Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte karın ağrısı, bebeği uygun şekilde ağırlamaya çalışan vücudun geçirdiği değişimler sonucu, sürecin son derece normal bir parçası olabilir. Hamilelikte karın ağrısının pek çok zararsız nedeni olduğu gibi daha ciddi nedenler de sayılabilir.

Anne adaylarının karın ağrısına neden olabilecek faktörleri bilmeleri ve endişe verici olabilecek bazı belirtileri tanımaları önemlidir.

Karındaki çok şiddetli olmayan kramplar ya da ağrılar hemen paniğe neden olmamalıdır. Bazen bu ağrılar biraz dinlenmeniz gerektiğini haber veriyor olabilir ya da sadece bir sindirim güçlüğüdür.

Karın ağrısı dışındaki belirtilere dikkat etmek, ağrıya eşlik eden başka sorunlar var mı gözlemlemek gerekir. Aşağıda hamilelikte karın ağrılarının zararsız nedenleri ile daha ciddiye alınması gereken nedenlerini iki farklı başlıkta bulabilirsiniz.

Hamilelikte Karın Ağrısının Sık Karşılaşılan Nedenleri

Hamilelikte ortaya çıkan bazı karın ağrılarına anne adaylarında sık rastlanır ve bu ağrılar genellikle ne anne ne de bebek için bir sorun oluşturur.

 • Yuvarlak Bağ Ağrısı: Bu tür karın ağrıları vücudun pozisyonunu değiştirdiğinizde bıçak gibi saplanan bir ağrı şeklinde olabileceği gibi daha hafif ama hemen geçmeyen bir ağrı biçiminde de olabilir. Yuvarlak bağ ağrısına rahimden kasığa dek uzanan iki büyük bağ neden olur. Rahim büyüdükçe bu bağlar gerilir ve rahatsızlık verir. Bu ağrı daha çok hamileliğin 2. trimester (14 – 26. hafta) döneminde görülür.

 • Gaz ve Kabızlık: Hamilelikte progesteron hormonu seviyelerinin artmasıyla gaz oluşur. Bu hormonun seviyesi arttıkça sindirim sisteminde yiyecekler daha yavaş ilerlemeye başlar. Bol su içmek, lifli yiyecekler yemek ve egzersiz yapmak gaz ve kabızlık sorununu gidermeye yardımcıdır.
 • Braxton Hicks Kasılmaları: Biraxton Hicks kasılmaları bazen yalancı kasılmalar olarak da adlandırılır. Sıradan bir karın ağrısından daha fazlası olduğu söylenebilir. Pek çok kadın Braxton Hicks (brekstın hiks diye okunur) kasılmalarında karın kaslarının gerildiğini hissettiklerini ve karnın sert ve sıkı bir hal aldığını belirtmiştir. Bu ağrıları gerçek kasılmalardan ayırmak önemlidir.

Gerçek kasılmalar birbirine yakın, belli bir zaman süren, ağrı veren kasılmalardır. Bu kasılmalar nefesi keser. Eğer kasılmalara rağmen günlük aktivitelerinizi sürdürebiliyorsanız bu durum yalancı kasılmalar yaşadığınızı gösterir.Doktorlara göre Braxton Hicks kasılmaları susuz kalmak nedeniyle ortaya çıkabilir. Bol su içmek bu sorunu elemenize yardımcı olacaktır.

 • Diğer Etkenler: Yukarıdaki listeye ek olarak yaygın görülen karın ağrısı nedenleri arasında rahmin büyümekte olması, mide virüsleri, böbrek taşları ve gıda hassasiyeti gibi anne ve bebeği tehlikeye sokmayacak başka nedenler de sayılabilir.

Hamilelikte Karın Ağrsının Daha Ciddi Nedenleri

Çoğu hamilelik sorunsuz şekilde deva ederken ne yazık ki karın ağrısının ciddi şekilde ele alınmasını gerektiren zamanlar da olabilir. Eğer aşağıdaki nedenlerin yol açtıklarına benzer, ciddi belirtiler yaşadığınızı düşünüyorsanız hemen doktorunuza danışmanız önerilir.

 • Ektopik gebelik (Dış Gebelik): 50 gebelikten birinde dış gebelik meydana gelir. Dış gebelikte yumurta rahim dışında bir yere genellikle de fallop tüpüne yerleşmiştir. Ne yazık ki dış gebelik normal bir gebelik gibi devam edemez ve tıbbi tedavi gerektirir. Dış gebelikte, hamileliğin 6 ile 10. haftaları arasında yoğun ağrı ve kanama meydana gelebilir Daha önce dış gebelik yaşamış olanlar veya endometriozis geçmişi olan kadınlarda dış gebelik riski daha yüksektir.
 • Plasentanın Erken Ayrılması: Bebek henüz doğmadan plasentanın rahimden ayrılması hayati risk doğuran bir durumdur. Belirtilerden biri karnın uzun süre, rahatlama olmadan, sert bir biçimde kalmasına neden olan sürekli ağrıdır. Diğer belirtilerden bazıları kanlı sıvı ya da suyun erken gelmesidir. Sırt ağrısı, karında hassasiyet gibi başka belirtiler de olabilir.
 • Düşük: Üzücü bir şekilde hamileliklerin % 15 – 20 kadarı düşükle sonlanır. Düşük genellikle hamileliğin ilk 13 haftasında meydana gelir. Düşük belirtileri arasında karın ağrısı dışında orta veya yüksek şiddette sırt ağrısı, her 5-20 dakikada görülen gerçek kasılmalar, krampsız kahverengi ya da parlak kırmızı kanama ve gebeliğin diğer belirtilerinin aniden azalması sayılabilir.
 • İdrar Yolu Enfeksiyonu: Aslında gebelik sırasında ortaya çıkan idrar yolu kolayca tedavi edilebilir. Ancak ihmal edildiği takdirde komplikasyonlara yol açabilir. En çok ağrı ve idrara çıkarken yanma belirtileriyle bilinen idrar yolu enfeksiyonu alt karın ağrısına neden olabilir. Bel ağrısı, ateş, bulantı, terleme, ürperme gibi diğer belirtiler de eklenirse enfeksiyonun böbreklere sıçramış olma ihtimalinden şüphelenilir.
 • Preeklampsi: Halk arasında daha çok gebelik zehirlenmesi olarak bilinir. Gebeliğin 20. haftasından sonra idrarda protein ve yüksek tansiyon ile karakterizedir. Üst karında, kaburgaların sağ altında ağrı, bulantı, kusma ve karında giderek artan baskı gibi başka belirtileri de vardır.

Hamilelikte Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte uzun süren ya da çok şiddetli olan karın ağrıları ciddiye alınmalıdır. Bu ağrıların nedenini ancak doktorunuz belirleyebilir. Ağrıların normal olmadığını düşündüğünüz anda hemen doktorunuza başvurmanız gerekir.

Öte yandan daha hafif ve normal karşılanan türdeki ağrılar için şunları deneyebilirsiniz:

 • Belinizi sert bir hareketle çevirmek gibi ani hareketlerden kaçının.
 • Hafifçe öne doğru eğilip tekrar doğrularak kaslarınızı gevşetin.
 • Ağrıyı hissettiğinizde – ayağa kalkıp yürümek ya da oturma şeklinizi değiştirmek gibi – hareket edin.
 • Su içmeyi ihmal etmeyin.
Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, , , , ,

Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur? İçin 48 Yorum Yapılmış

 1. Sibel 13/08/2015 #

  4.5 aylık hamileyim karnımda adet sancısı gibi bir ağrı var bunun nedeni nedir?

  • admin 14/08/2015 #

   Sibel Hanım genel sebepleri burada sıralamaya çalıştık ancak muayenesiz tek tek kişilerde ağrı nedenini söyleyebilmek imkansız. Lütfen doktorunuza danışın.

 2. Nuray 05/10/2015 #

  13 haftalık hamileyim karnımda dönerken yürürken sancılarım oluyor bel ağrılarım da var normal mi?

  • Çiçek 10/10/2015 #

   Nuray ben de 3 haftalık hamileyim bende de bazen arada çok şiddetli karın ağrısı oluyor ya pazartesi hastaneye gidicem artık dayanamıyorum.

 3. Gülden ERCAN 02/11/2015 #

  Hocam merhaba, henüz 6 haftalık gebeyim keseyi gördük hcg değerlerim normal ama göbeğimin altında ara ara batma şeklinde başlayan ve 5 dakika süren ağrı oluyor sizce normal mi? Şimdiden teşekkürler.

  • admin 12/11/2015 #

   Gülden Hanım muayenesiz bu tip sorulara cevap verilemez. Lütfen doktorunuza danışınız.

 4. fidan 07/01/2016 #

  9 haftalık hamileyim ara ara ateşleniyorum ama içten ateşleniyorum ve midem yanıyor istifra etmeye ihtiyaç duyuyorum neden acaba doktoruma hemen gitmeli miyim yoksa olabilen şeyler mi?

 5. öznur 12/01/2016 #

  Hocam merhaba, ben 9 haftalık hamileyim aşırı kasılma ve karın ağrim var. Doktora en son gittiğimizde bebek kesenin en dibinde dedi ve yerini zor buldu. Normal olduğunu söyledi ama sizce de normal mi ? Bilgilendirirseniz çok iyi hissedicem şimdiden teşekkürler.

 6. Esra 21/01/2016 #

  Ben yeni hamileyim ve adetimin geçtiği günden beri aşırı ağrım var doktor kesede çocuk görmedi ama onun dışında kanama leke şikâyetim olmadı 6 haftalık sanırsam on gün sonra göremezse kürtaj dedi bana yardımcı olabilir misin?

  • admin 01/03/2016 #

   Esra Hanım şu an doktor takibi dışında sizin yapabileceğiniz bir şey yok, geçmiş olsun.

  • sena 15/12/2016 #

   Baska bi doktora gitmenizi tavsiye ediyorum

 7. Endiseli 21/02/2016 #

  Merhabalar, ben 6 defa düşük yaptım, 18. Haftada aniden bir acayip sert karin ağrısı oldu, kıvrandım. Geçti diye dr a gitmedim, 4 hafta sonra gittiğimde 4 hafta önce kalbi durmuş bebeğin dedi, diğerleri de ayni şekilde. Acaba hangi sebepten karin ağrısına bağlı düşük oldu çok merak ediyorum dr Bey. Saygılarımla.

  • admin 09/03/2016 #

   Sayın Endiseli karın ağrısı nedeniyle düşük oluyor diye düşünmemelisiniz. Ağrı vücutta bir problem olduğunu size haber vermek için ortaya çıkıyor. Düşük nedeninin belirlenmesi için size özel muayene olmalı, bunu doktorunuzla konuşmalısınız.

 8. Gül 07/03/2016 #

  1 aylık hamileyim 20 gününden sonra adet sancısı gibi sırt ağrım da arada oluyor sizce ne yapmalıyım?

 9. ipek 26/06/2016 #

  Yirmi haftalık gebeyim sancılarım aşırı oluyor kasılmam da çok oluyor dayanamıyorum sırtımı ovduruyorum biraz iyi geliyor.

 10. Ebru 14/07/2016 #

  12 haftalık hamileyim karnımda şiddetli ağrı oluyor idrar yolları enfeksiyon varmış doktor tavsiyesiyle yaklaşık 2 hafta önce monurol saşe kullandım tekrar kullansam bir zararı olur mu?

  • admin 27/07/2016 #

   Doktora danışmadan kullanmayınız.

 11. Emine 16/07/2016 #

  5 haftalık hamileyim adet olacakmışım gibi karnım ve belim ağrıyor neden acaba?

  • Merve Şahin Çalışkan 14/11/2016 #

   bu sorun bende de var eminecim şuan bende 5 haftalık hamileyim aynı sorunu yaşıyorum. Senin şuan 5 aylık bir gebeliğin var sanırım.
   Bu durum geçtimi sende ?

  • Fatmaa 15/01/2017 #

   Daha yeni hamile oldun icin adet zamanin geldinde yine agrilar gorulebilir ilerleyen aylarda azalir merak etme canm

 12. Zehra 18/07/2016 #

  Ben 4 aylık hamileyim karın ve kalca ağrım var neden olur?

 13. Zeynep 27/07/2016 #

  6hazirandan beri adet olmadım ama 18temuzda hamile olduğum belli oldu doktorum bi tane yumurtan zayıf daha yeni döllenmiş benim belim alt karımda Ağrı’lar oluşuyor

 14. Pelin 13/08/2016 #

  26+5 haftalık hamileyim 2 gündür ishal oldum ama bu gün çok karın ağrım var ayni zamanda terliyorum soğuk soğuk ne yapmam gerekiyor

 15. k.z.h 16/08/2016 #

  Ben 5 haftalık hamileyim karnım çok şiddetli ağrı var doktora gittim rahm büyümesi dedi ilaç alıyorum ama aşırı derecede devam eden ağrlarm var 2.çocugum ilk hamileliğim sorunsuz geçmişti ağrılarım nezaman son bulur

 16. Semra 17/08/2016 #

  Merhaba 27+4 günlük hamileyim karnimda kasiklarimda sancim var bebekde cok haraketli yalanci kasilmalar mi bu acaba cevap lutfen

 17. Yasemin 20/10/2016 #

  37 haftalık gebeliğim var en son geçen hafta kontrole gittim kansızlık dışında bi sorun yoktu 2 gündür gece gündüz hiç uyumadim adet ağrısı şeklinde ağrım var Karnım çok sert normal mi gerçekten

 18. Dilara Ceren 05/11/2016 #

  29 haftalık hamileyim sürekli ağrılarım var testler yapıldı bişey cıkmadı

 19. Super Anne 15/11/2016 #

  9 haftalık hamileyim kramplarım oluyor belim agriyor doktora gittim bebegim saglikli dedi ve billmeyenler icin soyluyorum doktor disinda burada kimse yardımcı olmaz sizlere psikolojinizi bozar.

 20. Leyla 18/12/2016 #

  Slm 4.5 aylık hamileyim sabahtan beri kasıklarımda adet olacakmışım gibi sancı var neden acaba lütfen yardımcı olun

 21. Irem 26/12/2016 #

  Merhaba bn 6 haftalik hamileyim benim de çok agrilarim var neden acaba ne yapmam lazım?

 22. leyla 19/01/2017 #

  18. haftadayım halen kusmalarım geçmedi ve karnımda ağrı çok oluyo doktorum hormon seviyemin yüksek olduğunu söyledi başka bi sebebi var mıdır acaba ve nasıl durdurabilirim bulantı ve kusmalarımı

 23. Hilal 26/01/2017 #

  Bende de oluyo böle agrilar acaba cocuk mu yer degistiriyo bende 6 haftalik hamileyim.

 24. Pelin 27/01/2017 #

  İkiz gebeligim var şu anda 16 haftaligim göğüs altı üst karında nefesimi kesen ağrılar mevcut normal midir

 25. leyla 09/02/2017 #

  hamileligin ilk ayinda karin kasik agrilari normal mi ?

 26. nihal 10/02/2017 #

  aşılamanın 14. gününde beta hcg yaptırdım 8,93 çıktı sizce hamilemiyim.

 27. Nur 22/02/2017 #

  Bende 9 haftalik hamileyim ama cok karin ağrım oldu .gece yatarken birşeyim yoktu sabah basladi acaba nedenini bilen varmı çok korkuyorum

 28. Yelve 01/03/2017 #

  Adetım 1 gun gectı 5 gun önce test yaptırdım kasık ağrılarımdan dolayı hamile olduğunu ogrendim değerim 67 cıktı iki gün sonra 260 cıktı ara ara gelen kasık batması var bazende sıddetlı suruyo sizce normal mı yardımcı olur musunuz?

 29. Ayşe 04/03/2017 #

  Ben 5 aylık hamileyim karnimin altı çok ağrıyor ama çok ağrım vara bu neden oluyor acaba

 30. Zeynep 16/03/2017 #

  Ben 18 haftalık hamileyim karın ağrım ve mide bulantım var neden olur acaba yardımcı olurmusunuz

 31. Nurten 03/04/2017 #

  20 haftalık gebeyim karın ağrım çok oluyor

 32. Ayşe 24/04/2017 #

  Bende 7 haftalık hamileyim daha önce 2 defa düşüğüm oldu şimdide göbek etrafında ağrılarım oluyo korkuyorum

 33. Eylem 13/05/2017 #

  Ben 4 bucuk aylik hamileyim asiri sekilde gobek alti karnim agriyor nrden acaba normalmi

 34. Güzel 07/06/2017 #

  1 senedir tedavi goruyorum vucudum her seferinde yumurtalarim kiste donustugu icin bir turlu tedavim pozitif sonuc almiyordu. Ve 27 mayista yumurtalarima asilama yapildi. Suanda asilamanin 12. Gunundeyim. Surekli rahatsizlik yasayarak karin agrisi çekiyorum, aralikli karnimin altinda batma oluyor. Karnimin ustune yatamiyorum. Adetim daha gecikmedi meme uclarinda artis oldu. Bu arada eksi seyler istiyor canim ve oruc tutarken kokulardan tiksinti geliyor ve midem agzima geliyor sizce hamilemiyimdir.

 35. Fatos 31/07/2017 #

  8aylık hamileyim karnımın içleri ağrıyor yan yatıyorum sırt üstü yatıyorum yürüyorum ama hiç bir şekilde geçmiyor ne yapmalıyım

 36. Songul 20/11/2017 #

  7 haftalik hamileyim ve sadece sabah kahvaltısı yapabiliyorum çok az sonra gün boyu yapamiyorm bunun cocuguma bi zararı olur mu??

 37. ismihan 03/12/2017 #

  Meraba salı günü bebegim 10 haftalik oluyor dusuk tehlikem var ama kanamam yok ağrılarım çok oluyor ağrıdan duramıyorum doktora gittigimde doktorum cocugun durumu iyi oldugunu söylüyor ama agrilarimin neden geldigi hakkinda bir bilgi vermiyor sizce ne yapmaliyim

 38. Sumeyra 13/12/2017 #

  Mrb ben hamileligimin 11.haftasindayim bende surekli siskinlik oluyor;herseyi denedim gecmiyo ,sindirim sistemim calismiyo resmen sirtimda siddetli Agri oluyor ne yapmaliyim Hangi caylari icebilirim mesela

 39. Özlem 05/01/2018 #

  24 haftalık gebeğim üç gündür adet sancısı gibi bir sancı var acaba yardımcı olur musunuz

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.