Göz Seğirmesi Neden Olur?

Pek çoğumuz göz seğirmesinden şikayet etmişizdir. Daha önce böyle bir şey yaşamadıysanız ve ‘Göz seğirmesi nedir?‘ diye soracak olursanız göz seğirmesi, göz kaslarının istem dışı kasılmalarıdır. Genellikle üst göz kapaklarından birinde seğirme hissedilebilir.Tıp dilinde göz seğirmesine ‘miyokimi‘ denir ve sinir bozucu olmasına karşın neyse ki bu seğirmelerin çoğu kez endişe verici bir nedeni yoktur.

Yorgunluk veya mevsimsel alerji gibi faktörler göz seğirmesinin ortaya çıkmasında oldukça yaygın sebeplerdir.  Bu düzensiz ve tek taraflı kasılmalar bazen birkaç dakika içerisinde kendiliğinden geçer ama bazen de günlerce hatta aylarca sürdüğü olur. Ancak uzun süren seğirmeler ihmal edilmemelidir çünkü bu durumda bazı göz hastalıkları söz konusu olabilir.

Yorgunluk, kafein ve stres çabuk sonlanan göz seğirmelerindeki başlıca şüphelilerdir. Daha ciddi seğirmelerde ise gözün kornea tabakasında ya da göz kapağının iç yüzeyinde iltihap veya tahrişten şüphelenilir ve bu tip seğirmeler zamanla göz kapağının kapanmasına yol açabilir. Her ne kadar burada bazı göz seğirmesi nedenlerini sıralıyor olsak da, göz seğirmesi vak’alarının bir kısmında hiçbir neden tespit edilemediğini de bilmelisiniz. Çoğu kez oldukça rahatsızlık veren ve uzun da süren bu nedeni bilinemeyen seğirmeler de, göz kapağının kapanmasına neden olabilir.

Göz Seğirmesinin Nedenleri

Halk arasında göz seğirmesi batıl inançlar sonucu pek çok farklı şekilde yorumlanabilir. Sağ göz sağlık, sol göz varlık işaretidir kimi zaman. Bazen de sağ göz hayır sol göz şer getirir. Ama tıbbi açıdan baktığımızda  görüyoruz ki göz seğirmesinin bu batıl inançlardan çok daha farklı nedenleri var.

Stres: Stresin vücudumuzda etkilemediği bir nokta bulmak çok zor. Yoğun iş veya sınav benzeri dönemlerdeki stres nedeniyle göz seğirmesi görüldüğü sık olur. Bu tip göz seğirmeleri bir hafta gibi bir süre sizi rahatsız edebilir. Stresle baş etmeyi öğrenmek göz seğirmesi benzeri stresin sağlık üzerindeki olumsuz etkilerini hafifletmekte işe yarayabilir. Yoga veya meditasyon yapmak, dinlenmeye çalışmak, kafanızı rahatlatacak çeşitli aktivitelerle ilgilenmek çözüm olabilir.


Kafein veya alkol: Alkollü ya da kafein içeren kahve ve çay benzeri içecekleri fazlaca tüketmek merkezi sinir sistemini olumsuz etkileyerek başka belirtilerin yanı sıra göz seğirmesine de neden olabilir. Bu durumda kafeinli veya alkollü içecekleri sınırlamak ve bol bol su içmek seğirmeyi durdurmakta işe yarayabilir.

Mineral ve vitamin eksiklikleri: Göz seğirmesine neden olan en yaygın dengesiz beslenme belirtisi magnezyum eksikliği olarak belirtilmektedir. basit bir kan testiyle vücudunuzdaki magnezyum seviyesinin yeterli seviyede olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Eğer magnezyum eksikliği söz konusuysa ıspanak ya da badem gibi magnezyum bakımından zengin yiyecekleri beslenmenize katabilir ya da doktorunuzdan magnezyum destek ürünleri hakkında bilgi ve tavsiye alabilirsiniz.

Magnezyum dışında vücutta kalsiyum emilimini olumsuz yönde etkileyen D vitamini eksikliği ve ayrıca B12 vitamini eksikliği de göz seğirmelerinde etkili bir rol oynayabilir.

Göz kuruluğu: Uzun süre bilgisayar ekranına bakmak, lens kullanmak, yaşın ilerlemesi ya da çeşitli ilaçların yan etkileri yüzünden göz kuruluğu şikayeti ortaya çıkabilir. Göz kuruluğu da göz seğirmesine yol açtığı belirtilen nedenler arasındadır. Göz kuruluğunu gidermek üzere göz doktorunuzdan çeşitli tedavi önerileri alabilirsiniz.

Göz yorgunluğu: Güneşli günlerde güneş gözlüğü kullanmamak, bilgisayar başında veya diğer küçük ekranlara odaklanarak saatler geçirmek, okurken gözleri zorlamak veya göz bozukluğu gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkan göz kasları yorgunluğu, göz seğirmesinin başlıca nedenlerinden biridir. Arada bir çalışmaya ara vermek, bilgisayar ekranının başından kalkmak göz kaslarının dinlenmesini sağlar ve göz seğirmesinin önüne geçer. Miyop, astigmat benzeri bir göz bozukluğunun söz konusu olup olmadığını görmek için de bir göz muayenesinden geçmek iyi bir fikir olabilir.

Göz alerjisi: Göz alerjisi olanlarda örneğin toz benzeri alerjenlerin gözleri etkilemesi ve bu sebeple gözde kasılmalar oluşması mümkündür. Doktorunuzun vereceği antihistaminik ilaçlar veya göz damlaları sayesinde gözdeki seğirme sonlanabilir.

Görme kusurları: Astigmat, hipermetrop veya miyop gibi görme kusurları olanlar da, gözlük numarasının değişmiş olması veya bir kişide bu kusurlardan birinin yeni ortaya çıkıyor olması göz seğirmesine neden olabilir. Göz seğirmesinin göz kusurundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için bir göz doktoruna başvurmak gerekir. Bu tip seğirmeler genellikle hemen geçmeyen, uzun süren ve rahatsız eden seğirmelerdir.

İlaçlar: Eğer göz seğirmesi düzenli olarak ilaç kullanmaya başlamanızla aynı zamana denk geliyorsa, kullandığınız bu ilaçla seğirmeler arasında bir ilişki olabilir. Böyle bir yan etkiden şüphelendiğiniz takdirde, kendi kendinize sakın ilacı kullanmayı bırakmaya kalkışmayın ve mutlaka önce size ilacı reçete eden doktorla görüşün.

Bazı hastalıklar: Göz seğirmesi çeşitli hastalıkların genellikle de başlangıç aşamasındaki belirtilerinden biri olabilir. Vücut direncinin azalmasıyla birlikte ortaya çıkan bu seğirmeler Parkinson hastalığı, Tourette sendromu, MS hastalığı, hipoglisemi veya nörolojik bir takım rahatsızlıkları haber veriyor olabilir. Ancak unutmayın ki bu saydığımız hastalıkların vücudun farklı bölgelerini etkileyen başka belirtileri de vardır ve uzun süren göz seğirmelerinde, hemen paniğe kapılmadan önce bir uzmana başvurmanız daha doğru olur.

Göz Seğirmesi Nasıl Geçer?

Çoğu kez bir göz seğirmesinin neden kaynaklandığı bilinemeyebilir ve genellikle göz seğirmeleri kısa sürüp kendiliğinden geçtiği için de bu konuda modern tıbbın yoğun araştırmaları olduğu söylenemez. Göz seğirmesini durdurmanın yolu kasılmaya müdahale etmekten geçer. Bunun için de sıcak veya soğuk kompres işe yarayabilir. Göz kompresi, seğirmeye neden olan aktif sinirin yatışmasını sağlayabilir. Göz seğirmesini durdurmak için ayrıca bir de tonik içilmesi önerilir. Tonik alkollü değildir ve soda benzeri bir içecektir. İçindeki kinin maddesinin göz seğirmenin geçmesinde etkili olabileceği düşünülür.

Göz seğirmesini geçirmek için en etkili yöntem ise elbette göz seğirmesinin nedenini bilmekten geçer. Seğirmenin nedeni stresse stresi azaltmak, kafeinse kahve içmeye ara vermek gibi tedbirler ancak o zaman alınabilir. Bu arada uykunuzu alarak gözleri dinlendirmek, gözü yormamak için çaba göstermek de diğer tedbirler olacaktır.

Ne Zaman Doktora Gidilir?

Göz seğirmesinin genellikle kendiliğinden geçtiğini ve çok nadiren altından endişelenecek bir şey çıktığını belirttik. Bu nedenle pek çoğumuzda gözümüz seğirdi diye doktora gitmeyi aklımızdan geçirmeyiz. Eğer gözünüz seğiriyorsa ve doktora gidip gitmemekte kararsızsanız, aşağıdaki liste size yardımcı olabilir. Burada sıralanan bir ya da daha fazla madde söz konusuysa hemen bir göz doktoruna başvurmanız tavsiye edilir:

 • Bir hafta geçmesine rağmen göz seğirmesi geçmediyse.
 • Göz seğirmesi yüzünden göz kapağınız tamamen kapandıysa.
 • Yüzünüzde göz dışında başka bölgelerde de seğirme var.
 • Gözünüzde seğirme dışında kızarıklık, şişlik veya akıntı da varsa.
 • Üst göz kapağınızda sarkma oluştuysa.

[expand title=”Kaynaklar”]

[/expand]

Göz Seğirmesi Neden Olur?” üzerine 54 düşünce

 1. Merhaba, yazınızı okudum, gerçekten her ihtimali yazmış olmanız ve bunlarla ilgili bizim kendimize göre önlem alabilmemiz için fırsat bırakmanızı beğendim. Ayrıca benim de bu yazıyı okumamın sebebi tabii ki göz seğirmem olduğu içindir.
  Yazıyı okurken daha başta söylediğiniz, susuzluktan kaynaklı olabilir demenizi okuduğum gibi, zaten de susamıştım, gidip su içtim hatta bayağı susamışım ki iki bardak içtim. Sanki beynimden gözüme bağlı bir damar, o suyu alıp gözüme iletti ve seğirme durdu.
  Gerçi ben şu sıralar, b.sayarda vakit geçiriyorum, stres altında olduğum bir olay yaşadım, ayrıca kitaptan ders çalışıyorum. Bunlar farklı sebepler olmasına rağmen çözümün tek olması kafanızı rahatlatacaktır. Su içmek. Haa bu arada benim sağ gözüm seğiriyordu, demek ki sağlıklı olacakmışım ki desteğime geldiniz internetten 🙂 (tebessüm, tebrik, teşekkür)

 2. Batıl da olabilir, batıl olmayabilir de. Bir olayın maddi bir sebebinin olması, manevi bir manasının olmayacağı sonucunu mu gerektirir? Ben devlete yüksek dereceli (A Grubu) memur yetiştiren kısaltılmışı üç harf olan bir fakülte mezunuyum. Sizin gibi bilimsellik adına, gözle görülmeyeni (metafizik) yok sayan zihniyet, acıklı ve acınacak gerçeğimizdir.

  • Ütopik bir yaklaşımınız var, hasta olduğunuzda doktora gitmemenizi ve üstün metafizik bilginizle kendi kendinizi iyileştirmenizi tavsiye ederim, sayın süpermen mi desem, örümcek adam mı desem, acınacak durumda sizin olduğunuzu düşünüyorum, dinler, ama bütün dinler Yüce Allah tarafından tek bir amaçla indirilmiştir, iyi insan olmamız için, başka hiçbir amacı yoktur, Kuran’da göz seğirmesi yazıyor mu ve kuranda oldukça fazla surede akıl sahipleri ve aklı kullanma emirlerinden söz edilmiyor mu, Kuran’ıda okumadığınız buradan belli, okumuş olsanız bile anlamamışsınız, siz önce gördüklerinize ve kanıtlanmış bilimsel verilere inanın ki ben de sizin görmediğinize inancınıza inanayım, ayrıca metafizikle Allah inancını karıştırmayın ve bağdaştırmayın, çünkü Allah tasavvuru her bir canlı ve cansız için ayrıdır, bu konuda dikkatli olmanızı da tavsiye ederim.

   • Kuranda çay yazmiyor o zaman çayda icmeyin. Boyle saçma bir düşünce olmaz. Marifetname kitabına bir bakin derim eğer arastirmaciysaniz tabi. Peygamberlerden sonra gelen evliya ve alimler hem zahiri hem batıni ilme sahipler .bilgilendirmek istedim.

  • Erdal Bey bir haftayı geçen göz seğirmelerinde bir göz doktoruna başvurulması tavsiye edilir.

 3. Bundan 4 ay önce göz seyirmelerim başladı ve bir süre sonra geçti şimdiyse tekrar başladı ve günde en az 10 kere gözüm seyiriyor ve yaşlaşık iki haftadır devam ediyor bununla birlikte burun kanamalarım başladı sizce önemli bir rahatsızlığım var mıdır? Yoksa sadece stres midir lütfen cevap yazın.

  • Bilge Hanım 2 haftayı geçtikten sonra göz seğirmesi için bir göz doktoruna görünmek gerekir, daha önce görünmediyseniz tabii. Muayene veya başka bilgiler olmadan, strestir deyip geçilmesi mümkün değil. Burada şikayetini dile getiren kişilere biz her zaman bir doktora muayene olunmasını tavsiye etmek durumundayız. Geçmiş olsun.

 4. 3 gündür gözüm seğiriyor ve bunun stres susuzluk gibi nedenlerden olduğunu düşünmüyorum ne yapmalıyım?

 5. Sene içerisinde sıklıkla gözüm seyirmekte 1 hafta kadar sürdüğü söylenemez ama gün içerisinde sürekli devam ediyor uni.de okuduğum için sınav stresi sürekli oluyor ama çok rahatsız edici doktora gidip gitmeme konusunda kararsızım şu anda da seğiriyor??

 6. Yaklaşık 1 haftadır sol gözümün altı seyiriyor ayrıca vücudumda başka yerlerde seyiriyor arada ama daha çok sol göz altı bilgisayara ve teknolojik aletlere çok bakıyorum stresli bi insanım ve uyku az uyuyorum bu aralar bir şey yoktur inşallah sizce ne yapmalıyım?

 7. Şunu da söyleyeyim hemen açıkçası doktora gitmekten de biraz korkuyorum çünkü televizyonda görüyoruz ne bileyim sağlıklı olsan bile bazen hata yapıp yanlış teşhis koyulup farklı şeyler olabiliyor.

  • Alperen Bey yorgunluk olabilir ancak seğirmeler uzun sürer ve rahatsız edici olmaya başlarsa doktora gitmeniz en doğrusudur. Söylediğiniz örnekler binlerce, milyonlarca tedavi olan, derdine çare bulan insanlar içinde ancak birkaç istisna. Tabii kendi sağlığınızla ilgili son karar sizin.

 8. Merhaba benim bir haftadan fazla süren sol gözümde seyirme var birde şiddetli bir baş ağrğm var birbirlerine bağlantılı olması ne derecedir acaba teşekkür ederim şimdiden.

  • Görme kusuru veya göz yorgunluğu varsa seğirme ve baş ağrısı bağlantılı olabilir. Göz bozukluğu olup olmadığına dair bir göz muayenesi olabilirsiniz.

 9. Sağ gözümün üst kapağı seğiriyor bugün 2. gün oldu sınav stresi var ve 5 saat uyku uyuyorum son günlerde bunlardan kaynaklandığını düşünüyorum.

 10. Benim 1 ayı aşkın süredir sol göz kapağım seğiriyor. Özellikle gözümü sıkıca kapatıp açtığım zaman çok daha uzun süreli oluyor. Göz doktoruna gittim birkaç gün önce, bir sorun olmadığını, geçmez ise dahiliyeye görünebileceğimi söyledi. Fakat doktor muayene öncesi yapılan ölçüm sonuçlarına bakmadı, gerek olmadığını söyledi. Tekrar başka bir doktora muayene olmalı mıyım?

  • Fatoş Hanım eğer seğirme geçmiyorsa bir dahiliye uzmanına görünün. Bu muayeneyi de anlatın. Zaten eğer göz doktoru sizi yanılttıysa, dahiliye uzmanı bu konuda sizi bilgilendirir.

 11. Ben 2 yıl önce yüz felci geçirdim ama geçiciydi sebebi belli değil sağ tarafta idi ve yaklaşık bir yıldır da göz seyirmesi yaşıyorum sağ gözüm küçülüyor aylardır devam ediyor bu olay göz doktoruna mı nöroloji ye mi gitsem teşekkür ederim.

 12. benim ilk önceleri okuma yaparken odaklandığımda gözlerimin içinde çok şiddeli ağrı oluyordu gerçi gene odaklandığımda bu oluyor şimdi sağ gözümde aralıklarla seyirmeler oluyor ama fazla sürmüyor. ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olursanız çok sevineceğim saygılarımla.

 13. Ya benim de sağ gözüm seyiriyo 1 dakikada 2-3 kez 10 saniye falan kafeinin içine çay giriyo mu, çok tüketiyorum da.

 14. 1 aydır bu sıkıntı var bugün göz Dr gittim benlik bir şey yok dedi nöroloji görsün dedi sizce sıkıntı büyük olabilir mi?

  • Sayın Battalgazi nöroloji bölümü sizi korkutmasın, farklı bölüme yönlendirilmeniz büyük bir sorun demek anlamına gelmez.

 15. Bir ayı aşkın bir süredir sol gözümün alt kirpik kısmında ciddi anlamda seğirmeler oluyor aynaya baktığımda kirpiklerimin de ciddi şekilde titrediğini görüyorum ciddi bir şey olabilir mi?

  • Şeyma Hanım seğirmelerin altından genelde ciddi bir şey çıkmaz, bazen gerginlik de tetikleyebilir ancak 2-3 ayı aşıyorsa göz muayenesi veya nörolojik muayene önerilir.

  • Yukarıdaki yazıda geçen ‘Göz Seğirmesi Nasıl Geçer?’ başlığının altını okuyabilirsiniz.

 16. Merhabalar. Benim de sol gözüm yaklaşık 3 haftadır seğiriyor fakat ben göz doktoruna gittim muayene oldum gözümün gayet sağlıklı olduğunu söyledi 0.50 astigmat gözlük kullanıyorum. Gözlerim yorgun değil ve bilgisayarla uğraşmıyorum sizce nedeni ne olabilir ve nasıl geçirebilirim?

 17. Benim gözüm 1 senedir her gün seğiriyor. Geçen sene sol gözümdü bu senede sağ gözüm. Günde en az 18 defa seğiriyor. Ciddi anlamda yavaş yavaş korkmaya başlıyorum.

 18. İş stresi en çok da bu etkiliyor beni. Başka şeyler de strese sokuyor insanı ama…

 19. 2-3 gündür seğiriyordu yazıyı okurken ben de su içtim seğirme geçti. Çok ilginç.

 20. Benim de sol gözaltı çukurunda 3 yıldır aralıklarla devam eden damar atmaları oluyor. Bu titreşimleri hissetmiyorum ancak aynaya bakınca fark ediyorum beyinle alakalı bir sorundan dolayı olabileceğini duydum nöroloji uzmanı antidepresan verdi 10 günde geçmezse beyin Mr ı çekilir dedi. Ne hap kullandım ne de Mr a cesaret edebildim. Gerçekten beyin tümörü ile alakası var mıdır bilgisi olan var mı?

 21. Benim de yaklaşık 2 haftadır sağ gözüm seğiriyor ama yarın emar çekinicem çok sinir bozucu bir şey belki bir sorun yok ama doktorlarımıza danışmakta fayda var.

 22. Merhabalar benim sorum 7 ay önce vücudumun hemen hemen her yerinde seğirmeler başladı şu anda da devam ediyor üstelik iki gözüm birden seğiriyor ama doktora filan hiç gitmedim bu tür yazıları okuyunca çok tedirgin oldum sizce zaman kaybetmeden bir doktora gitsem mi?

 23. Merhaba göz doktorumun verdiği yeni gözlükleri kullanıyorum uzağı göremediğim gibi astigmat rahatsızlığım var. Gözlüklerimi 3 aydır kullanıyorum ve iki haftadan fazladır gözlüklerim takılı olsun olmasın sağ gözüm seğiriyor ve gözlüklerimle iyi gördüğümü de söyleyemem gözlüklerden ya da başka bir sebepten kaynaklı olabilir mi teşekkürler.

  • Sayın Pursah gözlüklerle iyi göremediğinizi söylemişsiniz. Ortada bir problem var, belki de gözlük numarası doğru değil. Bu tip sorunlarda da seğirme olabilir. Tekrar muayene olmayı düşünebilirsiniz.

 24. Gözümde papil ödemi görüldü ne yapabilirim bilmiyorum bana yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler.

  • Sayın Güler, papilödem genellikle kendi başına görülmez çoğu kez altta yatan bir neden, başka bir rahatsızlık vardır. Doktor sizi yönlendirmedi mi, iyi bir göz doktoru ile birlikte nedenler üzerine konuşabilir, buna göre tedavi yöntemlerini düşünebilirsiniz.

 25. Merhaba, 2-3 gündür sağ gözümün kapağı ve altı seğiriyor ancak kısa aralıklarla ve durmadan. Öğrenci olduğunum ve sınava hazırlandığım için düzenli uyku, dinlenme pek mümkün olmuyor, üstelik kahveyi de sıklıkla tüketiyorum. Kış da yaklaştığı için çok su içemiyorum. Gözlük kullanıyorum ama rahatsız ettiği için sadece derslerde. Yurtta kaldığım için beslenmem istenilen gibi olamıyor. Gözlerim sıklıkla sulanıyor. Ne yapmalıyım?

   • Ben dün bir şeye güçlü bir şekilde sinirledim ve sol al göz çukuuru seyiriyor çok sallamamaya çalışıyorum ama bi doktora giderim daha yeni sinüs ameliyatı oldum onla uğraşamam ????

 26. Benim yaklaşık 9 aydır sol gözüm seyiriyor. 5. ayda iken göz goktoruna gittim hiç bir problem olmadığını söyledi. Nöroloji uzmanına gittim Mr çekildi. Bir problem görülmedi. Psikoloğa da görünüm, sinirsel bir rahatsızlık olmadığı söylendi, ilaç verildi, stres kaynaklı olabileceği için. Uzun bir süredir kullanıyorum, aşırı sayılabilecek kahve çay alışkanlığım yok, sigara alkol kullanmam, uyku düzensizliği yok. Tiroid için düşük dozda ilaç kullanıyorum fakat doktoruma danıştığımda ilacın bu şekilde bir yan etkisi olmayacağını zamanla geçeceğini söyledi. Ama hala gözüm seyiriyor. Üstelik bir iki gündür sağ gözümde de seyirme hissediyorum. Tekrar aynı doktorlara gidip aynı meramı anlatmak istemiyorum. Teşekkür ederim…

 27. Selamlar benim 2 aydır sol gözüm seğiriyor yanma ve kaşıntı var bu hala geçmedi neler yapmalıyım nasıl bir tavsiyede bulunursunuz selam ve saygılarımla.

 28. Benimde 2 senedir belirsiz aralıklarla sol alt göz kapağım atıyor. Göz doktoruna gittim. 2 damla verdi geçmezse nöroloji bölümüne git dendi. Geçmedi nöroloji ye gittim. mr çekindim. Sol tarafta 4.kas ile 5. kas arası elektriklenme var dendi. Antidepresan ilacı verdi. 10 gün kullan geçmezse sara hastalarına kullanılan ilaç verelim dendi. Onu da denemeli miyim. Antidepresan ilacını düzenli içemedim. Çalıştığım için kullanamadım. Çok fazla uyku yaptı. Önerinizi merakla bekliyorum.

 29. Son gunlerde gozum seyirip duruyordu bu sabah uyandigimda gozumde bi sislik oldugunu farkettim dogundugumdada aciyodu , dahada buyuyo gibi duruyo ve artik dokunmasamda gozume batiyo ve aciyo, surekli seyirmeyede devam ediyo napmaliyim bilmiyorum

 30. Bir yıldır gözüm seğiriyor sağ sol fark etmiyor ve dudağımda bır ara seğirdi kaç gün neden olabilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir