İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

İdrar yolu enfeksiyonu oldukça sık rastlanan ve daha çok kadınları etkileyen bir rahatsızlıktır.  Ağrılı ve sıkıntı verici olabilir ama çoğu kez, kendiliğinden veya doktorun belirleyeceği bir antibiyotik tedavisiyle birkaç gün içerisinde geçer. Nadiren de olsa çocuklarda da görülebilir. Basit bir idrar testi ile hemen teşhis edilir. Bu rahatsızlığın başlıca nedeni bakterilerdir.

Normalde vücut tarafından hemen atılan zararlı bakteriler, kimi zaman vücudun savunma sistemini alt ederek enfeksiyona neden olur.

İdrar yolu dediğimizde bu tanımlama vücutta böbrekleri, idrar kanallarını, mesaneyi (idrar torbası) ve üretrayı (idrarın atıldığı kanal- sidik borusu) kapsar. İdrarın vücutta oluşup dışarı atıldığı tüm bu bölgeler, üst ve alt idrar yolları diye de ayrıca ikiye ayrılır.

İdrar yolları genellikle bakteriler, mikroplar yüzünden enfekte olur demiştik. Bu mikroplar arasında en bilineni insan dışkısında bulunan ‘E.coli’ adlı mikroptur. Etkilediği bölgeye göre enfeksiyon farklı bir ad alabilir. Örneğin sıkça adı geçen ve pek çok kadının şikayetçi olduğu idrar yolu enfeksiyonu sistit, mesane enfeksiyonudur.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri

Bakteriler: Çoğu idrar yolu enfeksiyonu sindirim sisteminde yaşayan bakterilerden dolayı kaynaklanır. Eğer bu bakteriler idrarın dışarıya atıldığı sidik borusuna (üretraya) ulaşırsa enfeksiyon meydana gelebilir. Bakterilerin idrar yoluna anüs aracılığıyla geçtiği düşünülür.

Tuvalet temizliği sırasında tuvalet kağıdı önce anüse ve oradan da genital bölgeye değdiğinde, dışkıdaki bakteriler çoğalıp üretrada ilerleyebilir. Bu şekilde idrarı mesaneden vücuttan atıldığı deliğe kadar taşıyan üretrada, idrarın biriktiği mesanede, mesaneden böbreklere uzanan idrar kanallarında ya da böbreklerde enfeksiyon meydana gelebilir.

Kadınlarda üretra daha kısa ve anüse daha yakın olduğundan, idrar yolu enfeksiyonu daha çok kadınlarda görülür. Bakterilerin anüsten üretraya ulaşması ve oradan mesaneye geçmesi kadınlarda daha kolaydır.


Genital Hijyen: Doğru bir tuvalet temizliği enfeksiyon riskini azaltacaktır. Tuvalete çıktıktan sonra tuvalet kağıdını arkadan öne doğru değil de, önden arkaya doğru hareket ettirerek tuvalet temizliği yapılmalıdır. Bu şekilde dışkıdaki mikropların idrar yollarına ilerlemesi önlenebilir.

Ayrıca genital bölgenin tuvalet dışında da temiz tutulması çok önemlidir. Yalnız temizlik adına sabun ya da parfüm kullanmak olur. Buradaki yararlı bakterileri öldürebilirsiniz. Temiz, pamuklu çamaşırlar giymek, sentetik iç çamaşırlarından kaçınmak, ped kullanılıyorsa sık sık değiştirmek ve akıntı benzeri sorunları hemen tedavi ettirmek de enfeksiyonları önleyecektir. Tüm bu sayılanların tersi yapılırsa da, idrar yolu enfeksiyonuna davetiye çıkarılmış olur.

Böbrek Taşları: İdrar yolunun tıkanması idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilir. Bu tıkanmanın başlıca nedenlerinden biri de böbrek taşları olabilir. Böbrek taşları bakterilerin üreyip çoğalacağı bir yaşam alanı sağlamış olur. Bebeklerde ve küçük çocuklarda da bu duruma rastlanabilir.

Mesanenin tam boşalmaması: Eğer mesaneyi tamamen boşaltmanızı engelleyen bir durum varsa ve idrar mesanede gereğinden çok kalıyorsa, bu durumda enfeksiyona neden olan bakterilerin çoğalması da kolaylaşır.

Kabızlık: Düzenli olarak idrara çıkmak, idrarı tutmamak ve mesaneyi tamamen boşaltmak enfeksiyonu önlemek açısından önemlidir. İdrar akışı düzenli olursa bakteriler de atılır ve idrar yolları temiz kalır. Ancak bazı durumlarda örneğin kabızlık nedeniyle idrar düzeni de bozulur ve bu şekilde enfeksiyon için zemin hazırlanmış olur.

Zayıf Bağışıklık Sistemi: Bağışıklık sistemi vücudu hastalıklardan korumak üzere programlanmıştır. Ancak bazı hastalıklara ya da kemoterapi gibi bazen de çeşitli ilaç veya tedavilere bağlı olarak bağışıklık sistemi zayıflamış olabilir. Bu durumda vücut enfeksiyonlara karşı da zayıf olacak demektir.

Cinsel İlişki: İdrar yolu enfeksiyonu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olmamasına karşın cinsel olarak aktif olan kişilerde  enfeksiyonun tetiklendiği görülebilir. Vajina veya anüsteki mikroplar cinsel ilişki sırasında idrar yolları ağzına doğru ilerleyebilir. Enfeksiyonlara karşı tedbir amaçlı olarak cinsel ilişkinin hemen öncesinde ve sonrasında kadınlara idrara çıkmaları önerilir.

Ayrıca prezervatif ya da diyafram benzeri korunma yöntemleri de enfeksiyona neden olmuş olabilir. Diyafram mesaneye baskı yaparak mesanenin tam boşalmamasına yol açıyor olabilir. Ya da sperm öldürücü kullanılan prezervatifler vajinayı tahriş etmişse, idrar yolu enfeksiyonuna karşı risk büyümüş olur.

Diğer Nedenler: Yukarıda sayılanlara ek olarak diyabet hastaları ile hamile veya menopoz dönemindeki kadınlar, idrar yolu enfeksiyonu açısından risk altındadır.

Erkeklerde idrar Yolu Enfeksiyonu

Kadınlarla karşılaştırıldığında idrar yolu enfeksiyonundan şikayetçi erkek sayısı oldukça azdır. Enfeksiyonun neden kaynaklandığını bulmak için iyi bir muayene gerekebilir. Mesanenin daralması, önceki bir cinsel ilişki, mesane taşı ya da prostat erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu nedenlerinden bazılarıdır. Prostat büyümesi mesaneye baskı yapar. Mesaneye baskı olduğunda burada biriken idrar tam olarak boşaltılamaz. Mesanede bekleyen idrarda bakteriler çok daha çabuk ve kolay çoğalır ve bunun sonucunda enfeksiyon oluşur.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

 • Sık idrara çıkma,
 • Acil idrara çıkma isteği,
 • Devamlı idrar yapma hissi,
 • İdrara çıkarken ağrı ya da yanma hissi,
 • Alt kartın bölgesinde ağrı,
 • İdrarda kan,
 • İdrarda kötü koku,
 • Belirtilere ateş, kusma, bulantı, titreme benzeri başka belirtiler de eşlik ediyorsa enfeksiyon böbreklerde olabilir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Eğer belirtiler hafifse idrar yolu enfeksiyonu birkaç gün içerisinde geçecektir. Belirtilerin ağır seyretmesi ve çok rahatsızlık vermesi ya da birkaç gün geçtiği halde devam etmeleri halinde bir doktora başvurmalısınız. Bunun dışında aşağıdaki durumlarda da hemen bir doktora görünmek en güvenlisi olacaktır:

 • Ateşiniz yükselmişse.
 • Belirtiler ani bir şekilde kötüleşmişse.
 • Hamileyseniz.
 • Diyabet hastasıysanız.

İdrar yolu enfeksiyonunda komplikasyonlara pek rastlanmaz ancak daha öncesinde bağışıklık sistemi zayıflığı ya da şeker hastalığı benzeri bir sağlık sorunu olan kişilerde böbrek yetmezliği ya da kan zehirlenmesi gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Tekrarlayan İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonunun tedavisinin ardından aynı kişide tekrar oluşma olasılığı vardır. Tıp dilinde buna ‘tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu’ denir. Bu tekrarları her seferinde antibiyotik ile tedavi etmeye kalkışmak doğru çözüm yolu olmayabilir. İlk olarak enfeksiyonun neden tekrar ettiğinin bulunması gerekir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Tekrar Eder?

Altta yatan hastalıklar: Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu tekrarına daha çok rastlanır. Tekrarların nedeni ürolojik muayene gerektiren ve henüz bilmediğiniz, su yüzüne çıkmamış bir rahatsızlık idrar yolu enfeksiyonunun tekrarlamasına sebep olabilir.

Tedaviye Uymamak: İdrar yolu enfeksiyonu için doktorun önerdiği tedavi tam olarak uygulanmadıysa. örneğin ilaçlar düzgün bir şekilde doktorun tavsiye ettiği süre kadar içilmediyse yine idrar yolu enfeksiyonu tekrar edebilir.

Yanlış İlaçlar: Antibiyotikler idrar yolu tedavisinde başı çeker ancak doğru antibiyotik verilmemişse hastanın şikayetleri devam edebilir ya da enfeksiyon tekrar edebilir. Hastaya doğru antibiyotiğin belirlenmesi için önce idrar kültür testi yapılması gerekir. Bu noktada neden kendi kendinize ilaç kullanmamanız gerektiğinin de önemi ortaya çıkar.

Koruyucu Tedavi Yapılmaması: Bazen de enfeksiyonun tekrarlamasını önleyici, antibiyotik tedavisi dışında, koruyucu tedavi uygulanması gerekir. Bu tedaviler bağırsak florasını, bölgedeki iyi denilen mikropları düzenleyici, özel C vitamini kürü gibi farklı ilaçlar içeren tedavilerdir. Enfeksiyon tekrarını engellemek için bu tip tedavilerin uygulanması gerekiyor olabilir. Menopoz döneminde östrojen takviyesi enfeksiyonları önleyici olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonunun tekrar etmesinden kaçınmak için sizin yapabilecekleriniz:

 • Bol su içmek
 • Bol idrara çıkmak
 • Temizliğe önem vermek
 • Ayakları üşütmemek
 • Gaz yapan yiyeceklerden, baharatlı gıdalardan kaçınmak
 • Kabızlığın ortaya çıkmamasına özen göstermek
 • Sigara veya alkol kullanmamak
Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

,

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur? İçin 97 Yorum Yapılmış

 1. sercan 15/11/2013 #

  Mrb ben omurilik felci hastayım seviyem c6 c7 4 saatte bir sonda kullanıyorum. Son 1 senedir sık sık idrar yolu enfeksiyonu oluyorum, kontrollerimde üre çıkıyor ilaç kullanıyorum. Son zamanlarda 15 gün koruyucu kullanıyorum 15 gün kullanmıyorum, 15 gün sürede hemen enfeksiyon kapıyorum. Benim bu konuda ne yapmam lazım acaba?

  • admin 17/11/2013 #

   Sayın Sercan muayene olmadan, bu şekilde uzaktan bir teşhis ya da tedavi imkanımız ne yazık ki bulunmamakta. Lütfen konuyu kendi doktorunuza ya da ilgili konudaki uzman bir doktora danışınız. Çok geçmiş olsun, iyi günler.

   • Safa 25/03/2016 #

    Sa hocam. Ben yaklaşık 1 yıl önce çift taraflı varikosal ameliyatı oldum. Ameliyatımı ege üniversitesinde oldum. Doktorum prof. 65 yaşında isini iyi bilen yapan bir doktor. Ameliyattan 10 -15 gün sonra sağ hayamda ceviz kadar büyüklüğünde şişme oldu buna önemsiz ödem dediler. Zaman geçti gayet iyiydim sonra ağrılarım başladı. Aynı doktora gittim. Dedi eptitim olmuşsun kronikmiş. Ara ara seni yoklar ağrısı dedi. İlaç verdi kullandım geçti. 5 gün önce hafif ama 5 gün suren bir ağrım ve idrarda yanma başladı. Ağrım sızlama gibi. İdrarımı yapınca biraz rahatlıyorum ama sonra yine başlıyor. Simdi hocam size olan sorum inşallah yardımcı olursunuz bu arada 24 yaşındayım. Beni adam akıllı tedavi edecek bu isi düzeltebilirim diyecek bir uzman tavsiyeniz var mı? Gerçekten bu durumum hem yaşam kalitemi hem de psikolojimi çok etkiliyor. Hijyen konusuna gelince kendime çok bakan ve çok dikkat eden biriyimdir. Ama artık ben ağrı çekmek istemiyorum. Erkekliğime de bir zarar gelsin istemiyorum. Siz veya başka biri beni yönlendirebileceğiniz bir yer var mı?

  • Sema 23/07/2015 #

   Hocam bende bu ağrı yeni olmaya başladı sürekli beyaz akıntı geliyor acaba akıntının sebebi enfeksiyon kapmış olabilir miyim?

 2. cuneyt 21/11/2013 #

  Ben de idrar yaparken yanma hissediyorum acaba hangi ilacı kullanmam gerekli, enfeksiyon kapmış dediler.

  • admin 22/11/2013 #

   Cüneyt Bey enfeksiyon kapmış diyen kim, bir doktor mu? çevrenizden edineceğiniz bilgiler yarardan çok vakit kaybı olabilir, bir doktor çabuk bir şekilde bu sıkıntınızı giderecek ilacı verecektir.

  • ali 26/10/2016 #

   Arkadaslar idrar yanmasini bende yasadim bu konuda sosyal medya gezerek saglik siteler gezdim ve inanin pskolijim bozuldu bende giitim doktora küçük bir tesler az da olsa idararda intihap bulundu ilac aldim cok iyi geldi, size tavsiyem doktora gidin inanin rahat edersiniz a

 3. yildiz 22/11/2013 #

  Merhaba çok tuvalete çıkıyorum, üşürsem hemen sistit oluyorum. Akıntı var hiç geçmiyor. İdrar yaptıktan sonra akıntı geliyor. Doktora gittim, hep aynı ilaç. İdrar kesesini yıkatmak mı gerekir hocam tsk.

  • admin 22/11/2013 #

   Yıldız Hanım, muayenesiz bu şekilde size tedavi tavsiyesi vermek yanlış olur. Doktorunuza tedavinin yeterli olmadığını söyleyerek, diğer çözümleri tartışabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 4. soner 24/11/2013 #

  Merhaba hocam benim rahatsızlığım 15 gündür çok sık idrara çıkma var, yanma ya da ağrı ya da her hangi bir belirti yok. Doktora gittim idrar sonucu idrar kültürü ve ultrason çekindim, hepsi temiz çıktı. Bir ilaç verildi, onu kullanıyorum, geçmedi neden geçmiyor hocam bu rahatsızlık?

 5. sevgi 27/11/2013 #

  Merhaba ben şunu sormak istiyorum çok çocuk istiyoruz ve onun çabası içerisindeyiz ve ilişki esnasında yanma oluyor. İdrar esnasında da yanma var bu idrar yolu enfeksiyonu mu ve çocuk olmasını engelleyecek bir durum var mı, şimdiden teşekkür ederim.

  • admin 30/11/2013 #

   Sevgi Hanım, sadece idrar yolu enfeksiyonu hamileliğe engel değildir ancak zorluk oluşturabilir. İlk önce bir muayene olmalı ve sorunu netleştirmelisiniz. Doktorunuz da gerekli bilgileri verecektir.

 6. zahit 28/11/2013 #

  Merhabalar ben dün idrardan sonra kan geldiği için doktora gittim. Kan idrar tahlillerinden sonra. İdrar yolu enfeksiyonu teşhisi dedi. İlaç yazdı. Fakat benim korktuğum şey penis iki gündür uyanmadı hiç, bu kalıcı olur mu acaba?

  • admin 30/11/2013 #

   Zahit Bey önce enfeksiyon tedaviniz tamamlansın, şu an bu sorun kalıcı olacak denilemez.

 7. serap afsar 03/12/2013 #

  Hocam çok ağrım vardı, gittim doktora ama hala karnım şişiyor, kasıklarım çok ağrıyor. İlişkiye girdiğimde ağrım çok oluyor ve şişiyorum, ne yapmam lazım, ne önerirsiniz bana?

 8. neslihan kara 05/12/2013 #

  4 gün önce kemiklerimin sızlamasıyla yüksek ateş ve mide bulantısıyla doktora gittim, kan idrar tahlili yaptılar ve orta derecede idrar yolları enfeksiyonu olduğunu söylediler. Antibiyotik verdiler, 2 günden beri kullanıyorum ve hala ara ara dönüyor, enfeksiyon baş dönmesi yapar mı ve yaparsa kaç günde geçer?

  • admin 05/12/2013 #

   Neslihan Hanım ilaçlarınızın bitmesini beklemelisiniz. Antibiyotik de baş dönmesi yapabilir, rahatsızlığınız da. İltihap azaldıkça belirtiler de azalacaktır.

 9. anıl 10/12/2013 #

  Hocam çok sık idrara çıkıyorum, herhangi bir yanma vb. belirtiler yok ama sürekli idrara çıkma isteğim var.

  • veysel erol 08/08/2014 #

   Benim idrar sorunum vardı ilaç düzenli kullandım geçti. Herkese Allah şifa versin.

 10. funda 13/12/2013 #

  27 yaşındayım, 4 senedir evliyim 2009 yılında dış gebelik ameliyatı oldum. Tüpümün birisi alındı, ayda bir tekrarlayan idrar yolları enfeksiyonu var, kadın hastalıkları ve üroloji bölümüne gittim. Eşim de araştırıldı ama herhangi bir şey bulanamadı. N’olur yardımcı olun.

  • admin 16/12/2013 #

   Funda Hanım yorumlar bölümümüz okurların kendi aralarında paylaşımda bulunmalarını amaçlıyor. Bu şekilde uzaktan, muayenesiz sağlık şikayetine bir çözüm bulmak da zaten ancak çok genel, basit sorunlar için mümkün olabilir. Geçmiş olsun.

 11. Hayat 23/12/2013 #

  Ben çok kötü bir şekilde idrar yolu enfeksiyonu geçiriyorum. Her seferinde acillik oluyorum, ilaçları düzenli olarak alıyorum. Kadın doğumcuya gittim olmadı tekrarladı dahiliye gittim tekrarladı bir ay sürmüyor. Temizliğime dikkat ediyorum. Meyve ve sebzeleri bol suda ovalayarak yıkadığım halde. Günlük 2-3 litre su da içiyorum hangi doktora gidersem kesin çözüm bulabilirim? Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

  • admin 26/12/2013 #

   Hayat Hanım, bir üroloji uzmanına görünmelisiniz. Geçmiş olsun.

 12. efe 03/01/2014 #

  Bende ise şu son iki belirtiler oluşuyor, ne yapabilirim?

 13. emre 06/01/2014 #

  Mrb hocam ben 20 yaşındayım ağrım var. Bazen iki testisim bazen sol bazen de sağ ağırıyor. İdrar yaparken değişik sperme benzeyen bir şeyler geliyor ve de son 3 aydır sertleşme sorunum var. Sürekli olan cinsel isteğim artık yok, eskiden sabah uyandığımda sürekli sertleşme vardı şimdi ise o da yok. Ne yapmam lazım?

  • admin 07/01/2014 #

   Sayın Emre bir üroloji uzmanına görünmeniz gerekiyor. Büyük ihtimalle ilaç kullanmanız gerekecek, bu şekilde uzaktan çözüm aramak size sadece zaman kaybettirir.

 14. deniz 10/01/2014 #

  Merhaba 2 aylık hamileyim, idrar ve böbrek enfeksiyonuna yakalandım, ne yapmalıyım?

  • admin 15/01/2014 #

   Deniz Hanım önce mutlaka doktorunuza görünün, size uygun olabilecek bir ilaç tavsiye edecektir ve bu arada bol bol su içmeyi ihmal etmeyin.

 15. lokman bulut 17/01/2014 #

  Babam 54 yaşında ufak idradan kan geliyordu, bu bir yıldır ama doktora gitmiyor. Geçen zorla götürdüm ufak idrar torbasında yara olduğunu söylediler, ameliyat oldu kapalı, o yarayı kazıp aldılar. O yara neden oluşuyor, anlayamadım.

  • admin 19/01/2014 #

   Sayın Lokman, idrar torbasında bakteri ya da virüsler nedeniyle oluşan iltihaplanma nedeniyle yara oluşmuş olabilir.

 16. meliha yılmaz 01/02/2014 #

  İki üç yıldan beri 2 ayda tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonum var ne yapacağımı bilmez oldum artık ilaç kullanıyorum geçiyor ilacı bıraktıktan 15 gün sonra enfeksiyon derecesi artmaya başlıyor ne yapmam lazım? Ben bir de ishal oluyorum salam, sucuk sosis yersem, lokantada yemek yersem veya hijyen olmayan ortamlarda yemek yersem, çeşme suyu içersem hemen ishal oluyorum. Enfeksiyonum bundan olur mu mideden idrar torbasına süzülürken bakteri oraya akar mı? Beni bilgilendirirseniz sevinirim.

  • admin 06/02/2014 #

   Meliha Hanım, söylediğiniz gibi ishal mikropların yayılmasını kolaylaştırır ve enfeksiyonu tetikleyebilir.

  • Kısmet 06/01/2015 #

   Meliha hanım merhaba aynı sorun bende de var 2 yıldır. Sizden öğrenmek istediğim sorununuza bir çözüm bulabildiniz mi?

 17. erdal 02/02/2014 #

  Ben de tuvaletten sonra uzunca bir süre prostat iltihabı geliyor, ilaç kullanıyorum ama bir işe yaramıyor, ne yapmalıyım? Bu akıntıyı nasıl durdurabilirim, beni çok rahatsız ediyor, psikolojimi bozdu. Yanma oluyor ve gereksiz sertleşmeler oluyor. Küçük tuvaletten sonra ferahlayamıyorum. Doktorun biri ameliyat dedi diğer biri de gerek yok dedi.

  • admin 06/02/2014 #

   Erdal Bey ameliyata gerek yok dendi ama tedavi önerilmedi mi? Ameliyat ya da değil, tedavi seçeneklerini ancak bir üroloji uzmanı ile tartışabilirsiniz. Bu şekilde uzaktan yardım alamazsınız.

 18. fadime 02/02/2014 #

  Merhabalar bende 14 yaşından beri idrar yolu enfeksiyonu var arada geçiyordu ama şimdi hiç geçmez oldu. Şu an 19 yaşındayım ve son bir buçuk aydır çok kötüyüm doktora gittim enfeksiyon var dedi. Antibiyotik verdiler hiçbir faydası olmadı zaten antibiyotikler de fayda etmiyor ki. Böbreklerimden tomografi çektirdim taş veya kum gibi bir şey yok dediler, şimdi antibiyotik olmayan ilaçlar verdiler. Yani kısaca çok kötüyüm günde iki litre su içiyorum, içsem de içmesem de çok yanıyor, sizce ne olabilir, ne yapmam gerek?

 19. büşra 14/02/2014 #

  Çok idrara çıkıyorum, yaparken acıyor ve kan geliyor ve ağrım çok oluyor ne yapmam gerek?

  • admin 18/02/2014 #

   Büşra Hanım bir üroloji uzmanına başvurmalısınız.

 20. mustafa 17/02/2014 #

  Merhaba hocam. Bir sorum var, bundan 5 sene önce bir kadınla beraber olmuştum ve enfeksiyon kaptım. Penisin yanında 5 veya 6 tane sivilce gibi çıktı, çıkınca biraz yanma oluyor. Doktora gittim bir (VALTREX 500mg) hap verdi sonrada geçti. Aradan 1 sene geçtikten sonra yine aynı şekilde çıktı, yine gittim aynısından hap verdi. 1 sene sonra yine aynısı çıktı. Bu 5 sene oldu ve her sene çıkıyor, aynı hapı kullanıyorum. Son 3 sene doktora gitmiyorum, bugün yine sivilce çıktı nasıl iyileşebilirim? 5 sene oldu hala iyileşemedim bu benim moralimi çok ama çok bozuyor. Bu arada ben 35 yaşındayım ve evlenemiyorum ne yapmam gerekiyor, evlilik engelliyor beni, en kısa cevabı bekliyorum hocam.

  • admin 18/02/2014 #

   Mustafa Bey bu tekrarlamaları önlemek için kişisel hijyene her zaman dikkat etmeli ve bunun yanı sıra bağışıklık sisteminizi güçlendirmelisiniz. Stresten, yorgunluktan, vücudun zayıf düşmesinden kaçınmalı ve beslenmenize dikkat etmelisiniz. Bu arada zaman zaman kontrole de gidin, doktora görünmeyi toptan bırakmayın. Bazı virüslerin tam tedavisi olmayabilir, ancak kendinize dikkat ederek atakları önleme yoluna gidebilirsiniz. Ayrıntılı bilgileri doktorunuza danışabilirsiniz.

 21. nisa 19/02/2014 #

  Merhabalar,bende neredeyse 10 senedir idrar yolu enfeksiyonu var. Antibiyotikler ve iğnelerin belli bir sure faydası olsa da maalesef tamamen bu rahatsızlıktan kurtulamadım. Son 5-6 aydır çok akıntım ve yanmam var. Günlük pedler bile bazen yardımcı olmuyor sürekli iç çamaşırı değiştirmek zorunda kalıyorum. Akıntının nedeni enfeksiyondan dolayı olabilir mi? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • admin 19/02/2014 #

   Nisa Hanım, akıntının nedeni enfeksiyon olabilir. Yine de uzun dönemli şikayetlerde tahmin yürütmekle kalmak doğru olmaz, tekrar doktora görünmeniz daha iyi olur.

 22. rabia 22/02/2014 #

  Kızımın karnı ağrıyor ve ardından 4 kere çıkarttı, büyük ihtimal idrar yolu enfeksiyonu çünkü senede birkaç defa tekrarlıyor, hangi antibiyotik daha etkilidir? Acile götürürsem rastgele veriyorlar.

  • admin 28/02/2014 #

   Rabia Hanım kendi kendinize tahminde bulunmadan, acilde değil konusunda uzman bir doktora kızınızı muayene ettirin. Sitemizde ilaç tavsiyesi verilmemektedir. Geçmiş olsun.

 23. han 02/03/2014 #

  Uretra ile vajinamın arası çok kaşınıyor. Ağrı yok uretradan sari akıntı geliyor. Ne olabilir?

  • admin 04/03/2014 #

   Ne olabilir buradan bilemeyiz. Bir doktora muayene olun.

 24. fadime 12/03/2014 #

  Benim soruma neden cevap gelmedi acaba?

  • admin 14/03/2014 #

   Sitemizin yorumlar bölümü okuyucuların kendi aralarında paylaşımları içindir. Bunun dışındaki tek cevabımız ise kişilerin mutlaka uzman doktora görünmesidir. Geçmiş olsun.

 25. bedia 17/03/2014 #

  Merhaba hocam benim kızım 6 yaşında aşırı derecede ateş, kusma, karın ağrısı mikrop oluyor. Tedavi görüyoruz çiş kesesinde sızma varmış, 2 derecedeymiş böbreklere vuruyor, biraz hasar oluşmuş. Bana ilaç verdiler antibiyotik, sürekli bunu kullanacaksın denildi. Ateşi olursa yine gel denildi. Ben şunu sormak istiyorum sürekli antibiyotik kullanılırsa böbrekler zarar görmez mi, benim ne yapmam gerekiyor, şaşırıp kaldım.

  • admin 20/03/2014 #

   Bedia Hanım, sürekli antibiyotik kullanımı tabii ki tavsiye edilmez fakat burada çocuğun böbreklerinin öncelikle enfeksiyondan korunması önemlidir, doktor bir değerlendirme yapar ve enfeksiyon ileride çok daha büyük sorunlara yol açabileceği için önce enfeksiyonu tedavi etmek ister. Antibiyotiğin zararları bu nedenle ikinci planda kalabilir. Çünkü enfeksiyon daha tehlikelidir. Endişelerinizi doktorla paylaşın, size ayrıntılı bilgi verecektir. İkna olmazsanız farklı bir doktora çocuğu muayene ettirmeyi düşünebilirsiniz. Unutmayın buradaki bilgileri hiçbir muayene olmadan verdik, en doğru teşhis ve tedavi ancak gerçek bir muayene ile belirlenebilir.

 26. zozan 26/03/2014 #

  iyi günler benim 4 yıldan fazladır enfeksiyonum var doktora gidiyorum antibiyotik tedavi uyguluyorlar. İlaçları kullandığım zaman geçiyor gibi yanlız ilaçlar biter bitmez 1 -2 hafta içinde eski haline dönmeye başlıyor ne yapmamı önerirsiniz?

 27. gülsüm 26/03/2014 #

  İdrar yaparken yanma var iki gündür sağ tarafım da ağrı var var ayağım komple ağrıyor idrardan sonra yoğurt kıvamında beyaz bir akıntım var.

 28. birgul 27/03/2014 #

  Selam hocam ben 6 haftalık hamileyim doktora gittim bebeğin kesesi oluşmamış, ayrıca bende enfeksiyon var, doktor hap verdi kullanıyorum. Tekrar doktor gel bakalım dış gebelik var mı dedi. Çok korkuyorum dış gebelik var derse yardım ederseniz sevinirim.

  • admin 27/03/2014 #

   Birgül hanım ne için yardım istediğinizi anlamadım.

 29. erkan 20/04/2014 #

  4 gündür ağrı, yanma sık sık idrara çıkıyorum. 2 gün önce doktora gittim ilaç yazdı ismini tam hatırlamıyorum şu an ama düzenli kullanıyorum, ne kadar daha sürer geçmesi?

  • admin 21/04/2014 #

   Erkan Bey enfeksiyonun nerede, ne durumda olduğuna bağlı olarak süreler değişir, doktorunuzun verdiği ilaç tamamlanana kadar sabırlı olun. iyileşme yoksa doktorla tekrar görüşmelisiniz.

 30. celal 19/05/2014 #

  Mrb bende sürekli idrar yanması oluyor. Doktora gidiyorum tahlil yapıyorlar ve ilaç veriyorlar. İlacı kullanıp bitirdikten sonra tekrar başlıyor. Bunun için ne yapabilirim?

 31. aleyna 11/06/2014 #

  Bende idrarda yanma vardı bayağı bir su tükettikten sonra geçti, su tüketmenizi tavsiye ederim.

 32. arzu 16/06/2014 #

  Mrb hocam ben adetim yaklaşınca bir hafta kala karnımda sancı oluyor, karnım kaskatı oluyor, büyük ve küçük tuvaletimi yapmakta güçlük çekiyorum ve bu en az 15 gün sürüyor doktora gittiğimde bana idrar yolu enfeksiyonu denildi. Ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler.

  • admin 16/06/2014 #

   Arzu Hanım teşhisin ardından size bir tedavi önerilmedi mi, enfeksiyonun geçmesi için ilaç tedavisi gerekir.

 33. arzu 27/06/2014 #

  3 kutu hap verdiler bir de suda eritilen bir ilaç ama hiçbir etkisi yok sadece ağrım biraz hafifliyor o kadar. Yaklaşık bir aydır kullanıyorum ilaçları.

 34. sema 20/07/2014 #

  benim sorum sık idrara çıkma, idrarda kan görüldü. Ürolojiye gittim. İdrar tahlili ve endoskopi yapıldı. Endoskopide hafif iltihaplanma tespit edildi. İlaç bile vermedi doktor bol bol su iç zamanla gider dedi. Ama hala idrarım koyu. Siz ne tavsiye edersiniz?

 35. Betül 23/07/2014 #

  Merhaba hocam. Ben 15 yaşındayım ben de idrar yolu enfeksiyonu olmuş sizin bilgilendirdiğiniz belirtilerle benim durumum aynı sürekli tuvalete çıkıyorum ve çok acı çekiyorum. Artık ayakta duramıyorum hep yatıyorum karnımda hiçbir ağrı yok ama idrar yolumda aşırı yanma var. Bu durum bir hafta önce başlamıştı ama ben kimseye söylemedim ve dayanılmaz ağrıya mazur kaldığım icin anneme söyledim iki tane antibiyotik içiyorum bir gün oldu. Oruç tuttuğum için pek fazla su içemiyorum. Artık bu kadar kötü ve ağrılı yanmaya dayanamadan ağlıyorum. Hocam evde ne yapabilirim nasıl tedavi görebilirim yanma ve ağrıları nasıl azaltabilirim Lütfen bir çaresini bulun bıktım artık. Cevap için şimdiden teşekkür ederim.

  • admin 28/07/2014 #

   Betül öncelikle her antibiyotik her bakteri için etkili değildir. Yani ecza dolabından rastgele alınan bir antibiyotik sana çare olmaz. Hadi etkili olanı buldun antibiyotiğin enfeksiyonu kurutması bir kaç gün sürer. Bence doğru ilaç için önce doktora gitmelisin.

 36. hatice 06/08/2014 #

  İki gündür sürekli idrara çıkma isteği ve hissi var. İdrarla birlikte kan geliyor ve çok ağrı oluyor.

 37. melis 07/08/2014 #

  Hatice hanım peki sizde idrar yaparken ağrı yanma oluyor mu çünkü bende olmuyor aam akıntı, idrara çıkma isteği, kan, karında ağrı oluyor.

 38. gullu 08/10/2014 #

  Merhaba hocam ben idrar yolu enfeksiyonu geçirdim ilaçla düzeldi belirtileri birkaç hafta düzeldikten sonra tekrar ortaya çıktı, ne yapmalıyım? Antibiyotik Kullanmak istemiyorum artık.

  • admin 08/10/2014 #

   Güllü Hanım tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonunda, tekrarlamaların önüne geçmek için antibiyotik değil koruyucu C vitamini kürü, koruyucu ilaçlar vb kullanılması gerekebilir. Bunun için kapsamlı muayene olmalı, enfeksiyonun nedeni, vücudunuzun ihtiyacı olan takviyeler belirlenmelidir. Kendi kendinize ancak bol sıvı tüketebilir ve enfeksiyon oluşmamasına dikkat edebilirsiniz. Yine de koruyucu tedavisiz tekrarları engellemeniz zor olacaktır.

 39. yasmin 23/11/2014 #

  Merhaba gecen haftalarda alerjik bir durum için hastaneye gittim vücudum baştan aşağı kaşıntı sarmıştı dahili bölümü beni cildiyeye sevk etti kan ve idrar tahlili yapıldı. idrar yolu iltihaplanması teşhisi konuldu bir antibiyotik ve yaralar icin krem verildi yalnız düzenli kullandığım halde faydasını pek görmedim halen kaşıntım devam ediyor.

 40. emre 15/01/2015 #

  Karaciğer donörü oldum aradan tam 1 ay gecti kasıklarımda ağrı ve idrardan sonra yanma var çok az ama rahatsız ediyor. Bol su içiyorum fakat pek wcye gitmiyorum ama hep idrarım var hissi oluyor.

  • admin 15/01/2015 #

   Emre Bey bir üroloji uzmanına muayene olmalısınız.

 41. cinar 06/02/2015 #

  Benim kızım 6 yaşında geceleri altını ıslatıyor doktora götürdüm idrar yolu enfeksiyonu dendi ve nefroloji bölümüne gönderildi acaba tedaviden sonra sorunumuz ortadan kalkar mı?

  • admin 09/02/2015 #

   Doktorunuza aklınızdaki her türlü soruyu sormaktan lütfen çekinmeyin, aklınızdaki sorulara en iyi çocuğu muayene ve tedavi eden kişi verebilir.

 42. Bsra 10/03/2015 #

  Merhabalar idrar yolu enfeksiyonu bende çok sık meydana geliyor ayda mutlaka iki kere bu sorunu yaşıyorum. Bu kısırlığa yol açıyormuş diye duyum aldım doğru mudur acaba?

 43. Demet Arslan 13/05/2015 #

  Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu-Sistit

  Arkadaşlar merhaba,
  Ben de evlendikten sonra uzun yıllar idrar yolları enfeksiyonu yaşadım. 3 haftada 4 haftada bir sistit oluyordum. Gitmediğim doktor kalmadı kaç kez acile gittim her doktor her ürolog bir antibiyotik veriyordu geçiyordu. Sonra tekrar ediyordu. Doktorun birisi 6 aylık az dozajlarda antibiyotik tedavisine başladı. 2. paketi kullanırken yine enfeksiyon oldum. Artık moralim o kadar çok bozulmuştu ki ne cinsel hayatım kaldı ne de normal günlük hayatım. Sürekli tuvaleti bekliyordum. Gözümden yaş gelinceye kadar ağlıyordum. Sonra internetten bir doktor buldum.

  Doktor daha önceden kültür testi yapıldı mı diye sordu ben de evet dedim. Mutlaka başka bir bakteri olmalı dedi. Meğerse bize hastanelerde hep idrar kültürü yapıyorlar çıkmıyordu ben onu anlamışım bu başka bir kültür testiydi. Mantar-bakteri teşhis edilen özel bir yere gittim. Orada ucu demir olan tüplerle ürogenital bölgemden 20 kadar örnek aldılar. 1 hafta sonra sonuçları aldım. Vajina ve üretritte Ureaplasma urealyticum denilen bakteri benzeri bir organizma varmış. Bu organizmayı da ancak belirli antibiyotikler öldürebiliyor çünkü antibiyotiklerin etki edeceği bir hücre duvarı yok. 2 paket tetracyclin etkin maddeli günde iki kez kullanılan antibiyotik kullandım. Eşime de aynı test yapıldı onda da vardı.

  Bir pakette o kullandı. O süreçte fiziksel anlamda da korunduk. Değilse pin pon topu gibi birbirimize geçiyormuş doktorumun söylediğine göre. Yıllardır çektiğim o eziyetten hiç bir eser kalmadı çok şükür. Lütfen bu testi yaptırın siz de bizim hastaneler de sadece rutin idrar kültürü alıyorlar. O da ne kadar güvenilir tartışılır. Gereksiz yere antibiyotik kullanıp, durup durup ultrasona, sistoskobiye girmeyin. Umarım işinize yarar. Daha fazla soru için çekinmeden yazın.
  Sevgilerle…

  • admin 13/05/2015 #

   Demet Hanım vakit ayırdığınız için ve paylaşımınız için teşekkürler.

  • Ayse 13/06/2015 #

   Demet Hnm merhaba öncelikle paylaşımınız için teşekkür ederim aynı şekilde 1.5 yıldır hastayım sonuç alamadım çok sayıda farklı antibiyotik kullandım. Size yapılan işlemin ismi nedir nerede yaptırdınız. Yardımcı olursanız sevinirim.

 44. bedriye 04/06/2015 #

  Mrb ben 27 yasındayım benim idrar yollarımda iltihap vardı belirli bir süre kesildi ama sonra tekrar etmeye başladı 7/24 sağ tarafımda ağrı ve sızlama var ağrı sırtıma doğru devam ediyor. Sıcağa girdiğimde ağrı biraz azalıyor nedeni nedir?

  • admin 06/06/2015 #

   Bedriye Hanım idrar yolu enfeksiyonunda sıcak ağrıyı dindirebilir ancak tedavi etmez. Enfeksiyon mutlaka tedavi edilmelidir.

 45. sinan 18/06/2015 #

  Demet Hanım doktoru ya da hangi hastane tavsiye edebilir misiniz hangi ilde şimdiden tsk ederim.

 46. bahar 26/07/2015 #

  Doktor çok üşüttüğümü ve idrar yollarımın çok iltihaplandigini söyledi bu hamile kalmami engelleyecek bir durum mudur?

 47. Berkay 02/08/2015 #

  Merhaba benim idrarımda koyuluk var ama kan olduğuna emin değilim idrarımı yapmaya başladığımda rengi koyulaşıyor günde 2 3 litre su içiyorum sadece sabahları ilk yaptığım idrarımın rengi koyu oluyor su içtiğim için yatana kadar yaptığım diğer idrarlarda sorun olmuyor ve karnımın altında sağ tarafta elimle bastırdığım zaman az bir ağrı var ve bir de midem gurulduyor gazlı içecek içmeyi kestim karın bölgemi sıcak tutmaya çalışıyorum ama çok terliyorum sizce ne yapmam gerekli ne olabilir bu enfeksiyon mu?

 48. Burcu 20/09/2015 #

  Hocam ben 33 yaşımdayım 7 yıllık evliyim 7 yıldır bu şikayetim var sürekli benim ayda yılda değil her gün gitmediğim doktor kalmadı en son birine gittim sistoskopi yaptı mesanede iltihap var dedi oranın kazınması lazım dedi başka doktorlara gittim mesane yakılması tehlikeli dediler ne yapabilirim öyle mesane yakılma var mı lutfen yalvarırım yardımcı olun.

 49. şeref 13/10/2015 #

  hocam ben 16 yaşındayım 3 sene önce idrar yapamamadan acile gitti sonda taktılar 2 sene önce sondanın bir parçasının içimde kalması nedeniyle ameliyat oldum parçayı aldılar geçen sene yine idrarı hiç yapamadım tam tıkandı acile gittik sondayla olmadı ameliyat oldum ve ameliyatla sonda taktılar ve bu sene yine idrarım azalmaya başladı tuvaleti az yapıyorum yanma çok fazla ve 1 saat kadar sonra tekrar tuvaletim geliyor uzmanlara danıştım bir tanesi idrarında azalma olursa gel sonda takalım bu kalıcı hastalık dedi diğeri ise evlenince geçer dedi ve idrarı yaptıktan sonra çok az parçacık ve kan geliyor ne yapmalıyım bu hastalığa bir son vermek için tıpta üzerim de araştırmalar da yapıldı benim yaşımda ilk olduğu söylendi ne yapmalıyım?

 50. Seda 22/10/2015 #

  Demet Hanım, merhaba. Son uygulanan tedaviden sonra iyileştiğinizi tekrar etmediğini belirtmişsiniz. Şu an durumunuz nasıl? Bu durum cocugunuzun olmasina engel oldu mu? Ve daha önce yapılan kültürlerde hangi bakteri çıkmıştı? Neye yönelik o uzun ama işe yaramayan antibiyotik tedavisi olmuştunuz? Ecoli bakterisi miydi acaba?

 51. Sevgi 25/01/2016 #

  Merhabalar bende hiç geçmeyen bir problem var idrar yaparken yanma hissi yok yaptıktan sonra o bölge de hayattan soğutan bir yanma bir ağrı var. Nedir bu acaba?

  • admin 29/01/2016 #

   Sevgi Hanım idrar sonrasında da olsa enfeksiyon olabilir, muayene olmalısınız.

 52. bahar 15/03/2016 #

  Merhabalar hocam, 6,5 aylık hamileyim.Sık idrara çıkma olayı başladığından düne kadar bir sıkıntım yoktu.Gün içerisinde aniden idrara sıkıştığımda tam boşaltamama sorunu yaşadım bu da gün içerisine ve özellikle gece göbeğimin alt kısmında ağrı ve sertleşmeye sebep oldu.Bugün kadın doğum dr gittim ilaç vermedi bol su iç geçer dedi.Bol su içmeye başladım ancak ağrılarım var bebeğime zararı dokunur mu ? Çişten önce ve sonra sağ ve sol kasıklarımda ağrı var,öksürsem ağrı var.Üstten bastırınca da ağrı oluyor.Sizce su kullanımı ile geçer mi?Teşekkürler.

 53. cemil 02/04/2016 #

  Hocam bende de şöyle bir sorun var çok sık idrara çıkıyorum bu aralar ve idrar bittikten sonra veya bitmeye yakın önce biraz yanma oluyor yanmadan ve idrardan sonra penisin dip taraflarında sancı oluyor neredeyse canımı yakacak şekilde ne yapmam gerekir görüşünüzü alabilir miyim bir de idrar kanalından krem gibi bir şey geliyor. Teşekkürler.

  • admin 03/04/2016 #

   Cemil Bey yapabileceğiniz en iyi şey üroloji uzmanına görünmek olabilir. Enfeksiyon varsa mutlaka öğrenip ilaç tedavisi olmalısınız.

 54. hatice 02/08/2016 #

  5Yıldır meme kanseri tedavisi görüyorum sık sık idrar yolu enfeksiyonu oluyorum ne yapmam gerekiyor

 55. Elisa 01/09/2016 #

  ben 12 yaşındayımve bu olayı hep yaşıyorum dıktora gittk kültür ysptılar kan flan aldılar ama sonra tekrarladı ve hep oluyo olmaması için herşeyi yapıyorum ama geçmiyo

 56. ali 15/10/2016 #

  Degerli hocam idrar torbasinda uyusma oluyor birde yanma hissi nedeni olabilir?

 57. Yasemin 04/11/2016 #

  Herkese Merhaba,

  Öncelikle geçmiş olsun.

  Demet Arslan Hanım’ın yorumunu okuduktan sonra bende bir kaç şey eklemek istedim.

  Bende evlendikten sonra sistit şikayeti ile bir kaç doktora başvurdum. Normal bir idrar testi ya da kültürü

  yapıldıktan sonra eritrosit ve lökositteki artış değerlerine göre CIPRO antibiyotik kullandım.

  Ancak sonrasında ayak üşümesi, idrara sık çıkma, yanma gibi şikayetlerim devam etti. MONUROL tek

  kullanımlık şase de ara ara şikayetim oldukça kullandım.

  Sonra başka bir ürolog doktora gittim. Enfeksiyon olduğu kesin ancak bu enfeksiyonun hangi mikroptan

  kaynaklandığını anlamaya yönelik farklı bir kültür testi isteyeceğim dedi. Yine normal idrar testi ile

  CHLAMİYDİA ANTIJEN , ÜREAPLASMA ÜREALYTİCUM, MYCOPLASMA HOMINIS bakıldı. İki tanesi

  pozitif çıktı ve 10 gün kullanımlık bir antibiyotik tedavisi ile bir şikayetim kalmadı. Belirttiğim virüsler cinsel

  yolla bulaşan hastalıklar olduğu için otomatik olarak eşlerinde aynı ilacı aynı süre ile şikayetleri olmasa

  bile kullanmaları gereklidir. Aksi halde tek tarafın tedavi olması bir işe yaramaz. Nitekim eşimde aynı ilacı

  kullandı ve onunda aslında fark edemediği gece idrara çıkmaları bitti. Doktor ileri de yine

  tekrarlanabileceğini, riski en aza indirmek için korunarak ilişkide bulunup bu hastalığın tekrarlamasını

  önleyebileceğimi söyledi.

  Tekrar geçmiş olsun,

 58. Necmi 06/11/2016 #

  Değerli hocam idrar yolları iltihabında peniste akıntı olurmu üroloji doktoru kan ve idrar tahlili istedi ve sonrada cipro isminde bir antibiyotik ve 3adet iğne yazdı ama halen yanma ve akıntı devam ediyor acaba kötü bi virüsmü kaptım tahlil sonucunda iyi dedi doktor

 59. Şefik 05/02/2017 #

  Sevgili hocam benim sol tesisinde şişme ve ağrı oldu ağrı belime ve ayaklarıma karıncalanma. Oluyor.doktor varisyonel dedi.ama.o sorun değil dedi idrar yolu enfeksiyonu olmuşsun dedi 2 adet iğne ve antibiyotik verdi 4 gün oldu kullanmaya başlayalı ama idrar yollarında yanma idrar isteği yok sizce bu teşhis doğrusudur yoksa başka bir şey vardır hiçbir tahlil yapmadan direk eliyle muayene edip antibiyotik ve iğne yazdı bana yardımcı olabilir misiniz 4 gün. Oldu aynı şekilde antibiyotik bitmesine 1 hafta var geçer mi?

 60. Esra 05/09/2017 #

  Meraba hocam ben 20 yaşındayım 1 aylık evliyim eşim sürekli ilişkiye girmek istiyor idrar yolumda enfeksiyon var ilaç kullandım geçti 1 hafta sonra tekrar yanma oldu ne yapmam gerekiyor

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.