Kadınlarda Saç Dökülmesi Sebepleri ve Tedavisi

Erkek ya da kadın olsun, saç dökülmesi kişilerin kolay kolay göz ardı edemedikleri bir sorundur. Çoğu kişi saçlarını tarzıyla hatta kişiliğiyle bütünleştirir ve estetik olarak da olmazsa olmazlar arasında görür. Araştırmalar kişilerin kendilerini nasıl gördükleri ile saç arasında yakın bir ilişki olduğunu gösterir.

Eğer alışılmadık biçimde, uzun süredir saçlarınızın dökülmekte olduğunu fark ettiyseniz doktorunuza danışmanızda fayda var.

Saç dökülmesi genellikle erkeklerin bir problemi olarak algılanır. Oysa şöyle bir çevremize baktığımızda pek çok kadının da saç dökülmesinden şikayet ettiğini görebiliriz. Kadınlarda saç dökülmesi hormonlarla, beslenmeyle ya da mevsim geçişleriyle ilgili olabilir.

Saç dökülmesinin önüne geçmek için ilk olarak saçların neden döküldüğüne dair doğru sebebi tespit etmek ve ana sorunun çözümüne odaklanmak en doğrusudur.

Beslenme Yetersizlikleri

D vitamini eksikliği belirtileri arasında saç dökülmesi de yer alır. Kapalı mekanda fazla zaman geçirip güneşten uzak kalmış olmanız D vitamini eksikliğinin açıklaması olabilir. Bazen de yaşadığınız yerdeki hava koşulları güneşe hasret kalmanıza neden olur. Böyle bir durum söz konusuysa ve güneşlenmeniz mümkün değilse, D vitamini takviyesi alabilirsiniz.


D vitamini dışında amino asit lizin, bakır ve çinko eksiklikleri de saç dökülmesine yol açabilir. Yeterince protein alınmadığı zaman da yine sorun yaşanabilir. Saç tellerinin proteinden oluştuğu doğrudur ancak yeterince protein almazsak, vücudumuz elde ettiği proteini saça harcamak yerine vücudun daha öncelikli işlevleri için kullanmaya başlayacaktır. Eğer et yemiyorsanız, et dışındaki protein kaynaklarını araştırabilirsiniz.

Hormonal Dengesizlik

30 yaşından itibaren kadınların hormonlarında dengesizlik oluşmaya başlayabilir ve bu da saç dökülmesine yol açar. Bazı erkeklik hormonları hem erkek hem kadın vücudunda bulunur. Bazı kadınlarda bu her iki cinste de bulunan hormonların dengesizliği erkek tipi saç dökülmesine yol açabilir.

Başka hormonal nedenler de yine kadınlarda saç dökülmesi sebepleri arasında gösterilebilir.

Tiroit Problemleri: Boynun ön kısmında buluna tiroit bezi eğer gerekenden az ya da daha çok tiroit bezi üretirse bu aksaklık etkisini saçlar üzerinde gösterebilir. Ancak tiroit problemlerinde saç dökülmesi nadiren tek belirtidir. Saç dökülmesi dışında kilo alma- verme, sıcak ya da soğuğa hassasiyet, çarpıntı gibi diğer belirtiler de dikkati çekecektir.

Polikistik Over Senfromu: Polikistik over sendromu, kadınlarda hormon dengesizliğine yol açar. Bu dengesizlik yüz ve vücutta kıllanmaya ama saçlarda zayıflığa neden olur. POS adet düzensizliğine, akne ve kilo alma gibi belirtiler de gösterebilir.

Hamilelik: Kadınlar hamilelik sırasında saçlarının daha gürleştiğine şahit olabilir. Artan hormon seviyeleri saçların normal biçimde dökülmelerini engeller. Ancak bebek doğduktan sonra hormon seviyeleri aşağı düştükçe saçlar da dökülmeye başlar. Durum epey ciddi görünebilir fakat eninde sonunda saçlar normale dönecektir. Yine de bu dökülme süresinin 2 yıla kadar uzayabileceğini bilmelisiniz.

Doğum Kontrol Hapları: Doğum kontrol haplarında bulunan ve yumurtlamayı önleyen hormonlar saçların incelmesine neden olabilir. Özellikle ailede saç dökülme hikayesi olan kadınlarda bu haplar yüzünden saçlar dökülebilir. Bazen de ilacın alınmasını bırakmak saç dökülmesine neden olabilir.

Menopoz: Menopoz döneminde hormonlardaki değişim bazı kadınları saç dökülmesi problemiyle karşı karşıya bırakabilir. Bu geçici bir şikayettir ve saç dökülmesi bir süre sonra sorun olmaktan çıkar. Yine de 40 yaşından itibaren saçların gençlik dönemlerindeki kadar gür olmalarını beklememek gerekir. Ayrıca menopoz döneminde kullanılan ilaçlar da saça etki edebilir. Doktorunuzla ilaçlarınızın bu tip bir yan etkisi olup olmadığını ve alınabilecek önlemleri konuşabilirsiniz.

Saç dökülmesiyle ilişkilendirilen diğer ilaçlar arasında ise tansiyon ilaçları, kalp ilaçları, artrit ilaçları ve depresyon ilaçları sayılabilir.

Yoğun Stres

Çok fazla stres saçların aniden dökülmesine neden olabilir. Dökülme birkaç ay sürebilir. Stresi en aza indirmek saç dökülmesi riskini de azaltacaktır. Stres yöntemi, stresi azaltmak gibi kavramlar çoğu kez gözünüze mümkün olamazmış gibi görünebilir. Oysa çeşitli nefes teknikleri, meditasyon, doğa yürüyüşleri ya da profesyonel yardım almak gibi çeşitli seçenekleriniz olduğunu bilmelisiniz.

Zehirli Kimyasallar İçeren Saç Ürünleri

Sodyum lauryl sülfat (SLS) piyasaki çoğu şampuanda bulunan bir kimyasaldır. Burada altını çizeceğimiz asıl nokta ise bu maddenin bağışıklık sistemi üzerinde zehirli etkisi olduğu ve bu maddenin saç köklerine zarar verdiğidir. SLS içermeyen ve doğal içerikli şampuanlar kullanmak saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayabilir. Saç boyalarında da aynı zararlı içerik sorunu vardır. Saçları fazla kimyasala maruz bırakmamak ve doğal ürünlere yönelmek, saçları dinlendirmek dökülmeyi azaltabilir.

Aşırı Kilo Kaybı ve Şok Diyetler

Şok bir diyet uygulayarak fazla kilolarınızı atmayı başarmış olabilirsiniz ancak aynı anda saçlarınızı da kaybetme yolunda bir adım atıyor olabilirsiniz. Ani kilo kayıplarında saçların dökülmeye başladığını fark etmeniz 3 ila 6 ayı bulabilir. Neyse ki, tekrar sağlıklı bir şekilde beslenmeye başladığnızda saçlarınız da normale dönecektir. A vitamini ve protein eksikliği saç dökülmesi olasılığını arttırır.

Sıkı Saç Şekilleri

Saçları ince ince ördürmek, sıkı at kuyrukları veya sürekli bigudi kulllanmak saç dökülmesi için risk oluşturur. Saçların nefes alması gerekir. Eğer sürekli saçlarınızı sıkı sıkı topluyor ya da benzer modeller kullanıyorsanız, saçlarınızı açıp bir süre saçı serbest bıraktığınız modelleri kullanmak saçların kendini toparlamasına yardımcı olabilir.

Çeşitli Hastalıklar veya Tedavi Yöntemleri

Kemoterapi ve radyoterapi gözle görülür biçimde saç kaybına neden olan tedavi yöntemleridir. Bu yöntemler kötü hücreleri öldürürken aynı zamanda saç köklerine de zarar verir. Ancak tedavi sonlandıktan sonra saçlar yine eskisi gibi uzamaya başlar.

Saç dökülmesine neden olabilecek bazı hastalıklar ise şu şekilde sıralanabilir:

Saç Derisinde Sedef: Ciddi boyutlara ulaştığında saç derisindeki sedef saçların dökülmesine yol açabilir. Neyse ki etkili bir tedavinin ardından saçlar da yeniden eski sağlığına kavuşabilir. Saç derisindeki sedefi iyileştirmek çok kolay değildir ve sabırlı bir tedavi süreci gerektirir.

Saçkıran: Saçkıran bir bağışıklık sistemi hastalığıdır ve yama şeklinde, yer yer ve nadiren de tüm saçın dökülmesine yol açabilir. Vücudun kendi bağışıklık sistemi bir hata sonucu kendi saç köklerine zarar verir. Çoğu kez bu durum kalıcı değildir ve 6 ay ile 1 yıl arasında bir sürede saçlar yeniden çıkar.

Kıl Kökü İltihabı (Folikülit): Saç kökü iltihabı halk arasında berber kaşıntısı olarak da bilinir. Saç kökü ağzını çevreleyen iltihap halkaları sıklıkla saçın dökülmesine yol açar. Eğer enfeksiyon çok şiddetliyse kıl kökleri kalıcı olarak zarar görebilir ve saçta yama şeklinde saçsız bölgelere neden olur. Folikülit genellikle bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanır ancak kimi zaman saça uygulanan yağların kıl köklerini tıkaması da enfeksiyon dışı kıl kökü iltihabı sebeplerindendir. Folikülit tedavisi çoğunlukla antibiyotik ile yapılır.

Seboreik Dermatit: Seboreik dermatit enfeksiyondan kaynaklanan bir hastalık değildir ancak enfeksiyon gelişmesine neden olabilir. Bir cilt hastalığıdır ancak kafa derisinde meydana geldiğinde saç dökülmesi görülebilir. Kaşıntıya yol açan, saç derisinde pul pul ve yağlı bir görünüme neden olabilen bir cilt hastalığıdır.

Seboreik dermatit tedavisinde pek çok farklı yöntem kullanılabilir. Kepek şampuanları, antibiyotik veya kortikosteroid kremler bağışıklık sisteminin tepkisini kontrol etmekte kullanılabilir. Oldukça inatçı bir hastalık olduğundan tedavi süreci bir cilt uzmanıyla birlikte, sabırla tedaviye uyularak yürütülmelidir.

Yaşlanma

Yaşlandıkça saçların büyüme hızı da yavaşlar. Saç incelir, beyazlar ve gençlik günlerine oranlar artık daha sağlıksızdır. Saç sağlığını korumak için beslenmeye özen göstermek ve gerekli vitamin desteklerini almak önemlidir.

Kalıtım

Vücudumuzla ilgili çoğu problemde olduğu gibi saç dökülmesinde de genlerin rolü olabilir. Genetik olarak saçları dökülen kadınlar genellikle 50’li yaşlardan sonra bu problemle karşı karşıya kalsalar da, sorun çok daha genç yaşlarda kendini göstermeye başlayabilir.

Saç dökülmesi sorunuyla karşı karşıya iseniz sadece saçlara yüklenmek ve saç ürünleri ile konuyu halletmeye çalışmanız her zaman olumlu sonuç vermeyeblir. İlk olarak saç dökülmesine neyin sebep olduğu bulunmalı ve ana sorun çözülmelidir ki, saçlar da yeniden eski sağlığını kazanabilsin.

Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, , , ,

Kadınlarda Saç Dökülmesi Sebepleri ve Tedavisi İçin 9 Yorum Yapılmış

 1. Elif 09/10/2015 #

  Merhaba ben 31 yasındayım ve bu yasa kadar saçlarım bu kadar hiç dökülmemişti her altı ya da dört ayda bir boyatıyorum bir senedir yoğun bir stres yasadım ama artık sıkıntılarım bitti ve mutluyum şimdi ise sacımın dökülmesinden dolayı çok üzülüyorum ve yakın zamanda düğünüm var. Saçımın ortası ayna gibi parlamaya başladı eczaneden üç paket farklı vitamin serumları aldım umarım iyi gelir ama yine de içimde bir korku var n’apacağımı bilemiyorum ve aynı zamansa tiroit ve panik atak hastasıyım.

 2. sedef 07/03/2016 #

  Çok iyi yazılmış…

 3. gulbahar 31/03/2016 #

  Merhaba Ben sac dokulmesi tedavisi nedir soricaktim benim arka beyïn tarafinda sadice bir noktada sacimin dokuldugunu farkettim belki bu son 1 sene icinde olmustur sanirim cunki uncedin yoktu sacimin dokuluyor tabiki yikarken ve dararkende dokuldugunu farketmistim amma ola bilir diye dusundum amma tam bir noktada bi suru sac kaybi beni baya bi endiseye soktu ne yapmam gerek nasil tedavisi yapilmali yada nasil engelkerim yine dukulme olurmu boyle lutfen bana cvp yazin bi yol gosterin lutfen tessekur ederim saygilar.

 4. burçak 22/07/2016 #

  Bu kadar saç dökülmesini detaylı anlattığınız için teşekkürler. En önemli nedeni ise vitamin eksikliği ve saç derisi problemleri. piyasada satılan ampuller ve vitaminlerin pek işe yarayacağını düşünmüyorum. Çünkü saça dışarıdan vitamin yüklemek mümkün müdür? Saçın kendi maddesi olan keratin ile saçı onarmak mümkün. Tabi bu bahsettiğim saç düzleştirmek için kullanılan kimyasal keratin değil. Saf ve katkı maddesi olmayan keratin uygulayabilirsiniz. Yine internette saç derisi için dip bakım yağı bulabilirsiniz. saç deriniz ne kadar sağlıklı olursa saç dökülmeniz de o kadar az olur. hatta saç dipleriniz için dip bakım setleri de yine piyasadan bulmak mümkün. Tabi beslenme de en önemli faktör atlamamak gerekir.

 5. Sera 14/08/2016 #

  Öncelikler bende bu bilgi açıklamalarını oldukça kısa ve öz buldum teşekkür etmek gerekir, benim yorumumun amacı gerçekten kalite bir çözüm yaratmak katkısız keratin bakım diyebilirim birçok yorumda okudum, memnun kaldıklarını belirttiler doktor arkadaşlarıma sordum onlarda önerdi kaliteli olduğunu söyledi

 6. ekrem 18/08/2016 #

  benim de saçım dökülüyordu, kel olacağımı düşünmekten psikolojim bozulurken, birkaç şeyi saçıma uyguladım.saçı daha önce çok dökülmüş olan bir arkadaşımın tavsiyesiyle katkısız keratin bakım uyguladım. evde güzel bir değişimle, saçım canlılığını kaybetmeden ilk doğallığına kavuştu. kırıklardan eser kalmadı.

 7. Sibel YILDIRIM 21/11/2016 #

  Mrb 20 yaşındayım günde saçlarım 200 tele yakin saçım dökülüyor ne.yaapmam gerekiyor

 8. Hazal 26/11/2016 #

  Merhabalar ben 18 yaşındayım saçlarım zaten ince ve iki yandan da dökülmeye başladı iyice seyrekleşti stresten mi bilmiyorum aslında çok çabuk stres yapmam ama napıcam bilmiyorum şampuan değiştirdim en iyisni aldım sonuç aynı.

  • nur 14/06/2017 #

   Önce bir doktora git kan tahlili (hormon dengesi) ne filan baktır. Doktor zaten seni bir şekilde yönlendirir. Saçların sadece güçsüzse herhangi problem yoksa da sana (ceviz, badem,….) gibi saçları gûçlendiren şeyleri yemeni ve internetten araştır Saraçoğlu’nun markası var saç yağını tavsiye ederim. İlinizde vardır bayiliği. O olmassa güvendiğin başka doğal bir ürün dene.

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.