Göz Altı Morlukları Neden Olur?

Gözlerinin altı mor biriyle karşılaştığımızda, çoğumuz bu kişinin yorgun ya da uykusuz olabileceğini varsayarız. Normalde göz altı morluğu gibi bir sorunu olmayanlar bile, birkaç gün uykusuz kaldığında ya da uzun saatler bilgisayar başında oturduğunda bu durum hemen gözlere yansır.

Çok sayıda kişi göz altı morluklarından şikayetçidir ve işin aslı bu morlukların yorgunluk dışında başka bir sürü nedeni olabilir. Kalıtsal olarak, göz yapısı nedeniyle ya da sadece yaş itibarıyla göz altında morluk oluşmaya başlayabilir. Neyse ki çaresi olmayan bir durum değildir ve çeşitli yöntemlerle bu koyu renkteki halkalar azaltılabilir ya da tamamen geçebilir.

Kemik Yapısı

Çukur göz olarak da tabir edilen, içe çökük göz yapısına sahip olanlarda, kemik yapısı nedeniyle göz altlarına gölge düşer. Bu durumda göz altları olduğundan daha koyu renkte görünür. Böyle bir durumda kadınlar için, göz altı kapatıcıları etkili bir çözüm olabilir.

Uykusuzluk

Uykunuzu alamadığınızda ve yeterince dinlenemediğinizde yüzünüzün soluklaşmasına karşın göz altları daha koyu görünecektir. Üstelik böyle bir durumda göz altı morluklarına göz altı torbalarının eşlik ettiğine de şahit olabilirsiniz. Gözleriniz okumaktan ya da bilgisayar ekranına bakmaktan yorulduğunda da aynı belirtiler ortaya çıkacaktır.

Güneş Işınları

Güneş altında fazla kalmak göz altlarında melanin seviyesinin artmasına neden olabilir. Melaninler vücudun bazı bölümlerini güneş ışınlarından korumaklı görevli, koyu renkli pigmentlerdir. Güneş altında bronzlaşmamızı sağlayan da işte bu melanin pigmentleridir.  Güneşli günlerde güneş gözlüğü takarak bu tip morlukları engelleyebilirsiniz.


Hiperpigmentasyon

Az önce sözünü ettiğimiz, cilde rengini veren melanin maddesinin vücut tarafından gereğinden çok üretilmesi halinde, cilt renginde lekeler veya koyuluklar oluşur. Melaninin vücutta neden fazla üretildiği ise genetik faktörler, güneş ışınları, hormonal değişiklikler ya da ciltte iltihaplanma gibi farklı nedenlere bağlı olabilir.

Alerji, Sinüzit Benzeri Hastalıklar

Astım hastasıysanız ya da alerjiniz varsa, göz altında bu bölgenin etkilenmesinden dolayı göz altında morluklar oluşabilir. Gözleri kaşındıran egzama gibi herhangi bir durum, göz altı rengini de etkileyecektir. Örneğin göz altını ovalamak, bu bölgeyi sık kaşımak morlukları daha çok ortaya çıkarır. Alerji nedeniyle gözler şiştiğinde, göz altında koyu gölgelere neden olur. Yiyecek alerjileri bile göz altını etkiler. Sinüslerdeki tıkanıklık ya da burun tıkanıklığı da göz ve burun arasındaki damarları genişletebilir, kan toplanmasına neden olur ve böylelikle bu damarlar daha koyu görünürler. Alerjinize ya da sinüzite çözüm bulmadan, sadece göz altı morluklarına müdahale etmeniz zor olur.

Kötü Beslenme

Dengeli beslenme tüm vücut için gereklidir. Doğru şekilde beslenmiyorsanız cildiniz ve kanınız gerekli besinleri almadığı için göz altınızda renk değişikliği ve morarma ortaya çıkabilir. Vücuda gerekli vitamin ve minerallerin eksikliği vücudun diğer bölümlerine yansıdığı gibi cilde de yansır. Örneğin demir eksikliği nedeniyle cildiniz daha solgun görünür ve göz altındaki damarların koyuluğu solgun yüzde daha çok öne çıkar.

Vücudun Su Tutması

Herhangi bir nedenden dolayı vücut su tuttuğunda, vücutta su toplanması damarların genişlemesine ve şişmesine yol açar. Bu durumda ince deri altındaki gözaltı damarları da daha belirgin bir şekilde ortaya çıkar. Fazla tuz tüketmek, yeterince su içmemek, stres gibi nedenlerden dolayı vücut su tutabilir.

İlaçlar

Bazı ilaçlar kan damarlarının genişlemesine yol açar ve bu da göz altında morluklara neden olur. Bu bölgedeki derin hassas olduğundan dolayı, kan akışının artması deri altından görünür hale gelir. Yüksek tansiyon ilaçları bu ilaçlara örnek olarak verilebilir. Ancak doktorunuzun verdiği herhangi bir ilacı sadece göz altı morlukları şikayetine dayanarak kullanmayı bırakmanız sağlık açısından sakıncalı olur. İlacınızla ilgili şikayetlerinizi yine doktorunuza bildirmeli ve konuya birlikte çözüm aramalısınız.

Kalıtım

Tıpkı göz rengi gibi, göz altı morlukları da aileden geliyor olabilir. Kardeşlerinde, anne veya babasında aynı şikayetin görüldüğü kimselerin de göz altlarının mor olması şaşırtıcı olmaz. Göz altındaki deri, vücudun diğer bölümlerine göre daha incedir. Kan damarları bu ince derinin altında mavimsi ya da grimsi bir renkte görünür. Cildiniz ne kadar inceyse, göz altındaki damarlar da o kadar koyu renkte ve morluk olarak görünecektir. Cildin rengi ve şeffaflığı ise kalıtsal bir özelliktir.

Yaşlanma

Yaşlandıkça göz altlarındaki deri de hassaslaşır ve bu da göz altındaki halkaların daha koyu görünmesine neden olur. Kırışıklıklar ve deri sarkması da göz altlarında gölgelenmeye ve bu bölgenin daha koyu renkte görünmesine neden olabilir. Yaşlandıkça vücudun kolajen ve yağ kaybetmesi durumu daha da kötüleştirir.

Hamilelik ve Regl Dönemi

Hamilelik sürecinde ya da regl oldukları dönemde, kadınların cilt rengi solgunlaşabilir ve bu da göz altlarının daha koyu görünmesine yol açar. Solgun cilt rengi ile göz altları arasında oluşan kontrast, göz altlarının koyuluğunu öne çıkarır.

Yaşam Tarzı

Sigara ve alkol pek çok soruna yol açtıkları gibi göz altındaki morlukların da baş sorumlusu olabilir. Sigara kandaki oksijen miktarını azaltır, alkol ise uyku düzensizliği, sıvı kaybı gibi etkileriyle göz altına giden kanı olumsuz etkiler. Böylelikle her iki durumda da göz altı morlukları kaçınılmazdır.

Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, ,

Göz Altı Morlukları Neden Olur? İçin 31 Yorum Yapılmış

 1. mehtap turgut 01/12/2013 #

  Bende kansızlık var ve sinüzit var, o yüzden mi göz altlarım mor?

  • melike 08/04/2015 #

   Evet olabilir.

  • ezgi 28/05/2015 #

   Benim hiçbir şeyim yok ama gözlerimin altı çocukluğumdan beri var nasıl gidecek bilmiyorum.

   • bağyan delyyy 13/04/2016 #

    Hiçbir şeyin olmayabilir bu aileden de kaynaklanıyor, eğer hiç bir şeyin yoksa ve göz altların morsa ya uykusuzluktan yada genetik yani genetikse tedavisi bulunmaz ailenizde göz altı morluğu olan yoksa eğer sizin uykusuzluktandır ve tedavi edilebilir ama genetikse kaderinize razı olacaksınız :))))

   • Furkan 18/09/2016 #

    aynı durum bende de var o kadar krem kullandım bi faydası olmadı.

 2. emrah işçi 17/12/2013 #

  Benim astımım da sinüzitim de yok fırsat buldukça da alkol içerim ama ilk defa dün sabah kalktığımda gözlerimin altı hem şiş hem de morarmıştı, neden olabilir acaba?

 3. ahmed 29/12/2013 #

  Benim gözümün morarması, demek yorgunluk ve uykusuzluktanmış.

 4. gamze 04/01/2014 #

  Benim astım, sinüzit gibi bir rahatsızlığım yok. Göz altlarım 3 senedir morarıyor, neden olabilir? Göz doktoruna da gittim 3 kez, bir sonuç alamadım.

  • admin 07/01/2014 #

   Gamze Hanım alerjik olabilir ya da ailenizde var mı bu sorun, genetik de olabilir. Ancak bu konuyu göz doktoru ile değil, bir dermatolog yani cilt uzmanı ile görüşmelisiniz.

 5. mustafa 05/02/2014 #

  Benim göz altı morluklarım aileden gelen bir şey bunun geçmesi için ne yapmalıyım? Göz doktoruna gittim gözünüz sağlıklı diyor. Yardımcı olur musunuz?

  • admin 06/02/2014 #

   Mustafa Bey genetik olan göz altı morluklarına yapabileceğiniz fazla bir şey yok. Uykunuza dikkat edip bol su içerek daha koyu görünmemesine çalışabilirsiniz.

 6. isa 07/02/2014 #

  Karaciğerde yağlanma göz altı morluğuna neden olur mu? Sigara içki kullanmıyorum ama göz altlarım hep mor, nedendir acaba?

  • admin 11/02/2014 #

   İsa Bey karaciğer rahatsızlıkları göz altı morluklarına neden olabilir. Ayrıca göz altı morluğunun sigara içki dışında başka nedenleri de vardır. Yazımızda bulabilirsiniz. İyi günler.

   • koray 26/02/2014 #

    Benim göz altlarım mosmor ve ne yapacağımı şaşırdım.

 7. sema 22/04/2014 #

  Ben 1 ay önce ameliyat oldum ve o gün bugündür göz altlarım mor ve yorgunum, kansızlığım ve B12 eksikliğim yıllardır var ama böyle morarma olmamıştı hiç.

 8. esma 01/07/2014 #

  Bir rahatsızlığım olmadığı halde göz altlarım çok morarıyor, acaba neden?

 9. merve 14/07/2014 #

  Daha 14 yaşında olmama rağmen, göz altlarım ve göz çevrem daima mor hatta bazen siyah bile oluyor ve artık kapatıcılar işe yaramıyor! bu da gerçekten sinir bozuyor! doktora gitmeme rağmen bi sonuç çıkmadı. sizce ne yapmalıyım?? eğer bir tavsiyeniz varsa lütfen söyleyin!

 10. savaş 22/09/2014 #

  Bir rahatsızlığım olmadığı halde göz altlarım çok morarıyor neden olabilir?

  • admin 23/09/2014 #

   Genetik olabilir.

 11. sema 05/06/2015 #

  Gözlerimin altları kaşınıyor ve kaşınınca da şişiyor ne yapabilirim?

  • admin 06/06/2015 #

   Sema Hanım alerjik bir durum olabilir. Göz doktoru muayenesine giderseniz bir damla verebilir ayrıca alerji yapan etkenleri bulup uzak durulmalı. Makyaj malzemesi vb gibi..

 12. Adil 01/03/2016 #

  Benim böbreklerimde ağrı var ondan olabilir mi gözaltı morluk ve bu morluktan nasıl kurtulabilirim?

 13. Gulden 17/03/2016 #

  Ben hepatit b sarılık taşıyıcısıyım ondan olabilir mi?

  • soner 16/03/2017 #

   evet hepatit b hastalarinda olur karacigere bagli oldugundan renk ve gida kaybi ve yorgunlukta sebeb olabilir

 14. Orhun 02/07/2016 #

  Merhabalar benim sol göz altım sağ gozume göre daha şiş ve mor göz doktoruna gittim sol göz içinde kızarıklık belirtisi buldu ve damla ile gözluk yazdı bu mor ve şişlik daha onceden bu kadar belirgin değildi son zamanlarda uyku duzenımı bozdum ve bilgisayar basında cok zaman kaybettm..

 15. Dilara 31/07/2016 #

  Benim küçük yastan beri gözlerimin altı mor ben hiç bir zaman da geçtiğini görmedim genetik olduğunu kabul ettim fakat bunun bi çözüm yolu yokmu ben hiç kurtulamayacakmıyım bundan?

 16. HAYRUN 03/08/2016 #

  benim göz altı morluklarım yaklaşık 4 5 yıldır var yaşım genç astım hastası değilim işim gereği gün 10 -11 saat bilgisayara bakıyorum ve demir eksikliğim de var ,artı uykusuzlukta oluyor bütün bunlar sebep oluyor demekki yalnız çözüm olarak ne öneriyorsunuz ?bu göz altları huzursuz ediyor insanı…

 17. anonim 25/10/2016 #

  benim göz altım bazen mor bazen geçiyo neden olabilir

 18. isimsiz 24/11/2016 #

  bende onlardan hiçbiri yok çok bilgisayara bakmıyorum uykumu iyi alıyorum gözlerim çukur değil ? peki neden birde çok koyu kansızlıkta yok

 19. Merve 20/12/2016 #

  Benim uykusuzluğum yok herhangi bir hastalığım da, ailemde de yok ama bende bir yıldır var ve çok yogunlaşti acaba neden oluyor?

 20. Gulten 30/03/2017 #

  Benim gozaltlarim hep sis bazen hafifleniyor bazende cok oluyor. Ayrica hafif moruklar olusuyor uykuma dikkat ediyorum nedeni ne olabilir sizce?

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.