Kist Neden Olur?

Kist sözcüğünün belli belirsiz bir korku yaratması genellikle bu sözcüğün ameliyatla ve kanserle birlikte anılmasındandır. Oysa yüzlerce farklı kist türü vardır ve bunların pek çoğu da iyi huyludur. Vücutta kiste rastlanması yaygın bir şikayettir ve çok sayıda kişi yaşamları boyunca bir şekilde bu tecrübeyi yaşar.

Kist, kapalı bir kesecik ya da kapsül şeklinde, genellikle sıvı (yağ veya su gibi), yarıkatı ya da gazlı bir maddeyle dolu, kabarcık benzeri bir kitledir. Kistler dokunun içerisinde meydana gelir ve vücutta herhangi bir yerde, bir iç organda ya da deride ortaya çıkabilir. Mikroskobik denecek kadar küçük veya litrelerce sıvı alacak kadar büyük kistler olabilir ve bazıları ağrıya neden olurken bazıları da hiçbir belirtiye yol açmaz.

Bir kist yerleştiği yerde dokunun normal bir parçası değildir. Kendi ayrı çeperi ve bölgesi vardır. Kistin ince zarla kaplı dış kısmına kist duvarı adı verilir. Vücutta kist saptandığında tedavisi genel olarak bu kistin ameliyatla alınması şeklindedir. Ayrıca kistlerin kanser anlamına gelip gelmediğinden emin olmak için de test yapılır.

Nadiren de olsa kistler hormonal bir dengesizliğin ya da kanserin habercisi olabilir. Ancak bu testler, genel olarak tedbir amaçlı rutin süreçlerdir ve kistten alınan parçanın patolojiye gönderilmesi, biyopsi istenmesi demek ortada mutlaka bir terslik olduğu anlamına gelmez.

Kistin Nedenleri

Vücutta kistlerin neden oluştuğu her zaman için belirli bir nedene bağlanamayabilir. Örneğin basit böbrek kisti bu kategoridedir. Bu kistlerin nasıl oluştuğuna dair çeşitli teoriler olsa da henüz  tam olarak bir açıklama yapılamamaktadır. Genel olarak kistlerin hangi nedenlere bağlı olarak görüldüğüne dair tıp dünyasında bilinenlere bir göz atalım:

Vücuttaki kanalların sıvı birikmesine yol açan tıkanıklığı: Örneğin tükürük bezlerinin ya da yağ bezelerinin ağızları tıkandığında yağ veya tükürük bezi kistleri ortaya çıkar. Bu şekilde vücuttaki sıvıların tıkanıklık nedeniyle doğal akışları engellenmişse kist oluşur. Derideki pek çok kistin nedeni kıl köklerinin zarar görmesidir.


Hormonal dengesizlikler: Hormonal dengesizlikler sonucu iç organlarda kist meydana gelebilir. Göğüs ve yumurtalıklarda oluşan kistler bu tip kistlere örnek verilebilir. Bu kistler östrojen hormonundaki dengesizliğe bağlanır. Hormonların dengeli biçimde salgılanmasında beslenmenin rolü büyüktür ve özellikle kadınlarda fazla kiloların önlenmesi kistlerin önüne geçilmesinde etkin bir rol oynayabilir.

Genetik hastalıklar: Pankreas kistinde olduğu gibi, bazı kistlerin oluşumunda nadir görülen genetik hastalıkların rolü olabilir. İç organlarda oluşan kistler çoğu kez uzun süre belirti göstermez. Farklı bir şikayet nedeniyle söz konusu organda tarama yapıldığında fark edilirler. Gen mutasyonu, yani genlerin bir sonraki nesile farklı özellikte aktarılması da kişilerde kist oluşumu riskini arttırabilir. Genellikle genetik hastalıkların tek belirtisi kist değildir, başka sorunların yanı sıra vücutta kist oluşması olasıdır.

Enfeksiyonlar: Enfeksiyonlar vücuttaki daha önce sözünü ettiğimiz salgı çıkış noktalarını tıkayarak kist oluşumuna zemin hazırlayabilirler. Rahim ağzı enfeksiyonu ya da vajinal enfeksiyonlar kist tehlikesi yaratabilen enfeksiyonlara örnektir.

Gelişmekte olan embriyonun organlarından birinde bir kusur: Bazı kistler bebek henüz ana rahmindeyken oluşur. Bu durum bir organ bozukluğuna işaret ediyor olabilir çünkü kistler daha çok gerektiği gibi gelişmemiş olan organlarda oluşmaya meyillidir.

Diğer kist nedenleri: Hücrelerde bozulma, kronik iltihabi durumlar, parazitler, yaralanmalar (darbeler, travmalar) ve tümörler de kist oluşmasına zemin hazırlayabilen nedenlerdir. Tümörler kistlerden farklı olarak dokunun anormal şekilde büyümesidir; kist ise dokuda oluşan ama etrafındakinden farklı bir doku ile çevrelenen keseciktir.

İyi Huylu ve Kötü Huylu Kistler

Kistlerin çoğu iyi huyludur ve vücuttaki kanalların, vücut salgılarının doğal çıkış noktalarının tıkanması nedeniyle oluşur. Ancak bazı kistler tümör olabilir ya da tümörlerin içinde oluşmuştur ve bu kistler kötü huylu olma potansiyeli taşır.

İyi huylu tümörlere selim ve kötü huylu olanlara da habis kist denilir. İyi huylu kistler eğer sorun yaratmıyorsa ve hızla büyümüyorsa işlem yapılması gerekmeyebilir ve belli aralıklarla kontrol edilmesi yeterli olur. Kötü huylu ya da büyümüş ve artık rahatsızlık veren kistler ise cerrahi yöntemlerle alınır.

Kist Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler bir kistin hangi türde olduğuna bağlı olarak epey bir çeşitlilik gösterir. Deri ya da deri altındaki kistlerde olduğu gibi, çoğu vak’ada hasta olağan dışı bir yumru fark eder. İç organlarda ise kistler enfekte olana ya da çok büyüyene kadar fark edilmezler. Organın işleyişinde bir bozukluk olması ya da ağrıya neden olması halinde kist fark edilebilir.

Göğüslerdeki kistler elle muayene sırasında fark edilebilir. Yumru ele gelir. Göğüs kistleri genellikle ağrılıdır.

Beyindeki bazı kist türleri diğer belirtilerin yanı sıra baş ağrısına da neden olur.

Böbrek ya da karaciğer gibi iç organlarda oluşan kistler ise çoğu kez hemen bir belirtiye neden olmazlar ve ancak ultrason benzeri bir taramanın ardından fark edilirler. Bazen de bu kistler büyümüştür ve artık ağrıya ya da organların işleyişinde sorunlara yol açmaya başlamıştır. Röntgen, ultrason, MR, tomografi benzeri tetkikler sonrası teşhis edilirler.

Kist Türleri

Yüzlerce kist türü var dedik ama en çok karşılaşılan kist türlerine bir göz atalım:

Yağ kistleri: deride oluşan kistlerdir.

Pankreas kistleri: genelde tesadüfen fark edilirler ancak belirtiye yol açacak özellikte kistler üst karın ağrısı, bulantı ve kusmaya yol açabilir.

Polikistik over sendromu: yumurtalıklarda kist bulunmasıdır. Çok sayıda kistin bir arada bulunduğu bir durumdur.

Çikolata kisti (endometrioma): yumurtalıklarda oluşur ve içi çikolata renginde sıvıyla dolu olduğundan bu adı alır.

Dermoid kist:  bir tür yumurtalık kistidir.

Meme kistleri: bu kistlere çok sık rastlandığından artık neredeyse normal kabul edilir ve genellikle iyi huyludur.

Polikistik böbrek hastalığı: genetik bir hastalıktır ve genelde iki böbrekte de kistler oluşur.

Karaciğer kistleri: genellikle iyi huylu ve içi sıvı dolu kistlerdir.

Beyin kistleri: iyi huylu kistlerdir ancak kanserli tümörlerin içinde yer alabilirler.

[expand title=”Kaynaklar”]

[/expand]

Kist Neden Olur?” üzerine 92 düşünce

 1. Slm hocam benim sol baş parmağın yanında kist var, doktor şırınga yoluyla çekti. Bir ara geçmişti tekrar ağrımaya başladı. Çektiği kist sıvı jöle şeklindeydi. Bir sakıncası var mı vücuduma şimdiden tsk iyi akşamlar.

  • Yıldırım Bey, bu soruyu muayenesiz uzaktan cevaplamak yanlış olur. Ağrınız varsa durumun takipçisi olun ve doktorunuzdan biraz daha ayrıntılı bilgi isteyin.

 2. Benim göğsümde şişlik çıktı bir yıl oldu sonra yanında 2 şişlik daha çıktı içi sert bu kist olabilir mi?

 3. Merhabalar sinüs boşluklarında 1.5 cm lik bir kist oluşmuş bu kiste cerrahi bir müdahale gerebilir mi sinüzit hastalığında kiste bir büyüme olabilir mi?

  • Eren Bey sinüzit kistinin ne tür olduğu veya sinüslerin işlevini engelleyip engellemediği gibi soruların cevabına göre müdahale edilip edilmeyeceği değişir. Bir KBB uzmanına görünmelisiniz, geçmiş olsun.

 4. Hocam benim sağ bileğimin kemiğin üstünde kist gibi ama sert kemik gibi sert bir şişkinlik var, ağrı sızı yok bundan bir şey olur mu büyüklüğü üzüm kadar.

  • Umut Bey muayenesiz fikir belirtmek pek mümkün değil, bir doktora göstermeniz en iyisidir.

 5. Slm hocam benim doğuştan beynimde 1 cm büyüklüğünde basit kist olduğu söylendi herhangi bir ilaç kullanmıyorum ve 1 hafta sonra spinal anestezi ile sezaryen ameliyatım gerçekleşecek kafama takılan konu ise bu yöntemin beyne bir zarar verip vermeyeceği bu arada ikiz gebeliğim var vereceğiniz cevaba çok ihtiyacım var şimdiden teşekkür ederim.

 6. Benim başımda sert ve kanayan, ağrı yapan, nohut büyüklüğünde bir çıkıntı var bu ne olabilir?

 7. Bende karaciğer kisti var daha önce 3 defa ameliyat oldum ama bu defa yine bende çıktı, ölmeyene kadar bu hastalık bitmeyecek mi?

 8. Bileğimde şişlik var ve sürekli ağrı yapıyor doktora gittim kist nedeni ile ve bileklik verdi bu kist önemli hastalıklara yol açar mı yada ciddi bir kist mi?

  • Emrah Bey kistin türüne göre memenin alınması dışında farklı tedavi yöntemleri vardır, en doğru tedavi için doktorun yönlendirmesi gerekir.

 9. Mrb boynumda üç yıldır şişlik var bunun için sürekli doktora gidiyorum şah damarı ve toplar damarın arasında iki buçuk santim çapında kitle var dediler biyopsi aldılar sonucu halen belli değil bu neden kaynaklı olabilir?

  • Nurcan Hanım geçmiş olsun. Kişiye özel teşhis imkanımız bulunmamakta, doktorunuz size gerekli bilgileri verecektir.

 10. hocam benim sağ yumurtalığımda 7.5 cm kist var. yaşım 16 iyi huylu ama yaşım için tehlikeli mi?

  • Melek Hanım tehlikeli değil ancak büyüklüğü, küçülüp küçülmediği veya ilaç tedavisi vb gerekip gerekmediği takip edilmeli. Doktor kontrollerin ihmal etmeyin.

  • Benim de 4 cm bana doğum kontrol hapı verdi 21 gün onu kullanacağım sonra ultrasonla eridi mi erimedi mi diye bakacak

 11. Kolay gelsin göğsümde 2 adet kist vardı cerrahi operasyonla alındılar fakat sigara içiyorum arada göğsüm ağrıyor sgara içtiğim zaman acaba sigara kist oluşuna sebep oluyor mu?

  • Merve Hanım sigara içtiğiniz zaman sayısız zehirli kimyasalı vücudunuza alıyorsunuz. Tansiyondan ciğerlere tüm vücut etkileniyor. Herhangi bir sağlık sorunu için kist de dahil, sigaranın zararının dokunmayacağı düşünülemez. Sigarayı bırakmanız en iyisidir.

 12. Selam benim boğazımda kist çıktı doktora gittim bana bir iki ilaç verdi iyileşti ama bir nohut tanesi gibi şişlik kaldı ve şimdi tekrar aynı boyutu aldı, fena ağrı yapıyor ne yapmalıyım?

 13. Merhaba 13 haftalık hamileyim bebeğimin boynunun 2 bölgesinde de kist tespit edildi bunun omuriliğe zarar verdiği söylendi alınması gerekiyor dedi bunun anne karnında ya da doğum sonrası bir tedavisi yok mudur?

  • Sevgi Hanım geçmiş olsun ancak sitemizde genel bilgiler vermekteyiz bu tip uzmanlık gerektiren sorulara cevap verebilecek bir sistemimiz bulunmamaktadır.

 14. Merhabalar karın ağrısı ve çevresindeki sancılar için doktora gittim ve 27 mm basit bir kist tespiti yapıldı ancak regl döneminde tekrardan kadın doğum uzmanına gözükeceğim fakat bir antibiyotiğim var.Sizce bu kisti önleyebilir mi? Yoksa mutlaka kadın doğum uzmanına mı gitmeliyim?

 15. Bir aydır sağ bacağımın dizinin alt ve iç tarafında sert topaç gibi bir şey var. Benim sorum doktor olarak dahiliye mi ortopedi mi, hangi bölümü kapsayan doktoru görmeliyim. Teşekkürler.

  • Mehtap Hanım bir genel cerrahi uzmanı ile görüşmelisiniz. Ağrılar için nasıl bir tedavi uygulanacağına doktor ile karar verilmelidir.

 16. Merhaba beynimde kist var doktorum iyi huylu dedi, tedavi de gördüm ama tekrarlaması için neler yapmalıyım?

 17. Bende karaciğer kisti var daha önce ameliyat oldum ama bu defa yine çıktı, ölene kadar bu hastalık bitmeyecek mi?

 18. Mrb abim sürekli başım ağrıyor deyip duruyordu hastaneye gitti ve beyinde sol tarafta 18×20 mm kist olduğu çıkmış abim hep yediğim hiçbir şeyden tat alamıyorum unutkanlık oluyor, konuşurken zorluk çekiyorum deyip duruyordu bunun nedeni kist mi acaba ondan dolayı mı bunlar oluyordur? Şimdiden çok tsk.

 19. Merhaba, ben belim ağrıyordu doktora gittim belinde bel fıtığı başlangıcı dedi ama ufak kist gördü sordum o da şimdilik önemli değil dedi ufaktır dedi ama kafama takıldı riski var mı ne yapmam lazım hocam saygılarımla.

  • Serkan Bey bel bölgesinde çeşitli kistler oluşabilir, tehlike yaratmayan türlerin de olduğu doğrudur. Doktorunuzla irtibatta olun, kontrollerinizi aksatmayın, doktorunuzdan aldığınız cevap tatmin edici değilse her zaman 2. bir görüş alabilirsiniz.

 20. 4 aydır adet olmuyorum uzmana bas vurdum ve kist olduğunu söyledi. İleride anne olamama gibi durumum var mı ya da sorunlu bir hamilelik dönemi geçirme gibi teşekkür ederim.

  • Tuğçe Hanım kolay bir şekilde hamile kalabilmek için ilk önce düzenli adet görülmesi gerekir.

 21. Benim yüzümde hemen ağız bölgesinin yanında bir şişkinlik belirdi çok sert bir oluşum. Doktor bunun ödem olduğunu belirtti ancak benim yine de kafama takıldı ve sormak istedim bu kist oluşumu ne kadar sürede gerçekleşir çünkü bu şişlik bir gecede ortaya çıktı ben doku hasarı tarzı bir şey olduğuna inanıyorum ancak yine de sert olması kafamı karıştırdı?

 22. Merhaba ben 28 yaşındayım aşırı sancıdan dolayı acile gittim bende dermoid kist çıktı 88+106 mm boyutunda kist ve ilaçla geçmiyormuş ameliyat olmam gerekli bununla beraber yumurtayı da alacaklarmış evli değilim tek yumurtayla anne olma şansım var mı korkuyorum ameliyattan ne yapmam gerek lütfen yardımcı olur musunuz teşekkürler.

  • Hanife hanım tek yumurta ile de gebe kalan pek çok kadın bulunmaktadır. Ameliyat ile ilgili ise durum hakkında ancak sizi muayene eden doktorlar yorum yapabilir. Yine de birkaç farklı doktordan görüş almak iyi olur.

 23. Merhaba dün gebelik testi yaptım ve pozitif 5 haftalık hamileymişim. Bugün kadın doğum bölümüne başvurup kasık bölgemin çok ağrıdığını söyledim hafifte kanamam vardı şuan yok ultrasonda embriyosuz boş kese çıktı. Fakat doktor dış gebelik gibi görünüyor dedi ve hastaneye yatış uygun gördü. Bir de 1.5 cmlik etrafı sıvı olan bir şey var dedi ama onu şu an söyleyemem dedi. Korktum yani anlayamadım hem kist ya da başka bir şey olup da hem de hamile kalınır mı acaba? Teşekkür ederim.

  • Gül Hanım kist varken hamile kalınabilir. Bazen kistler dış gebeliğe neden olur. Kimi zaman da hamilelik sonrası kist ortaya çıkar. Doktorunuza da ayrıntıları danışmaktan çekinmeyin.

 24. İyi günler. 2 aydır adetimin başlangıcı ile diğer adetimin başlangıcı arası 18 gün. Toplam olarak 10 gün hasta olmadan dolaşıyorum. Adetim 1 hafta sürüyor. Kadın doğum uzmanına muayene olacağım ama adetliyken mi gitmeliyim? Eğer öyleyse kaçıncı gün gitmeliyim? Teşekkürler

  • Betül Hanım önce siz adetli değilken muayenenizi olun. Eğer adet olduğunuz sırada da doktorun sizi görmesini gerektiren bir durum varsa o söylemelidir.

 25. Merhaba, adım Koray 27 yaşındayım. Babamın bir rahatsızlığı ile ilgili sorularım olacak. babam 50 yaşında bugün kolunda yaklaşık 1 aydır büyümekte olan bir kist için hastaneye gitti ultrason çekimi ve kan tahlili alındı. Büyüklüğü 4-5 cm civarında bildiğim kadarıyla ve ağrı vermeye başladı. Kan sonucu yarın çıkacak. Ultrason sonucunu ise bugün aldı, sonucu veren kadın direk %100 kansere çevirir diye bir şey söylemiş. Doğruluk payı nedir ve bunu o kişinin yüzüne bu şekilde söylemesi ne derece doğru. Sonuç ile ilgili bilgilerinizi ve yorumlarınızı rica ediyorum. Bu konuda bilgilendirir misiniz beni. Teşekkürler.

  • Koray Bey geçmiş olsun Elbette böyle bir yorum yapılması doğru değil. Ne yazık ki ülkemizde bu tip densizliklere her alanda rastlanıyor. Siz sadece doktorunuzla muhatap olun ve başka yorumlarla vakit kaybedip, strese girmeyin.

 26. Anne karnındayken bebeğimin basında kist var dendi doğum yaptım baktırmadım eşim hastaneye götürmüyor bir şey yoktur diyor bir de her ay ateşi çıkıyor onunla bir bağlantısı var mıdır bilemiyorum.

  • Lütfen çocuğu bir doktora götürün, bir şeyi olup olmamasına tahmin yürüterek karar verilemez, hiçbir şeyi olmasa dahi rutin kontrolleri yapılmalıdır.

 27. Burunla göz arasındaki kist tahlil yapmadan alınabilir mi? Alınırsa başka bir yerde neden çıksın? Kötü huylu mudur ki başka yerde çıktı lütfen beni aydınlatır mısınız?

  • Ayşe Hanım kistin tekrar etmesi mutlaka kötü huyludur anlamına gelmez ve türüne göre nükseden kistler olabilir. Ancak her kist aynı olmadığı için daha ayrıntılı bilgiyi ancak muayeneyi yapan doktor verebilir. Lütfen çekinmeden doktorunuza tüm sorularınızı sorunuz.

 28. mrb. Bugün rahmimde mesaneye yakın 9mm büyüklüğünde bir kist olduğunu öğrendim. Doktorum 3 ay sonra kontrole çağırdı büyüyüp büyümediğini öğrenmek için. Ama yumurtalıklarımda olmayan bir kist doktor da açıklama yapamadı. Çok tedirginim. Acaba büyürse ne gibi tedavi görürüm?

 29. Mrb hocam sag boynumun saç bitiminde 11 ml’lik kist tespit ettiler hemen ameliyt dediler çok ağrım olmaya başladı ve buyuyor ameliyat olmam sartmı sizce

  • Fatma Hanım size ameliyat dendikten sonra 2. bir doktor görüşü almak istemeniz son derece doğal ve yerinde. Ancak bu görüş internet üzerinden alınamaz ve verilemez. Lütfen 2. bir doktorun görüşünü yine muayene olarak alınız. Böylece ameliyat konusunda şüpheleriniz giderilmiş olabilir.

 30. Benim bugün sağ yumurtalığımda 6 cm büyüklüğünde kist tespit edildi ve 2 haftadır kanamam var gebelik testinde hcg değeri 34 çıktı dış gebelik olabilir mi tedirginim kontrolde gebelik yüksek çıkarsa kist nasıl geçer?

  • Mine Hanım bunlar detaylı ve muayenesiz cevaplanamayacak sorular. Doktor kontrollerini sakın ihmal etmeyin.

 31. Merhaba benim oğlum 5 aylık sol göğsünde kist var ve oğlum gece çok ağlıyor bu kistten olabilir mi ve ameliyat ederler mi sizce yorumunuza ihtiyacım var.

  • Güllü Hanım mutlaka çocuk doktoruyla konuşun, muayenesiz bu şekilde uzaktan yorum yapmak ya da yardımcı olmak pek mümkün değil.

 32. Merhabalar 3 sene önce sağ el bileğimde şişlik ve ağrı sikayeti ile gittiğimde kist olduğu belirtildi ve ameliyat oldum şu anda sol el bileğimde çıktı tekrar bir ameliyat olacağım vücudumun sürekli böyle kistler üretmesi normal mi neden sürekli oluyor bu olay?

 33. Merhaba 27 yaşındayım bazen çok şiddetli basım ağrıyor basım ağrıyınca boynunda ağrıyor bas ağrısından acile gittim doktor sinüzit dedi uzmana gitmen lazım dedi. Ben de gittim hiçbir şey çıkmadı bir de bende unutkanlık başladı onun için doktora gittim mr çektiler kist çıktı ne yapmalıyım bir de basım ağrıdığı zaman burnum kanarsa ağrım bitiyor.

  • Cafer Bey doktora gittiğinizi belirtmişsiniz. Ne yapmanız gerektiğine dair size hiç öneride bulunulmadı mı? Tedavi konusunda en iyi sizi muayene eden ve teşhis koyan doktor yardımcı olabilir.

 34. Merhaba benim iki göğsümün arasında bir kist vardı ultrasonla bakıldı ve 1cm den daha küçüktü ağrı yoktu ama şimdi büyüdü, dışarıdan kistin etrafında kızarıklık var ve ağrı çok fazla var tedavi ameliyat mı olur doktora gitmeye çekiniyorum yoksa ilaç yoluyla halledilebilir bir şey midir?

  • Sevgi Hanım tedavi şeklinin ne olacağı muayenesiz söylenemez çünkü her kist aynı değildir, mutlaka doktora görünmelisiniz.

 35. Arkadaşlar kulak memesinde kist vardı ameliyat oldum acaba sonra bu tür sorunlar yaşar mıyım?

 36. Merhaba,
  Benim beynimin orta kısmında kist ve başımda hipofiz hastalığı var ve doktorlar hiç ilaç tedavisine başlamadı.
  3 ayda bir rutin kontroller ve ilaçlı hipofiz MR’ı çekiliyor sizce ilaç kullanmadan tedavi uygulanabilir mi?

  • Merhaba banada doktor aynısını söyledi beyinde kist olduğunu hipofiz bezi sıvı mı ne salgilamiyomus endokrine yönlendirdi ilaç tedavisi mi uyguluyorlar

 37. Sol yumurtalığımda kanamalı kist çıkmış doktorum daha yeni olduğunu söyledi ilaç verdi ama ben çok endişeleniyorum ve korkuyorum kısırlık riski var mıdır ve tehlikeli midir?

 38. annemde pankreas basinda 27 mm capina bir kist görüldü tetkitlerin hepsi yapildi patoloji sonuclarini bekliyoruz zor bir ameliyat oldugu söylendi iyi huylu cikarsa yine riskler söz konusu olur mu simdiden tesekkürler

 39. İyi günler yumurtalıklarda oluşan kistin nedeni ne olabilir? Şimdiden teşekkürler

 40. 46 yasindayim. kanser muayenesine gittim de sag yumurtaligimda 5cm büyüklügünde kist varmis. daha sonra baska kadin doktoruna gittim o da aynisini söyledi arada 9 gün var diger gittigim doktor muayenesinle ve 7cm olmus. rahatsizlik veriyor mide bulantisi sik idrare cikma karin agrisi kasiklarimda basinc var. 30.06 tekrar kontrole cagrildim. bir de kilo verdim.sizce kanser tehlikesi olusmus olabilir mi. saygilarimla tesekkürler.

 41. Hocam benim beyinimden Mr çekildim doktor sonuca baktı beyninde kist var dedi doğuştan gelen ben biraz panik oldum biraz büyümüş dedi ama böyle yasiyosan bu zamana kadar gene böyle yasiyosan dedi benim biraz basımin sağ tarafı basınç hissi var kisten dolayimi

 42. Kız arkadaşımın akcigerinde ve karacigerinde kist çıkti akciğerde ki kist ameliyatla alındı yanlız karaciğerdeki küçük olduğundan ilaçla tedavi edileceği söylenmiş ve aynı zamanda karaciğerdeki kistin kıldan olduğunu söylemiş bu doğrumudur nasıl yani kıldan oluşuyor ben anlayamadım ve karaciğerdeki kistin tehlikesi var mıdır teşekkür ederim

 43. Merhaba eşimin omzunda şişlik ve morarma var doktora gittimizde kist ve yırtılma olduğunu söyledi bunun tedavisi nasıl olmalı ameliyat gerekli mi

 44. Burdan belirtilen rahatsizliklara doktor nasil ynit versin lütfen akli selim hareket edelim herkes rahatsiz olduğu bölüm doktoruna lütfen muayene olsun hepimizin iyi olduğumuzu duymaya ihtiyaci var evet lakin bir doktordan burdan yorum yapmasini beklemek gerçekten çok saçma.doktora gidin doktora.kanseri henüz oluşum aşamasinda farkedilmiş biri olarak bir iki üç tatmin olmadiysaniz gidiniz benim 4.doktorum çarem oldu.hastaliğimi buldu.Allah herkese şifa versin inşallah.

 45. Merhaba hocam sol yumurtaligimda 5 cm.kist tespit edildi doktorum endiselenek bisy yok dedi ilac tedavisi verdi bnde ilk defa karşılaştigm için endiseliyim sizce buyurmu buyurse sorunlar neler olur

 46. Boynumda 2cm kadar kist var en kral beyin cerrahisine gittim kistler bişey yapmaz tek büyümesin dedi boynum kisten deyil fibromiyaljiye yakalanmışım ondan agrıyomuş

 47. Merhaba hocam bi yakinim gecen sene bobreginde kist oldugu icin ameliyat oldu patoloji sonuclari temiz cikti bu senede obur bobreginde kistik olusmus doktor ameliyatin gerekli olmadigini soylemis bu kistik nedir

 48. Benim sağ kulak hizasında basımın sagında sislık oluyor beş altı ayda bir kez ve birgün de kaybolup gidiyor. Anlamıyorum yumurtaya yakın bu sişlik birgündr olusup kayboluyor

 49. Merhaba 2 yıldır iyi huylu kistim var rahmimde ama çok ağrı yapıyor ve çok adet oluyorum ne yapmalıyım?

 50. Doktor bey hayırlı aksamlar bir sorun olacaktı da benim bileğim de bir kist var gittim mr çekildi doktor ameliyat olmamin gerektiğini söyledi de. Bugün de bir hasta ile karşılaştım ve onun bileğinde de kist varmış ameliyat olmuştu sakat olduğunu söyledi acaba öyle bu riski var mi

 51. Merhaba sağ elimde kemiğimin tam karşısında bir kist var ben doktora göründüm bana mr çektirmemi söyledi ben mr çektirdikten sonra elindeki kisti alamayız riskli olur dedi ve bizi gönderdi ayrıca ben kisti fark ettigimde ceviz büyüklügündeydi ve çok agrı yapıyo biz doktoradan cıktıktan sonra bi süre agri olmadı şişkinlik indi ama şu anda ağrı var ve beni rahatsız ediyo ama şişkinlik görünmüyo ne yapmalıyım?

 52. Merhaba hocam benim oğlum 8 yaşını bitirmek üzere parkta oynarken kaydırak tan düştü ve kafasını kırdı 3 dikiş atıldı midesi bulandı diye film çektik rastlantı kist varmış beyin cerrahi uzmanı na gösterdik önemli bir şey yok doğuş tan varmış dedi ve ben çok korkuyorum birşey olur mu ne yapmalıyım

 53. Mrb annemin boğazinda kist var ama buyumuyor agri yapmiyor doktora gittik doktor ameliyat olcan dedi soruyoz iyi huylu mu kotu huylu mu diye daha belli deyil diyor ama agri sizi yok sismiyorda bna bi yardimci olun allah rizasi icinn

 54. Benim çenemde kist çıktı ameliyatla alındı iki dişimde gitti sonra tekrardan çıktı sizce nedeni ne olabilir şimdiden telekkürler

 55. Merhaba hocam alnımda sislik oluştu yaklasik 2 senedir doktora gittim ve kemik alti kisti dediler sert bir şişlik ameliyatsiz ilaç tedavisiyle geçermi acaba tesekkur ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir