Mide Ağrısı Neden Olur?

Mide ağrısı herhalde hemen hiç kimsenin yabancısı olmadığı, sık karşılaşılan şikayetlerden biridir. Mide ağrıları nefesinizi kesecek kadar şiddetli ama kısa süren kramplar ya da hafif ama dinmeyen, sabit bir ağrı şeklinde görülebilir. Ağrılar vücudun herhangi bir bölgesinde, normalden farklı bir durumun söz konusu olduğunu bize haber veren sinyallerdir. Vücudumuzda bir sorun olduğunu, çoğu kez ağrılar sayesinde fark ederiz. Mide ağrıları söz konusu olduğunda ise kimi zaman bu ağrının nedeni açıkça ortadadır. Yediğimiz bir yemek dokunmuş ya da gaz yapmış olabilir. Kimi zaman da mide ağrısının nedeni hakkında hiçbir fikrimiz yoktur. Vücudun karın bölgesinde aslında pek çok organ vardır ve her karın ağrısı, mide sorununa işaret etmiyor olabilir.

Mide karnın sol, üst tarafında yer alan ve sindirimden sorumlu başlıca organdır. Eğer asla mide ağrısı çekmek istemiyorum diyorsanız, yemek yememeyi ya da asla strese girmemeyi başarabilmeniz gerekir. Bu çözümlerin pek de gerçekçi olmadığı ortada. Öyleyse mide ağrılarının genel nedenlerine bir göz atarak önce sorunun kaynağına inmeyi ve sonrasında gerekli önlemleri almayı deneyebilirsiniz. Ancak hemen hatırlatalım ki, özellikle şiddetli mide ağrıları asla ihmal edilmemeli ve mutlaka bir doktora veya sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Ciddi ağrılar acil müdahale gerektiren durumlara işaret ediyor olabilir.

Mide Ağrısının Sebepleri

Fazla ya da Hızlı Yemek Yemek: Yemeği fazla kaçırdığınızda ya da çok hızlı bir şekilde yemek yediğinizde sindirim sistemi zorlanır ve bunun bir sonucu olarak mide ağrısı ortaya çıkar. Porsiyonları küçültmek, daha yavaş yemek yemek ve yemeklerden sonra hazım için yürüyüşe çıkmak bu tip ağrıları dindirebilir.

Enfeksiyon: Bakteri ya da virüsler sindirim sistemine girdiğinde vücut da doğal olarak bu yabancılardan kurtulmak üzere harekete geçer. Vücut bu tepkisini ishal ya da kusma ile ortaya koyabilir.

 • Bakteriyel enfeksiyonlar: Bakteri kaynaklı enfeksiyonlar gıda zehirlenmesi nedeniyle görülür ama bakterilerin neden olduğu başka tıbbi durumlar da karın ağrısına yol açabilir. İdrar yolu enfeksiyonu, zatürre, boğaz enfeksiyonu gibi durumlarda karın ağrısı hissedilebilir.
 • Virüsler: Virüsler mide gribi dediğimiz başka bir tür enfeksiyona neden olur. Mide ağrısı, bulantı, kusma gibi belirtileri yemeklerden sonra ortaya çıkabilir. Bakteriler de virüsler de kolayca insandan insana bulaşabilir ama neyse ki bunu önlemek çok zor değil. Ellerinizi sık sık yıkamak, başkalarının bardağını, çatal-kaşığını, havlusunu kullanmamak bakteri ve virüsleri kapmanızı büyük ölçüde engelleyebilir.

Kabızlık: Beslenmelerinde yeterince sıvı ya da lif olmayan kişilerde kabızlık şikayetine sık rastlanabilir. Kabızlık ise mide ve karın ağrısına neden olur.

Tahriş ve İltihap: İç organlardaki şişme ve tahriş gibi sorunlar mide ağrısına neden olabilir. Apandisit, ülser, irritabl bağırsak sendromu ve iltihaplı bağırsak sendromu gibi tıbbi durumlar nedeniyle mide ve karın ağrısı şikayetleri ortaya çıkabilir.

Gıda İntoleransı: Hazımsızlık ya da yemeği fazla kaçırmak gibi durumlar mide şikayetlerine yol açabilir ama bu sorunlar dışında da çeşitli gıdalara karşı sindirim sistemi hassas olabilir. Vücut bazı yiyecekleri sindirmekte güçlük çektiğinde bu duruma gıda intoleransı adı verilir. Örneğin laktoz intoleransı olan kişiler süt ve süt ürünlerini tükettiklerinde mide ağrısı ortaya çıkabilir. Çölyak hastalığı ya da fıstık alerjisi gibi pek çok farklı gıda intoleransı çeşidi vardır. Özellikle ciddi bir gıda alerjisi söz konusuysa geçici ağrılar dışında vücut çok daha ciddi tepkiler verebilir.

Anatomik Problemler: Bazı hastalıklar ya da organlardaki kusurlar, organların işlevlerini gerektiği gibi yerine getirmelerini engeller ve ağrıya neden olur. Bu hastalıklara bir örnek verecek olursak, örneğin Chron hastalığı bağırsak duvarının şişmesine ve bağırsağı tıkanmasına neden olabilir.

Stres: Stres altında olduğumuzda, kaygı ya da depresyon nedeniyle kötü bir dönem geçirdiğimiz zamanlarda, bu duygular bazı fiziksel belirtileri de tetikleyebilir. Baş ağrısı ya da mide ağrısı, bu fiziksel şikayetlere örnek verilebilir. Stres hormonları mide ve bağırsaklarda spazmalara neden olur. Ayrıca stres nedeniyle beslenme alışkanlıkları da değişir ve daha özensiz ve kötü bir beslenme nedeniyle sindirim sorunları ve ağrılar ortaya çıkabilir.

Fazla Kilolar: Vücudun taşıdığı ekstra ağırlık arttıkça safra taşı sorunun ortaya çıkma riski artar. Safra taşları katı kolesterol atıklarından ya da kalsiyum tuzlardan oluşur ve karnın sağ bölgesinde ciddi ağrılara neden olabilir. Fazla kilolar ayrıca mide üzerinde baskıya neden olur ve bu baskı yüzünden reflü benzeri mide sorunlarının ortaya çıkması kolaylaşır.

Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, , ,


Mide Ağrısı Neden Olur? İçin 46 Yorum Yapılmış

 1. kader 02/12/2013 #

  Teşekkür ederim ama gerçekten de karnım çok ağrıyorsa doktora gitmeli miyim? 13 yaşındayım daha.

  • admin 03/12/2013 #

   Sevgili Kader, örneğin bazen yediklerimiz dokunur ve karın ağrısına yol açar ancak bu tip ağrılar çok sürmeden geçer. Bir türlü geçmeyen, uzun süren ve nedenini kestiremediğimiz, şiddetli ağrılar için mutlaka doktora görünmek gerekir. Geçmiş olsun.

  • banu 28/01/2015 #

   Belki de adet olmak üzeresindir.

 2. berkay 05/01/2014 #

  Midem ağrıyor, ne yapabilirim? Çözüm söyleyebilir misiniz? 15 yasındayım.

  • admin 07/01/2014 #

   Merhaba Berkay, mide ağrısını geçirmek için önce neden ağrıdığını bilmek gerekir. Yediğin bir şey mi dokundu yoksa midene çok mu yüklendin? Belki de üşüttün. Ağrılar şiddetliyse ve yediklerine dikkat etmene, kendine dikkat etmene rağmen geçmiyorsa, bir doktora görünmek en iyisi.

 3. melek 13/01/2014 #

  Benim midem çok şiddetli ağrıyordu sonra da bulantı kusma oldu, bu yüzden hiçbir şey yiyemedim. 1 gün durmadan ne yemek ne de su içmedim, bunun sebebi ne olabilir?

 4. yasin 05/02/2014 #

  Benim midem her gün ağrıyor bulantı oluyor ama kusmuyorum. Ağrısına dayanamıyorum yatınca rahat edemiyorum sabahları mide ağrısından uyanıyorum. Bunlar neden, ne yapmalıyım, doktora gittim bir sorun yok dedi.

  • admin 06/02/2014 #

   Yasin Bey hiç ilaç verilmedi mi, endoskopi yapıldı mı? Doktor bir sorun yok derken bu şikayetle yaşamanızı önermiş olamaz. Lütfen bir mide ve bağırsak hastalıkları uzmanına görünün.

 5. tuğba 21/02/2014 #

  Merhabalar benim yaklaşık 1 senedir adet dönemlerimde midemde başlıyor dayanılmaz bir ağrı giriyor ve oradan karın ağrısı ve bel ağrısı oluyor 2 gün boyunca çoğu kişiye sordum, midede başlaması normal değil diyorlar ve son 3-4 aydır ara ara midemde ağrılar oluyor, yine özellikle adet dönemlerinde, sebebi nedir yardımcı olursanız çok sevinirim.

 6. Bahar 15/03/2014 #

  Merhaba. Benim 2010’da mide ağrılarım başladı fakat hafif ve beş dakika süreli falandı. Şimdi hzla arttı şiddeti, süresi de, nerdeyse gün boyu. Ve bu süre içinde sırtım, sağ omzum, boynum feci şekilde ağrıyor. Midem ağrıdan daha çok sanki yara varmış gbi acıyor ağrı boyutunda bile değil. Her ay tekrarlıyor. Doktora gittim test yaptılar ama endoskopi çekmediler, öyle kaldı. Ama bayılıcam acıdan, depresyona girdim bu yüzden.

  • admin 20/03/2014 #

   Bahar Hanım öyle kaldı demişsiniz, teşhis ya da tedavi önerisi ne oldu?

 7. aysun 16/03/2014 #

  Merhaba dün 20 gibi hafif başlayıp 23’te şiddetlenen 01:30’a dek süren şiddetli mide bölgesi ve hassasiyeti tüm karnıma yayılan ağrı çektim. Önce de 2 kez olmuş sırtüstü 45 dk kadar karnıma termofor koyarak, spazmolitikle ve kıvranarak geçirmiştim. Ancak bu defa şiddeti giderek arttı. Defalarca kustum sanki litrelerce sıvı çıkardım sonra eşim ben masanın üstüne eğilmiş durumdayken sırtımın üst kısmını ovarak ve molit amp uygulayarak hafifledi. Geçen defalar iyileşince doktora gitmeyi ihmal ettim bu sefer mutlaka gidicem, bugünün pazar oluşu uzman bulamayacağım için size danışıyorum. Lütfen acilen beni bilgilendiriniz.

  • admin 20/03/2014 #

   Aysın Hanım doktora görünmeden bu şekilde tahmin yürütülebilecek bir durum değil. Kısa zamanda bir doktora görünmeniz en iyisidir, geçmiş olsun.

 8. bahar 22/03/2014 #

  Yani basit ağrı kesiciler verdiler endoskopi istediğim söyledim gerek yok dediler savdılar anlayacağınız. Bu hafta üniversite hastanesine gittim gastritten şüphelendi doktor. Endoskopi tarihi verdiler. İnşallah iyileşirim. Allah herkese şifa versin teşekkürler :)

 9. melisa 02/04/2014 #

  Slm midem 5 yıla yakındır ağrıyor bazen iyi olduğunu sanıyorum ancak tekrar ağrım başlıyor. Yani hep doktora gidiyorum sabahları aç karnıma alabileceğim ve ekşimeyi falan önleyecek hap veriyor. Ancak haplar bittikten sonra tekrar başlıyor. Son zamanlarda kusmam da oluyor karnım ve midemde şiddetli ağrım oluyor, ağzıma tatsız şeffaf su geliyor hap kullandığım halde. Hiç olumlu sonuç alamıyorum aksine daha kötü oluyor. Psikolojim bozuldu artık :-(

 10. FATMA KIL 19/04/2014 #

  Midem üşütürse ağrı yapar mı, yani mide üşür mü veya soğuk alırsa ne gibi bulguları vardır?

  • admin 19/04/2014 #

   Fatma Hanım, mide üşütmesi halk arasında söylenen bir tabirdir, tıpta böyle bir şey yoktur. Mide üşümez, soğuk almaz. Ancak soğuk algınlığı, grip, yediklerinizin dokunması, yiyecekler veya bir hastadan bir virüs bulaşması gibi nedenlerle kusma, ishal, midede bulantı, ağrı görülebilir. Halk arasında mide üşütmesi denilen durum budur.

 11. leyla 03/05/2014 #

  Merhabalar benimde yaklaşık 2 aya yakın bir zamandır karnımın sol üst kısmı ağırıyor. Bazen ağrı çok şiddetli oluyor ve sanki bıçak batırıyormuş gibi bir ağrı hissediyorum. Şimdiye kadar 6 doktora göründüm. Ama ilaç verip gönderdiler. Pazartesi günü de gastroentrolojiye gideceğim. Acaba rahatsızlığım gastrit olabilir mi?

 12. Gökhan 30/05/2014 #

  Midemde acayip bir ağrı oluyor spora çıktığımda ve sabahları da bu ağrı devam ediyor. Ne yapmam gerekiyor? En çok da sabahları bu ağrı devam ediyor.

  • admin 30/05/2014 #

   Pek çok olasılık var, muayene olmadan neden söylemek pek mümkün değil.

 13. kadir 02/06/2014 #

  Babam geçirdiği kazadan dolayı çok fazla ilaç kullanıyor ve şiddetli mide yanmasından şikayetçi. İlaçlardan önce mide koruyucu hap alıyor fakat yeterli gelmiyor sanırım, ne yapmalıyız?

  • admin 03/06/2014 #

   Kadir Bey nasıl bir yol izleneceğine ilaçları reçete eden doktor karar vermelidir. İlaç değişikliği yapabilir ya da farklı bir koruyucu önerebilir.

 14. berat 09/06/2014 #

  Merhaba 10 gündür diyet yapıyorum. Birkaç gün önce midem ağrımaya başladı. Normalde mide ağrısı sıkıntım yoktu. Bu arada bol bol yürüyorum. Terleyince mi midemde sıkıntı oluyor bilemiyorum. Bu konu hakkında bana bilgi verirseniz sevinirim.

  • admin 09/06/2014 #

   Sayın Berat terlemeden ziyade beslenme alışkanlıklarınızı değiştirdiğiniz ya da diyetinizde bir şeyler ters olduğu için mide ağrısı oluyor olabilir. Diyetinizi bir beslenme uzmanı mı hazırladı yoksa kendiniz mi yapıyorsunuz? Ağrı sürerse bir doktora danışmalısınız.

  • mehmet 20/03/2015 #

   Benim midem de ne yersem sanki hep midenin üzerinde duruyormuş gibi geliyor bana.

 15. Pasalı 18/06/2014 #

  Arkadaşlar altta doktora vs gösterilmiyor diyor hala yazıyorsun cevaplayan kim belli değil doktora gidin bence iyi gelir.

 16. ayşegül 12/07/2014 #

  Merhaba yaklaşık 3 gündür sürekli bazen şiddetlenen mide agrisi çekiyorum istifra etmiyorum yemek yiyemiyorum. Reflü ilacı kullanıyorum 1 haftadır fakat mide ağrım arttı ne yapmalıyım henüz 17 yaşındayım.

  • admin 18/07/2014 #

   Ayşegül Hanım bir doktora görünüp ağrının nedenini öğrendikten sonra ancak neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

 17. çağrı 14/07/2014 #

  Ramazan ayındayız ve midem sık sık kramplar şeklinde ağrıyor. Okuduklarıma göre kabızlık ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Hem midem hem bağırsaklarım 5 gündür ağrıyor. Ne yapmalıyım?

 18. ada 23/07/2014 #

  Benim uzun zamandır süren mide problemim vardı geçen ay endeskopi oldum mide fıtığı mikrop ayrıca gastrit çıktı, yaşım 30. Mide koruyucu verdiler gece de ilaç verdiler. 2 gün ağrımıyor ama illa ki yine ağrıyor, hayattan koptum diyebilirim. Hep aklımda kanser miyim, endeskopide doktor göremedi diyorum. Küçük bir kızım var faydalı olamıyorum stres mi yapıyorum acaba panik atak hastasıyım her gün böyle yaşamak istemiyorum. Ne olur cevap verin sizce tekrar mı yapılmalı daha bir ay oldu da alınan parçalar da temiz çıktı bu arada (allaha şükür) inanın başka bir şeye benzemiyor mide ağrısı allah herkese şifa versin beni de görsün bu kadir gecesinde inşallah.

 19. damla 12/08/2014 #

  17 yaşındayım sürekli midem ağrıyor, ağrı kesici içmeden de geçmiyor, doktora gidiyorum strestendir diyorlar, midem neden ağrıyor?

 20. Ayşegül 08/09/2014 #

  Merhaba benim midem aşırı derecede ağrıyor 4 senedir mide problemi çekiyorum henüz 22 yaşındayım. Sanki bıçak saplanıyor. Ve kimi dönemler hiçbir şey yiyemiyorum 1-2 ay boyunca. Ve sabahları boğazımda bir düğüm olmuş gibi göğüs kafesimde boğazımda kuru bir ağrı ile uyanıyorum ve inanın bu ağrı hiçbir şeye benzemiyor. Hemen bir sey yutmam lazimmis yada dolu bir sise su icmem gerekiyormus gibi uyaniyorum

 21. münteha 13/11/2014 #

  Midem çok ağrıyordu doktora gittim mide ülseri başlangıcı olabilir dedi içime kamerayla bakacaklardı gitmedim gitmeli miyim korkuyorum az çok biliyorum midemde sancı kalmadı ara ara giriyordu serum vurdular geçti, şimdi iyiyim kameraya mecbur muyum teşekkürler.

  • admin 13/11/2014 #

   Sayın Münteha mide rahatsızlıklarının çoğunda belirtiler birbirine benzer bu nedenle endoskopi yapılması yani kamera, hastalığı ayırt etmek için gereklidir. Geciktirmemenizi tavsiye ederim, ileride daha şiddetli belirtiler yaşayabilir üstelik kameraya da mecbur kalırsınız. Boşuna vakit kaybetmeyin.

 22. deniz 18/01/2015 #

  Slm benim midem 1 aydır ağrıyor ama öyle bir ağrı değil bu sanki bayılacak gibi ağrıyor bundan iki gün önce hafiften kan geldi ve büyük idrarım da koyu gelmekte artı sırtıma da vuruyor ağrı ağrıdan uyuyamıyorum ne olduğunu öğrenebilirim, teşekkür ederim.

  • admin 20/01/2015 #

   Sayın Deniz vakit kaybetmeden bir doktora gitmelisiniz. Muayenesiz teşhis sistemimiz yok ne yazık ki.

 23. samet kocak 28/01/2015 #

  Mrb ben yemekten sonra göğüs ağrısı çekiyorum ve arada ağzımdan zehir gibi su geliyor bu neden olur?

 24. tolga 04/02/2015 #

  Şiddetli sancıyla hastahaneye gittim doktor tahlillerden sonra idrar yolu enfeksiyonumun olduğunu söyledi ama kesik kesik şiddetli mide ağrıları çekiyorum ve midemde şişkinlik oluşuyor nedeni idrar yolu enfeksiyonu olabilir mi? Bulantı ve istifra da oldu.

 25. Tolga 16/02/2015 #

  Merhaba ben Tolga biyopside midede mikrop çıktı aksam yemeği yediğimde gece saat 12 Ağrı Başlıyor doktorum ilaç verdi trio tedavi ilacı düzenli kullandığım halde yine ağrıdı sabah kahvaltıdan sonra öğlen tatlı hurma yedim dışarıda, akşam da mantar balık salata biraz tuzlu yedim, 1 bardak da süt içtim şiddetli ağrım oluyor.

  • admin 17/02/2015 #

   Tolga Bey doktorunuza tedavi süresini, ağrıların ne zaman dinmeye başlaması gerektiğini ve bu sırada nasıl beslenmeniz gerektiğini sorabilirsiniz.

 26. Nisa 09/03/2015 #

  Merhaba ben midemden aşırı derece rahatsızım, eskiden bazen geçer gibi oluyordu artık simdi ne yesem dokunuyor midemden her vakit ses duyuyorum sanki zorlandığını hissediyorum ve sindirimim de iyi değil. Eskiden sindirimim iyi olduğu halde ağrıyordu. Endoskopi yapacağız dediler yaptırmadım. Simdi her gün ağrıyor ve her zaman gaz oluşuyor özellikle yatınca hemen geğirme hissi geliyor. Streslenince de ağrıyor,mesela gecen gün sabah aç karnına çay içtim, rahatsız etti. Her şey rahatsız ediyor.

 27. ismet 20/03/2015 #

  Merhaba benim midem ağrıyor bazen nefes alırken sanki bıçak saplıyorlar gibi oluyor doktora gittim sadece ilaç yazdılar bir şey demediler yani ne gibi bir tedavi uygulayabilirim hazır su içtiğim zaman yarım saat sonra ağrı başlıyor ne yapmalıyım yardımcı olursanız teşekkür ederim.

 28. saadet 22/03/2015 #

  Dr.a görününden başka bir yorum yok. Görünecek olsak neden burada çırpınalım?

  • admin 26/03/2015 #

   Saadet Hanım kimse burada çırpınmıyor, muayene öncesi bilgi toplamak ve bilgi paylaşmak için internetten yararlanıyoruz. Yorumlar bölümünün amacı hastaların kendi deneyimlerini paylaşmaları, birbirlerine bilgi aktarmalarıdır. Fiziki muayene olmadan teşhis ve tedavi olacak şey değildir, bunu artık bu şekilde kabul edin lütfen. Aksi halde sağlığınıza daha çok zararınız dokunur.

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.