Sinüzit Neden Olur?

Sinüsler alın, yanak ve gözlerin ardında, kafatasındaki hava dolu boşluklardır. Her şey yolundayken kimsenin sinüslerden söz ettiğini duymazsınız. Bebeklerde bile bulunan, burnu çevreleyen kemiklerin içerisindeki, sinüs adlı oyukların varlığından haberdar olmak demek çoğu kez maalesef sinüzit olmak anlamına gelir.

Sanki başınızın içine çimento dökülmüş gibi bir ağırlık veren ve her nefesi zorlaştıran sinüzitle birlikte, temiz sinüslerin değeri de anlaşılmış olur.

Sinüzit virüs, bakteri ya da mantarların neden olduğu bir enfeksiyon yüzünden sinüslerin iltihaplanmasıdır.

Eğer sinüs dediğimiz bu boşluklar sürekli iltihaplanıyor ya da iltihaplanma uzun süre geçmek bilmiyorsa, 3 aydan fazla bir sürenin ardından belirtiler devam ediyorsa, bu durumda ‘kronik sinüzit‘ söz konusu demektir.

Daha kısa süren sinüzitlere akut sinüzit denir ve akut sinüzit genellikle soğuk algınlığı gibi bir enfeksiyonun ardından görülür.

Sinüzitten şikayet edenlerin arasına her yıl milyonlarca yeni hasta katılır ve çoğu zaman aylarca hatta yıllarca uğraştıran bu derde ilaçlar da derman olamaz. Normalde sinüsler mukus (sümüksü bir sıvı) üretir ve bu salgı burun boşluğuna açılan küçük ağızlardan boğazımıza boşaltılır. Ancak sinüzitte, burun ve sinüslerdeki şişmeler bu boşaltımı engeller.


Sinüsler içerisinde sıvı birikmesi baş ve yüzde ağrılara ve yüzümüzde basınç hissetmemize neden olur. Nefes almak zorlaşır, göz, burun ve yanak çevresinde şişlikler meydana gelebilir. Sinüzit ayrıca ağız kokusu, ateş ve halsizlik de yapabilir.

Sinüzitin Nedenleri

Sinüsler burun içini kaplayan zarın (mukoza) aynısı ile kaplıdır ve bu zar, az önce yukarıda da sözünü ettiğimiz mukusu üretir. Bu şekilde hem nefes yolları nemli kalır hem de mikroplar ve toz parçacıkları fazla ilerleyemeden temizlenir. Sinüsler bağışıklık sistemini destekler ve ayrıca solunan havayı ısıtır. 4 ana çift sinüs vardır ve bunlar elmacık kemiklerine, alında gözlerin üzerine, gözlerin arasına ve gözlerin arkasına denk gelecek şekilde, yüzümüzdeki kemikler arasında yer alır. Sinüzit ağrısı da en çok bu bölgeleri etkiler.

Sağlıklı sinüslerde bakteri ya da mikrop bulunmaması gerekir. Genellikle mukus sinüslerden dışarı kolayca atılır ve hava da boşluklar arasında rahatça dolaşır. Sinüs ağızları tıkandığında veya sinüslerde fazla mukus biriktiğinde bakteriler ve mikroplar da burada kolayca büyüyebilir. Çoğu sinüzit enfeksiyonuna bir virüs neden olur.

Aşağıdaki diğer durumlarda da sinüzit oluşabilir, tetiklenebilir ya da risk artabilir:

 • Burun içinde büyüyen etler
 • Burun kemiğindeki eğrilik ya da iyi nefes almayı engelleyen diğer şekil bozuklukları
 • Büyük geniz eti
 • Geniz akıntısı
 • Gereğinden fazla burun açıcı sprey kullanmak
 • İrtifa değişiklikleri (uçağa binmek ya da dalış yapmak)
 • Kış aylarında soğuk ve kuru hava
 • Kistik fibrozis
 • Reflü
 • Saman nezlesi, alerjiler
 • Sigara içmek
 • Sinüslerdeki küçük kılların görevini yapmasını engelleyen hastalıklar
 • Sinüslerde bulunan ve mukusun dışarı atılmasını sağlayan küçük kıllar (silia) bazı tıbbi durumlara bağlı olarak görevini tam olarak yerine getirememesi
 • Soğuk algınlığı (çok fazla mukus oluşması)
 • Solunum yolları enfeksiyonları

Sinüzit İçin Evde Tedavi

Sinüzit tedavisi olarak doktorlar genellikle antobiyotik ve burun spreyleri reçete ederler. Akut yani kısa süreli sinüzitler, ilaçsız bile kendi kendine iyileşebilir.

İlerlemiş, kronik vak’alarda ise ilaç tedavisi yanıt vermediği takdirde ameliyatla sinüslerin temizlenmesi ve tıkanıklığın giderilmesi gerekir. Ameliyat aşamasına geldiği halde ihmal edilen sinüzit tehlikeli olabilir. Gözleri, akciğeri, kalbi ve hatta beyni etkileyebilir.

Bu arada sinüzit belirtilerini hafifletmek ve şikayetleri azaltmak için evde sizin yapabileceklerinizden bazıları ise şunlardır:

 • Günde birkaç kez yüzünüze ılık ve nemli el bezi koyun.
 • Bir bardak suya birer çay kaşığı tuz ve karbonat koyup karıştırın. Bu karışımla sabah – akşam geniz ve burnu yıkayın.
 • Mukusun incelmesi için bol bol su için.
 • Güne 2 ila 4 defa arasında buhar soluyun. Eve bir hava nemlendirme cihazı da koyulması işe yarayacaktır.
 • Burun açıcı spreylere karşı dikkatli olun. İlk başlarda burnunuzu açan bu spreyler 3-5 günün ardından tıkanıklığı daha kötüleştirebilirler. Üstelik uykusuzluk gibi yan etkileri de vardır. Eğer tansiyon veya başka bir sağlık sorununuz varsa, doktora danışmadan tıkanıklık açan burun spreylerini kullanmayın.
 • Ani ısı değişikliklerinden ve kafanızı öne eğmekten kaçının.
 • Soğuk algınlığı veya üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren kişilerle yakın temasta olmayın.
Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, ,

Sinüzit Neden Olur? İçin 7 Yorum Yapılmış

 1. ayla 29/07/2014 #

  Sinüzitten nasıl korunulur ameliyatı var mı?

  • admin 30/07/2014 #

   Kronik sinüzit tedavisinde ameliyat seçeneği var.

 2. arzu 02/08/2014 #

  Senelerdir sinüzitle uğrasan ve iki defa da ameliyat olmuş biri olarak alerji tedavi edilmediği surece sinüslerin düzelmesi imkânsız!

 3. yaz 03/12/2015 #

  Selam herkese. Senelerdir sinüzit derdini çekiyorum.alerjik durumu sahada tetikliyor ama doktora gittim iltihaba karşı antibiyotik hap ve sinüzite karşı burun spreyi verdi ayrıca alerji için de hap verdi şükür şimdi daha iyiyim. Ancak odama da sulu kap koyuyorum o da çok fayda etti.

 4. Esra 22/04/2016 #

  Bu sinuzit mafetti beni ya mafetti sacimi kurutmadigim günlerde lanet olsun allahim sen herkese sifa ver

 5. sena 01/08/2016 #

  İkı yıl önce sinüzit şikayetimden dolayı doktora gitmiştim.Bana çok alerjik bir burun yapımın olduğunu söyledi ilaç verdi ama şikayetim geçmedi.Sinüslerde iltihap oluşmasının burun yapısıyla ve şekliyle bir alakası var mı acaba?

 6. Hasta1300 14/11/2016 #

  Abiii sinüzit hastalıgı çok kötü bişey bu gün uyuyamadım hasteneye gittim.

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.