Kepek Neden Olur?

Pul pul olmuş ölü deri, saç telleri arasından görünmeye başladığında bu duruma kepek adı verilir. Kepek genellikle ciddi bir soruna işaret etmez ve bulaşıcı değildir. Ancak insanlar arasında kepekli saçla dolaşmak hoş bir durum sayılmaz ve bu nedenle kepek sıkıntı yaratır. Konu temizlik olmasa bile dışarıdan sanki saçlar kirliymiş, kişi bakımsızmış izlenimi doğar.

Kepeklenmenin ciddi seviyede olduğu durumlarda sorun sadece görüntü değildir, kafa derisinde kaşıntı da olur. Kepeğe karşı en etkili tedavi yönteminin başında kepek şampuanı kullanmak gelir. Eczanelerde ya da marketlerde satılan kepenk şampuanlarının farklı etkileri olabilir. Size iyi gelecek şampuanı deneyerek bulabilir ya da cilt doktoruna danışabilirsiniz. Kepek şampuanını etikette belirtildiği şekilde uygulamak önemlidir.

Cilt kendini yenilerken bir yandan yeni hücreler oluşur ve diğer yandan ölü deri hücreleri atılır. Bu olağan bir süreçtir ve banyoda yıkanıp giden ölü deriyi gözle görmeyiz bile. Cildin bu yenilenme süreci normalde olması gerektiğinden daha hızlı olmaya ve ölü deri birikmeye başladığında ise, saç derisinde de kepek fark edilmeye, gözle görülmeye başlar. Kepek sorunu baş gösterdiğinde kafa derisi üzerinde ölü deri yamaları oluşur ve bunlar pul pul olarak saça karışır. Cildin yenilenme sürecini hızlandıran etkenler her zaman hijyenle ilgili sorunlar değildir. Temizlik dışında başka faktörler de kepek sorununa yol açıyor olabilir. Bu nedenlerde başlıca olanları aşağıda sıralanmış olarak bulabilirsiniz.

Seboreik Dermatit (Ciltte Yağlanma ve Kabuklanma)

Bir tür egzama olan seboreik dermatit henüz tam olarak nedeni anlaşılmamış, yağlı ve kabuklu cilt sorununa neden olan bir rahatsızlıktır. Bir tür mantarın bu duruma neden olduğu düşünülür. Bu tip egzamadan muzdarip olanlar kafa derisi dışında göz kapakları, burun kenarları, kulak arkası, koltuk altı gibi cildin başka kısımlarında da deride kabuklanma sorunuyla karşılaşabilirler. Cildin yer yer yağlı ve kızarık olduğu, kabuklandığı ve beyaz ya da sarı pul pul dökülme meydana geldiği görülür. Bebeklerde de yaşlılarda da ortaya çıkabilir.


Malasezya Mantarı

Malasezya normalde ciltte yaşayan ve zararsız olan bir mantar türüdür. Ancak kontrolsüz olarak büyümeye başlarsa cildin yenilenme sürecini hızlandırıp kepek sorununa neden olabilir. Ciltteki mantarın varlığı bağışıklık sistemini harekete geçiriyor olabilir ve bu tepki de cildin yağlanmasına yol açabilir demektir. Bağışıklık sistemi vücudu enfeksiyonlara karşı korumak için bu tür savunma tepkileri verir. Ancak cildin yağlanması bu kez mantarın daha da büyümesine yol açacaktır ve sonuç olarak tüm bu savunma mekanizması bize kepek olarak geri dönebilir demektir.

Saçı Az ya da Çok Yıkama

Az yıkanan ve yağlanan saçta kepek oluşur ama bu, her kepekli saç pistir, yıkanmamıştır anlamına gelmez. Saçını az yıkayanlar yağlanma ve kepek sorunuyla daha çok karşılaşabilir, öte yandan saçı sık sık şampuanlamak da kafa derisini tahriş edip kepeğe neden olabilir. Saçın hangi aralıklarla şampuanlandığı kadar, şampuanlarken saç derisine masaj yapılması ve ardından bol suyla saçta şampuan kalmayacak şekilde iyi bir durulama yapılması da önemlidir.

Piyasada satılan şampuanların çoğu pek çok kimyasal içerdiğinden, cilt bu kimyasallara alerjik tepki veriyor olabilir. Kullandığınız şampuanı değiştirmek, farklı ürünler denemek ya da mümkün olduğunca doğal ürünlere yönelmek işe yarayacaktır.

Jöle Benzeri Saç ürünleri

Jöle, saç spreyi, köpük benzeri saçı şekillendirmek için kullanılan ürünlerin kepeğe yol açtığı bilinmektedir. Bu kimyasal ürünlere saç derisi alerjik tepki verebilir ya da çok sık jöle kullanılması saç derisini tahriş edebilir. Piyasadaki bazı yeni ürünler ‘kepek yapmayan jöle’ etiketiyle satılmaktadır. Kepeğe en iyi çözüm bu tür saç ürünlerinde aşırıya kaçmamaktadır ama jölesiz yapamayanlar, kepek yapmayan ürünleri deneyebilirler.

Kuru Cilt

Herhangi başka bir tetikleyiciye gerek olmadan, sadece kuru bir cilde sahip olmak da kepek nedenleri arasındadır. Soğuk havalar, nemsiz ortamlar, fazlasıyla ısıtılmış odalar cildi olumsuz etkiler ve iyice kurutur. Bu durumda saç derisinin de pul pul dökülmesi, yani kepeklenme görülmesi veya var olan kepek sorununun daha da kötüleşmesi mümkündür.  Kuru cilt nedeniyle görülen kepeklenme diğer kepek türlerine göre daha küçük ve yağsızdır. Kuru cildin yol açtığı pullanma kol ve bacaklarda da görülebilir.

Yağlı cildi olanlar ise kepek sorunum olmayacak diye düşünmemeli. Bu biraz yukarıda söylenenlere ters düşebilir ama yağlı ciltler de ölü derinin birikmesine ve kepeğe yol açabilir.

Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı (psoriasis) parlak ve kalın deri pullanmasına neden olur. Sedef hastalığı daha çok dizlerde, dirseklerde ve gövdede olur ancak kafa derisini de etkileyebilir. Eğer sadece kafa derisi etkilenmişse seboreik dermatitten ayırması zorlaşabilir.

Kepeğin Diğer Nedenleri

Az su içmek cildi kurutur ve işte bu nedenle su içmekle kepek arasında bir bağlantı kurulabilir. Yeterince su içmiyorsanız kepek sorunu yaşayabilirsiniz demektir. Az su içmek dışında stres ve kaygı da cilt sorunlarını daha da kötüleştiren faktörlerdir. Pek çok kaşıntılı ve döküntülü cilt sorunu stresle birlikte tetiklenir. Özellikle kış aylarında, yeterince güneş ışığı alamadığımız havalarda da kepek sorunu artar.

 Kepeğe Karşı Doğal Çözümler

 • Şampuanınıza birkaç çay kaşığı elma şırası sirkesi veya limon suyu eklerseniz, şampuanınız kepeğe karşı etkili hale gelecektir.
 • Elma şırası sirkesini biraz suyla karıştırıp saçınızı fırçalayabilir ve saçı şampuanlamadan önce bir süre bu şekilde bekletebilirsiniz.
 •  Beslenmenize dikkat edin. İşlenmiş hazır gıdalardan uzak durun ve bol su içip, meyve sebze tüketin.
 • 2 çay kaşığı sirkeyi bir çay kaşığı limon suyu ile karıştırıp , bu karışımı durulama suyuna ekleyin.
 • 5 sap kurutulmuş kekiği 2 bardak suda kaynatın, ılıdıktan sonra karışımı saçınıza sürüp, şampuanlamadan önce 15 – 50 dakika arası bir süre bekletin.
 • Saçınıza saf Hindistan cevizi yağı ile masaj yapabilirsiniz. Aynı şekilde zeytin yağı ya da çay ağacı yağı da kullanılabilir.
 • Saçınızı ıslatmadan önce avucunuza sofra tuzu dökün ve saç derinize tuzla masaj yapın. Ardından saçınızı normal şekilde şampuanlayabilirsiniz.

[expand title=”Kaynaklar”]

[/expand]

Kepek Neden Olur?” üzerine 44 düşünce

 1. Su eksikliğinden cildiniz pul pul dökülür, okulda öğrendik, bunu uygulayın. Kepekten kurtulduğunuz anda en az günde 2 buçuk litre su için. Bu bir öneridir.

 2. Merhaba. Siteye tıbbi bilgimi artırmak için girdim ama sorularınızı görünce yanıtlamak istedim. Kepek için en iyi çözüm Nizoral şampuandır. Eczanelerde satılır. Kullanımı:
  İlk önce saçlarınızı başka bir şampuanla iyice yıkayın. En sonunda saçlarınız temizlendikten sonra bu şampuandan birazcık döküp saçlarınızın dibine masaj yapın. Sonra 2 dakika bekleyin ve iyice yıkayın. Üzerine başka bir şampuan sakın kullanmayın. 2-3 defadan sonra saçlarınızda kepek kalmayacaktır. Kendim hiç denemedim, kepek sorunum olmadı şimdiye kadar amma mesleğim doktorluk olduğu için bu şampuanı tavsiye ederim. Teşekkürler.

 3. Hakiki bıttım sabunu veya çam sabunu saçla ilgili tüm sorunlarınızı çözecektir. Şampuanın içeriği kimyasal maddeler içerdiği için pek iyi değildir. En iyisi sabundur.

 4. Başım iğrenç kepekli kaşıdıkça kepekler çoğalıyor, bu beladan kurtulmak istiyorum:(

 5. Çok kötü bir durum şampuan olarak Elidor, sabun olarak zeytinyağlı sabun kullanıyorum ama geçmiyor hatta başımı çeşme önünde yıkıyorum daha çok kepek, kurtarın beni:(

 6. Yıllarca uğraştım ama çözüm bulamadım! Gitmediğim cilt doktoru yaptırmadığım test kalmadı. Şampuanların hepsi aynı hiçbiri derdimi çözemedi bitkisel şampuanlar doktorun tavsiye ettiği yine de çözümünü bulamadım artık saçlarımı kazıtıp gezmeyi bile düşünür oldum. Günlük 2 defa yıkamama rağmen her gören kişi hiç yıkamıyor gibi suratıma vuruyor artık! Fazla su içmiyordum bugünden itibaren onu da deneyeceğim bakalım çözüm olacak mı derdime. Artık kaşlarıma kadar inmeye başladı neredeyse.

 7. Çok aşırı kepek vardı artık kafamı kaşımaktan bıktım bütün şampuanları denedim inanın deneyin bir yıldır kepekten eser yok saçınızı iyice köpürtüp bol durulayın, 2 kutuda kesin çözüm üçüncü de eser yok elmalısını alın erkekler için de var erkekler onu alsın marketten alıyorum saç kremi kullanmayın bu şampuanın kremlisi de var adı head shoulders inanın pes etmeyin, zamanla düzelecek.

 8. Head & Shoulders gerçekten saçta kepeği ve kaşıntıyı yok ediyor denenmiştir. Elidor kullanmayın sakın bende kaşıntı ve kepek yaptı çok kötü bir şampuan.

  • Head&Shoulders’ın kepek yaptığını söylüyorsunuz fakat bu saçtan saça göre değişiyor. Mesela ben Head&Shoulders kullanıyordum ama başımda o kadar çok kepek var ki iyi bir şekilde durulamama rağmen gitmiyor şampuanımı değiştireceğim, ne olacağını bilmiyorum. Sadece bu şampuanı alın, şu şampuanı alırsanız kepeğiniz az olur demeyin. Saçtan saça göre değişiyor.

  • Elidor ciddi anlamda kepek yapıyor. Clear ise mentollü olduğundan bazılarına iyi gelmiyor. Şimdi head&shoulders deneyeceğim. Olmazsa doktora gideceğim.

 9. Saça hiç bir zaman sirke kullanmayın saçınızı döküyor. Limon suyu kullanın sadece, o da limonu çok sıkmayın su içine sıkınız.

 10. Saçınızı zaten şampuan kalmayacak şekilde bol suyla yıkarsanız sorun kalmayacaktır ayrıca bazıları saç kremlerini saç diplerine sürüyor, sakın yapmayın. Zaten saç kremleri saç uçları içindir deriye uygulanmaz.

 11. Gerçekten çok kötü bir durumdayım kepekler yüzünden. Saçlarıma ne kadar baksam da kepeklerden kurtulamıyorum. Dışarıdan bakımsız gözüküyorum siyah bir şey giysem omuzlarımda beyaz beyaz şeyler saçında beyaz beyaz şeyler gerçekten berbat. head and shoulders şampuanını deneyeceğim.

 12. Benim de saçımda aşırı kepek var ya nizoral şampuanı deneyeceğim head and shoulders ile birlikte kullanacağım bakalım işe yarayacak mı??

 13. Saç derim pul pul olup dökülüyor doktorum egzama dedi ilaç yazdı ama hiçbir değişme olmadı ayrıca kaşımda ve omzumun ortasında da çıkmaya başladı ne yapmalıyım ?

  • Soner Bey egzama tedavisi zahmetli bir süreçtir. İlacı bir sonraki doktor kontrolüne kadar düzenli kullanmanız gerekir. Duruma göre doktorunuz farklı bir ilaç önerebilir.

   • Saçlarınıza saf zeytinyağı ile masaj yapın 1-2 saat bekleyin sonra yıkayıp durulayın tabi ılık suyla durulayın sıcak zarar veriyor hatta yazın en son soğuk su tutun saç diplerine hep kepek gider hem saçlarınız ışıl ışıl oluyor.

    • Kepekli saca ne yapsan gitmiyor kimse kandırmasın yok o şampuan yok bu şampuan varsa var mecburuz bende 5 yıldır kepek var sac dökmedi ama arada kaşıntı yapıyor zararı yok.

 14. Prozinc mor kutulu şampuan ve nizoral ketoral fark etmez dönüşümlü kullanın özellikle prozinc mor kutuyu iyice köpükledikten sonra 5 dk bekletin kepekten eser kalmaz. Yüzdeki pullanma içinde coresatin sarı krem kesin çözüm..

 15. Benim küçüklüğümden beri saçımda kocaman kocaman kepekler oluşuyordu ta ki head shoulders (hassas saç derisi için yazılı olan) Şampuanını kullanana dek. Şimdi hiç kepek kalmadı gayet memnunum 2 yıldır aynı şampuanı kullanıyorum. Abimin de saçında vardı oda kullandı en iyi şampuan o gerçekten çok işe yarıyor. Diğerleri hepsi boş. Hiçbir etki etmiyor daha çok kepek yapıyor. Hassas saç derisi için yazılı olanı deneyin belki sizin de saç derisine iyi gelir.

 16. Ablalarım abilerim kardeşlerim bende de var eczaneye gidin ve kepek şanpuanı alın ve uygulayın yoksa geçmiyor.

 17. Saçım çok kepekleniyor. Bıktım artık, yukarıda sıralanan maddeler gerçekten geçiriyor mu?

 18. Bende de aşırı derecede vardı. Head & Sholuders’tan başka bir şey çözüm olmadı. Sadece 2 aydır kullanıyorum; şu an şikayetim kalmadı; çok şükür.
  Yazıda belirtildiği gibi, az su içen birisiyim ve biraz da lüzumsuz stress, bu soruna yol açıyor olabilir.
  Yine, yazıda belirtilmiş; kişiye göre de değişen bir durum bu. Deneye-yanıla kendinize uygun olanı bulacaksınız 🙂 Herkese geçmiş olsun.

 19. Ben saç dökülmesini ve kepeklenmesini engellemek için öncelikle stresten uzak durmaya çalıştım ayrıca keratin iksir kullanarak saç diplerimdeki gözenekleri açtım ve keratin dip bakım yağı kullanarak saç diplerimi besleyerek gözenek altında kalan saçlarımın yeniden çıkmasını ve kepeklenmenin durmasını sağladım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir