/2015 #

    Çok geçmiş olsun öncelikle benim de arkadaşım epilepsi çapa’daki tedavi sonrası nasıl bir gelişme oldu faydası oldu mu acaba?

  • dost 13/01/2015 #

   Depakin kullananlarda nöbetler yerini uykuya bırakıyor büyük çoğunlukla galiba. Bizde de öyle oldu, 9 sene 1 defa ilaç bırakıldı 2 ay sonra büyük nöbet oldu. 6 aydır tamamen ilacı bırakan hasta kendini daha rahat hissettiğini söylüyor, ilaç bırakmak riskli olsa da göze alındı. Nöbet korkusu yaşansa da sanırım asıl olan stres ve üzüntü kaynaklarını bertaraf etmek gerekiyor. Her hastalık aynı etkilere maruzdur ama nöbet tehlikesi yok o nedenle hastalar öncelikle kendilerini bu konuda eğitmeliler.

  • eşref 04/05/2015 #

   Merhaba Çiçek Hanım, ben epilepsiyi YENELİ 4-5 sene oluyor. Şimdi ne kullandınız bana da söyleyin diyeceksiniz. Epilepsinin tam olarak nedeni bilinmiyor ki. Nedeni tam olarak bilinmeyen bir hastalığın çözümü de kesin şudur diyemeyiz. Ama önce kendiniz için sonra çocuklarınız için kendinize inanın ve bu hastalığın üstesinden geleceğinize inanıp öyle mücadele edin. Kullandığınız ilaçlar size sadece ek yardımlar olacaktır. 40 çeşit epilepsi türü var. Ben şuan bile onları araştırıyorum, genetikle ilgisini araştırırken yazınıza denk geldim. Ben de çok çektim ama K**** ve T******** kullanarak ve kendim de inanarak mücadele edip atlattım. 4 yıldır ilaç kullanmıyorum ve nöbetlerim bitti. KENDİNİZE İNANIP SAVAŞIN, ÜSTESİNDEN GELEBİLİRSİNİZ. Çektiğiniz bütün acıları çektiğimi bilin.

   • Yusuf Aydın 31/08/2015 #

    Bende Yıllardır Epilepsi için İlaç kullanıyorum. Son yazılan ilaç K****a ile bayağı bir müddet Havale geçirmeden yaşadım. Son zamanlarda İlacı bana doktorlar artık yazmıyor. Almanya’da Sağlık kurumu ödemediği için. Yan firmaların üretmiş olduğu K****a’yı yazıyorlar o da hiç tesiri olmuyor. Kısa kısa nöbetler geçirmeye başladım.

    • admin 31/08/2015 #

     Yusuf Bey noktalamaları sitemiz koyuyor, sitede ilaç adı yayınlayamıyoruz.

  • zeynep 01/11/2015 #

   Çiçek Hanım çok geçmiş olsun inşallah allahın izniyle bu derdinizden kurtulursunuz.

  • Ayse 21/11/2015 #

   Arkadaşlar benim oğlum 2 ay önce büyük bir nöbet geçirdi bir gün sonra bilinci yerine geldi. 3 gün hastanede yattı. Bütün testler yapıldı eeg si çekildi epilepsi teşhisi kondu. N***********aat sandoz ilacını sabah 600 mg aksam 600 mg kullanmasını söyledi doktor 2 haftadır başladı. Uyku halsizlik mide bulantısı gibi yan etkileri var okulunu da etkileyecek diye korkuyorum. 15 yaşına girecek. İlacı vermesem de korkuyorum tekrarlar diye. Bu ilacı kullanan var mı uzun sure kullanımda ne kadar zararı oluyor. Lütfen yardımcı olun zor durumdayız.

  • sevim 28/02/2016 #

   Ben 26 yaşındayım benim durumum sizden acı çiçek hanim hepinize çok geçmiş olsun 17 yeldir epilepsi hastasıyım ayrıca panik atak oldu son 2 yıldır merdiven korkum var. Kalabalık ve daha sayamadığım bir sürü şeyler o da yetmezmiş gibi son 3 aydır nöbetlerim tekrar başladı 8 yıldır nöbetim yoktu ama trombositlerim düşmeye başladı. Beyaz kan yani en düşük seviyede şu an bunu da c******ks dediğimiz ilaca bağladılar bırakmamı söylüyorlar ama bıraktığım takdirde vücudum farklı bir ilacı kabul etmiyor ve şu an kan için kullandığım kortizon ilacım var. Yan etki yapıyor bacaklarım ve vücudum tutmuyor. Ayağa kalkamıyorum yürüyemiyorum çok çaresizim peki ben n’apayım sizce yine de rabbime şükür etmekten başka çaremiz yok.

   • Cem 28/08/2016 #

    Aynen Allah hepimizin yardımcısı olsun

  • Bahar 03/06/2016 #

   Merhaba ben bahar 3aylıkken oğlumun nöbeti başladı şuan 8 aylık günde 35 nöbet geçiyor bütün tahlilleri temiz sadece EEG si bozuk ama dirençli epilepsi diyor doktor

  • Umut Oba 15/08/2016 #

   Öncelikle Geçmiş olsun çiçek hanım bende sizi çok iyi anlıyorum yaşım 35 bende 7 yaşından beri Epilepsi hastasıyım türlü ilaçlar kullandım çocukluğumda aşırı derece bayılmalarım oluyordu hastahane den çıkmaz olmuştum ömrüm hastahanelerde geçti annem benim için çok uğraşmıştı şu an en sonki durumun Allaha şükür çok iyi en son 2015 de nöbet geçirdim o da aşırı stres yapıp kafaya çok takmıştım ondan oldu şuan Dep**in Ch**no 500 kullanıyorum.

  • Cem 28/08/2016 #

   Ben de aynı durumdayım daha dün sabaha karşı nöbet geçirdim çok can yakıyor ve hafızayı adeta siliyor.

  • yekta 19/11/2016 #

   sara hastalığı stres aşırı yorulma sigaradaki nikotin sonucu beyindeki iki damarın birbirine değerek yani kaynak makinesini düşün elektrotlar şaşe yaptıgında titreşim olur .insanda ani beyin işleyişini durduracak şekilde insan nöbet geçirir nöbet geçirirken birinin hastanın yanında durup rahat nefes almak için burun spreyi sıkması ve hastaya okjijen vermesi gerekir okjijen kafa yapar nöbet sırasında gevşşersin daha rahat nefes alırsın ….ve bi ot var adı güriz kürtçe isim bu türkçe ismini bilmiyorum onu kaynatıp içmek sara hastalıgına iyi gelir

  • Fatma 25/01/2017 #

   Ben fatma yasim 28 herkese cok gecmis olsun ben bedensel engellim hic yuruyemiyorum bende de var yani epilepsi hastasiyim dogustan benim ellerim titriyor bundan 10 sene once nobet geciliyordum ilaç kullandim gecti diye sevindim ama tekrar cikti.

 2. ümit 04/12/2013 #

  Amcamın oğlu epilepsi hastası şu an 30 yaşında ve ilk 11 yaşında belirti göstermiş. Devamlı titriyor yemek yerken yürürken titremeler devamlı yani belirli sürelerde gelen titremeler değil götürmediğimiz doktor kalmadı ama bir çözüm bulunamadı maalesef.

 3. ceylan 04/12/2013 #

  Çiçek Hanım ilaçlar yeterli gelmiyordur, ilaç değiştirmeli doktorunuz. Bence çok iyi bir doktora özelden gidin, epilepsi konusunda ihtisas yapmış bir uzman doktora, bazı nöbetler ilaçla kontrol altına alınıyor, sizin nöbetinize cevap veren ilacı bulamamışlar sanırım ancak doktor çok önemli.

 4. musa 07/12/2013 #

  Hepinize de geçmiş olsun kızım rahatsızlandı benim, sol göz ve sol elinde kasılma oluyor, 1 dk kadar sürüyor sol gözü devamlı açılıp kapanıyor, kol içe bükük kalıyor, 8 yaşında, tavsiyelerinizi yazın lütfen.

  • özge 15/03/2016 #

   Benim kızım 3 buçuk yasındaydı aynen sizin dediğiniz belirtiler hastanede eeg ve mr sonucu epilepsi tanısı kondu ilaca başladık ins geçecek ileriki zamanlarda dua ediyorum lütfen çocuğunuzu ihmal etmeden götürün bir hekime başvurun.

 5. irem 27/12/2013 #

  Öncelikle herkese geçmiş olsun ben de sara hastasıyım 1 yıldır. Özel hastanede tedavi oluyorum ama bir adım bile ilerlemedim, bir arkadaşımız yazdı diye söylüyorum. Ama bulunduğum yerdeki devlet hastanesinde başladım 7 aydır çok memnunum. 2 aydır nöbetsiz. Hatta yakın olanlar varsa: Sultanbeyli Devlet Hastanesi, Hasan Hüseyin Çelebi – Nöroloji.

  • Ece Aydın 29/12/2014 #

   merhaba hepinize geçmiş olsun ben 9 aylıkken beri görüyorum, 16 yaşındayım dün gece yine nöbet geçirdim öncelikle sakin olmaya stresten uzak durmaya çalışın.

  • mehmet 01/06/2015 #

   Merhahalar Allah herkese acil şifalar versin öncelikle. Ben 25 yaşındayım 10 yıldır beri bu hastalıkla mücadele ediyorum bende d****** ch**** 500mg diye bir ilaç kullandım ve devam ediyorum ama Allah’a çok şükür ki nöbetlerim bayağı bir azaldı. Siz de üzülmeyin stres yapmayın ilaçlarınızı düzenli kullanın aksatmayın ve Allah’a her daim şükredin. siz de iyileşeceksiniz inşallah. Dünyada hiç bir şeyi dert etmeye değmez. Her daim hoşçakalın.

  • ramazan 10/01/2016 #

   Dediğiniz hastane nerede bulunuyor acaba?

 6. Gizem polat 04/01/2014 #

  Ben de sara hastasıydım, 5 yıl düzenli ilaç kullandım çok şükür iyileitim. Adana Balcalı Hastanesi’nde tedavi gördüm.

  • esma nur 04/02/2014 #

   Öncelikle hepinize geçmiş olsun benim oğlum şu an 2 yaşında doğduğu hafta havale geçirdi epilepsi teşhisi kondu ama çaresini bulmak için çok uğraştık 5. aydan sonra İzmir Ege Üniversitesi’ne götürdüm bu arada sürekli nöbetleri oluyordu. 1 hafta hastahanede kontrol altında tutulduktan sonra Allah’a şükürler olsun düzeldi. Düzenli ilaç kullanıyoruz 1.5 senedir havale geçirmiyor. Allah hepimizin yardımcısı olsun ne kadar zor olduğunu bir anne olarak çok iyi anlarım.

   • Derya 10/04/2015 #

    Benim kızım 9 aylık epilepsi teşhisi kondu k***** kullanıyoruz yarın da ek olarak da f*****a başlayacağız. Kızım düzelir inşallah çok üzülüyorum ama ben Rabbime inanıyorum kızım düzelecek Rabbim hepimizin yar ve yardımcımız olsun dua edin kızıma da.

   • Sibel 22/02/2016 #

    Merhabalar Esma Nur hanım benim de oğlum 2 yaşında ve epilepsi hastası havaleden sonra başladı size sormak istediğim çocuğunuzun gelişiminde gerileme var mı konuşmasında ya da yürümesinde.

  • Tülin İbiş 14/04/2014 #

   Kızım 2011’de nöbet geçirdi 2.cisini bugün geçirdi. Balcalı’daki doktorun ismini yazarsanız memnun olurum.

  • tanju 21/11/2014 #

   Gizem hnm sizi gerçekten kutlarım. bu azminizin herkese örnek olacağı inancındayım. teşekkür ederiz.

  • samet başkahraman 22/02/2016 #

   merhaba Gizem hanım öncelikle iyi günler bende de aynı hastalık var küçüklükten beri yaşım 22 Türkiye genelinde Ankara Gaziantep olsun İstanbul v.s bütün özel hastanelerde tedavi gördüm ama ara sıra oluyor şimdi Acıbademde tedavime devam ediyorum ama sizin gitmiş olduğunuz Adana Balcalı hastanesi nasıl acaba tavsiye eder misiniz ?

 7. İbrahim 21/02/2014 #

  Herkese geçmiş olsun. 23 yaşındayım bundan 4 yıl önce uykudayken nöbet geçirdim, hiç hatırlamıyorum, epilepsi teşhisi konuldu. 2 yıl sonra çok sevdiğim bir insanı kaybettim onun üzüntüsü stresi sabahı sol gözümde bir karartı oluyor, o karartı git gide büyüyor, fark ediyorum o an 10 saniye falan kendimdeyim. Bağırıyorum birilerine aklım başımdayken ama sonra gidiyorum, hiçbir şey hatırlamıyorum. O karartı geldi mi anlıyorum nöbet geçireceğimi. Ondan sonra toplam 4 kez oldu en sonuncusu 2 hafta önce yine sabah, hep aynı saat aralığı 10:00 11:00 arası hepsi aynı saat ve ben sabah ne zaman uyansam, yüzümü yıkamadan önce ufak karartı oluyor. Derin nefes alıyorum, kendime hakim oluyorum ve düzeliyor ama her sabah o korkuyu yaşıyorum. Cenabu allaha Acil şifalar versin inş.

  • Elanur 28/11/2015 #

   Sabah uyanır uyanmaz ilacınızı alırsanız rahatlatır diye düşünüyorum, benim kızımda da uyandıktan yarım saat sonra olabiliyor, öncesinde ilaç alırsa sorun olmuyor.

 8. Gül 16/03/2014 #

  Herkese geçmiş olsun yazıları okuyunca ben de yazmak istedim. Ben 23 yaşındayım psikoloji 3.sınıf öğrencisiyim ve 9 yıldır epilepsi hastasıyım . İlaç tedavisi uygulandı ancak ihmal ediyorum, unutuyorum bazen de içmek istemiyorum ilacın adı Convulex. Çok zor bir durum günlük yaşantımı çok etkiliyor benim halen. Unutkanlık, yürürken denge bozukluğu. Bu rahatsızlığı bilmeyen birinin sözlerine asla kulak asmayın. Benim bir arkadaşım ölümcül bir hastalık dedi karşıma geçip. Her şeye rağmen bu hayat devam ediyor ve edecek de bunu asla unutmayalım. Babam bana hep şunu der “Allah sevdiği kuluna dert verirmiş ki sabredecek mi yoksa isyan mı edecek acaba” diye. İsyan etmeyelim asla şükredelim Allah kaldıramayacağımız yük vermesin hiçbirimize. Allah hepimizin yardımcısı olsun ve hepinize geçmiş olsun diyorum tekrardan.

  • tanju 21/11/2014 #

   gül hanım ölümcül bir hastalıkla alakası yok. ben 5 senedir bir fiil nöbet geçirdim kısa süreli benimki, bu hastalık günlük yaşantınızda dikkat etmenizi gerektiren hastalık olduğunu düşünüyorum. ilaçları saati satine kesmeden kullanırsanız eminim nöbetleriniz azalacak ve tamamen yok olacak bunun için doktora başvurmanızı tavsiye ediyorum. nörolojik yönden geçmiyorsa psikolojiye başvurulması gerektiğine inanıyorum.

 9. İbrahim 22/03/2014 #

  Ben 44 yaşındayım yaklaşık 8 yıldır rahatsızım yalnız bu sıralarda duymuş olduğum bir haber epilepsi rahatsızlığı ile ilgili ameliyatla düzeltme ihtimali varmış boyun kısımdan yapılan ameliyatta epilepsi rahatsızlığı sona erdiğini söylediler yalnız doktorlardan öncelikle Allahtan umut kesilmez doktorlardan ricam böyle bir şey var mı sadece bilgi istiyorum teşekkürler.

 10. Gökhan 02/04/2014 #

  Epilepsi cerrah olmaya engel olur mu?

 11. filiz 08/04/2014 #

  Benim 8 yaşında bir kızım var doğduğu günden beri nöbet geçiriyor, ayakta geçiriyor, oturduğu yerden Tv izlerken, derste, günün bir çok saatinde geçiriyor ama doktor bulamadı. Geçen yıl nöbet ilacına başldık ama şimdi de tekrardan nöbetimiz başladı. İlacımıza devam ediyorum son bir haftadır nefes problemi yaşıyoruz ve bu yüzden acil koridorlarında geçiriyoruz, lütfen yardımcı olur musnuz?

  • admin 16/04/2014 #

   Filiz Hanım sitemizde akademik makalelere yer veriyoruz fakat kişiye özel bir destek için uzman ekibimiz maalesef bulunmamaktadır. Yorumlar bölümü, site ziyaretçilerinin kendi aralarındaki paylaşımları için açık tutulmaktadır. Çok geçmiş olsun.

 12. melek akkanat 23/04/2014 #

  Merhaba Çiçek Hanım ben de sara hastasıyım bu hastalık bana 16 yaşımdayken geldi 11 senedir çekiyorum. Benim de iki kızım var onlar için ayakta durmaya çalışıyorum her şey Allah’tan dua et Rabbim herşeyi görüyor kuluna çekemeyeceği dert vermezmiş. Hiç umudunu yitirme ben de çok yoruldum artık vücudumda hiç güç kalmadı ama yapacak bir şey yok o yüzden hiçbir şey kafaya takmaya değmez. Bu hastalık konusunu çok araştırdım bunun tedavisi stresten uzak durmak o da olmuyor. Allah herkese sağlık versin, herkese geçmiş olsun.

  • simay 08/01/2016 #

   slm sayfaya tesadüf girdim çok bunalmıştım takdir edersiniz okudum arkadaşların yazdıklarını, çiçek hanim daha birçok arkadaşların ayni hastalıkla mücadele ettiklerini benim de oğlum epilepsi hastası sizlerinde saydığı ilaçları kullanıyor fakat nöbetler yakasını bırakmıyor çok yerde çaresiz kalıyorum Çiçek hanim bende anneyim sizin gibi inanın hastanın yanında gören çeken o çaresizlik nedir bilirim rabbim hepinize sağlık sabır versin hele ki kaç gündür öyle bitkinim ki zihnim öyle bitkin ki ne yapacağımı bilemiyorum oğlum özürlü olduğu için bakim yerinde getiremedim bu hafta çünkü bayağı bir yorgun elim kolum bağlandı gözüm yolda dilim duada rabbim esirgesin sizleri sabırlar diliyorum ama çok çaresizim anne ben ağladım diyor üzüldüm diyor eve gelemediği için ki düşünün 34 yaşında olmasına rağmen küçük bir çocuğun seviyesine düşüyor bedenen özürlü değil düşünün simdi bana bir şeyler söyleyin nasıl dayanayım ve de cvp olarak ne diyeyim yavruma kimsesizlerin kimsesi rabbime sığındım onun yüce adaletine sığındım bütün cümlemize büyük sabırlar versin en garip olanda bizim toplumumuzda kimse yardımcı olmuyor bir yerde yapayalnız kalıyorsun bu da içler acısı.

 13. AYŞENUR 25/04/2014 #

  Merhabalar. Benim geçmeyen baş ağrım, mide bulantım oluyor ve arada bir bayılıyorum, dün nöroloji bölümüne gittim tomografi çektirdim, temiz çıktı ama benim içimde hala bir kuşku var epilepsi olabilir mi diye yardımcı olur musunuz ? 🙁

  • admin 25/04/2014 #

   Ayşenur Hanım epilepsi bu şekilde, bir iki cümleye bakıp uzaktan teşhis edebileceğimiz bir hastalık değil. Tomografi çektirdikten sonra bir doktorla görüşmediniz mi, söz ettiğiniz belirtilerin onlarca farklı nedeni olabilir. Kapsamlı bir muayene olmalısınız.

 14. FERHAT 06/05/2014 #

  Merhabalar bende 2012 yılında AVM ( beyin damarının içinde et parçasının oluşması ) et yumağı nedeniyle Ankara numune hastanesinde ameliyat oldum şuan epilepsi teşhisi kondu daha önceden yoktu epanutin 100 mg 3×1 kullanıyordum kes dediler bende kestim ve lovemax 750 mg 2×1 dediler halen devam ediyorum. 500 den 750 ye çıkardılar lovemax`sı ama hala nöbetlerim devam ediyor bende iyileşmek istiyorum, ama ne yapmam gerektiğini bilmiyorum son nöbetlerim 04.05.2013 / 21.09.2013 ve 30.04.2014 nöbet gelmeden önce nöbet geçireeğimi fark ediyorum hemen birilerine haber veriyorum bilmiyorum nöbetlerin normal mi lütfen yardımcı olun teşekkürler herkese de geçmiş olsun, yaşım 26 iyileşmem mümkün mü?

  • Meryem 10/09/2016 #

   Selamünalyküm herkese çok geçmiş olsun ben de 12 yıldır epilepsi hastasıyım iki ayrı ilacım var nöbetlerim kontrol altına alındı Allah’a çok şükürler olsun Adana ya yılda bir kontrol için gidiyorum özel muayene Dr Hacer Bozda sizlere de tavsiye ediyorum Allah şifa versin.

 15. Epilepsi hastası 17/05/2014 #

  Yıllar sonra hasta olacaksın deselerdi epilepsi hastalığının olacağını bilebilirdim belki. Çünkü kafama aldığım darbelerin basınçların ağlamalarımın ve stresin hayatımda yıllarca yeri oldu, şimdi 2 yıldır epilepsi tedavisi görüyorum bu süre zarfı içerisinde 2 kere ilaç değiştirdim bu 3. Günde 2 tane içiyorum ama iyileştiğimi hissetmiyorum sanki daha kötü oluyormuşum gibi geliyor çünkü daha 1 ay önce yanlış ilaç tedavisi gördüğüm ortaya çıktı bacaklarımın kollarımın vücudumun ağrısını hissediyorum her sabah uyanmakta güçlük çekiyorum. Hayatımın en güzel yıllarını tam olarak yaşayamıyorum ben daha 20 yaşındayım il dışında üniversite okuyorum. Annemin her sabah tedirgin bir şekilde arayıp ilacını içtin mi sorusu bile bazen moral bozmaya yetiyor. ilaç kullanmaktan onu içip içmediğimi hatırlamaya çalışmaktan çok yoruldum ve işin en kötüsü hiç bir ilerleme yok. Ehliyet almak istiyorum ama epilepsi hastalarına vermiyorlarmış, araba kullanmak istiyorum çünkü bu benim hayalimdi. Şu an bacaklarımın ağrısından yataktan kalkamıyorum daha 20 yaşındaki bir genç için fazla ağır değil mi? Ben bir genç kızım, Allah hiç bir insanın başına vermesin çok zor.

  • Mehmet A. 02/11/2016 #

   Rabbim bütün hasta kardeşlerime acil şifalar ihsan eylesin.bütün hastalıkların genelde temel kaynağı strestir.lütfen stresten uzak kalmakla tedavinize devam edin

 16. Ahmet Küçüköztaş 21/06/2014 #

  Merhabalar öncelikle Allah herkese şifa versin dyorum bende çocuklukta geçirdiğim yüksek ateşlenmeden dolayı epilepsi hastasıyım kendimi bildiğimden beri bu hastalıkla mücadele ediyorum sürekli doktora gidiyorum sürekli ilaç değiştiriyorum ama bir sonuç bulamıyorum bayılmalarım kasılmalarım devam ediyor, kaç defa hocaya da gittiysem bir sonuç bulamadım, bir de bitkisel ilaç öneriyorlar ama bu ilaçları da bırakmamamı söylüyorlar, bana bu konuda yardımcı olabilcek biri var mı?

 17. Serap 27/06/2014 #

  Öncelikle bütün hastalara Allah’tan şifa diliyorum. Avusturya’da yaşıyorum kızım geçen sene anaokulunda kasılmalı olarak baygınlık geçirdi acilen hastaneye kaldırdılar. Hastane havale geçirdiğini söyledi. O havaleden sonra kızımda çok değişiklikler oldu iştah azalması, toplum içine girmemesi, çok bitkin olması, dudak ve göz çevrelerinde devamlı morarmalar oldu, daha birçok şey. Tabii ki bu şikayetlerimizi doktora devamlı bildirdik. Birçok kez eyg bağlandı sonuç hep temiz dendi. Ben anneyim yavrumdaki değişikliğin farkındaydım.

  Eşimin kız kardeşine epilepsi dendi. Ablamın kızı da epilepsi hastası 6 senedir, bu sebeplerden dolayı hep bir şüphe vardı içimde kızımda olabilir mi diye. Ankara Bayındır hastanesinde kontrol oldu, epilepsi tanısı konuldu. Koca bir sene yavrumun tedavisi boşa gitti buradaki doktorların yüzünden. Hep kendimi suçladım acaba geç mi kaldım keşke daha erken götürseydim diye Türkiye’ye. Şu an her şey yolunda gibi bayılması falan olmuyor kızımın. Arada bitkin ve halsizleşiyor. Türkiye’deki doktorumuza çok minnettarım Allah onları başımızdan eksik etmesin. Tekrar tüm hastalarımıza Allah’tan şifa diliyorum.

 18. YORGUN 29/06/2014 #

  Benim de kız kardeşim epilepsi yani tahliller ekg filan temiz ama nöbet geçirmeleri hiç bitmedi daha 12 yaşında ilacını ihmal ediyor bazen çok stresli ergenlik döneminde diye ama ne yapacağımızı bilmiyoruz, hiç geçmez mi bu hastalık?

 19. Aysss 24/07/2014 #

  Arkadaşlar öncelikle rabbim hepinize şifa versin. Bebekken başımı çarpıp düşmüşüm ve 8 yaşında kasılmalar için hastaneye gittiğimizde epilepsi teşhisi koyuldu. T. ile başladım tedaviye şu an 17 yaşındayım 2 adet l. 1 adet d. kullanıyorum. Sürekli hapla yaşıyorum. Gözüm aşırı derecede seyriyor bilincim yerinde ama bir anlık kötü hisle gelerek gözüm seyriyor ve kendimi kaybediyorum. Nobetlerim senede bir olurken artık haftada bir olmaya başladı sigara çok kullanıyorum sigara tetikliyor mu pek bir bilgim yok ama sıkıntı yaptığım için mecbur sigarayı aşırı derecede içiyorum acaba sigara tetikliyor mu?

 20. emrah 07/09/2014 #

  bu hastalıkla yaşamayı öğrenmek en doğrusu ben de epilepsi hastasıyım geçirdiğim nöbetler her geçen gün daha çok artıyor. stres sıkıntı bunları yaşamamın en büyük nedenleri sürekli titremeler baş ağrısı kasılmalar hayattan bezdiriyor insanı. lakin bu sürekli yaşamak belli bir süreden sonra onunla yaşamayı da öğretiyor ilaç tedavisi sadece o anlarda etkili oluyor belli bir süreden sonra ilaç kullanmaktan bıkıp biraz ara vermek istenildiğinde daha çok nöbet geçirmememize neden oluyor, bünyenin tamamen bozulmasına yol açıyor. bazen insanlar deli olduğumu dahi söylüyorlar haklılar da o anlar yaşadıklarınızı yaptıklarınızı bilmediğiniz için nöbet esnasında davranışlarınızın ne denli ürkütücü olduğunu anlamadığımızda korkutucu olabiliyor.

 21. Sercan 07/11/2014 #

  Merhaba 14 günlük bebeğim var doğum yaptım 4 5 saat sonra bebeğim mosmor oldu taş kesildi kasıldı gözleri kaydı bilincini kaybetti nefes almayı unutuyormuş bu birkaç kere tekrarladı doktorlar müdahale edince düzeldi küveze aldılar havale ve apne ilaçlarına başladılar tam düzeliyor derken yine tekrarlamaya başladı epilepsiden şüpheleniyor doktor akciğer ve kanda bişi yok beyine ve aminoasit tahlilini bekliyoruz epilepsi böylemi oluyor anlamıyorum bebeğim nefes almayı unutuyormuş burnunda bi hırıltı horlama oluyor iç çeker gibi nefes almaya çalışıyor akciğerde bişi yok diyor doktor böyle durum yaşayan var mı 14 gündür küvezde yavrum çok korkuyorum.

 22. Sercan 07/11/2014 #

  Doğumdan sonra boya tiner kokulu odaya aldılar bizi bebeğim 3 saat kadar o kokuyu çekti ondanda bişi olabilir mi 🙁

 23. alikaan 12/11/2014 #

  Benim babam dün nöbet geçirdi bundan 6 yıl önce bir kere oldu nasıl iyileşeceğini bilmiyoruz.

 24. tanju 21/11/2014 #

  arkadaşlar bana epilepsi tanısı askerde koyuldu. başınızı sert bir yere çarptığınızda veya doğuştan veya hayatınızda olumsuz şeyler yaşıyorsanız bunun sonucunda epilepsi hastalığı ortaya çıkıyor. ben kısa nöbetler geçiriyordum. askeri hastanede ilaç yazıldı ve 3 yıl kullanmam söylendi ama ilaç çok halsiz ve yorgun bıraktığı için yarısında kestim. ilacı içerken nöbetlerim olmuyordu. şu an hala kısa kısa nöbetlerim oluyor. başka bi ilaç kullanıyorum. nöbetlerim azaldı. bu hastalığın çok çeşidi var. nasıl nöbet çeşidi olduğunu mutlaka araştırın. hepimize geçmiş olsun.

 25. çiğdem 04/12/2014 #

  beyinde elektriklenme ile epilepsi aynı mı?

  • admin 05/12/2014 #

   Çiğdem Hanım epilepsi beyindeki elektriksel işleyişin bozulmasıdır ve beyinde anormal elektriklenmeler söz konusudur. Bir de epilepsi hastası olmadığı halde beyin elektriklenmesi hissinden şikayet eden kişiler vardır ancak bu hissin pek çok farklı nedeni olabilir. Nörolojik muayene gerekir.

 26. aysun 12/12/2014 #

  Ben de epilepsi hastasıyım 20 yıl önce epilepsi nöbeti geçirdim şu an 48 yaşındayım ve çalışıyorum, düzenli ilaç kullandığım halde 2-3 ayda bir nöbetlerim oluyor nöbetlerde halüsinasyon görüyorum nöbetlerin 1-2 dakika sürüyormuş kendime geldiğimde çok yorgun oluyorum, iştahım kesiliyor midem ağrıyor nöbet geçirmemek için ne yapmalıyım?

 27. SELAMİ 16/12/2014 #

  Epilepsi ile ilgili konulan tanılara eeg filmlerine ve depakin tarzı ilaçlara kesinlikle karşıyım. Neden mi karşıyım? Çünkü 8 sene epilepsi tedavisi gördüm ve ultra zekalı bir çocukluk dönemi geçirdim. Daha okula gitmeden aritmetik işlemler yapıp alfabeyi okuyabiliyordum. Bir çocuk olduğum halde hiçbir zaman hastalık olduğunu kabul etmedim. Benim için + sı olan bir durumdu. 8 senelik tedavi aşamasında gittikçe zeka geriliği oldu. Aritmetiği yapamamaya başladım. Kafamdaki şeyleri gerçekleştiremiyordum. Ve tedavim sonuçlandıkça benimle birlikte doğan ve bana katkısı olan çok mühim bir şeyi kaybettim. Şu an matematik okuyorum ama kendimi aşırı derece de sıradan hissediyorum. Hala uyanıkken sıçramalarım oluyor zaman zaman. Nöbet de geçirdim 8 senenin ardından ama asla bir nöroloğa gitmedim. Bence hastalık demeyin buna …!!!!!!!!!

 28. Barış 22/12/2014 #

  3 senedir epilepsi hastasıyım son 1 aydır sabah titremem oluyor ama bayılmıyorum hani şeytan dürtmesi derler ya onun gibi işte neden olur ne yapmalıyım?

  • nimet 18/02/2015 #

   Geçmiş olsun öncelikle o sıçramalarla uzun yıllar uğraştım ben çok ilaç değiştirdim. 15 yaşından beri tedavi görüyorum R……l diye bir ilaç denedi doktorum 3 yıldır o şeytan dürtmeleri yok 🙂 nöbetler de geçecek bir gün inş.

   • Orkun 15/10/2016 #

    Nimet Hanım ilacın ismi nedir doktoruma sormak istiyorum çünkü o ne dürtmesiyse bayadır bende olan birşey ve doktorlar çözüm bulamıyorlar artik dürtülmek istemiyorum

 29. canan 25/12/2014 #

  Arkadaşlar lütfen müsterih olun. Ben 25 yaşındayım. 14 yaşımdan beridir epilepsi tedavisi görüyorum. N’olur halinize şükredin. Ben 3 yıl yatalak bir şekilde elim ayağım tutmaz vaziyette yaşadım. Aylarca hastanede yattım. Günde 3000mg kadar ilaç aldım. Ve her gün 4.5 defa nöbet geçirip ya kafamı kırıyordum ya kolumu. Ama Bakırköy ruh ve sinir hastalıkları hastanesinde epilepsi polikliniğinde tedavi oldum çok emek verdik ailemle beraber. Ama hamdolsun kötü günleri atlattım. Hastalığım süresi boyunca sağlıkçı olup çocuklara yardımcı olacağım diye and içtim. Ve şu an özel bir hastanede çocuk hemşiresiyim. Yani arkadaşlar sabırla şükredip azim gösterin. Daha kötüleri var deyip pes etmeyin.

 30. serkiz 30/12/2014 #

  Arkadaşlar ben hayatımda epilepsinin adını bile bilmiyordum, bu yaz iş yerinde çalışırken iş çıkışı birden sol kolumun karıncalandığını hissettim sağ elimle sol koluma dokundum hiçbir şey hissetmedim sanki sol kolum benim değildi, sonra sol kolum istemsiz bir şekilde üstüme doğru geldi, sanki dev bir adam beni kafa üstü yere atar gibi çok sert düştüm, düşmeden önce çarpıldığımı sandım bu hastalığı bilmediğim için. en son abi diye bağırdığımı hatırlıyorum, kendimi deli gibi sıkmışım mosmor olmuşum, abim öldüğümü sanmış. zar zor ağzımı açmışlar sonra da hastanede açtım gözümü. bizim doktorlar arızalı bence, kimisi dedi geçici felç kimisi diyor sinir boşalması kimisi epileptik nöbet biri de diyo senin bir şeyin yok. ama ben bir daha onu yaşamak istemiyorum, üniversite öğrencisiyim, acaba yine olacak mı diye yaşamak çok zor bir şey, banyo yaparken bile kapıyı kilitlemekten korkuyorsan epilepsi nedir iyi biliyorsun demek bence. Yaratanın yardımcımız olması dileğiyle.

  • yağız 20/02/2015 #

   Deniz Hn tedaviyi nerede gördünüz?

 31. deniz 11/01/2015 #

  Ben avm hastası olduğum için, epilepsi nöbeti geçirdim, nöbetlerin korkusuyla yaşamak ne demek çok iyi bilirim. ben gama knife tedavisi görüp iyileştim, allah herkese şifa versin.

  • Serkan 12/09/2015 #

   Deniz Hanım tedaviyi nerede gördünüz gama knife tedavisi ile nöbetler mi kesildi?

  • Cigdem Ak 12/12/2017 #

   Deniz hanim merhaba yazdiginiz yazi banada umut kafamdaki sorulara cevap oldu bende avm hastasiyim bir gece yatağımda nobet geçirip farkedildi rahatsizligim gamma knife oldum henuz tamamen bitmedi cok sukur nobette olmadim k****a kullaniyorum ama doktorum yavas yavas artik ilaci
   Keselim dedi bende korkuyorum tamamen kestigimde acaba nobet gecirirmiyim diye sorular var kafamda kac yil surdu avmnizin gecmesi bi daha nobet gecirmediniz yani oyle mi

 32. sevim dalkıran 23/01/2015 #

  Mrb bende 16 yıldır epilepsi hastasıyım 25 yaşındayım bekarım. Bu yüzden evlenmek bile istemedim kimse kabul etmedi ben merdiven inip çıkamıyorum kalabalığa giremiyorum nöbetlerim yok ama farklı bir boyut aldı hastalık. Ne olduğunu kimse çözemiyor artık. Bu durumdan çok yoruldum bacaklarım çok titriyor :'( Yol bile yürüyemez haldeyim.

 33. fatma 24/01/2015 #

  Selamın aleyküm kardeşlerim bana da epilepsi teşhisi konuldu ben 3 yıldır hastayım önceden gün içinde 4,5 defa nöbet geçiriyordum şimdi fazla olmuyor bende gündüz hiç bir şey olmuyor sadece uyku da benim hastalığım şöyle başladı Okula erken gitmek için alarmı kurdum uykudayken sabaha karşı alarm çaldı ses çok fazlaydı alarmı kapatmak istedim ama elim tutmuyordu sonra birden kasıldım annem yanıma geldi kendime geldim aradan bir kaç gün geçti gece vakti nöbet geçirdim sadece uykuda oluyor uyanıkken sadece sağ tarafım da uyuşukluk ve çekilme oluyor sağ gözüm sağ kolum sağ ayağım beynimin sağ tarafı yüzümün sağ tarafı uyuşup çekiliyor sol tarafımda bir şey yok çığlıklar atıyordum uyanıkken bunlar oluyor uykuda ise nöbet oluyor sadece uykuda doktorlar kesin olarak bir şey demediler hatta bir uzman doktora gittik beni yatırdı 15 gün boyunca her tahlili yaptılar 5 defa emar eeg çektirdiğimde kasıldığım için olmuyordu uyuttular çektirdiler temiz dediler sonra bu aralar başımın sağ tarafı üşüyor ne yapsam ısınmıyor sanki üstüne buz koyulmuş benim tek merakım hastalığımın adını bilmek istiyorum allah tan umudumuzu kesmeyelim inşaallah doktorlara sık sık gittiğimiz gibi bide allah-ü teala nın kapısını sık sık çalalım allah-ü teala hepimize hayırlı afiyetli ve sağlıklı bir şekilde şifa versin Amin.

 34. vildan 27/01/2015 #

  Mrb kızım daha 11 aylık epilepsi teşhisi kondu ne yapacağımı bilmiyorum ilaç tedavisi olması lazım kalbi delik olduğu için ilaç kullandırmıyorlar yardımlarınızı bekliyorum.

 35. Yavuz değirmenci 04/02/2015 #

  Merhaba herkese geçmiş olsun Allah kimsenin başına getirmesin çok kötü bir hastalık 21 yaşındayım. 13 senedir bu hastalık bende var hafta da 4-5 kez nöbet geçiriyorum Antalya da İstanbul da doktor bırakmadım bildiğiniz çok iyi bir doktor varsa bana bilgi verirseniz çok memnun olurum tekrardan herkese geçmiş olsun teşekkürler.

  • Tuğçe 14/10/2016 #

   İstanbul Balat hastanesi-Sema Targıt Akbaşak. Fazlaca tavsiye ediyorum.

 36. Volkan 07/02/2015 #

  Bende epilepsi hastasıyım 35 yaşındayım 6 Yaşında iken geçirdiğim menenjit hastalığından ötürü ilk krizimi 9 Yaşında yaşadım ve bugüne kadar yaklaşık 6 defa kriz yaşadım. İlk andan itibaren hiç ilacımı değiştirmedi doktorlar Tegratol 200 CR kullanıyorum sabah akşam birer adet. Ve bana çok faydası dokunuyor. Kullandığım sürece bir sorun yaşamadım fakat gençlik ve vurdum duymazlıkla ilacımı doktora başvurmadan bıraktıktan sonra kriz geçirdiğimi farkettim. Artık ilaçlarımı aksatmıyorum. Doktorunuza bu ilacı kullanmalımıyım diye sormanızda fayda var.
  Ayrıca FRANSIZ baldızım da aynı rahatsızlığın şiddetlisi mevcuttu ve 10 ay önce Saint-Ettien’de doktor kontrolünde ilaçlarını azaltarak bayılmalarını takip edip beynindeki rahatsız bölümü bularak ameliyatla Orayı aldılar 10 aydır rahatsızlanmıyor. Durumu olan arkadaşların araştırıp bu imkandan faydalanmaları da mümkün. Allah yardımcımız olsun zor vallahi ne diyeyim.

  Bu arada eşim ameliyatın Lyon’da yapıldığını ve ameliyatı yapan doktorunda Paris den geldiğini hatırlattı. Hastanenin ismi de Hopital Pierre Wertheimer-NeurochirurgieA – Hospices Civils de Lyon. Umarım yardımcı olur.

 37. mehmet 17/02/2015 #

  Merhaba herkese geçmiş olsun rabbim herkesin derdine deva hastalığına şifa versin inşallah, benim oğlum da 2 yaşında suya düşme ve boğulma nedeniyle bütün beyin fonksiyonlarını yitirdi ve epilepsi hastası ve şu anda 3 yaşında. 1 senedir tedavi alıyoruz hamdolsun bayağı toparladı hiçbir zaman isyan etmedik eşimle birlikte sabrettik. oğlumuz da bu hastalığa kendini bırakmadı bu süreçte tedaviye az da olsa cevap verdi şu an beden ve yaş olarak 3 yaşında ama beyin gelişimi olarak 1 yaşında. her şeyin beteri var rabbim herkesin hastasına şifa versin, sabır versin ve dayanma gücü versin inşallah. geçmiş olsun, şükür ve sabır her hastalığın ilacı herkese zor da olsa tavsiyem budur.

 38. Funda 17/02/2015 #

  Merhaba, öncelikle herkese gecmiş olsun. Ben 22 yasındayım ve yaklasık bir sene boyunca aniden mide bulantısı ve bayılma hissi oluyordu. Ama artık mide bulantısı yaşadığım zamanlarda ne söylediğimi falan hatırlamıyorum kısa süreli bilinç kaybı yaşıyorum ve bazen kusuyorum doktora gidiyorum şu an tahlillerim yapılıyor MR çektiler ama normal gözüküyor ne yapacağımı bilmiyorum. Epilepsi olabileceğimi söyledi. Bu şikayetlerim gittikçe artıyor neredeyse her gün yaşıyorum bunları ben Edirne’de okuyorum. Önerilerde bulunursanız gerçekten çok sevinirim.

  • dilan 19/02/2015 #

   EEG çekildi mi hiç çekilmediyse 24 saatlik çektir benim öyle belli oldu.

   • Funda 20/03/2015 #

    Evet bugün öğrendim belli oldu, epilepsiymişim. Herkese çok geçmiş olsun. Teşekkür ederim.

 39. dilan 19/02/2015 #

  Merhaba herkese öncelikle acil şifalar dilerim. Ben 20 yaşındayım ve 6 yıldır epilepsi tedavisi görüyordum gecen yıl ilaçlar kesildi. 1 yıl boyunca bir şey görünmedi ta ki 2 hafta önceye kadar. Şu an eskisinden daha kötü durumdayım. Her doktor ayrı bir şey diyor ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Bitlis’te okuyorum bana yardımcı olursanız sevinirim.

 40. Kamuran 19/02/2015 #

  Selamun aleyküm ben Kamuran Arabistan’da çalışıyorum bende de epilepsi teşhisi konuldu ve d. 500mg kullanıyorum ayda 2 defa kesin oluyor bende ve ben de buna çok üzülüyorum dün akşam yine nöbet geçirdim ve boynum sol kolum çok ağrıyor. bir bardak dahi kaldırmakta zorlanıyorum moralim çok bozuk kendi mi hiç iyi hissetmiyorum Allah rızası için bana yardımcı olun Mevlam tüm hastalara şifalar versin 🙁

  • hasan 26/02/2015 #

   İlk önce herkese geçmiş olsun ben oğlumun yürümesi için ve konuşması için oğlumu çocuk hastanesine götürdüm. Eeg’sini çektirdim epilepsi olduğunu öğrendim 100 miligram bir surun verdiler. Oğlum yirmi aylık ne yapayım iyileşir mi dersiniz? Allah’a şükür beterin beteri var bir de bazen günde 4 beşte ve sağ elinde ve sağ yüzünde titreme oluyor. Doktorlar senin oğlunun şekli budur dedi her nöbeti tehlikeli mi?

 41. pınar 04/03/2015 #

  Arkadaşlar ben doğuştan damar bozukluğu ve beyin kanaması geçirmiş hastayım ve peşimden epilepsi oldum. Epeantoin, kegretol adlı ilaçları kullanıyorum, bu ilaçları kullanan ve halsiz düşen ve güçsüz düşen, yorgun düşen var mı? Varsa nasıl iyileşmişler bana cevap verirseniz sevinirim.

  • a.samet 09/03/2015 #

   Öncelik ile gecçiş olsun bence uzman bir doktora veya da özele gidin derim tedavi yöntemleri ilaçlar ile sağlanıyor. Düzenli kullanılırsa tedavi cevap veriyor ama ihmale gelmiyor görünün uzman birine diye tavsiye ederim geçmiş olsun.

  • Nur 16/04/2015 #

   Merhaba benim oğlum şuan 13 yaşında. 11 yaşında büyük nöbet geçirdi. T*****r 400 sabah 1,5 akşam 1,5 alıyor alışana kadar çok mide bulantı kusma sersemlik baş dönmesi yaptı. D*****n 500 sabah 2 akşam 1 alıyor yine de ara ara sol kasılması oluyor. Bu hastalıktan kurtulanları gözümle gördüklerim var. Benim umudum yok çok zor okula gidiyor aklım hep onda dersleri ilaçlar yüzünden çok kötü, çalışamıyor herkese Allah yardım etsin.

 42. a.samet 09/03/2015 #

  öncelik ile hepinize geçmiş olsun arkadaşlar bende de aynısı değil de Pınar sizinkinden biraz değişikti damar bozukluğu ve epilepsi sara hastasıydım ara sıra nöbetler geçiriyordum gidiyordum ama sonradan çok ilaç kullandım çekilen filmlerim temiz çıktı ama beynimde elektriklenme olduğu için ufakta olsa kalıcı hasar bıraktı bunu sadece ben fark edebiliyorum aradan 5 yıl filan geçti tedavimin biteli simdi ara sıra sanki gine hissediyorum gibi oldum tekrar doktora görünmeyi düşünüyorum inşallah değildir ama kontrole gitmeliyiz yani bildiğim tek şey tek tedavi yöntemi ilaçlar ile sağlanıyor Allah’a emanet olun geçmiş olsun.

 43. AHMET 15/03/2015 #

  Herkese geçmiş olsun ben de epilepsi hastasıyım 28 yaşındayım ilk 14 yaşımda meydana geldi̇ ilaç tedavim devam ediyor kendim de yaptığım araştırmaya göre bu hastalığı tetikleyen en büyük faktör stres sinir üzüntü çünkü bu duygular yaşandığı zaman bu hastalık 2 4 ve ya 6 sene hiç nöbet geçirmediysen gene hortluyor kısacası ilaç tedavisi̇ yapıldıktan sonra bu hastalığı tetikleyecek şeylerden uzak durmamız gerekiyor.
  Ben dikkat etmedim yeniden başladı tedavim. Ayrıca dikkat edilmediğinde ilaç bile etki̇ etmiyor. Sadece hasta olan arkadaşlarıma kardeşlerime ablalarıma abilerime bilgi vermek istedim inşallah bir gün bu hastalığın üstesinden geliriz herkese tekrar geçmiş olsun saygılarımla.

 44. fatma 17/03/2015 #

  bana da bugün epilepsi şüphesi dediler evde bayıldım bembeyaz olmuşum mide bulantısı nefes almada zorluk ellerde kollarda uyuşma kasılıp kaldım bilincim gitmiş eeg çektirdik mr bt temiz ama eeg de sorun çıktı bu ikinciydi 6 yıl önce yine olmuştum bir daha olursa ilaca başlayacakmışım.

 45. kubra 05/04/2015 #

  Merhabalar, bundan 1,5 yıl önce bir bayılma yaşadım. Nöroloji doktoruna baş vurdum, Eeg çekildi epilepsi dendi. İlk duyunca ister istemez, çok üzüldüm ağladım. İlaca başlamadım, aradan 1 yıl geçtikten sonra başka nöroloji doktorlarına baş vurdum. 2.ci gittiğim doktor, bir kez daha bayılma yaşamışsın, ben sana ilaç vermem dedi. Ben de evet, çok şükür bayılma yok. Bir kez yaşadım, ondan sonra da hiç yaşamadım. Benim sadece şikayetim kafamda uyuşukluk oluyor, bazen öyle bir oluyor ki, gözümü kapatıyorum. Denge bozukluğu, dalgınlık vs bu belirtiler var. Ve geceleri sıçrama yaşıyorum, hatta bu ne zamandır olan bir şey kız kardeşim yatağıma geldiğinde ben, uyur şekil halindeyken sıçrıyormuşum. Sen kimsin diyerek bağırıyormuşum. Ve ben bunların hiçbirini hatırlamıyorum. Bugün doktor ilaç verdi ve başladım. Rabbim, hepimize şifalar versin.

 46. murat 16/04/2015 #

  Merhabalar öncelikle hepinize geçmiş olsun babam beyin kanaması geçirdi ameliyat oldu. 1 aydır yoğun bakımda bu seferde nöbet geçiriyor bu konuda bilgisi olan varsa paylaşabilir mi herkese Allah şifa versin.

 47. Havva çetin 26/04/2015 #

  46 yaşındayım. 2 yıl önce bir trafik Kazası geçirdik. Tam bir ay sonrada büyük bir epilepsi nöbeti geçirdim. MR EEG derken Teşhis netleşti. İlk etapta d***** 500 sabah akşam verildi. Ardından n***** 1000 MG sabah akşam verildi. Müthiş uyku yapıyor. Tembelliğin tüm şeklini yaşıyorum. Halsizlik dermansızlık aşırı uyku hepsi var. Ben nöbet geçirdiğimi anlamadım hala da anlamıyorum. Hafif olanları bile anlayamıyorum. Sizler nasıl anlıyorsunuz. Nöbetin öncesini ve sonrasını. Hepinize geçmiş olsun.

 48. mg 07/05/2015 #

  Epilepsi hastalarına tek önerim sadece teşhis konulduktan sonra düzenli ilaç kullanmak ve de sakınılması gereken şeylere dikkat etmektir. Uykusuzluk stres ve yorgunluk nöbetleri tetikleyen başlıca sebepler arasında. Dikkat ettikten sonra korkmaya hiç gerek yok. bu yüzden kendinizi kötü hissetmeyin. Ben de 3 yıllık Epilepsi hastasıyım. Dikkat ettiğim için allaha şükür her şey kontrol altında.

 49. recep 17/05/2015 #

  Merhaba ben recep 22 yaşındayım epilepsi hastasıyım Allaha şükür nöbetlerim sık olmuyor ama nedense hefif unutkanlığa neden oluyor. İlaç olarak d***** ch**** alıyorum ama buna da şükür. Allah daha beterinden saklasın, endişelenmeyin inşallah iyileşirsiniz.

 50. sezen 08/06/2015 #

  merhaba,ben 34 yasındayım 6 aylıkken yüksekten düştükten sonra oluşan bir havale sonucu epilepsi hastalığı teşhisi ortaya kondu 30 yaşında evlendim. 2 sene önce anne olmak istedim ama doktor ilaçların çocuğa zarar vereceğini önce yavaş yavaş azaltarak ilacı bırakacağımı ondan sonra anne olacağımı söyledi ve bazı sorunlardan sonra olmadı. Şimdi bıraktığım d*****n 500 mg ilacı tekrar başladım ama rahatsız olacağım zaman önce mideme bir heyecan hissi duyularak ve hemen rahatsız oluyordum ama bu sefer bir anda heyecan mideme geldiği gibi 5 sn sonra gidiyor ve rahatsız olmadan kalbimin atışını durduramıyorum rabbim benim gibi bu hastalıkla mücadele eden herkese sabır diliyorum.

 51. Cansel 05/08/2015 #

  Benim kardeşim 6 yaşında geçirdiği ağır bir trafik kazası sonucu epilepsiye yakalandı. Beyin ameliyatı olduğu gün şiddetli bir nöbet geçirdi. Uzun süre yaklaşık 5 yıl ilaç kullandı. Sadece eeg sonucuna göre ilacın dozu değişiyordu. Iki yıl önce ilacı bıraktırdılar ve nöbet tehlikesi olmadığı söylediler. Ki öyle de oldu. Nöbet geçirmedi fakat sol elini ve sol bacağını normal kullanamıyor. Titremeleri oluyor ve denge sorunu yaşıyor. Bu titreme ve denge sorunu geçirdiği nöbetten mi ? Yoksa kaza sonucu olan birşey mi ? Yani epilepsi geçtiyse hastalığı bittiyse niye hala denge sorunları titremeleri var ? Yardımcı olursanız sevinirim

  • admin 08/08/2015 #

   Cansel Hanım bunlar oldukça kapsamlı ve hastaya özel sorular. Ancak kardeşinizi muayene etmiş olan bir doktor tarafından cevaplanması mümkün olabilir. Geçmiş olsun.

 52. Fatma ksm 11/08/2015 #

  Bir hafta önce bir nöbet geçirdim. Ben hatırlamıyorum 11 saatlik yoldan gelmiştik bir gün öncesinde. Sabah kahvaltıdan sonra nöbet geçirmişim anlatılanlara göre ilk gözlerim kaymış sadece gözlerimin akı görünüyormuş sonra azim kaymış ellerim gerilip aksilik dönmüş ayaklarım kasılmış ve hafif titreme olmuş sonrasında yüzüm morarmış. Hastaneye götürmüş ailem serum filan takılmış ama ben hatırlamıyorum. Hatırlamadığım süre 1- 1 buçuk saat kadar. Tomografi Mr EEG çekildi hepsi de temiz çıktı doktor önce ilaç vermeyecekti sonra eşim Şubat ayında yine sabah bir nöbet geçirmişim tek tarafımda sağ kol ve ayağım kesilmiş yine morarmışım ve ben yine hatırlamıyordum eşim bunu da söyleyince epilepsi diyerek ilaç verdi doktor. Ertesi gün başka doktora gittim. Mr tomografi ve EEG sonuçlarına baktı temiz ilaç kullanmaya gerek yok dedi sonra eşim ve abim geçirdiğim nöbetleri tekrar anlattılar doktor bu sefer epilepsi olabilir dedi ilacı 2 yıl kullanacaksın 2 yıl nöbet geçirmezsen bırakabilirsin dedi. Epilepsi olup olmadığım kesin olmadığım halde ilaç kullanımı istemiyorum ama ailem o halini biz gördük ilacı kullanacaksın diyorlar. Yazılanların hepsini okudum ve genelde epilepsi hastası olanların çok sık nöbet geçirdikleri yazıyordu ve en az EEG de çıktığı. Benim tüm sonuçları temiz ve 1 yıl içinde 2 kez nöbet geçirdim ve iki nöbeti arasında 6 ay var. Kesin olarak bir sonuç almak istiyorum epilepsi miyim yoksa başka bir şey mi yoksa sadece stres mi? Yok yere o ağır ilacı kullanmak istemiyorum. Evet nöbetlerim epilepsi gibi ama Ekstradan morarma oluyor ve tüm testler temiz yani her hangi nörolojik bir sorun yok….

  • admin 12/08/2015 #

   Sayın Fatma ksm, elbette muayenesiz uzaktan yönlendirme doğru olmaz. Ancak bir bilgi olarak, epilepside onlarca farklı nöbet türü vardır. Bazı hastalar yılda bir kez nöbet yaşarken bazıları günde birkaç nöbet yaşayabilir. Farklı doktorlara danışabilirsiniz elbette ancak lütfen kendi kendinize stres diyerek geçmeyin. Stres nöbet tetikleyebilir fakat tek başına stresi suçlamak doğru olmaz.

 53. yanlız kız 22/08/2015 #

  Ben 15 yaşındayım bundan 3 sene önce epilepsi tanısı konulmuştu ama başlangıcı dediler ve 3 senede çok fazla farklı farklı ilaçlar kullandım çok güç ve çok zor bir hastalık olmasına rağmen yinede atlattım tabi kalıntısı var ama yine de şimdi iyiyim Allah hepinize acil şifalar versin inşallah.

 54. elif 11/09/2015 #

  Allah hepimizin yardımcısı olsun ve acil şifalar versin inşallah. Ben de sara hastasıyım 12 yıldır en son doktor d****** hapını verdiğinde gitmiştim doktora 11 yıl önce ve Allaha çok şükür o günden beri nöbet geçirmedim ilacın işe yaradığını düşündüğüm için doktora gitme gereği duymadım hala kullanıyorum ama ilacın bende diğer yan etkileri bir hayli artmaya başladı en basitinden saçlarım dökülüyor çok aşırı bir şekilde unutkanlık ve dikkat dağınıklığı da var. Çok zor bir hastalık Allahım yardımcımız olsun ümitsiz olmayalım inşallah.

  • Murat 05/12/2015 #

   Allah ‘ dan acil şifalar dilerim. Stresten ve özellikle aşırı duygusal durumlardan uzak durmanı pozitif düşünmeni tavsiye ederim.

 55. neslihan 15/09/2015 #

  Merhaba haziran ayında baş ağrısı halsizlik şikâyetiyle dr gittim psikolojiye yönlendirdiler psikolojide durumu anlatırken herhangi bir belirti olmadan bulunduğum yerde bayılma geçirdim. önceleri 2 veya 3 dakika idi sonraları daha da kısaldı zaman dilimi. nörolojiye baygın halde gittim egg emar tomografi beyin dalgalarına dahi baktılar kan tahlillerimi de saymıyorum. Benim ani bayılmaları git gide yer mekân saat zaman fark etmeksizin çoğaldı. Tahliller temiz çıktı günlük hayatımı yaşayamaz oldum sokağa çıkamaz oldum bayılma anlarında ani düşmenin etkisiyle dişlerim kırıldı başım yarıldı. Bayılmalar çoğaldıkça titremeler de olmaya başladı ama acillerde sabahlık her günüm hastanede geçmeye başladı ama dr henüz çözüm bulamadı gitmediğim hastaneler kalmadı özelinden devlet hastanesine kadar sadece epilepsi olma ihtimali var dediler. hatta bayılma esansında biri tarafından kameraya çekilsin dedi dr bu cümleyi kullanan dr yanında bayılmışım tekrardan ama gözümü açtığımda kendime geldiğimde yine kameraya çekilmesi gerektiğini söyledi 1 ağustos 2015 günü teşhis koyabilmek için uyku egg istediler sabah 8de makineye girip aksam 8de çıkacakmışım. Bunun içinde 13.10.2015 tarihini verdiler tabi bu zaman diliminde olan bana eşime 6 yaşındaki oğluma oluyor oğlum benim öldüğümü düşünüyor gece yarısı beni kaldırıyor anne iyi misin baygın değilsin di mi diyor. Dışarı çıkmıyorum evde iş yapmıyorum oğlumla aynı odada bulunmamaya çalışıyorum çünkü çok bayılmalarıma evde dışarıda şahit oldu 🙁

 56. Melda 18/09/2015 #

  Herkese merhaba. Ben 16 yaşındayım 11 yaşından beride bu hastalıkla yaşıyorum. Dalmalarım oluyor, nöbetlerim oluyor. Zor bir hastalık ama üstesinden gelebiliriz. Ben çok küçük yaşta başladım ilaç kullanmaya bıktım, şikayet ettim, hatta ilacı bırakmak için ağladım bile ama bu ilaç olmadan nöbet geçirip kendime zarar verirdim. Sizlere sadece ümidinizi kaybetmeyin diyebilirim çünkü iki gün önce doktoruma gittiğimde ellili yaşlarda bir bayanın ilacını kesmişlerdi. Kadının mutluluğu gözlerinden okunuyordu. Onunla birlikte ben de mutlu oldum. Sanki benim ilacım kesilmiş gibi, inşallah iyileşir ve biz de o bayan gibi mutlu oluruz.

 57. gül 08/10/2015 #

  Mrb benim kızıma bugün epilepsi tanısı konuldu kendisi 7 yaşında gece olunca kendi uyanıyor ağlıyor anne bana yardım et diyor ve buna benzer şeyler konuşuyor sabah kalktığında hatırlamıyor ve gündüzleri de göz bebekleri öne kayıyor sizden rica ediyorum bu yaşadıklarımızla nöbet mi geçiriyoruz lütfen bana bir cvp yazın.

  • admin 15/10/2015 #

   Gül Hanım sitemizde genel bilgiler verilmekte ancak ne yazık ki bu şekilde hastaya, kişiye özel bilgi verecek imkanımız bulunmamakta. En doğru bilgiyi yine doktorunuz verecektir, geçmiş olsun.

 58. gül 09/10/2015 #

  EEG girdik ses dalgalarının sorun olduğunu söylendi fakat emar çekindik normal çıktı sonuçlarımız ne olursunuz bana cvp yazın lütfen

 59. Özlem 26/10/2015 #

  22 yaşındayım ben de bugün tam bir sene oldu bu hastalıkla uğraşalı o kadar çok iyi anlıyorum ki insani psikolojik olarak bitiren bir hastalık merdivenin en tepesindeyken nöbet geçirip en sonuna kadar yuvarlandım ve yoğun bakımda yattım kaç gün. Tam su içerken nöbet geçirip boğulma tehlikesi atlattım. Öyle bir anda yakalıyor ki insani bir anda kut diye bayılmalarım oluyor ilk dokuz ay haftada üç kere nöbetim oluyordu bazen her gün geçiriyordum simdi iki ayda bir olmaya başladım yavaş yavaş toplamaya başladım kendimi. İlk zamanlar çok zorluk çektim hala da çekiyorum ama sinir stres yorgunluk uykusuzluk aç olmadığım zaman dünyanın en sağlıklı insani oluyorum. Böyle yaşamamız gerekiyor bizimde yapacak bir şey yok. Allah’tan gelene ne diyebiliriz ki ama insana bu yasta hasta olmak da çok dokunuyor diğer arkadaşlar her istediğini yaparken ben gün geliyor lunaparka bile gidemiyorum nerede vuracağı hiç belli olmuyor çünkü.

 60. Mahsun 27/10/2015 #

  Öncelikle Allah acil şifalar versin. Arkadaşlar ben şu an 17 yaşındayım. Lise son sınıfım. Manisa’da yaşıyorum 8. sınıfta gece uyurken bir kere nöbet geçirdim. Nöbet sırasında ayaklarımı hissetmiyordum. Kopsada kurtulsam derecesinde yere vuruyordum. O zaman uyanıkmıydım hatırlamıyorum. ama yaşadığım kesindi. Belirli bir süreden sonra bayılmışım. Dilimi yuttuğum için nefes almakta zorlandığım için horlama gibi ses çıkarmışım. Bu arada annem kalkıp beni uyandırmaya çalışmış. Ben tepki veremeyince babam kalkmış ve dilimi çekmiş sonra da hastane de uyandım. ben nerdeyim deyip aralarda kalkmışım. Sonra sabah 6 da uyandım hafiften toparlamaya başladım. Doktor İzmir çocuk hastanesini önerdi gittim. Ordan vücuduma başıma bir şeyler yapıştırıp bir film çektiler. Hiç bir şeyin yok dediler. 8. sınıfta tek bir kere bu nöbeti yaşadım bir dahada yaşamadım. Ama gün geçtikçe zekada gerileme olduğunu hissediyorum. Ama bu nöbeti yaşamamak için o yılda bir dj dinlemeye başladım. Zihinde iyi hissettiriyor. Dinlediğim dj Hardwell epilepsi hastalığında dönüm noktam oldu. İnş. bir daha yaşamam. Bence bu hastalık kendi kafamızda oluyor. Beynimizi kontrol etmeliyiz. Kendimizi iyi bir şeye bağlamamız lazım Ben Hardwell le müziğe. bağlandım. O zamandan beri EDM müzik dinliyorum ve 3 ekim’ de Hardwell istabul a geldi konserine gittim. Mükemmeldi. Arkadaşlar titreme ve kasılmalardan kurtulamıyorum. Ama ne olursa olsun şükredelim. Allah’ıma bin şükür diyelim. Tekrardan acil kafalarınızı toparlayan zekanız biraz düşsün bir şey olmaz. 4 yıldır yaşamıyorum. Bugün bir araştırmaya yapayım dedim ve bu siteyi gördüm. Admin sizede çok teşekkür ederim. Biz epilepsi hastalarını böyle bir vesilede buluşturduğunuz için. Arkadaşlar önerim Hardwell dinleyin, güzel hayeller kurun, hayat mükemmelmiş gibi hissedin, yani iyi bakın bu size kendinizi iyi hissettirir. Emin olun hayata iyi bakarsanız kötü şeyleri daha az düşünüp beyninizi yormuyacaksınız. Diyeceklerim bu kadar Hayırlı günler.

 61. Ercan 22/12/2015 #

  Merhaba allah. Herkese acil şifa versin. Benim de oğluma epilepsi teşhisi konuldu 6 yaşında doktor ilaç tedavisi verdi ilk etapta çocuk sağ gözüm ağrıyor deyip hafif mide bulantısı oluyordu, bu üç dört ay sürdü sonra dalmalar başladı şu an yirmi saniye kadar bir yere sabit bakıyor uykuda gözünü açıyor sabit bir yere bakıyor midesi bulanıyor ilaçları yeni kullanıyoruz ama günde beş altı sefer daha fazla da olmaya başladı benim ömrümden ömür gitti çaresiz bir şey yapamıyorum çocuk daldığı zaman ters konuşuyor güzel oldu diyor sizce geç mi kaldım hastalık ne durumdadır doktorlar ergenliğe kadar geçebilir diyor tavsiye edeceğiniz doktor var mı kafayı yiyeceğim yardımcı olur musunuz?

 62. Sedat 24/01/2016 #

  Öncelikle geçmiş olsun herkese ben de 3 yıldır epilepsi hastasıyım ama hiç kafama takmıyorum.

  • Yaşar 14/02/2016 #

   Aynen Sedat takmıycan kafana kafana takarsan o zaman sıkıntı var bende epilepsi hastasıyım ama kafama pek takmıyorum abi niye takayım ki .)

 63. Hülya 06/03/2016 #

  Yaklaşık bir buçuk yıl kadar öncesinde her sabah 5 te bulantı ile uyanıp lavaboya koşarken bayılıyordum 2 yada üç kez tekrarlıyordu her sabah sonra hast gittim epilepsi şüphesi dendi eeg çekildi dr sorun yok dedi açıklamalara netten baktım epilepsi diyo benim bulantı ve bayilmalarım yine başladı kriz anini tam tarif edemesem de öğürme hissi ile birlikte beynimde bir seyler oluyor sanki ve Allahım çabuk gecsin dediğimi biliyorum sonra bayılıyorum ayıldığımda kendimi yerde buluyorum inanılmaz bitkin yorgun elim ayağım uyuşuk halde şimdi ben epilepsi miyim 😔

 64. hilal 03/06/2016 #

  BebeğiM 3günlükken hastaneden çıkmış eve gelirken böyle bi nöbet geçirdi hastanede iken doğum olsun bebek olsun hersey yolunda sağlıklı denilmişti bütün vücudunda titreme oldu araba aşırı sıcaktı hemen kaptgm gibi dışarı çıktım bebekle hava alsın diye uyuyodu zaten öyle baygınlık geçirir gibi kendini hepten bıraktı gerisin geriye hastaneye döndük çocuk Dr kontrol etti kan alındi şekeri ölçüldü herseyi normal çıktı kendine de gelmişti emmesi biraz gecikmişti doyur gözetimimız altında olun 5. 6 saat dediler emzirdikten sonra yine tekrarladı bu sefer sadece kollarda oldu tekrar hemşireye çağırdık o gelince gene tekrar etti kollarında küveze aldılar o akşam bi kolu ve bacağinda yine olmuş bütün tahliller tahkikler ultrason sonuçları temiz çıkıyo 1haftadır küvezde beslenmenin tam anlamıyla açılmasını bekliyoruz nörolojiye göndericez dedi Dr hemşire epilepsi olabilir dedi ama öyle doğumda bi problem yaşanmadi herhangi tetikleyen bi sebep bulunamıyo şaşkınim bi an once nörolojiye götürmek istiyorum ama çok küçükken eeg çekmeyebilirlermis bilgi verebilecek olanlar varsa çok minnettar kalırım internetten okudukça daha kafam karıştı yaşayanlar taşa böyle bebeğinde yardimci olursaniz sevinirim

 65. hilal 03/06/2016 #

  Arabada iken ateşli miydi bebek ona dikkat etmemişim panikle ama hastanede hiç ateş gözlemlenmëdi bunu da şu peçete yazayım dedim kendim de 15Günlükken böyle bı nöbet geçirmisim anlayamamislar açılınca Dr da götürmemisler titreme ve ağızdan köpük gelme olmuş daha sonra 1yaşından itibaren ateşli havaleler geçirmişim 5. 6yaşlarına kadar halen iç ateş bademcik problemi yaşarim benden kaynaklı olabilir mi bebeğim de benim genlerimden almış olabilir mi diye de aklıma geliyo Dr lar a0eşsiz havale diyolar bebeğim için luminatten ilacı veriyolarmış bebeğe UyuYo genelde gördüğümde ilaç da yan etki yapıyo mu ne olur bilgisi olan yazsın

 66. hakpınar 09/07/2016 #

  Epilepsi(sara)hastalığına yakalananların ve yakınlarının Allah yardımcısı olsun,çünkü nöbetlerin ne zaman nerede geleceği kesinlikle belli olmuyor.Ama günümüzde epilepsi tedavi edilebilen bir hastalık,önemli olan nöbetler sırasında kafaya sert darbe almamak ve doktorun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanmak ve epilepsi hastalarının yapmaması yememesi içmemesi gereken şeyleri harfiyen yerine getirmek.Örneğin ben ilk bayılmamdan sonra yaklaşık 1 yıl sonra akşam üzere evden aç karnına dışarı çıkmamak için aceleyle 1 tane greyfurt yedikten sonra dışarı çıktım ve yaklaşık 30 dakika sonra bayılıp düştüm ve gözümü hastanede açtım daha sonra epilepsi hastası bir tanıdığımdan greyfurtun ve ıhlamurun kesinlikle epilepsi hastalarına yasak olduğunu öğrendim ayrıca güneşli sıcak havalarda önlem almadan güneşte kalınmaması gerektiğini öğrendim ve ne yazıkki bu bilgileri gittiğim doktorlar vermediler başlarına gelen başka hastalardan öğrendim,özellikle devlet hastanesi doktorları hastalık konusunda hastalarla bence gerektiği gibi ilgilenmiyorlar.Bizler böyle internet ortamında tecrübelerimizi paylaşırsak hastalığı yenme konusunda daha fazla umutlu oluruz,herkese acil şifalar dilerim.

 67. Senem 11/09/2016 #

  Merhaba ben senem 18 yaşındayım 4 senedir nöbet geçiriyorum teg***ol adında ilaç kullanıyorum ilk bayılmayla başladı hastalığım sonra ise bir sabah uyandığımda bilincimin yerinde olmadığını hissettim fakat bunu dile getiremedim tam olarak çevremde olup biteni algılayamadim doktora çıktım bana epilepsi tanısını koydular benim nöbetlerim 10-11 gün sürüyor sürekli uyku halinde bilincim yerinde değil ve konuşmakta güçlük çekiyorum her şey rüya gibi geliyor kendimi yattığım odanın camından atsam ölmeyecekmişim gibi geliyor, bazı olayları sanki önceden yaşamışım gibi hissediyorum ve içimde sürekli korku hissi oluyor bir gün otobüste giderken ineceğim durağı söyleyemedim son durakta inip tekrar otobüse bindim sonra ise ineceğim durakta başka bir bayanın butona basmasıyla indim, bir keresinde ise yazmayan kalemi sınav esnasında yazar gibi hissettim kalemle hala yazmaya çalıştım yazmadığını görüyordum ama bana yazıyor gibi geliyordu, yine bir gün okul çıkışı ağır adımlarla yürüyordum karşıdan araba geliyordu görüyordum ama duruyordum durmak istiyordum duramıyordum bunun gibi daha çok olay yaşadım ve bir yıl içinde çok kez nöbet geçirdim her nöbet geçirdiğimde ömrümden 10 gün gidiyor ve bu çok üzücü bir durum kendime geldiğimde mutluluktan yerimde duramıyorum fakat nöbet geçirdiğim süre zarfında yaşadıklarımı tam hatırlayamıyorum.

 68. Tuana 24/09/2016 #

  Mrhba herkese bütün kalbimle dualarım la geçmiş olsun diliyorum ama geçmiyor maalesef pençesine almış bir kaplan misali bırakmıyor bende epilepsi hastasıyım yasimin hiçbir anını dolu dolu içimde kalan hayallere bıraktım 32 yaşına girdim hep hatırladığım baygınlıklarım titremelerim nöbetlerim psikolojim alt üst oldu ben toparladikca bir yenisi eklendi geceleri uyumaya korkar oldum artık sabah uyandığımda hiçbir şey hatırlamıyorum sonra her yerimin ağrıdığını hissediyorum korkuyorum kimi görsem o anda korkuyorum bağırıyor ama kimseye duyuramiyorum 6 aylık bir kızım var gündüz uykusuzluktan ölsem de gözümü kapatmıyorum ya çocuğumu duymazsam diye hep bu korkular hayatımın baharında dünyadan soğudum Allahım yar ve yardımcımız olsun anlatacaklarım kelimelere satirlara sigmiyor.

 69. berra 28/09/2016 #

  merhaba defalarca eeg ve mr çekildi ama sara teşhisi konulmadı uykuda ya da uyanıkken nöbetlerim oluyor önce içime bir sıkıntı geliyor nöbet geçireceğimi anlıyorum sonra arkama dönüp bakıyor ve çığlık atarak yere düşüyormuşum dudak çevrem mosmor oluyormuş ama ağzımda köpürme falan olmuyormuş bazen dilimi ısırıyorum kendime geldiğimde iki gün boyunca uyuyorum ama teşhis konulamıyor nolur yardım edın

 70. Özkan 15/10/2016 #

  Herkese geçmiş olsun öncelikle allah şifa versin.

  Nimet hanım benim kardeşimde de o şeytan dürtmesi dediğiniz gibi şeyler oluyor tik gibi kolu atiyor bazen suan 21 yasında ama 10 yasından beri var. Bu epilepsimi onuda tam olarak bilmiyoruz. Kaç sene doktora götürdük bütün testler yapıldı herşey temiz cıktı. Gözlemlemek icin hastanede kameralı odada yatirdilar cıkmadı daha sonra askere gittiği zaman bir tane tabip Albayın yanında atak oldu albay gizli demis fakat suana kadar D epa k in Chr ono 500 m g bir ilac kullandı iyi geldiği pek söylenemez hala sıçramalar devam ediyor sizin kullandiğiniz ilacin ismini öğrenebilirsem doktoruna sormak isterim cünkü sizin atağinizin geçtiğini söylemişsiniz. simdidien teşekkürler

 71. Selime 18/10/2016 #

  Allah aşkına bu nöbeti stresle ne alakasi var anlamıyorum ya o zaman daha yeni doğan bi bebeğin ne stresi olabilir ki 5 veya 7 yaşındaki çocuğun ne stresi olabilir yapmayın bu stres bende fazlasıyla var ben neden nöbet gwcirmiyorum o kadar şey yaşadım ya yapmayın lütfen b i nu

 72. Bülent 01/01/2017 #

  hepimize geçmiş olsun
  Çocukken bir Trafik Kazasında Travmatik Beyin Hasarı geçirmiştim, beş Hafta komadaydim.
  Çocukken Travma sonrası Stres Bozukluğu geçirirken ve Yaşadığım yerde, ailemin yanında Huzurlu olmadığım için, Ilaçlar Epilepsiye karşı Grand-mal Nöbeter hiç fayda etmiyordu.
  Çocukken Travma sonrası Stres Bozukluğu geçirdiğim dolayı konsantrasyon bozukluğu nedeniyle okulu beceremedim ve Çocukluğumda o durumdayken hatayi kendimde ariyordum ve o yanlış düşüncelerimden psikolojik sorunlarım ve nöbetler artıyordu.
  Ailem ve etrafımdakiler Çocukluğumda nöbet Geçirdiğim o durumlarımdan korkmalarini bana belli etmeleri çok zor geliyordu.
  Çocukluğumda o zor durumumda bana norolojıden hariç psikolojik yardım da çok gerekiyordu. psikolojik sorunu ile ilgili de olduğunu kimse bilmiyordu. Çocukken sadece nörolojik tedavileri oldum.
  Çocukken Travma sonrası stres bozukluğu yaşadığımı otuz yıl sonra kendim farkına vardım, aynı Hadiseleri tekrar yaşadıktan sonra. böyle dumrumlarda, Duygusal ve üzüntüden kaynaklanan Nöbetlerde Ilaçlar fayda etmiyordu.
  Ben kendim Rruhsal Sorunlarımda hic anlaşamadığım bir Kişiyle beraber yaşarken, sık Epilepsie Grand-Mal Nöbetleri gecirirdim. Böyle bir durumda hic bir ilac Fayda etmiyordu.
  Senelerdir hayaller kuruyordum, evlenip ve yuva kurmak icin, ama Aile sorunlarından hiç fırsat bulamadım. Hata yaptim zamaninda, 2005 Aile Sorunlarından kaçmak ve mutluluğa kavuşmak için, hiç tanımadığım Biriyle evlendim.
  Evlendiğim Hanımın kendi Psikolojik Ruhsal Sorunları vardi, bütün Insanlardan, arkadaşlarımdan ve benim Ailemden uzak duruyordu. hep Tedaviye ikna  ederken Panik Atak geciriyordu.
  Ben öyle bir Ruhsal, Aile Sorunları ve Stres Bozukluğu geçirirken, Kendimi güçsüz hissediyordum, o Durumlarda kendime göre bir Odam olmadığı için, ufak bir yanlış laftan çok sık ve anında nöbet geçiriyordum ve epilepsiye karşı ilaçlar Fayda etmiyordu.
  O Durumlardayken beni hiç Kimse anlamıyordu, sık Grand-Mal Nöbetleri geçirince, bana hep başka bir doktora git diyolardi. benim ailem bana destek olmadı ve beni o durumda anlamıyorlardı.
  Kendimi güçlendirmek icin Gündüzleri kendime başka ve hoşuma giden bir Meşguliyet buldum çalışmaya gittim. 2009 boşandım ve böyle sabırla cözdüm o psikolojik sorunlarımi.
  Gençliğimde Kendime çok uzaklarda bir kiralık ev tutsaydım bunları çekmezdim.
  2010 bunaltici bir olaydan kaçmayi düşündükten sonra, bir an 1991 yaşadığım olayları gözümün önünde gördüm. çözüm bulmadan o olaylardan kaçarsam, O olayları tekrar yaşacam diye, 1 seneden fazla korku içinde yaşadım. ama sonunda sabırla çözüm buldum. yirmi beş yıl sonra kendimi 2012 ilk defa çok iyi hissediyordum ve yalnız ailemden uzaklara, Almanya’dan Türkiye’ye taşınmayı ve yeni bir yuva kurmayi düşünürken, benim aile tarafından, yaşadığım olaylarla ilgili bir kırıcı laf beni Yine  travma sonrası stres bozukluğuna soktu.
  Sıkıntılı olayları son 2 sene yaşarken sık Absans-Nöbetleri geçiriyordum , hangi hadiseyi tekrar yaşadığımı araştırıyordum, ama 1990/1991 bir olayla ilgili olduğunu biliyordum.

  Etrafimdakiler ne yaşadığımı anlamıyorlardı ve o olaylarla ilgili ters bir laf söylenincede, sık absans nöbeti geçiriyordum.

  2014 bu sıkıntıcı olaylardan Kurtuldum ve bundan 6 ay sonra hangi hadiseyi tekrar yaşadığımı farkına vardım, duygulandım ve rahata kavuştum.

  Üzgünüm, Babam 20.06.2015 arabayla Türkiye’den gelirken Bulgaristan’da bir trafik kazasında öldü.
  Allah Rahmet Eylesin
  Başlangıçta olaylardan ve Üzüntüden dolayı sık absans nöbetleri geçiriyordum, ama şimdi iyiyim.
  şimdi altı Yıldır yalnız yaşıyorum, Ruhsal Sorunlarimi atlattım çok şükür biraz, ve memnunum.
  Şimdi artık bir tek ilaç Sabah ve Akşamları (Keppra 500mg) epilepsiye karşı aliyorum ve bana çok faydası oluyor, Sadece nadir durumlarda travmatik olaylar ile karşı karşıya olduğumda (Aile Sorunları) , Absans Nöbetleri geçiriyorum.
  Aile sorunlarla ve yaşadığım olaylarla ilgili yaralayıcı sözlerden dolayı, son Kasım gecesi 2015 Grand-Mal Nöbeti geçirdim.
  Ama cok sükür, ailemden uzak durmak için kendi evim var.
  Eskiden o durumlarda kendi evim olmadığında çok sık ve anında nöbet geçiriyordum.
  Yakınlarda psikolojik sorunlarımı atlatırsam, bana öyle sözler zarar getirmez daha ve o zaman cevabımı veririm ben. depresyon ve Uyku sorunları  olmaz bende o zaman daha. uzaklarda bir Devlet Hastanesine yatacağım
  Eskiden bu Sorunlar Olmadığında, 9 sene Keppra 500 mg ilaclarlan Nöbetsiz yaşadım.
  Gençken benim şimdiki aklım olsaydi, belki üniversiteye gidip kendim Psikolog Doktoru olurdum ve başka çocuklara yardım ederdim.
  Son 19 Mayıs 2016 ben caddede gezerken, aile sorunlarıyla ilgili, bir Grand Mal Nöbeti geçirdim. sonra hastanede kendime geldim, düşmüşüm, nefes alırken kaburgam ağrıyordu.
  6 hafta ailemden uzak, hastanede kalmam ve her hafta doktorlarla hadiselerle ilgili Konuşmam bana iyi geldi.
  şimdi depresyonlari aldattım biraz Çok şükür, geceleride artık biraz iyi uyuyorum.
  tek bazı anlarda, o yaşadığım Olaylarla ilgili, ters bir Laf düşerse, Tansiyonum yükseliyor

 73. Sibel 01/01/2017 #

  Merhaba ben 29 yaşındayım 5 yıldır epilepsi hastasıyım *** kullanıyorum hiçbir faydasını görmedim aksine bazen nöbetler siklasiyor her nobetimde dilimde yaralar oluyor nöbet esnasında kasilmadan dolayı dişim kesiyor dilimi 15-20 gün yemek yiyemiyorum ve çok bunaldım artık her ay nöbet geçirip yemek yiyememekten konuşamamaktan Allah herkese şifa versin

 74. Damla kaya 03/01/2017 #

  Erkek arkadaşım epilepsi nöbeti geçirdi ve geçirdikten sonra gün içinde bazı şeyleri unutuyor,aynı soruyu tekrar tekrar soruyor? Bu kötü bir şey mi?

 75. Emine 09/02/2017 #

  Yaklaşık iki senedir epilepsi hastasıyım ilk sene başka bir hastanede ilaçları kullanmamı iatediler ve 1 sene boyunca ilaçları kullandım cok fazla nobet geçirmedim defalarca eeg ye girdim ve diger tüm herşeye ilaçlarım bitince bir daha gitmedim çünkü artık hastaneden sıkılmaya başladım aynı zamanda psıkolojık destek almaya devam ettim 1 senedir ilaç kullanmıyordum 6 ay once agır bir nobet geçirdim daha sonra tekrar olmadı başka bir hastanede gittim bu sefer bende öyle bir şey olmadığını soyleyip gönderdi 4 5 ay sonra tekrargittim doktora bana vitaminden kaynaklandığını soyledi vitamin ilacı vermişler bana sadece dün bir nöbet geçirdim agzımdan kopuk yada sıvı gelmiyor nobetım uzun suruyor 10 20 dakika bişincimi kaybediyorum belli bir sure sonra ve dalıyorum titremelerim haddinden fazla aşıro derece titremelerim oluyor dişlerim kitleniyor hiç birşeye tepki veremiyorum titremelerim gun boyu devam ediyor saçlarım çok dokulmeye başladı tırnaklarım çok kırılıyor surekli kalbımde agrı hissediyorum unutmaya başladım çogu şeyi harfleri karıştırıyorum yazı yazamıyorum donukluk yaşamaya başlıyorum lütfen bir bilgisi olan paylaşabilirmi öneri yada düşünceniz benim için çok önemli. Ne yapacagımı bilmiyorum teşekkur ederim

  • muhammet 03/12/2017 #

   Kardiyolojiye gidin iletim bozukluğu olablir

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.