Kulak Ağrısı Neden Olur?

Kulak ağrısı genellikle çocuklara yakıştırılır ama aslında yetişkinlerde de sık rastlanan şikayetlerden biridir. Kulak ağrısı çekenler bu ağrının nasıl da aniden bastırabileceğini veya ne kadar şiddetli olabileceğini bilirler. Nedenine bağlı olarak tek ya da her iki kulakta birden ortaya çıkabilen kulak ağrıları yine nedenine göre farklı özelliklerde olabilir.

Aniden saplanan keskin ağrılar veya sürekli bir ağrı hissedilebileceği gibi zonklama ya da yanma hissiyle tarif edilen ağrılar da vardır. Kulak ağrısının pek çok farklı nedeni olabilir ve bir kulak burun boğaz doktoruna görünmek, ağrının kaynağını bulmak için en doğru çözüm olacaktır. Kulak ağrısı ciddi sonuçlar doğurabilecek, hafife alınmaması gereken bir ağrıdır.

Kulak ağrısı kulağın kendisinden kaynaklanabileceği gibi baş veya boyun bölgesindeki başka bir sorundan dolayı da kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle kulakta belirgin bir soruna rastlanmaması bu ağrının yok sayılması anlamına gelmemelidir.

Kulak tıkanıklığı ve az duyma gibi şikayetler kulak ağrısına eşlik ettiğine sıkça şahit olunan diğer belirtilerdir. Genel olarak kulak ağrısının nedenleri neler olabilir diye şöyle bir bakacak olursak, birkaç ana başlıkta bu sebepleri toplamaya çalışalım.

Kulak Ağrısının Nedenleri

Enfeksiyonlar: Orta kulak ve dış kulak enfeksiyonları, kulak ağrısının en yaygın nedenleri arasındadır.  Kulak zarının hemen arkasındaki orta kulağı geniz bölgesine bağlayan östaki borusunun tıkanması sonucu orta kulak iltihabı oluşabilir.

Sigara dumanı, sinüzit, soğuk algınlığı, kalıtım ve alerji gibi faktörler tıkanıklığa yol açabilen sebeplerdir. Çocuklarda orta kulak enfeksiyonu yetişkinlere oranla daha yaygındır çünkü miniklerin kulaklarındaki östaki borusu daha kısa ve yataydır.


Yüzücü kulağı da denilen dış kulak enfeksiyonunda kulak kanalı iltihaplanmış veya tahriş olmuş olabilir. Çoğu dış kulak enfeksiyonu kirli suda yüzmekten kaynaklanır. Kulağın çizilmesi ya da kulağa bir şey kaçması da bu tip enfeksiyona neden olabilir. Genellikle kulak enfeksiyonu birkaç gün içerisinde kendi kendine sonlanabilecek olsa da, enfeksiyonun kötüye gitmesi gibi bir durumda doktorunuz kulak damlası ve antibiyotik tedavisi önerebilir.

Şişme, kızarıklık, hassasiyet, kaşıntı, ısınma, baş dönmesi, işitme kaybı ve akıntı, kulak enfeksiyonlarının başlıca belirtileri arasındadır. Kulakta oluşmamasına rağmen sinüs, diş ve boğaz enfeksiyonları da kulak ağrısına yol açan diğer enfeksiyonlar arasındadır. Bu enfeksiyonlar akut veya kronik olabilir.

Alerjiler: Vücut alerjik reaksiyon gösterdiğinde, başlıca belirtilerden biri de sinüs boşluğundaki aşırı mukus üretimidir. Sümüksü bir sıvı olan mukus, kulak zarına baskı yaparak ağrıya neden olabilir. Saman nezlesi, toz, polen ve hayvan alerjileri bu tip kulak ağrısına yol açabilir. Yiyecek ve böcek alerjilerinde ise kulak ağrısına pek rastlanmaz.

Barotravma (Basınç travması): Uçak seyahatleri sırasında yolcuların bazıları aniden ortaya çıkan şiddetli kulak ağrılarından şikayet ederler. Havadayken basınç seviyesinde meydana gelen değişiklikler bu ağrıya neden olur. Sadece yükseklere çıkıldığında değil, su altına dalındığında da yine basınç farkıyla birlikte aniden bir kulak ağrısı ortaya çıkabilir. Bu duruma barotravma adı verilir ve sebebi kulağın, iç kulak ile dış kulak arasındaki basınç farkını eşitleyememesidir. Alerji ya da bölgesel bir iltihaplanma gibi nedenlerden ötürü östaki borusu tıkalıysa, hava iç ve dış kulak arasında rahatça hareket edemez ve bu nedenle kulak zarının iki yanındaki basınç seviyesinde farklılık olur. Bu basınç farkı kulak ağrısına hatta kulak zarının zedelenmesine neden olabilir.

Kulak zarının zarar görmesi: Kulak zarı yırtıldığında veya diğer bir deyişle delindiğinde belirtilerden biri de kulak ağrısıdır. Uzmanlar tarafından sık sık kulağa yabancı cisimler sokulmaması uyarısı yapılır çünkü farkında olmadan kulak zarının delinmesine yol açabilirsiniz. Kulağı temizlemek için kullandığımız kulak çöpleri nazik bir şekilde kulağa sokulmalı, fazla ileri itilmemelidir. Kaşıntı ya da temizlik bahanesiyle kulak fazla kurcalanmamalıdır. Yukarıda sözü geçen kulak enfeksiyonları da kulak zarının yırtılmasına neden olabilir. Kulağa alınan güçlü bir darbe ya da silah sesi gibi yüksek bir ses de kulak zarına zarar verebilir. Kulak zarı genellikle 2 ay içerisinde kendi kendini iyileştirir.

Kulak kiri: Biriken kulak kiri de kulak ağrısı nedenlerinden biridir. Ancak böyle bir durum söz konusuysa bile bu kiri kendi kendinize temizlemeye kalkışmak daha kötü sonuçlar doğurabilir. Kulak kirini daha dibe doğru itmeniz halinde kulak zarını zedeleyebilirsiniz. Kulak kirini çözmek için damla kullanmanız gerekebilir. Ya da doktorunuz basit bir işlemle kulak kirini kulağınızdan çıkarabilir veya kulak yıkama yöntemi uygulayabilir.

Çene kemiği problemi: Daha az rastlanan nedenlerden biri olmakla birlikte, çene kemiğindeki sorunların kulak ağrısına yol açtığı bilinmektedir. Çene ve kafa tasının birleştiği noktada, kireçlenme ya da sadece diş gıcırdatma nedeniyle ortaya çıkan bir sorun kulağa vurabilir.

Diş apsesi: Diş ya da diş etlerinde bakteriyel enfeksiyon nedeniyle oluşan iltihap yüzünden kulak ağrısı meydana gelebilir. Ancak bu durumda sadece kulağınızın değil dişinizin de ağrıması beklenir. Bu ağrının çözümü için kulak burun boğaz doktorundan çok bir dişçiye görünmek faydalı olacaktır.

Kulak kanalında egzama: Kulak içi gibi cildin yağlı bölgelerinde görülebilecek türde bir egzama, kulak ağrısına yol açacak şekilde kulak kanalını etkileyebilir. Etkilenen bölge tahriş olur, iltihaplanır ve kızarır. Bu belirtiler dışında deride pul pul dökülmeler görülebilir.

Kulak Ağrısı Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Kulak ağrısının gerektiği gibi tedavi edilebilmesi için ilk olarak mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Ağrının kaynağına bağlı olarak tedavi yöntemi de değişiklik gösterecektir. Bu arada ağrıyı dindirmek için evde alabileceğiniz birkaç önlem iyileşme sürecinde sizi rahatlatabilir:

 • Radyatör üzerinde ya da ütü ile ısıttığınız havluyu kulağınıza koyabilirsiniz. Havlunun kulağınızı yakacak kadar sıcak olmamasına dikkat edin.
 • Ağır aktivitelerden kaçının ve bol bol dinlenin.
 • Sigara ve sigara dumanından uzak durun.
 • Kulağınızı rüzgardan korumak için özellikle dışarı çıkarken ya da bir klima yakınında şapka veya şal ile kulaklarınızı örtün.
 • Kulağınıza kulak çöpü de dahil olmak üzere hiçbir şey sokmayın.
 • Yüzmeyin ve duş veya banyo sırasında kulağınıza su kaçırmamaya özen gösterin.
 • Bir doktor önermediği sürece kendi kendinize kulak damlası kullanmayın.
 • Odanızı havalandırarak içeride temiz hava olmasına özen gösterin.
 • Tıbbi bir engeliniz yoksa bol sıvı tüketin. Günde en az 8 bardak su içmeye özen gösterin.

[expand title=”Kaynaklar”]

[/expand]

Kulak Ağrısı Neden Olur?” üzerine 22 düşünce

 1. Bende çene kemiği ağrısı var. Kireçlenme denildi ve tedavisi yok denildi 1 haftadır sürekli ağrı var ne yapabilirim? Geçmeyecek mi artık sürekli böyle mi olacak ve işitmeye falan engel olabilir mi ileriki zamanlarda.

  • Mehtap Hanım kireçlenme kendi kendine geçmez ancak fizik tedavi, ilaç ya da cerrahi yöntemler gibi tedaviler söz konusu olabilir. Çene eklemi uzmanı bir diş hekimine başvurabilirsiniz.

  • Çenedeki ağrının başınıza vurduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz tamamen psikolojik. Dişinizi (alt ve üst) yüzeylerde sıkıştırmamak şartıyla kendinizi sıkmamayı deneyin bu size yardımcı olacaktır.

 2. Merhaba benim on buçuk yaşında bir tane oğlum var kulağı daha öncesinde duymuyordu ve bunun üzerine kulak burun boğaza götürdüm doktorumuz bize çocuğun kulağında sağırlık olmadığını kulak içi kir olduğunu söyledi ve damla verdi daha sonrasında basit bir yöntemle temizlendi bir sure gayet iyiydi rahat duyabiliyordu simdi yine tekrarladı yine işitme kaybımız var sürekli kulak mı temizletmeliyiz ya da sürekli tekrarlanırsa ne gibi sonuçlara rastlarız?

 3. Kızım her hapşurduğunda kulağının ağrıdığını söylüyor nezle grip değil sebebini merak ediyorum saygılar iyi çalışmalar.

  • Hapşurduğunda kendisini sıkıyor mu? Sıkmasından olabilir. Çünkü kulak bir denge merkezidir aynı zamanda ve basınca karşı hassastır. Hapşırırken tutmak, içimizdeki basıncın dıştaki basınçla dengelenmesini önlememize neden olabilir.

  • Bas dönmesi çoğu hastalık belirtisi olduğu gibi orta kulak iltihabinda ya da zarar görmesinde bas dönmesi sıklıkla rastlanan durumdur.. bunun için bir hekime basvurmanizi oneririm

  • Evet. Kulağınızın içindeki KULAK ZARLARI yerinden oynadığı için başınız dönüyor. Aynısı anneme de oldu. Tedavisi var. Ankara da hastahaneye gittik. Ve kolay hareketlerle, annem iyileşti. Ara sıra tekrar ettiğinde yine o hareketleri yapıyoruz. Bu hastalığın asıl nedeni aşırı stres, üzüntüymüş. :))

 4. Benim kulağım dan hep vızıltı sesleri geliyor şu zamanlarda gelmiyor ama çınlamaya başladı n’apabilirim işitme kaybına işaret yazıyor bazı sitelerde endişelenmeye başladım ileriki zamanlarda sorun olur mu?

  • Merhaba! Havluyu nemlendirin (ya da ütü ile ısıtin. Havlunun kulağınızı yakacak kadar sıcak olmamasına dikkat edin) Bir yastigin üstüne o havluyu koyun sonra hangi kulaginiz agriyorsa onun üzerine yatin. Eger kulaginizda iltihap varsa, bir kac saat sonra havluya dökülecktir.
   Iyi günler!

  • İşitme testi yaptırmanızı öneririm. 2 ayrı yerde eş zamanlı yaptırırsanız elinizde net bir sonuç olur. KBB uzmanına danışın. Eğer iç kulağa inmedi ise müdahale daha kolay oluyor. İç kulakta da var ise ameliyatı 2 kez düşünün derim. Bunun yanında MR da önerebilir her ihtimale karşı .
   Kulak çınlaması devamlı olabilir.Tek çare duymamak alışmak.işitme cihazı alanlarda var.

 5. İlk baslarda kulagimdan sivi olarak cok pislik geliyordu temizliyordum son 2 3 gundur agrimaya basladi doktora gittim iltihaplanmis dedi antibiyotik verdi ama benim arkaya dogru sondan 3.cu disim soguk sicak aliyor vurunca aciyor diste sag tarafta agriyan kulakta sag acaba distenmidir ki nasil anlarim uyuyamiyorum bile ..

 6. Kulak agrisina sogan suyu damlatmanin zararlari varmidir?Antibiyotik tedavisi yapiyorz suan ama sogan suyuda bikac kere damlatmistk

 7. Merhaba benimde bir sorum olucak farkında değilim ama dişgıcırdattıgım söyleniyor iki gündür kulağıma ve kulağımın üst kısmına başımla beraber bir anı batar giriyor sebebi bu olabilirmi acaba

 8. merhaba,
  benim sağ kulağımda ağrı var boynumdan aşağıya doğru gidiyor özellikle yattığım zaman çok şiddetli oluyor doktora gittim ilaç verdi fakat faydasını görmedim sebebi ne olabilir?

 9. Benim de sağ kulağımın altı, çeneyle birleşen nokta ağrıyor
  2 ay önce uçakta ki basınç sonrasında oldu . ama hiç geçmiyor . ne yapmalıyım geçmesi için. sigortam olmadığı için doktora gidemiyorum . o yüzden buradan yazıyorum.

 10. Ben nezleydim ve burnumu içi mukus ile dolu olduğu için olduğu için her sabah burnumu su çektiğin sümkürürüm yine bi sabah yaparken kulağım bi basınç girdi gibi bişey oldu ve kulağim tıkandı ve iki gündür çok ağrıyor ve sesler ugultulu geliyor bazen ve bn bu durumdan çok korkuyorum ileride işitme kaybı olabilir diye bana yardım edebilirmisiniz lütfen

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir