Omuz Ağrısı Neden Olur?

Omuz diyerek tek bir yeri işaret ederiz ama asıl kastettiğimiz tendonlar ve kaslarla birleşmiş olan çeşitli eklemlerdir. Bu sayede kolumuzun hareket kabiliyeti, sırtımızı kaşımaya ya da bir topu uzağa fırlatmaya izin verecek kadar gelişmiştir. Ancak hayatımızı epey kolaylaştıran bu hareket kabiliyetinin de bazı bedelleri olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Bu hareketlerin sonucunda, omuzdaki yumuşak dokularda ya da kemikli yapılarda çıkık ya da sıkışma gibi sorunlar meydana gelebilir. Ve sonuçta bu sorunlar bizim için en çok omuz ağrısı anlamına gelir.

Omuz ağrısı her yaş grubunda oldukça yaygın bir şikayettir. Farklı yaş gruplarında farklı problemler ortaya çıkarak omuz ağrısına neden olabilir. Yaşlandıkça dokularımız değişir. Çocuk yaşlarda genellikle darbe, yaralanma, zedelenme benzeri nedenlerden dolayı omuz ağrıları görülür.

Oysa ilerleyen yaşlarda, omuz ağrıları daha çok yıpranmaya bağlı olarak gelişir. Bu yıpranma mutlaka omuzun çok fazla kullanılmasından dolayı oluşmaz. Yaşamın doğal akışındaki, normal omuz hareketleri de yıpranmaya neden olabilir.

Pek çok yetişkindeki omuz ağrılarının sebebi, omzu döndüren kasları (rotator manşet) etkileyen rahatsızlıklardan biridir.

Omuz ağrısı, omuzdaki küçük bir noktada hissedilebileceği gibi daha geniş bir alanı da etkiliyebilir. Sinirler boyunca ilerleyerek omuza vuran ağrılara çeşitli hastalıklar da yol açıyor olabilir. Safra kesesi hastalıları, karaciğer hastalığı, kalp hastalığı veya boyun omurga hastalıkları omuz ağrısına yol açabilir.


Geçici, sürekli veya omzun hareket ettirilmesiyle ortaya çıkan, farklı türdeki omuz ağrılarının en yaygın nedenlerine burada bir göz atacağız.

Omuz Ağrısının Yaygın Nedenleri

Pek çok omuz problemi dört büyük kategori altında toplanır:

 • Tendon iltihabı (bursit veya tendinit) ya da tendon yırtığı
 • Omuz çıkıkları
 • Artrit
 • Omuz kırıkları

Tümör, enfeksiyon ya da sinirlerle ilgili problemler daha az rastlanan omuz ağrısı nedenleridir. Şimdi, yaygın omuz ağrısı nedenlerini biraz daha ayrıntılı olarak inceleyelim.

 • Bursit: Omuzlar da dahil olmak üzere vücuttaki eklemlerimizde bursa adı verilen sıvı dolu kesecikler bulunur. Bursalar, kemikler ve onları saran yumuşak dokular arasında bir yastık görevi görür. Bu şekilde kaslar ve kemik arasındaki sürtünmeyi azalır. Bazı durumlarda omuzun aşırı kullanımı nedeniyle bu keseciklerde iltihap ve ödem meydana gelir. Bursit adı verilen bu rahatsızlık genellikle rotator manşet iltihabı (tendinit) ile birlikte görülür. Omuzdaki pek çok doku iltihaplanır ve ağrılı bir tablo ortaya çıkar. Saçınızı taramaktan tutun da giyinmeye dek varan pek çok günlük işinizi yapmak zorlaşabilir. Yaşı ilerlemiş olanlar, sporcular, çalışırken kol gücünü kullananlar, ağır kaldıranlar risk grubunu oluşturur.
 • Tendinit: Kas ve kemiği birbirine bağlayan bağlara tendon adı verilir. Tendonların yıpranmasıyla birlikte tendinit (rotator manşet iltihabı) gelişebilir. Çoğu durumda tendinit, tendonların zamanla yıpranmasına bağlı bir iltihaplanmadır. Nasıl ki bir ayakkabıyı uzun süre giydiğinizde eskidiğini görürsünüz, burada da benzer bir durum söz konusudur. Bazen de kolun ileriye doğru fırlatma hareketi yaptığı spor aktivitelerinin ya da cam silme gibi kolun baş üzerine doğru kalkmasını gerektiren hareketlerin aşırıya kaçması sonucu akut tendinit oluşabilir. Yaşa ya da yıpranmaya bağlı olarak veya artrit nedeniyle görülen tendinite ise kronik tendinit denir.
 • Tendon yırtıkları: Yaşla ilgili olarak tendon yapısındaki bozulmalar, kazalar, sakatlanmalar veya uzun süre kullanıma bağlı olarak yıpranmalar tendon yırtılmalarına ve kopmalarına neden olabilir. Tendonlarda kısmi bir yırtık olabileceği gibi, tendon tamamen ikiye ayrılacak şekilde kopabilir.
 • Omuz sıkışması: Kolunuzu kaldırdığınızda omuz çıkıntısının (omuzun en yüksek noktası) alttaki yumuşak dokulara baskı yapması sonucu sıkışma meydana gelir. Kol havadayken omuz çıkıntısı bursaları ve tendonları sıkıştırır. Bu durum yukarıda sözünü ettiğimiz bursit ve tendinite de yol açabilir. Omuz sıkışması ağrılı ve hareketleri kısıtlayan bir rahatsızlıktır. Zamanla ciddi sıkışmalar sonucu kas yırtılması da görülebilir. Kemik ve eklem yapısındaki anormalliklerin dışında yüzme, voleybol, tenis veya boya yapma gibi omuzun başın yukarısına doğru sıkça hareket ettirilmesi, sıkışmaya neden olabilir. Ev işi yapan ev kadınlarında da sık görülür.
 • Artrit: Artrit omuz ağrısı nedenlerinden biridir ancak pek çok artrit tipi vardır. Omuzlarda en yaygın görülen artrit tipi osteoartrit yani kireçlenmedir. Ağrı, şişme ve sertlik gibi belirtiler genellikle ortay yaşlarda ortaya çıkar. Kireçlenme yavaş ilerleyen ve zaman içerisinde ağrısı kötüleşen bir rahatsızlıktır. Spor veya iş sakatlanmaları ya da yıpranmalar ve yırtılmalar kireçlenmeye zemin oluşturabilir. Diğer artrit çeşitleri ise kas yırtılmaları, enfeksiyon ya da eklemde iltihaplanma ile ilgili olabilir. Artrit nedeniyle oluşan ağrıyı engellemek için kişiler çoğu kez omzu hareket ettirmemeye çalışırlar. Ancak bu davranış tam tersi, eklemdeki yumuşak dokuları sertleştirir ve zaman içerisinde omuz hareketleri kısıtlanırken ağrı da artmış olur.
 • Donuk omuz: Adından da kısmen anlaşılacağı gibi, donuk omuz şikayeti olan kişilerde omzun hareketleri önemli derecede kısıtlanmıştır. Kolları yere paralel uzatmak mümkün olmaz. Donuk omzun en çok hareketsizlikten kaynaklandığı belirtilir. Romatizmal hastalıklar ya da geçirilen bir ameliyat nedeniyle omuz hareketsiz kaldığında donuk omuz problemi oluşabilir. Diyabet, kalp veya akciğer hastalıkları, romatoid artrit ve çeşitli kazalar donuk omuz nedenleri arasındadır. daha ayrıntılı bilgi için ‘Donuk Omuz Neden Olur?’ başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.
 • Omuz çıkıkları: Üst kol kemiğinin başı, omuzdaki yuvasından dışarıya doğru zorlandığında omuz çıkığı meydana gelir. Ani bir sakatlanma ya da omuzun aşırı kullanılması çıkığa sebebiyet verebilir. Omuz çıkığı kısmi olabileceği gibi kemik başının tamamen yuvasından çıkması da söz konusu olabilir. Omuz çevresindeki bağlar, kaslar ve tendonlar bir kez gevşediğinde veya koptuğunda omuz sık sık çıkmaya başlayabilir. Sık omuz çıkmaları eklemde artrit oluşması riskini yükseltir. Omuz çıkığı ağrıya neden olur, çıkan omuzun görünüşü diğerine göre farklılaşır. Omuzu çıkan kişi kolunu vücuduna yakın tutar, dışa doğru hareket ettirmekten kaçınır.
 • Omuz kırıkları: Özellikle yaşlılarda düşmeye bağlı olarak omuz kırıklarına sık rastlanır. Gençlerde ise omuz kırıkları daha çok spor sakatlanmaları ya da trafik kazaları ile ilgili olarak görülmektedir. Omuz kırıkları ciddi bir ağrıya, şişliğe ve morarmaya neden olabilir.

[expand title=”Kaynaklar”]

[/expand]

Omuz Ağrısı Neden Olur?” üzerine 12 düşünce

 1. Yazınızı ilgi ile okudum. Ben 56 yaşındayım. Bu rahatsızlık sağ omuzumda olduğundan sağ kolumun hareketleri sınırlı ve ağrı yapıyor. Yazınız anlaşılır ve açıklayıcı, keşke bir hekim ya da fizyoterapiste mi gitmemiz gerektiği konusunda da öneride bulunsaydınız. Sevgiler.

  • Memet Bey omuz ağrısı için bir ortopediste ya da fizik tedavi uzmanına muayene olabilirsiniz.

 2. Slm ben 48 yaşındayım tır şoförlüğü yapıyorum 24 senedir iki omzumda bayağı bir sancılar başladı her zaman aynı manövrleri yapmadan gelir mi? Teşekkürler.

  • Emin Bey şoförlük mesleğinde omuz ve sırt ağrılarına çok sık rastlanır. Geçmiş olsun.

 3. Selam ne olur banada yardimci olun ben iki sene once dogum yaptim ve benim omzum sirtim kolum gosum sol taraf bazen omzumda sag tarafta oluyor ama en cok sol taraf kalbe gittim cok sukur bise cikmadi sadece kapakcikta orta yetersizlik cikti ama bumdan bise olmaz dediler ic hataliklara gittim butun organlarima baktirdim allaha sukur temiz cikti kanlarimda ayni temiz ama ben uc senedir cekiyodum bu agrilarimi ne olur yardim edin ne yapim hangi doktura gidim yardim

 4. Merhaba ben 50 yaşındayım uzun yıllardır omuzlarımın alt kısımlarında herhangi bir esintiye maruz kaldığım anda etkilenip sağ taraftan etkilendiğinde sağ göz yuvasını kapsayan çok şiddetli baş ağrısı oluyor aynı şekilde sol taraf olduğu zaman da sol taraf ağrıyor defalarca fizik tedaviye ve ilgili doktorlara gittim baş ağrısının sebebi o olamaz diyorlar ama kesinlikle o . Ağrıdığında o bölgeye yakı yapıştırdığımda baş ağrımda geçiyor sizden ricam bu konu için kime gidip nasıl bir tedavi uygulayabilirim şimdiden çok teşekkür ederim.

 5. Merhaba 14 yaşında basketbolcuyum omzumu yukarı doğru kaldırdığımda ağrıyor sorun acaba omuz çıkmasımı

 6. Merhaba ben 18 yaşındayım ve sol omuzumda siddetli agrilar oluyo hep . omzumu hareket ettirdigimde kitir kitir sesler geliyo. Bazen birden bir noktaya agri saplaniyo mimiltamayacagim kdar agriyo. Hastaneye gittim 30 ignelik acupunter tedavisi yapti doktor hoc bir ise yaramadi.

 7. Merhaba ben 21 yaşındayım sağ omuzumla ilgili 2 yıla aşkın sorun çekiyorum. Acayip agri ve uyuşukluk oluyor . Kolumu havaya kaldiramiyom. Aynı zaman da profesyonel voleybol oynuyorum . Bu omuzumdaki sorundan dolayı eski performansımı sergilemiyom. Aynı zaman da soğuk aldığımda ağrısı iyice artmakta…

 8. merhaba ben 46 yaşındayım ve yaklaşk üç aydır sol omuzumda, özellikle kolumu bir şey almak için arkaya doğru uzattığmda yada kazak ve benzeri giysi giymeye çalıştığımda çok şiddetli bir sol omuz ağrısı çekeyorum. elimden geldiğince bu hareketlerden uzak durmaya çalışıyorum ama bazen dalgınlığıma geliyor ve tabi ricaysa bi 5 dakika ağrıdan kıvranıyorum. tavsiyenize şiddetle ihtiyacım var. şimdiden teşekkür edereim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir