Varis Neden Olur?

Normal bir damarda kan kalbe doğru hareketini sürdürür. Varisli damarlarda ise damar kapakçıkları düzgün çalışmadığı için kan damar içinde birikmeye başlar. Bu birikim sonucunda da damar şişer ve cilt yüzeyinden görünür hale gelir. Varis, genellikle bacaklarda ortaya çıkar ancak vücudun diğer bölgelerinde de oluşabilir.

Hem erkeklerde hem de kadınlarda görülen bir rahatsızlık olmasına karşın kadınlar varise daha yatkındır. Varisin başlıca nedenleri ise; uzun süreler ayakta durmak ve hareketsiz bir yaşam tarzıdır. Varis tedavisinde damarların durumuna ve varisin yaygınlığına göre düzenli egzersizden problemli damarların lazerle alınmasına ve cerrahi müdahaleye kadar farklı yöntemler kullanılabilir.

Varis Nedenleri

Uzun süreler ayakta durmayı gerektiren işlerde çalışanlarda varisli damar görülme olasılığı yükselmektedir. Ancak varis, genetik nedenlerden dolayı damar kapakçıklarının düzgün çalışmadığı durumlarda, yaşla birlikte, menopoz döneminde, hamilelikte, bacak yaralanmalarında ve gebelik döneminde de ortaya çıkabilir. Genel kanının aksine bacak bacak üstüne atarak oturmak varise neden olmaz.

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Varis tedavisinde evde dikkat edilmesi gerekenler ve profesyonel tedaviler olarak 2 kategori bulunmaktadır. Evde kullanılan tedaviye yardımcı önlemler varisli damar sayısının artmasının önlenmesinde oldukça etkilidir. Ayrıca varisin neden olduğu rahatsızlıkları azaltır.

Varis İçin Evde Yapılabilecekler

Otururken bacakları yukarıda tutmak varis belirtilerini hafifletir.

Bilimsel olarak kanıtlanmamış olmakla birlikte uzmanlar düzenli egzersizin varis oluşumunu azalttığını belirtmektedir.


Varis çorabı gibi damar üzerindeki baskıyı hafifleten ve kan dolaşımını arttıran ürünlerin varis nedeniyle görülen şişliği aldığı bilinmektedir.

Doğal yağlarla düzenli olarak masaj yapmak varisli bölgelerdeki kan akışını arttırarak varisin yayılmasını önleyebilir.

İltihabı önleyen ve kanı incelterek damarlara binen yükü hafifleten aspirin gibi ilaçlar belirli dönemlerde kullanılabilir.

Varisli damarlardaki basıncı azalmak ve şişliği önlemek için evde veya işte uzun süre ayakta durmamanız önerilir.

Yukarıdaki yöntemler var olan varisin yayılmasını önlemek için kullanılabilir. Ancak bazı durumlarda ilaç tedavisi ve cerrahi müdahale gerekebilir.

Varis İçin Diğer Tedavi Yöntemleri

Profesyonel tedavi yöntemleri cerrahi ve cerrahi olmayan olarak 2’ye ayrılır.

Cerrahi olmayan tedavide endovenöz lazer tedavisi veya radyo frekans ablasyon gibi nispeten yeni yöntemler kullanılmaktadır. Her iki yöntemde de damarın, sıcaklık ve radyo frekanlansları ile kapatılarak ortadan kaldırılması hedeflenir. Ayrıca şişen damarların görünümünü azaltmak için “sclerotherapy” adı verilen ve damarları küçülten uygulamaya gidilebilir. İğneyle damara damarı kurutucu kimyasal enjekte edilen bu tedavi yöntemi şişen ve kanamalı basurlar içinde kullanılmaktadır.

İlerlemiş ve ağrılı varisler içinse “damar soyma/sıyırma” adı verilen cerrahi müdahale seçeneği kullanılabilir. Genel veya yarım anestezi (sadece vücudun alt kısmının uyuşturulması) ile gerçekleştirilen operasyon sırasında varisli damarlar alınır. Bu operasyon genellikle 1-1,5 saat kadar sürmektedir. Eğer varis her iki bacağınızda da varsa ameliyat sonrası 1 gece hastanede kalmanız gerekebilir.

Günümüzde varis tedavisinde cerrahi olmayan tedavi seçenekleri etkili çözümler sunduğu için varis ameliyatı daha az tercih edilmektedir.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Varisli damarlar şiştiği için genellikle gözle yapılan muayene sırasında doktor ya da kişinin kendisi tarafından kolaylıkla belirlenebilir. Gözle görülen damarlar dışında aşağıdaki belirtilere dikkat etmeniz gerekebilir.

 • Damarlar normalin dışında eğri büğrü şekil alabilir.
 • Varisli damarlar mavi veya mor renktedir.
 • Bacaklarda ağrı görülebilir.
 • Bacaklar özellikle egzersiz sonrasında ve gece saatlerinde ağırlaşabilir.
 • Varis görülen bölgelerde yaşanan küçük yaralanmalar normalden daha uzun süren kanamalara neden olabilir.
 • Ayak bileğinin hemen üstündeki yağ dokusu sertleşebilir.
 • Ayak bilekleri şişebilir.
 • Aniden ayağa kalktığınızda bacaklarınıza kramp girebilir.
 • Varis görülen hastaların çoğunda huzursuz bacak sendromu da görülmektedir.
 • Ayak bileklerinde beyaz, yama şeklinde lekeler görülebilir.
 • İlerlemiş vakalarda ayak bileği çevresinde açık yaralar oluşabilir.
 • Yine ilerlemiş vakalarda varisli damarlar çok hafif bir darbe, hatta darbeye bağlı olmaksızın kanama başlayabilir.

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Varis çoğunlukla ağrıya neden olmaz ve gündelik hayatı etkileyen bir rahatsızlık değildir. Ancak yayılma eğiliminde olduğu için doktor kontrolü şarttır. Aşağıdaki durumlarda varisin yayılmaması ve belirtilerin şiddetlenmemesi için doktora gitmek gerekebilir.

 • Varisli damarların ağrıya neden olduğu durumlar.
 • Evde uygulanan tedavi yöntemleri ile olumlu sonuçların elde edilemediği durumlar.
 • Bacakta ani bir ağrı ve şişlik görüldüğünde.
 • Yürürken bacakların ağrıması durumunda.
 • Diğer belirtilere ek olarak ateş ve bacaklarda kızarıklık görüldüğünde.
 • Bacaklarda kaşıntı, kırımızı lekeleri, döküntü görüldüğünde.
 • Varisli bacakta nedensiz veya hafif bir darbeye bağlı uzun süreli kanamalar görüldüğünde.

Doktorunuz diğer olasılıkları elemek için (damarın kan pıhtısı ile tıkanması gibi) çeşitli testler (dubleks ultrason testi gibi) isteyebilir.

Kaynaklar


Bu yazılar da ilginizi çekebilir:

, , ,

Varis Neden Olur? İçin 6 Yorum Yapılmış

 1. SELİM ATEŞER 30/05/2014 #

  Acaba elektrikli masaj aletlerinin ve sıcak suya gitmenin yararları var mıdır? Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler.

  • admin 03/06/2014 #

   Varis masajı fizyoterapist tarafından ve ancak doktor tavsiye ettiyse yapılmalıdır. Yanlış masaj aksine çok büyük zararlar verebilir. Varisli kişiler sıcak sudan kaçınmalıdır. Sıcak su varisi ilerletebilir.

 2. rabiya 23/08/2015 #

  Ben hamileyim 5 aylık varis var bacağımda çok ağrı yapıyor yürüyemiyorum artık ne yapabilirim yardımcı olun lütfen.

  • admin 24/08/2015 #

   Rabiya Hanım gebelikte şikayetiniz hangi konuda olursa olsun doktora danışmanız gerekir. Herhangi bir ilaç veya çözüm yönteminin bebeğe zararı dokunmamasını garanti etmenin tek yolu bu olacaktır. Geçmiş olsun.

 3. Elif 06/02/2016 #

  Varisten dolayı bacağımda kızarıklar çıktı doktora gittim ama o izlerin kalabileceğini söyledi geçer mi o izler veya da geçmesi için ne yapmalıyım?

 4. Derya 27/08/2017 #

  Benim bacaklarımda varis var damarlar cok belirgin fakat cok agrı var özellikle sag bacağım kopacak gibi ağrıyor varis icin ilacta kullaniyorum fakat fayda etmedi

Bir Cevap Yazın


Önemli Not: Nedenolur.net, yorumlar bölümünde sorulan sorular için danışmanlık hizmeti vermez ve sorular doktorlara ulaştırılmaz. Okuyucuların sordukları sorulara verilecek cevaplar tamamen diğer okuyucuların gönüllülük esasına dayanmaktadır. Yorum kısmı hastalıklarla ilgili diğer ziyaretçilerin deneyimlerini paylaşması amacıyla açık tutulmaktadır. Kişisel sorulara site yöneticileri cevap vermeyeceklerdir.