Mide Ağrısı Neden Olur?

Mide ağrısı herhalde hemen hiç kimsenin yabancısı olmadığı, sık karşılaşılan şikayetlerden biridir. Mide ağrıları nefesinizi kesecek kadar şiddetli ama kısa süren kramplar ya da hafif ama dinmeyen, sabit bir ağrı şeklinde görülebilir. Ağrılar vücudun herhangi bir bölgesinde, normalden farklı bir durumun söz konusu olduğunu bize haber veren sinyallerdir. Vücudumuzda bir sorun olduğunu, çoğu kez ağrılar sayesinde fark ederiz. Mide ağrıları söz konusu olduğunda ise kimi zaman bu ağrının nedeni açıkça ortadadır. Yediğimiz bir yemek dokunmuş ya da gaz yapmış olabilir. Kimi zaman da mide ağrısının nedeni hakkında hiçbir fikrimiz yoktur. Vücudun karın bölgesinde aslında pek çok organ vardır ve her karın ağrısı, mide sorununa işaret etmiyor olabilir.

Mide karnın sol, üst tarafında yer alan ve sindirimden sorumlu başlıca organdır. Eğer asla mide ağrısı çekmek istemiyorum diyorsanız, yemek yememeyi ya da asla strese girmemeyi başarabilmeniz gerekir. Bu çözümlerin pek de gerçekçi olmadığı ortada. Öyleyse mide ağrılarının genel nedenlerine bir göz atarak önce sorunun kaynağına inmeyi ve sonrasında gerekli önlemleri almayı deneyebilirsiniz. Ancak hemen hatırlatalım ki, özellikle şiddetli mide ağrıları asla ihmal edilmemeli ve mutlaka bir doktora veya sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Ciddi ağrılar acil müdahale gerektiren durumlara işaret ediyor olabilir.

Mide Ağrısının Sebepleri

Fazla ya da Hızlı Yemek Yemek: Yemeği fazla kaçırdığınızda ya da çok hızlı bir şekilde yemek yediğinizde sindirim sistemi zorlanır ve bunun bir sonucu olarak mide ağrısı ortaya çıkar. Porsiyonları küçültmek, daha yavaş yemek yemek ve yemeklerden sonra hazım için yürüyüşe çıkmak bu tip ağrıları dindirebilir.

Enfeksiyon: Bakteri ya da virüsler sindirim sistemine girdiğinde vücut da doğal olarak bu yabancılardan kurtulmak üzere harekete geçer. Vücut bu tepkisini ishal ya da kusma ile ortaya koyabilir.

 • Bakteriyel enfeksiyonlar: Bakteri kaynaklı enfeksiyonlar gıda zehirlenmesi nedeniyle görülür ama bakterilerin neden olduğu başka tıbbi durumlar da karın ağrısına yol açabilir. İdrar yolu enfeksiyonu, zatürre, boğaz enfeksiyonu gibi durumlarda karın ağrısı hissedilebilir.
 • Virüsler: Virüsler mide gribi dediğimiz başka bir tür enfeksiyona neden olur. Mide ağrısı, bulantı, kusma gibi belirtileri yemeklerden sonra ortaya çıkabilir. Bakteriler de virüsler de kolayca insandan insana bulaşabilir ama neyse ki bunu önlemek çok zor değil. Ellerinizi sık sık yıkamak, başkalarının bardağını, çatal-kaşığını, havlusunu kullanmamak bakteri ve virüsleri kapmanızı büyük ölçüde engelleyebilir.

Kabızlık: Beslenmelerinde yeterince sıvı ya da lif olmayan kişilerde kabızlık şikayetine sık rastlanabilir. Kabızlık ise mide ve karın ağrısına neden olur.

Tahriş ve İltihap: İç organlardaki şişme ve tahriş gibi sorunlar mide ağrısına neden olabilir. Apandisit, ülser, irritabl bağırsak sendromu ve iltihaplı bağırsak sendromu gibi tıbbi durumlar nedeniyle mide ve karın ağrısı şikayetleri ortaya çıkabilir.

Gıda İntoleransı: Hazımsızlık ya da yemeği fazla kaçırmak gibi durumlar mide şikayetlerine yol açabilir ama bu sorunlar dışında da çeşitli gıdalara karşı sindirim sistemi hassas olabilir. Vücut bazı yiyecekleri sindirmekte güçlük çektiğinde bu duruma gıda intoleransı adı verilir. Örneğin laktoz intoleransı olan kişiler süt ve süt ürünlerini tükettiklerinde mide ağrısı ortaya çıkabilir. Çölyak hastalığı ya da fıstık alerjisi gibi pek çok farklı gıda intoleransı çeşidi vardır. Özellikle ciddi bir gıda alerjisi söz konusuysa geçici ağrılar dışında vücut çok daha ciddi tepkiler verebilir.

Anatomik Problemler: Bazı hastalıklar ya da organlardaki kusurlar, organların işlevlerini gerektiği gibi yerine getirmelerini engeller ve ağrıya neden olur. Bu hastalıklara bir örnek verecek olursak, örneğin Chron hastalığı bağırsak duvarının şişmesine ve bağırsağı tıkanmasına neden olabilir.

Stres: Stres altında olduğumuzda, kaygı ya da depresyon nedeniyle kötü bir dönem geçirdiğimiz zamanlarda, bu duygular bazı fiziksel belirtileri de tetikleyebilir. Baş ağrısı ya da mide ağrısı, bu fiziksel şikayetlere örnek verilebilir. Stres hormonları mide ve bağırsaklarda spazmalara neden olur. Ayrıca stres nedeniyle beslenme alışkanlıkları da değişir ve daha özensiz ve kötü bir beslenme nedeniyle sindirim sorunları ve ağrılar ortaya çıkabilir.

Fazla Kilolar: Vücudun taşıdığı ekstra ağırlık arttıkça safra taşı sorunun ortaya çıkma riski artar. Safra taşları katı kolesterol atıklarından ya da kalsiyum tuzlardan oluşur ve karnın sağ bölgesinde ciddi ağrılara neden olabilir. Fazla kilolar ayrıca mide üzerinde baskıya neden olur ve bu baskı yüzünden reflü benzeri mide sorunlarının ortaya çıkması kolaylaşır.

Kaynaklar:Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, , ,

Mide Ağrısı Neden Olur? İçin 14 Yorum Yapılmış

 1. kader 02/12/2013 #

  Teşekkür ederim ama gerçekten de karnım çok ağrıyorsa doktora gitmeli miyim? 13 yaşındayım daha.

  • admin 03/12/2013 #

   Sevgili Kader, örneğin bazen yediklerimiz dokunur ve karın ağrısına yol açar ancak bu tip ağrılar çok sürmeden geçer. Bir türlü geçmeyen, uzun süren ve nedenini kestiremediğimiz, şiddetli ağrılar için mutlaka doktora görünmek gerekir. Geçmiş olsun.

 2. berkay 05/01/2014 #

  Midem ağrıyor, ne yapabilirim? Çözüm söyleyebilir misiniz? 15 yasındayım.

  • admin 07/01/2014 #

   Merhaba Berkay, mide ağrısını geçirmek için önce neden ağrıdığını bilmek gerekir. Yediğin bir şey mi dokundu yoksa midene çok mu yüklendin? Belki de üşüttün. Ağrılar şiddetliyse ve yediklerine dikkat etmene, kendine dikkat etmene rağmen geçmiyorsa, bir doktora görünmek en iyisi.

 3. melek 13/01/2014 #

  Benim midem çok şiddetli ağrıyordu sonra da bulantı kusma oldu, bu yüzden hiçbir şey yiyemedim. 1 gün durmadan ne yemek ne de su içmedim, bunun sebebi ne olabilir?

 4. yasin 05/02/2014 #

  Benim midem her gün ağrıyor bulantı oluyor ama kusmuyorum. Ağrısına dayanamıyorum yatınca rahat edemiyorum sabahları mide ağrısından uyanıyorum. Bunlar neden, ne yapmalıyım, doktora gittim bir sorun yok dedi.

  • admin 06/02/2014 #

   Yasin Bey hiç ilaç verilmedi mi, endoskopi yapıldı mı? Doktor bir sorun yok derken bu şikayetle yaşamanızı önermiş olamaz. Lütfen bir mide ve bağırsak hastalıkları uzmanına görünün.

 5. tuğba 21/02/2014 #

  Merhabalar benim yaklaşık 1 senedir adet dönemlerimde midemde başlıyor dayanılmaz bir ağrı giriyor ve oradan karın ağrısı ve bel ağrısı oluyor 2 gün boyunca çoğu kişiye sordum, midede başlaması normal değil diyorlar ve son 3-4 aydır ara ara midemde ağrılar oluyor, yine özellikle adet dönemlerinde, sebebi nedir yardımcı olursanız çok sevinirim.

 6. Bahar 15/03/2014 #

  Merhaba. Benim 2010′da mide ağrılarım başladı fakat hafif ve beş dakika süreli falandı. Şimdi hzla arttı şiddeti, süresi de, nerdeyse gün boyu. Ve bu süre içinde sırtım, sağ omzum, boynum feci şekilde ağrıyor. Midem ağrıdan daha çok sanki yara varmış gbi acıyor ağrı boyutunda bile değil. Her ay tekrarlıyor. Doktora gittim test yaptılar ama endoskopi çekmediler, öyle kaldı. Ama bayılıcam acıdan, depresyona girdim bu yüzden.

  • admin 20/03/2014 #

   Bahar Hanım öyle kaldı demişsiniz, teşhis ya da tedavi önerisi ne oldu?

 7. aysun 16/03/2014 #

  Merhaba dün 20 gibi hafif başlayıp 23′te şiddetlenen 01:30′a dek süren şiddetli mide bölgesi ve hassasiyeti tüm karnıma yayılan ağrı çektim. Önce de 2 kez olmuş sırtüstü 45 dk kadar karnıma termofor koyarak, spazmolitikle ve kıvranarak geçirmiştim. Ancak bu defa şiddeti giderek arttı. Defalarca kustum sanki litrelerce sıvı çıkardım sonra eşim ben masanın üstüne eğilmiş durumdayken sırtımın üst kısmını ovarak ve molit amp uygulayarak hafifledi. Geçen defalar iyileşince doktora gitmeyi ihmal ettim bu sefer mutlaka gidicem, bugünün pazar oluşu uzman bulamayacağım için size danışıyorum. Lütfen acilen beni bilgilendiriniz.

  • admin 20/03/2014 #

   Aysın Hanım doktora görünmeden bu şekilde tahmin yürütülebilecek bir durum değil. Kısa zamanda bir doktora görünmeniz en iyisidir, geçmiş olsun.

 8. bahar 22/03/2014 #

  Yani basit ağrı kesiciler verdiler endoskopi istediğim söyledim gerek yok dediler savdılar anlayacağınız. Bu hafta üniversite hastanesine gittim gastritten şüphelendi doktor. Endoskopi tarihi verdiler. İnşallah iyileşirim. Allah herkese şifa versin teşekkürler :)

 9. melisa 02/04/2014 #

  Slm midem 5 yıla yakındır ağrıyor bazen iyi olduğunu sanıyorum ancak tekrar ağrım başlıyor. Yani hep doktora gidiyorum sabahları aç karnıma alabileceğim ve ekşimeyi falan önleyecek hap veriyor. Ancak haplar bittikten sonra tekrar başlıyor. Son zamanlarda kusmam da oluyor karnım ve midemde şiddetli ağrım oluyor, ağzıma tatsız şeffaf su geliyor hap kullandığım halde. Hiç olumlu sonuç alamıyorum aksine daha kötü oluyor. Psikolojim bozuldu artık :-(

Bir Cevap Yazın


Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermemektedir ve sorular doktorlara ulaştırılmamaktadır. Çeşitli sağlık koşulları ile ilgili sorduğunuz sorulara verilecek cevaplar tamamen okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır.