Kirpik Dökülmesi Neden Olur?

Kirpikler gözlerin toz veya benzeri yabancı cisimler yüzünden hasar görmesini engellemekle görevlidir. Bunun yanında uzun ve gür kirpikler de yaygın güzellik anlayışına göre bir artı sayılır. Normalde üst göz kapağımızda 90 ila 160 adet arasında kirpik bulunur. Alt kirpiklerde ise ortalama miktar 80 adettir.

Her bir kirpiğin ömrü 3 ila 6 ay arasında değişir.

Kirpiklerimizin bu yaşam döngüsüne bakacak olursak ara ara kirpiklerin dökülmesinin ve yerine yenilerinin gelmesinin olağan bir süreç olduğu anlaşılır. Ancak belirgin bir şekilde, yeni kirpiklerin çıkma hızından çok daha süratli olarak aniden kirpikler dökülmeye başlamışsa, bu duruma sebep olabilecek çeşitli nedenlerden söz edilebilir.

Tıp dilinde kirpiklerin (veya kaşların) enfeksiyon benzeri bir nedenle aniden dökülmesine madarozis denir.

Kirpik Dökülmesi Nedenleri

Makyaj: Sürekli kozmetik ürünler, kirpik şekillendirici aletler veya kalitesiz makyaj temizleme ürünleri kullanılıyorsa bu alışkanlıklar kirpiklere zarar vermiş olabilir.

Sudan etkilenmeyen (waterproof) özellikteki rimeli (maskara) çıkarmak için özel makyaj temizleyiciler kullanılmazsa, rimeli silmeye uğraşırken gözü ovuşturmak ve kirpikleri çekiştirmek kirpiklere zarar verilebilir.

Bazı kişilerde ise kozmetik alerjisi sonucu, kullanılan rimelin kirpiklerin dökülmesine neden olduğuna rastlanmıştır. Tarihi geçmiş veya kalitesiz olduğundan şüphelendiğiniz makyaj ürünlerini kullanmaktan kaçınmalısınız.


Arpacık: Tıptaki adı hordeolum olan arpacık, göz kapağındaki iltihaplanmadır ve yaralanma, alerji ya da enfeksiyon sonucu oluşabilir. Bazı kişilerde arpacıkla birlikte kirpik dökülmesi de görülür. Neyse ki arpacığın iyileşmesinin ve belirtilerin ortadan kalkmasının ardından kirpikler de geri gelir.

Saçkıran: Tıp dilinde alopesi areata olarak adlandırılan saçkıran, vücuttaki tüm kılların ya da sadece bir bölgedeki kılların (genellikle de yama şeklinde) dökülmesidir. Saçkıran nedeniyle dökülen kirpiklerin yeniden çıkıp çıkmayacağı kişiye göre değişir. Saçkıran bir bağışıklık sistemi hastalığıdır ve eğer lupus ya da skleroderma gibi başka bir bağışıklık sistemi (otoimmün) hastalığınız varsa, bu hastalıklara bağlı olarak da kirpikleriniz dökülüyor olabilir.

Tiroid hastalıkları: Tiroid bezinin salgıladığı hormonlar vücudumuzun genel sağlığı için oldukça önemlidir. Bu bezin az ya da çok çalışması sonucu tiroid hormonlarının az ya da çok salgılanması kiloyu, sindirimi, uyku düzenini, cildi, saçları ve kirpikleri de etkileyebilir. Tiroid hastalıklarının çeşitli belirtileri vardır ve bunlardan biri de kirpiklerin dökülmesi olabilir.

Yukarıda başlıca nedenlerine ayrıntılı olarak değindiğimiz kirpik dökülmesinin yaygın sebepleri toplu olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Cilt hastalıkları
 • Hipotiroidi
 • İlaçların yan etkileri
 • Stres
 • İç salgı bezleri hastalıkları
 • Hormonal dengesizlikler
 • Metabolizma bozuklukları
 • İltihap
 • Sistemik hastalıklar
 • Psikolojik hastalıklar
 • Yetersiz beslenme
 • Yaşlanma
 • Alerji benzeri nedenlerle sürekli gözleri ovuşturma

Sağlıklı Kirpikler İçin

Kirpiklerinizin dökülmesinden şikayetçiyseniz bunu durdurmak için ilk olarak kirpiklerinizin neden döküldüğünün tespit edilmesi gerekir. Eğer bir rahatsızlığın belirtisi olarak kirpikleriniz dökülüyorsa önce bu rahatsızlığın giderilmesi kirpiklerin de yeniden gürleşmesini sağlayabilir.

Gözlerinizi sık sık ovuşturmaktan kaçınmak, ağır ve sık makyaj yapmamak, dengeli beslenmek, zeytin yağı ya da badem yağı ile kirpikleri nemlendirmek kirpiklerinizin daha sağlıklı olmasına yardımcı olabilir. Beslenme demişken balık, yumurta, fasulye ve yoğurt kirpikler için önerilen gıdalara örnek verilebilir. Bunlara protein ve vitamin bakımından zengin diğer yiyecekler de eklenebilir.

[expand title=”Kaynaklar”]

[/expand]

Kirpik Dökülmesi Neden Olur?” üzerine 13 düşünce

 1. Epilepsi ilacı kullanıyorum ve kirpiklerimde çok dökülme oluyor. İlacın yan etkilerinden biri kıl dökülmesi. Acaba bu yüzden mi dökülüyor nasıl bilebilirim ve eğer öyle ise ne yapabilirim?

  • Mehmet Bey en sağlıklı cevabı ilacı yazan doktor verecektir ama doktora ulaşmanız zorsa aile hekimine veya ilacı aldığınız eczaneye de (tabii iyi bir eczacı ise) danışabilirsiniz.

 2. Kızım 7 yaşında bir buçuk yıl önce öncelikle saçlarında saçkıran çıktı. Daha sonra gözünde arpacık çıktı.Arpacıktan sonra bütün kirpikleri döküldü ve bir daha çıkmadı. Denemediğimiz şey kalmadı. Doğuştan bir tiroidi yok. Fakat diğer tiroidi yeterli salgılandığından sorun yok dedi doktorumuz. Yine de kontrol ettiriyoruz. Kafasında 4 yerde para şeklinde saçkıran çıktı. 2si kapandı. Diğer ikisinin de yarısı kapandı.Ama maalesef tam saçının önünde 3 cm kadar yine boşluk var. Maalesef kız çocuğu olduğu ve okula gittiği için çok sıkıntı yapıyor. Cildiyedeki doktorumuz psikiyatri önerdi. Gittik aşırı kaygı problemi dediler. İlaç kullandı geçmedi. Kendi çocuk doktorunun yapmadığı test kalmadı. Çözüm yok. Çıkmıyor. Ne kadar belli etmemeye çalışsak da herkes ne oldu diye sorunca morali bozuluyor. Şu an için en önemli sorunumuz kirpikler.. 🙁

  • Bu siteye kirpik dökülmesi neden olur sorusunu yazdığımda ulaştm fakat yazdığınızı okuyunca küçük hanımın durumu nasıl merak ettim doğrusu bende de saçkıran oldu cidden insanın morali aşırı bozuluyor ve o daha çok küçük…

 3. Benim kirpiklerim çok dökülüyor. Öyle ki gözümün içine de gün içinde kaçmakta. Her seferinde 3-4 kirpik çıkıyor. Bilişim bölümünde okuyorum ve gün boyu sürekli olarak elektronik aletlerle iç içe olmak zorundayım. Ailem bu konuda aşırı radyasyonun buna neden olduğunu, radyasyonun ilk belirtilerinin kaş, saç ve kirpik dökülmesi olduğunu söylüyorlar. Bu durum ileride işim gereği devam edip ilerleyebileceğinden dolayı beni tedirgin ediyor. Bu konuda bir bilginiz var mı?

  • Münevver Hanım söz ettiğiniz elektronik aletler nelerdir? Söz ettiğiniz bilgisayar ise bugün ofislerde çoğu kişi artık gününü bilgisayar başında geçiriyor. Bilişim öğrencisi olarak kullandığınız özel aletler varsa da bunların teknolojisini, radyasyon oranının ne olduğunu çok daha iyi biliyor olmalısınız.

 4. Kardeşimin kirpiklerinde iltihaplanma var ve bundan dolayi kirpik uclarinda beyazlama ve dökülme var tedavisini ve temizliğini yapıyor. Bitkisel yağlar uygulayarak kirpik çıkması mümkün mü acaba?

 5. merhaba benim kirpiklerim altı ay önce döküldü ve şimdide bütün kaşlarım döküldü birçok doktora gittim hiçbiri bir çare bulamadı bütün kan sonuçlarım normal bana ne önerirsiniz ne yapmalıyıım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir