Kanda İltihap Neden Olur?

İltihaplanma vücudun kendi kendini koruma ve iyileştirme çabasıdır. İltihap, enfeksiyon yüzünden meydana gelebilir ancak kendisi bir enfeksiyon değildir. Enfeksiyon bakteri, virüs ya da mantarlar nedeniyle oluşurken, iltihaplanma vücudun bu enfeksiyona cevabıdır.

Vücuda zararı dokunacak herhangi bir şey meydana geldiğinde, zararı dokunan etkenleri ve hasarlı hücreleri ortadan kaldırmak için vücut, iltihaplanma ile biyolojik bir tepki verir. Kanda iltihap oranının yüksek olması ise vücutta bir sorun olduğuna ve bağışıklık sisteminin harekete geçtiğine işarettir.

Kandaki iltihap oranı CRP testi ile ölçülür. CRP ‘C-reaktif protein’ adlı, vücudun kendini savunması için karaciğer tarafından üretilen bir proteindir. CRP seviyesi yüksek çıktığında, kanda iltihap oranı yüksek demektir. Bu sorunun çözülebilmesi için ilk önce iltihabın nereden kaynaklandığının bulunması gerekir. CRP testi bu bilgiyi sağlayamayacağından başka testler ve kapsamlı bir doktor muayenesi gerekir.

Kanda İltihabın Başlıca Nedenleri

Enfeksiyon

Vücudumuzda enfeksiyon olması demek, başka bir organizmanın vücudumuzdan beslendiği ve burada çoğaldığı anlamına gelir. Enfeksiyonun söz konusu olması için organizmanın kişiye zarar vermesi gerekir. Örneğin bağırsakta da çoğalan bakteriler vardır ama bunlar yararlı bakteriler olduğu için bu bir enfeksiyon değildir. Parazitler, mantarlar, bakteriler ya da virüsler enfeksiyona yol açabilir.


Hepimiz pek çok farklı türde enfeksiyonla karşı karşıya kalabiliriz. Kulak, göz, sinüs, diş eti ya da solunum yolları enfeksiyonları gibi örneklere çoğumuz aşinayız. Bu enfeksiyonlardan bazılarıyla vücut hızlı bir şekilde savaşır ancak bazı enfeksiyonlar uzun dönemli yani kronik enfeksiyonlardır. Çoğu enfeksiyonda iltihaplanma meydana gelir. Bu durum, vücudun enfeksiyonla savaşmasından kaynaklanır.

İltihabi Bağırsak Hastalığı

İltihabi bağırsak hastalığı bağırsak yolunda kronik iltihaplanmaya yol açar. Hastalık bağırsaklar dışında diğer organları da etkileyebilir. Ülseratif kolit ve Chron hastalığı, en yaygın iki iltihabi bağırsak hastalıklarıdır. Bu hastalığın tam olarak neden kaynaklandığı henüz bilinmemektedir ancak genetik ve çevresel faktörlerin ya da bağışıklık sisteminin hatalı tepkilerinin bu hastalıkların ortaya çıkmasında rolü olduğu düşünülür.

Lupus

Lupus hastalığı otoimmün hastalıklardandır ve cildi, eklemleri, böbrekleri, beyni ve diğer organları etkileyebilir. Bu hastalıkta vücudun bağışıklık sistemi olmaması gereken bir şekilde, sağlıklı dokulara saldırır ve bu da kronik iltihaplanmaya yol açar. Lupus her yaşta ortaya çıkabilir ancak daha çok kadınlarda görülür. Vücudun hangi bölümünün etkilendiğine bağlı olarak farklı belirtileri olabilir. Yaygın semptomları arasında derin nefes alındığında göğüs ağrısı, halsizlik, nedensiz ateş, saç dökülmesi, ağız yaraları ve güneş ışığına hassasiyet sayılabilir. Lupusun bilinen bir tedavisi yoktur ancak belirtileri ortadan kaldırmak için ilaç tedavisi uygulanır.

Romatoid Artrit

Romatoid artrit henüz tam olarak neden kaynaklandığı bilinmeyen, kas-iskelet sistemi hastalıklarından biridir. Nedeni anlaşılamayan bir şekilde, bizi hastalıklardan korumaya programlanmış olan bağışıklık sistemi, romatoid artritte vücudun kendi dokularına ve özellikle eklemlere karşı saldırıya geçer. Bu saldırının sonucu olarak eklemlerde, iltihaplanmaya ve ağrıya neden olan bir sıvı birikir.  Bu hastalığın ortaya çıkmasında, genetik ve çevresel faktörlerin rolü olduğu düşünülür. Hastalık genel olarak 30 ila 60 yaşları arasında görülür.

Zatürre

Zatürre enfeksiyona bağlı olarak akciğerde iltihaplanmanın görüldüğü bir solunum hastalığıdır. Bakteri, virüs ve mantarlar zatürreye neden olabilir. Yetişkinlerde zatürreye en çok bakteriler yol açar ve bu bakterilerden en yaygın olanı pnömokok adlı bakteridir. Öksürük, ateş, halsizlik, baş ağrısı, terleme benzeri belirtileri vardır.

Romatizmal Ateş

Kalp romatizması da denilen ve iltihabi bir hastalık olan romatizmal ateş daha çok çocuklarda görülür. Bu hastalığa A grubu streptokok bakterisinden kaynaklanan boğaz enfeksiyonu yol açar. Enfeksiyon düzgün şekilde tedavi edilmezse romatizmal ateş ortaya çıkabilir ve kalp kapakçıklarında hasara neden olur. Diz, bilek, omuz gibi eklemlerde ağrı, şişlik ve kızarık belirtileri arasındadır. Romatizmal ateşi teşhis edildikten sonra antibiyotik tedavisi uygulanır.

Tüberküloz

Verem olarak da adlandırılan tüberküloza, tüberküloz bakterisi neden olur. Akciğerleri etkileyen ancak buradan diğer organlara da yayılabilecek, bulaşıcı bir enfeksiyondur. Aktif tüberküloz hastalarının öksürmesi veya hapşırması aracılığıyla havaya karışan mikropların solunmasıyla bu hastalığa yakalanılabilir. Ancak tüberküloz mikrobuna maruz kalan herkes hemen bu hastalığa yakalanır denilemez. Ne kadar mikrop alındığı veya kişinin bağışıklık sisteminin ne kadar güçlü olduğu gibi faktörler hastalığa yakalanma riski üzerinde etkilidir.

Bağ Doku Hastalıkları

Bağ doku hastalıklarında, organları ve vücudun çeşitli bölümlerini destekleyen, protein bakımından zengin dokular etkilenir. Yağ, kemik ve kıkırdak dokuları bağ doku örnekleridir. Bu hastalıklarda eklemler, kaslar ve cildin yanı sıra gözler, kalp, ciğerler, böbrekler, mide-bağırsak sistemi ve kan damarları da etkilenebilir. 200’den fazla bağ doku ile ilgili rahatsızlık sayılabilir. Bu rahatsızlıkların nedenleri ve belirtileri de hastalığın türüne göre değişiklik gösterir.

Kalp Krizi Riski

Yakın zamanda yapılan çalışmalar CRP testi ile bir kişinin kalp krizi riskinin ne oranda olduğunun anlaşılabileceği yönünde çeşitli görüşler ortaya atılmıştır. Bu kan testi ‘yüksek duyarlı CRP testi’ (hs-CRP) olarak adlandırılır ve normal CRP testinden farklıdır.

Kandaki iltihap oranının yüksekliğinin, ileriki dönemlerde kan damarları duvarında bir sorun anlamına gelebileceği öne sürülmektedir. Şu an için alınan sonuçlar umut vericidir ve pek çok kalp doktoru hastalarından bu kan testini istemektedir. Öte yandan henüz, hs-CRP testi ile kalp krizi riskini ölçme üzerine yapılan tartışmalar ve olumlu-olumsuz görüşlerin paylaşımları, kesin bir sonuca varmış değildir.

[expand title=”Kaynaklar”]

[/expand]

Kanda İltihap Neden Olur?” üzerine 33 düşünce

 1. Bugün benim kanımda iltihap olduğunu ve nedeninin bilinmediğini söylediler. Nasıl derseniz, kafam dönüyor, kollarım da dirseklerim de ağrıyor. Bunu bilenler varsa, böyle bir hastalığı olan varsa, bana yazın.

  • Benim eşimin de aynı bir senedir, kanındaki crp yüksekliginden kolları, dirsekleri, bacakları ağrıyor. Romatoloji bölümüne gitmemiz gerekliymiş.

  • Benim eşimin de aynı, çok ağrı çekiyor. Kalpteki aso değeri yükselince oluyor dedi doktor. Antibiyotik aylık iğne kullanıyordu, onu kullanınca iyiydi,
   o da satıştan kaldırıldı. Çok ağrı çekiyor.

 2. Saçlarımda sürekli iltihap oluyor ve saçı zayıflatıp dökülmesine neden oluyor cildiye doktoru bana ilaç yazıyor içince sorun çözülüyor bunu 6-7 kez tekrar ettim ilacı bırakınca sonuç yine eskisi gibi kalıcı çözümü var mı veya sebebi nedir nasıl tedavi olabilirim yaş 30.

  • Dizimde sivi birikmesi oldu crp 40 cikti…
   Bu sividan dolayi crp yüksek cikarmi . Yoksa baska birşey mıdır

 3. Kızım 5 yaşında, aso su 1310 çıktı kol bacak ağrısı var özellikle akşamları daha fazla ağrı çekiyor ne yapmam lazım cevap yazarsanız sevinirim antibiyotik iğne kullanmaya başladık başka tavsiyeleriniz var mı?

  • Özlem Hanım geçmiş olsun. Uzaktan, muayenesiz herhangi bir tavsiyede bulunmak doğru değil, zaten bir doktorunuz olduğu anlaşılıyor, tüm sorularınızı kendisiyle paylaşabilirsiniz.

  • Özlem Hanım benim kızım da 6 yaşında aso su 635 çıktı. P***** la 1200 iğnesi vurulması gerekliymiş. Siz başladınız mı iğneye ne kadar süre vurulacak?

  • Önce dahiliye polikliniğine gidin. ileri boyutta ise orası sizi romatolojiye sevk edecek. Yani direkt romatolojiye gidilmiyor. Tavsiyem üniversite araştırma hastanesine götürmenizdir. Diğer hastanelerde zaman kaybetmeyin. Dr. belli bir düzen yakaladıktan sonra hap ve haftada bir özel bir iğne veriyor. İğnenin adı ep****. İlaçları kullanmaya başlayınca ağrıları dinecektir. Annem 10 senedir kullanıyor ilaçları. Her 3 ayda bir kontrol. Hastalığın boyutunu bilmiyorum. Ama geciktirmeyin. Erken tedavi çok çok önemli. Annem gecikti biraz. Diğer hastanelerde oyalandık. Rabbim tüm hastalara acil şifalar versin.

 4. Kızım 6 yaşında Aso 639,29 CRP 0,21 – RF 7,76 – ESR 1/2 SAAT 3 – 1 SAAT 8 çıktı. Doktor p***** la 1200 iğne verdi, kısa zamanda düşmez bu değer dedi, en az 1 sene kullansın dedi, iğnenin de riski ve yan etkisi var bu konuda çok kararsızım iğnesiz bir çözüm olmaz mı yaptırmazsak kalp hastalığı oluşur mu?

 5. 5 ayda 3 kere enfeksiyon geçirdim kolonoskopi ve tüm batın yaptılar nedenini bulamıyorlar crp 110 a kadar çıkıyor. Bağırsak florası bozuk olabilir diyorlar ama kesin teşhis yok bıktım artık crp yükselmesinden.

  • Merhaba Bağırsak florası için eczaneden bakteri alabilirsiniz, ev yapımı yoğurdun da faydası çok. Kandaki iltihap içinde karnabaharın kürü var İbrahim Saraçoğlu internetten bulabilirsiniz.

   • Düzenli kefir kullandıktan sonra crp düzeyim nerdeyse hiç yükselmedi tabii bu arada alkolü bırakmak zorunda kaldım crp yi etkiliyormuş.

    • Can Bey kefiri kendiniz mi hazırladınız? Hazır mı aldınız ne sıklıkta kullandınız onu da yazarsanız denemek isterim. Teşekkürler.

     • Günde yarım kilo içiyorum ve hiç yan etkisi yok sakın hazır içme ev yapımı olsun Halil.

  • Fmf olabilir benimde öyleydi 4 yılda ancak teşhis koydular genetik laboratuvarda kan vermeniz gerekir.

 6. Merhaba. Benim eşimin gecen sene akciğeri su topladı iğne ve yatarak aldığı serumlarla tedavi oldu. Sıvı ilaçlarla ortadan kalktı. Fakat tüberküloz zatürre gibi bir hastalık adi koyamadılar. Öksürük kanlı balgam gibi şikâyetleri hiç olmamıştı. Sadece kollarda ağrı ve geceleri aşırı ter. Şimdi 9 ay geçti. Eşimin kolları çok ağrımaya başladı. Ateş ve gece terlemeler oluyor. Dr. una gittik crp oranı 75 çıktı. Antibiyotik hap içiyor simdi. Fakat ciğerleri çok batar oldu. Röntgen ve ultrasonda sıvı görünmedi. Bu ne rahatsızlığı neden iltihap oldu anlamıyorum. Dr. bronşları üşütmüş dedi ama hiç öksürük aksırık yok.

  • Mrhb ayni hastalık bende de var göğüs kasların kol kasların bir süre sonra bacak kısmına iniyor ağrılar bu ağrılar kas iltihabı fazla gecikmeden hastaneye gidin yoksa ağrılar hayli bir yükseliyor ve vücuttaki kasları hızlıca sarıyor.

 7. Slm benim esimin de CRP 1.65 olarak sonuç ne anlama geliyor. Ayrıca vücudunda kaşınma var ve kabarıyor. Bu durumu bilen yaşayan varsa lütfen cevap yazabilir mi tskrlr.

 8. Mrhb Deniz. Anlattıklarının aynısı hatta tüm vücut ağrılar ve ateş üşüme var bende yayılmaya başladı acaba hangi bölüme gidiyoruz tedavisi nasıl, sonuçlandı mı sende ?

 9. Yeğenim daha 1 yaşında kanında iltihap var sizce neden? Ne yapmalıyız? Her şey için teşekkürler.

 10. Merhaba. Ben 3 yıldır mide rahatsızlığı yasıyorum gastrit dediler ayrıca crp 148 çıktı ve nereden kaynaklı bulamıyorlar 6 kere endoskopi oldum gecen ay iyiydim ama simdi tekrar başladı doktora gitmek istemiyorum.

 11. merhaba Benim erkek arkadaşımda aşırı spordan dolayi bir anda kas yığilmasi oldu ve CRP mız 41.4 cikti bunun için ne yapabiliriz bilgisi olan varmi

 12. MEB arkadaşlar bende 2 yıldır çok aşırı derecede üşüyorum üşüyorum üşümeye. Birlikte.buz.gibi terliyorum 2 yıldır boyleyim bilgisi olan yardımcı olsun tşk ediyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir