Halsizlik Neden Olur?

Çoğu zaman yorgunluk, bitkinlik, uyuşukluk ve kayıtsızlık olarak da tarif edilen ‘halsizlik’ fiziksel veya zihinsel; ya da her ikisinin birden görüldüğü bir yorgunluk ve zayıflık halini tanımlar. Fiziksel ve zihinsel halsizlik birbirinden ayrı durumlardır ancak genellikle ikisi bir arada ortaya çıkar: Eğer bir kişi uzun süren fiziksel bir bitkinlik içerisindeyse, zamanla zihinsel olarak da halsiz hissedecektir.

Fiziksel halsizlik söz konusu olduğunda normalde fonksiyonlarınızı yerine getirmenizi sağlayan fiziksel kapasiteniz yetmez olur. Zihinsel halsizlikte ise daha çok uykulu olmaktan ve dikkatinizi toplamakta güçlük çekmekten şikayetçisinizdir.

Halsizlik sadece belli bir hastalığa özgü bir semptom değildir ve farklı pek çok nedeni olabilir. Fiziksel halsizlikte bir kişinin kasları, normalde yaptıkları şeyleri kolayca yapamaz. Merdiven çıkmak ya da çarşı torbalarını taşımak her zamankinden çok daha yorucu gelir. Fiziksel halsizlik kas zayıflığı, zayıflık ya da güç eksikliği olarak da bilinir. Psikolojik halsizlikte ise, dikkati belli bir konuya vermek güçleşir. Belirtiler ciddileştiğinde hasta sabahları yataktan kalkmak veya günlük aktivitelerini yapmak istemeyebilir. Her zaman olmasa da, genellikle zihinsel halsizlik fiziksel halsizlikle birlikte görülür. Kişi uykulu ve dalgındır. Halsizliğin olası nedenleri saymakla bitmeyecek kadar çok olabilir ama burada belli başlı halsizlik nedenlerini sıralamaya çalışalım:

Psikolojik Nedenler

Yas tutuma, yeme bozuklukları, alkol tüketimi, uyuşturucu kullanımı, anksiyete (kaygı), ev değiştirme, can sıkıntısı ya da boşanma gibi nedenler psikolojik olarak yıpratıcı ve halsizliğe yol açabilecek nedenlerdir.


Gündelik hayatta belli bir oranda stres, aslında işimize yarar ve pek çok zor durumun altında kalkmamız için bize itici güç olur. Ancak stres oranı çok yükseldiğinde ve rahatlayacak zaman bulamadığımızda, bu durum bizde kolayca halsizlik yaratabilir. Stres ve endişe genel olarak yorgunluğa neden olduğu bilinen iki duygudur. Stres yoğun olduğunda çoğu zaman çaresizlik ve umutsuzluk gibi duygulara kapılmaktan kendimizi alamayız ve umutsuzluk hissi tüm enerjiyi çeken, yorucu bir histir. Herhangi bir durum üzerinde hiç kontrolünüz olmadığını ve elinizden bir şey gelmediğini hissettiğinizde iç sıkıntısının yanı sıra yorgunluk da baş gösterir.

Depresyon farklı nedenlerden dolayı halsizliğe yol açabilir. Depresyonun kendisi, depresyon ilaçları ya da depresyon kaynaklı uykusuzluk nedeniyle kişinin kendisini halsiz de hissetmesi mümkündür.

İç Salgı Bezleri / Metabolizma Hastalıkları

Cushing hastalığı, elektrolit problemleri, diyabet, hipotiroidi, anemi (kansızlık), böbrek ve karaciğer hastalıkları belirtileri arasında halsizlik de yer alır.

İlaç Kullanımı

Bazı antidepresanlar, steroidler, alerji ilaçları, hipertansiyon ilaçları, kaygı giderici ilaçlar, statinler (kolesterol düşürücü ilaçlar) ve sakinleştiriciler halsizlik yapabilen ilaçlara örnek olarak verilebilir.

Kalp ve Akciğer Hastalıkları

Zatürre, aritmia, astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, kalp kapak hastalıkları, koroner kalp hastalığı ve konjestif kalp yetmezliği başka belirtilerin yanı sıra halsizliğe de neden olan hastalıklar arasındadır.

Uyku Problemleri

Gece geç saatlere kadar çalışmak, uzun süren uçak yolculukları, uyku apnesi, uykusuzluk hastalığı ve reflü, uyku problemlerini beraberinde getirebilir. Pek çok kişinin halsizlik nedeni de işte bu uyku problemidir. Bazı meslekler diğerlerine oranla halsizliği daha çok tetikler. Polis, doktor, hemşire, itfaiye görevlisi gibi çalışma ve uyuma saatleri düzensiz olan kişilerde bu düzensizlik sonucu halsizlik ortaya çıkabilir.

Enfeksiyonlar / Enfeksiyon Hastalıkları

Sıtma, tüberküloz, HIV enfeksiyonu, Sitomegalovirüs enfeksiyonu, öpücük hastalığı, grip ve hepatit halsizlik yapan enfeksiyon hastalıklarına örnek olarak sayılabilir.

Vücuttaki Kimyasallar

Vücutta vitamin, mineral eksikliği ve zehirlenme halsizlikle sonuçlanır. Çok fazla kafein ve alkollü içecek tüketmek de uykuya geçişi ya da derin uykuyu zorlaştırdığından, özellikle de yatmaya yakın içildiklerinde iyi uyuyamamaya ve bunun sonucunda halsizliğe neden olur.

Bilinçsizce yapılan diyet veya sürekli hazır gıdalarla beslenme ya da düzensiz yeme saatleri de pek çok şekilde vücuttaki bazı dengeleri bozabilir ve halsizliğe yol açabilir.

Menopoz

Uykusuzluk menopozun başlıca semptomlarından biridir. Menopoz dönemindeki kadınlar uykuya geçmekte zorlanır. Bunun nedeni gece terlemeleri ve sıcak basmaları olarak sıralanabilir. Bu dönemde kadınların yaşadığı hormonal dengesizlikler uyku düzenini bozarak halsizliğe neden olabilmektedir.

Halsizliğe Neden Olan Diğer Hastalık ve Tedaviler

Kanser, kemoterapi, radyoterapi, kronik halsizlik sendromu, fibromiyalji, lupus hastalığı, romatoid artrit, obezite, büyük oranda kan kaybı ve zayıflayan bağışıklık sistemi halsizlik şikayetinin ortaya çıktığı diğer durumlardır.

Halsizliğe Karşı Ne Yapmalı?

 • Her gece vücudunuzun ihtiyacı olduğu kadar, iyi bir uyku uyumak önemlidir.
 • Sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Özellikle hazır gıdalardan, bol yağlı, tuzlu ve şekerli yiyeceklerden uzak durun.
 • Gün boyu bol bol su içmeyi ihmal etmeyin.
 • Hareket etmeyi ihmal etmeyin, düzenli egzersiz yapın.
 • Zihninizi ve bedeninizi rahatlatmanın yollarını keşfedin. Yoga ya da meditasyon bu yöntemlerden bazılarıdır.
 • Çalışma saatlerinizin aşırıya kaçmamasına dikkat edin.
 • Sizde sürekli strese neden olan faktörleri ortadan kaldırmaya bakın. İş değiştirebilir, tatile çıkabilir ya da sizi zorlayan bir ilişkiye son verebilirsiniz.
 • Doktorunuza da danışarak multivitamin hapı almaya başlayabilirsiniz.
 • Alkol, nikotin ve uyuşturucudan uzak durun.

Halsizlik İçin Hangi Doktora Görünmeli?

Halsizlik şikayeti için ilk olarak bir iç hastalıkları uzmanına görünebilirsiniz. Doktorun sorularına vereceğiniz cevapların ışığında, halsizliğinizin ana kaynağının tespiti için kan, şeker veya tiroid testi gibi bazı testler yaptırmanız gerekebilir.

Halsizlik şikayetiniz için ne zaman bir doktordan randevu almanız gerektiğine gelince:

 • Halsizlik beslenmenize, uykunuza dikkat etmenize ve stresten uzak durmanıza rağmen 2-3 haftadan fazla bir süredir devam ediyorsa.
 • Halsizlik dışında kabızlık, cilt kuruluğu, kilo artışı ya da soğuğa dayanamama benzeri şikayetler varsa.
 • Kullandığınız bir ilacın halsizliğe neden olduğunu düşünüyorsanız bir dahiliye uzmanına görünebilirsiniz.

Şu durumlarda ise doktora acil olarak gidiniz:

 • Halsizliğin yanı sıra ciddi baş ağrılarından şikayetçiyseniz.
 • Halsizliğin yanı sıra ciddi bel, karın ağrısı veya pelvik ağrıdan şikayetçiyseniz.
 • Halsizlikle birlikte kendinize ya da başkalarına zarar verme düşüncelerine kapılıyorsanız.
 • Halsizliğe göğüs ağrısı, nefes darlığı, düzensiz kalp atışı, fenalık geçirme hissi veya vücudun herhangi bir yerinden beklenmedik şekilde kan gelmesi durumlarından biri eşlik ediyorsa, acil olarak bir doktora başvurun.
Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, , ,

Halsizlik Neden Olur? İçin 92 Yorum Yapılmış

 1. Selahattin kaya 25/08/2013 #

  Halsizlik sebebi nedir bilgi istiyorum. Saygılar.

  • admin 26/08/2013 #

   Selahattin Bey yukarıda halsizlik nedenlerine genel olarak değindik. Ancak sizin durumunuza özel bir teşhis için mutlaka doktor muayenesi gerekir. Telefon ya da sanal ortamda uzaktan teşhis yapılması ne doğru ne de sağlıklı olur. İyi günler.

 2. Samet 13/09/2013 #

  Sayın admin. “Ne, ne” bağlacı kullanılırsa sona gelen ek olumlu olur. Olumsuz olacaksa, “hem, hem” bağlacı kullanılmalıdır.

  • admin 17/09/2013 #

   Samet Bey, uyarınız ve bilgi için teşekkürler.

 3. mehmet 29/09/2013 #

  Merhaba 2 ay önce ishal ve mide bulantısı sebebi ile doktora gittim, testlerde dışkımda amip bulundu 10 gün ilaç kullanımından sonra dışkım normale döndü denebilir. Şimdi yumuşak ya da katı yapar hale geldim. Daha öncesinden sudan farkı yoktu ama iki haftayı aşkın bir süredir bileklerimde sırtımda bir ağrı var. Ufak bir iş yaparken yorgunluk hissediyorum. 3 katlı bir merdiven çıkarken bitiyorum, nefes nefese kalıyorum, dermanım kalmıyor. Sürekli kendimi hastalıklardan önceki halsizlik gibi hissediyorum. N’apmalıyım hangi doktora başvurmalıyım, teşekkürler?

  • admin 30/09/2013 #

   Mehmet Bey,

   Hastanelerin dahiliye bölümüne ve dahiliye yani iç hastalıkları uzmanlarına başvurabilirsiniz. Halsizliğinizin ishal ile bağlantısı olup olmadığı veya neden kaynaklandığına dair en doğru bilgiyi gerçek bir muayene sonrasında alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 4. özkan b 23/01/2014 #

  Bende 3 gündür halsizlik var, sürekli uyuyorum, bir de antidepresan ve hipertansiyon ilacı kullanıyorum. İns yarın tetkiklerim güzel çıkar arkadaşlar.

 5. özkan b 26/01/2014 #

  Arkadaşlar benim halsizliğimin sebebi boğaz ağrısıymış, boğazdaki ağrı halsizlik yapıyormuş.

 6. sevin 30/01/2014 #

  İyi günler bende son aylarda ortalama 6 aydır çok kötü bir yorgunluk oluşuyor, hiçbir şey yapmak istemiyorum, her zaman uykusuz gibiyim. Çok uyumama rağmen aşırı kilo aldım bu aylar içinde. Araba sürmek dahi bana tehlikeli geliyor artık aktif olamıyorum. Dikkat edemiyorum aşırı derecede dalgınlık oluşuyor, önümdeki tehlikeyi bile göremiyorum. Doktora göründüm bir şey yok dedi. Ben kendim Hollanda’da kalıyorum, bir bilginiz veya tavsiyeniz olabilir mi bana?
  Şimdiden teşekkürler.

  • admin 01/02/2014 #

   Sevin Hanım, doktor gerekli testleri ve muayeneyi yapıp bir şey yok dediyse acaba sorun depresyon mu? Belki de bir psikolog ile konuşmalısınız.

   • sevin 06/02/2014 #

    Birkaç test yapıldı yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi hepsi temiz çıktı. depresyon evet sıkıntılı geçen birkaç ay oldu ama burada pek önem vermedikleri bir şey olduğu için gereken her şey yapılmadı. Devam ediyor yorgunluk ve ne yapacağımı bilmiyorum. Günlük işlerim çok geriliyor. Türkiye’de doktora görünmem tavsiye ediliyor çevremden.

    • admin 06/02/2014 #

     Sevin Hanım orada dil sorununuz varsa, doktorla iletişim kuramıyor, sorununuzu anlatamıyorsanız elbette iletişim kurabildiğiniz bir doktora görünmek daha iyi. Ancak dil sorunu yoksa baştan ön yargılı, güvensiz olmak yerine hayatınızı bu kadar etkileyen bir şikayetin nedenleri üzerine konuşabileceğiniz bir uzman arayışına girebilirsiniz. Çevrenize uzman doktor isimlerini sorun, araştırma yapın. Farklı hekimlere görünmek gerekebilir.

    • Ayse 07/06/2016 #

     Bende de ayni bende bunda 6 ay önce gittim doktora çarpinti şikayetiyle şimdi o biraz geçti bu defa yorgunluk uykusuzum sürekli almanyada yaşiyorum depresyon diyolar nasil bir depresyon anlamadim

  • onur 25/11/2017 #

   sizde uyku apnesi hastalıgı olabilir bu konuda bir uzmanla görüşün

 7. sevin 10/02/2014 #

  Dilim iyi, nedeninin kalpten geldiğinden şüpheleniyorlar. Sağ olun yardımınız için. İyi günler.

 8. Hüseyin 12/02/2014 #

  Bende uzun zamandır bir halsizlik var. Hiçbir şey yapmak istemiyorum. Aileme hasta olduğum bahanesini uyduruyorum. Sabahları erken kalkıp okula gitmekte çok zorlanıyorum. Bu son zamanlarda çok az yemek yiyorum. Düzensiz yemek yiyorum. Bunun yanı sıra düzensiz bir uykum var. Aile içi durumlar ve bitirdiğim ilişki, bir de tek dostumun benden 1200 km uzağa taşınması da psikolojik sorunlarım arasında. Bir de zayıfladım. Bundan nasıl kurtulabilirim ? Bir doktora görünmeli miyim?

  • admin 18/02/2014 #

   Sevgili Hüseyin arka arkaya gelen sıkıntılar seni üzmüş ve şu an bu durumla baş etmekte zorlanıyorsun. Bir psikologa görünerek içinde bulunduğun ruh halinden çıkmak konusunda yardım alabilirsin. Bu gayet normal bir durum ve genç yaşta sıkıntılarla baş etmeyi öğrenmen, ileride yaşanacak stresli durumlarla baş etmeni de kolaylaştırır. Bir uzmana başvurmaktan sakın çekinme. İçine kapanmak yerine yardım istemen, çare araman takdir edilecek bir davranıştır.

 9. fırat 20/03/2014 #

  Selam bende de halsizlik 1 haftadır var hiçbir şey yapasım yok sürekli boş boş oturasım var bu halsizlikle birlikte müthiş bir baş ağrısı başlıyor bende. Hangi doktora gitmeliyim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

 10. mehmet 26/03/2014 #

  Saat gece 1 de yattım 6 da uyanıp 45 dakikalık yola gittim 11:30’a kadar çok iyiydim ama bir anda halsizlik ve terleme ile sanki bayılacak gibi oldum bu 5 dk sürdü geçti neden olabilir?

  • admin 27/03/2014 #

   Bunu bir doktora sormanız gerekiyor.

 11. İsmini Vermek İstemeyen 27/03/2014 #

  Benim yorgunluğum öyle aşırı ki nefes almaktan yoruluyorum. Uyanırken beynim uyanıyor ama vücut uyanmıyor sonra doktora karabasan şeklinde anlatabiliyorum anca. Ne komik değil mi. Eğer psikolojik sebeplerdense kimse çözümünü beklemesin bunun. Bunu da harikalar diyarından yazıyorum.

 12. nimet 09/04/2014 #

  Benim bugünlerde yorgunluk, halsizlik, ayak ağrısı var. Bir de bende ciğerimde sorun var, o yapar mı? Bazen yürümekte zorlanıyorum.

 13. hayat 13/04/2014 #

  Aşırı yorgunlukta, fazla ayakta kalınca enerjim bitiyor. Nefesim kesiliyor gibi oluyor. Bayılacak gibi oluyorum. Uzandığım zaman 10 dakika içinde kendime geliyorum. Kalkıp biraz dolanınca yine aynı oluyorum. Ürik asit yüksek bir de d3. eksik, bunlar yapar mı? Anksiyete ve hipotroid var ikisi için de ilaç kullanıyorum. Neden olabilir?

 14. mehmet 22/04/2014 #

  Merhaba babam iki gündür aşırı yorgunluk halsizlik mevcut, bel boyun ve sırt ağrısı var. Işın tedavisi görüyor, ayrıca bir de kalp rahatsızlığı var. Günde yedi sekiz tane ilaç içiyor. Pek fazla yemek yiyemiyor, yardımcı olursanız sevinirim tşkrlr.

  • admin 23/04/2014 #

   Mehmet Bey babanızın uzaktan alabileceği bir yardım mümkün değil çünkü zaten tedavi gören, ilaç içen birisi. Sıkıntıları ile ilgili yine kendisinin durumunu bilen, takip eden doktorlar ilgilenmeli. Aksi sakıncalı olur. Geçmiş olsun.

 15. Dilek 23/04/2014 #

  Merhaba ben 1 haftadan fazla boğazımdan hastayım bugün de o kadar çok halsiz hissediyorum ki kollarımı kaldıracak gücüm bile yok o derece. Özkan arkadaş da bir yorumunda boğazdan dolayı olabilir diyor, gerçekten bu neden olabilir mi mesela canım durmadan soğuk içecekler istiyor, yardımcı olur musunuz?

  • admin 24/04/2014 #

   Dilek Hanım hastayım demişsiniz, hastalıkta halsizlik görülür elbette ancak ne yazık ki bizim uzaktan muayene ve teşhis imkanımız yok. Lütfen bir doktora görünmekten çekinmeyin. Geçmiş olsun.

 16. Yaren 08/05/2014 #

  Merhaba bende sürekli bir halsizlik oluyor, en son kan tahlili yapmıştım normaldi. Gün içinde birden halsizlik oluyor, sanki hareket edemeyecekmişim gibi gözlerim bile açılmıyor, sebebi ne olabilir?

  • admin 09/05/2014 #

   Yaren Hanım en çok rastlanan nedenler yukarıda sıralandı ancak kişiye özel nedenleri uzaktan bilmek mümkün değil, bunlar doktor muayenesi ile belirlenebilir, geçmiş olsun.

 17. jiyan 08/05/2014 #

  Merhaba benim iki çocuğum var ikisi de birbirinden farksız yaramaz. Yaklaşık iki aydır yorgunluktan, uykusuzluktan ölüyorum gece uykusuna hasretim. Bunu da geçtim bütün vücudumda sanki kemik yok hep ağrı var, ayak parmağından bacağa kadar tutulmuş gibi kollarımda da aynı, belim ve omuz sırt bölgesi de tutlmuş gibi. Adetlerim sürekli doğumdan sonra düzensiz, 7 gün sürer ve kanamam fazla. Doktora gitmek, ilaç almak işkence gibi, korkuyorum gitmeye. Hamileyken öyle olmuştum, vitamin eksikliği dediler. Korkuyorum doktora gitmeye bir şey çıkacak diye. Teşekkür ederim.

  • admin 09/05/2014 #

   Sayın Jiyan, doktora gitmek işkence gibi demişsiniz, yani muayene olmaktansa bu şikayetlerin devam etmesine razı mısınız? Halsizliğin, adet düzensizliğinin vs onlarca nedeni olabilir; eğer doktora gitmezseniz bu şekilde uzaktan sorunu çözemezsiniz.

 18. özkay 12/05/2014 #

  Yaklaşık olarak bir buçuk haftadır çok halsizim ve uykum var sanki her an bir yerlerde bayılacakmış gibi hissediyorum kendimi ve sağ gözüm sürekli seğiriyor neden acaba?

 19. gonul 04/06/2014 #

  İyi gunler ben de 1 haftadır halsizim ve sürekli başımın arkası ağrıyor, bana göre tamamen psikolojik çünkü daha önce de aynı sorunları yaşamıştım, yine de ihmal etmek istemiyorum doktora gitmek istiyorum, kötü bir şey çıkar diye korkuyorum. Ayrıca panik atak hastasıyım.

 20. gulsah 11/06/2014 #

  İyi günler 1 aydır aksamları ateş basıyor, ayaklarda yanma var ayrıca depresyon tedavisi görüyorum. Halsizlik de mevcut hastalığım ne olabilir bilgi verebilir misiniz?

  • admin 16/06/2014 #

   Gülşah Hanım muayenesiz bu bilgiler tahmin yürütmek için yeterli değil.

 21. ismimi veremem 15/06/2014 #

  Bende zihinsel olarak halsizlik var. Sanki beni başka biri yönetiyormuş gibi hissediyorum. Yukarıda anlattığınız gibi evet yas tutuyorum ev değiştirdik ve kaygım var. Bana geri dönerseniz sevinirim ^_^.

  • admin 15/06/2014 #

   Sayın ismimi veremem, bir psikiyatrla görüşmeniz size yardımcı olabilir.

 22. haci 20/06/2014 #

  Her sabah kalktığımda vücudum kilitleniyor ve uyuşmalar oluyor, ne kadar uyursam o kadar uykum geliyor ve zayıflıyorum kilo alamıyorum.

 23. Tuğba 29/06/2014 #

  Hep sabah kalkınca akşam üstü hep sürekli halsizlik, artık iş yapamayacak hale geldim. Elim kolum tutmuyor sanki, çok çabuk yoruluyorum. Ne önerirsiniz?

 24. ahsen 29/06/2014 #

  Mrb 5 ay önce doğum yaptm ondan sonra kol ve bacaklarımda ağrılar kaldı. Gün içinde kendimi çok halsiz ve yorgun hissediyorum. Doktora emzirdiğim için gitmedim. Ailede fibromiyalji hastalığı var. Acaba bende de mi olmaya başlıyor ayrıca panik atak hastasıyım ne önerirsiniz teşekkürler.

  • admin 29/06/2014 #

   Ahsen Hanım mutlaka bir doktora gitmelisiniz, uzaktan teşhis için bir sistemimiz bulunmadığı gibi muayenesiz bir yorum için de bu bilgiler yetersiz kalıyor maalesef.

   • Işıl 31/03/2017 #

    Merhaba ben kemik ve kas ağrısı için 2 doktora gittim. 16 yaşındayım 161 boyum 71.600 kilom var. Her seferinde bana kan tahlili yapıyorlar. B12 vitamin eksikliği folik asit eksikliği çıktı acaba bunlar kemik ve kas ağrısı yapar mı?
    Ayrıca sende biraz da kronik yorgunluk sendromu olabilir dedi. Lütfen beni bilgilenrir misiniz?

 25. leyla 02/07/2014 #

  Ayyy bende hep var, hep var. Her gün halsizim, her gün üşengeç, her gün yorgun, sinirim alt üst, vitamin eksikliği midir, nedir?

 26. meral 06/08/2014 #

  Ben tip 1 diyabetim ve çok halsizim dizlerim tutmuyor bu okuluma da çok yansıdı, ders başarım düştü çok isteksizim kulaklığı takıp akşama kadar temiz hava alsam yürümek iyi geliyor ama pek de dermanım yok eskiden sabah 4-5 gibi kalkardım şimdi 10-11 gibi ama zorla uyanmak istemiyorum doktorlar ergenlik yüzünden dedi ama bilemiyorum.

 27. yasemin 09/08/2014 #

  Ben şeker hastasıyım ilaç kullanıyorum ama aşırı derecede halsizlik hissediyorum, ayakta duramıyorum ve sürekli uyumak istiyorum bunun şekerden kaynaklandığını biliyorum fakat bu durumu azaltmak için neler yapmalıyım?

  • admin 13/08/2014 #

   Yasemin Hanım doktorunuzla beslenme, egzersiz gibi yaşam biçiminize dair çeşitli konularda konuşmalı ve buna göre tavsiye almalısınız. Belki halsizliğin başka nedeni var, bu da araştırılabilir.

 28. kadir 14/08/2014 #

  Yaklaşık 10 günden bu yana üzerimde fiziken bir halsizlik var ayağa kalkmaya yemek yemeye mecalim yok, devamlı uyuyorum ne yapmam lazım yardımcı olur musunuz?

  • admin 18/08/2014 #

   Kadir Bey bir dahiliye uzmanına danışabilirsiniz. Halsizliğin pek çok nedeni olabilir bu nedenle muayene, test ya da hasta hikayesi olmadan uzaktan yorum yapmak çok zordur.

 29. atilla 08/09/2014 #

  Hocam kan vermek halsizliği giderir mi?

  • admin 09/09/2014 #

   Kandaki bazı değerlerin yüksek olması sonucu (hgb yüksekliği) oluşan bazı şikayetler kan verdikten sonra bir süreliğine ortadan kalkabilir. Ancak bu herkes için geçerli değildir, kan tahlili sonucu ve doktorun tavsiyesine göre belirlenebilir.

 30. hatice 11/11/2014 #

  Bende 2 yıldır halsizlik var hep uykusuz gibiyim, hayattan zevk almıyorum artık hiçbir şey yapmak istemiyorum sanki artık öleceğim, hep bir şey olacakmış gibi korkuyorum çocuğuma ya da bana neden ki?

  • admin 11/11/2014 #

   Hatice Hanım bir psikologa danışabilirsiniz.

 31. hatice 12/11/2014 #

  Yani tamamen psikolojik mi benim durumum? tskler..

  • admin 12/11/2014 #

   Hatice Hanım hiç kimse için bu şekilde uzaktan kesin tanılar koymak mümkün değil, bu nedenle doktora danışmanız en doğrusu olacaktır.

 32. mery 27/11/2014 #

  Lütfen admin cevap yazar mısın ne olabilir bu? Dört yıldır hep nefes darlığı sorunum var. Kansızlık dediler şu an kan değerim iyi azaldı diyebilirm. Ama yemekler beni mahvediyor yemek yemeye korkuyorum artık.

  • admin 27/11/2014 #

   Sayın Mery sitemizde kişiye özel teşhis ya da tedavi önerisi vermek gibi bir sistem yoktur. Çünkü çoğu kez sorulan sorular bir muayene olmadan, hastayı görmeden cevaplanamayacak sorular olmaktadır. Tıpkı sizin durumunuzdaki gibi. Biz sadece doktora görünmenizi önerebiliriz. Bu şekilde uzaktan bir çözüm elde etmeniz çok zor. Geçmiş olsun.

 33. Nermin 22/01/2015 #

  Selamlar nedenini çözemediğim bir halsizliğim var ben çok aktif bir insanım özellikle yemeklerden sonra çok halsizlik oluyor ve sürekli uyku halim var aslında uykusuzluk problemim var ama bu ara çok uyuyorum nedeni ne olabilir şimdiden teşekkür ederim saygılarımla.

 34. Mustafa 07/02/2015 #

  Propan ve bütan gazına vücudumuz maruz kalırsa nefes darlığı görülür mü cevaplarsanız sevinirim.

  • admin 07/02/2015 #

   Evet görülebilir.

   • Mustafa 19/02/2015 #

    Peki, halsizlik görülür mü?

    • admin 19/02/2015 #

     Halsizlik de görülebilir Mustafa Bey.

 35. Esra 16/04/2015 #

  Mrb yaklaşık bir aydır annem hasta, bir sürü tahlil emar falan çekildi sadece tiroit bezi az çalışıyor başka bir şey çıkmadı. Her gün hasta yataktan çıkamıyor yakın zamanda yeğenini kaybetti ondan sonra çok çöktü doktor ağır depresyon teşhisi koydu. Benim sormak istediğim Depresyonda tüm gün vücudun her tarafı ağrır mı bir de hiç takati yok bir aydır yataktan çıkamıyor.

  • admin 18/04/2015 #

   Esra hanım depresyonda bu tür belirtiler görülebilir. Eğer başlamadıysa anneniz depresyon tedavisi görmeli.

 36. ferhat 18/04/2015 #

  Tam bir senedir boğuşuyorum bu durumla çalışıyorum imkân bulup hastaneye gidemiyorum aslında o imkânı kendime yaratmıyorum inanın o kadar halsizim.
  Uykumu alsam da almasam da her dakika halsizlik var üstümde ve bu bazen beden bazen zihinsel olarak değişiyor.
  Bendeki halsizlik çevremdeki insanlar gibi değil sesim çok kısık çıkıyor konuşmakta güçlük çekiyorum bazı kelimeleri söyleyemiyorum. Hiçbir şeye odaklanamıyorum sürekli bir dalgınlık sürekli bir düşünce.
  Genel olarak zihinsel halsizlik yaşıyorum sizin de bahsettiğiniz gibi benim hayatımda bir senedir umutsuzluk hissi var ve bu hissin yanı sıra çok daha fazla olumsuz his. 1 senedir Ferhat geçer Ferhat geçer diye diye avuttum kendimi ama çok şey kaybediyorum insanlarla ilişkilerim zayıfladı sosyal hayatım kalmadı sessiz sakin konuşmayan bir insan oldum. Neşem huzurum mutluluğum hiç bir şeyim kalmadı. Hayatım kendimle boğuşmakla geçiyor.
  Kendi mantığımla çözmeye çalıştım bu sorunu ama çözemedin. Şimdi korkuyorum mantığımı da kaybedicem diye. Paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Sorunuma yardımcı olursanız inanın çok sevinirim.

  • admin 18/04/2015 #

   Ferhat Bey kendi kendinize sağlık sorunlarıyla boğuşmak için 1 yıl oldukça uzun bir süre. Lütfen profesyonel yardım alın, doktora gitmeye çalışın. Gerekirse ailenizden arkadaşlarınızdan doktora giderken size eşlik etmelerini isteyin. Bu şekilde uzaktan sorun çözmeye çalışarak daha çok zaman kaybediyorsunuz. Bu sıkıntıları çekmenize gerek yok oysa ki.

 37. Ali Osman 28/04/2015 #

  3 – 4 gündür kendimi çok halsiz hissediyorum. Çok uyuyorum yine de uyumak istiyorum nedenini bilmiyorum. Uyuduğum halde yorgun uyanıyorum. Doktora yılda 1 ya giderim ya gitmem. Bunun için gitmeli miyim? Acaba ne gibi bir hastalığım olabilir?

 38. songul 26/06/2015 #

  Merhaba ben son altı aydır çok halsizim normalde bir saatlik isimi 3 saatte ancak yapıyorum çok yavaş yapıyorum halbuki de önceden öyle değildim ve yürümekte zorlanıyorum kollarımı kaldırmakta bile zorlanıyorum ve eskisi gibi de konuşamıyorum bunun sebebi ne olabilir?

  • admin 27/06/2015 #

   Songül Hanım genel olarak görülen halsizlik nedenlerini yukarıda sıralamaya çalıştık ancak kişiye özel teşhis ancak muayene ile olabilir, bir doktora görünmeden neden bulabilmeniz zor.

 39. Serkan 01/07/2015 #

  Sametçiğim bay adminin yazımı tamamen doğrudur. Ne ne bağlacı yapıca olumlu cümleleri anlamca olumsuz yapar. Ne dogrudur ne saglıklıdır. yani, doğru da sağlıklı da değildir. Hocam tamamen doğru kullanmış bağlaçları. bilginize…

 40. muhammet doğan 05/07/2015 #

  Genelde öğle saatlerinde oluyor birden halsizlik başlıyor ayakta duramıyorum orada bayılacakmış gibi oluyorum ya da uyuyasım oluyor genelde iş ortamında oluyor veya yemek yedikten sonra hep halsizlik çöker üstüme.

 41. Cengiz 07/08/2015 #

  Eşim iki hafta önce ayak bileği ağrısı ve şişmesi şikâyetinde bulundu ve onunla birlikte halsizlik de vardı dahiliye dr. gidip kan tahlili yaptırdık ve hiçbir şey çıkmadı ama şikâyetleri devam ediyor bu durum hakkında nasıl bir öneriniz olabilir?

  • admin 08/08/2015 #

   Cengiz Bey doktor sizi başka bir bölüme yönlendirmedi mi? Damar sorunları ya da tansiyon gibi nedenler elendi mi? Bir ortopedi uzmanına da görünebilirsiniz.

 42. Şahin 22/08/2015 #

  Merhaba bende bir aydır aşırı halsizlik baş ağrısı isteksizlik var ve bu arada babamı kaybettik ondan sonra oldu nörolojiye göründüm Mr çekti temiz dedi bende bu arada sinüzit var ama ondan kaynaklandığını hissetmiyorum babamın ölümünü kabullendim ama hala devam ediyor bu sorun normalde kafaya takan birisi değilim kısacası hayattan zevk almıyorum bilgi verirseniz sevinirim iyi günler.

  • admin 24/08/2015 #

   Şahin Bey başınız sağ olsun. Siz her ne kadar kabullendim deseniz de yas döneminiz henüz bitmemiş olabilir, ufak çaplı bir depresyon olabilir ancak elbette bu şekilde uzaktan söylenenler havada kalacaktır. En doğru bilgiyi sizi fiziksel olarak muayene eden ya da yüz yüze görüşen doktor verebilir.

 43. eylül 16/09/2015 #

  Yedi yıldır aşırı halsizliğim var. Halsizliğim biraz olsun azaldığında yatağımdan kalkıp bilgisayar karşısında oturabilme imkanım oluyor. Çok nadir olarak evden dışarıya çıkıp yürüyüş yapabiliyorum, bu olduğunda benim için geri sayım başlıyor, çünkü bu durumun kısa süreceğini biliyor ve tadını çıkarıyorum… Bana şizofreni teşhisi koyan birkaç psikiyatrist oldu, bununla birlikte şizofren olmadığımı söyleyen birkaç psikiyatrist de oldu. Bense çocukluğumdan beri şizofren olduğuma inanıyorum ve tedavi görmüyorum. Çok defa dahiliye doktoruna göründüm, psikolojik olduğunu söylediler… Diyecek bir şey bulamıyorum. Üzgünüm ve deliliğin yatalaklığa neden olmasına isyanım var.

 44. dinçer 03/02/2016 #

  Ara sıra bazen ayda bir ayaklarımın vucudumu zor taşıyor gibi oluyorum diz bağlarım çözülüyor sanki ardında terleme geliyor nedeni ne olabilir acaba. İlginize şimdiden teşekkürler

 45. Hicran 01/04/2016 #

  Yaşım 33. Ben kendimi bildim bileli halsiz hissediyorum. Ne yapmalıyım normale dönebilmek için? Şimdiden teşekkürler.

  • admin 03/04/2016 #

   Sayın Hicran, neden halsiz olduğunuzun sebebini bilmeden bir şey yapamazsınız. İlk olarak bir dahiliye uzmanına görünebilirsiniz.

 46. Kasım Kılıç 09/04/2016 #

  Devamlı uyumak istiyorum. Kendimi halsiz bitkin hissediyorum. Ben hasta mıyım?

 47. Muhammed Ali 23/07/2016 #

  Bilgiler için çok teşekkür ederim :). Çok faydalı oldu. halsizliğimin sebebini öğrendim.

 48. Cansel 10/08/2016 #

  Merhabalar
  Ben 18 yaşındayım ve yaşıma göre aşırı halsizligim var. Normalde yasitlarim sabahtan aksama kadar gezerler oynarlar eğlenirken, fakat benim halsizligimden ve yorgunlugum da dolayi 2 adım atmaya takatim olmuyor. Oturduğum yerden bile yoruluyorum
  yazın staj görüyorum
  Kışın okul sınavlar derken gün geliyo sabaha kadar uyumuyorum ama hafta sonu aksama kadar yatsamda yorgun hissediyorum kendimi
  Sanki sürekli uykum var gibi
  Bu konuda hastaneye dahileye gittim bişe çıkmadı
  Günlük 3 litre su ve 50 mekik çekiyorum
  Nasıl enerjik olabilirim bazen nefes darlığı yaşıyorum bazı doktorlar psikolojik olduğunu soluyor ama pskiyatriye de gittim verilen ilaçlar daha berbat yaptı sanki yaşayan ölü gibi
  Ben ne yapmalıyım ?

 49. Emre 31/08/2016 #

  Her yemekten sonra halsizlik yasıyorum ..ozellikle sabah kahvaltıları 2 pogaca cay yıyorum o bşle agır gelio veya normal bir kahvalti yapsam gene aynı oglen aksam gene aynı…yatıp 10 dk uyusam uyandımda sorun gecmıs oluo bu neden kaynaklanıo sizce….

 50. fatih 21/09/2016 #

  selam yaklasik 2 yildir halsizlikle mücadele ediyorum google sorsam kanserim kiz arkdasima sorarsan ben uyguruyorum doktorlara sorarsam iki yilin sonunda piskolojikmis tüm kan degerlerim ok cikiyor enaz 10 doktora gittim türkiyede bile bu arada almanyada yasiyorum tecrübe olarak söylüyorum doktorlar kesinlikle ciddi sekilde ilgilenmiyor klasik kan testleri yapiyorlar kan degerleri vitaminler vs neyse artik o ok cikarsa direk piskolojik diyorlar oysa ben kendi isi olan cok iyi geliri olan mutlu bir adamdim suan eklem agrilari halsizlik o derece cokki cocuklar gibi aglayasim geliyor rabbim herkese sifa versin ama ben care bulamadim halsizlik ve eklem agrilarina her gecen gün kötü oluyorum son 2 aydir asiri sekilde cogaldi

 51. Asia 04/10/2016 #

  Merhaba bende ilk kez bu kadar halsiz olduğumu hissettim önce kollarımda sizi başladı hafiften nefes almakta zorlandim ama sonra aklim yerinde olmasına rağmen vücudumu hareket ettiremedim çok halsizdi ama.hissediyordum. yani dokunsan acıyı hissediyorum ama harekete gelince ettiremedim herhangi başka bir agrim olmadı kan şekerim ve tansiyonumda normal çıktı. bu neden olabilir

 52. Ilgar 20/10/2016 #

  Benim bövreyimde taş var şimdi kirdiriyorum ama piskolojik sorunlar olmya basldi birseyleri dusunmekde zorlaniyorum kendimi halsiz his ediyorum panik atak geciriyorum basim donuyo.bovrek tasindan ola bilirmi?

 53. Muhammed 08/11/2016 #

  Bende halsizlik cok ani basladi cevrem carpinti diyor ama aile ici mevzular iliskimin bitmesi dostumla gorusememem sizce napmaliyim

 54. Refiye 09/02/2017 #

  Esim surekli yorgun uyku duzeni normal yuksek tension ilaci kullaniyor vucudu uyanmiyor …istekli olmasina ragmen …hangi doktora gitmeli lutfen yardimci olun.

 55. husmen 06/05/2017 #

  Meraba surekli halsizim kan tahlilerim iyi clktl hep yorgunum ve kilyom eksik hep yorgunum ne yapallylm

  • husmen 06/05/2017 #

   Ve vitamin eksikli var sigara da iciyorum

 56. gunahkar ibine 20/07/2017 #

  Ben bayilip duruyorum ve halsizim, doktor bi sikin yok dedi , ne yapmaliyim ? Tskler

 57. Yasemin 02/08/2017 #

  Ayin 10 dan bugüne hastayım tonsilit enfeksiyonu olmuşum 5 pelesilon 6 tanede başka bir iğne kullandım üstünden bir hafta geçti hala çok yorgun ve halsizlik ne yapmalıyım

  • MERT 17/08/2017 #

   Bir gün besmele ile silkinip , herşeyi akışına bırakıp, soğuk suyla bir abdest alıp benim birşeyim yok deyip tekrar sorumluluklarımıza kaldığımız yerden devam edersek ve de her halsizlikte kendimizi koyvermez bunu da sürekli dillendirmez isek çabucak toparlarız.Ayrıca antidepresanlar değil de vitamin ilaçları yada kediotu kuşburnu gibi çaylar ile kendimizi dinlendirebiliriz.
   BENCE HALSİZLİK=TEMBELLİK..Ha illa dinlenmemiz kendimizi koyvermemiz gerekirse haftanın 2 günü dinlenebiliriz.Ama 5 günü çabalamalıyız.
   Kısaca bi örnek Pazartesi Sendromu =Halsizlik herkeste var Salı günü bişeyin kalmıyor 🙂
   Antidepresan uyuşturur , problemlere odaklanıp maneviyatla bu işin üstesinden gelinebilir extradan bilmek öğrenmek araştırmak kitap okumak faydalı videolar izlemek sizi dinç tutacaktır.
   YAZ aylarındaki halsizlikte olağandır herkeste görülebilir KIŞın dipçik gibi olunur

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.