Kabızlık Nasıl Giderilir?

Kabızlık şişkinliğe yol açan, rahatsızlık verici bir problemdir. Stres, hareketsiz yaşam, bazı ilaç türleri ya da beslenme biçimi gibi farklı nedenlerden dolayı kabızlık sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Sorun diyoruz çünkü kabızlık bir hastalık olarak sınıflandırılmaz. Kabızlık daha çok bağırsak hareketlerinin yavaşlaması, sıkışmasıdır.

Kabızlık probleminin neden kaynaklandığını bilmek, sorunu çözmeyi daha da kolaylaştıracaktır. Kendi kendinize bir tahminde bulunamıyor, herhangi bir neden göremiyor ya da sık sık kabızlık sorunu yaşıyorsanız en iyisi bir gastroenteroloji  veya iç hastalıkları uzmanına başvurmanız olacaktır.

Gelelim kabızlığı geçirmek ve tekrarlamasını önlemek için evde neler yapabileceğinize:

 • Gün içinde bol su için. Bol sudan kasıt günde en az 2 litredir. Sabahları bir iki bardak su içtikten sonra tuvalete çıkmayı deneyin. Kendinizi fazla zorlamayın ama bu alışkanlığı edinmek ileride kabızlık sorunu çekmenizi önler.
 • Tıka basa 2-3 öğün yemek yerine meyve, sebze gibi lifli yiyeceklerden oluşan küçük porsiyonları 4-5 öğünde yiyin.
 • Hareket etmek sindirimi düzenlemek adına önemlidir. Özellikle oturarak çalışanlar kabızlık açısından risk altındadır. Gün içerisinde hareket olanağınız yoksa, masa başında çalışıyorsanız, yürüyüş yapma alışkanlığı edinin.

 • Tuvaletiniz geldiğinde tuvalete çıkmayı ertelemeyin. Dışarıda, genel tuvaletleri kullanmak sizin için bir problemse hiç olmazsa sabahları tuvalete çıkma alışkanlığı edinmeniz önemli.
 • Bağırsakları çalıştıran posalı yiyecekleri tüketmeye özen gösterin. Sebze (taze fasulye, salatalık, kabak, havuç, lahana vb.), meyve (kayısı, elma, armut, incir vb.), bakliyat (mercimek, fasulye, nohut vb.) gibi yiyeceklere öğünlerinizde yer verin.
 • Posalı, lifli yiyecekler yemek kabızlığa iyi gelir diyoruz ancak bu yiyeceklerin sulu olması veya bol su ile tüketilmesi gerekir. Yoksa ters bir etki yaratabilirler.
 • Doğal ve posalı meyve suyu için. Posasız meyve suyu şeker yüklemesinden başka fayda sağlamayacaktır. Örneğin elma ve armut suyu sıkarak, süzmeden içebilirsiniz. Unutmayın ki şeker kabızlığı daha da kötüleştirir.
 • Salata, yoğurt gibi yiyeceklerinize kabızlık için doktorların sıkça önerdiği keten tohumunu ekleyin. Sabah aç karnına keten tohumu eklenmiş yoğurt yemek kabızlığa iyi gelir. Aynı sonucu almak için makul miktarda keten tohumu çayı da içebilirsiniz.
 • Kabızlık için önerilen sinameki bitkisine dikkat edin. Hızlı br çözüm gibi gözükür ama sinameki bağırsak mukozasını tahriş edebilen, güçlü bir bitkidir. İlk başta kabızlığı hemen geçirdiniz gibi gelebilir ama sinameki almayı bıraktığınızda kabızlık daha şiddetli bir şekilde tekrarlayabilir.
 • Pırasa herkesin favorisi bir sebze sayılmaz ama kabızlık söz konusu olduğunda, pirinçsiz hazırlayacağınız zeytinyağlı pırasa bağırsakların düzenli çalışması için size yardımcı olacaktır.
 • Kızartmalar, kırmızı et, hazır yemekler, paket gıdalar, kavurma, çok şekerli yiyecekler, kahve ve asitli içecekler uzak durmanız gereken gıdalardır.
 • Erik reçeli, kara erik şurubu, sabahları aç karnına yiyeceğiniz bir-iki kuru kayısı veya bir kaşık zeytin yağı kabızlığa karşı önerilen diğer besinlerdir.
 • Son yıllarda yapılan araştırmalar yararlı bakteriler olan probiyotiklerin kabızlığı geçirmek için de yararlı olabileceğini göstermektedir. Kabızlığa karşı günde 2 kez probiyotik yoğurt tüketmeniz önerilir.
 • Eğer yağsız bir diyete başladıysanız ve birden bire tüm yağ alımını kestiyseniz bu durum kabızlığa yol açmış olabilir. Fazla abartmadan kabızlığı giderene kadar biraz yağ tüketmeniz faydalı olur.

Müshil (Laksatif) İlaçları

Dışkıyı yumuşatarak kabızlığı gideren laksatif ilaçlar, yukarıdaki önerilerin hiçbir şekilde işe yaramadığı kişilerin başvurabileceği ilaçlardır. Laksatiflerin ne kadar süreyle ve ne miktarda kullanılacağı mutlaka bir doktor tarafından belirlenmelidir. Laksatif ilaçlar aşırı şekilde kullanıldığında, bağırsaklarda mineral ve su kaybına, dışkının yumuşaması için her seferinde daha çok müshil gerekmesine ve bağırsaklarda tembellik gibi başka sorunlara yol açabilir.

[expand title=”Kaynaklar”]

[/expand]

Kabızlık Nasıl Giderilir?” üzerine 18 düşünce

 1. Ben cok kötüyüm apandist ameliyati oldum ve kabizim ne yaptiysam rahatlayamadim insallah sizin tavsiyeleriniz ise yarar bilgileriniz icin tesekkurler

 2. Mevsimi şua nda dut ve taze kayısı tencere yemekleri ve de su çözümü bu kısa sürede ağrı sancı son.

 3. İnşallah işe yarar anal fissür ameliyatı oldum kabız olmamam gerek ama sırf sulu lif kuru meyve yiyorum fayda etmiyor 🙁

 4. ben kabızlığa şu çareyi buldum: taharat musluğundan çıkan suyu, dışkının çıkacağı noktaya getirin ve suyu kas hareketleriyle içinize çekin. suyun içinize, barsağa girdiğini hissettikten sonra çok az ıkınmakla bağırsak boşalıyor. deneyin göreceksiniz ki bu pratik lavman çok işe yarıyor. Sevgilerimle.

  • helal olsun işe yaradı allah razı olsun ???? hemen beklemeyin ama 10-15 kasılmadan sonra oluyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir