Mide Ağrısı Neden Olur?

Mide ağrısı herhalde hemen hiç kimsenin yabancısı olmadığı, sık karşılaşılan şikayetlerden biridir. Mide ağrıları nefesinizi kesecek kadar şiddetli ama kısa süren kramplar ya da hafif ama dinmeyen, sabit bir ağrı şeklinde görülebilir.
Ağrılar vücudun herhangi bir bölgesinde, normalden farklı bir durumun söz konusu olduğunu bize haber veren sinyallerdir.

Vücudumuzda bir sorun olduğunu, çoğu kez ağrılar sayesinde fark ederiz. Mide ağrıları söz konusu olduğunda ise kimi zaman bu ağrının nedeni açıkça ortadadır. Yediğimiz bir yemek dokunmuş ya da gaz yapmış olabilir. Kimi zaman da mide ağrısının nedeni hakkında hiçbir fikrimiz yoktur. Vücudun karın bölgesinde aslında pek çok organ vardır ve her karın ağrısı, mide sorununa işaret etmiyor olabilir.

Mide karnın sol, üst tarafında yer alan ve sindirimden sorumlu başlıca organdır. Eğer asla mide ağrısı çekmek istemiyorum diyorsanız, yemek yememeyi ya da asla strese girmemeyi başarabilmeniz gerekir. Bu çözümlerin pek de gerçekçi olmadığı ortada. Öyleyse mide ağrılarının genel nedenlerine bir göz atarak önce sorunun kaynağına inmeyi ve sonrasında gerekli önlemleri almayı deneyebilirsiniz. Ancak hemen hatırlatalım ki, özellikle şiddetli mide ağrıları asla ihmal edilmemeli ve mutlaka bir doktora veya sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Ciddi ağrılar acil müdahale gerektiren durumlara işaret ediyor olabilir.

Mide Ağrısının Sebepleri

Fazla ya da Hızlı Yemek Yemek: Yemeği fazla kaçırdığınızda ya da çok hızlı bir şekilde yemek yediğinizde sindirim sistemi zorlanır ve bunun bir sonucu olarak mide ağrısı ortaya çıkar. Porsiyonları küçültmek, daha yavaş yemek yemek ve yemeklerden sonra hazım için yürüyüşe çıkmak bu tip ağrıları dindirebilir.


Enfeksiyon: Bakteri ya da virüsler sindirim sistemine girdiğinde vücut da doğal olarak bu yabancılardan kurtulmak üzere harekete geçer. Vücut bu tepkisini ishal ya da kusma ile ortaya koyabilir.

 • Bakteriyel enfeksiyonlar: Bakteri kaynaklı enfeksiyonlar gıda zehirlenmesi nedeniyle görülür ama bakterilerin neden olduğu başka tıbbi durumlar da karın ağrısına yol açabilir. İdrar yolu enfeksiyonu, zatürre, boğaz enfeksiyonu gibi durumlarda karın ağrısı hissedilebilir.
 • Virüsler: Virüsler mide gribi dediğimiz başka bir tür enfeksiyona neden olur. Mide ağrısı, bulantı, kusma gibi belirtileri yemeklerden sonra ortaya çıkabilir. Bakteriler de virüsler de kolayca insandan insana bulaşabilir ama neyse ki bunu önlemek çok zor değil. Ellerinizi sık sık yıkamak, başkalarının bardağını, çatal-kaşığını, havlusunu kullanmamak bakteri ve virüsleri kapmanızı büyük ölçüde engelleyebilir.

Kabızlık: Beslenmelerinde yeterince sıvı ya da lif olmayan kişilerde kabızlık şikayetine sık rastlanabilir. Kabızlık ise mide ve karın ağrısına neden olur.

Tahriş ve İltihap: İç organlardaki şişme ve tahriş gibi sorunlar mide ağrısına neden olabilir. Apandisit, ülser, irritabl bağırsak sendromu ve iltihaplı bağırsak sendromu gibi tıbbi durumlar nedeniyle mide ve karın ağrısı şikayetleri ortaya çıkabilir.

Gıda İntoleransı: Hazımsızlık ya da yemeği fazla kaçırmak gibi durumlar mide şikayetlerine yol açabilir ama bu sorunlar dışında da çeşitli gıdalara karşı sindirim sistemi hassas olabilir. Vücut bazı yiyecekleri sindirmekte güçlük çektiğinde bu duruma gıda intoleransı adı verilir. Örneğin laktoz intoleransı olan kişiler süt ve süt ürünlerini tükettiklerinde mide ağrısı ortaya çıkabilir. Çölyak hastalığı ya da fıstık alerjisi gibi pek çok farklı gıda intoleransı çeşidi vardır. Özellikle ciddi bir gıda alerjisi söz konusuysa geçici ağrılar dışında vücut çok daha ciddi tepkiler verebilir.

Anatomik Problemler: Bazı hastalıklar ya da organlardaki kusurlar, organların işlevlerini gerektiği gibi yerine getirmelerini engeller ve ağrıya neden olur. Bu hastalıklara bir örnek verecek olursak, örneğin Chron hastalığı bağırsak duvarının şişmesine ve bağırsağı tıkanmasına neden olabilir.

Stres: Stres altında olduğumuzda, kaygı ya da depresyon nedeniyle kötü bir dönem geçirdiğimiz zamanlarda, bu duygular bazı fiziksel belirtileri de tetikleyebilir. Baş ağrısı ya da mide ağrısı, bu fiziksel şikayetlere örnek verilebilir. Stres hormonları mide ve bağırsaklarda spazmalara neden olur. Ayrıca stres nedeniyle beslenme alışkanlıkları da değişir ve daha özensiz ve kötü bir beslenme nedeniyle sindirim sorunları ve ağrılar ortaya çıkabilir.

Fazla Kilolar: Vücudun taşıdığı ekstra ağırlık arttıkça safra taşı sorunun ortaya çıkma riski artar. Safra taşları katı kolesterol atıklarından ya da kalsiyum tuzlardan oluşur ve karnın sağ bölgesinde ciddi ağrılara neden olabilir. Fazla kilolar ayrıca mide üzerinde baskıya neden olur ve bu baskı yüzünden reflü benzeri mide sorunlarının ortaya çıkması kolaylaşır.

Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, , ,

Mide Ağrısı Neden Olur? İçin 92 Yorum Yapılmış

 1. kader 02/12/2013 #

  Teşekkür ederim ama gerçekten de karnım çok ağrıyorsa doktora gitmeli miyim? 13 yaşındayım daha.

  • admin 03/12/2013 #

   Sevgili Kader, örneğin bazen yediklerimiz dokunur ve karın ağrısına yol açar ancak bu tip ağrılar çok sürmeden geçer. Bir türlü geçmeyen, uzun süren ve nedenini kestiremediğimiz, şiddetli ağrılar için mutlaka doktora görünmek gerekir. Geçmiş olsun.

  • banu 28/01/2015 #

   Belki de adet olmak üzeresindir.

 2. berkay 05/01/2014 #

  Midem ağrıyor, ne yapabilirim? Çözüm söyleyebilir misiniz? 15 yasındayım.

  • admin 07/01/2014 #

   Merhaba Berkay, mide ağrısını geçirmek için önce neden ağrıdığını bilmek gerekir. Yediğin bir şey mi dokundu yoksa midene çok mu yüklendin? Belki de üşüttün. Ağrılar şiddetliyse ve yediklerine dikkat etmene, kendine dikkat etmene rağmen geçmiyorsa, bir doktora görünmek en iyisi.

 3. melek 13/01/2014 #

  Benim midem çok şiddetli ağrıyordu sonra da bulantı kusma oldu, bu yüzden hiçbir şey yiyemedim. 1 gün durmadan ne yemek ne de su içmedim, bunun sebebi ne olabilir?

 4. yasin 05/02/2014 #

  Benim midem her gün ağrıyor bulantı oluyor ama kusmuyorum. Ağrısına dayanamıyorum yatınca rahat edemiyorum sabahları mide ağrısından uyanıyorum. Bunlar neden, ne yapmalıyım, doktora gittim bir sorun yok dedi.

  • admin 06/02/2014 #

   Yasin Bey hiç ilaç verilmedi mi, endoskopi yapıldı mı? Doktor bir sorun yok derken bu şikayetle yaşamanızı önermiş olamaz. Lütfen bir mide ve bağırsak hastalıkları uzmanına görünün.

   • Nil 19/02/2017 #

    Midem çok agrıyor içi sanki yanıyor gibi. Hissediyorum

 5. tuğba 21/02/2014 #

  Merhabalar benim yaklaşık 1 senedir adet dönemlerimde midemde başlıyor dayanılmaz bir ağrı giriyor ve oradan karın ağrısı ve bel ağrısı oluyor 2 gün boyunca çoğu kişiye sordum, midede başlaması normal değil diyorlar ve son 3-4 aydır ara ara midemde ağrılar oluyor, yine özellikle adet dönemlerinde, sebebi nedir yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • buse 19/05/2017 #

   benimde benzer bir şikayetim vardı. doktor adet ağrısı midene vuruyor olabilir ve gastrit başlangıcı var demişti

 6. Bahar 15/03/2014 #

  Merhaba. Benim 2010’da mide ağrılarım başladı fakat hafif ve beş dakika süreli falandı. Şimdi hzla arttı şiddeti, süresi de, nerdeyse gün boyu. Ve bu süre içinde sırtım, sağ omzum, boynum feci şekilde ağrıyor. Midem ağrıdan daha çok sanki yara varmış gbi acıyor ağrı boyutunda bile değil. Her ay tekrarlıyor. Doktora gittim test yaptılar ama endoskopi çekmediler, öyle kaldı. Ama bayılıcam acıdan, depresyona girdim bu yüzden.

  • admin 20/03/2014 #

   Bahar Hanım öyle kaldı demişsiniz, teşhis ya da tedavi önerisi ne oldu?

 7. aysun 16/03/2014 #

  Merhaba dün 20 gibi hafif başlayıp 23’te şiddetlenen 01:30’a dek süren şiddetli mide bölgesi ve hassasiyeti tüm karnıma yayılan ağrı çektim. Önce de 2 kez olmuş sırtüstü 45 dk kadar karnıma termofor koyarak, spazmolitikle ve kıvranarak geçirmiştim. Ancak bu defa şiddeti giderek arttı. Defalarca kustum sanki litrelerce sıvı çıkardım sonra eşim ben masanın üstüne eğilmiş durumdayken sırtımın üst kısmını ovarak ve molit amp uygulayarak hafifledi. Geçen defalar iyileşince doktora gitmeyi ihmal ettim bu sefer mutlaka gidicem, bugünün pazar oluşu uzman bulamayacağım için size danışıyorum. Lütfen acilen beni bilgilendiriniz.

  • admin 20/03/2014 #

   Aysın Hanım doktora görünmeden bu şekilde tahmin yürütülebilecek bir durum değil. Kısa zamanda bir doktora görünmeniz en iyisidir, geçmiş olsun.

 8. bahar 22/03/2014 #

  Yani basit ağrı kesiciler verdiler endoskopi istediğim söyledim gerek yok dediler savdılar anlayacağınız. Bu hafta üniversite hastanesine gittim gastritten şüphelendi doktor. Endoskopi tarihi verdiler. İnşallah iyileşirim. Allah herkese şifa versin teşekkürler 🙂

 9. melisa 02/04/2014 #

  Slm midem 5 yıla yakındır ağrıyor bazen iyi olduğunu sanıyorum ancak tekrar ağrım başlıyor. Yani hep doktora gidiyorum sabahları aç karnıma alabileceğim ve ekşimeyi falan önleyecek hap veriyor. Ancak haplar bittikten sonra tekrar başlıyor. Son zamanlarda kusmam da oluyor karnım ve midemde şiddetli ağrım oluyor, ağzıma tatsız şeffaf su geliyor hap kullandığım halde. Hiç olumlu sonuç alamıyorum aksine daha kötü oluyor. Psikolojim bozuldu artık 🙁

  • Kadir Demir 12/01/2017 #

   Kardesim benim de 3 4 yildir karnim agriyo sonunda mideyi patlattim unsermi ne varmis 12 kalin bagırsagi delmisiz 1 gunde mide patlak dolasmisim kac sefer hastaneye gittim bir seyin yok diyip yolladilar o gun yere yigildim ve hastaneye kaldirildigimda film gibi bir sey cekip ameliyata aldilar gece vakti 8 ay oldu nerdeyse ameliyat olali ve bu 1 haftadir gene siddetli bir agri var sizin yerinizde olsam gider hastaneye bakilirim bole sormakla hicbir sey olmaz.

 10. FATMA KIL 19/04/2014 #

  Midem üşütürse ağrı yapar mı, yani mide üşür mü veya soğuk alırsa ne gibi bulguları vardır?

  • admin 19/04/2014 #

   Fatma Hanım, mide üşütmesi halk arasında söylenen bir tabirdir, tıpta böyle bir şey yoktur. Mide üşümez, soğuk almaz. Ancak soğuk algınlığı, grip, yediklerinizin dokunması, yiyecekler veya bir hastadan bir virüs bulaşması gibi nedenlerle kusma, ishal, midede bulantı, ağrı görülebilir. Halk arasında mide üşütmesi denilen durum budur.

 11. leyla 03/05/2014 #

  Merhabalar benimde yaklaşık 2 aya yakın bir zamandır karnımın sol üst kısmı ağırıyor. Bazen ağrı çok şiddetli oluyor ve sanki bıçak batırıyormuş gibi bir ağrı hissediyorum. Şimdiye kadar 6 doktora göründüm. Ama ilaç verip gönderdiler. Pazartesi günü de gastroentrolojiye gideceğim. Acaba rahatsızlığım gastrit olabilir mi?

  • efsun 02/03/2017 #

   bugun bende gittim 4 gundur gecmeyen iddetli bir agri reflu dedi yarin uzmana gidecem

 12. Gökhan 30/05/2014 #

  Midemde acayip bir ağrı oluyor spora çıktığımda ve sabahları da bu ağrı devam ediyor. Ne yapmam gerekiyor? En çok da sabahları bu ağrı devam ediyor.

  • admin 30/05/2014 #

   Pek çok olasılık var, muayene olmadan neden söylemek pek mümkün değil.

 13. kadir 02/06/2014 #

  Babam geçirdiği kazadan dolayı çok fazla ilaç kullanıyor ve şiddetli mide yanmasından şikayetçi. İlaçlardan önce mide koruyucu hap alıyor fakat yeterli gelmiyor sanırım, ne yapmalıyız?

  • admin 03/06/2014 #

   Kadir Bey nasıl bir yol izleneceğine ilaçları reçete eden doktor karar vermelidir. İlaç değişikliği yapabilir ya da farklı bir koruyucu önerebilir.

 14. berat 09/06/2014 #

  Merhaba 10 gündür diyet yapıyorum. Birkaç gün önce midem ağrımaya başladı. Normalde mide ağrısı sıkıntım yoktu. Bu arada bol bol yürüyorum. Terleyince mi midemde sıkıntı oluyor bilemiyorum. Bu konu hakkında bana bilgi verirseniz sevinirim.

  • admin 09/06/2014 #

   Sayın Berat terlemeden ziyade beslenme alışkanlıklarınızı değiştirdiğiniz ya da diyetinizde bir şeyler ters olduğu için mide ağrısı oluyor olabilir. Diyetinizi bir beslenme uzmanı mı hazırladı yoksa kendiniz mi yapıyorsunuz? Ağrı sürerse bir doktora danışmalısınız.

  • mehmet 20/03/2015 #

   Benim midem de ne yersem sanki hep midenin üzerinde duruyormuş gibi geliyor bana.

 15. Pasalı 18/06/2014 #

  Arkadaşlar altta doktora vs gösterilmiyor diyor hala yazıyorsun cevaplayan kim belli değil doktora gidin bence iyi gelir.

 16. ayşegül 12/07/2014 #

  Merhaba yaklaşık 3 gündür sürekli bazen şiddetlenen mide agrisi çekiyorum istifra etmiyorum yemek yiyemiyorum. Reflü ilacı kullanıyorum 1 haftadır fakat mide ağrım arttı ne yapmalıyım henüz 17 yaşındayım.

  • admin 18/07/2014 #

   Ayşegül Hanım bir doktora görünüp ağrının nedenini öğrendikten sonra ancak neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

 17. çağrı 14/07/2014 #

  Ramazan ayındayız ve midem sık sık kramplar şeklinde ağrıyor. Okuduklarıma göre kabızlık ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Hem midem hem bağırsaklarım 5 gündür ağrıyor. Ne yapmalıyım?

 18. ada 23/07/2014 #

  Benim uzun zamandır süren mide problemim vardı geçen ay endeskopi oldum mide fıtığı mikrop ayrıca gastrit çıktı, yaşım 30. Mide koruyucu verdiler gece de ilaç verdiler. 2 gün ağrımıyor ama illa ki yine ağrıyor, hayattan koptum diyebilirim. Hep aklımda kanser miyim, endeskopide doktor göremedi diyorum. Küçük bir kızım var faydalı olamıyorum stres mi yapıyorum acaba panik atak hastasıyım her gün böyle yaşamak istemiyorum. Ne olur cevap verin sizce tekrar mı yapılmalı daha bir ay oldu da alınan parçalar da temiz çıktı bu arada (allaha şükür) inanın başka bir şeye benzemiyor mide ağrısı allah herkese şifa versin beni de görsün bu kadir gecesinde inşallah.

 19. damla 12/08/2014 #

  17 yaşındayım sürekli midem ağrıyor, ağrı kesici içmeden de geçmiyor, doktora gidiyorum strestendir diyorlar, midem neden ağrıyor?

 20. Ayşegül 08/09/2014 #

  Merhaba benim midem aşırı derecede ağrıyor 4 senedir mide problemi çekiyorum henüz 22 yaşındayım. Sanki bıçak saplanıyor. Ve kimi dönemler hiçbir şey yiyemiyorum 1-2 ay boyunca. Ve sabahları boğazımda bir düğüm olmuş gibi göğüs kafesimde boğazımda kuru bir ağrı ile uyanıyorum ve inanın bu ağrı hiçbir şeye benzemiyor. Hemen bir sey yutmam lazimmis yada dolu bir sise su icmem gerekiyormus gibi uyaniyorum

 21. münteha 13/11/2014 #

  Midem çok ağrıyordu doktora gittim mide ülseri başlangıcı olabilir dedi içime kamerayla bakacaklardı gitmedim gitmeli miyim korkuyorum az çok biliyorum midemde sancı kalmadı ara ara giriyordu serum vurdular geçti, şimdi iyiyim kameraya mecbur muyum teşekkürler.

  • admin 13/11/2014 #

   Sayın Münteha mide rahatsızlıklarının çoğunda belirtiler birbirine benzer bu nedenle endoskopi yapılması yani kamera, hastalığı ayırt etmek için gereklidir. Geciktirmemenizi tavsiye ederim, ileride daha şiddetli belirtiler yaşayabilir üstelik kameraya da mecbur kalırsınız. Boşuna vakit kaybetmeyin.

 22. deniz 18/01/2015 #

  Slm benim midem 1 aydır ağrıyor ama öyle bir ağrı değil bu sanki bayılacak gibi ağrıyor bundan iki gün önce hafiften kan geldi ve büyük idrarım da koyu gelmekte artı sırtıma da vuruyor ağrı ağrıdan uyuyamıyorum ne olduğunu öğrenebilirim, teşekkür ederim.

  • admin 20/01/2015 #

   Sayın Deniz vakit kaybetmeden bir doktora gitmelisiniz. Muayenesiz teşhis sistemimiz yok ne yazık ki.

 23. samet kocak 28/01/2015 #

  Mrb ben yemekten sonra göğüs ağrısı çekiyorum ve arada ağzımdan zehir gibi su geliyor bu neden olur?

 24. tolga 04/02/2015 #

  Şiddetli sancıyla hastahaneye gittim doktor tahlillerden sonra idrar yolu enfeksiyonumun olduğunu söyledi ama kesik kesik şiddetli mide ağrıları çekiyorum ve midemde şişkinlik oluşuyor nedeni idrar yolu enfeksiyonu olabilir mi? Bulantı ve istifra da oldu.

 25. Tolga 16/02/2015 #

  Merhaba ben Tolga biyopside midede mikrop çıktı aksam yemeği yediğimde gece saat 12 Ağrı Başlıyor doktorum ilaç verdi trio tedavi ilacı düzenli kullandığım halde yine ağrıdı sabah kahvaltıdan sonra öğlen tatlı hurma yedim dışarıda, akşam da mantar balık salata biraz tuzlu yedim, 1 bardak da süt içtim şiddetli ağrım oluyor.

  • admin 17/02/2015 #

   Tolga Bey doktorunuza tedavi süresini, ağrıların ne zaman dinmeye başlaması gerektiğini ve bu sırada nasıl beslenmeniz gerektiğini sorabilirsiniz.

 26. Nisa 09/03/2015 #

  Merhaba ben midemden aşırı derece rahatsızım, eskiden bazen geçer gibi oluyordu artık simdi ne yesem dokunuyor midemden her vakit ses duyuyorum sanki zorlandığını hissediyorum ve sindirimim de iyi değil. Eskiden sindirimim iyi olduğu halde ağrıyordu. Endoskopi yapacağız dediler yaptırmadım. Simdi her gün ağrıyor ve her zaman gaz oluşuyor özellikle yatınca hemen geğirme hissi geliyor. Streslenince de ağrıyor,mesela gecen gün sabah aç karnına çay içtim, rahatsız etti. Her şey rahatsız ediyor.

 27. ismet 20/03/2015 #

  Merhaba benim midem ağrıyor bazen nefes alırken sanki bıçak saplıyorlar gibi oluyor doktora gittim sadece ilaç yazdılar bir şey demediler yani ne gibi bir tedavi uygulayabilirim hazır su içtiğim zaman yarım saat sonra ağrı başlıyor ne yapmalıyım yardımcı olursanız teşekkür ederim.

 28. saadet 22/03/2015 #

  Dr.a görününden başka bir yorum yok. Görünecek olsak neden burada çırpınalım?

  • admin 26/03/2015 #

   Saadet Hanım kimse burada çırpınmıyor, muayene öncesi bilgi toplamak ve bilgi paylaşmak için internetten yararlanıyoruz. Yorumlar bölümünün amacı hastaların kendi deneyimlerini paylaşmaları, birbirlerine bilgi aktarmalarıdır. Fiziki muayene olmadan teşhis ve tedavi olacak şey değildir, bunu artık bu şekilde kabul edin lütfen. Aksi halde sağlığınıza daha çok zararınız dokunur.

 29. Selva 11/04/2015 #

  Merhaba, benim midem çok kötü bir şekilde ağrıyor. Daha önce hastahaneye gittim, midemde gastrit ve yara olduğunu söylediler. Şu an hiç bir ilaç vs. kullanmıyorum. Ondan sonra hastaneye de gitmedim. Fakat karnımın üzerinde çok şiddetli bir ağrı oluyor. Midem kazınıyor, sanki içi parçalanıyor gibi oluyor. Bu durumlarda ne yapmalıyım?

  • admin 11/04/2015 #

   Selva Hanım domates, turunçgiller, çikolata, kahve, acı, asitli gıda ve içecekler vb gastriti azdıran gıdalardan uzak durmaya çalışmalısınız. Düzenli öğünler yemeniz, mideye yüklenmemeniz, yağlı yiyeceklerden kaçınmanız da önemlidir.

 30. sinan 22/05/2015 #

  İyi günler. Benim şikayetim soğuk havaya çıktığımda üşümediğim halde anında başlayan bir mide ağrısı. Bazı yemeklerden sonra ve pastörize olmayan süt tüketiminden sonra başlayan şiddetli bir mide ağrısı. Antireflü ilaçlar kullandım (2 ay) antiasit kullandım geçmiyor. Bir şeyler yediğimde hafifliyor. Her akşam mide ağrısı ile uyuyorum. Sabah kalktığımda herhangi bir ağrı olmuyor. Kahvaltı yapmaya korkar oldum. Pastörize süt tüketirsem, peynir, yoğurt, elma herhangi bir şikayetim olmuyor. Kuru baklagiller, bulgur, pastörize olmayan süt çok rahatsız ediyor. Teşekkür ederim.

  • Asia 01/10/2015 #

   Sinan bey ,sizin safra kesesi ile ilgili bir sıkıntı olabilir. Ben de uzun bir süre sizin gibi mide şikayeti ile doktora gittim. Midede sorun yok diye gönderdiler hep. Sonra ultrason yaptılar. Safra kesemde taş çıktı. Ameliyat oldum. Geçmiş olsun.

 31. Muazzez 26/06/2015 #

  Midem o kadar ağrıyor kusma da oluyor fazla yemekte yemiyorum ama neden oluyor acaba?

 32. m.glm 26/07/2015 #

  Yaklaşık 3 gündür ara ara mide sancısı çekiyorum aşırı derecede nefesimi kesiyor neredeyse ilk basta ishal zannettim ama şu an ishal falan yok özellikle soğuk su içince ve bir şeyler yiyince aşırı sancı oluyor şimdiden teşekkür ederim.

 33. eda 03/08/2015 #

  1 aydır midem ağrıyor karnım acıkınca şiddetleniyor sebebi nedir?

 34. Melek 15/08/2015 #

  Merhaba benim midem yaklaşık 3 yıldır ağrıyor ne yersem ağrı yapıyor bazı şeyler dokunuyor gözlerimin altında benekler çıkıyor ishal istifra oluyorum dün tam 7 kere kustum ne yediysem çıktı mide kasılmalarım oldu çok ağrıyor ne yapmalıyım bu hastalığım ne olabilir sizce?

  • admin 15/08/2015 #

   Melek Hanım bu kadar uzun süre beklemeniz doğru değil, lütfen en kısa zamanda muayene olun. Saydığınız belirtiler pek çok rahatsızlıkta görülebilir, uzaktan teşhis koymak mümkün değil.

 35. ali erol 03/09/2015 #

  Merhabalar benim yaklaşık 8 senedir mide ağrım oluyor ve son 2 senedir de öksürük yapmaya başladı öksürmekten neredeyse konuşamaz hale geliyorum doktora gittim endoskopi yaptılar midemde iltihap olduğunu söylediler. İlaç kullandım ama geçmedi su ana kadar 10dan fazla doktora gittim ama bir turlu geçmiyor mide ağrım ve öksürüğüm, yeme içmeme de dikkat ediyorum. Tüm psikolojim alt üst oldu midemde olan asit boğazlarımı yaktığı için diyor doktorlar ama senelerdir bir şifa bulamadım.

 36. Kudret 10/09/2015 #

  Merhaba ben yaklaşık 2 yıldır mide sancısı çekiyorum. Sürekli midem yanıyor. Sanki midemi tutmuş sıkıyorlar, bıçak saplıyorlar. Her gün mide ağrım ve bulantım var. Sabahları mide ağrısıyla uyanıyorum. Midem sürekli bulanıyor ama kusmuyorum. Özellikle et ve ürünlerini pek tüketemiyorum. Ya ishal oluyorum ya da kusuyorum. Birçok doktora göründüm endoskopi ye girdim bir sorunun olmadığını söylediler. Strese bağladılar. Başka bir doktor midemde strese bağlı asit olduğunu söyledi. İlaç verdi. Düzenli kullandım. İlaç tedavisi süresince şikâyetlerim azaldı ama tedavi bitince değişen bir şey olmadı aynı şikâyetler. Mide ağrısı ve bulantı hiç bir şeye benzemiyor. Çok zor. Öğrenciyim, okul ve sosyal hayatımı o kadar etkiliyor ki kimi zaman günlük işlerimi yapamaz hale geldim. Çok hastane dolaştım çok doktora göründüm ama yine aynıyım. Benim durumumda olup çözüm bulanınız varsa ya da tavsiyesi olan paylaşırsanız çok sevinirim.

 37. deniz 14/09/2015 #

  Çok ilginç şekilde 2 gündür midemde ağrı var mideden diğer yerlere de yayılıyor bulantım ilk gün vardı ama sonra o da kalmadı sadece midemden başlayan ağrı vücuduma yayılıyor yürüyemiyorum bile. Psikolojim bozuldu belirtiler mide kanserini de gösteriyor bu duruma yazılan şeyler insanı daha da hayattan soğutuyor ben acaba da bile bu durumdaysam Allah yakalananlara acil acil şifalar versin. Ama benim de halim hiç iyi değil ağrıyla birlikte organlarımdan da ses geliyor zorlanıyorlar sanki. Elimi koyduğumda atıyor sanki neden olabilir bir şey söyleyin çok kötü bir durum ya 🙁

  • admin 21/09/2015 #

   Sayın Deniz bu şekilde kendinizi dinleyip, tahminlerle sıkıntılarınızı arttıracağınıza bir muayene ile rahatlamanız en iyisi. Mide ağrısı nedenleri burada sıralı ancak ne yazık ki uzaktan tahmin yürütmesi çok zor bir konu.

  • Hilal 22/09/2015 #

   Evet benim de öyle senin durumun bende de var hatta şu an yerimde duramıyorum ağlıyorum.

 38. şenol 22/09/2015 #

  Merhabalar, ben de hayatımda hiç bu kadar olmayan şeyle karşı karşıyayım doktorlardan lanet ettim. 1 yıldır özellikle yaz aylarında mide üşütmesi diye dediğimiz olayı yaşıyorum ya da başka bir şeyi haftada 1 sanki adet oluyorum mide ağrısı ve bulantı 2. gün normale dönüyorum. 1. gün ağrı kesici ile 2 3 adet günde ağrıyı kesiyorum ama sorunumu doktorlarda söylemiyor yani oradan oraya git buradan oraya git. bağırsaklarımda mı problem var acaba ben anlamadım ki. Admin bey bilginiz varsa paylaşabilir misiniz ya da bilen bu şekilde yaşayan birisi yardımcı olabilir mi dün gece 4 bardak vodka içtim biraz buzlu bu gece karnıma ağrı girmeye başladı. Yavaştan midem bulanıyor sabaha bu ağrı 3 katı daha yoğun olacak artık hastalığı çözdüm vücudumdaki etkisini yalvarırım yardımcı olun çalışamaz hale geldim iş yeri arkadaşlarım dalga geçiyor artık hastalık hastası diye.

 39. Can 24/09/2015 #

  Merhaba Tanrım ben bu dünyaya gelenden midem ağrıyor sabahlara kadar uyuyamıyorum terliyorum başım dönüyor yemek yesem bile ağrıyor yeter artık yoruldum😳

 40. kenan 04/10/2015 #

  24 yasındayım çok şiddetli karnım ağrıdı sonra hafifledi yine de doktora gittim, reflü ilacı verdi. Mide ağrım geçti ama şimdi de sağ kaburgamın altı ağrıyor ama ağrı gibi değil sıkıntı veriyor bir şey gerginlikmiş gibi. Stresten olabilirim çok kafama takıyorum ne yapmam lazım. Herkese geçmiş olsun.

  • admin 05/10/2015 #

   Reflünüz varsa beslenmenize de dikkat etmeniz gerekir.

 41. Hülya 05/10/2015 #

  Midem de ağrı oluyor kramp giriyor biraz ağrıyor geçiyor sonra tekrar başlıyor. Bu şikayetle 5 6 ay önce doktora gittim idrar yolu enfeksiyonu dedi. Acaba şimdi de aynı durum mu?

  • admin 16/10/2015 #

   Hülya Hanım idrar yolu enfeksiyonu tekrarlamış olabilir. Yeniden muayene olmanız gerekir.

 42. ali 13/10/2015 #

  Aşırı derece mide bulantısı ve mide ağrısı var. Bu ağrılar ara ara oluyor. Geceleri de ağrı oluyor.

 43. Hilal 17/10/2015 #

  Merhaba benim gastrit ve reflü hastalığım var defalarca doktora başvurdum fakat ilaçlar kısa süreli olarak mide rahatsızlığımı durduruyor. Halen ilaç kullanıyorum ve son günlerde mide krampları kusma mide bulantısı baş ağrısı başladı yemek yiyemez oldum havasız alanlarda duramıyorum hemen midemde sancılar başlıyor geceleri ağlayarak uyanıyorum doktorlar sürekli kullandığım ilaçlara devam etmemi söylüyor düzenli olarak kullandığım halde hiç geçmez oldu. Herkese geçmiş olsun.

 44. Tuğrul 18/10/2015 #

  2 aya yakındır (mide karın ve bağırsaklar) tam olarak hangisi bilmiyorum ama karın gölgemde yanma ve içten bir ağrı var. Bu zamandan beri boğaz ağrısı ve öksürük ile gelen bir koku var içimden. Nefes alırken de göğüs de sıkışma oluyor.. Kan testleri ve ciğer filmleri temiz çıktı. Dr ilaç verdi bir de yediklerine dikkat et dedi ama kafa olarak rahatlamadım. Ne yapmam lazım.

  • admin 20/10/2015 #

   Tuğrul Bey reflü olabilir, bir gastroenteroloji uzmanına görünebilirsiniz.

 45. Erdinç 19/10/2015 #

  Merhaba. 22 yaşındayım. 20 gün önce kusma karın ve göğüs kafesi ağrısı sebebiyle hastaneye kaldırıldım çeşitli ilaçlardan sonra biraz iyileştim. Sırtüstü yattığımda göğüs kafesim boğazım midem sürekli ses çıkarıyor. Doğrulduğumda ise hemen gaz çıkartıyorum. Dahiliye uzmanına göründüm reflü olduğunu söyleyerek ilaç verdi fakat hiçbir işe yaramıyor. 1 haftadır işe gidemiyorum doktora gidiyorum gazın var diyerek yolluyorlar. Lütfen bana akıl verin.

 46. Rakel 20/12/2015 #

  Ben midenin de üşudüğünü düşünüyorum, ha tabii ki dışarıda bir organımrz olmadığı için soğuğa belki maruz kalmaz ama kesinlikle mide kısmı açık bir kıyafetim var ve ne zaman giysem sancı başlıyor midem de ya da şöyle diyebilir miyiz, zaten midede bir problem varsa bunu soğuk tetikler.

 47. Fatma 27/12/2015 #

  Merhaba ben 17 yaşındayım aşırı midem ağrıyor doktora gidiyorum 3 yıldır tedavi görüyorum ama bir faydasını göremedim sürekli endoskopi oluyorum yara var mikrop var reflu var geceleri ağrıdan uyuyamıyorum sırtıma vuruyor ağrısı endoskopi olmaktan sıkıldım ne yapmalıyım??

 48. Aygün 04/01/2016 #

  Mide ağrıları adet döneminin yaklaştığına işaret olabilir mi?

 49. hatice 06/04/2016 #

  Merhaba uzulunce midem cok etkileniyor Yaniyor gibi ayaklarim cok soguk olunca midem agriyor iğne gibi batiyor adet olunca midem e vuruyor sadece ilk gun

 50. Arif 10/04/2016 #

  Merhaba benim midem de en ufak acıkmamda çok şiddetli ağrıyor hatta gece yattıktan sonra bile beni açıdan dolayı uykumdan ediyor gece 04:00 da bir şeyler yedikten sonra yine biraz duruluyor sora tekrar böyle bir şey yoktu bende sebebi ne olabilir?

  • admin 16/04/2016 #

   Arif Bey acıkma ile ağrı belirtisi akla peptik ülseri getiriyor.

 51. Güler 10/05/2016 #

  Merhaba, 1 haftadır karnım hafif hafif ağrıyor. Genelde yemekten sonra başlayıp uzun süre devam ediyor, az yesem de, çok yesem de hafiften ağrı var daha önce hiç böyle bir şey olmazdı. Sebebi ne olabilir?

 52. Burcu 11/05/2016 #

  Benim midem yaklaşık 4 5 senedir ağrıyor sebebini bilmiyorum çok şiddetli ve 2 3 gün süren bi hastalık en son üniversite hastanesinde tedavi gördüm genetik teste akdeniz ateşi hastalığı çıktı ve idrar yollarında enfeksiyon çıktı ihmal etmeyin ve kesinlikle araştırma hastanelerine başvurun bilmediğiniz hastalıklar çıkabiliyor.

 53. sidar 12/07/2016 #

  Akşam yediğim yemek sabah kalktığım zaman dokunuyor ve sabah kahvaltı yapamıyorum bunu engellemek için ne yapmalım

 54. b 12/07/2016 #

  Sabah uyandigimda daha cok mide agrim oluyor sigara iciyorum bununla mi alakali hafif de olsa nefes darligi yasiyorum sabahlari. 2 ay once agir hastalik gecirdim agir gripti. Her yerime vurdu grip. Bogazim harab oldu. Balgam hala devam ediyor.

 55. Filiz 26/12/2016 #

  Mrb. Ben çok geç acıkıyorum ve tokluk hissi var hep 1 öğünle gün bitiyor nerdeyse 🙁 karnım şu içsem bile şişiyor.Bazen karnım kasıklarımdan göğüs altına kadar bile şistigi oluyor. Geğirme isteği, zaman zaman aşırı kusma isteği kusunca yemek değil sıvı çıkıyor. Çok arastrdim doktora gitmeye vaktim olmadı uzun zamandır bu sorunu yaşıyorum yediğim herşey bana sıkıntı yaratiyor yemek yemeye korkuyorum 🙁

 56. Aziz 26/02/2017 #

  Selam, rüzgarlı havalarda genellikle midem ağrıyor ve bu ağrı beni terleticek kadar şiddetli oluyor, doktora muayene olduğumda Kas gevşetici iğne ile ağrım kesildiği için mide kaslarında problem olabilir demişti. İlaç olarak mide koruyucu ilaçlar vermişti. Bunlar beni tedavi etmiyor. Yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkürler

 57. Emine 26/04/2017 #

  Hiatal yetmezliği ne demektir?

 58. Pınar 05/05/2017 #

  Elimde vücudumda titreme oldu ve simsiyah kustum sonrada bi mide ağrısı başladı ve devam ediyo bazen hafif bazen şiddetli nedendir acaba

 59. Doğan 17/05/2017 #

  Eşim çölyak hastası daha çok sabahları midesi çok ağrıyor hastalığıyla ilgisi olabilir mi ? Şimdiden çok teşekkürler…

 60. uğurcan 06/06/2017 #

  midem sürekli sancılanıyor her gece 1 haftadır böyle kusma hissi geliyor kusamıyorum agrı kesici kullanıyorum diş ağrısı için sebebi ilaç olabilirmi veya neden olabilir

 61. ali kepemz 06/06/2017 #

  Verdiginiz bilgilerden dolayi tşk ederim mide ağrımdan duramiyordum inşallah işe yarar

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.