Göz Kanlanması Neden Olur?

Göz yüzeyindeki minik damarlar genişleyip kan topladığında, gözler kırmızı veya kanlı görünür. Kanlanma tek veya her iki gözde birden fark edilebilir. Çoğu kez bu durum gözün tahriş olması, kuruması veya toz ve alerji benzeri basit nedenlerden dolayı kaynaklanır. Öte yandan göz kanlanması, gözü etkileyen pek çok farklı tıbbi durumun belirtisi olabilir.

Örneğin göz akında yoğun kırmızı bir bölge, subkonjonktival kanama gibi genellikle zararsız bir nedene işaret edebilir.

Gözler enfekte olduğunda, gözlerin kanlanması dışında kaşıntı, akıntı veya bulanık görme gibi başka belirtiler de ortaya çıkabilir. Konjonktivit, kornea ülserleri veya üveit gibi, aşağıda açıklamalarını bulabileceğiniz farklı türde enfeksiyonlar gözleri etkileyebilir.

Göz kanlanmasının tedavisi için ilk olarak neden kaynaklandığını bilmek önemlidir.

Bazı kanlanmalar birkaç gün içinde dinlenme ile kendiliğinden geçebilir ancak bazı durumlarda doktor tedavisi şarttır.

Her ne olursa olsun doktora görünene dek gözlerinizi mikroplardan uzak tutmaya çalışmak, makyaj yapmamak, lens takmamak ve gözlere dokunmamak, alabileceğiniz başlıca önlemlerdir.

Göz Kanlanmasının Nedenleri

Gözdeki damarların belirginleşmesi, göze kan oturması, gözün içinin kanlanması gibi farklı şekillerde ortaya çıkabilecek olan göz kanlanmasının birbirinden farklı, birçok nedeni olabilir.

Burada en yaygın göz kanlanması nedenlerini harf sırasına göre sıralamaya çalıştık ancak özellikle ağrı, acı veya görme şikayetlerinin eşlik ettiği kanlanmalarda, mutlaka vakit kaybetmeden bir göz doktoruna başvurmanız en iyisidir.


 • Akut glokom: gözde ani basınç artışı, göz tansiyonu
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Alkol ve sigara kullanımı
 • Blefarit: göz kapaklarının kenarında kirpik köklerinin iltihaplanması
 • Gözyaşı kanalı tıkanıklığı
 • Göz kuruluğu
 • Güneşe maruz kalmak
 • Hamilelik: Hamilelikle birlikte vücutta pek çok değişiklik meydana gelir. Gözlerde kızarıklık, kan oturması gibi şikayetler hamilelik sırasında ortaya çıkabilir ancak bu şikayetler genellikle geçicidir ve doğumun ardından kendiliğinden iyileşecektir.
 • Konjonktivit: Alerji veya enfeksiyon kaynaklı iltihaplanma anlamına gelen konjonktivit, göz kanlanmasının en yaygın nedenlerinden biridir. Kirli elleri veya havluları gözlere sürmek enfeksiyona neden olan bakterilere davetiye çıkarır. Lens kullananlar da temizliğe önem vermelidir. Bakteriler dışında örneğin grip virüsü gibi virüsler de enfeksiyon sebebidir.
 • Kontakt lens kullanımı: Lens kullananların temizlik gibi lens kullanma talimatlarına uymaları ve dikkatli olmaları önemlidir. Ne yazık ki lenslere alıştıktan sonra pek çok kişi zamanla özensiz davranmaya başlar ama bu tutum bakterilere, mikroplara ve enfeksiyonlara davetiye çıkarır. Ayrıca uzun süre lens kullanmak göz kuruluğuna yol açar ve göz kuruluğu da yine göz kanlanması nedenlerinden biridir.
 • Kornea ülserleri: enfeksiyon veya yaralanma nedeniyle kornea tabakasında oluşan yaralar olarak tanımlayabileceğimiz kornea ülserleri görme kaybına neden olabileceğinden hafife alınmamalıdır. Kornea ülserlerinde göz kanlanmasının yanı sıra görme bozukluğu ve ağrı da belirtiler arasındadır.
 • Ramotolojik hastalıklar
 • Subkonjonktival kanama: Öksürme, hapşırma, kusma ya da ıkınma gibi zorlanma hareketleri göz kanlanmasının yaygın nedenleri arasındadır. Zorlanma göz yüzeyinde parlak bir kan beneği oluşmasına neden olabilir. Korkutucu görünebilir ancak eğer acı vermiyorsa genellikle bu benek birkaç gün içerisinde kendiliğinden dağılacaktır.
 • Tiroit hastalığı: Tiroit hastalıkları göz kuruluğu veya gözün yüzeyinde tahriş gibi kanlanmaya neden olacak sorunlara yol açabilir.
 • Travma veya gözün yaralanması, göze yabancı cisim, toz vb kaçması
 • Uyuşturucu madde kullanımı
 • Uykusuzluk
 • Uzun saatler bilgisayar ekranına bakmak, göz yorgunluğu: Bilgisayar başında uzun saatler geçirmek, uygun olmayan bir ışıkta uzun süre okumak gibi gözleri yoracak, zorlayacak aktiviteler gözlerin kanlanmasına neden olabilir. Zaman zaman bilgisayar başından kalkarak gözleri dinlendirmek, çalışma ışığını doğru ayarlamak gibi önlemler alınabilir.
 • Üveit: gözün renkli bölümünün ve orta tabakasının iltihaplanması olarak açıklayabileceğimiz üveitin yaygın nedenleri enfeksiyon, yaralanma ya da sistemik bağışıklık sistemi hastalıkları olarak sıralanabilir.
 • Yüksek tansiyon: Tüm vücuttaki damarları etkileyen hipertansiyon göz damarlarını da olumsuz olarak etkileyebilir. Retinaya kan taşıyan damarların etkilenmesi sonucu göz kanlanması görülebilir.

Göz kanlanmasının ciddi bir sebepten kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak zor olabilir. Genel olarak ağrı, yaralanma, görme bozukluğu, ışığa karşı hassasiyet, bulantı ve kusma da göz kanlanmasına eşlik ediyorsa hemen bir doktora başvurulması önerilir.

Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, , ,

Göz Kanlanması Neden Olur? İçin 29 Yorum Yapılmış

 1. kader 03/03/2014 #

  Sabah uyandım baktım gözüm kan çanağı kıpkırmızı ne yapacağımı bilemedim hemen araştırdım uykusuzluk desen çok uykusuz olduğum zaman da oluyor ama hiç böyle olmamıştı sizce neden böyle oldu?

  • admin 04/03/2014 #

   Kader hanım gözlerde kanlanmaya neden olan sebepleri yukarıdaki yazıda bulabilirsiniz.

  • Furkan 01/06/2015 #

   Benim de çok kanlanıyor neden acaba uykusuzluk desek uykusuzluk değil. Sanırım çok bilgisayar başında oturuyorum.

 2. harun 28/10/2014 #

  Benim de gözüm her gün kanlanıyor, beyaz kısmı sürekli kanlanıyor. Bu bana bir ağrı vermiyor ama görünüş olarak hem kötü oluyor bir de baş ağrısı çekiyorum şiddetli, bununla bir bağlantısı olabilir mi?

  • admin 28/10/2014 #

   Baş ağrısının gözünüzdeki sorunla ilgisi olabilir, bir göz doktoruna muayene olmanız en iyisi.

 3. Hakan 19/11/2014 #

  Ben bilgisayarda çok kalıyorum ve gözlerimde kırmızı belirtiler var ne yapmalıyım sizce geçmesi için.

  • admin 19/11/2014 #

   Hakan Bey çalışırken yarım saatte bir gözlerinizi yarım dakika kadar uzağa bakarak dinlendirin. Bilgisayar ekranı göz hizasının altında olsun yani gözler aşağı bakmalı. Ekranınız çok parlak olmamalı, yansıma yapmamalı. Çalıştığınız ortamda gözünüzü alacak kuvvette lamba olmamalı. Ekrana bakarken sık sık göz kırpmayı hatırlayın. Gözü az kırpmak göz kuruluğu yapar ve kızarıklık, batma sorunları ortaya çıkar. Gözün nemini sağlamak için göz yaşı damlalarından kullanabilirsiniz.

 4. suat 19/12/2014 #

  1 yıldır gözlerimde devamlı kanlanma oluyor doktora gidiyorum damla veriyor kullanıyorum geçiyor damla bitince tekrar kanlanma başlıyor bir çaresini bulamadım bilgisayar fazla kullanmam fazla uykusuz kalmam. Ayrıca doktor kanlanma sebebini vücuttan gelen bir reaksiyon sonucu kanlanma oluyor dedi ne yapmalıyım?

  • admin 19/12/2014 #

   Suat Bey geçmiş olsun, göz doktoru size bir bölüm önermediyse bir dahiliye uzmanına muayene olabilirsiniz.

  • Laure 05/09/2017 #

   €göz kuruluğu yanında ağız kuruluğu şikayetiniz varsa bağışıklık sistemi hastalığı olabilir ramatoloji doktr görünmelisiniz ayrıca internetten bağışıklık sistemi hastalıklarına bakarak fikir elde edebilirsiniz bazen bir hastalık başka belirtilerle birlikte teşhis edilebiliyor

 5. rahime ekşi 06/01/2015 #

  Gözlerim aşırı ağrıdığında hem gözlerim kanlanıyor hem de başım ağrıyor. Ne yapmalıyım? Göz doktoru mu, beyin cerrahı mı, nöroloji mi? İki ay önce göz doktoruna gittim şikayetlerim devam ediyor.

  • admin 08/01/2015 #

   Rahime Hanım göz doktorunuza tekrar muayene olun, şikayetlerin geçmediğini söyledikten sonra başka hangi bölüme muayene olabileceğinize dair bir tavsiyesi olup olmadığını danışın.

 6. Muhittin 08/02/2015 #

  Bundan yaklaşık 1-1.5 ay önce gözlerim yavaştan kırmızı olmaya başlamıştı ilk başlarda baş ağrısı ile beraber idi daha sonra göz doktoruna gittiğimde gözlük yazdı görmemde biraz problemli fazla olmasa da sonra gözlüğü aldım aradan bir 3 hafta falan geçti şu anda gözümün içi tamamen kırmızı ve diğer gözümde de yavaştan kırmızı olmaya başlıyor bununla birlikte çoğunlukla geceleri göz ağrısı olduktan sonra daha da kırmızı hale geliyor rahatsızlığın nedeni ne olabilir?

  • admin 09/02/2015 #

   Muayenesiz cevap verilemez, doktorunuza danışmalısınız.

 7. Önder 13/02/2015 #

  Akıllı ol sigara içme, serserilik yapma yat uyu, lazım olmadıkça boş boş bilgisayar kullanma,
  Bilgisayar mecburi ise ekran ışığı kıs (ya da işini değiştir)
  Makyaj malzemelerinde uzak dur yada bastır parayı en kalitelisini al (doğal falan filan)

  Bunların dışında bir sebep arıyorsan işin doktora kalmış.

 8. Naim 30/03/2015 #

  Travmaya bağlı gözüm kanlandı. Nöroloji doktoru geçer dedi. Ama 8 gün oldu hala geçmedi. Ne yapmalıyım?

 9. Sultan 08/05/2015 #

  Kızım yeni numaralı gözlük kullanmaya başladı ve gözlerinde kızarma başladı nedeni ne olabilir?

 10. Ali 04/06/2015 #

  Benim 16 gün önce gözüme gazoz kapağı değdi. Gözümde doktor kanama var dedi bekle düzelir dedi. Varsa benim gibi bu durumu yaşayan bilgi versin çok acil.

  • Mehmet 21/06/2015 #

   Ali, sakin ol.

   • Yaren 12/02/2016 #

    Ali, Mehmet haklı.

 11. cengiz 25/06/2015 #

  slm ben Afrika’da çalışıyorum şimdi sizden ricam bana yardım edin arkadaşım 10 gün önce malaryaya yakalandı hastaneye gitti iğne yaptılar bir haftadan beri gözleri kan çanağı gibi iğneden alerji dediler bir şey anlamadık burada gideceğimiz göz hastanesi de yok ne yapacağız şaşırdık lütfen yardım edin saygılar.

 12. Suat 12/07/2015 #

  Uyku düzeni bozulduğunda zamanla sabahları kızarıklık oluyordu. Trafikte araç kullanırken ağır bir uyku geliyor malum uyumadan kafa zonklayarak devam ediyoruz. Bu gün sabah aynaya bir baktım sol gözümün göz bebeğinin yakında gözün beyaz kısmında 3mm ebatlarında kan dağılmış. Dedim yıkayınca geçer mi. Yok geçmedi. Geçerken acile uğradım. Doktor göz damarlarında çatlaklardan kaynaklanır dedi zamanla geçer dedi. Ben yine de bir göz doktoruna gösterecem.

 13. Serpil 28/07/2015 #

  Gözümde sabahtan beri oluşmuş yuvarlak bir şekilde kan pıhtısı oluşmuş ilk defa oluyor. Çok korkunç gözüküyor ne yapmalıyım? Bu nedir?

  • Melin 07/07/2017 #

   Aynısı bugün benden oldu ne yapmalıyım acaba ilk defa dün baş ağrısı oldu gece gözüm kanamis resmen bir bölümünde

 14. kezban 31/07/2015 #

  1.5 yaşında oğlumun gözleri 1 haftadır kanlanıyor. Doktora götürdüm krem verdi ve halen kanlı ne yapmam gerek l. sol gözünde daha fazla kaşıntı var ama akma veya iltihap yok.

 15. Emine esen doyranlı 12/10/2015 #

  Merhaba gözlerim kanama yaptı biri özgün sürdü öteki bir ayı geçti iki kere doktora gittim bir tane kabızlıktan olur dedi öteki gözümden gittiğimde dahiliyeye gitmemi söyledi teşekkür ederim.

 16. tamila 21/08/2016 #

  rinoplastika amelyatindan sonra gozumde kanlanma oldu.normalmidir bu?

 17. metin 05/01/2017 #

  teşekkürler

 18. Işıl 17/04/2017 #

  Merhaba benim gözümde kaşıntı kanlanma(kaşıdığım zaman) sulanma vardı doktora gittim. Iltihap ve konjungivit var dedi. 2 tane damla verdi. Kullandım. Fakat geçmedi.6 aydır var. Elledigim zaman aziyor. Birde sol alt ic tarafında yuvarlak kırmızı bir kan toplanmasi mi desem sivilce mi gitmiyor. Kac kere kullandım damla yok bana misin demiyor. Bu arada herhangi romatizmasal hastalığım yok.göz ucugu olabilir mi korkuyorum

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.