Morluklar Neden Olur?

Eğer vücudunuzda durduk yerde çeşitli morlukların oluştuğunu fark etmeye başlarsanız bu durumu hafife almayarak bir doktora başvurmanız tavsiye edilir. Özellikle de morluklarla birlikte nefes darlığı, göğüs ağrısı, tırnaklarda ve dudaklarda renk değişikliği, burun kanamaları ve çarpıntı benzeri başka sıra dışı belirtiler de görülüyorsa, morlukların ortaya çıkma nedeninin altında bir hastalık yatıyor olabileceğini bilmelisiniz.

Söze biraz endişeli başladık ama vücutta görülen morluklar pek çok şekilde ortaya çıkabilir ve her morluk ciddi bir hastalığınız olduğu anlamını taşımaz elbette. Bazen hiç fark etmediğiniz ufak bir darbe bile morluk nedeni olabilir.

Uzun süre geçmek bilmeyen ve sanki hiçbir neden yokken ortaya çıkmış gibi görünen morluklar hastalıkların veya vücudunuzdaki olağan dışı durumların belirtisi olabilir. Ancak unutmayın ki bu hastalıkların tek belirtisi morluk olmak zorunda değildir. Yani sadece morlukların ortaya çıkması bu morlukların altında yatan nedeni saptamak için yeterli değildir. Bu yüzden de morluk şikayeti ile ilgili doktora başvurduğunuzda kan testinin yanı sıra sizden başka testler de isteyebilir ya da sizi farklı bölümdeki doktorlara yönlendirmesi gerekebilir.

Travmalar

Bacağınızı hızlıca sehpaya çarptığınızda, çarptığınız yerin morarma ihtimali olduğunu bilirsiniz. Morluklar genel olarak darbe, çarpma, düşme benzeri ufak çapta kazalar, travmalar sonucu oluşur ve bu da normal karşılanır. Söz konusu bölgede, derinin altındaki damarların hasar görmesi bu renk değişikliğine neden olur. Bu morlukların iyileşme sırasında kırmızı, kestane rengi, mor, kahverengi ve yeşil gibi renk değişikliklerine uğradıkları görülür.


Düştüğünüzde ya da ufak bir kaza atlattığınızda morluk ve çürük benzeri lekelerin ortaya çıkması, kan damarlarının yırtılması ya da çatlaması gibi etkilerden dolayı, derinin alt kısımlarındaki dokulara kan sızdığına işaret eder. 2-3 haftada bu morlukların kendiliğinden iyileşmesi beklenir.

Yaşlanma

Yaşlanmanın etkilerinden biri de damarların hasar görmesini zorlaştıran dokuların zayıflamasıdır. Cilt eskisi kadar esnek değildir ve deri altındaki yağ oranı da azalmıştır. Bu yüzden yaş ilerledikçe belki çok hafif olarak tanımlayacağınız bir çarpma bile kan damarlarının kolayca zarar görmesine sebebiyet verebilir ve morarmaların daha sık ortaya çıkmasına neden olur.

Uzun Süreli Kullanılan İlaçlar

Cilt ya da kan üzerinde inceltici etkisi olan örneğin aspirin, kan inceltici / pıhtı önleyici veya kortizon içeren ilaçlar, E vitamini, balık yağı ya da ginkgo gibi sağlığınız için kullandığınız destek ürünleri, cildin her zamankinden daha kolay bir şekilde, ufak bir darbede bile morarmasına neden olabilir.

Burada sayılan ilaç grupları dışında da vücutta morlukların oluşmasına neden olan ilaçların bulunabileceğini unutmayın. Örneğin sık sık ağrı kesici alanların özellikle de bacaklarda ortaya çıkan morluklardan şikayet ettiklerine rastlanabilmektedir.

Alerji, egzama ya da astım ilaçları ise cildi incelterek hafif şiddetteki darbelerde bile kolayca morlukların oluşmasına neden olabilir.

 • Kullandığınız bir ilaç nedeniyle vücudunuzda morluklar oluştuğunu düşünüyorsanız: kendi başınıza ilacı kesmeye kalkışmayıp doktorunuza başvurarak bu yan etki ile ilgili görüş almanız gerekir.

Altta Yatan Hastalıklar

Buraya kadar sözünü ettiğimiz morluklar genellikle morarmaya sebep olan etkenin açıkça göz önünde olduğu durumlardır. Ancak neden kaynaklandığını bilemediğiniz ve görünürde ilaç ya da travma gibi belirgin bir nedeni olmadan ortaya çıkan morluklar, çeşitli hastalıkların sonucunda meydana geliyor olabilir.

Morluklara eşlik eden diğer şikayetler ve belirtiler de altta yatan bir hastalık olup olmadığını teşhis etmek adına çok önemlidir. Dolayısıyla bir doktora görünmeden, kendi kendinize teşhiste bulunmaya çalışmanız son derece yanlış olur. Altta yatan başka bir hastalıktan şüphelendiğiniz takdirde hemen bir sağlık kuruluşuna veya doktora başvurmanız gerekir.

 • Hemofili: Daha çok aileden geçen, kalıtsal bir kan hastalığıdır. Kanın pıhtılaşma sisteminde bir bozukluk olur ve ufak bir kanamanın durması bile uzun zaman alabilir.
 • Trombosit Fonksiyon Bozuklukları: Kanın pıhtılaşmasında önemli bir rol oynayan trombositlerin sayısının az olması ya da işlevlerinde bir aksama olması sonucu, morluklara neden olan kanamalar meydana gelebilir.
 • von Willebrant Hastalığı: Genetik faktörlere bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülen kanama bozukluğudur. Farklı tipleri vardır ve bu hastalıkta hafif bir darbe bile cildin morarmasına neden olabilir.
 • Fibrinojen Eksikliği: Fibrinojen kanın pıhtılaşması için gereken proteinlerden birinin adıdır. Eksikliği pıhtılaşma bozukluğuna ve kanamalara yol açabilir.
 • C Vitamini Eksikliği: C vitamini dokuları güçlendirir ve destekler. C vitamini eksikliğinde hem dokular hem de kılcal damarlar zayıflar ve bu damarlardan dokulara doğru morluk olarak görünen kan sızıntıları meydana gelir. Sadece C vitamini değil b9, B12 ve K vitamini eksikliklerinin de kılcal damarları etkilediği ve morluklara neden olduğu belirtilir.
 • Kılcal Damar Çatlaması: Genetik faktörler, yaşlanma ya da hormonal değişimler gibi pek çok nedenden ötürü kılcal damarlar zarar görebilir, çatlayabilir. Bu durumda deri altındaki bu damar çatlamaları yüzeyde morluk ya da çürük şeklinde görünebilir.

Vücutta morluklara neden olduğu belirtilen diğer hastalıklardan bazılarının listesi ise şöyle:

 • Akdeniz Anemisi (Talasemi)
 • Diyabet
 • Lupus
 • Karaciğer Hastalıkları
 • Kalp ve Damar Hastalıkları
 • Alerjiler
 • Enfeksiyonlar
 • Lösemi
Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, ,

Morluklar Neden Olur? İçin 73 Yorum Yapılmış

 1. nesrin 26/04/2014 #

  Benim burun kemiğimin üzerinde de morluk var ve bazen çok belirginleşiyor herhangi bir travma olmasa bile morluklar sürekli var. Nedeni ne olabilir sizce?

  • admin 26/04/2014 #

   Nesrin Hanım bir hematoloji uzmanına muayene olabilirsiniz. Makalemizde gördüğünüz gibi çok farklı nedenleri olabilir, muayenesiz bir şey söylemek mümkün değil.

 2. Nesrin 17/05/2014 #

  Meraba benim ensemin biraz altında morluk oluştu 3 ay önce küçüktü ama büyüdü şimdi ve 3 aydan beri ağrıma yapıyor, böyle diken gibi batıyor ne yapabilirim?

  • admin 19/05/2014 #

   Nesrin Hanım bir iç hastalıkları veya ortopedi uzmanına görünebilirsiniz. Ağrınız varsa film çekilmesi gerekebilir.

 3. hatice 21/05/2014 #

  Benim 1 ay kadar önce sol göğsümde hafif morluklar oluştu şimdi de sol kolum ve sağ bacağımda var, Hepatit B var, taşıyıcıyım onunla ilgisi olabilir mi?

  • admin 23/05/2014 #

   Hatice Hanım konuyu doktorunuzla görüşmelisiniz, tahlil vs olmadan neden belirtmek doğru olmayacaktır.

 4. ece 21/05/2014 #

  Merhaba ben 18 yasında genç bir bireyim. Bacaklarımda kendiliğinden morluklar oluşuyor, bir yere çarpıyormuş gibi. En çok diz kapaklarımda oluşuyor sebebi ne olabilir?

  • admin 23/05/2014 #

   Ece Hanım yukarıda genel morluk nedenlerini açıklamaya çalıştık ancak kişiye özel bir açıklama yapmak muayenesiz mümkün değil. Bir uzmana görünmelisiniz.

 5. ayşegül 26/05/2014 #

  Merhaba benim vücudumda morluklar çıkıyor özellikle kollarımda ilk başta bir yere çarptım sandım kayboluyorlar sonra tekrar çıkıyolar. Sol göğsümün altı da çok sıkışıyor ve sırtıma vuruyor, sanki bir şey batar gibi ve o an hiç nefes alamıyorum onun için doktora gittim ama ekg çekildi temiz çıktı, acaba morluklarla ikisinin bir alakası olabilir mi cevap verirseniz çok sevinirim. 23 yaşındayım ve açıkçası çok korkuyorum ciddi bir şey olmasından.

  • admin 30/05/2014 #

   Göğüs ağrısı reflü ya da kaslar vb ile ilgili de olabilir, kalp tek göğüs ağrısı değildir. Bir göğüs hastalıkları uzmanına görünmelisiniz.

 6. tugba 03/06/2014 #

  Benim kolumda nedensiz yere 2 haftadır morluklar çıkıyor ve çok ağrıyor kollarım.

 7. selahattin 04/06/2014 #

  Benim sol gözümden başlayıp sol kulağımın arkasındaki damarlara kadar uzanan bir ağrı var. 2 aydır bu ağrı var, doktora gittim az bir kireçleme var boyununda ama bu kadar etki etmez dedi. Başka da bir şey demedi teşhis koyamadılar. İlaçlar işe yaramadı. Sizce ne olabilir?

 8. ahsen 08/06/2014 #

  Benim her iki kol ve bacakta morartı ve şişlik oluşuyor iki yıla yakın bir süredir devam ediyor. Şimdi de göğüs altında başladı. Kullandığım ilaç fayda etmedi sizce neden olabilir?

  • admin 08/06/2014 #

   Ahsen Hanım ilacı doktor mu verdi, bu konuyla ilgili hiç muayene olmadıysanız bir doktora başvurmanız gerekir.

 9. nagihan 16/06/2014 #

  Annemin bütün vücudunda durduk yere morarmalar oluyo neden kaynaklı olabilir hastanede lösemi bölümüne kan vermiş daha sonuç çıkmamış nedir acaba?

  • admin 16/06/2014 #

   Nagihan Hanım olası nedenlerden en sık rastlanılanları sıralamaya çalıştık yukarıda, muayenesiz tek tek kişiler için yorum yapmak mümkün değil maalesef.

 10. Sibel 17/06/2014 #

  Benim adetime yakın iki adet dönemim yaklaştığında da bacaklarımda şiddetli günler süren ağrılar olmaya başladı ve bu son adet dönemimde bacaklarımın üst kısmında ve sağ kolumda birçok morluk oluştu bunların adetle ilgisi olabilir mi?

 11. nur 17/06/2014 #

  Ben 15 yaşındayım. Benim belim böbreklerim çok ağrıyor, ağrı ayaklarıma kadar vuruyor, çok halsizim bu ara bas dönmelerim de sıklaştı. Hafif belimde morlukların olduğunu gördüm. Sizce neyin belirtisi?

 12. fatma 01/07/2014 #

  Merhaba benim ellerimin üstünde kollarımda küçük morluklar oluyor önce kızarıyor sonra da morarıyor, şimdi de çok minik kızarıklar oluyor ne yapmam gerekiyor?

  • admin 02/07/2014 #

   Fatma Hanım ilk olarak bir dahiliye uzmanına görünebilirsiniz.

 13. ezgi 12/07/2014 #

  Merhaba. 15 yaşındayım. Bacağımda çizik çizik morluklar oluştu. Varis olduğunu düşünüyorum. Başka bir sebebi olabilir mi?

 14. Medi 13/07/2014 #

  Merhabalar benim sırtımda 3-5 senedir geçmeyen bir morluk var ne büyüyor ne de küçülüyor. Ağrıyor mu derseniz ağrı yok da hani bir yara iltihaplanırken nasıl hissedersin sanki iltihap topluyor gibi onun gibi bir durum oluyor. Bir de ben 3 yıldır depresyon tedavisi görüyorum aldığım ilaçlar yüzünden olabilir mi acaba?

 15. Halil İbrahim 21/07/2014 #

  Benim Karın bölgemde küçük morluklar var bi yere çarpmadım eminim uzun süredir var küçüktü hafif büyümeye başladı doktora yarın gidicem ama çok merak ettiğimden sormak istedim kötü bir hastalık olabilir mi ? üstteki söylenenlerin nefes darlığı, göğüs ağrısı, tırnaklarda ve dudaklarda renk değişikliği, burun kanamaları ve çarpıntı – Hiçbiri yok cildiye ve iç hastalıklarından randevu aldım bi bilgilendirebilir misiniz ? şimdiden teşekkürler yaşım 17

 16. ramazan demir 29/07/2014 #

  Merhaba bir şey sormak istiyorum annem kalp ameliyatı oldu 10 sene önce ilaç kullanıyor en ufak darbede vücudu mosmor oluyor baya bir sürede gitmiyor izi karnında kolunda bacağında göğsünde oluyor neden olabilir cevap verirseniz sevinirim.

  • admin 30/07/2014 #

   Yukarıda yer alan nedenler dışında muayene gerektiren durumları ancak doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

 17. İlayda 12/08/2014 #

  1.5-2 aydır kollarımda ve bacaklarımda nedenini bilmediğim bir şekilde morarmalar meydana geliyor. İlk seferlerde umursamadım takip etmeye başladım bir yere çarpmadığım halde oluştuklarını anlayınca doktora gitmeye karar verdim. Sağlık ocağına gittim kan tahlili yaptırdım doktor herşeyin normal olduğunu söyledi. Sağlık ocağına gitmek ne kadar ne kadar yararlı bilemiyorum şu an. Onun yanında nefes darlığı çekmeye başladım. Ailemde böyle bir şey olmadığını biliyorum sizce bir hastaneye gitmeli miyim?

  • admin 13/08/2014 #

   İlayda Hanım sitemiz genel bilgiler veriyor ve bunun dışında kişisel problemlerle ilgili tek tavsiyemiz bir doktora muayene olunması şeklinde oluyor. Çünkü uzaktan, muayenesiz teşhis ya da tedavi önerisi imkanlarımız bulunmamakta maalesef. Sizin de bir doktora görünmeniz en iyisi olacaktır.

 18. deniz 17/08/2014 #

  Benim de bacaklarımda morluk var ne yapabilirim?

 19. serap 09/10/2014 #

  Benim bacaklarımın alt ve üst bölgelerinde morluklar oluşuyor ve ben bunları sararmaya başladığı zaman fark ediyorum kollarımın da üst bölümünde morluklar var ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.

  • admin 09/10/2014 #

   Serap hanım geçmiş olsun, bir dahiliye uzmanına başvurun, o sizi yönlendirecektir.

 20. zuhal 31/10/2014 #

  Mrb göbek ve bacak bölgelerinde çeşitli yerlerde kaşınmayla birlikte morluklar var bir haftadır kaşıntı vardı ama 2 gündür morarmaya başladı ben de pek önemsemedim ne yapabilirim acaba tsk ederim.

  • admin 31/10/2014 #

   Zuhal Hanım önce bir cilt hastalıkları uzmanına muayene olabilirsiniz.

 21. Burçin 29/12/2014 #

  Merhabalar, 24 yaşındayım. Benim vücudumda da sürekli morluklar oluyordu ama hep geçiştiriyordum bir yere çarpmışımdır diye tabii aynı zamanda nefes darlığı çekiyordum. kalp çarpıntılarım da artınca 2 ay önce doktora gittim ve ASD (kalp kapakçığında bulunan delik ) hastası olduğumu öğrendim. Morarmaların sebebinin de bu hastalıktan dolayı olduğunu öğrendim. Ameliyat için gün bekliyorum. Vücudunuzu tanıyın doktora gitmekten endişelenmeyiniz.

 22. kübra 02/01/2015 #

  Merhabalar, erkek kardeşim iki defa kurstan kulağı morarık geldi. Hocası ben yapmadım diyor ağlayınca stres ya da başka bir şey olabilir mi? Kulak morarması normal mi?

  • admin 05/01/2015 #

   Kübra Hanım morarma sadece kulakta mı, kardeşinizde başka sağlık sorunu göze çarpıyor mu? Eğer çarpma, vurma olmadığından eminseniz bir doktor muayenesi daha iyi olur, içiniz rahat eder.

 23. Yeşim özen 06/01/2015 #

  Bu tür şikayetlerimiz için hangi branştaki doktora görünmemiz gerekiyor lütfen bir cevap.

  • admin 06/01/2015 #

   Yeşim Hanım morlukların kaynağına dair herhangi bir fikir yürütemiyorsanız önce bir dahiliye uzmanına muayene olabilirsiniz.

 24. canan 18/03/2015 #

  Merhaba benim dizlerimde ağrı var çok şiddetli değil ama bütün eklemlerimi etkiliyor ve hafiften morarma var bazen parmaklarıma kadar her yerim ağrıyor yaklaşık 8 gündür böyle.

 25. Merve 05/06/2015 #

  Benimde durduk yere her yerimde morarma iş eti kanaması adet dönemin uzaması haftalardır geçmeyen mide bulantısı baş dönmesi burun kanaması oluyor. Bu bir hastalığın habercisi midir sizce?

  • admin 06/06/2015 #

   Merve Hanım tedbirli olmakta fayda var, lütfen vakit geçirmeden bir doktora muayene olun.

 26. zehra 22/06/2015 #

  Benim sol kolumda ve sağ bacağımda bir parmak ucu kadar ufak morluklar oluyor acaba bunun bir nedeni var mı doktora gideyim mi ağrısı da olmuyor.

 27. ebru 25/06/2015 #

  Benim kardeşimin göğsünde morarma var kendiliğinden oluştuğunu söylüyor daha 15 yaşında olduğu için ben ergenliğe bağlı gelişim diyorum acaba her şeye rağmen bir doktora mı görünmek gerekiyor ve ayrıca görünmek gerekiyorsa hangi bölüme görünmek gerekir?

 28. Melek 04/08/2015 #

  Benim zaman zaman kollarda bacaklarda ve kalçalarda morarmalar oluyor midemde gastrit var başka bir rahatsızlığım yok nedeni ne olabilir?

  • admin 08/08/2015 #

   Melek Hanım bu bilgiler bir neden söylemek için yetersiz, teşhis için fiziki muayene gerekir.

 29. mertay 16/08/2015 #

  2-3 yıldır sırtımın belime yakın kısmında alt alta morluklar var ağrım yok acım yok ama ne olduğunu merak ediyorum bazen kaybolur gibi oluyorlar sonra tekrar belirginleşiyorlar.

 30. Sümeyye 19/08/2015 #

  Karın ve kasık arasında 3 farklı bölgede ufak morluklar oluştu acaba neden olabilir?

 31. Fatma 07/09/2015 #

  Merhaba benim üst dudağımda ve yüzümde özellikle burnumun kenarlarında kılcal damar çatlaması var. Bir de kollarım da ve yine yüzümde, kılcal damar boyutunda fakat rengi mor olan damarlar var. Çok üzülüyorum. Sizce neden olabilir? Yaz kış güneş kremi de kullanıyorum.

  • admin 12/09/2015 #

   Fatma Hanım damar çatlaması bazen genetik de olabilir. Günümüzde çeşitli tedavi yöntemleri bulunmakta bunları araştırabilirsiniz.

 32. nida 07/09/2015 #

  Merhaba bir kaç gün önce bacağımın üst kısmında morluk oluşmuş bir yere çarpmışım diye umursamadım fakat bugün gördüğümde o morluklar yayılmaya başlamış nedeni ne olabilir acaba?

 33. dilek 07/11/2015 #

  Merhabalar, Ben 18 yaşındayım. Yıllardır bacaklarımda morluk oluyor su bir senedir falan daha fazla özellikle üst kısımlarında. Sürekli kilom değişiyor bir çok zayıflıyorum bir çok kilo alıyorum. Yüz solgunluğu gözaltı morlukları oluyor ve sürekli uyku ihtiyacı duyuyorum. B12 eksikliği var ve demir sınırda. Mide de yorgunluk sıkışma gibi bir şey oluyor çok sık kusuyorum bazı yemekleri görünce kokusunu alınca bile midem bulanıyor ve her yemekten sonra büyük abdest ihtiyacı duyuyorum. Doktora gittim hiçbir test yapmadan reflü dedi. Sizce ne olabilir?

 34. zehra 09/11/2015 #

  Ben sağ gözümün arkasında bir ağrı var sanki bir damar burun hizasından gözün arkasına ve beyin sağ sol lopları ortasından beyinciğe kadar gidiyor ve ağrıyor başımın sol tarafında uyuşukluk oluyor ve çok unutkanım bugün de alnımın ortasında bir morluk oluştu. Çarşamba doktora gideceğim bir beyin cerrahına. Fakat morluk iki gün içinde gider mi bilmem. Akşam yoktu sabah var.

 35. Seydanur 15/07/2016 #

  Merhaba ben 18 yaşındayım bi süredir kollarimda küçük sararmalar meydana geliyor bu saramalar son zamanlarda morarmalara dönüştü bacağımda ve kolumda büyük morarmalar oluştu bu sorun için hangi bölüme randevu almalıyım cevap verirseniz çok sevinirim çünkü bu sorun beni endişelendirmeye başladı.

 36. Sevgi 26/07/2016 #

  Benimde bu son zamanlar bacaklarimda dikkatimi cekti resteruant isinde calisiyorum acaba carptimmi bir yere diye Ama aciyla baslayan bir kasinti dokundugum zaman korkmaya basladim iyice

 37. merve 10/08/2016 #

  merhaba benim bi kaç zamandir göğüs ucumun ustunde çizgi çizgi az morarıklar var ne agrıyor nede kalbim sıkışıyor ne yapmam gerek sizce nedir bu morarıklıgın sebebı

 38. Ezgi 20/08/2016 #

  Merhaba 1 sene önce bacaklarımdan büyük kaşıntılı morluklar oldu ve bunun sonucunda cildiye bölümüne gittim parça alıp incelediler ve damar iltihaplanması olduğu söylendi ve şimdi küçük bi çarpma sonucu nerdeyse bacağımın bi bölümünü kaplayan bi morluk oluştu cildim çok hassas kaşısam bile ya kızarır yada morarır acaba bu cilt hassaslığı için hangi bölüme gitmeliyim ve annemde de kan değerlerinin düzensizliğinden dolayı vücuda morarıyo ırsi olabilir mi çok uzun oldu ama şimdiden teşekkürler 😅😊

 39. sinan 06/10/2016 #

  Merhabalar.
  Kol ve bacaklarimda kendiliginden findik büyüklüğünde morarma olusuyo.sonradan geciyo. Bir sene oldu boyle. Hastaneyede gitmedim. Acaba hangi bolume gitmeliyim

 40. Yagmur 07/10/2016 #

  Merhaba suresini hatırlamiyorum ama cok uzun zamandir ayak bilegimin biraz uzerinde morluk var. Sanki corap giymisim de sıkmış gibi iz yapmis halde ve aci agri vs hicbirsey yok. Korkutmaya basladi. Nedeni ne olabilir ?

 41. fatma şayan 09/10/2016 #

  dahiliye bacaktaki küçük morluklara ayaklara ve varise bakıyormu bu durumlar bayanlarda çok oluyormu

 42. zeynep 29/10/2016 #

  Ben 17 yaşındayım ve vücudumun her yerinde sürekli morluklar oluyor. Acıyor ve uzun süre gecmiyor. Bir yere carpmadığımdan eminim. Ne yapmalıyım?

 43. ülkü 05/11/2016 #

  merhabalar annem yaklasık 3.5 sene önce by parss kalp ameliyatı odu ameliyat riskli geçti akciger enfeksiyon kaptı ve suan koah tekrar damar tıkanıklıgından ajiyo oldu 3 damardan bir ana damara stent takıldı ve şimdi kollarda morarmalar başladı kendilginden bu durum kötüümdür acaba

 44. Azra 23/11/2016 #

  Mrb benim sol kolumda sürekli küçük morluklar çıkıyordu ama tekrar yok oluyorlardi şimdi.ise sağ kolumda sürekli çıkıyor ve çok korkuyorum ara sıra göğsümde sıkışıyor
  Birde hangi bölüme gidilmeli hematoloji için direk.gidilmiyor sevk lazım onun için ilk önce hangi bölüme gitmeliyim yardımcı olursanız cok sevinirim

 45. elçin 24/11/2016 #

  merhaba benım bacagımda ve göbeğimde 1 lira büyüklüğünde ortası mor kenarları kırmızı (Şiş, simit gibi) ve kaşıntılı lekeler çıktı. sebebi ne olabilir. henüz doktora gitmedim ve 1 aydır bu böyle. evde kedilerim var kimisi mantar olabileceğini söylüyor. bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

 46. yasemin 05/12/2016 #

  mrb 23 yasindayim 2 tane oglum var. 2sine de ust uste hamile kaldım evleneli 2.5 yil olacak ve evlendigm zamanlarda bacaklarimda morluklar çıktığını gordüm su an hala var kan testi yaptırdım her şey temiz cikti kilcal damarlar cok hassasmis. bu yuzden morarir dedi peki hep boyle morarcak mi bacaklarim harita gibi yoksa baska sebep olabilir mi?

 47. Şeyda yılmaz 05/01/2017 #

  Meraba benim dizlerimiz asagisi surekli morariyor ve cok gec geciyor normalde eklem romatizmam var ama bu morluklarin nedeni ne olabilir sizce

 48. Esma 16/01/2017 #

  Mrb benimde basen bacak ve kollarimda kilcal damar catlamasi basladi ara ara cogaldigini goruyorum gecmeyen genizakintim var bu catlamalarin alerjik olma ihtimali varmidir?

 49. Esma 17/01/2017 #

  Mrblar 9 aylik kizim var emziriyorum regl olmuyorum devamli vucudumda kilcal damar catlamalari oluyor bacak basen bolgelerinde neden kaynakli olabilir hangi bolume gitmeliyim tesekkurler.

 50. Hilal 05/02/2017 #

  12 yaşındaki kızım 4-5 yaşlarindan beri ağladığında kulak memesi morarıyor. Bir kaç gün geçmiyor. Hangi bölümlere götürmem gerekiyor. Altında yatan bir hastalık var mı diye.

 51. Nazli 26/02/2017 #

  Ben 29 haftalik hamileyim gozlerimin önü ve birazda kulak arkalarim morarmıs başımda çok agriyor bazen aksamdan sabaha yatmıyorum bazende ölü gibi uyanmak istemiyorum.ne yapabilirim bana fikir verebilir misiniz?

 52. cigdem 20/03/2017 #

  merhaba benim 1yildir sol gozumun alti ve yanak bolgemde morarmalar olusuyo cildiye ve dahiliyeye gittim sizce hangi bolue muayene olmaliyim.morluklar aybasi zamaninda daha da belirginlesiyo.sevgiler

 53. Sude Naz 06/08/2017 #

  Merhaba 15 yasindayim Sol bacağımda uzun süre geçmeyen morluklar var. Herhangi bir yere çarpmış olduğumu hatırlamıyorum. Sürekli yenileri oluşuyor. 3 hafta önce burnum kanadı, bu sabah yine kanadı. Bunun nedeni ne olabilir bilen veya fikri olan yazabilir mi lütfen .

 54. Deniz 23/08/2017 #

  Merhaba, benim bebegimin 7 aylikken iki kulagi da morardi. Viyanadaydim ve hastaneye goturdum 2 hafta hastanede yattik. Burda bahsettigginiz tum testler yapildi. Nedenini anlayamadik 4 aydir aylik kan testleri tekrarlaniyor nedenini anlayabilmek icin. Aradan 4,5 ay gecti bir kulaginda tekrar morarma basladi. Cok dikkat ediyorum disardan bir darbe olmadigina eminim. Belki benzer birsey yasayan varsa yazar diye buraya yaziyorum.

 55. Engin 16/11/2017 #

  Benim alnımın her iki bölgesinde yuvarlak morluklar oluştu 3 ay oldu ağrı veya sızı da yok.

 56. hayat 02/01/2018 #

  egzama olduğunda neden morarır

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.