Sivilce Neden Olur?

Daha çok ergenlik döneminde ortaya çıkan bazı faktörler nedeniyle cildimizde sivilce oluşabilir. Sivilce nedenlerini üç ana başlık altında toplamak istersek, bu nedenler şöyle sıralanabilir:

 • Cilt yağının fazla üretimi
 • Ölü deri hücrelerinin dökülmesi
 • Bakteri birikimi

Cildinizdeki gözenekler yağ veya ölü deri hücreleri nedeniyle tıkandığında sivilce oluşur. Cilt gözeneklerinde bulunan yağ bezleri sebum adlı, cilde kayganlığını veren ve onu koruyan bir yağ üretirler. Çoğu zaman yağ bezleri normal bir oranda sebum üretiyor olsa da, ergenlikte vücudun gelişimine bağlı olarak, hormonlar daha fazla cilt yağı üretilmesine neden olur. Yağ bezleri normalden daha aktif olmaya başlar.

Ciltte yağ üretiminin fazlalaşması ve ölü deri hücrelerinin de gözenekleri tıkamasıyla birlikte, bakteriler gözeneklerde hapsolur, burada çoğalır ve sonuç olarak kızarıklık ve şişkinlikler, yani sivilceler oluşur. Gözeneğin ne şekilde tıkandığına bağlı olarak siyah uçlu, beyaz uçlu veya kist şeklinde gibi farklı sivilce türleri görülür.

 • Sivilcenin belli başlı nedenlerini sıraladık, şimdi de var olan sivilceleri daha da kötüleştiren nedenleri sıralayalım:

Hormonlar: Akne oluşumunda hormonların payı büyüktür ama özellikle de ergenlik durumunda hormonlarla ilgili yapabileceğiniz fazla bir şey de yoktur. Hormonlardaki artış sebum üretimini de arttırır. Gençlik ve hormonluktan söz etmişken burada hemen gençler arasında merak konusu olan ve en çok sorulan sorulardan birini de cevaplayalım: Yaygın inanışın aksine, mastürbasyon sivilce nedeni değildir. Bu söylenti herhangi bir bilimsel kanıta dayanmaz.


İlaçlar: Bazı ilaçların sivilce oluşumu arttırdığı bilinmektedir. Androjen, lityum, yüksek dozda B12 ve kortikosteroid içerikli ilaçlar bu gruptandır. Eğer bu tip ilaçlardan birini kullanıyor ve sivilce ya da akne sorunu yaşıyorsanız, doktorunuzla alternatif ilaçlar hakkında konuşabilirsiniz. Ancak asla ‘İlaç sivilce yapıyor.’ diyerek kendi kendinize ilaç değiştirmeyin ya da tedavinizi yarıda kesmeyin.

Beslenme: Beslenme ve sivilce arasında bir ilişki olup olmadığına dair çeşitli tartışmalar olduğunu duymuş olabilirsiniz. Bazı doktorlar beslenme ve sivilce arasında bağ kurmazken diğerleri çeşitli yiyecek türlerinin azaltılması gerektiğini savunur. Örneğin çoğu kişi kuru yemiş, cips gibi yağlı, tuzlu yiyecekleri ve çikolatayı sivilce nedeni olarak bilirken, cilt uzmanları bu iddiayı doğrulayan bilimsel bir kanıt olmadığını savunurlar. Bu görüş ayrılığı halen sürmekle birlikte, yakın zamandaki çalışmalar farklı bazı yiyecek türlerinin sebum üretiminin ve sivilcelerin artmasına neden olduğunu iddia etmiştir. Bu yiyecekler şu şekilde listelenebilir:

 • Süt ve süt ürünleri
 • Dondurma
 • Krema
 • Fast food tipi hazır gıdalar
 • İnsülin direnci varsa, fazla karbonhidratlı ve şekerli yiyecekler

Yine de, bu listede yer almasa da eğer belli bir yiyecek türünün size dokunduğunu ve cildinizde sivilce oluşumuna neden olduğunu düşünüyorsanız, bu yiyeceği bir süre keserek cildinizdeki gelişmeleri takip etmeniz doğru olacaktır.

Diğer Yaygın Sivilce veya Akne Nedenleri

 • Yağ içeren nemlendiriciler, aşırı yağlı kozmetik ürünler
 • Güneş kremleri
 • Ağda
 • Makyaj malzemeleri (özellikle pudra vb kapatıcılar)
 • Adet öncesi (2 ila 7 gün öncesi)
 • Doğum kontrol hapları
 • Hamilelik
 • Vitamin eksikliği
 • Telefon, kask, gözlük, şapka, maske benzeri yüze baskı yapan obje, giysi vb.
 • Ailede akne sorunu olması
 • Sivilceleri cildi tahriş ederek , yanlış şekilde sıkmak
 • Güneş ışığı – güneşin sivilceleri kuruttuğu söylenir ama işin aslı başkadır; eğer aşırıya kaçılırsa zararlı güneş ışınları ve yüksek sıcaklık, sivilceleri daha da kötüleştirebilir.
 • Mevsim değişikliği
 • Yüksek nem oranı ve terleme
 • Stres, doğrudan bir sivilce nedeni değildir ama diğer nedenlerle bir araya gediğinde sivilceleri arttırabilir.

Sivilce ve Akne Arasındaki Fark Nedir?

Gözeneklerdeki kıl kökü iltihaplanmalarına sivilce adı verilirken, daha çok gençlerde görülen, ergenlikte hormonların değişimine ve genetik yatkınlığa bağlı olarak, akne bakterilerinin de katkısıyla oluşan şişliklere akne adı verilir.

Sivilce Lekeleri ve İzleri Nasıl Geçer?

Sivilceler için zamanında tedaviye başlanması ve geç kalınmaması, sivilce izlerinin ve lekelerin önlenmesi adına oldukça önemlidir. Sivilce tedavisinin ardında ciltte bir süre leke görülmesi normaldir ve bunlar zamanla solar. Ancak eğer tedavide geç kalınmışsa ve ciltte çoktan kalıcı sivilce izleri oluşmuşsa bir doktora başvurarak ilaç, peeling veya fraksiyonel lazer tedavileri ile ilgili detaylı bilgi alabilir, cildinize uygun bir yöntemle sivilce lekelerinden kurtulmayı düşünebilirsiniz. Pek çok kişinin düştüğü bir hata da sivilce tedavisinde kullanılan ilaçlarla sivilce lekelerini geçirmeye çalışmaktır ki, genellikle bu yöntem olumlu bir sonuç vermez.

Sivilce lekelerine uygulanan lazerli tedavide yüksek bir başarı oranı gözlemlenmektedir ancak tedavi esnasında yüzde sivilce olmaması, sadece izlerin bulunması gerekir.

Dikkat: Sivilcelerden ya da sivilce izlerinden kurtulmak adına kulaktan dolma bilgilerle hareket edilmemelidir. Bu durumda cilde daha çok zarar verilmesi söz konusu olur. Cilt tipine uygun, cildin yağını dengeleyen, kişiye özel bir tedavi gerekir. Sivilce şikayeti olanlar bir cilt uzmanına başvurduktan sonra, tedavinin hemen sonuç vermesini bekleyerek sabırsızlık etmemeli ve sabırlı davranmalıdır. Antibiyotik, jel, krem, peeling benzeri sivilce tedavi yöntemlerinin sonuç vermesi birkaç ay sürebilir. Tedaviyi yarıda kesip sürekli yeni bir yönteme başvurmak durumu daha da kötüleştirebilir.

 • Cildi temiz tutmak ve kişisel temizliğe önem vermek elbette faydalıdır fakat cildinizi temizlik mendili, bez vb ürünlerle ovalamaktan kaçının. En iyisi günde sadece iki kez, çıplak elle yüzü yıkamaktır.

Yetişkinlerde Akne Neden Olur?

Akneye daha çok ergenlik çağındaki gençlerde rastlanır dedik ama akne sorunuyla uğraşan yetişkin sayısı da az değildir. 45 yaşından sonra akne şikayetine ender olarak rastlansa da, gençliğinde hiç akne sorunu olmamış kişiler ilerleyen yıllarda akne problemiyle tanışabilirler. Hormonal değişimler, kullanılan ilaçlar, stresin tetiklemesi, kişisel temizliğe dikkat etmemek ve bakteriyel enfeksiyonlar, yetişkinlerde akne görülmesinin başlıca nedenleri arasındadır.

[expand title=”Kaynaklar”]

[/expand]

Sivilce Neden Olur?” üzerine 12 düşünce

 1. Yüzümde sivilcem 3 4 tane ama hiç olmasını istemiyorum yağlı bir şey yemiyorum sivilce çıkacak diye sivilceyi 1 günde hepsini kaybeden ilaç var mıdır, nefret ediyorum sivilceden.

  • 1 günde geçirmek istiyosan sivilcenin üzerine diş macunu sür ve sabaha kadar bekle ve yıka

 2. Bu güzel paylaşım için tşk ederim tüm sorularımın cvp fazlasıyla yazılmış burada…

 3. Yüzümdeki sivilceler yüzünden dışarı çıkamıyorum baş mühendis oldum limana çıkamıyorum allah kahretsin lanet pis yumurcaklar çözüm bulun doktor bey

 4. Lanet olasi sivilceler ve lekeler kendimden nefret ediyorum nefret ilaç krem kullandim fayda etmiyor bi doktora başvurmam lazim

  • Süt ve süt ürünleri sanilanin aksine cok da saglikli degil. Insanlarin %75i aslinda laktozu tolere edemiyor. Bircok cilt hastaligi, sindirim bozukluklari, vücutta inflamasyonun artmasi (eklem agrilari) süt ürünlerinin tüketimiyle ilgilidir. Süt deyince aklimiza ilk gelen kalsiyum. Ama yetiskin bi birey hic süt tüketmese bile kalsiyum ihtiyacini baska gidalardan giderebilir, mesela Chia, kale, brokoli, soya fasulyesi (evde cok rahat ve ucuza soya sütü yapabilirsiniz, marketlerde cok pahali oldugu icin evde yapiyorum. on dk falan aliyor yapmasi), kenevir tohumu vs. Ben yillarca bircok doktora basvurdum sivilce icin. Hicbirisi bir sey yapamadi. Laktoz intoleransim oldugunu biliyordum zaten. Süt ictigimde cok fazla gaz yapiyordu, karin agrilari yasiyordum. Ama sivilcenin de nedeni oldugunu bilmiyordum. Internette karsilastim bu durumla, Birkac ay süt ürünlerini hayatinizdan cikarip deneyebilirsiniz kendinizi. Iyi gunler 🙂

  • Bazı kişilerin laktoza alerjisi vardır ve sütte laktoz vardır.
   Sağlıklı dediğimiz şeyler bize %100 olarak gelmez.
   Çünkü sen-biz sonuç olarak hayatta kalmaya çalışan canlıları yiyoruz.
   O canlıların (yada besinlerin) amacı bizi doyurmak değil, hayatta kalmak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir