Kaşıntı Neden Olur?

Kaşıntının tıp dilindeki adı ‘pruritus‘tur. Vücudun genelinde ya da belli bir bölgede hissedilebilir ve inatçı kaşıntılar sinir bozucu bir seviyeye ulaşabilir. Bazı durumlarda kaşıntıyla birlikte ciltte kızarıklık ya da kabartı gibi başka belirtiler de görülür.

Egzama benzeri cilt hastalıkları, alerjik reaksiyonlar, böcek ısırıkları, mantar enfeksiyonu, bağırsak parazitleri, sistematik hastalıklar ya da hormonal değişimler kaşıntının başlıca nedenleri arasındadır. Bağışıklık sistemindeki anormallikler, böbrek, karaciğer ya da tiroid bezi hastalıkları, tüm vücutta genel bir kaşıntıya neden olabilir. İsilik ya da kurdeşen dökmek de bilinen kaşıntı sebepleridir.

Çoğu vak’ada kaşıntının altında yatan rahatsızlık tedavi edildiğinde, kaşıntı da son bulur. Bu arada soğuk suyla yıkanmak, cildi nemlendirmek, cildi kaşındıracak türde giysiler giymemek, parfümsüz cilt bakım ürünleri kullanmak, kaşınan bölgeye kalamin losyonu sürmek veya soğuk kompres yapmak, biraz rahatlama sağlayabilir. Ayrıca antihistaminik ya da steroidli kremleri gibi, kaşıntı tedavisi için kullanılan ilaçların da faydası dokunabilir.

Alerji

Alerji nedeniyle oluşan kaşıntılardan genellikle, cildin temas ettiği bazı maddelere karşı tepki vermesi anlamına gelen ‘alerjik temas egzaması‘ sorumludur. Nikel takılar, dikenli bitkiler, kumaş boyası, lastik eldivenler ya da sabun, parfüm gibi kozmetik ürünlerin içindeki kimyasallar alerjiyi tetikleyebilir. Alerjenlere karşı harekete geçen bağışıklık sistemi nedeniyle yanma hissinin eşlik ettiği bir kaşıntı başlar.

Astım, egzama ya da saman nezlesine yatkınlığı olan kişilerde alerjik temas egzaması daha kolay gelişir. Tedavi için ilk önce cildin nelere tepki verdiği tespit edilmelidir. Cildi nemli tutmak ve anti-alerjik kozmetik ürünler kullanmak rahatlama sağlayacaktır.


Kuru Cilt

Ciltte sadece kaşıntı varsa ve bu belirtiye döküntü benzeri başka bir anormallik eşlik etmiyorsa, bu durumda genellikle cilt kuruluğundan şüphelenilir. Aslında ilerleyen yaşla birlikte cildin kuruması normaldir fakat kaşıntı işin içine girdiğinde, dış koşullar da etki ediyor olabilir. Havada nem oranının düşük olması, uzun süre klimaya maruz kalmak, merkezi ısıtma, klorlu su ya da çok fazla banyo yapmak gibi nedenlerden dolayı cilt kurumuş ve kaşıntı yapıyor olabilir. Bolca nemlendirici kullanmayı ihmal etmemek, iyi gelebilir.

Güneş Işınları

Güneş altında sadece 15 dakika klamak bile bağışıklık sisteminizin harekete geçmesi için yeterli olablir. Güneşe ilk çıkmanızdan sonra bir gün içerisinde ilk belirtileri görebilirsiniz. Özellikle göğüs ve kollarda küçük, kırmızı noktalar ve beraberinde kaşıntı, güneşe alerjik tepki verdiğiniz anlamına gelir. Oldukça yaygın görülen bir durumdur ve güneşe çıkarken dikkatli olmak en iyi çaredir.

Güneş alerjisi dışında, güneş yanıkları da cildin kızarmasına ve kaşınmasına neden olur.

Cilt Hastalıkları ve Enfeksiyonlar

Egzama, kepek, mantar, uyuz, sedef hastalığı, bit, kurdeşen, suçiçeği gibi pek çok cilt hastalığının belirtileri arasında kaşıntı da yer alır. Cilt hastalıkları nedeniyle meydana gelen kaşıntılarda, kaşıntı belli alanları etkiler ve kaşınan yerlerde kırmızı lekeler, deri tahrişi, pullanma ya da kabartılar görülebilir.

Kaşıntıyla birlikte deride bu tip anormallikler gördüğünüzde, mutlaka bir doktora görünerek rahatsızlığınızın ne olduğunu öğrenmek ilk adım olmalıdır. Cilt hastalığı için uygulanacak tedavi kaşıntıya da giderecektir.

Kurdeşen

Alerjenlere karşı vücut tarafından üretilen histamin adlı kimyasal, cilt hücreleri tarafından çok fazla salgılandığında kurdeşen ortaya çıkar. Ciltte beyaz ya da kırmızı, yaklaşık 1 cm büyüklüğünde kabarcıklar meydana gelir ve kaşıntı yapar. Akut ve kronik olmak üzere iki tür kurdeşene rastlanır.

Akut kurdeşen grip, soğuk algınlığı, böcek ısırığı ya da domates, ton balığı, muz benzeri bazı yiyeceklerdeki kimyasalların dokunması yüzünden oluşabilir.

Kronik kurdeşen ise 6 haftadan uzun sürer ve bağışıklı sistemindeki antikorların vücuda saldırıp histamin salgılanmasına yol açmasıyla meydana gelir. Alkol, stres ve yüksek tansiyon durumu kötüleştirecektir.

Menopoz

Hormonal değişimler sanki üzerinizde karıncılar dolaşıyormuş gibi, vücutta genel bir kaşıntıya neden olabilir. Bunun nedeniyle ilgili teorilerden biri, dalgalanan hormon seviyelerinin ciltteki sinir uçlarını etkilediği yönündedir. Beslenmenizde Omega-3 yağ asitlerini içeren gıdaları azaltmanız, bol su içerek ve nemlendirerek cildin kurumasını önlemeniz, stresten, güneş ışınlarından, sigaradan uzak durmanız ve uykunuzu almaya özen göstermeniz bu kaşıntıları dindirmede yardımcı olabilir.

Hamilelik

Bazı kadınlar hamilelik döneminde ortaya çıkan bir kaşıntı problemi yaşarlar. Özellikle karın, uyluklar, göğüs ve kollarda kaşıntı olur. Hamilelik ayrıca, egzama benzeri kaşıntıya neden olan cilt sorunlarını da tetikleyebilir. Hamilelikteki kaşıntılar genellikle doğumun ardından son bulur.

İlaçlar

Penisilin, ağrı kesiciler, mantar ilaçları, aspirin ya da antibiyotik gibi bazı ilaçlar kaşıntıya ve döküntüye neden olabilir. İlaçlar vücuda giren yabancı kimyasal maddeler olduğundan, vücut birkaç saat içinde alerjik bir tepkiyle yanıt verebilir. Bu durumda en iyi çare, doktorunuzla konuşarak ilacı değiştirmenizin mümkün olup olmadığını sormak olacaktır.

İç Hastalıkları

Karaciğer rahatsızlıkları, tiroid bezinin az ya da çok çalışması, Çölyak hastalığı, kronik böbrek hastalıkları, anemi (demir eksikliği), Hodgkin hastalığı (Hoçkin lenfoma) belirtileri arasında kaşıntıya da rastlanabilir. Bu tip hastalıklar söz konusu olduğunda kaşıntı genellikle bütün vücudu etkiler ve bölgesel değildir. Kaşımaktan dolayı tahriş olan yerler dışında, cilt normal görünür. Kaşıntıyla birlikte vücudun genelindeki diğer anormallikler de dikkate alınarak, bir doktora görünülmesi yerinde olur. Kaşıntının nedeni hakkında hiçbir tahmin yürütülemiyorsa, yine doktora başvurmak gerekir.

Kaşıntı İçin Ne Zaman Doktora Görünmeli

 • Çok şiddetli kaşıntılarda.
 • Uzun süren, günlerce geçmek bilmeyen ya da tekrar eden kaşıntılar varsa.
 • Kaşıntının yanı sıra sarılık, nefes almakta zorlanma ya da ciltte iltihaplanma gibi başka belirtiler de görülüyorsa.
 • Nedeni anlaşılamayan bir şekilde bütün vücut kaşınıyorsa.
Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, , , ,

Kaşıntı Neden Olur? İçin 195 Yorum Yapılmış

 1. fadik 19/07/2013 #

  2 aydır kaşınıyorum, aşırı terleme, 4 defa cildiyeye gittim ilaç verip gönderdi ama geçmedi, bir doktor kaşıntı sebeplerini bilir yani 12 kilo kaybı oldu. Ama maalesef anlamadılar. En son dahiliyeye gittim, o troid var, guatır var dedi. İlaç verdi ama hala kaşınıyorum, uykusuzluktan gözlerim acıyor.

  • Tolga 20/12/2013 #

   Fadik Hanım sizi strese sokmak istemem ama belirtilerin çoğu hoçkin lenfomaya uyuyor. Tedavisi olan bir hastalık. Canınızı sıkmayın. En kısa zamanda bir doktora başvurun.

   • merve 13/10/2016 #

    streste olabilir panik yapmayın doktora gözükmenizde fayda var.

  • Cemal 01/04/2015 #

   Selam kardeşim bende de son 6 aydır gitmeyen bir kaşıntı ama her yerimde milyonlarca böcek yürüyormuş gibi gitmiyor senin durumun nasıl oldu bir çare bulabildin mi ?

   • reyhan 11/05/2015 #

    Mhb. Bende aynı senın durumundayım şu an banada 6 oldu. Bir çare bulamıyorum. Uyuyamıyorum, sitresleniyorum. Hayat kalitemi çok düşürüyor. Bir lütfen yardımcı olun.

    • reyhan 11/05/2015 #

     Benim bütün vücüdumda milyonlarca böcek geziyormüş gibi 6 aydır. Doktorlara gittim vitamin eksikligi ve kansızlık dediler. Bu eksiklikleri gidermek için ilaçlar kullandım. Bir faydası olmadı. Geceleri sanki vücüdumda bir elektiriklenme oluyor. Uyanmasam ölecek gibi hissediyorum. Ve kaşıntılar hala devam ediyor. Lütfen yardımcı olun. İnanın 6 aydır hayattan zevk alamaz hale geldim.bezdirici bir durum. Bi çare lütfen.

     • maxcavalera 07/08/2015 #

      Merhaba Reyhan Hanım. Sorununuza çare bulabildiniz mi? Ben de aynı problemi yaşıyorum. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

    • özyaşar 13/11/2015 #

     Arkadaşım bende de aynısı vardı 13,yıl çektim hap kullanmaktan hapçı olmuştum. ve son zamanlarda haplardan dolayı unutkan olmuştum. Çaresini buldum ambalajlı hiçbir yiyecek yeme nescafe bile içme vücuttaki bütün kaşıntılar glikoz ve glikoz konulan yiyeceklerden kaynaklanıyor ve benzeri katkı maddelerden sağlığa hiçbir gıda faydası olmayan abur cuburlar. İnsanın bağışıklık sistemini bozuyor ve hastalıklara davetiye çıkarıyor. Bunları yemediğin ve içmediğin taktirde düzeleceksin ve bağışıklık sistemin güçlenecek. Meyveli soda bile içme içersen sade soda iç.

  • Hatice 20/10/2015 #

   Belirtiler hodking lenfomaya benziyor. Bende de aynı şikayetler vardı. Tecrübeli doktorum sayesinde lenflerden alınan biyopsiyle bu hastalığa yakalandığımı öğrendim. Hemen bir hematoloji doktoruna gitmenizi tavsiye ederim. Tedaviye bir an önce başlamalısınız.

   • merakoluman 29/11/2015 #

    Evet benim arkadaşım da aynı idi devamlı kaşıntı gitmediği doktor kalmadı sınır doktorları cildiye ondan ona çıka çıka en sonunda lenfoma ilerlemiş 4 evre olmuş nasıl anlaşılmaz anlamadık, çok dikkatli olmamız lazım hepinize geçmiş olsun.

   • fIRAT 25/05/2016 #

    Hatice hanım bir çaresi oldu mu peki kaşıntılarınız dindi mi?

   • esin 06/06/2016 #

    Kan değerleriniz nasıldı?Ben de aynı şikayetler var fakat kan değerlerim normal sınırlarda.Hodginks Lenfomada değerler değişiyor mu?bilgilendirirmisiniz

 2. cafer burak 15/08/2013 #

  Ben çok kaşınıyom o kadar doktorlara gittim, ilaç krem verdi gönderdiler, ne olur yardımcı olun.

  • fatih 20/04/2014 #

   Cafer kardeş aynı konudan ben de şikayetçiyim, fakat ben arkonun nemlendirici kreminden biraz rahatladım. Bol su iç. Zeytin yağlı, has zeytin yağlı, sabun kullan. İnşallah geçer.

 3. yağmur bilgin 07/09/2013 #

  Merhabalar ben yaklaşık 15 yıldır kaşınıyorum artık psikolojik olarak etkileniyorum hastaneden hiçbir sonuç alamıyorum. İlac tedavisi bitince yine başlıyor kaşıntılar kol ve sırt bölgesinde, daha fazla özellikle yazın sıklaşıyor, vücudum yara oluyor, lütfen yardımcı olabilir misiniz ne yapmalıyım?

  • admin 12/09/2013 #

   Sayın Yağmur, siz de takdir edersiniz ki bir muayene olmadan bu şekilde birkaç cümle üzerine yardım alabilmeniz mümkün olmaz. Bu kadar uzun süredir sizi rahatsız eden şikayetiniz için mutlaka iyi bir cildiyeciye görünmeniz şart. Hastane bir seferinde çözüm olmadı diye başka hiçbir doktor size yardımcı olamaz diye düşünmeyin. Geçmiş olsun.

   • ali 24/09/2013 #

    Yaklaşık 2 senedir vücudumda tatlı tatlı kaşıntılar oluyor. Gitmediğim doktor kalmadı kimisi alerjin var kimisi vücudun kuru kimisi bebek yağı kimisi bebek şampuanı kremler, vurulan iğneler içilen ilaçlar hiç faydası olmadı. Sonunda doktorun birisi (büyük idrar ) tahlili istedi sonuç (GİARDİA) yani bağırsaklarda solucan var dediler, hap verdiler, yaklaşık 10 kutu kullandım. Kaşıntı geçti fakat 2 ay sonra yeniden başladı. İlaca devam ama nereye kadar bilemiyorum.

    • aycan 03/01/2015 #

     Bol bol her gün ya balla yoğurtla yada yemeklerle zencefil ve zerdeçal yiyin bağırsak kurtlarının baş düşmanıdır birde çiğ kabak çekirdeği tüketirseniz kurtlar dökülecektir hoşça kalın sağlıkla kalın!

  • ilknur 19/09/2013 #

   Ben 3 yıldır öyle bi hastalık yaşadım ki sürekli lezyonlar çıkıyordu herkes yok kıl dönmesi yok çıban, kaç doktor gezdim kanser ilacı bile içtim ama ne fayda, 6 ay evveline kadar. Tabii ki Eskişehir fakülte derdime derman oldu, tavsiye ederim.

   • gamze 20/03/2015 #

    Peki doktor ilaç mı yazdı nasıl faydası oldu?

  • alikemalaydin 14/02/2014 #

   Ben de 13 yıldır kaşınıyordum özellikle bacaklarda. Bir arkadaşım bana Dermovate kullanmamı söyledi. Şifa buldum geceleri rahat uyuyorum.

  • cem 07/04/2014 #

   Selam Yağmur Hanım, aynı kaşıntı bende de var, tam 10 yıldır dediğin gibi kaşınıyorum, lütfen tedavisini öğrenirsen bana da söyle.

 4. süleyman yılmaz 09/10/2013 #

  2000 yılı Ağustos ayında bir gece öksürerek uyandım ve doktora gittim bana bronşit başlangıcı dediler ve ilaç verdiler, ondan sonra bir kaşıntı başladı o gün bugündür hala kaşınıyorum. Bazen çok şiddetleniyor bazen çok azalıyor bana antihistaminik hapları verdiler kullandım ama bu ilaçlar da uyku yapıyor yani kaşıntıya hiç faydası olmadı. Şu an gene çok kaşınıyorum vücudumun 100’de 90’ı kaşınıyor bir keresinde kortizon tedavisi yaptılar hiç bir şeyim kalmadı ama kortizon tedavisi bitmeden kaşıntı yine başladı bende tedaviyi yarıda bıraktım. Allah cc. bütün dermansız hastalara yardım etsin eğer bu şekilde hastalığı olup da tedavi olan varsa lütfen burada ve bütün sağlık sitelerinde paylaşsın teşekkürler.

  • Mustafa 25/07/2017 #

   Bende astım bronşit oldum.birtakim ilaçlar
   Neticesinde her yerim kaşınıyor bana neyin dokunduğunu bulmaya çalıştım ama ozellikle
   Tereyağ ve zeytinyağ azdiriyor.acil şifalar herkese…

 5. ali 16/10/2013 #

  Merhaba, ben 7 yıldır kaşınıyorum, doktora her gitmemde B12 eksik dedi. Çare yok ilaç içiyorum.

 6. merve 31/10/2013 #

  Admin annemin kafası, yüzü ve gözleri çok kaşınıyor, kaşıntılar yüzünden uykuları kaçıyor. Doğru düzgün uyuyamıyor, sebebi nedir lütfen hemen cvp yaz.

  • admin 01/11/2013 #

   Merve Hanım, kaşıntı nedenlerinden makalemizde söz ettik ancak teşhis için annenizin mutlaka bir doktora görünmesi gerekir. Bu şekilde uzaktan hiç kimse bir neden söyleyemez öyle değil mi, çok geçmiş olsun.

  • ramazan 04/05/2014 #

   Enginar pişirip yemenizi tavsiye edebilirim, karaciğerin dostudur enginar, haftada 2 veya 3 sefer önerilir.

 7. necla 02/11/2013 #

  2-3 yıldır vücudumda sürekli gezen bir kaşıntı var, bacağımda kaşıntı sonrası kendiliğinden morarmalar oluyor. 1-2 gün sonra geçiyor morartılar. Geçen yıl kardiyoloğa gittim ancak kalpte sorun yok deyip bir yere yönlendirmedi, hangi branş doktorlarına gitmem gerekiyor bilemedim.

  • admin 03/11/2013 #

   Necla Hanım vücuttaki kaşıntıların pek çok nedeni olabilir ve altta yatan nedenler için dahiliye, alerji, dermatoloji, nöroloji veya psikiyatri uzmanlarına görünmek gerekebilir. İlk olarak dahiliye veya dermatoloji uzmanına danışmanızı ve muayenenin ardından sonuç çıkmazsa, sizi ilgili uzmana yönlendirmesini istemenizi tavsiye ederim. Geçmiş olsun.

  • Nurhan 12/09/2015 #

   Benimde bacaklarımda kaşıntı sonrası morarma oluyor. Dahiliye cildiye kalp dr. Prof gittim ama sonuç alamadım. Halen devam ediyor.

 8. kerem 02/11/2013 #

  Benim vücudumun bazı yerlerinde önce ateş basar ve sonra kızarıklık başlayarak kaşıntı başlar. Kaşıyınca kabarcıklar oluşur sonra kendi kendine kayboluyor. Uyuz dediler, uyuz losyonu 6 adet kullandım, o da geçirmedi. Hangi hastaneye gideyim, hastalığım ne ola bilir, yardımcı olur musunuz?

  • admin 03/11/2013 #

   Kerem Bey uyuz dediler demişsiniz. Kim dedi? Doktor mu yoksa tanıdıklar mı? İlk olarak yakınlarınızdaki bir cildiyeciye veya hastanelerin dermatoloji bölümüne görünerek muayene olun. Uzaktan tahmin yürütmek size yine çare olmayacaktır; ancak bir cildiyeci bu sorununuza en uygun tedaviyi söyleyebilir. Çok geçmiş olsun.

 9. dolphin 05/11/2013 #

  Öncelikle merhaba. benim yaklaşık 2 aydan beri iki elimin üstünde küçük kırmızı bazen çok kaşınan lekeler çıktı. Bazen azalıyor bazen sıcaklık geliyor ve kendi kendine kızarıyor anlamadım. Kesinlikle kaşımıyorum. ilaç kullanmadım. Ama görüntüsü çirkin ve sinir bozucu. Nedir? Ne yapmalıyım? Önereceğiniz bir krem ya da merhem var mıdır? Teşekkür eder, saygılar sunarım.

  • admin 08/11/2013 #

   Sayın Dolphin ne yazık ki uzaktan muayene, teşhis, ilaç gibi yönlendirme imkanımız yok. Ancak bir doktora görünürseniz belki de çok basit bir çözüm olduğunu görebilirsiniz ve bu sıkıntı da son bulur. Çok geçmiş olsun.

  • Zeynep 28/08/2016 #

   Merhaba ellerimizde egzama baslamis olabilir kimyasal edenlerden oluyor zehirli kimyasal ıçermeyen deterjanlari kullanın ve ayrıca aloe vera krem var spreyi ile kullanmanizi tavsiye ederim gecmis olsun.

 10. esra 14/11/2013 #

  Sayın admin ben ve 1 yaşındaki kardeşimde (ilk kardeşim de oldu) Kerem Bey’le aynı belirtiler var. Kardeşime alerji testi yapıldı temiz çıktı ama tekrarladı bu akşam da bende aynı belirtiler başladı. Bu rahatsızlığın ne olduğunu, neden kaynaklandığı ve tedavisi varsa öğrenmek istiyorum bilgilendirirseniz çok mutlu olurum.

  • admin 17/11/2013 #

   Esra Hanım, bu şekilde uzaktan bir teşhis ya da tedavi imkanımız ne yazık ki yok. Zaten çok az bilgiyle söylenecekler sizi yanıltabilir. Doktora görünmeye devam etmelisiniz. Geçmiş olsun.

 11. meral 15/11/2013 #

  Merhaba son bir kaç aydır yüzümde sivilce benzeri oluşumlar var. Başlarda sivilce sanıp önemsemedim fakat 3 hafta önce yoğun bir sıcak basmasıyla birlikte birden arttı. Ertesi gün dermatologa gittim, alerjik olabileceğini söyledi ve antihistaminik ve krem verdi. 1 haftada geçti fakat sonra yine başladı. Belli bir yerde kabarma oluyor ve o kabarmalar büyüyüp sivilce halini alıyor. Ayrıca kaşınma var yüzümde ve kafamda. Bunların böbrekle alakası olabilir mi çünkü böbrek ağrılarım oluyor, şimdiden teşekkürler.

  • admin 17/11/2013 #

   Muayene olmadan, uzaktan birkaç bilgiyi birleştirerek teşhis veya tedavi önerilmesi ne yazık ki mümkün değil. Lütfen doktorunuza görünmeye devam edin. Böbreğiniz ağrısa bile hemen bu kaşıntılarla ilgilidir ya da ilgisizdir denilemez, önce kapsamlı muayene.

 12. barut 16/11/2013 #

  Mrb kolay gelsin hocam ben cok kaşınıyorum, eşime de kaşıntı geçti. O kadar çok kaşınıyorum ki beni cıltrorum bunun sebebi nedir hocam?

  • admin 17/11/2013 #

   Merhaba, bir muayene olmadan uzaktan kaşıntı nedeni söylemek çok zor çünkü bu yazıda söz edildiği gibi pek çok neden olabilir. Mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Geçmiş olsun.

 13. kaan 18/11/2013 #

  Merhaba benim önce sırt bölgesinde başlayıp kaşındıkça vücuda yayılan bir sorunum var. Genelde sıcakta daraldığım zaman, kalın giyindiğim zaman ve terleme başlamadan önce gözeneklerime mikroskobik iğneler batırılıyormuş gibi kaşınıp yanma hissi oluyor, sizce neler sebep olabilir, vücudumu soğutunca kaşıntı geçiyor.

  • admin 19/11/2013 #

   Kaan Bey terlemenin neden olduğu bir tür kurdeşenden şikayetçi olabilirsiniz. Elbette kesin teşhis için bir doktora muayene olmalısınız. geçmiş olsun.

  • sahin taskin 16/04/2014 #

   Kaan Bey derdinize çare bulabildiniz mi, aynı sorun bende de var, çare bulamadım.

  • sami 02/01/2015 #

   aynı sorun bende de var arkadaşım aynı durumlarda bende de kaşıntı başlıyor acaba bir cevap bulabildin mi bu soruna?

 14. süleyman 18/11/2013 #

  Mrbh hocam benimde kaşıntım var yaklaşık 2,5 yıldır eczanedeki tüm ilaçları kullandım geçmedi. Bir hap fayda sağladı o da 6 ay gibi daha sora o da fayda vermemeye başladı. Bir biyopsi yaptırdım mantar çıktı, mantar hapını kullandım fakat gene geçmedi. Ne yapacağımı bilmiyorum ne olur bana bir yol gösterin iyi günler.

  • admin 19/11/2013 #

   Süleyman Bey, mantar hapını doktor mu verdi yoksa kendiniz eczaneden mi aldınız? Her mantar ilacı her mantar türüne iyi gelmeyebilir. Bu işin peşini bırakmayıp doktora danışmaya devam. Çare ancak böyle gelecektir.

 15. burak 19/11/2013 #

  Öncellikle merhaba bendeki kaşıntı yazın olmuyor kışın oluyor vücudum mercimek gibi kabarıyor ve kızarıyor, anlamadım gitti. Kışın sıcağa gelemiyorum ama yazın sıkıntı yok sıcakta kaşıntı girmiyor sebebi nedir? Çaresi var mıdır? Kaşıntı başladığında vücut ateş gibi yanıyor sonra belli bir süre sonra vücut eski halini alıyor. Kaşıntım da tatlı kaşıntı değil acı kaşıntı?

  • admin 19/11/2013 #

   Burak Bey, kaşıntınızın çaresi için ilk olarak nedeni belirlenmeli ama alerjik mi yoksa başka bir nedeni mi var ancak bir doktor muayenesiyle öğrenebilirsiniz. Geçmiş olsun.

 16. fadim 19/11/2013 #

  Merhaba bende el ve ayakta yanma ve kaşıntı var, bir de midem safra sorunum var ondan olabilir mi bilgi verirseniz sevinirim.

  • admin 22/11/2013 #

   Safra sorunları kaşıntıya yol açabilir, bir doktora muayene olmanız hem kaşıntı ama daha önemlisi safra sorununuzla ilgili durumu açıklığa kavuşturacaktır. Geçmiş olsun.

 17. burak 20/11/2013 #

  Tsk ederim.

 18. Abdullah 23/11/2013 #

  İyi günler ben yaklaşık 2 aydır kaşınıyorum ve İstanbul’da doktora gittim krem yazıp yolladı, hiçbir etkisini görmedim. Hatay’da gittim doktora aynı şekil şu an Kıbrıs’ta gidiyorum doktora gene aynı krem yazıp yolluyorlar. N’apacam yardımcı olun, kasık bölgesinde peniste ve göbekte kızarıklıklar var ve kaşınıyor yardımcı olun.

  • admin 30/11/2013 #

   Abdullah Bey, böyle uzaktan sizi muayene eden doktordan daha fazlasını yapmak mümkün değil. Fakat ilaç yazdıklarında bu ilacın çare olmadığını doktora belirtmelisiniz. Farklı doktorlar yerine belki de tek bir uzmandan durumunuzu takip etmesini, farklı ilaçlar denemesini isteyebilirsiniz.

 19. mühteber 23/11/2013 #

  Merhaba, Benim kafamın ense kısmı sürekli kaşınıyor, her türlü gereken tedavi yapıldı fakat bir sonuç alamadım, bu konuda bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. ikinci bir sorun karın şişmesi, bu konuda da gerekli her türlü tedavi yapıldı, burada da bir sonuç alamadım. Bu iki konuda bana yardımcı olursanız teşekkür ederim.

 20. kasik 24/11/2013 #

  Kasıklarda müthiş kaşıntı var, ne yapmam lazım. Kabarıklar oluyor, souk suya girdiğimde kabarık oluyor ve kaşıntı oluyor sonrasında, kurulandıktan sonra.

  • admin 30/11/2013 #

   Merhaba, mantar olabilir ancak kesin teşhis ve uygun bir ilaç için dermatoloji uzmanına görünmelisiniz.

 21. erdi bu 01/12/2013 #

  Bir yıldır kaşınıyorum ve kabarıklık ve kızarıklık belirtisi çok, ne yapmalıyım?

  • admin 02/12/2013 #

   Elbette önce bir cildiyeciye görünmelisiniz, geçmiş olsun.

 22. deniz 01/12/2013 #

  Merhaba ben 1 hafta önce maske yapmıştım daha sonra yüzümde kızarıklıklar kabartı ve kaşıntı oldu, hap kullandım şimdi o bölgeler kurumaya başladı sizce ne yapmalıyım, iz bırakır mı?

  • admin 02/12/2013 #

   Deniz Hanım kesinlikle güneşten kaçının ve yüzünüzü kaşımayın. Size hap veren doktorla gelişmeleri takip etmeniz en doğrusudur.

 23. sadettin avcı 06/12/2013 #

  Ben 3 yıldır kaşınıyorum, şeker hastasıyım, doktora gittiğmde psikolojik diyor ne yapmalıyım?

  • admin 07/12/2013 #

   Sadettin Bey geçmiş olsun, psikiyatra danışmayı düşünmelisiniz.

 24. sadettin avcı 07/12/2013 #

  Psikiyatriye gittim ilaç verdi, o da işe yaramadı.

 25. sadettin avcı 09/12/2013 #

  Psikiyatriye gittim, ilaç verdi, kaşıntım hala devam ediyor ne yapmalıyım?

  • admin 12/12/2013 #

   Sadettin Bey ilaçların etki göstermesi için zaman gerekiyor olabilir, bundan sonraki gelişmeler için ilacınızı veren doktor ile irtibat halinde olmalısınız. İlacı değiştirip gerekip gerekmediği ya da ne kadar sürede etkili olacağı gibi konular sizi takip eden doktor tarafından belirlenebilir. Geçmiş olsun.

 26. selim 12/12/2013 #

  Merhabalar benim şikayetim 7-8 yıldır kollarımda genelde iç tarafların da bacaklarımda genelde dış yukarılarda ve kalçamda tatlı kaşıntı ve boncuk kızarıklık. Sıcak suda da soğuk suda da dayanılmayacak kaşıntı, yazın olmuyor. Her kış aynı oluyor. Çok doktora gittim hepsi krem veriyor. Söylüyorum geçmiyor anlamıyorlar. Yardımcı olursanız memnun olurum. Yaş 30, yaşla alakalıysa.

 27. canan 14/12/2013 #

  slm 2 aydır vücudumun her yeri kaşınıyor alerji olabilir mi diye yediğim yiyeckleri takip ettim. Sanki hiçbiri de değil çünkü kaşıntı örn domates yemeyi kestiğim halde geçmedi saç derisinde seboreikdermatit var kaşıntı ile pul pul dökülme kepeklenme gibi. Bunun için saç losyonu kullanıyorum ve bir bölgede ise yoğun kaşıntı sebebiyle krem verdi doktor. Kullandığımda kaşıntı kesiliyor kullanmazsam tekrarlıyor. Ama vücudumun genel kaşıntısına bir çare bulamadım, cildiye doktoru mantarla ilgili bir şampuan verdi vücut için ama geçmedi yardımcı olabilir misiniz?

 28. edibe 17/12/2013 #

  Merhaba sürekli kaşıntım oluyor. Doktora gittim bir paket hap verdi. O ilacı akşamları kullanıyorum geçiyor ama sabah tekrardan kaşıntım oluyor. Vücudum kuru oluyor. Lütfen yardımcı olabilir misiniz?

  • admin 18/12/2013 #

   Sayın Edibe, fiziki bir muayeneden daha fazlasını bizim buradan sağlamamız ne yazık ki mümkün değil. Doktorunuzla ilaca rağmen kaşıntıların devam ettiğini, bunun ne kadar devam edeceğini, ne zaman sonuç alabileceğinizi ayrıntılı olarak görüşün. Durumunuzla ilgili ayrıntılı bilgi alabilirseniz, iyileşme sürecinde belirsizlik yaşamaz, bu dönemi daha rahat atlatabilirsiniz.

 29. azize 22/12/2013 #

  Merhaba benim de karnımın içinde kaşıntı var sanki. 6 aydır sürekli bir şey geziyormuş gibi hissediyorum. Karnımda şişlik var doktora gittim film çektirdim, gastrit dediler. İlaçlar verdiler ama bir faydasını görmedim.

 30. vedat ayas 03/01/2014 #

  Merhaba. 4 senedir yüzümde pul pul döküntüler oluyordu. Doktorlar nemlendirici kremler verdi ama bir fayda göremedim. Son 1 yıldır da vücudumun bütününde kaşıntılar, şişlikler ve kızarıklıklar meydana geldi. Defalarca doktorlara gitmeme rağmen iğne ve alerji hapları verdiler. İlacı içince geçiyor ilacın etkisi bitince bütün şikayetlerim devam ediyor.

 31. zeyno 07/01/2014 #

  Merhaba iki hafta önce boyun ve yüz bolgesinde aşırı kaşıntı ve kızarıklık vardı, doktorum ağır bir antibiyotik kullandığın için olmuş olabilir dedi. Kaşıntı hapı ve gece uyumam için uyku ilacı verdi. Bir haftada daha kötü oldu. Gözlerimde kaşıntı ve şişme oldu. İlaçlarıma dahil olarak bugun kortizon kullanmaya başladım. Kan tahlili sonuçlarını bekliyorum, büyük ihtimal enfeksiyon dedi doktor. Acaba sizin düşünceniz nedir? Enfeksiyon ise kötü müdür?

 32. asker 11/01/2014 #

  Merhaba ben askerim, yaklaşık 5-6 gündür kaşıntı problemi çekiyorum haftada 3 kez yaptığım banyoyu neredeyse her gün yapmama rağmen kaşıntım geçmedi, derimin hava almadığı için kaşındığını düşündüğümden içlik giymeyi bıraktım fayda etmedi. Kaşınan yerde öncesinde ya da sonrasında her hangi şişlik ya da belirti yok, kaşıntı daha çok bacaklarımda ve kollarımda en yakın zamanda hastaneye gitcem ama gösterilecek ilgiden beklentim az olduğu için tavsiyede bulunursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

  • ben de askerim 02/12/2014 #

   kardeşim aynı sıkıntı bende de var sebebini bir türlü bulamadım. askerde acemiliğimi bitirmeme 10 gün kala bi kızamık aşısı yaptılar bize ondan sonra bende ve bi arkadaşta kaşıntı başladı, kendi kendine geçer dedik revire de gitmedik, şu an da 1 haftalık dağıtım iznimdeyim ailemin yanındayım yaklaşık 2 haftadır hergün kaşınıyorum ama kaşıntı çoğunlukla el ve kollarımda oluyor diğer bölgelerde pek olmuyor, doktora gittim bi hap verdi yeni başladım 1-2 gündü kullanıyorum ama işe yarayacağını da pek sanmıyorum, sebebini bi bulamadım acaba kızamık aşısı alerji mi yaptı bende :S

 33. yasin 13/01/2014 #

  Merhaba bende gezinen bir kaşıntı var sanki bir böcek dolaşıyor vücudumda, gittiği yeri ısırıyor. Tek bir tane psikolojik sorun yaşamıştım bir süre, cildiye doktorlarının verdiği ilaçlar işe yaramadı, psikolojik olabilir mi?

 34. gökhan 20/01/2014 #

  Admin vücudum kabarıyor, ayakta durduğum zaman kaşıntı ayaklara yayılıyor, uzandığım zaman baş kısmına yayılıyor, yani kan basıncı nerede kaşıntı orada, çözemedim.

 35. özlem 21/01/2014 #

  2 yıldır kaşınıyorum özellikle geceleri. Uyuz olduğu söylendi. Gitmediğim dr kullanmadığım ilaç kalmadı ama hala deli gibi kaşınıyorum.

 36. ayşe 04/02/2014 #

  2 sene önce regl döneminde vücudumun her yerinde kaşıntı başladı ve o gün kurdeşen çıkardım. Ondan beri her gün özellikle geceleri vücudumun her yeri kaşınıyor. Özellikle regl öncesi bu kaşıntılar artıyor. Nedeni ne olabilir sizce?

 37. Kenan Gür 07/02/2014 #

  Diabet (şeker) hastasıyım. Yaklaşık 3 aydır vücudumda kaşıntı oluyor, sık sık genellikle akşamları oluyor, sabahları olmuyor. Daha önceleri sırtımda oluşuyordu ve yara gibi bir şey oldu ama sonradan geçti sonrasında ellerimde avucumda kaşıntılar oldu ve kaşıdıkça ellerimin şiştiğini fark ettim. Sonra bu kaşıntı vücudumun her yerine yayıldı hatta kafamda bile oluyor artık tomurcuk tomurcuk şişiyor kafam kaşıdıkça ve vücudumun kaşınan yerlerini kaşıdıkça kırmızı kırmızı şişlikler oluyor, yayılıyor her kaşımada. Fakat bu kaşıntılar sonradan geçiyor kendiliğinden ve dediğim gibi akşam olunca tekrar kaşınmaya başlıyorum. Lütfen beni bilgilendirin teşekkürler.

  • admin 11/02/2014 #

   Kenan Bey geçmiş olsun. Diyabet hastalarında diyabete bağlı cilt enfeksiyonları, mantar oluşabilir. Ancak mutlaka bir cilt uzmanına muayene olmanız gerekir. Bu şekilde uzaktan bir neden söylenemez.

 38. Sinan 13/02/2014 #

  Benim de kaşınıyor, sıcak olunca çok yürüyünce kaşıntı basıyor ve kollarımda kırmızılıklar oluyor. N’apmam gerek yardımcı olur musunuz ?

 39. ahmet 15/02/2014 #

  Benim sıkıntım 5 gün önce başladı. Koltuk altı kollarının birleşme yerleri, yani yumuşak yerler, bir de penis uç kısmı kaşınma ve kızarıklık. Çoğunlukla koltuk altı ve kollarımın orada.

 40. niyazi 15/02/2014 #

  Yaklaşık 1 ay önce başladı saç tıraşı olmaya gittiğim berber başkasında kullandığı jileti farkında olmadan bende de kullandı, onu biliyorum ve o günden beri kaşınıyorum. Cildiyeye gittim krem verdiler, 10 gün kullandım ve 3 gün geçti. Ondan sonra devam ediyor kaşıntı, ne olur yardım edin bana, işim gereği problemler yaşıyorum.

 41. fazilet 18/02/2014 #

  Bende yaklaşık 1 aydır kaşıntı ve kızarıklık var ama sadece akşamları yanmayla başlıyor, kızarıyor. Tüm vücudum sonra kaşınmaya başlıyor, yardımcı olursanız sevinirim.

  • admin 19/02/2014 #

   Fazilet Hanım bir dermatoloji uzmanına muayene olmalısınız, uzaktan bu şekilde yardım almanız mümkün değil. Geçmiş olsun.

 42. AYŞE 19/02/2014 #

  Bende 1 senedir kaşıntılar var ama yazın geçiyor, kışın çıkıyor. Şu anda yine başladı, bu sefer daha şiddetli ve elim, avuç içim çok şiddetli, sabah bir şey yok akşama doğru çok şiddetli, sebebi nedir?

 43. durdane 22/02/2014 #

  Benim eşim de kaşınıyor, birçok iğne ilaç kullandı çare olmadı. Vücudunda kaşınan yer kızarıyor, kabarıyor vücudunun her yerinde oluyor bazen oluyor dudak şişiyor. Gözünün üstünde çıkıyor gözü şişiyor, bir şey demiyorlar, yardımcı olur musunuz? Ne yapmalıyız, hangi doktora gitmeliyiz?

  • admin 28/02/2014 #

   Dürdane hanım bir dermatoloji ya da alerji uzmanına görünmeli eşiniz.

 44. ozlem 20/03/2014 #

  Benim 3,5 yaşındaki oğlum yaklaşık 5 aydır kaşınıyor. Döküntüleri de var. Her ay çocuk dermatoloğuna götürüyorum. Kan, idrar ve parazit testleri yapıldı. Sonuçlar temiz çıktı. Sürekli ilaç kullanıyor. Doktorun verdiği kremleri sürüyorum. Hiçbir işe yaramadı. Döküntüleri gittikçe artıyor. Annemle sürekli evdeler ve o da kaşınmaya başladı. Aynı döküntülerden annemde de olmaya başladı. Lütfen yardım edin.

  • admin 20/03/2014 #

   Özlem Hanım ne yazık ki muayenesiz cilt veya herhangi bir soruna müdahale etmek mümkün değil. Doktorunuzla son gelişmeleri paylaşarak veya farklı bir doktora danışarak başka bir görüş daha almayı deneyebilirsiniz.

 45. izzetcan 22/03/2014 #

  Hayırlı günler hocam. 12-15 yaslarındayken bir gece sırtımın çok şiddetli kasıldığını hissettim biraz kaşıdım ve elime bir şeyler takılmaya başladı. Aynaya koştum ve neredeyse korkudan şok geçirecektim. Sıtım özellikle belimin ortasından sağa sola aşağıya ve yukarıya doğru kesik atılmış gibi derin derin kabarcıklar oluşmuştu ve kıpkırmızıydı. Kabarcıkların içinde su yada iltihap falan yok bildiğiniz etim kabarmış. Hastaneye gittiğimde boyumun uzadığını ondan böyle olduğunu söylediler bir iğne yaptılar 2 saat uyudum orada sonra geçmişti fakat tekrar 19-20 yaslarımda başladı. Özellikle geceleri vücudumun örneğin boynumda çok hafifçe bir kaşınma oluyor ve oraya daha elimi dokunur dokunmaz 1 dk içeresinde sırtıma komple yayılıyor kaşıntı. Bir süre sonra sağ baldırımda iniyor Kaşıntıyla beraber kıpkırmızı ve kabarcıklar da oluşmaya başlıyor özellikle gece yatmaya hazırlanırken oluyor saç derimi dahi kaşındırıyor. Şuan 23 yaşındayım. Tekrar doktora görüneceğim ama hangi branştaki doktora görüneyim ve neyim vardı size de danışmak istedim yardımcı olduğunuz için şimdiden teşekkür ederim hayırlı günler dilerim.

  • erhan 30/09/2014 #

   Aynı sorun bende yeni başladı 23 yaşımdayım 1 aydır var. Çarşamba doktora gidiyorum. Sonuçları paylaşacağım.

 46. gamze 24/03/2014 #

  Merhaba, annemin yaklaşık 4 yıldır göz ve çevresinde inanılmaz derecede kaşıntısı var gitmediği doktorlar kalmadı. Psikiyatriye de de gitti. Alerji testi de yapıldı plastik hayvansal ürünler alerji yapıyor denildi. Yastığına yorganına kadar değiştirdik ilaç tedavisini hala devam ediyor fakat hiçbir şekilde bu kaşıntı geçmedi. Son zamanlarda göz ve burun kemiği çevresinde beyaz uçlu sivilcemsi türden tomurcuklar çıkmaya başladı. Cildinde değişiklikler artmaya başladı. Geceleri kaşıntıdan uyuyamaz durumda. Sizce ne yapmalıyız bu belirtiler ve çözümsüzlükler nedendir. Yardımını bilginizi rica ederiz.

 47. cemil 24/03/2014 #

  Sayın admin ben 1 yıldır kaşınıyorum üniversiteye 10 kere gittim 2 kere parça alıp biopsy yaptılar haplar kremler hiç fayda etmedi doktor heyeti toplandı ama nafile tanı bulunamadı bundan 1 ay önce Londra’ya geldim doktora göründüm bana 3 ayrı krem ve 1 de hap Verdi 2 hafta sonar gene gittim hiç fark yok dedim oda başka ilaçlar verdi gene de hiç faydasını göremedi genelde koltuk altı ve sırt bölgeleri çok sayıda doktorların verdiği uyuz ilaci da kulandım ama çaresi yok zaman zaman düşünüyor ama üzülmüyorum çünkü aklıma hazreti eyyup geliyor ve şükür ediyorum bana da cevap yazarsan sevinirim.

  • jimmy 24/04/2014 #

   Cemil ben cevap beklerim.

  • murat 29/12/2017 #

   Cemil Bey hastalığınız nasıl geçti acaba?

 48. emine 27/03/2014 #

  Merhaba,ben yaklaşık 2 aydır kaşınıyorum cildim de sadece kaşınmaya bağlı olarak kızarıklık var genelde bacak arkam, kol üstüm, karnım, sırtım kaşınıyor bazı psikiyatrik ilaçlar kullanıyorum acaba ondan da olabilir mi bilmiyorum ama kiloya bağlı olarak cildim de deri yırtılması yanı (çatlaklar) var özellikle oralar kaşınıyor bir tane alerji hapı kullanıyorum ama o da pek etkili olmuyor gibi.

  • Nilüfer güneş 11/02/2017 #

   Merhaba Emine hanım hastalğiniza bir çare bulabildiniz mı ben de de aynı sorun var

  • Nilüfer güneş 10/03/2017 #

   Emine hanım kaşıntıniza bir çare bulabildiniz mi bende aynı durumdayım yardım ederseniz sevinirim

 49. esma yavuz 03/04/2014 #

  Selamlar. Ben 30 yaşında bir çocuk annesiyim. Yazdan beri baldırlarımda, bacaklarımda fındık ve ceviz büyüklüğünde şişlikler oluyordu. Dört beş gündür sol bacağımın dışa dönük tarafı komple şişti, çok fazla ağrı ve kaşıntı yapıyor. Tende kızarıklık ya da morarma yok. Doktora gittim tahlil yapmadan GUT hastalığı dedi, ilaçları da aldım ama etki etmedi. Bilgisi olan varsa yardımcı olur mu lütfen?

 50. songül 09/04/2014 #

  Benim 3 aydır tüm vücudumda kaşıntı var doktora gittim 4 kez, ilaç verdiler geçmedi, test yaptılar, doktorun dediklerini uyguluyorum ama halen kaşıntı var.

 51. esra yılmaz 09/04/2014 #

  Merhaba ben 3-4 yıldır domatesi elime aldığım zaman vücudumda kaşıntı oluyor, doktora da gitmedim, yardımcı olursanız sevinirim.

  • admin 16/04/2014 #

   Esra Hanım domatese alerjiniz olabilir.

 52. musa 18/04/2014 #

  Ben 2 haftadır kaşınıyordum ve vücudumda kızarıklıklar oluştu. 2 hafta önce hemen doktora gittim cildiyeye tabii. Bana ısırık dedi. Ben de ev yeni haşere hiç görmedim daha ve bu kadar çok nasıl ısıracak :S Isırık bu ısırık dedi. İlaç yazdı gönderdi. Aradan 2 hafta geçti bugün başka bir doktora gittim o da baktı ısırık dedi. İtiraz ettim kabul etmedi. İlaç yazdı yine. Gece kaşınıyorum özellikle. Isırık şüphesini ortadan kaldırmak için iki doktoru da bir gece evimde misafir etmek gerekecek galiba 🙂

  • admin 18/04/2014 #

   Musa Bey yatak böceklerini duydunuz mu? Yatak odanızı çok iyi temizleyin. Yatak, nevresim, çarşaf, yastık dışında halı, çekmeceler, perdelerde de bulunabilir. Bir araştırmanızda fayda olabilir.

 53. aykut alp 23/04/2014 #

  Merhaba ben yurtta kalıyorum odada cam kenarında ve üst ranzada 🙂 Bazı yerlerimi sinek ısırmış ama sırt bölgemde aşırı kaşınma var hatta sırtımda hiçbir şey yok kaşıyorum bazı yerler kızarıyor deli gibi kaşınıyor, daha önce o bölgelerde zona çıkmıştı ve doktor ara sıra kaşıntısı tutabilir bu zona çok deli bir hastalıktır demişti, yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • admin 24/04/2014 #

   Aykut Bey muayenesiz cilt hastalıkları hakkında yorum yapmak mümkün değil ama zona ihtimali varsa ciddiye almalı ve doktora gitmelisiniz.

 54. yasin 23/04/2014 #

  Merhabalar bende aşırı derecede kaşıntı var ve çok sinir bozuyor. Yazın terlediğim zaman kaşıntı olmuyor ama ilk ve sonbahar aylarında kaşıntıdan deliriyorum ve vücudum aşırı ısınıyor, sizlerden yardım bekliyorum.

 55. elif 29/04/2014 #

  Ben beş yıldır yüzüm ve saçımın dışında her yerim kaşınıyor. Gitmediğim hastane kalmadı, geçmiyor tatlı tatlı kaşınıyor. Sonra da kanatıyorum yara oluyor acıyor. Kaşımasam yaram tez hemen geçiyor ama kaşıntım geçmediği için kanama devam ediyor. Çok ilaç içmekten ilaçlar böbreklerimi rahatsız etmeye başladı. İlacı kestim. Kaşınmaya devam. Ne yapacağımı bilmiyorum, bir çare.

 56. ceyda 30/04/2014 #

  Merhaba benim kaşınma hastalığım yok ama arada bir kolum bacağım kaşındığında özellikle bacak bölgesini kaşıdığımda nokta nokta kırmızılık oluşuyor, bu da beni çok endişelendiriyor bunun nedeni ne olabilir tşkler.

  • admin 30/04/2014 #

   Ceyda Hanım cildinizi görmeden bir şey söylenemez, kızarıklıklar hemen geçiyor mu, ne kadar sürüyor benzeri soruları cevaplamanız gerekebilir. Kızarıklıklar oluştuğunda fotoğraf çekerek cilt uzmanına gösterebilirsiniz.

   • Ali 21/07/2016 #

    Benimde pembe nokta çıkıyor sinek ısırmış gibi oluyor kaşınıyor 3 ve 5 gün içinde silinip kayboluyorlar, doktor kan tahlili istedi değerler normal dedi sadece çok az blr demir düşüklüğü görüldü ciddi bir şey değil dedi krem verdi gönderdi ,lekeler çıkıyor sinek ısırmış gibi oluyor 3 ve 5 gün arası silinip gidiyor elhamdulillah .Ben son 3 aydır sarımsak ,baharat çok karıştırdım yedim durdum .Bu lekelerde yaklaşık 2 aydır var daha önce yoktu acaba sebebi sarımsak ve baharat olabilir mi diye düşünüyorum !

 57. ekin 01/05/2014 #

  Merhaba benim kızım 7 yaşında 1 senedir sadece bacağının arkasında kaşıntı var ara ara azalsa da bu aralar çok fazla gece olduğunda bile uykuda kaşıyor, cildiye bana krem verdi ama sonuç alamadım yardımcı olur musunuz?

  • admin 04/05/2014 #

   Cilt ile ilgili şikayetlerde ne yazık ki muayenesiz bir yardım almanız mümkün değil. Doktorun verdiği ilaç sonuç vermediyse alternatif bir ilaç sormalı ya da farklı bir doktorla daha görüşmelisiniz, geçmiş olsun.

 58. ahmet 02/05/2014 #

  Merhaba benim sorunum göbek bölgemde daire şeklinde 4-5 noktada kaşıntıdan lekeler oluştu, sürekli kaşınmıyor ama rahatsız eden şey morarmış gibi gözüküyor lekelerin gitmesini istiyorum, ne yapmam lazım bilmiyorum yardımcı olur musunuz?

  • admin 04/05/2014 #

   Ahmet Bey bir cilt uzmanına görünmeli ve önce bu alerji mi, mantar mı vs sorunun ne olduğunu öğrenmelisiniz. Bu şekilde lekelerden de kurtulabilirsiniz.

 59. Gökmen 03/05/2014 #

  Merhaba sırtım yaklaşık 4 senedir kaşınıyor bazen dayanılmayacak hale geliyor, soğuk suyun altına giriyorum o zaman biraz rahatlıyorum. Çok defa doktora gittim ilaç verip gönderiyorlar ilaçları kullandığımda kaşıntı geçiyor biraz zaman araya girdiğinde tekrar kaşıntı başlıyor, özellikle sıcakta oluyor sırtımda herhangi bir sivilce ve leke görünmüyor.

 60. Birsen 13/05/2014 #

  Merhaba, karın bölgem kollarım ve bacaklarım eklem yerlerim acayip kaşıntı içinde. Bundan 2 ay önce sadece bacaklarım kaşınıyordu kırmızı nokta oluşuyordu 1 dakikalığına ama kanayana kadar kaşımadan rahat etmiyordum. Doktor tetkik yapmadan kaşıntı şurubu verip gönderdi. Sitenizi görünce yazmak istedim. Şimdiden sağ olun.

 61. uykusuz 29/05/2014 #

  Yaklaşık 1 ay oldu çoğunlukla akşam olmak üzere vücudum uykusuz bırakacak kadar deli gibi kaşınıyor. Üstelik bazı bölgelerde ufak yaralar çıkıyor ve 1 hafta sonra iyileşiyor. Bu konu hakkında bilgisi olan ya da daha önce aynı rahatsızlıkla karşılasan birileri varsa yardımcı olabilir mi?

 62. zümra 19/06/2014 #

  Yaklaşık iki aydır bütün vücudumda kasıntı var dermatologa gittim tahlil yaptı temiz çıktı polenlerden kaynaklanabileceğini söyledi ilaçlar verdi kullandım fakat geçmedi eczaneden almadığım kullanmadığım krem kalmadı ne yapsam nafile geçmedi, 2 aydır uyku uyuyamıyorum kasıntıdan çok kötü durumdayım ne yapabilirim?

 63. Isil 27/06/2014 #

  Yorumları da okudum ne çok kaşınan varmış, ama çözümü yok gibi, benim de tüm vücudum durmaksızın kaşınıyor sürekli yıkanıyorum ama yine kaşınıyor pul pul dökülme vs yok ama böyle saçımın dibi olsun kolum bacağım eklem yeri de değil tüm her yerim kaşınıyor. Yeni doğum yaptım emziriyorum ve çocuğa da geçiyor süt emerken o da kaşınıyor, ne yapacağımı bilemiyorum durmaksızın kaşınıyorum, iğrenç bir şeymiş. Allah sağlık versin hepimize. Hastaneye tahlile gideceğim.

 64. ali ihsan 06/07/2014 #

  Vücudum güneşten yandı eczaneden jelle bir tane ona benzer jel verdiler, vücuduma sürdüm on beş yirmi dk sonra kaşıntı başladı duş aldım biraz kesildi ama sonra tekrar başladı lütfen hemen cevap verin.

  • admin 06/07/2014 #

   Sayın Ali İhsan güneş yanıklarında kaşıntı normaldir. Kaşınmanız jelden ziyade güneş yanığından. Soğuk duş, soğuk kompres veya jeller kaşıntıyı hafifletebilir.

 65. cağlar 13/07/2014 #

  Admin aids gibi hastalıkların başlangıcı olarak görülebilir diye bir yazı okudum 3 gündür genellikle ellerim ayaklarım kaşınıyor deride bir sorun yok lütfen cevap yaz belirtileri neler doktora gitmeye de çekiniyorum.

 66. hakan 14/07/2014 #

  Ben böbrek hastasıyım diyalize giriyorum bende yaklaşık altı ay önce bir kaşıntı başladı ve kaşınmaktan tüm vücuda yara sardı ufak tefek ama ne o yaralar geçiyor ne de kaşıntı çok doktora gittim bana fosforun çok yüksek ondan dediler ama çaresini bulamadılar.

 67. Hamit 18/07/2014 #

  Sol ayak bilegi çorap bölgesinde 3 adet yanyana 1cm e yakın kaşıntılı kırmızı-mor renkte deriden kabarık basmakla solmayan şeyler var. Ve sağ femurun iç yanda kasık bolgesine yakın yerde de yanyana 3 tane 0.5 cm lik kırmızı-mor renkte basmakla solmayan kaşıntılı aynı özellikte şeyler var. 3-4 gündür var. Acaba pire ısırığı falan mıdır?

 68. Burcu 23/07/2014 #

  8-9 senedir bende kaşınıyorum. Bu kaşıntılarım genelde akşam daha da artıyor. Bir kaç defa cildiyeye gittim ilaç verip yolladılar. 6 seneye yakındır kullanıyorum. Kullanmadığım zamanlar uyuyamıyorum. Bana da yardımcı olursanız sevinirim.

  • admin 28/07/2014 #

   Burcu hanım 6 sendedir doktora gitmediyseniz bence bir daha muayeneye gidin.

 69. kendo 23/07/2014 #

  Benim de ayaklarımda var kaşıntı bazen olur, acı yediğim zaman fazla oluyor.

 70. özlem 25/08/2014 #

  Merhaba benim de solaryum sonrası vücutta bir kaşıntı var gece daha çok oluyor uyuyamıyorum doktor kan tahlili yaptı temiz, alerji ilacı verdi geçmedi. Vücutta hiçbir belirti yok sadece kaşıntı uyuz ilacı verdiler yine geçmedi genelde karın ve sırtta çok, önerisi olan varsa yardımcı olabilir misiniz?

 71. Akın 08/09/2014 #

  Hiçbir şekilde yardımcı olmuyorsun admin sadece doktora git diyorsun onu biz de biliyoruz.

  • admin 08/09/2014 #

   Akın Bey bizim sitemiz genel bilgiler veriyor, kişiye özel yardım sistemimizin olmadığı, böyle bir iddiada bulunmadığımız yorumlar bölümünde belirtiliyor zaten. Doktorların danışma hizmeti verdiği başka sitelerden faydalanabilirsiniz.

 72. Ezgi nisa 19/09/2014 #

  Benim bacak baldırım çok kaşınıyor ve hiç geçmiyor n’olur lütfen bu sorunun cevabını bilen varsa lütfen cevaplasın.

 73. murat 21/09/2014 #

  Her gece eve geldiğimde üzerimi çıkardıktan yaklaşık yarım saat sonra ve gece yattıktan sonra vücudumda öncelik sırtımda bir noktada kaşıntı başlıyor sanki karınca dolaşıyor ya da gibi sonra kaşıntı yön değiştiriyor başka yerler kaşınıyor üç beş sn ye geçiyor birden bacaklarımda tekrar sırtımda bazen bel bölgemde hafif acılı şekilde kaşıntılar oluyor bir başladı mı durmuyor bir orası bir burası derken ne uyku kalıyor ne de başka bişi 3-5 sn geçiyor tekrar tekrar sanki karıncalar istila etti sanıyorum durup durup tekrar çıldıracağım.

 74. sükrü 23/09/2014 #

  Benim eşimin yaklaşık 4 senedir aşırı derecede kol altı kaşınıyor, terli olsun kuru olsun kaşımaya başlayınca bırakamıyor, kol altı mahvoldu artık kötü bir görünüme geldi hani kabuklu bir yara geçince iz kalır ya öyle, gitmediği dr kalmadı herhangi bir şeye alerjisi de yokmuş, çok çaresiziz dr’un biri egzama dedi, nemli havada kaşıntı daha çok oluyor.

 75. abdülhey 20/10/2014 #

  mrb ben abdülhey 20 yaşındayım 2 gündür kaşınıyorum ilk kaşınma kollarımdan başladı sonra vücuduma geçti kaşınan yerlerde kızarıklık kabarıklık meydana geliyo ne yapmalıyım bilmiyorum arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim :'( :'(

 76. Turgay 25/10/2014 #

  Merhaba. Benim vücudumun hemen hemen her yerinde akşamları tatlı bir kaşıntı oluyor ve karşıma sonucu kabarıyor duş aldıktan sonra kaşıntı geçiyor ve kabarmalar kayboluyor bunun sebebi ne olabilir ya da hangi bölüm doktoruna gitmem daha iyi olur?

  • admin 26/10/2014 #

   Turgay Bey geçmiş olsun, bir cilt hastalıkları uzmanına (dermatolog da denir) görünebilirsiniz.

 77. deniz 05/11/2014 #

  Gitmek için öncelikle randevu alabilmek önemli.

 78. Fatma 10/11/2014 #

  Merhaba. Ben iki senedir kış gelmeye başlayınca geceleri özellikle ayaklarımda kaşıntı başlıyor ama geceleri beni uyutmuyor o derecede. 2 senedir gitmediğim doktor kalmadı.baktığınız zaman ayaklarımda hiç bir kızarıklık şişlik yok.cildiye dahiliye çapada alerji bölümüne Her yere gittim ama sonuç yok benim kaşıntılarım kış geliyor ve yine başladı.Ben internette de çok araştırma yaptım kronik ürtiker diye düşündüm ama doktorlar ürtiker değil bu dediler.bir sürü antiseptik kaşıntı hapları kullandım hiç biri fayda etmedi. kremler hiç fayda etmedi. artık ben gittiğim doktorlar ne ilaç yazacak olsa kullandım fayda etmedi dedim ve psikolojik o zaman yapacak bir şey yok deyip gönderdiler.bitkisel ne kullandıysam fayda etmedi ne yapacağımı bilmiyorum geceleri uyku nedir unutuyorum elimden bir şey de gelmiyor sinirimden sabaha kadar ağladığımı biliyorum o soğuklarda biraz alsın diye titrediğim halde ayaklarıma buz koyardım.bahar geldiği zaman kendiliğinden geçiyor.başından böyle bir olay geçip şifa bulan varsa yada hocam sizin bir fikriniz varsa rica ediyorum yardımcı olun.

 79. dilruba 13/11/2014 #

  slm Allah önce herkese şifalar versin benim annemde 1/5 yıl olacak bir kaşıntı başladı aniden kaşıntı kabarcıklar şişlerle oluyor. Cildiyeye gittik ilaçlar kremler nafile. 3 kez biyopsi yapıldı İstanbul tıp fakültesinde 10 gün yatırıldı, her tür tahlil yapıldı demir eksikliği strese dayanıklı denildi. Kortizonlu kremler kullanıldı bu da annemde kalp atakları yaptı. kadın 3/4 kez öldü sanıyorduk, atak geçirince yüzü tüm vücudu şişmeler yaptı. Tanınmaz hale geldi. saf vazelin sürekli kullanacak dediler kullanıyor. sedef dediler sedef ilaçları verildi biraz iyileşir oldu sonra o ilaçların yan etkisi var yeter dediler kestiler. şimdi yine aynen sürekli kanatırcasına kaşınıyor doktor yine biyopsi istedi yine yapıldı bakalım bir türlü annem kurtulamıyor kaşıntılarından. stres ilaçları verildi yani kısacası tüm tedavileri yapıyoruz sedef hastalıkları başkanı profesörler doktorlar maalesef tedavi edemiyorlar. 2014 yılında kaşıntılara çare olamayan bir ülkedeyiz ve doktorlar ya biyopsi ya kan tahlili yaptırıp bir şey de bulamayınca bir daha yapalım demekten başka çalışma yok. ey cildiyeciler hocanız türkan saylan’ı hatırlayın bari ya nelerle mücadele etti. hastalarıyla uğraşırdı ya evlerine kadar gidip tedaviyi takip ederdi. şimdiki doktorlar hastayı konuşturmuyor derdini anlatacak dur tahlil yap getir bu ne ya yazık ya saygılar.

 80. pinar 28/11/2014 #

  Admin benim de bel bölgemde bir haftadır bir kaşıntı başladı kaşınmaktan yara oldu belim benim de mi bir cilt doktoruna gitmem gerek?

  • admin 30/11/2014 #

   Evet Pınar Hanım önce bir cilt uzmanına görünmeniz en iyisidir.

 81. özge 01/12/2014 #

  Merhaba göğüslerimin üst kısmında ve sırtımda küçük kırmızı noktalar var fakat çok kaşınıyorlar. Krem kullandım tam bittiğini sanırken tekrar sırtımda ve göbeğimde çıkmaya başladılar. İçleri su toplamıyor sadece kaşınıyor ve kabarıyor.

  • sultan 27/02/2015 #

   Merhaba Özge aynısına benzer bende de oldu. Şu an senin yaraların iyi oldu mu olduysa hangi ilaçları kullandın?

 82. xandance 15/12/2014 #

  Hepinizin Derdinin Dermanı Avrupa’daki (Danimarka, İsveç, Hollanda, İsviçre, Norveç vb. gibi çok gelişmiş) ülkelerin özel hastanelerinde mevcuttur. Türkiye gibi az gelişmiş ve cahil bırakılmış bir ülkede hangi doktora giderseniz gidin (%90′ ı ezbere eğitim almıştır yani hastalıklar hakkında yeteri bilgisi ve hastalığı belirleyip teşhis koyacak yeteri kadar seviyesi yoktur.) derman bulmanız hemen hemen imkânsızdır. Türkiye ve benzeri ülkeler bilimden uzaklaştıkça geri kalmaya ve de o ülkelerin insanları buna benzer sıkıntılarla karşı karşıya kalmaya devam edecektir. Bir ülkede bilim dalları ne kadar az öğretiliyorsa, o ülkenin vatandaşları sürünmeye ve acı çekmeye devam eder. Eğer maddi imkanınız varsa bu ülkeyi terk etmenizde fayda var. Pişman olmazsınız.

  • zehra 01/01/2015 #

   Benim kol bileklerimde kaşıntılar oluyor ve ufak ufak yaralar oluyo bazen boynumda da oluyor ama bileklerimde daha çok.

   • Erdoğan 28/10/2015 #

    Benim de kol bileklerimde bir anda kaşıntım oluyor. Dayanamıyorum ve kaşıyorum kıpkırmızı oluyor sonrada. sadece kolumda oluyor şu an. Siz ne durumdasınız Zehra hanım? bu konuyla ilgili yardımcı olabilecek biri var mı?

  • Mustafa 25/07/2017 #

   Bende astım bronşit oldum.birtakim ilaçlar
   Neticesinde her yerim kaşınıyor bana neyin dokunduğunu bulmaya çalıştım ama ozellikle
   Tereyağ ve zeytinyağ azdiriyor.acil şifalar herkese…
   Size katiliyorum ülkemizde bilim ve sağlık çok gerilerde Azda olsa işini iyi yapan insanlar var herkesin işini severek yapmasını dilerim,bize kobay muamelesi yapılmasın…

 83. celal 05/01/2015 #

  Merhaba arkadaşlar. Lütfen sonunu okuyun! Herkese geçmiş olsun.
  Birçok arkadaşımızın tarifi gibi ben de; 6 yıl önce ayak parmağımdan başlayan şiddetli kaşıntıyı kolonya kullandım durduramadım, soğuk suyla biraz hafifledi.
  Bu durum özellikle geceleri şiddetlenerek 5-6 gün içerisinde ayak bölgelerine yayılarak devam etti deride kızarıklığın dışında hiçbir yara, deri dökülmesi vb. görülmedi.
  Hastane,hastane dr,dr gezdim alerji testleri, kan tahlilleri birçok tetkik yapıldı uyuz ilacı da kullandım ama nafile, hatta üniversite doktoru kan basıncı sorunu bile dedi, bir cildiye dr. verdiği tableti kullanmaya başladım. İlacı faydası olmuş mudur diye kestiğim zamanlarda 2-3 gün içerisinde kaşıntının vücudumda diğer bölgelere dağıldığını fark ettim. İlacı geceleri günde 1 defa kullanıyordum uyku yapıyor, gündüz sersem gibi yapıyordu.
  Bu arada bu rahatsızlığım bulaşıcı mı diye çocuğumu ve eşimi takip ediyordum, aradan 4 yıl geçti ve yavaş yavaş aynı kaşıntı eşimde de görülmeye başladı. Doktora tekrar gittik durumu anlattık, dr. teşhisi bilinmeyen böyle bir bulaşıcı kaşıntı rahatsızlığı olmadığını alerjik bir durum olduğunu söyleyip geçiştirdi.
  Bende kuşkular artmaya başladı ve iş yerinden arkadaşlarımı, gelen giden misafirlerimi hatta avm de dahi herkesi takip eder oldum sanki paranoya gibi acaba herkes mi kaşınıyor diye. İş yerinden arkadaşlarda kaşıntı olayı yaklaşık 2 yıl önce görülmeye başlandı ve hızla diğer arkadaşlara da geçti. Bu arada iş yerimizde her ay haşere ilaçlaması yapılır hatta güvercinler giriyor diye kuş bitine karşı da ilaçlama yapıldı.
  Gelen müşteri ve misafirlere de dikkat etmeye başladım bulunduğumuz ortama gelen kisiler 5-10 dk içerisinde kaşınmaya başlıyorlar bu durumdan çok çok rahatsız oluyorum ama elimden bir şey gelmiyor.
  Sanki vücudumda bir şeyler geziyormuş gibi bazen de örümcek ağına denk gelmişim gibi yüzüme bir şeyler çarpıyor. Arkadaşlarımızla bir arada bulunduğumuz anlarda vücudumuzda diken diken batmalar oluyor sanki görülmeyen böceklerin istilasına uğramışız gibi, bu varlıklar birimizden başka birine akıyor gibi.
  Bu durumda bilimsel olmayan tahminim biyolojik bir virüs veya bakteri ortamda geziyor ve herkese bir şekilde bulaşıyor ya da manyetik elektrik gibi bir şey bilemiyorum. Bildiğim tek şey bu konuya kesinlikle devletin ilgili kurumlarının el atması.
  Dr.lara kalsa kortizon’larla çözmeye çalışıp sebebini bulamayacaklar böbreklerimizi iflas ettirecekler. Arkadaşlar kesinlikle bu rahatsızlık çok ciddi
  Yavaş yavaş psikolojimizi, iş hayatımızı aile yaşantımızı olumsuz etkiliyor. Temennim bir an önce bir çare bulunmasıdır. Saygılarımla.

  • admin 05/01/2015 #

   Celal Bey anlattıklarınız arasında iş yerinizde sürekli ilaçlama olması ilginç bir nokta. Kaşıntılar başladığında da ilaçlama yapılıyor muydu? Bu tip kimyasalların alerjik tepkiye yol açması yaygındır. İş arkadaşlarınızın da kaşınması normal ve hatta ilaçlamadan sonra iyi bir temizlik olmuyorsa giysilerinizle ilacı evinize taşımanız, evdekilerin de kaşınması söz konusu olabilir.

 84. yekbey coşkun 11/01/2015 #

  5 yıldır sırtımda kırmızı kabarcık oluşuyor ve kaşıntı yapıyor sırtımın her alanında bir sürü sivilceler gibi sıkınca beyaz iltihap akıyor sonrada peşine kan geliyor ve sırtım biraz rahatlıyor kaşıntı duruyor, terlediğimde de kaşıntı yapıyor ve hastaneye gittim bu 5 yıl içinde hemde 2 defa gittim ikisinde de doktorlar bana 1 krem bide hap verdiler ikisinde de fayda etmedi ve bir daha da gitmedim doktorlar bakıp hop hap krem yolla geçmiş olsun ve olmuyor umarım siz bir bilgi verirsiniz de ona göre belki gider bir önlem alırım ama artık dayanamadığım için netten araştırıyorum.

  • admin 13/01/2015 #

   Sayın Yekbey cilt sorunlarında internetten çözüm bulmak zor çünkü mutlaka gözle muayene gerekir. Ancak kaşıntılı hastalıklarda çoğu kez tedavi süreci uzar. Çünkü doktorun doğru ilacı bulması zaman alır. Hatta bazen kaşıntıya iyi gelen ilaca vücut alışınca yine ilaç değiştirmek gerekebilir. Tedavi konusunda inatçı olmayı düşünebilirsiniz.

 85. gürcan dereli 18/01/2015 #

  Arkadaşlar ben de 10 yıl kadar oldu kaşıntı gitmediğim doktor kalmadı hala hala geçmedi hala geçmedi kortizon kullanmaktan vücudumun dengesi bozuldu ne yapacağımı bilmiyorum tedavisi varsa söyleyin ben bulamadım.

 86. sultan 27/02/2015 #

  Benim 1 ay önce sırtımın bir bölgesinde küçük küçük kırmızı sivilceye benzeyen yaralar çıktı çok kaşınıyor ve sonradan çok acıyor sırtımın her tarafına yayıldı göğüs bölgeme doğruda yayılıyor. Doktora gittim krem ve hap verdi bir faydasını göremedim iki aydır böyleyim, yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar şimdiden teşekkürler.

 87. ibrahim 11/03/2015 #

  Slm bende 2003 den bugüne sedef var ama son bir haftadır kaşıntıyı durduramıyorum özellikle akşam saatlerinde başlıyor nedendir acaba tüm herkese geçmiş olsun.

 88. salih 02/04/2015 #

  Ben de sizler gibi aynı hastalıktan mustaribim kaç doktor gezdim kaç hap kullandım kaç krem kullandım bilmiyorum ama hepsi yaklaşık olarak yarım çuval eder geçmedi ama duştan sonra Nivea yoğurt gibi mavi demir kutulu nemlendiricisini kullanıyorum dışarı çıkmadan okula gitmeden duştan sonra yatmadan önce sürekli sürüyorum rahatlatıyor beni diğer nemlendiriciler yakıyor acı veriyor size önerebileceğim tek şey bu bide direk derileri temizlenmesi için ölü derileri kaşıyarak değil Oilatum sabun kullanıyorum herkese geçmiş olsun delirmemek elde değil 🙁

 89. İnan 12/06/2015 #

  Sn. Admin eşim 4 Şubat 2015 de safra kesesi ameliyatı oldu. Ameliyat hatalı olunca, yani safra kaçağı yaptı. Karaciğere kateter takıldı 6 ay kalması gerektiği söylendi.4 ay geçti. Bir aydır vücudun her yerinde çok şiddetli kanarcasına kaşıntılar olmaktadır. Kere yerde tıkanma olmuştur diye açılma işlemi de yapıldı. Cildiye doktoru gastroenterolojiye gönderdi. Burada verilen krem ve ilaçlarda fayda etmedi. Sizin yardımınız ve başından böyle bir olay geçmiş olan varsa ne yapılması hususunda bilgi vermelerini istirham ederim. Teşekkürler.

 90. Fatih 16/06/2015 #

  15-20 yıldır kaşınıyorum. Kullandığın ilaçtan fayda görüyorum. 20 yıldır aynı ilaçları alıp duruyorum. Ürtiker tanısı konulmuştu. Neye allerjimin olduğunu bilemiyorum. Ama düzenli olarak 20 yıl aynı ilacı 2-3 günde bir kere alıyorum. Süresini bazen uzatıyorum o zaman kaşıntılar başlıyor ama mümkün olan en uzun sürede ilaç almaya çalışıyorum.

  Zaten yapılabilecek sadece kan tahlili. O da normalse doktorlar kaşıntı ilacını veriyorlar. 12-13 yıldır da artık bu konuda doktora gitmiyorum. İlaçlarımı direk eczaneden alıyorum. Sadece ilacım bittiğinde kaşıntı çok çok artarsa veya bazen ellerimde ve yüzümde şişmeler olduğunda ki bu çok çok nadir direk acile gidip bana …… yapın ürtikerim var diyorum. Sağ olsun onlar da kırmıyor.

 91. CENK 26/06/2015 #

  Hocam saygılar sunarım. 3 gün önce iftarda küçük bir parça brokoli yedim ekstra olarak. Daha önce bir yan etki yapmadı. İftardan 2 -3 saat sonra gövde bölümümde hafif bir kaşıntı başladı. Cildimde herhangi bir deformasyon ve kabarıklık, kızarıklık yok. Halen de yok. Daha sonra bacak kaval bölgemdee yine gövde kaburga bölgemde şiddetli kaşıntı devam etmektedir. Gece uyandırmıyor. Yani uykuda kaşıntı olmuyor ama gün içinde çok şiddetli. Bu alerjik bir kaşıntı mıdır? Ciltte herhangi bir deformasyon veya şekil değişikliği olmadan da alerjik bir reaksiyon olabilir mi? Teşekkür ederim.

  • admin 28/06/2015 #

   Cenk Bey ciltte belirti vermeyen kaşıntıların alerjiden çok sinirsel ya da bir iç hastalık ile ilgili olduğu düşünülür. Kan tahlili yapılarak sebep anlaşılabilir.

 92. Mustafa 03/07/2015 #

  Burun yanları kaş saç derim de kızarıklık ve pul pul kuru derilenime oluyordu seboreik dermatit dediler krem verdiler hala kullanıyorum fakat simdi birden bir kaşıntı basıyor ve kalp ritmini hızlandıracak harekette kaşıntılar artıyor. Düzgün spor yapamaz oldum. Doğal bir çözüm yolu var mıdır?

 93. nermin 09/07/2015 #

  Admin bu sayfayı insanları Dr a yönlendirmek için mi açtınız zaten Dr a gidiyoruz amacınızı anlamış değilim kusura bakmayın.

  • admin 09/07/2015 #

   Nermin Hanım sitemiz çeşitli rahatsızlıklar hakkında genel bilgiler vermek ve kişilerin rahatsızlıkları ile ilgili kendi aralarında paylaşım yapabilmeleri için oluşturulmuştur. Bu şekilde on binlerce kişi sitemizden faydalanmaktadır.

   • berlsan 12/07/2015 #

    mrb benim de ayaklarımda mantar var yüzümde kaşıntılar başladı yüze bulaşır mı mantar?

 94. Fatih Mehmed 11/07/2015 #

  Merhaba arkadaşlar, benim Problem banyo ve sonrasında meydana geliyor. Bazen lokal olarak kaşıntı tüm vücutta. Banyo sonrası kasıktan aşağısı deli gibi kaşınıyor. Kaşıdıkça kaşınıyor. Mecbur 10-15 dk kendimi sıkıp yatıyorum yatakta. Geçene kadar. Bir ara soğuk su uygulaması denedim Duştan sonra çare olmadı. Şimdi ise oturduğum yerde (nemli havada) bacaklarım sürekli kaşınıyor. Sanki terliyorum çıkan tuz beni yakıyor. Yok böyle bir huzursuzluk.

 95. Selvi 01/08/2015 #

  Merhaba.Vücudumda bugün başlayan ani ve şiddetli kaşıntılar olmaya başladı. Kaşıntılar yüzünden yerimde duramıyorum. Ne yapmalıyım ?

 96. bülent 03/08/2015 #

  merhabalar benim sorunum kronik ürtüger 19 yıldır bu rahatsızlık devam etmekte kasıntı şişlik ödem özellikle göz kapakları kulak arkası kaşıntı ve şiş ellerim avuç içleri öylesine kaşınıyor ki hiçbir yere dokunamıyorum bir çok doktor ve profesöre göründüm yüzlerce tahlil yapıldı sebebi bulunamadı rahatlamam için antihistamin ilaç veriyorlar bu da en fazla 2 gün tekrarı aynı aynı hastalık belirtisi olan arkadaşlar varsa çare bulabildilerse paylaşırlarsa çok memnun olurum şimdiden çok teşekkür ederim herkese geçmiş olsun…

 97. Selma 21/08/2015 #

  Kolumda avuç içi büyüklüğünde bir soyulma var ama kaşıntı yok sizce nedir ??

 98. buse 14/09/2015 #

  Merhaba ben yaklaşık 8 gündür kaşınıyorum ilk olarak ellerinde başlayan kaşıntı el parmak aralarıma ayaklarımın her bir yerine göğsüme boynuma bacaklarıma ve göbeğime yayıldı. Bir kaşındı mı durmuyor doktora gittim bana alerji ilacı verdi ama hiçbir işe yaramadı nedeni ne olabilir lütfen cevap yazarsanız sevinirim.

 99. kocakzade 18/09/2015 #

  Arkadaşlar ben 42 yaşındayım bu yaşıma gelene kadar tek bir alerjik rahatsızlık yaşamadım, fakat değişik sağlık sorunlarım vardı, mide ağrıları, bulantılar, depresif psikolojik rahatsızlıklar, vertigo ve baş dönmeleri falan gibi. Ama 2 haftadır bir kaşıntı hasıl oldu ve ben her ne hikmetse çok rahatım varsın kaşınsın diyorum. Vücut zararlı kimyasalları dışarı mı atıyor ne sanki.

 100. hakkı 21/09/2015 #

  Sayın ilgililere, 2 aydır gezen kaşıntı iğnelenme batma gibi sıkıntılar yaşamaktayım. Tüm tahlillerimi yaptırdım. Hepsi normal. Bu kaşıntı deride hiçbir kızarıklık yara gibi lezyonlar yok. Geceleri uykumda ve yaşamım her anında artık evli gibiyiz. Çok sıkıntı veriyor. Bana derman olun teşekkürler.

 101. esmer 30/11/2015 #

  Merhaba bende de aynı durum mevcut aşırı kaşınma hatta cildimde kabarıklar oluşuyordu doktora gittim iğne yaptılar alerji iğnesi sonra hemen geçiyordu ama birkaç ay sonra yine başlıyodu sebebi ise bazı ilaçlardı guatr ilacı kullanıyordum ondan oluyordu ilacı değiştirdi doktor ama diğer ilaç da aynı yaptı guatr tedavimi bıraktım ilaç içememe yüzünden, bazı kişilerde stres bazı kişilerde ise ilacın etkisi çok kaşınmada.

 102. gülsemin 08/12/2015 #

  Mrb ben 36 yasındayım doğdum doğalı astım hastasıyım bazı doktorlar koah diyor astım karma anlayamadım ben feci şekilde kaşınıyorum kollarım bileklerim bacaklarımda ise kaşırken dal çizmiş gibi kanıyor kazak pijama ne giysem kaşınıyorum ne yapmam gerek özellikle her sene kışın oluyor ne yapmalıyım?

 103. Tahlil Sonuçları 26/12/2015 #

  Özel bölgelerde olan kaşıntılar için doktora gitmeye çekinenler adına evde neler yapılabilir? Doktora gitmek şartsa hangi bölümden randevu almak gereklidir. Teşekkürler.

  • admin 01/03/2016 #

   Sayın Tahlil Sonuçları kaşıntının nedenini bilmeden çare bulmak zor olacağından önce doktora gidilmeli. Erkeklerde üroloji ya da dermatoloji (cilt hastalıkları) bölümleri kadınlarda ise jinekoloji ya da yine dermatoloji yardımcı olabilir.

 104. merve 24/02/2016 #

  Merhabalar, 2 aydan uzun bir suredir sebepsiz bir kaşıntı var tüm vücutta. Doktora gittim krem ve hap verdi 2 hafta kullan dedi. Yine geçmedi. Bacak kısmında bastırınca ağrımayan morarmalar var. Boynumun altında sivilcelenme başladı. Yine gittim. Uyuz losyon verdi. 1 sefer kullan sadece dedi. Yine kaşıntı devam ediyor. Psikolojik bir şey olabilir mi doktorun daha fazla yapabileceği bir şey yok dedim en son.

 105. Emine 27/03/2016 #

  Benim eşimde 1 ay önce başlayan ve hala devam eden bi kaşıntı var. Sol bacakta dizden başlıyor ve kalça üstüne kadar. Sürekli var ama Özellikle geceleri çıldırtıcı uyutmayan bir kaşıntı devam ediyor. Geçmek bilmiyor psikolojimız bozuldu. Kaşıdıkça yara oluyor bacağı. Nasıl kurtulacağız bu durumdan. Doktora gitti krem verdiler bi işe yaramadı

 106. Ebru 28/03/2016 #

  Merhabalar ben yaklaşık 2 aydır kaşınıyorum. Önce kollarımda küçük kızarıklıklarla başladı. Kollarım, bacaklarım, üst bedenim derken bütün vücuduma yayıldı. 2 haftadır da sabahları kalktığımda dudağım, gözüm veya parmaklarım şişmeye başladı. Kemiklerim ve eklem yerlerim çok ağrıyor. Sanki spor yapmışım da hamlamışım gibi ağrılar. Dermatolog kaşıntı için ilaç verdi başta faydası oluyordu ama artık o da rahatlatmıyor. Tekrar araştırma hastanesine gideceğim ama korkuyorum. Böyle bir şey yaşayan var mı acaba? Ne yapmalıyım?

  • rahmi 06/02/2017 #

   Son 5 yıldır şubat ve mart ayı geldiğinde her iki bacağımda ayak bileklerim ile diz kapaklarım arası kaşınıyor. Elimle hafifçe kaşıma yapıyorum bu andan itibaren azıyor ve azdıkça kaşıyorum sonunda derim tahriş oluyor ve kanıyor bundan sonra yanma ve acıma başlıyor. üç gündür bütün bedende kaşınma baş gösterdi.Şu anda kayboldu, kendiliğinden geçti,Hastanelere gittim. Bir fayda göremedim.Her yere soruyorum,araştırıyorum. A grup rh pozitif kan gurubu olanlarda daha sık. Sonra kan verip ürik asit değerine,karaciğer kontrolü,albümin düzeyine muhakkak baktırsınlar derim.İnsan ayaklarını ve ellerini soğuk su ıle yıkar işte bu anlar ayak ve kol bileklerinde kaşınmayı tetikliyor bu nedenle ılık su ile yıkayınız derim. Kolay gelsin.

 107. Hakan yıldırım 10/04/2016 #

  Merhabalar geceleri vücudumun çoğu bölgeleri kasiıniyor ve bu sorunum 6. 7 aydır devam ediyor özel hastaneye gittim ve doktorun vermiş olduğu losyon ultra krem ve kanser ve losevi lerde kullanılan iğne verdi hafta da bir iğne vuruldum 2 adet ama bu ilaçlar beni 1 ay rahatlattı ve tekrar kasint ilarim başladı geceleri bu kaşıntı yüzün den uyuyamiyorum ayrıca sıcak duş alırken kasiniyor ve de vücudu kirmizi kırmızı izler çıkıyor ‘ kan testi alerji testi yaptir dim herhangi gibi bir sorun çıkmadı kısaca bu kasinti dan kurtulmam için yardiminizi rica ediyorum aynı durumla karşılaşan arkadaslar

 108. Halit 25/04/2016 #

  Şöyle bir yorumlara baktım da herkesin derdi aynı ama derman yok, ben kendimi bildim bileli kaşınıyorum, cildiyecilerin dediği tek şey bazı gıdalara veya kimyasallara alerjiniz olabilir, arkasından bir antihistaminik hap geçici rahatlamalar ama tedavi yok, özellikle de geceleri bacaklarda bazen de kollar ve sırt bölgesinde oluyor, tek tavsiyem; limon kolonyası kaşıntı anında rahatlık sağlıyor, Allah hepimize sağlık ve sabır versin..

 109. Ruhan 28/04/2016 #

  Merhaba arkadaşlar ben 43 yaşında bir bayanım benimde geçen sene sol bacağımda kırmızı döküntülü bir kaşıntı oldu.tam bir sene kaşındım. Doktor doktor gezdim ama bir çare bulamadılar. 6 ay hiç ara vermeden ilaç kullandım hiç bir faydasını görmedim.bir gece yine şiddetli bir kaşıntı başladı öyle kaşıyordum ki kaşıdığım yerler göz göz açılıp kanıyordu.artık dayanamıyordum bunalıma girmiştim. Bacağım tanınmaz hale gelmişti. Allahım yardım et diye ağlıyordum. O anda aklıma üzüm sirkesi geldi. Hemen dolabı açtım can havliyle sirkeyi bacağıma boşalttım. Sabah öğle akşam her kaşındığımda bir hafta boyunca devam ettim.çok şükür Allahın izniyle hiç bir şeyim kalmadı.5 aydır çok rahatım. size de tavsiye ederim.mutlaka deneyin derim. Rabbim herkese acil şifalar versin.

 110. Basak 04/05/2016 #

  Merhaba 7 yaşında kızımın 2 senedir üst bacağında kaşıntı oluyor kaşıntı olan yer aynı ancak herhangi bir kızarıklık şişlik yada bir yara yok özellikle akşamları ve geceleri oluyor ara ara da alt bacağında da ağrı oluyor bu kaşıntının nedeni nedir acaba?

 111. Hakan 08/10/2016 #

  Merhaba benim yaklaşık 1 aydır vücudumun her yeri kasiniyor ve başladığında durmuyor başımdan ayağıma kadar kasiniyorum son 3-4 gündür fazla olmaya başladı bazen geceleri uyuyamiyorum kolumda göğsümde küçük benekler çıktı sıcak duş alırken suyun deydigi yerlere iğne batarmis gibi hem acıyor hem kasiniyor bazen aklıma geldiğinde kaşınmaya başlıyorum bazen aklıma gelmeden de kasiniyorum sizce sebebi nedir

 112. suleyman 16/12/2016 #

  merhaba bende de aşağı yukarı 6 yıldır çözülmeyen bir kaşıntı var. başlarda sadece banyodan çıktıktan sonra oluyordu sonra yazları da olmaya başladı.daha sonra özellikle yazın hareket edince arttığını fark ettim. spor yapamıyorum bu yüzden hatta yazın gezmeye bile zor gidiyorum özellikle bacaklarda iğnelenme oluyor. son zamanlarda da artik her lavabodan çıkınca kucuk veya buyuk abdestten sonra fark etmez yaz kış fark etmeden ayağım iğneleniyor. cildiyeden bir sey cikmadi dahiliyede birkac ilac kullandim yaramadı nörolojiye gittim mr cekti bir şey cikmadi. kasintimin tek bir sebebi oldugunu dusunmuyorum her gun vucutta bir ignelenme var. hala ariyorum tedavisini. tavsiyeniz varsa bekliyorum…

 113. sami 30/12/2016 #

  mrb. arkadaşlar 4 gündür bende de bir kaşıntı var kafamda bacaklarımda çok sinir bozucu bir durum yüzüm gözüm kaşınıyor bugün doktora gittim karaciger ve bagırsak tahlili istedi genelde stres mantarı diyorlar stresli insanlarda görülen bir durum.

 114. Selçuk 08/01/2017 #

  Arkadaşlar genelde çoğumuzun derdi aynı. Bucudum heryeri sebepsiz kaşınıyor. Doktora gidiyoruz yüzümüze bakıp mantar kremi verip gönderiyorlar. Malesef ülkemizde çok kaliteli hastaneler yapıldı ama içine doktor diye figüranları doldurmuşlar. Ben yurtdışında bir arkadaşıma anlattım derdimi bana hastalığımın ismini söyledi :)) yurtdışında yoldan geçene sor söyler. Bizim ülkemizde profosor olmuş bi halttan haberi yok! Bu hastalığın ismi NÖRÖDERMATİT’dir. İnternetten araştırın diycem ama türkçe sitelerde çokfazla bilgi yok. Ben bugün yurtdışında bir doktora gideceğim. Tedavi şeklini sizinlede paylaşırım inşallah. Allah şifa versin.

 115. Nurettin 08/01/2017 #

  Merhaba 21 yaşındayım. Vücudum da heyecan mutluluk vb. hisler oluştuğunda kaşıntı oluyor. Bu kaşıntı tüm vücuda yayılıyor. Doktora gittim verdiği ilaç bi işe yaramadı. Bi tanı koyamadı.

 116. ismail yakin 27/02/2017 #

  Benim vucudumda mantar vardi pullu pullu hale geliyodu govdem. kremle bunu gideriyordum fakat kasinti git gide kollarima bacaklarimda olmaya basladi kafamda yuzumde kaslarimda kepek gibi kasidikca bembeyaz oluyo dokuluyo.yuzumde kirisiklik olmaya basladi dr e gittm cigerlerden geldgni soyledi ilac ve krem verdi fakat gecmedi hala devam ediyor.Sifayi veren Allah tir nolur bi care bulayim buna.

 117. vatandas 26/04/2017 #

  Merhaba, bundan 1 yıl önce kaşıntım başladı, çorap lastik yerlerinden tutun, kollarım bacaklarım kafam her yerim kaşınmaya başladı. Hatta şişlikler de olmaya başlamıştı. Kaşınma yerlerim şişiyor, kabarcıklar oluşuyordu eğer iradeli davranıp da yenilmez ve kaşımazsam kısa bir süre sonra geçiyor ancak kaşırsam alan büyüyor, yayılıp kızarıyordu, şişiyordu. Dermatologlarla görüştüm, kan testi istediler “muhtemelen pozitif çıkacak eğer pozitif çıkarsa alerji testi yaparız” dediler ama kan değerlerimde bir sorun çıkmadı. Sorunu hafifletmesi için bana hap önerdiler. Çözüm değildi ama çok işe yarıyordu. Geceleri bacak aralarımın bile kaşınmasından uyuyamıyor hatta olur da uyursam kaşıntı beni uyandırıyordu ama bu hapı kullanmaya başladığımdan itibaren çok mutlu günlerim oldu, her gün içiyordum. Aslında bu ilaç her gün içilmeye uygun bir ilaç değildi, sonra dedim azaltayım 2 günde 1 ya da kaşıntı vücuda yayılmaya başladığı zaman kullanayım diye ama baş edemedim her gün kaşınıyordum, parmaklarım öyle şişiyordu ki yüzüklerimi çıkarmak zorunda kalıyordum.

  Tekrar gittim dermatoloğa ve bana psikologla görüşmeyi önerdi, sorun muhtemelen psikolojik dedi, zaman bulup gidemedim. Bir süre sonra artık bağımlı gibi hap kullanmayı istemediğim için ilacı bir anda bıraktım. Sancılı bir süreç oldu ama 5 ay gibi bir süredir ilacı içmiyorum. ilk başlarda kaşıntım çok güçlüydü, ama kaşımadığımda kısa bir süre içinde geçtiğini fark ettiğim için direnip atlatmaya çalıştım hatta dürüst olayım çorap veya ayakkabı gibi sıkan şeyleri çıkarınca olan kaşıntıya katlanamadım ve tarakla bile kaşıdığım oldu yaralamıyordu ama acıtarak kaşıdığım için geçiyordu, acı kaşıntıya baskın çıkıyordu.

  Ara ara kaşıntı olmasına rağmen atlattım sayılır, son 1 haftadır yine nüksetti, parmaklarım vs deli gibi kaşınıyor ama ilacı içmeme konusunda inat ediyorum. Kaşımamaya özen gösterin, kaşınan yerlerinizi parmak uçlarınızla bastırmadan, hafiften siler gibi üzerinden ovalayın bu genelde çok işe yarıyor. Şimdiden çok geçmiş olsun umarım bir an önce atlatırsınız.

 118. sezgin 25/11/2017 #

  Selçuk Bey NÖRÖDERMATİT demiş ama burdakilerin çoğuna uymuyor o teşhis çok azına uyuyor genel olarak yorumlara baktığımda hemen hemen herkes dermatoloğada psikiyatrisede dahiliyeciyede cildiyeciyede gitmiş ama çözüm bulan olmamış malesef bendede 6-7 yıldır var her doktorada gittim verdikleri ilaçlar günlük çare oluyor bazen oda olmuyor

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.