Kulak Çınlaması Neden Olur?

Kulak çınlamasını kendi aramızda ‘Biri beni andı.’ diye yorumlarız ama tıp dilinde kulak çınlamasına ‘tinnitus’ denir ve genelde önemsiz olan bu çınlamalar, nadir de olsa altta yatan bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Çınlama sürekli hale geldiyse, uykusuzluk, dikkat bozukluğu, baş dönmesi gibi belirtilere neden oluyorsa veya herhangi bir şekilde günlük yaşantınızda sorun teşkil etmeye başladıysa, kulak burun boğaz doktoruna başvurmanız gerekir.

Kulak çınlamasından şikayetçi olan kişiler çınlamayı farklı şekillerde, ancak kendilerine göre tarif edebilirler çünkü çoğunlukla bu ses dışarıdan duyulamaz. Uğuldama, vınlama, vızıltı, çınlama şeklinde, şiddeti kişiden kişiye değişen ve kulakta veya bazen de ‘kafanın içinde’ duyulan bir ses olarak tanımlandığı olur. Kulak çınlaması genel olarak başkaları tarafından duyulamaz ancak ender de olsa, dışarıdan da duyulabilen çınlamalar vardır. Sıra kulak çınlamasının neden kaynaklandığına geldiğinde, sayılabilecek belli başlı nedenler olmasına karşın, bazı çınlamaların kaynağının belirlenemediği de olur.

İşitme Kaybı

Yaşın ilerlemesiyle birlikte doğal olarak ortaya çıkan işitme kaybı, işitme sinirlerinin hassasiyetinin azalmasına ve kulak çınlamasına neden olur. Gençlerde ise sürekli gürültülü ortamlarda bulunmak, yüksek sesle ve kulaklıkla müzik dinlemek ya da gürültülü iş makinelerine yakın çalışmak gibi nedenlerden kaynaklanan işitme kaybı ve kulak çınlaması görülebilir.

Kulak Çınlamasının Diğer Nedenleri

 • İç kulaktaki hücrelerin hasar görmesi –  İç kulakta bulunan, ince tüyler ses dalgalarına göre hareket ederler ve kulak hücrelerini, beyinde ses olarak algılanacak bir elektrik sinyali yaymaları için harekete geçirirler. Eğer kulaktaki bu tüyler zarar görmüşlerse, hücreler rastgele elektrik sinyali sızdırmaya başlarlar ve bu da bize çınlama olarak yansır.

 • Kulak kiri – Kulak salgısı, kirleri tutarak ve bakteri büyümesini yavaşlatarak kulak kanalını korumaya alır. Ancak doğal bir şekilde atılamayacak kadar çok kir biriktiğinde işitme kaybı ya da kulak zarı tahrişi gibi nedenlerden dolayı kulak çınlaması meydana gelebilir.
 • Kulağı etkileyen hastalıklar – Kulağı etkileyen her türlü enfeksiyon, orta kulak iltihabı, labirent iltihabı, sinüzit, alerji ve nezle benzeri rahatsızlıkların çınlamaya neden olduğuna sık rastlanır.
 • Kulak kemiğindeki değişimler – Otoskleroz denilen orta kulak içindeki kemik eklemlerinin sertleşmesi işitmeyi etkiler be kulak çınlamasına yol açabilir. Daha çok aileden gelen bir sorun olan kulak kemiği büyümesi nedeniyle bu durum ortaya çıkar.
 • Meniere Hastalığı – Kulak çınlaması, anormal iç kulak sıvı basıncı nedeniyle, iç kulakta oluşan Meniere hastalığının erken bir habercisi olabilir.
 • Anemi – Kansızlık da denilen anemide, kırmızı kan hücrelerinin azlığı nedeniyle bazı durumlarda kan incelerek oldukça hızlı akmaya ve kulakta çınlama sesine neden olabilmektedir.
 • Kadınlarda hormonal değişimler.

Kulak Çınlamasının Az Rastlanan Nedenleri

 • Baş veya boyun yaralanmaları – Kaza, çarpma, darbe benzeri sebeplerden kaynaklanan baş veya boyun travmaları iç kulağı, işitme sinirlerini ya da işitmeyle ilgili beyin fonksiyonlarını etkileyebilir. Bu tip travmalar daha çok tek kulakta çınlama yapar.
 • Akustik nöroma – Bu iyi huylu tümör, beyinden iç kulağa doğru ilerleyen, işitme ve dengeyi sağlayan, kafatası sinirinde oluşur. Akustik nörinom olarak da bilinen tümör genellikle sadece tek kulakta çınlamaya neden olur.
 • İlaçlar – Aspirin, romatizma ilaçları, idrar söktürücü ya da antibiyotik gibi pek çok ilacın bir yan etkisi olarak kulak çınlaması şikayeti ortaya çıkabilir. Özellikle doz aşımlarında bu etki görülür. Yüzlerce farklı ilacın çınlama yapması mümkündür.
 • Yüksek tansiyon – Hipertansiyon ya da stres, alkol, sigara ve kafein gibi tansiyona etki eden etmenler, kulak çınlamasının daha fark edilir olmasına yol açabilir.
 • Damar tıkanıklığı (Ateroskleroz) – Normalde kalp atışları sırasında esneyen damarların sertleşmesi sonucu, kalp atışları daha çok duyulur olur. Damar tıkanıklığından kaynaklanan çınlamalar her iki kulakta da duyulabilir.
 • Hipertiroid – Tiroid bezinin çok çalışması, çınlamaya neden olabilir.
 • Cep telefonu – Eğer cep telefonunuzu elinizden düşürmüyorsanız ve dört yılı aşkın bir süredir her gün en az on dakika cep telefonu kullanmaktaysanız, bu bir çınlama nedeni olabilir.
 • Temporomandibular eklem bozuklukları (TME) – Başın her iki yanında, kulakların önünde, alt çene kemiği ile kafatasının buluştuğu yerdeki temporomandibular eklemi ile ilgili sorunlar kulak çınlamasına neden olabilir.
 • Baş ve boyun tümörleri – Baş ya da boyundaki damarlara baskı yapan bir tümör çınlama ve başka belirtilerle kendini gösterebilir.
 • Nadir görülen ve kulakta her kalp atışıyla birlikte duyulan çınlama tipi (pulsatil kulak çınlaması), iç kulağa yakın damarlarda veya şah damarındaki anormal kan akışı nedeniyle meydana gelebilir.
Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, , ,

Kulak Çınlaması Neden Olur? İçin 93 Yorum Yapılmış

 1. samet kanca 10/10/2013 #

  2 senedir çınlama var; her doktor farklı yorum yapıyor, onlar için biz gerçekten önemli miyiz ki? Özele de gittim fayda yok, ettiğiniz yeminler dönüp bulacak sizi, siz rahat olmaya devam edin.

  • admin 10/10/2013 #

   Samet Bey, bazı çınlamaların nedeni belirlenemeyebilir fakat modern tıp ilerlemeye devam ediyor. En kısa zamanda kesin bir teşhis ve tedaviye kavuşmanızı umarız. Geçmiş olsun.

   • Nazan 11/09/2015 #

    Benim de kulaklarımda çınlama var ve bu durum beni çok rahatsız ediyor doktora gittim beni nörolojiye gönderdi epilepsi olduğumu öğrendim sonra özele kulak burun boğaza gittim ilaç verdi kullandım geçmedi. Hastalığından olabilir dedi bende kulak burun boğaza gitmedim ama ısrarla gitmeyi düşünüyorum gene.

  • metin bayraktar 16/11/2014 #

   B12 vitamini eksikliğinden olabilir. d vitaminine de baktır. Aynı sorunlar ve fazlası var bende.

   • M. Cihad 14/10/2016 #

    Hocam bendede b12 eksikligi var
    O azalinca tansiyonum dusuyor ve kulaklarim cinliyor yorgunluk cokuyor …
    B12 cok onemli baktirin derim …

  • AYHAN 14/06/2016 #

   Herkese Selam

   Kulak çınlamanız için aşağıda hususları öneririm

   İyi dinlenin, uykunuza önem verin.
   Mutlaka kolesterol durumlarınıza bakın. HDL LDL Tirigliserid , total kolesterol ölçtürün . kolestrol yüksekliği kan basıncınızı etkiler ve bu da kulak çınlaması yapabilir.
   Demir, B12 , troid ölçümü yaptırın.
   KBB ye giderek işitme testi yaptırın. çınlama işitmenize ne kadar etki ediyor öğrenin. Kulak çınlamasına eşlik eden başka bir durumunuz var mı mutlaka bakın. baş dönmesi , bulantı, denge kaybı var mı ? Boyun ile ilgili durumunuz var mı? Fıtık, boyun düzleşmesi vs. zira bunlar da varsa mutlaka Norologa gidin. Servikal boyun MR , Cranial Beyin MR ve bilateral karotis dopler yaptırın. Bunların tümünü sonucu iyi çıkar ama çınlama devam ederse sorununuz yüksek oranda psikolojik olmalı.
   Dediğim gibi iyi dinlenin, iyi uyku alın. yüksek müzik ve ses ortamlarında kalmayın
   Düzenli yürüyüşler yapın. Orman yeşil olan alanlara gidin.
   Açık gökyüzünü izleyin. Dua edin. Tanrı’ya yakarın. O sizi duyacaktır.

   Geçmiş olsun.

 2. fatma 17/10/2013 #

  Merhaba yaklaşık beş gündür başım çok ağrıyor. Kulaklarımda ağrı ve çınlama var. Bir de on dakikada bir başım dönüyor. Gözlerimde ağrı oluyor, ağırlaşıyor göz kapakları, acaba sebebi ne olabilir?

  • admin 17/10/2013 #

   Fatma Hanım ne yazık ki bu şekilde uzaktan teşhis imkanımız yok. En kısa zamanda bir doktora başvurarak muayene olmanız sağlığınız açısından en doğrusu olacaktır. Çok geçmiş olsun.

  • Mustafa 27/12/2015 #

   Fatma hanım sinüslerinize baktırınız acil.

  • Hakkı 26/10/2016 #

   Bol su iç günde vücut ağırlığına göre kilo başına 30 gram su iç örneğin 76 kgX30gr=2280 gr su yani yaklaşık enaz 2,5 kg su tüket günde kısa sürede hiç bi sorunun kalmaz

 3. aydın 27/10/2013 #

  2009’dan beri sol kulağımda çınlama var fakat ilde bulunan bir çok doktora gitmeme rağmen pek olumlu sonuç alamadım çoğu doktor altında yatan nedenlerin uzun ve zahmetli bir süreç olduğunu düşündüğünden yapacak birşey yok deyip gönderiyor, parası olan dermanı geç de olsa buluyor.

  • ali 22/11/2013 #

   Parayla sorun yok da kulak çınlamasının gerçekten bir tedavisi var mı acaba? (Ben doktora gittim film çektirdi, baktı, burnunda et var burun kemiği eğri ve sinüzit varmış, bundandır dedi de ama güvenemedim.)

   • admin 22/11/2013 #

    Ali Bey, çınlamanın tedavisi çınlamanın sizin durumunuzda olduğu gibi önce nedenlerin belirlenmesi ve bu faktörlerin tedavisiyle mümkün olabilir.

  • Erman 22/04/2014 #

   Aydın kardeşim ben de 18 aydır var Ankara’dayım çok doktora gittim ama bir sonuç elde edemedim. İnan paraya bakmıyor tıpta şuan çaresi yok ama müzikle tedavi şansı var. Prof Dr Nebil Göksu hocamız bu konuda çok deneyimli Ankara Gazi Üniversitesi profesör bir görün derim. Türkiye’nin en iyisi diyebilirim nereye gitsem herkes onu söyledi. Bir görün derim. İnş. geçer dua edersin. Allah acil şifa versin.

   • yasemin 31/08/2015 #

    aynı sorun bende de 2 senedir kafamın içinde hiç dinmeyen tiz bir çınlama olarak var, sanki cırcır böceği kafamın içinde ötüyor gibi.
    mutsuz olunca , stres ve üzüntü halindeyken yani hiç mutlu hissedemeyince kendimi ve uykusuz kalınca ya da uyku saati yetersiz olunca daha da artıyor bu çınlamaların şiddeti sanki … müzik ile ilgili tedavi neden olmasın diye düşündüm bir an,müziğin pozitif etkilerinden dolayı.

    sessiz ortamda kitap okumak ve geceleri sessizlikte oturmak bu çınlamaları hemen duyma nedeni ve sürekli kaçındığım iki durum. kafamı başka şeylerle meşgul ettiğimde çınlamaları unutuyorum çok şükür. Allah beterinden saklasın diyorum kendi adıma. sizlere de geçmiş olsun diyorum.

 4. ali 16/11/2013 #

  Selam aynı sorun bende de var 1975 doğumluyum, 1995’te askerde havancıydım oradan kaldı sanırım, tedavisi gerçekten var mı?

  • ibrahim 05/12/2013 #

   Ben de 106 lık havancıydım o ses bende de var Allah şifa versin selamlar.

 5. Ahmet 29/11/2013 #

  Merhaba; 29 yaşındayım, yaklaşık 1 aydır sağ kulağımda sürekli bir çınlama var ve 24 saat sessiz ortamda duyuyorum. Çınlama ile eş zamanlı olarak esnerken yine sağ kulağımda bir ağrı oluyor. Birçok doktora gittim sadece bakıp ilaç verdiler fakat devam ediyor. En iyi sonuç hangi tetkik ile alınır acaba? Teşekkürler.

  • admin 30/11/2013 #

   Ahmet Bey kulak çınlamanızın kaynağına dair bir bilgi aldınız mı? Sadece kulak değil boyun hastalıkları da çınlama yapabilir. Eğer sorun kulakta değilse, bu kez nöroloji bölümüne başvurabilirsiniz. Geçmiş olsun.

   • Ahmet 05/12/2013 #

    Kulak kiri olduğu söylendi okyanus suyu ile temizledim temiz olduğunu daha sonra doktorum da söyledi fakat çınlama devam ediyor. Şu an yaklaşık 2 haftadır kan dolaşımını dengeleyen bir ilaç kullanıyorum fakat çınlama devam ediyor. Doktorum 6 ay kullanmamı söyledi. Sizce 6 ay ilaç kullanmak mı yoksa başka bir hekime gitmek mi mantıklı. Çünkü çok rahatsız ediyor ve psikolojimi bozmaya başladı, 6 ay çok uzun bir süre. İlginiz için teşekkür ederim.

    • ahmet 22/02/2015 #

     Keşke o ilacı kullan geçer dese bana ben 1 seneye razıyım 😀

 6. murat 05/12/2013 #

  Benim de beynimin içinde bu çınlama ve hiç umudum yok gibi ve çok şiddetli ya bir de benim ciğerler kötü durumda, ciğer yapar mı?

 7. ibrahim 05/12/2013 #

  Merhaba 1965 doğumluyum. Askerde silah atışı yaparken kulağıma silah sesi sonucu sürekli çınlama oluyor, çok rahatsızım bir takım testlere girdim ses gönderiyorlar aynı ses kulağımda olduğu için gönderilen sesi duymuyorum. Çok kötü bir şey insanı çabuk yaşlandırıyor ama yapacak bir şey yok, o sesle arkadaş olmak zorundasın, tedavisi varsa ne olursunuz haberim olsun, selamlar.

 8. NADİR 11/12/2013 #

  Merhaba çınlama ile ilgili benim de böyle bir sorunum var aslına bakarsanız bir çare ararken bu mücadelenin kimlerin ne kadar umurunda olduğunu merak ediyoruz, soruna çare ararken yeni sorunları da beraberinde getiriyoruz gibi geliyor bana ama NE KADAR ÇOK ÜZERİNE GİDERSEN git SONUÇ ÜRKÜTÜCÜ hastalık hastası oluruz. Ben bu çınlamayla yaşamayı öğrendim vücudumuz her gecen zaman içinde farklı evrelere dönüşebilir yaşlılık yorgunluk stres yani aklınıza gelebilecek bir çok sebep olabilir. Bunların hepsi için doktora gitmek psikolojik olarak hastalıklara karşı direncinizin düşmesi demektir. Bırakın çınlasın belli bir zaman içinde unutmaya başlayacaksınız, sadece aklınıza geldiğinde çınlamayı duyduğunuzda artık sizin için hayat daha güzel olacak buna inanın, çınlamayı tınlamıyorum. Tüm insanlığa saygılarımla.

  • Ayhan 11/02/2017 #

   Nadir kardeşim haklı, yaklaşık 8-10 senedir aynı şikayet bendede var belli zaman sonra osese alışıyorsun, ve günlük yaşantına hiçbir etkisi olmuyor. Sadece kısık konuşmalarda anlama sıkıntı yaşıyorum, onuda karşımdakini uyararak atlatıyorum. Doktor doktor gezip, hastalık hastası olmanın anlamı yok…

 9. hakkı 29/12/2013 #

  Merhaba benim de kulağımda silah atışı sonrasında bir çınlama başladı ve yaklaşık 5 aydır devam ediyor. Bir çözümü varsa yazar mısınız lütfen?

 10. Gökhan 03/01/2014 #

  Arkadaşlar bir çözümü yok, çınlamaya takmayın. Takarsanız o da size takar, bakın buna inanın. Ona odaklanmayın, bir süre sonra haftalarca aylarca duymadığınız olacak. Süper tıbbi tanımlarla çınlama tanımı yapanları boş verin. Sabah kalkın, yapacaklarınızı yapın, zor biliyorum ama unutun onu. Beyninize nasıl anlatırsanız öyle yaşayacaksınız. Bir kere beyne bu sesi iyice duymayı ve kötü yorumlamayı öğrettiğiniz an, ömür boyu mutlu olamazsınız. Bende de çınlama var ince ve diiii diye bir ses, yatarken ve sessiz ortamda işitiyorum. Bana o günün güzel geçtiğini düşündürüyor. Bunu uzun süre beynime ben tembih ettim.

  Dünyada milyonlarca insanda bu rahatsızlık var, yalnız değilsiniz. Size şunu anlatmak istiyorum çınlama sorunum başladığında bir arkadaşıma durumu anlattım. O da bana ‘bende de bu ses var, hem de 7/24 duyabiliyorum ama 2 yıldır aklıma bile gelmemişti.’ dedi. Bu arkadaşın babası avcı ve arkadaş daha 7-8 yaşındayken babası kırmayla ateş ediyor. Çocukta bu ses oluşuyor. İlerleyen yıllarda arkadaş kulaklık takmadan 100 mermi atıyor. Yani sesi hepinizden çok duyuyor. Kalabalıkta trafikte hatta son ses müzik olan diskoda barda bile. Hayatini zerre kadar olumsuz etkilemiyor. Sadece böyle konular gördüğünde ya da biri bu konuyu açtığında sesi 2-3 dk dinleyip unuttuğunu söyledi.

  Kendinize bu sesi işkence yapmayın hayata dönün, ayağınız eliniz tutuyor. Gözünüz görüyor. Şükredin. Dua edin. Umarım yardımcı olur söylediklerim. Hepiniz Allah’a emanet olun. İlk başıma geldiğinde intihar edecek durumdaydım. Sakın benimle aynı hataları yapmayın. Çınlamanızın şiddeti azsa şükredin. Kulaklarınızı kapatıp orada mı diye bakıp durmayın. 7/24 duyuyorsanız bu ses için deyin ki, Allah’ım bu ses herkese nasip olmaz, ne güzel bir ses. Bakın ses var ama beynin bu sese vereceği tepki sizin elinizde, kolay olmayacak hepimiz için ama başaracaksınız, unutacaksınız, alışacaksınız. Mutlu olmayı tekrardan öğreneceksiniz.

  • ahmet 22/02/2015 #

   Aynen böyle kafa takılınca oluyor bende küçükken başladı sonuç kendiniz devamlı başka şeylerle uğraşın böylece o sesi beyniniz duymuyor.

  • Harun 14/05/2015 #

   Aynen Gökhan arkadaşa katılıyorum 1979 doğumluyum ben bildim bileli var kaç defa doktora gittim ama hiçbir etki yapmadı. Bende sadece çınlama var sessiz ortamda duyuyorum sağ kulağımda baş dönmesi veya vesaire başka rahatsızlık yok sadece çınlama bende artık duymuyorum çınlasın dursun herkese geçmiş olsun.

  • erdoğan 19/02/2016 #

   Okuduklarım arasında en tatmin edici açıklama bu. Elinize sağlı, teşekkürler Gökhan Bey.

  • garip galip 20/02/2016 #

   Yazınızı okudum gökan kardeş bir nebze’de olsa teselli oldum, bende’de 2016 yılbaşı itibariyle başladı sizinde söylediğiniz gibi aklıma getirmezsem duymuyorum, kısacası bununla yaşamayı öğrenmeliyiz ve Allaha dua etmeliyiz daha beterinden koruması için, sözlerinizle benim teselli bulduğum gibi diğer hastalarda teselli bulmuştur inşallah, teşekkür ederim.

  • Davut 17/12/2016 #

   Yaw siz daha dun bir bugun iki burada kidemli kadameli bas cavus var 29 senedir cekiyorum kulagimda ikiside ayri ses biri tiz biri biraz kalin ses ve 29 yildir dinliyorum bugun kafama takildi bi bakiim neymis dedim bi seyim yokmus anladim:))

 11. yaşar 11/01/2014 #

  2004 yılından bu güne kadar bende de kulak çınlaması var gitmediğim yer kalmadı en sonunda yüksek ses ortamında kaldığım için orta kulak zarar görmüş dediler. Tedavisi yok dediler. On yıldır bu çınlama ile yaşıyorum. 2000 frekansın altındaki sesleri duyamıyorum. Eğer orta kulak tedavisi yapılabiliyorsa bu konuda bilgisi olanlardan yardim istiyorum herkese acil şifalar.

 12. horasanlı 29/01/2014 #

  Yaklaşık 1 aydır zil sesi gibi bir çınlama var kulağımda, aralıksız devam ediyor. Kulak burun boğazcıya gittim. Orta kulak iltihabı olduğunu fakat bu çınlamanın anormal olduğunu, iltihap kuruduktan sonra işitme testi yapacağını söyledi ve antibiyotik vererek gönderdi. Bu çınlamanın geçmesi için ne yapmam gerekiyor?

  • admin 29/01/2014 #

   Sayın Horasanlı, ilk önce doktor tarafından çınlamanın nedeni tespit edilmeli.

 13. senay gökalp 18/02/2014 #

  Merhabalar benim de sorunum sürekli kulak çınlamalarım var, gece daha çok oluyor, uykuya dalamyorum. Sürekli çınlyor sebebi nedir sizce bana yardımcı olur musunuz?

  • admin 18/02/2014 #

   Sayın Senay makale konusu zaten çınlama nedenleri fakat kişiye özel bir teşhis imkanımız yok, muayene olmalısınız.

 14. kadir 23/02/2014 #

  Yaklaşık bende de 10 yıldır kulak çınlaması var, genelde sessiz ortamlarda dayanılmayacak kadar rahatsız ediyor. Birçok doktora ve hastanelere gittim, işitme testlerine girdim. Kimi doktor kulak zarı yırtılmış dedi, kimisi emar çekimi istedi, çektirdim. Orta kulakçıkta bir şey yok, her şey normal dedi ilaç yazdı. Vasosert adında 24mg’lık üç ay kullan dedi ama sonuç degişmedi. Doktor yapacak bir şey yok dedi, çınlamayla yaşayacaksın dedi. Yani tıp ilerledi deniliyor ama bir kulak çınlamasının tedavisi bile yok denecek kadar tıp geri kalmış ya da biz doktorumuzu bulamadık. Ne olur sizler bari bizlere yön gösterin tam anlamıyla araştırın, doktor ve işinin ehli birini tavsiye edin teşekkürler.

 15. Göktuğ 11/03/2014 #

  Dün akşam gece 01.00 de başımı yastığa koydum sağ kulağımın üstüne yattım dız diye ses geldi ama başım ve boynum ağrımıyor sadece biraz boğazım biraz yemek yerken ve yutkunurken acıyor. Sizce kulak çınlamasının nedeni boğaz ağrısı olabilir mi ama kulak mememle kulağımı kapattığım zaman ses geliyor. Seri cevap lütfen.

 16. abbas 14/03/2014 #

  Benim kulağım yaklaşık bir yıldır çok değil ama rahatsız edecek kadar çınlıyor ve bununla beraber baş dönmesi dikkat bozukluğu da oluyor. Buna bir yön gösterebilirseniz iyi olur.

 17. Vatandaş 14/03/2014 #

  Gürültülü bir yerde çalışan herkes veya kulağının yanında silah ile ateş edilen herkeste çınlama olacak diye birşey yok. Her şeyin çaresi vardır Allahın izni ile. Dikkat ettiyseniz aynı sorun cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de başına geldi, menire hastalığı idi onunki. Nasıl düzeldi kısa zamanda gördünüz di mi özel tedavi ile. Bunu yaşamayan bilemez. Yaklaşık bende beş yıldan beri bu hastalık var. Öncelikle herkes kendi doktoru olacak. Grip bu rahatsızlık olan kişilerde çınlamayi arttırıyor. Stres aynı şekilde ve de tansiyon çıkması da. Yaşadığım için biliyorum yani damarsal bir rahatsızlık olduğunu. Kesin gibi zaten odiomed sitesi var lazerle tedavi yöntemi, girin bakın. O da aynı şekilde damarsal dokulara uygulanıyor, kanın gittiği yere can gider terimi çok doğru bir kelime.

 18. samet 06/05/2014 #

  Arkadaşlar bende de var kulak çınlaması ama ben bendeki sebebini biliyorum. Ve çoğunlukla da böyle olduğunu düşünüyorum. Günlük hayatımızdaki stres, iş yoğunluğu cep ile uzun konuşmalar çınlamayı tetikliyor. Fakat bendeki tamamen stres kaynaklı, onun için umursamıyorum arada bir baş dönmesi geliyor gidiyor, bir o rahatsız ediyor beni. Ama antidepresan ilacımı düzenli almaya başladıktan 15 gün sonra şifa bulmaya başlıyorum. Sorun gidiyor. Hayatınızda stresten uzak durun. Kötü bir şey yani İstanbul gibi bir yerde nasıl stresten uzak durulur pek bilemiyorum ama. Yapabiliyorsanız bunu yapın. Çınlamaya odaklanmayın, onu dinlemeyin dinledikçe sizi daha rahatsız edecek. Eğer psikolojik bir durumsa bir psikiyatra gidin ya ben deli miyim diye düşünmeyin yanlış düşünürsünüz. Hayatınız normale dönecekse bu yola girin derim ben.

 19. zehra 02/06/2014 #

  Arkadaşlar 2 yıldır bas dönmesi denge kaybı kulak çınlaması ve sesler önce vertigo var dedi doktorlar, ataklar çok sıklaştı iç kulaktaki sıvı ve basınç arttı. Son iki aydır doktorlardayım meniere hastalığı dediler, şu an hiç iyi değilim kesin bir tedavisi yok diyorlar son günlerde boyun ağrılarım başladı boynumu başımı taşıyamıyorum bu hastalık beni mahvetti. Rabbim herkese şifalar versin.

  • mahir 04/04/2015 #

   Valla sende boyun fıtığı veya kireçlenme olabilir aynısı bende de var bir fizikçiye görünsen iyi olur.

 20. erdogan gokcen 10/07/2014 #

  Arkadaşlar benim 20 yıldır kulak ve kafamda uğultu var, bir türlü çare bulamadım, ne yapacağımı bilmiyorum. Ne olur tedavisi varsa bildirin. Sarhoş ve yüksek sersemlik var, sanki bir boşlukta ümitsiz çaresiz yaşamaya çalışıyorum. Belki 50 doktora gittim, çaresi yok böyle yaşamayı öğren diyorlar. Bu kadar ilerlemiş olan tıp demek ki yerinde sayıyor. İnsanların hiç değeri mi yok, yoksa biz mi bir şey bilmiyoruz, selamlar.

 21. musa 10/07/2014 #

  Selam. Ben bir diş dolgusu yaptırmak için dişçiye gittim dişimi doldurduktan sonra kullanmam için bir de antibiyotik yazdı. İçtim ve o günden sonra bende kulak çınlaması başladı dişçi dişimi tamir ederken kulak zarlarına zarar vermiş olabilir mi? Çünkü sağdan en son dişimdi ve sağ kulağım çınlıyor.

 22. ulaş 13/08/2014 #

  Merhaba kulağımda kirden dolayı tıkanma vardı, doktor gliserin verdi sonra aspiratörle temizlendi, ama hala işitme kaybı ve çınlama var, ne yapsam ki?

 23. murat 24/08/2014 #

  geçen kulağımda hafif ağı vardı sağlık ocağına gittim sağ olsun doktor baktı kulağın enfeksiyon kapmış dedi bu durumda damla veriyoruz ama kulağındaki enfeksiyondan dolayı kulak zarını tam göremedim eğer delinme varsa damla veremem delikten orta kulağa giderse oraya zarar verebilir sen en iyisi kulak burun boğaz doktoruna git dedi bende ihmal ettim gitmedim ve bugün pazar kulağımda acayip zonklama var ağrı başıma vuruyor hastaneyi aradım kulak burun boğazcı yokmuş yani sabaha kaldı bu geceyi nasıl geçirecem? Allah bilir artık ağrıdan uzun havamı çekerim yoksa buraya bol bol yazılar mı yazarım bilmiyorum.
  Yukarıda bir arkadaşın yazdığına göre onun kulak sorunu dişçiye gittikten sonra başlamış ne tesadüftür ki benimde aynan öyle oldu geçenlerde dişcçiye gittim dişime dolgu yaptı kulak ağrım da ondan bir hafta sonra başladı sebebi o mu değil mi bilmiyorum olabilir mi acaba? sizce ne yapmalıyım bana akıl fikir verin arkadaşlar. şu an beynim zonkluyor bu gece sabah olur mu bilmiyorum ama uzun bir gece olacağı kesin. neyse bana müsaade ağrı artar da uykum kaçarsa yine buralara bir şeyler yazarım. sağlıklı günler dilerim.

  • Tamer Seringoz 30/10/2016 #

   Merak ettik kulak cinlamaniz geçtimi? Geçti ise nasil geçirdiniz?

 24. yildiz 21/10/2014 #

  Selam, geçen sene bir sarı arı parmağımı soktu bunun üstüne kanım zehirlenmiş ve 40 derece ateşim çıktı. Bu 1 haftadan sonra oldu arı soktuktan sonra bana antebiyotikum verdiler damardan o gündür bu gündür beynim çınlıyor, çıldırıyorum. Hayatım alt üst oldu böyle yaşamak her gün bir kabus 24 saat beynimde arı sesleri var. Ankara’ya gittim İsviçre’ye gittim bu ses beni öldürüyor. Duyma kaybı yok bende sanki beynimdeki akan kan sesini duyuyorum lütfen yardımcı olun dayanamıyorum yurt dışında yaşadığım halde hiçbir şey yapılamıyor saygılarımla.

 25. Gökbörü 06/11/2014 #

  3 günlük ağır bir baş dönmesi geçirdikten sonra sol kulağımda ara ara çınlamalar meydana geldi ve 1 ay sonra çınlama süreklilik kazandı. Altı ay devam eden sol kulak çınlaması bu sefer sağ kulakta değişik bir sesle hafif bir çınlamayla devam etti. Şu an 1 yıl 25 gündür kulaklarım çınlıyor. İlk başta yaşadığım baş dönmesi birinci yılında kendini hafif bir şekilde 4 gün boyunca tekrar etti. Ve sol kulağımda damardan akan akının sesini duyabiliyorum. Bu hastalık için bir kere doktora gittim, beyinde ve sözleri algılamada problem çıkmadı.Sol kulağımda 7500 hertz bir düşüş olduğunu söyledi ve bir tane İlaç verdi 1 ay kullandım fakat pek etkisini göremediğim için bıraktım. Derdi veren Tanrı bu sefer şifasını vermemiş, gerçekten bu tür hastalığa yakalanıp iyileşenler iki elin parmağını geçmiyor. Ekonomik durumumu iyileştirdiğim zaman bir şamana gidip tedavi olmayı düşünüyorum bu hastalık ilaçlarla vb. iyileşecek gibi değil. Bu hastalığın hakkından sadece şamanlar gelir bence.

  • dilsat 14/11/2014 #

   Ya benim sağ kulağımda 2 ayda 1 yüksek derecede kulak çınlaması oluyor. çınlama 1 hafta sürüyor. doktora gittim herhangi bir sorun olmadığını söyledi.

 26. abbas 16/11/2014 #

  Bombada yaralandım kulağımda çınlama kaldı hiç geçmeyecek sandım bir ara unutacak kadar azalmıştı kendinizi iyi koruyun yüksek sesli konuşma dahi azdırıyor yine yüksek sesli bir konuşandan etkilendim bugünlerde yine çok kötüyüm doğal tedavi önemli ben sarımsak diyorum. her gün birkaç diş pişirin ve yeyin. orta asyadan gelen tedavi yöntemi atalarımızın uyguladığı tedavi çünkü hepsini uyguladım. audio testinde yüksek frekanstan yani sesten uzak durun benim sebeplerimden biri de o, ayrıca çok sık kulak içi temizliği de yapmayın. tansiyonunuzu kontrol ederek deneyin Allah Şifa versin.

 27. ihsan 30/11/2014 #

  Ben 10 gündür kulak iltihap hastalığı çekiyorum kulakta ağrı geçti ama iltihabın bir kısmı kulakta kaldı kulağımda 3 gündür şiddetli hiç kesilmeyen bir çınlama var acaba bu çınlama geçer mi? Lütfen bilgisi olan var mı?

 28. hidayet kocak 06/12/2014 #

  Merhabalar 64 yaşında beyim, Almanya’dayım. Yaklaşık 2 aydır kulaklarım çınlıyor, henüz çaresini bulamadılar, test yaptılar cihaz verelim diyorlar, cihazı alan arkadaşlarım var çınlama devam ediyor, maalesef çaresi yok diyorlar, çekeceğiz, eğer tavsiyesi olan varsa bana yazsın bir zahmet, selamlar.

 29. salih 05/01/2015 #

  Selam, Bende bazen bir ay hiç olmuyor, ama bir başladı mı bayağı rahatsız ediyor, ben de Almanya’da yaşıyorum 45 yıldır, değişik doktorlara gittim, fayda maalesef yok, en iyisi vızırtı geldiğinde kulaklıkla müzik dinlemek ve başka şeyler düşünmek, herkese geçmiş olsun. Saygılar.

 30. mustafa 16/01/2015 #

  Bende de boynumdan gelen atardamarlardan akan kanın sesini kulağımda duyma sorunum var. Odyometriye girdim işitme kaybı yok. Özellikle kafamı aşağı eğdiğimde şiddetli bir tıslama oluyor. Pulsatil çınlama deniyor ve altında yatan nedenler tümör deniyor çok korkuyorum. En son doktora gittiğimde tansiyonum yüksek çıktı stres yapınca daha çok duyuyorum sesi 33 yaşındayım ve 3 yıldır bu illeti çekiyorum tansiyonum 14 9 a düşse dahi kafamı eğince inanılmaz bir ses geliyor.

 31. erdem 17/01/2015 #

  Benim de yaklaşık 6 aydır sol kulağımda rüzgar sesi gibi hışırtı oluyor, yatarken daha çok oluyordu kafayı sağa sola hafif oynatınca ses duruyor, o şekilde uyursan iyisin yoksa uyumak zor. Bazen birkaç gün süren baş dönmesi yaşıyorum denge bozukluğu da yapıyor, sanki boşlukta yürüyormuşun gibi, gittiğim doktor kulakta herhangi bir sorun gözükmediğini ve başka sebeplerden olabileceğini söyledi ve dahiliyede kan tahlili yaptırmamı istedi, sonuçlarda şeker ve kolesterol çıktı, kulakta oluşan sesin de kolesterolden dolayı kulaktaki damarların zarar gördüğünü ve ondan kaynaklandığını ve de tedavisinin mümkün olmadığını söyledi. B12 nin de çok etkisi var kontrol ettirmenizi öneririm, bununla yaşamak zorundayız gibi, Allah tüm hastalara şifa versin.

 32. recep 07/02/2015 #

  Sayın admin ve ziyaretçiler. Benim de 17 yıldır çınlamam var. Aynı zamanda sol kulakta fazla olmak üzere işitme kaybı da var. Askerde atışlardan oldu. Böyle yaşamaya artık alıştık. İnsan ilişki ve diyaloglarında sosyal yönden çok etkiliyor. Genelde konuşulanı duyuyor ama anlayamıyorum. Haliyle çok mahcup oluyorum. İnternette araştırırken de TMU/TMS yöntemi ile çınlamanın ve işitme kaybının tedavi edilebildiğini öğrendim. Tabii bu beni heyecanlandırdı ama maddi imkansızlıktan dolayı bir girişimim olmadı. TMU/TMS ile bu tedavi mümkün müdür? Bu tedavi hakkında bilgisi olan veya iyileşen varsa görüşlerini paylaşabilir mi? Tüm hastalara Allah şifa versin.

 33. ebubekir korkmaz 12/03/2015 #

  Selam iyi aksamlar güzel Türkiye’min güzel insanları birçok arkadaşımın dediği gibi kafaya takmayacaksınız en iyi çare bu ben kendimi 5 yaşında tanıdım su anda 31 yaşındayım belki inanmayacaksınız ama 26 seneden beri kulak çınlaması var hiç kafama takmıyorum çünkü taktıkça daha kötü oluyor insan. Bakın mesela o küçük yaşımda bile kulak çınlamam vardı hala var bununla ilgili olarak değil de sağ kulağımda bir defa iltihaplanma oldu kulak burun boğaz doktoruna gittim. Onun tedavisi için kulağıma bez tıkadı ve damla ile ilaç verdi kullandım iltihaplanma çok şükür geçti çınlama hala var iki ay önce İzmir’de is kazası geçirdim sağ ayak bileğimin yaklaşık 10 santim üstünden kemik tamamen kırıldı. İzmir’de ameliyat oldum platin attılar iki aydır yatıyorum ayağım hala iyileşmedi ve sizin de tahmin edebileceğiniz gibi insan sakin bir yerde yatar. Sakin bir yerde yattığım için bazen kulağımın çınlamasını duyuyorum ve başka şeyler düşünüyorum mesela internete gidiyorum ne bilim telde oyun falan oynuyordum ve çınlama sesini duymuyorum bile. Ha kafama takacak olursam şöyle oluyor hani bir fısıltı sesi duyarsınız da tam anlayamazsınız ve dikkatinizi o sesin geldiği yere verip dinlemeye ve anlamaya çalışırsınız ya. Hah iste o zaman benim kulağımdaki ses öyle bir artıyor ki tarifi mümkün değil yani işin kısası kafaya takmayacaksınız bunda da bir hayır hikmet vardır her şey Allah’tandır.

 34. yolcu 26/03/2015 #

  Merhaba arkadaşlar bende bu sorun 3 aydır var. Beynimin ortasında bir ses ve hiç gitmiyor. Köyde yaşayan var mı bilmiyorum ama hani gece ince kuş sesleri gelir hah tam o ses ve gece yatarken şiddetli duyuyorum. Doktora gittim kamerayla bazı cihazlarla baktı bir halt bulamadı bas ağrısı bas dönmesi uykusuzluk yok. Ama derç çalışamıyorum unutuyorum dikkat vermiyorum sanki bu çınlama beni yoruyor beynimi isim çok rahat yani yorulmuyorum iste ama aksam eve sanki hamallık yapmış gibi yorgun düşüyorum. En son dün bir uzmana gittim bir ton para verdim güya uzman baktı bir halt bulamadı bana kulak MR çekti işitme testleri falan filan çektir gel dedi akustik nöroma diye bir tümör olabilirmiş yani kanser olmayan tümör bakalım ne olacak tabi bu arada 29 yaşında bir adamım yeni boşandım 5 yasında bir kızım var ve bu süreç beni çok yıprattı belki de bu stres böyle yaptı beni kim bilir. Herkese Allah şifa versin.

 35. Erol 29/03/2015 #

  Selam, Arkadaşlar ben Almanya’da yaşıyorum yaklaşık beş yıldan fazla bende de kulak çınlaması var iki kulağımda birden, burada Alman kulak burun doktoruna gittim. Adam kulaklarıma baktı kulaklarımın içini temizledi fakat bana tavsiyeden başka hiçbir şey vermedi kulak çınlamasının çaresi yok dedi beni gönderdi, ben Alman doktora inanmadım. Yaşadığım yerde Türk Kulak burun boğaz doktoru var ona gittim sağ olsun benimle bayağı ilgilendi değişik testler yaptı hiç bir şey bulamadı, ben de bu çınlamayla yaşamaya çalışıyorum. Bazen hiç duymuyorum aklıma geldiği zamanda unutmaya çalışıyorum kısacası bu derdin hiçbir yerde çaresi yok çaresini bulanlar bizlere de haber versin.

 36. Aslıhan 04/04/2015 #

  Merhaba arkadaşlar. Ben de yaklaşık 2 senedir bu çınlamayı çekiyorum. Bunun tek tedavisi bu çınlamayı kafanızdan atmak. Benim bu sabah tetikledi; çünkü bilgisayar başında çok kaldım o bilgisayarın sesi olduğu gibi kulağıma geçti. Ondan önce de vardı ama inanın unutuyordum ve başka şeylere konsantre oluyordum. Benim için daha berbat bir durym çünkü ben üniversiteye hazırlanıyorum. Hepinize acil şifalar dilerim.

 37. mensur 09/04/2015 #

  Merhaba benim yaklaşık 4 yıldır sağ kulağında sürekli çınlama var aslında alıştım çınlama sesine ama gittikçe artan işitme kaybım var gitmediğim doktor kalmadı.

 38. Ufuk KIZILTAŞ 04/05/2015 #

  Arkadaşlar ben 2005 de İngiliz konsolosluğu patlamasında çok yakınındaydım depresyona girdim ve ardından kulak çınlaması çıktı 2007 de St****** adında bir ilaç tavsiye edildi günde 1 tane aldım 1 sene kullandım çınlamalarım minimuma düştü KAHVE KOLA ENERJİ İÇECEĞİ gibi kafeinli içeceklerden kesinlikle uzak durmak gerekiyor. STRES ÜZÜNTÜLÜ ORTAMLARDAN kaçınmak gerekiyor 2014 başında çınlamalarım yine hortladı. 2015 1. aydan beri yine kullanmaya başladım hamdolsun düzelmeye başladı.

  • Ahmet çatalpınar 12/11/2016 #

   Geçmiş olsun ilacın adını yazabilir misiniz teşekkürler

  • kasım 30/07/2017 #

   selamun aleykum ufuk bey ilacın ismini verde bizde kullanalım

 39. Erğin AYDIN 05.06.2015 05/06/2015 #

  Merhaba arkadaşlar kulak çınlaması bende iki yıldır devam ediyor be beyin ve kulak burun doktoruna gittim bana bunun hiç tedavisi yok dediler bununla barışık yaşayacaksın dediler benim sol kulağı devamlı çınlıyor ve kafamın sol tarafı devamlı bir hışırtı var kafamı meşgul ediyor.

 40. zehra demirkiran 14/06/2015 #

  Merhaba benim yaklaşık 1 yıldan beri kulağım çınlıyor ve başımı yastığa koyduğumda başım çok dönüyor özel hastaneye gittim ama bulunamadı.

 41. yasemin 31/08/2015 #

  2 senedir kafamın içinde tiz bir çınlama olarak var, sanki cırcır böceği kafamın içinde ötüyor gibi. dikkat ettim de; stres, üzüntü, yetersiz uyku hallerinde daha da artıyor bu çınlamalar şiddeti. kendinizi mutlu hissetmeniz çınlama şiddetini azaltacaktır diye düşünüyorum.

  bazı arkadaşların yorumlarında da belirttiği gibi, kendinizi dinlemeyip kafanızı başka şeylerle meşgul edin. sessiz bir ortamda oturup kendinizi dinlemek, ya da, sessiz bir odada kitap okumaya çalışmak hiç bizlere göre değil. kendi adıma Allah beterinden saklasın diyorum, diğer arkadaşlara da Allah’tan şifa diliyorum.

 42. Ahmet Uçar 02/01/2016 #

  Bende de yaklaşık 10 senedir dinmiyor. Sürekli çınlama var. İlk SSK Okmeydanı’na gittim. Doktor tahlil sonrası bunun çaresi yok onunla yaşamayı öğren dedi. Kızdım Özel Erdem hst ne gittim o doktor daha ilgisiz çıktı. Bir çözümü yok dedi. En son Haydarpaşa numuneye gittim yine işitme testi yaptı çözümü yok dedi. Tıbbın bu kadar ilerlediği bu zamanda bu sonuçlara inanmıyorum. İnsanın yaşam kalitesini düşüren bir durum ve tıp çare yok diyor. Demek ki bu kadar teknoloji boşuna. Ya da bize değer vermiyor incelemeyi problemimizi devletimiz dert edinmiyor.

 43. Tandoğan 05/01/2016 #

  Yaşım 47 bu çınlamayı belki 23-24 yaşlarımdayken sol kulak çınlamasını duyardım ama hiç önemsemezdim, 32 yaşlarımdayken kulak çınlaması devam etmeye, tansiyon illetiyle tanıştım daha da yok tansiyon öncesini sonradan öğrendim ve tansiyon böbreklerimi bitirdi ve yüksek tansiyon (20-13)düşürüldüğünde çınlama kesiliyor (13-8). Böbrek nakli oldum, tansiyonlar kısa süreli düşüktü ve çınlama kesildi, sonraları doktorlara gittim odio ses’i yaptırdım kulak burun doktoruna gittim cevap yok. 2,5 sene önce kalp krizi geçirdim 6 sefer bypass geçirdim 3 damar değişti, tansiyon düşüktü o zamanlar sonra tansiyon yine yükseldi 18-13 gibiler çınlamalar yüksek 2015 aralık ilk haftası bu yüksek tansiyon illeti beyinde pıhtı bıraktı arıza bıraktı (şu anda şükür iyiyim konuşmada biraz sıkıntı var ama iyi) hastanede nöroloji serviste yatarken tansiyon 12-8 lerde seyrediyor, çınlama yoktu ,tuzsuz vs …. Eve taburcu iyiydim tuzsuz evet aynı şekilde hayat devam ediyordu son 2 haftadır ses çınlaması tansiyon yükselmeye başladı 20-19 küçük 10-11 gibiler şu anda böbrek nakli olduğum eski böbrek riske girmeye başladı. bu çınlamayı doktorlar duymuyor. Bana göre o ses tansiyon. Tansiyon düştüğünde ses yok. Yükseliyor ses çoğalıyor. Şu anda kilise çanı çın çın ötüyor herkesler acil şifalar.

 44. bilge 22/01/2016 #

  Depresyon uyku düzensizliği ve düzensiz beslenme kulak çınlamasına neden olur mu ? Çok garip bir ses sadece çok sessiz bir ortamda ve uyumaya çalışırken duyuyorum 2 gün önce başladı çok derinden ve çok belirsiz bir çınn sesi ve tüm gün sürüyor. Tetikleyecek bir şey de olmadı yüksek sesle müzik dinlemek gibi sadece çok stresli ve üzgündüm.vitamin eksikliği neden olabilir diye duydum. Düzelme şansı var mıdır bu durumun?

 45. Emrah 27/01/2016 #

  Arkadaşlar kulak çınlamasının bitek çözümü var üstelik yüzde yüz tedavisi oda BİYOENERJİ uzmanına gidin. Benim iki kulağımda çınlama vardı üstelik çok şiddetli bir çınlamam vardı 3 seans sonrası kulağımda çınlamadan eser kalmadı. Kendime çok küfür ediyorum neden bu hastalığın kahrını çektim depresyonlara girdim diye… Geç de olsa kurtuldum.

  • Ahmet çatalpınar 12/11/2016 #

   Geçmiş olsun, kime gittiniz isim adres tel verebilir misiniz

 46. Orhan 12/02/2016 #

  Benim sol kulağımda yaklaşık 1 senedir çınlama var ve 1 senedir Cerrahpaşa tip fakültesindeki doktorların 3 ayrı ilaç kullandırmasıyla tedavi görüyorum. Ama 1 senedir hiç ilerleme alamadım. Ben özel harekât tabur komutanıyım ve bunun için Ankara Gata da tedavi gördüm. Bir mayın patlaması sonucunda sağ kulağımda %45 işitme kaybı yaşadım. Sol kulağım ise Gatadaki doktorların bana tavsiyelerini sıralıyorum herkes dikkat etsin mutlaka.
  1-yüksek sesle müzik kesinlikle yasak.
  2-düzenli ve dengeli beslenmeye özen gösteriniz(aşırı cips, abur cubur ve aşırı tatlı) yasak.
  2-düzenli uyku olmazsa olmaz.
  3-hiçbir zaman aşırı yorgunluk yok.
  4-cay, alkol ve kafein aşırısı yasak
  5-mümkün olduğu kadar sigarayı bırakamayanlar için azaltmak.
  6-cep telefonuyla birini ararken karşı taraf açana kadar telefonu kulağınıza tutmamak bu çok önemli.
  7-banyoda, havuzda veya denizde hiç bir şekilde kulağınıza su kaçırmamak.
  Çok önemli on madde vardı fakat diğerleri şu an unutmuş olabilirim.
  Önceden sürekli çınlardı bunlara dikkat edeli 4 ay oldu ve bazen yutkunduğum zaman gidiyor ama bir sure sonra tabi bunun suresi yok 1 saat-2saat belki de günlerce çınlamıyor fakat;
  Tekrar çınlama başladığında da yutkunmayla ortaya çıkıyor. Gatadaki doktoruma danıştığımda çınlamanın yok olma evresinde olduğunu öğrendim.
  Bence herkes biraz bunlara dikkat etsin ve herkese geçmiş olsun.

 47. garip galip 20/02/2016 #

  Merhabalar bende bu hastalıkla 2016 Ocak ayında tanıştım. Beynimin içinde bir motor sesi gelmeye başladı doktora gittim. Doktor önce kulaklarımı muayene etti kulaklarının zarını görüyorum Kulakların temiz bir de seni işitme testine göndereyim dedi ve işitme testine gönderdi oradan da sağlam çıktım bir işitme kaybı yoktu ve beni emara gönderdi. İlaçlı emar çektirdim emardanda temiz çıktım fakat bu kafamın içindeki motor sesi devam ediyordu ve hala da devam ediyor. Diğer hastalara göre çok erken 2 buçuk 3 ay gibi bir zaman geçti, 10 yıldır 20 yıldır devam eden hasta kardeşlerimin yorumlarını okudukça eyvah diyorum. Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun inşallah bu illet hastalığın çaresi bulunur hepimizde kurtuluruz bu hastalıktan, Allah acil şifalar versin, herkese Geçmiş olsun.

 48. fatma 18/03/2016 #

  Merhaba ben şiddetli baş ağrısı ve kulak çınlaması şikâyetiyle beyin cerrahisine gittim ve Mr çektirdim. Dr bana beyninde birkaç tane küçük damar tıkanıklığı var ama bizim yapabileceğimiz bir sey yok nörolojiye gidip ağrı kesici alman gerekiyor dedi. Nörolojiye gittim Mr sonucunu inceledikten sonra sen de gerilim tipi baş ağrısı ve birkaç tane damar tıkanıklığı var dedi bir ilaç verdi. İlacı 3 haftadır kullandım ilk başlarda ise yarasa da sonradan daha kötü oldum ve ilaç başımın ağrısını geçirmedi daha çok ağrıdı ve kulak çınlamalarım arttı ne yapabilirim artık iyice korkmaya başladım.

  • emrullah 23/06/2017 #

   Selam bende kulak cinlama ve baş ağrısı ve ağırlık özellikle kafatasi arkasından başlıyor kaç doktor gezdim sonuç yok ilaç falan yazdılar ama bas ağrisi geçmedi çok kötym yardimci olsanız çok sevinirim.

 49. serhat 07/04/2016 #

  baya kalabalakmışısız ya 🙂

 50. Kadir 03/05/2016 #

  Benim sol kulağım da kireçlenme var çok ufak olduğundan dikkate almadım bu kireçlenme 10 yıldır var bi sorun olmuyordu sadece sol kulaģımın duyma oranı % 10 düştü bunun dışında başka bi şikayetim yoktu bu son 1 hafta dır günde bi kaç sefer kulak çınlaması olmaya başladı.

 51. ahmet 06/07/2016 #

  Yaklaşık iki hafta önce kulağımda şiddeli ağrı ve tıkanma başladı, doktora gittim orta kulak iltihabı teşhisi koydu antibiyotik damla filan verdi, şimdi tıkanıklık ve agrı geçti ama tekdüze bir çınlama duymaya başladım sol kulağımda. Bu çınlama geçermi? kalıcı olma ihtimali var mı?

  • Mehmet Mutlu 30/11/2016 #

   Ahmet slm bende de kulak tıkanıklığı vardı doktora gittim dış kulak iltihabı tedavisi aldım. Kulağım iyileşti temizlendi fakat uğuldama ve çınlama başladı. Ve arada başım dönüyor.

 52. Nagihan 09/10/2016 #

  Bende aylardır bu sorunla başetmeye çalışıyorum. Beyin. Kulak, hatta damardan mr çektirdim. Temiz çıktı. Zaman zaman azalsa da sürekli kulaklarım uğurluyor. Biyoenerji fikrine sıcak bakmaya başladım. Çare olacaksa neden olmasın.

 53. ünver 11/10/2016 #

  ben 15 yıldır yaşıyorum sol kulağımda 7/24 bir ses gitmediğim hekim kalmadı kendi memleketimde geçen günlerde bir tv kanalında cin musallatı olabilir diye bir duyum aldım bu konuda bilgisi olanlar lütfen yazsın Allah a şikayet etmiyorum ama çok rahatsız oluyorum ben alışmaya çalışıyorumda bir işe müracat ettiğinizde senin sol kulak arızalı bu işte çalışamazsın diyorlar bunun çaresini bilenler bilmeyenlere anlatsın lütfen

 54. Samed 31/10/2016 #

  Merhabalar. Kulak zarim yirtildi ve araliksiz hafif bir cinlama durumu var. Zamanla yirtik kapanir dediler, ayni dogrultu da cinlama da gecer mi?

 55. Serdar 03/11/2016 #

  Arkadaşlar bu kulak çınlaması bir yildir bendede var. Valla öyle bir rahatsız ediyordu ki enaza indirdim sağ kulakti benimki soğan suyu damlattim 2 gun ve bu iki gun içerisinde soğandan kulağıma tıpa yaptim bende bas dönmesi de vardı dunde kulak tıkacı aldim eczaneden inanın suan cok az çınlama ve bas dönmesi kaldı Allah sifa versin arkadaşlar pis bir hastalik

 56. HÜSEYİN 14/11/2016 #

  1 aydır ağırlıklı sol kulak olmak üzere,çınlamas başladı.Devamlı süreçte aipette İnternette geziniyor. 1 ay önce yemeğimi yedikten sonra aipette geziniyor derken,önce gluk dite bir ses duydum.Arkasından başka bir dünyaya geçirirdim. Sapasağlemken,sarhoş gibi oldum.hafif baş dönmesi. dengesizlik,bacaklarda halsizlik oluştu.Ertesi gün aynı şikayetlere birde tansiyon eklendi.Saģlık ocağında iģne vb oldum kendime biraz geldim. Aradan 10gün geçti ve tekrar dengem vb bozuldu.Sonra KBB doktoruna gittim.Ve yapılan tett sonucu her iki kulakta yüksek frekanslarda ißitme bileteral işitme sıkıntısı ćikti. Betaserc ve opemin ilaçlarını verdi
  Azda olsa kendime geldim,ama kulak çınlaması hiç geçmedi.Anı doktor ilaçlara devam dedi.Ğöz, nöroloji,beyin vb bölümlere gideceğim.Hayırlısı.

  Psikolojim çok ama çok bozuldu.Sapasaģlamken,kendimi yarım insan gibi görmeye başladım.Çünkü özellikle sabahları mahvolmuş bir kafa, yorgun,dengesiz ve sarhoş gibi,ayakları tutmayan bir kişi oldum.İnsanıktan çıktım. Mis gibi hayatım zehir oldu.
  Üsteki yorumlar ve özellikle Hakan Bey’in yorumu biraz moralimi düzeltti. En kötüsü bununla yaşamayı bilmek ,öğrenmek ve dertsiz rahat bir hayat sürdürmek.
  Varsa bu illetten iyileşen paylaşırsa çok sevinirim
  ALLAH herkese şifa versin.Selamlar.

 57. ismail hakkı 17/11/2016 #

  Çok yakınımıza kuvvetli bir baz istasyonu koydular. Onla birlikte bende kesiksiz bir tiz ıslık sesinde çınlama başladı. Her iki kulağımdanda alıyorum. Evimden biraz uzak yerlere gidince tamamen kalkıyor. Komsularada sordum. Onlarda da varmış.

 58. Tolgahan 30/11/2016 #

  Merhaba arkadaşlar öncelikle herkez geçmiş olsun
  Bende 2 önce bi anda kulak çınlaması başladı sol kulagımda sadece Kafatasımın sol tarafı uyuşuk halde baş dönmesi oluyo denge kaybı yaşıyorum ver boynumun sol tarafında kulç gibi bişey var 5 veya 6 aydır her gün yatıp kalktıgımda boynum fena şekilde agrıyo aynı sorunları yaşayan arkadaşlar varsa ve her hangi bi hastne bölümüne gittilerse ne sonuçlar aldılar bana bilgi verebilirlermi ??

 59. Murat 07/12/2016 #

  Merhaba benim sağ kulağımda yaklaşık 7-8 senedir çınlama var ama normal bir çınlama değil. başımı hareket ettirdiğimde tınnn diye bir ses geliyor. son 4-5 gündür sol kulağımda da başladı. sağ kulağımdaki ses ince bir tınlama sol kullağımdaki kalın bir tınlama. sadece başımı hızlıca sağa sola hareket ettirdiğimde ve yürürken geliyor. buradaki doktorlar işitme kaybı olan herkeste normal bu diyorlar. her 2 kulağımda 48 db işitme kaybı var. sizce de tedavisi yok mudur bunun. ya da bi doktor önerebilir misiniz. psikilojim bozuldu :(((((

 60. Ozkan 29/01/2017 #

  Sadece geceleri duyarım şimdi her animda çınlama duyuyorum doktora gittim iki kulakta olursa normal yapacak birsey yok tek kulak tümör belki şuanda başıma vuruyor denge kaybı yapmaya başladı nasıl geçer bilmiyorum birazda stres yaptım pisikolojim bozuldu kafaya takiyorum

 61. Sevnur 16/03/2017 #

  Merhaba annemde senelerdir var cinlama ve meniere dediler hic bir tedavisi yok Biraz anlayan bir dr bile bulunamadi. Her iki kulaginda artik ciddi isitme kayiplari mecvut. Tedavi diye bunu kullan gel 3 ay sonra bakalim gidip deneme tahtasina ceviriyorlar. Sonucu yok. 1 yildir bende de kulakta tikaniklik cinlama hisirti ve en kucuk sese karsi kulagimda radro frekenslarinin karismasi gibi rahatsiz edici bir tepki vermesine sebep oluyor. Bir suru kbb gittim. Cogu bir sey yok dedi. Odriomedri isitme testleri istedi bir docent kbb isitme kaybim cikti. Bir ilac verdi 3 ay kullan kontrole gel dedi. 3 ay sonra sikayetini azalttiysa 2 ay daha kullan 3 ay sonra yine gel dedi teshi mi yok koyamadi. Ilac deneysek uzerimde deniyor iyi gelirse devam gelmezse bakariz mantigi. Dogruduzgun bir kbb dr anliyorum. Verdigim parayi hak edecek. Isitme kaybimi daha da arttirmayip insanlarin konusmalarindan seslerinden rahatsiz olmayacagim Malesef halen bulamadim

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.