Migren Neden Olur?

Migren en çok şiddetli baş ağrısı olarak bilinir ve bununla birlikte aslında daha pek çok belirtisi olan, karmaşık bir rahatsızlıktır. Baş ağrısı dışında ışığa, sese, kokulara karşı hassasiyet, bulantı, kusma ve görme bozuklukları gibi başka belirtilere de neden olur. Migreni olan kişiler migren atakları dışında bu belirtileri yaşamazlar.

Ancak atak sırasında, karanlık bir odada birkaç saat boyunca uzanmaktan başka bir seçenek yok gibidir ve işte bu yüzden migren, pek çok kişinin kurtulmaya çalıştığı, gündelik hayatı aksatan ancak nedenleri ya da tedavisi hakkında bilimin henüz kesin olarak konuşamadığı bir hastalıktır.

Herhangi bir olay, fiziksel eylem, değişiklik ya da dış uyaran migreni başlatabilir. Bunlara tetikleyici denir. Tetikleyici kısa bir süre içinde 8 saate kadar varabilecek bir atak başlatabilir. Nelerin migren tetikleyici olduğunu belirlemek zordur. Migrene yatkın olan kişilerde hemen her şey bu sınıfa dahil olmak üzere şüpheliler listesindedir. Migreni olan kişiler başlıca tetikleyicilerin peynir, çikolata, asitli meyveler ve kırmızı şarap olduğu konusunda birleşirler.

Ancak migren, beslenmeye dikkat ederek kontrol altına alınabilecek kadar basit bir süreç değildir. Örneğin peynir bir gün migren başlatırken başka bir gün hiçbir etki yapmayabilir. Bunun nedeni, tetikleyiciler belli bir zaman içerisinde bir birikim oluşturur. Örneğin stres, yorgunluk, uykusuzluk, hormonlar, beyindeki kimyasal değişimler gibi başka tetikleyicilerin ve etkenlerin de zemin hazırlamasından sonra, bir gün bardağın taşıran damla peynir olabilir. Ama tek neden o değildir. Üstelik zaman içerisinde migren tetikleyiciler değişiklik de gösterebilir; bir tetikleyici etkisini yitirirken, yenileri ortaya çıkabilir.


Migrenin Nedenleri

Migrenin beyin kimyasallarındaki değişimlerden dolayı kaynaklandığı düşünülür. Migren atağı sırasında özellikle serotonin adlı kimyasalın seviyelerinde düşme gözlemlenir. Serotonin düzeyinin azalması beynin bir bölümündeki damarlarda kasılmaya ve daralmaya neden olabilir. Hemen sonrasında damarlar genişler ve bu durumun baş ağrısına neden olduğu düşünülür. Serotonin seviyesindeki düşüşün nedeni ise tam olarak açıklanabilmiş değildir.

Bazı bilim adamlarına göre, hormon seviyelerindeki değişimlerle migren arasında sıkı bir bağ vardır. Bazı migren hastası kadınlar, regl döneminde ortaya çıkan migren ataklarından şikayetçidir. Kadınlar adet olmadan hemen önce, östrojen hormonu seviyelerinde düşüş gözlemlenir. İlk adet gününden 2 ya da 3 gün sonra atak ortaya çıkabilir.

Migreni Tetikleyen Başlıca Faktörler

 • Günlük rutinde değişiklikler – uyku düzeninin bozulması ya da uzun yolculuklar gibi günlük yaşantıdaki değişiklikler bazı kişilerde migreni tetikleyebilir. Hatta tatile çıkmak gibi, gönüllü olarak yapılan ve stresten uzak bir değişiklik bile migren atağına neden olabilir.
 • Hafta sonu – pek çok kişi migren ataklarına hafta sonunda yakalandığını belirtir. Bunun açıklaması da, hafta içi ile hafta sonu arasında gündelik rutin arasında büyük farklılıklar olması olabilir. Sabah kalkma saatinden, yemek saatlerine, tüketilen kahve miktarına kadar pek çok şey, özellikle çalışanlar için hafta sonu değişiklik gösterir.
 • Stres – migren ve stres yakından ilişkilidir. Kaygı, heyecan ve şok gibi etkenler migren atağına zemin hazırlayabilir. Yine de bazı migren hastaları, stresli dönemi atlattıktan sonra migren atağının ortaya çıktığını belirtir. Stresli bir haftadan sonra, hafta sonu vücut rahatlama fırsatı bulduğunda atak görülebilir.
 • Uyku – çok az ya da çok fazla uyumak; kişiden kişiye değişmekle birlikte ikisi de migren tetikleyici olabilir.
 • Kafein – aynı gün içerisinde çok fazla kahve, kola ya da çay tüketilmesi migreni tetikleyebilir. Kahve alışkanlığı olan kişilerde ise, kafeinin aniden kesilmesi atağa neden olabilir.
 • Kadınlarda hormonal değişimler – kadınlarda ergenlikle birlikte başlayan ve regl döneminde tetiklenen migren ataklarına sık rastlanır. Menopoz, migren hastaları için zor dönemlerden biridir.
 • Çevre – hava değişimi, yüksek nem oranı, yüksek irtifa, gürültülü ortam, keskin kokular, sigara dumanı ya da titrek ışıklar migren tetikleyici olabilir.
 • Bilgisayar ekranı – uzun saatler boyunca bilgisayar başında oturmak migrene zemin hazırlayabilir. Migren hastaları sık sık mola vermeli, parlamayı önleyen ekranlar kullanmalı ve iyi ışıklandırılmış bir ortamda çalışmalıdır. Ayrıca bilgisayar başında doğru oturmak da kasların gerilmemesi için önemlidir. Kas gerginliği ile migren de yakından ilişkilidir.
 • Beslenme– yetersiz beslenme, aç kalma, şekerli atıştırmalıklarla açlığı geçiştirme gibi durumlar migrenin bilinen tetikleyicileridir. Açken düşen kan şekerinin, şekerli bir yiyecekle aniden yükseltilmesi migrene zemin hazırlar. Bazı yiyeceklerde bulunan kimyasallar da migren atağına neden olabilir. Aspartam, nitrat ve monosodyum glutamat en çok dile getirilen kimyasallardır. Yeterince su içmemenin ataklara neden olduğu kişiler de vardır.
 • Alkol ve peynir – şarapta bulunan tiramin maddesinin migrenle bağlantısı olduğu bilinmektedir. Aynı madde bazı peynir türlerinde de bulunur.
 • Fiziksel koşullar – kas gerginliği, sürekli öksürmek ya da baş yaralanmaları migreni tetikleyen fiziksel etkenler olarak bilinmektedir.
 • İlaçlar – uyku hapları, doğum kontrol hapları ya da bazı hormon tedavisi ilaçları migreni tetikleyebilir.
Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

,

Migren Neden Olur? İçin 33 Yorum Yapılmış

 1. nergiz 10/05/2014 #

  12 yıldır çekiyorum migren ağrısı. O kadar çok doktora gittim ki hiç ama hiç fark görmedim. Doktorların dediği bana öldürmez ama süründürür. Ben de artık doktora gitmiyorum. Haftada bir kez oluyor ben de acile gidip ağrı kesici ilaçlar yaptırıyorum.

  • beyza 08/07/2014 #

   Ben 18 yaşındayım kendimi bildim bileli başım ağrıyordu, ta ki akapunktur yaptırana kadar, şu anda hiçbir sorunum yok tavsiye ederim.

   • hüseyin 27/07/2014 #

    Beyza Hanım ben de 6 yıldır çekiyorum migrenden akupunktur bunu nerede yaptırabilirim, yardımcı olursanız sevinirim.

   • halil 08/04/2017 #

    Akupunktur nedir yardımcı olursanız sevinirim

  • Bayram okut 24/08/2017 #

   Sülük atın çok faydasını göreceksiniz.
   Bende migren ataklari olan birisiyim.
   Sülük attıktan sonra inanın ağrılarım çok azaldı. Hatta 6 ayda bire kadar düştü desem yeridir.

 2. su 02/07/2014 #

  Yıllardır çekiyorum ani ataklarım oluyor, gözlerim görmüyor bazen aklım gidiyor, öldürmüyor ama süründürüyor.

  • Brthly 16/12/2015 #

   Ben de kör oluyorum 5 dk ya yakın sizin de mi o şekilde?

 3. selin 10/07/2014 #

  3 gündür şiddetli başım ağrıyor doktor migrendir dedi fakat mr sonucu 10 gün sonra. Bu ağrı tek taraflı çok şiddetli ve gün içinde ateşleniyorum. Migrende ateş olur mu bilgilendirirseniz sevinirim ateşi kimseden duymadım endişeleniyorum.

  • hüseyin 27/07/2014 #

   Bazen ateş terleme oluyor.

 4. Doğan 14/08/2014 #

  26 yaşındayım, lise yıllarımdan beri migrenle cebelleşiyorum. Önceden migrenim tuttuğunda hap yuta yuta ağrıyı geçirmeye çalışırdım ama gram azalmazdı ve de sık sık ve çok şiddetli olurdu ağrılar. Ama artık öyle olmuyor çünkü fark ettim ki migren tutmadan önce bir şekilde belli oluyor. Mesela bende sol gözüm bulanmaya başlıyor ağrı başlamadan 10-15 dk önce. Ben de ağrı başlamadan hemen 2 ağrı kesici yutuyorum. Bir süre sonra ağrı hafif (nispeten) bir şekilde başlayıp geçiyor.
  Ama eğer ağrı başlamadan yutmazsam şiddetli ve uzun süreli bir ağrı başlıyor ve hiçbir hap gram azaltmıyor ağrıyı. Sizin de ağrınız başlamadan önce bir şekilde bir belirtisi oluyordur onu belirleyin ve ona göre ağrı başlamadan yutun ağrı kesicinizi. Ağrı başladıktan sonra haplara özellikle de iğneye başvurmamanızı tavsiye ederim yoksa sonraki ağrınız daha şiddetli oluyor.

 5. yasemin 03/09/2014 #

  14 senedir bu hastalıktan çekiyorum 3 tane Allah bağışlarsa çocuğum var. Çocuklarıma daha iyi gelecek verebilmem için bu hastalığa çare bulanınız varsa yardımcı olursanız sevinirim.

 6. Nur Nural 18/11/2014 #

  Destekleyici ek gıda takviyeleriyle 6 ay kullanarak ilk 2 ayda sonuç alan ve bir daha bas ağrısı yaşamayan arkadaşlarım var. Benim sinüzit sorunuma da sonuç aldım artık baş ağrısının nasıl bir şey olduğunu unutanlardan biriyim.

 7. aysel 06/01/2015 #

  Bugün migrenim olduğunu öğrendim 26 yaşındayım 1.5 yaşında oğlum var ağrı geldiği zaman onunla ilgilenemiyorum 5 gündür çekiyordum nitekim migrenmişim şiddetli tek tarafa ağrı giriyor kulağıma kadar vuruyor ağrı ama ateşim de çıkıyor migren ateş yaparmış bilgi istiyorum bir de ağrıyı hafifletmenin yolu yok mu öldürüyor bu ağrılar.

  • admin 08/01/2015 #

   Aysel Hanım önce migreni tetikleyenler neler bunu anlamaya çalışmalısınız. Uykunuza, yediklerinize gibi sizde ağrıyı tetikleyen etkenlere dikkat etmelisiniz. Doktorunuz ağrı kesici vermişse bunu el altında bulundurmalısınız.

 8. ferit 19/03/2015 #

  Arkadaşlar 15 yıldır migren hastasıyım, plastik cerrahlardan bir kaçının ülkemizde ameliyat yaptığını ve bütün kişilerde işe yaradığını migrenden kurtulduklarını öğrendim ve bende bu sabah emar çektirdim ve saat beşte doktor bey durumumu yorumlayıp ameliyatla düzelecek bir durum olup olmadığını bana söyleyecek. size tavsiyem Malatya – Bilecik ve birkaç ilde plastik cerrah var bu ameliyatı yapan. gidin bir baktırın durumunuza, bazılarına sadece akupunktur yapıyor ve şifa buluyorlar.

 9. elif 04/06/2015 #

  Ben 14 yaşındayım kendimi bildim bileli başım ağrıyor bazenleri o kadar çok ağrıyor ki daha fazla ağrıyacağını bildiğim halde oturup ağlıyorum bizim ailemizde genetik olan migren hastalığı başımın belası ağrı kesicilerle filan da geçiştiremiyorum sizlere tavsiye çok fazla tuttuğunda çok sessiz ve karanlık bir ortamda uyumanızdır.

 10. sülo 14/07/2015 #

  Bende de bu illet lisede başladı dayanılmaz çok şiddetli baş ağrıları oluyor zaten onu da ağrı kesici falan fayda etmiyor nöroloji doktorunun yazdığı bir ilaç var atak ve ağrılarda o ilacı içince rahatlıyorsun fakat tam geçmiyor. Ağrı hafif de olsa 2 3 gün oluyor migrenin en büyük tetikleyicisi açlık ve uyku düzeni dikkat edilmesi gerekli.

 11. Seda özdemir 16/07/2015 #

  Ben de 30 yaşındayım sinüzit ve migrenim var dün akşam tuttu midemin bulanmasından kasıldı midem bir gün boyunca bir şey yiyemedim içtiğim suyu çıkardım acile gittim iğne yaptılar ve ilaç yazdı hiç böyle olmamıştım iki tane kızım var mecbur ayakta kalmam lazım ama ataklar beni güçsüzleştiriyor. Ne yapayım kaldım böyle Allah kimseye yaşatmasın.

 12. Tuğçe 06/08/2015 #

  Bende migren çıkalı yaklaşık 3 ay kadar oldu onun öncesinde de sıklıkla başım ağrırdı fakat artık daha feci ağrılarım oluyor doktorun verdiği migren ilacı ilk başta geçiriyordu fakat şimdi o da fayda vermiyor ve birçok yan etkisini yaşadığımı fark ettim sıcaklama göğüste sıkışma uyuşukluk görmede bozukluk ve dikkat dağınıklığı ayrıca yine çok şiddetli başım ağrımıştı acile gidip iğne vuruldum sonrasında sabah bayıldım bu kadar ciddi şeylerin olması normal mi? Değilse ne yapabilirim?

 13. Öznur z. 10/09/2015 #

  İlkokuldan beri migren hastalığım var tek taraflı tutan ağrılarım var kolumu bile uyuşturuyor bazen. 5 yıldır tedavi görüyorum ancak kesin bir tedavi yöntemi yok ağrı kesicilere fazla yüklenmeyin derim belli bir zamandan sonra vücut ilaca alışıyor ve etki etmiyor ilaçlar.

 14. musa 17/10/2015 #

  Arkadaşlar ağrı çok şiddetli olduğunda muhakkak acile gidip iğne ve serum vurun. Tek iğne veya serum yetmiyor. Muhakkak ikisine de vurun. Neredeyse felç geçiriyordum ellerim inanılmaz uyuştu. Ve acilde ikisini yapınca bulunduğum acilde 45 dakika içinde hiç bir şey olmamış gibi çıktım ve gittim.

 15. barış 26/11/2015 #

  Aynı şekilde benimde migrenim tutuyor ve tek çare kafanıza bir buz torbası ve gece yarısı ise odadan odaya hızlı hızlı yürüyün normal saatlerde ise dışarı çıkıp yürüyün yirmi-yirmi beş dakikada geçiyor bu arada bir ağrı kesici de için, yapacak başka hiçbir şey yok maalesef.

 16. Erol 11/12/2015 #

  Arkadaşlar hepimize geçmiş olsun maalesef ki bende de var son bir aydır ölüp ölüp diriliyorum benimki sağ taraftan geliyor çok şiddetli gözlerime vuruyor ağrısı sağ gözüm sürekli seğiriyor. Peynir şarap ve gazlı içecekler çikolata tüketmeyin. Uyu düzeniniz olsun gece uykusunu alın muhakkak. Ayrıca açlıga gelmiyor bu hastalık. Bol bol elma yiyin iyi gelecektir. Kekik ıhlamur kaynatıp gün içinde aralıklı olarak 3-4 bardak için. Allah şifa versin tüm hastalara.

 17. Coşkun 27/12/2015 #

  Daha dün gece yaşadığım ve hala hafiften vuran ağrı.21 yaşındayım kendimi bildim bileli şu ağrıyı çekiyorum ve şurada okuduğum kadarıyla her şey bu hastalığı tetikliyor. Ağrı başlayınca değil kokusuna adına bile dayanamadığım tek şey sigara. Ağrıyı atlattıktan sonra 3 gün boyunca da bu durum devam ediyor. Genelde 1,5-2 ay süreyle tutuyor beni.

 18. Irfan vardar 30/03/2016 #

  Arkadaşlar migren ve sinüzite deniz suyu çok iyi geliyor bunu yapamıyorsanız 1 lt sıcak suyun içine aktardan kurumuş papatya çayı alin kaynatın buharına kafanızı yaklaştırıp nefes alıp verin bunu 3 gün yapın ağrıların kesileceğini göreceksiniz.

 19. Sema Nur 01/04/2016 #

  Akupunktur ne demek?

  • admin 03/04/2016 #

   Vücuttaki belirli noktalara, özel tasarımlı ince uçlu iğnelerin batırılmasıya yapılan, geleneksel bir tedavi yöntemidir.

 20. Ozgur 10/06/2016 #

  Abi ölüyorum saniyorum yok boyle bir agri kafami kessinler istiyorum..
  Oruc tutuyorum Allah kabul ederse ama bugun cektigimide bi Alla biliyor..

 21. Pınar 23/07/2016 #

  Bende 15 yaşından beri migren rahatsizligim var benimde gözüm de görme kaybı oluyor ateş ve terleme adete ölüyorum ağlaya ağlaya bir hal oluyorum ilaçta alsam fayda etmiyor at kestanesi kremi kullanıyorum sakaklarima ve alnima burun aralarına sürüyorum onun ferahlığı bir nebze rahatlatıyor tavsiye ederim bugün de var ağrı iyi değilim yine yazarken Allah yardımcımız olsun inşallah 🙏🙏

 22. denizli 03/08/2016 #

  Merhaba arkadaşlar, özellikle migren, panik atak ve psikolojik olarak rahatsiz olan arkadaşlar mutlaka seans almalısınız, inanın faydasını goreceksiniz. denizlideki arkadaşlar ilk seans ucretsizdir, sonraki seanslar ucretli. 0543 442 50 00 whatsaptan detayli bilgi alabilirsiniz.

 23. Meryem 31/10/2016 #

  Çok merak ediyorum migren ağrısı zonglar mi?

  • nigar 06/05/2017 #

   20 yıldır migren hastasıyım çok kötü zonklama oluyor ilaçta artık etki göstermiyor 12 saat sürüyor Allah hepimizin yardımcısı olsun.

 24. Abdülkadir 21/08/2017 #

  Benide Yen’i yakalayan bi hastalık 33 yaşındayım anladığım şuki uyku düzeni ve yemek düzeni ikisine dikkat edin gereğinden fazla uyumayın özellikle hafta sonu uyku keyfi yapmayın bu hastalık artık buna izin vermiyor yazmamdaki asıl olay bi arkadaş başınıza buz koyun demiş kısa vadede bişey yapmaz ama direk uzun süre buz teması kılcal damarlarınızı çatlatabilir Allah korusun sonu ölüm bile olabilir bişeye sarmadan buz yapmayın ve uzun süre tutmayın herkese Allah’dan acil şifalar cümleten geçmiş olsun…

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.