Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Willis-Ekbom hastalığı olarak da adlandırılan ‘huzursuz bacak sendromu’ (HBS) bacaklarda karıncalanma, gıdıklanma benzeri olağan dışı hislere neden olan nörolojik bir hastalıktır. Yani bu sendromda huzursuz edici hisler bacaklardan değil beyinden kaynaklanır.

Hastalar bu hisler sonucu bacaklarını istemsiz bir şekilde oynatırlar. Genel nüfusun % 5’i, 65 yaşın üzerindekilerin % 10’u huzursuz bacak sendromundan şikayetçidir.

HBS’de genellikle her iki bacak birden etkilenir ama belirtilerin sadece tek bacakta ortaya çıktığı kişilerin sayısı da az değildir. Bazı kişilerde belirtiler hafif seyrederken bazı kişilerde günlük işlerini aksatacak kadar şiddetli olabilir. Yine kimi hastalarda belirtiler her gün ortaya çıkarken kimi hastalar ara sıra bu sorunları yaşar.

Çeşitli faktörler belirlenmişse de, HBS’ye tam olarak neyin yol açtığı bilinmemektedir diyebiliriz. Genler ve demir eksikliği bu konuda başlıca şüpheliler olarak tespit edilmiştir. Huzursuz bacak sendromu herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir.

Şimdi bu rahatsızlığa daha yakından bakalım ve huzursuz bacak sendromu nedir, hangi belirtilere yol açar ve neden olur, açıklamaya çalışalım.

Huzursuz Bacak Sendromunun Ana Özellikleri ve Belirtileri

Rahatsızlık veren olağan dışı bir his sonucu bacağı oynatma ihtiyacı: Sözünü ettiğimiz bu olağan dışı hisleri kişiler farklı şekillerde tarif edebilir. Bacaklarda hissedilen uyuşma, zonklama, üşüme, karıncalanma, baldırlarda kramp, yanma, gıdıklanma, ağrı, ‘bacaklarda böcekler dolaşıyor’, ‘damarlarda gazlı içecek dolaşıyor’ gibi benzetmelerle belirtilerin anlatıldığı olur.


Bu hisler sadece huzursuzluk vermekle kalmayıp ağrıya da neden olabilir. Ancak hastalarda görülen ortak bir nokta, bu sendromdan muzdarip olan kişilerin önüne geçilmesi zor bir dürtü ile veya istemsiz şekilde bacaklarını oynatmaları, oynatma ihtiyacı duymalarıdır.

Geceleri belirtilerin artması: Belirtiler sadece yatma saatinde veya gece belli bir süre hareketsiz oturulması sonucu başlayabilir. Uykuya dalmayı zorlaştırdığı için HBS şikayeti olan kişilerde uykusuzluk problemi de sık görülür. Sadece geceleri değil gün içerisinde huzursuz bacak sendromu yaşayan kişiler de olabilir ama yine de belirtiler gece saatlerinde gündüze göre daha da kötüleşecektir.

Belirtilerin dinlenmeyle, gevşemeyle ortaya çıkması: Akşam saatlerinde dinlenmek üzere uzandığınızda veya gece saatlerinde bir uçak yolculuğu yaparken belirtilerin ortaya çıkacak olması muhtemeldir. Yatmadan önce bir film izlemek için yerinizi almışken veya kitap okumak için koltuğunuza yerleştiğinizde HBS belirtileri keyfinizi bölebilir. Dinlenmeniz, rahatlamanız mümkün olmaz ve uykusuz bir gece daha sizi bekliyor olabilir.

Belirtilerin bacağı hareket ettirdikten sonra ortadan kalkması: Bu sendromdan muzdarip kişiler kısa zamanda ayağa kalıp yürümenin belirtileri geçirdiğini öğrenecektir. Ancak yeniden dinlenme veya oturma pozisyonuna geçildiğinde ne yazık ki belirtiler de geri dönecektir. Sonuç olarak bacağı herhangi bir şekilde hareket ettirmek geçici de olsa rahatlık sağlar. Huzursuz bacak sendromunda kişilerin çoğu gece uyurken ritmik ya da yarı ritmik hareketlerle bacaklarını oynatır. HBS’den muzdarip kişiler uyurken bu hareketleri yaptıklarının farkında olmayabilirler ama yanlarında yatan kişiler genellikle fark eder.

 • Bacakta rahatsızlık veren hisler kalça ve ayak bileği arasında herhangi bir bölgede hissedilebilir. Bu hislerin ayakta ortaya çıkması nadirdir. Bazı kişiler aynı hisleri kollarında da hissedebilir.

Huzursuz Bacak Sendromunun Nedenleri

20 yılı aşkın bir süredir devam eden araştırmalara göre, huzursuz bacak sendromuna yol açtığı düşünülen birkaç ana faktör belirlenmiştir. Yine de halen daha çoğu kişide huzursuz bacak sendromunun kaynağı tespit edilememektedir. Şimdi araştırmaların öne çıkardığı olası nedenlere bir göz atalım:

Demir eksikliği: Huzursuz bacak sendromunun nedenlerini araştıran çalışmaların tutarlı bir şekilde kabul ettiği başlıca risk faktörü demir eksikliğidir. Anemi demir eksikliğinin başlıca nedenlerinden biridir. Anemi (kansızlık) söz konusu olmasa bile mide ya da bağırsaklarda kanama, ağır geçen adet kanamaları veya kan bağışı gibi nedenler de vücutta demir eksikliğine yol açabilir.

Böbrek Yetmezliği: Böbrek yetmezliği olan kişilerde, böbrek yetmezliği çoğu kez demir eksikliğine ve demir eksikliği anemisine yol açtığı için kandaki demir değerleri düşebilir. Bu ve vücuttaki diğer kimyasal değişimler birlikte HBS’nin ortaya çıkmasına veya belirtilerin kötüleşmesine neden olabilir.

Dopamin Hormonu: Dopamin, beyinde salgılanan hormonlardan biridir. Dopamin seviyelerindeki dengesizliklerin HBS’ye yol açabileceği belirtilir. Huzursuz bacak sendromu için değil, farklı nedenlerle kullanılan ve beyinde dopamin hormonu üzerinde etkisi olan bazı ilaçların HBS belirtilerini kötüleştirdiği veya benzer belirtilere yol açtığı görülmüştür. Dopamin kasların kontrolünde rol oynayan bir kimyasaldır ve HBS belirtileri arasında yer alan istemsiz bacak hareketleriyle bağlantısı olabilir.

Hamilelik: HBS ile hamilelik ve hormonal değişimler arasında bir bağlantı olduğu düşünülmektedir. Beş hamile kadından biri, hamileliğin son 3 ayında huzursuz bacak sendromu belirtilerini yaşar. Bu durumun neden kaynaklandığı ise henüz tam olarak bilinmemektedir. Genellikle de bebeğin doğumunun ardından tüm belirtiler kaybolmaktadır.

Kalıtım: Huzursuz bacak sendromu olan kişilerden yarısından fazlasında, rahatsızlık ailede görülmektedir. Özellikle erken yaşta belirtilerin ortaya çıktığı kişilerde sendromun kalıtımsal olarak ortaya çıkmış olması muhtemeldir.

Kronik Hastalıklar: Kronik böbrek yetmezliği, diyabet, Parkinson hastalığı, romatoid artrit, tiroid sorunları ve fibromiyalji gibi kronik hastalıklar huzursuz bacak sendromunun ortaya çıkmasında etkili olabilir.

Tetikleyiciler: Tetikleyici diyeceğimiz bazı faktörler huzursuz bacak sendromuna neden olmazlar ama belirtilerin kötüleşmesine neden olabilirler. Bazı antidepresanlar, bazı alerji ilaçları, bazı tansiyon ilaçları, sigara tiryakiliği, kahve veya alkolü fazla tüketmek, stres, hareket azlığı, fazla kilolar veya obezite bu tetikleyiciler arasındadır.

 • Yukarıda sayılan nedenlere ek olarak psikolojik sorunlar, B12 eksikliği, ağır metal zehirlenmesi gibi nedenler de huzursuz bacak sendromu nedenleri veya tetikleyicileri olarak araştırılabilir.

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi

HBS’nin tedavisi için ilk olarak sendroma yol açan neden bulunmaya çalışılır. Altta yatan nedenin tedavisi belirtilerin kaybolmasını sağlayabilir. Örneğin hastada demir eksikliği tespit edilmişse, demir takviyesi ile hem demir eksikliği hem HBS tedavi edilmiş olur.

Herhangi belirli bir neden tespit edilemediğinde ise tedavi için iki seçenek öne çıkar. Bunlardan biri yaşam biçiminde değişikliklere gidilmesi diğeri de ilaç tedavisidir.

Belirtilerin Hafiflemesi İçin Yaşam Biçiminde Yapabileceğiniz Değişiklikler

 • Kafein, tütün ve alkol gibi uyarıcılardan geceleri uzak durulmalıdır.
 • Sigaradan sadece geceleri uzak durmak yetmez, sigarayı tamamen bırakmak en iyisidir.
 • Her güz düzenli egzersiz yapılmalı ancak akşam saatlerinde, yatmaya yakın egzersiz yapılmamalıdır.
 • Düzenli bir uyku düzeni oluşturulmalıdır. Her gün aynı saatte yatağa girmek, aynı saatte uyanmak, yatmadan önce gevşemek için zaman ayırmak önemlidir.
 • Ağrı kesici veya magnezyum ya da B12 destekleri belirtileri hafifletebilir.

İlaç Tedavisi

Yaşam biçimindeki değişiklikler fayda etmiyorsa huzursuz bacak sendromu belirtilerini azaltmak üzere bazı ilaç tedavileri uygulanabilir. Huzursuz bacak sendromunda kullanılan ilaçlar genellikle Parkinson ta da epilepsi gibi farklı rahatsızlıklar için kullanılan ilaçlardır. Bunların dışında sakinleştirici haplar, uyku hapları veya kas gevşeticiler doktor tarafından reçete edilebilir.

Ancak ne yazık ki tamamen HBS’ye yönelik, hastalığı ortadan kaldıracak bir ilaç tedavisi henüz bulunmamaktadır.

HBS Atakları Sırasında Neler Yapabilirsiniz?

 • Bacaklarınıza masaj yapın.
 • Gece sıcak bir duş alın.
 • Bacak kaslarınıza sıcak ya da soğuk kompres uygulayın.
 • Kitap okumak ya da film izlemek gibi dikkatinizi dağıtacak bir işle uğraşın.
 • Yoga gibi rahatlatıcı egzersizler yapın.
 • Yürüyün veya esneme hareketleri yapın.

[expand title=”Kaynaklar”]

[/expand]

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?” üzerine 31 düşünce

 1. Merhaba herkese benim annem 8 yıldır bu hastalığı çekiyordu ne gecesi ne gündüzü vardı nöroloji uzmanlarına gittik antideprasan ilaçları farklı farklı her ilacı içti yeşil reçetelik ilaçlara kadar ama hepsi boşşş hiç faydası aksine hastalığı sürekli artırdı ve hep dr lar tedavisi yok dediler gündüzleri elleri ayakları kesinlikle durmuyordu hastalığı zirve yapmıştı çok araştırdım bu hastalığı her detayına kadar sonunda çaresi yaklaştı istanbulda özel bir klinikte akupuntur tedavisi gördü yılda 5 defa ve o ağır ilaçları kesildi bitkisel ilaçlar alındı ve rahatlama %90 kadar ulaştı lakin hastalık tekrar başlıyordu tedaviden 1 -2 ay sonra üstelik malyeti de yüksek yine araştırmalara geçtim sonunda kesin çözümü bulduk Allah a şükürler olsun dr.lar sürekli b 12 ilaçları veriyordu lakin etkisi olmuyordu prof ibrahim saraçoğlunun b 12 videosunda çok önemli bir detay belirtilmiş İntrinsik faktörün azlığından dolayı mide b 12 üretmez istediği kadar ilaç alınsın et yenilsin boş bizde dr da annemin midesine baktırdık gerçekten de İntrinsik faktörün azlığı varmış ve damar yolundan b 12 alındı çook şükür şimdi annemin hastalığı %95 azalma oldu tabi akupunturunda faydası çok oldu Allah bu hastalığı düşmanımın başına vermesin benim annem çok çekti ve böyle çeken vardır burdan umarım bir faydam olur hastalık dopomin eksikliği ama b 12 eksikliği olanlarda oluyor hem akupuntur hem b12 tedavisini deneyin ve kesinlikle midenizede baktırın eger zaten buz topral siğara külü gibi şeyler yiyorsanız tabi dr bakmanız çook önemli bunlar varsa İntrinsik faktörün azlığı vardır herkese acil şifalar

  • Didem hanım mükemmel bir yorum olmuş, acil şifalar dilerim annenize. Çeken bilir demişsiniz; gerçekten anlatacak ne bir kimse ne de bir doktor bulabiliyoruz. Dediğiniz gibi klasik tedaviler öneriyorlar. Ben de Saraçoğlunun kürünü denemek istiyorum. Bu konuda bir eğiliminiz oldu mu acaba merak ettim. Geçmiş olsun.

  • Ben de 32 yaşındayım ve bu hastalığı çok ciddi çekiyorum. Allah düşmanımın başına vermesin.

  • Slm bende yıllardır cekiyorum .geceleri hem gezip.hem ağlıyorum.allahıma dualar ediyomki.benı kurtar diye,pex,.. la .dan tutun da.nora…tin.ler.denemedığim.ilaç kac.gitmediğim doktor.kalmadı,
   Gece olsun istemiyorum. Allahım kimselere vermesın bu illet hastalığı..çaresıi yokmuu,

 2. Aahh ahh beni mahvediyor bu hastalık. Dayanamaz hale geldim zor uyuyorum zor oturuyorum. İbrahim Saracoğlu bunun tedavisinin olmadığını söylemişti ve tek iyi gelen bitkinin siyah hardal tohumu olduğunu söyledi. Ben de onu deneyeceğim inşallah şifa olur. Allah kimseye vermesin çok zor 🙁

  • Bu hastalığın ilacı yok diyorlar ama doktor bana parkinson hastalarına verilen ilaçtan verdi aksam saatlerinde alıyorum geceyi bu sayede rahat geçiriyorum yoksa ne gecem vardı ne gündüzüm bunu ancak çeken bilir.

 3. Benim hem bacak ağrım hem de huzursuz bacak sendromum vardı. B12 vitamini çare oldu.ağrılarım da gitti çok şükür. Bu arada b12 vitaminin bacak ağrılarına da iyi geldiğini öğrendim tesadüfen.

  • Huzursuz derken tarifini bulamadiginiz bir ağrımı ben onu yaşıyorum uykuya geçerken diz altında tarif edenedigim ağrı değil sızı değil karıncalanma degil bosalma yada kan cekilmesi mi bilmiyorum sizinkide aynımı

   • Kemik içini yiyen tuhaf bir ağrı anlattıklarınız bende de oldu. Germe ihtiyacı duyuyorsunuz. Uykudan uyandıran bir ağrı, kemik içini yiyor sanki bir sey

 4. Benim de sağ bacağımda kaval kemiğimin arkasındaki kaslarda gıdıklanma hissi var ve geceleri beni rahatsız ediyor. Bugün itibariyle doktordan randevu aldım umarım bu hastalığın çözümünü bulabiliriz. Tüm bu hastalığı çekenlere acil şifalar diliyorum, Allah yardımıcımız olsun.

 5. Erkekler için b vitamini d vitamini demir eksikliği giderilince rahatlama başlıyor anksiyete varsa (kontrol etme alışkanlığı ) magnezyum eksikliği de vardır bu eksikliklerin sağlıklı ve uygun dozda karşılanması hastalığı ciddi düzeyde hafifletiyor 8 senedir çekiyorum tecrübe ile yazıldı dopamin eksikliğinin karşılaşmasında ilaç, saygılarımla günde 1 bardak naneli adaçayı iyi gelir geçmiş olsun.

 6. HBS için siyah hardal tohumunu kullandım. Ancak müspet yönde bir faydasını göremedim. Bu defa yeniden Doktor reçetesi ile satılan ilaçlara döndüm. Belirli bir süre GABA formülasyonubdaki bir ilacı TİTRE metoduna göre kullanmaya başladım. Yaklaşık 1 AY sonra, bir üst doza geçmeme rağmen sanki hiç ilaç almıyormuşum gibi, Nöropatik ağrılarım ve HBS de artış yaşadım.Bu defa bir başka doktorun reçetesini uyguladım. PRAMİPEKS gurubu ilaç almaya başladım… Müsbet yönde etkisi 1,5 ay kadar sürdü… sonunda yine ağrılar yine bacak atmaları…
  Bu defa bir başka doktora müracaat ettim. Daha önce kullandığım ilaçların hem Nöropatik Ağrı hemde HBS için kullanıldığını ifade etti. Bu defa GABA ile P*******s ilacını birlikte tavsiye etti. İlk gece perişan oldum. Gözüme bir gram uyku girmedi. Yanmak ne kelime…
  Ertesi gün yine DOKTOR’un huzuruna çıktım. Anlattım. Suçlu benmişim gibi davrandı çoğu hastada bu ilaç kombinasyonunun iyi netice verdiğini ifade ile, KAPRİS yaptığımı söylemeye getirdi.
  Neyse , bu defa P*******İN 150 mg. ilacını D*******İN 30 mg. antidepresan ilaç ile birlikte yazdı.1 Ay sonraki kontrol’de doktoruma müjdeli haberi verdim. Hem HBS hem de Nöropatik ağrıyı yenmiştik….
  Heyhat….! Tam 33. ü gün beynim şeytani bir çalımla ,kullandığım ilaçların etkileşim yollarını keşfetmiş ilaçların etkilerini EKARTE etmişti. Son gittiğim HOCA vizitesi 500 Tl. olan bir doktordu. Kısıtlı emekli Maaşım ile hoca’ya yeniden gitmeyi gözüm yemedi. Şimdi kendi kendime elimde bulunan RAPOR’lanmış ilaçları kombine ederek kullanıyorum. Arada P*****N gibi kas ağrılarına iyi gelen ilaçlarla bazen de ANTİHİSTAMİNİK ilaçlarla kombinasyonu genişletiyorum…
  Tek anladığım, beynimin şeytani hislerle hareket ederek kullandığım ilaçların etki tarzlarını keşfedip o ilaçı alt ederek yeni MELANET’lerle atağa kalktığıdır.

 7. 20 yıldır bu sıkıntıyı çekiyorum 3 gündür dr. saraçoğlunun tarifi üzerine siyah hardal tohumu kullanıyorum aktarda kilosu 40 tl 150 gr aldım deneme amaçlı ve şifa Allah tan olmakla birlikte hissedilir derecede bacağım rahatladı ve devam edeceğim herkesin hastalığının boyutu ya da tohumun tesiri aynı olmayabilir ama bin şiddetle öneriyorum. Denemenizde fayda var!

  • bugün 17 gün olmuş ilk yorumumu yazalı ve aralıksız her akşam bir kaşık hardal tohumu içiyorum ve bacağımdaki rahatlama hissedilir şekilde devam ediyor.

   • Bugün tam 1 ay oldu ve ben hala hardal tohumuna devam ediyorum. Yine diyorum şifa Rabbim den ama ben gerçekten hissedilir derecede faydasını gördüm ve görüyorum.

   • 11 ağustosta yani ilk yorumum üzerinden tam 1 ay geçtiğinde yeniden yazmıştım fakat yayınlanmamış. Şimdi tekrar yazıyorum ben hala devam ediyorum siyah hardal tohumuna çok şükür faydasını görüyorum. İnşaallah deneyen herkese faydası olur.

    • Günde ne kadar kullanıyorsunuz. Ayak Tabanında gıdıklanma ve vücudun özellikle yüzde hani bir kaşıntı gelirde hafif kaşıma gereği duyarız öle olan var mı aranızda. Vücuttada iğne Bartar gibi kaşıntı, gezici tarza bir kalıntısı yaşayan varmı ayrıca.

 8. s.a arkadașlar öncelikle herkeze mrb bu hastalık benim annemdede var ben bu hastaligin çaresini annemle beraber bulduk allahın izniyle doktorlar bile bulamadi yapmaniz gereken tek șey akşama doğru cay kahve ve eger iciyorsanjz sigaradan uzak durup hergun kavun yiyin gun icerisinde bi kac kere atistirin aksamlarida biraz bol bol yiyin ve bu sekilde 1 hafta 10 gun kavun yiyin iyilestiginizi fark edeceksiniz

 9. Bu hastalik bende de war bende b12 kullanacam bakalim bi faydasi olacakmi ilik suyla köpüklü bir banyo yapin ve masaj uygulayin iyi geliyor

 10. benimde 1 haftadır ayağım ağrıyordu bugün doktora gittim banada huzursuz bacak sendromu teşhisi konuldu banada bir tane ilaç yazdi ne yapmalıyım başka bir doktora daha gostereyimmi

  • Hangi şikayetlerle ve hangi bölüm doktoruna gittiniz acaba benimde inanılmaz bi bacak ağrım var dİzlerimden aşağısı çok ağrıyor…

 11. Gece yatmadan ayağımın arasına yastık alıyorum ve kalkınca ağrı sızı ve uyuşukluk gibi bir ağrı oluyor anlatamayacak şekilde ve yaşım daha 16.

 12. Bu ne illettir yarabbim, bu ne işkencedir. Allah kimsenin başına vermesin. Bende çok ileri derecede seyrediyor. Kimseye anlatamıyorum. Ağrı desen ağrı değil sızı desen değil yaşamayan bilmez tarif edilmez bir şey… çocukluğumdan beri vardı fakat önceleri biraz hareket edince geçerdi.. şimdi yaş ilerledikçe tavan yaptı dalga dalga geliyor hem kollarım hem bacaklarım.. uykularım haram oldu… bazen diyorum ki büyük bir günah mı işledim de acaba büyük Allahım böyle bir işkence verdi bana. Saraçoğlu’nun siyah hardal tohumu da çare etmedi… 2 yıldır gündüz 1 dakika bile uykum yok sadece geceleri ilaç alıyorum ve beş altı saat idare ediyor sabaha karşı tekrar başlıyor… o kadar sinirleniyorum ki… insanın kendi bedeni kendine bu kadar işkence mi eder….Tıp bu kadar ilerlemişken birileri neden bu illetin ilacını bulamıyor. Allah bu derdi çekenlere şifa versin.

  • Kemik içini yiyen bir ağrı ama ağrıyı tarif etmek zor. Ayak bileği dize uzanan kemikte var. Bu tarz ağrıyı ben yıllar önce olmuştu. Prof hoca kemik erimesi haftada bi tane içilen hap kutuda 4 tane vardı. Birde ilacın ismini yazsam belki yayınlayanlar. Bu ilacı Behçet ve gut hastaları Akdeniz anemisi olanlara veriliyor. Küçük kırmızı bir hap. i yine başlayacağım bu hapa, Bu tarif edilmez ağrı gece uykudan uyandırıyor. Gün içi olsada hareket hali ve uyanık olduğum için fazla duymayana çalışıyorum. Gece başbaşa kalınıyor ağrıyla… O ağrıyla ayağımı hareket ettiriyorum atıp duruyorum.

  • bence bu illet hastalık sadece stresten kaynakIanıyor . Bir iki sene stresim azaldığında nerdeyse hiç kalmamıştı. öncesinde ise deiil bacaklar kollarıma bile geçmişti uykudan uyandırıp beni sabahlara kadar uykusuz bırakıyordu. Dediğim gibi birkaç sene rahattım. Şuan çılgınca atıyor bacaklarım Siyah hardal tohumu da içtim ama oda çözüm değil sadece kısa bir rahatlama

 13. Merhabalar Bu Hastalık Irsi Sanırım Babamda Vardı…Şuan Ben Ve 2 Erkek Kardeşimde de var 30 Yaşındayım 10 Yıldır Çekiyorum Geçmiyor Profsyonel Sporcuydum Bu Ağrı Yüzünden Spor Hayatım Bitti????.. Halaa Her gün yürürüm Düzenli. Nörolojiye Gittım B12 Eksiklıgınden Kaynaklanan Huzursuz Bacak Sendromu Tanısı Konuldu..B12 Dediğimz Demir Eksikligi … Demir “de Et Süt yogurt peynir yumurta balık bunlarda bulunuyor..iyi tamamda ben bunları surekli tuketıyorum zaten.ya cok afedersınız Etsız yemek yemıyorum bu nasıl bı iş arkds….Geceleri uyuyamıyorum arkadslar uzandıgım an itibarı ile baslıyor agrı günduzleri aynı sekılde ama calıstıgım için geçiştırıyorum ..vucut dinlenmeye gectigı vakit canımdan can gidiyor.şimdi iğne vurulmaya başladım bakalım sonuc vercek mi …hepimize allah şifa versin….

 14. Merhabalar…
  bende uzun zamandır televizyon karşısında uzanmak istediğimde bacaklarım yerinde durmamaktadır.
  hep işte bugun enerjimi atamadım keşke yuruyuse gitseydim veya spora yazıldım enerjimi atayım dıye de akşam olunca yine aynı şekilde kıvranıyorum. koltuğun sağına yatıyorum olmuyor, soluna yatıyorum olmuyor. sanki bacaklarımda enerji yuklenmesi olmus da ben onu atamadım gibi hissediyor. bazı günler toprağa iniyorum bacaklarımı uzatıyordum. illa sallamam lazım. ama normal gün içerisinde pek öyle bir şeyim olmuyor. kafamda bin bir sorular oluşurken umursamamaya çalışırken dün internette bu konuyla ilgili bir yazı okudum ve bugun arastırmalara basladım.
  acıkcası doktorları sevmiyorum, daha dogrusu doktora gitmeyi, seni dinleyip a evet su tahlilleri yaptır gel, hm sunu bunu yap gecer diyip sizi göndermelerini hazmedemiyorum. ezbere konusuyorlar sonra uzadıkca uzuyor.
  bu konuda tafsiye edebileceğiniz bir şey var mı.. doktor araştırmasına girdim. en büyük sebep demir eksikliği diyorlar, b 12 diyorlar. hele ki son zamanlarda diyet yaptıysanız ondan da kaynaklanabilir diyorlar, ki bende oyle. zaten saçlarım da kustu uzamıyor aylardır 🙂
  tabi şimdi yorumlara bakınca bu konuda gerçektende cok cıddı sorunlar cekenler olduğunu gordum allah kurtarsın diyorum ve sifasını versin. gerçekten de zor. hele ki uyumaya çalışıp da gozlerden yaş gelene kadar uyuyamamak…

 15. Allahım insan dua ederken düşmanıma bilevermesin diyor. cok kötü bir illet bu. bıktım artık. ara ara oluyordu. idare ediyordum ama son on gündür sadece 2 saatlik uyku ileduruyorum. calışıyorum. cokzor oluyor.psikolojimbozuldu inanın.sabaha kadar geziyorum. yemek yiyorum.10 günde 4 kilo aldım.sıkıntıdan neyapıcağımı bilemiyorum. ama iki gecedir şunu kesif ettim. ben hep soğuk suyla rahatlatmaya calışıyordum.ama damarlar rahatlar kaslar gevşer diye düşündüm kendi kendime. ve bacaklarımı dayana bildiğim kadar sıcaksuya tuttum 10dk.gece yarısı. sonrasında uykuya dalmışım. sanırım sıcak daha iyi geliyor. deneyin belki faydası olur.birde hardal tohumuna başladım. bir hafta oldu.cok inandım. inşallah faydası olur.herkese acil şifalar diliyorum arkadaşlar . Rabbim yardımcımız olsun.

 16. Ben donör olarak kan veriyorum büyük ihtimalle bende de bu yuzden olduğunu düşünüyorum bakalım kan vermeyi kesicem düzelir iş tekrar burdan yazicaktim bu arada b12 haplarida kullanmaya başladım çok illet bir hastalık

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir